Na trhu zberateľských aktív dominovali kabelky a archívne vína, umenie akoby čakalo na lepšie časy
Luxusné zberateľské aktíva sa v minulom roku zhodnotili o 3 %. Najlepšie sa darilo luxusným kabelkám so 17 % rastom a archívnym vínam s rastom o 13 %. Naopak, najhoršie obišlo umenie s 11 % medziročným poklesom. A to i napriek tomu, že 400-ročnú knihu Williama Shakespeara sa podarilo vydražiť za 10 miliónov eur a obraz Francisa Bacona dokonca za 85 miliónov eur.

Foto: Shutterstock
Najlepšie sa zhodnotili luxusné kabelky a archívne vína
Minulý rok, podobne ako v roku 2019, najrýchlejšie rástla cena kabeliek – až o 17 %. „Tohto segmentu sa nedotkli reštrikcie spojené s koronakrízou, pretože už dlhší čas funguje na online dražbách,“ tvrdí hovorca J&T banky Milan Janásik s tým, že najžiadanejšie sú najmä kabelky značky Birkin Hermes. Model Himalaya Birkin zo špeciálne upravenej kože z nílskeho krokodíla s diamantmi prepísal cenový rekord, keď vlani zmenil majiteľa za vyše 437-tisíc dolárov.
Druhým najrýchlejšie rastúcim zberateľským aktívom v minulom roku boli archívne vína s medziročným rastom o 13 %. Žiadané boli najmä vína z regiónu Toskánsko, Champagne a Burgundsko. Červené vína z poslednej menovanej oblasti by mohli mať pred sebou veľkú budúcnosť vzhľadom na vplyv otepľovania na kvalitu odrody Pinot noir.
Aj v prípade vín sa podarilo zlomiť dovtedajší dražobný rekord, keď 12 fliaš burgundského vína Domainé ročníka 1990 z vinárstva Romanée Conti bolo predaných za 3,75 milióna hongkonských dolárov, čo predstavuje asi 483-tisíc amerických dolárov.
Darilo sa aj automobilovým veteránom, hodinkám a antickému nábytku
Ceny automobilových veteránov rástli o 6 %, k čomu prispel rast cien klasických vozidiel Ferrari o 14 %. Veterány sa stali počas pandémie a lockdownov reprezentantom osobnej slobody, pričom časť investorov ich kupovala s cieľom zaistenia sa proti inflácii. Nebyť viacerých zrušených aukcií, trh veteránov by rástol ešte výraznejšie. Najdrahším vydraženým automobilom v minulom roku sa stalo Bugatti Type 59 Sport z roku 1934 takmer za 12,7 milióna dolárov, čím bol stanovený nový rekord pre túto značku.
Dáta hovoria o tom, že ceny hodiniek za minulý rok rástlio 5 %, keď pretrvával silný dopyt po náramkových hodinkách od výrobcov Patek Phillipe a Rolex. Najdrahšie vydraženými hodinkami sa stal model Rolex Daytona 6263 za 5,5 milióna dolárov, čím sa zaradil do top 10 najdrahších modelov.
Antický nábytok sa vlani zhodnotil o 4 %, no v ostatnej dekáde nepatrí medzi najpopulárnejšie zberateľské segmenty. Napriek tomu sa aj v tomto segmente podaril online dražobný rekord, keď váza z obdobia čínskej dynastie Jung-čeng (1722 – 1735) bola vydražená za 4,9 milióna dolárov.
Viaceré segmenty zaznamenali stagnáciu alebo malý pokles
Segment mincí klesol o 1 %, no aj v tomto segmente bol zlomený rekord, keď za mincu z roku 42 pred naším letopočtom Q. Servilius Caepio (M. Junius) Brutus AV Aureus zaplatil nový majiteľ 3,5 milióna dolárov, čo ju radí medzi 15 najhodnotnejších mincí sveta.
Diamanty ako trieda aktív tiež poklesli o 1 %. „Na trh negatívne vplývali logistické komplikácie, čo spôsobilo viacero odkladov pri uzatváraní transakcií. To brzdilo v raste najmä high-end segmentu, kde je prakticky permanentne previs dopytu,“ vysvetľuje bankový hovorca.
Presne 26,6 milióna dolárov stačilo kupcovi na to, aby zlomil rekord v kategórii ružových diamantov, ktorý po novom patrí Spirit of the Rose. Ide o absolútne najväčší ružový diamant, ktorý prešiel dražbou, a zároveň patrí medzi 10 najdrahšie vydražených diamantov histórie.
Rovnako šperky, ako trieda zberateľských aktív, vlani poklesli o 1 %. Najzaujímavejší bol predaj takmer 29-karátového diamantového prsteňa D farby za 2,1 milióna dolárov, čo ho robí najdrahším online vydraženým šperkom.
Whiskey klesla o 4 %, ale v roku 2021 má potenciál rastu
Najvýkonnejšia trieda aktív za ostatnú dekádu – whiskey – zaknihovala v roku 2020 pokles o 4 %. Na svedomí to má najmä high-end segment na čele s produktmi destilérie Macallan. Dopyt po nich, zdá sa, koreluje so silou globálnej ekonomiky, čo naznačuje, že v roku 2021 by mohli opäť rásť. V minulom roku bola 55-ročná fľaša whiskey od japonskej destilérie Yamazaky vydražená za 795-tisíc dolárov.
Najväčší segment – umenie – klesol až o 11 %
Hoci umenie je najväčším a najpopulárnejším segmentom luxusného zberateľstva, v roku 2020 kleslo až o 11 %. Stálo za tým množstvo zrušených tradičných aukcií, ktoré online nedokázalo dostatočne nahradiť. Navyše mnoho zberateľov si povedalo, že počká na nákupy, kým prejde pandémia. A to isté platilo aj o ponukovej strane trhu.
Silne však rástol dopyt po dielach mladých autorov označovaných ako Red Chips, najmä od mladších zberateľov, ktorí sú čoraz viac ovplyvňovaní sociálnymi médiami, špeciálne počas lockdownov. Najdrahším obrazom v minulom roku sa stal Triptych z roku 1981 od Francisa Bacona takmer za 85 miliónov dolárov. Najzaujímavejším kúskom predaja v minulom roku bola kostra tyranosaura rexa pomenovaná Stan za 31,8 milióna dolárov. Inou pozoruhodnosťou bol predaj knihy Williama Shakespeara z roku 1623 s názvom Comedies, Histories, & Tragedies za 10 miliónov dolárov, čo je rekordná cena za literárne dielo.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Finanční sprostredkovatelia zarábajú viac, no na vykonávanie činnosti majú čoraz náročnejšie podmienky
- 2.Európske banky zažívajú ťažké časy. Ďalším dielikom padajúceho domina môže byť Deutsche Bank
- 3.Richard Branson: Namiesto letov ku hviezdam mu hrozí veľmi tvrdé pristátie
- 4.Novým generálnym riaditeľom spoločnosti Arval Slovakia sa stal Marian Burian
- 5.Tretia výzva na obnovu rodinných domov je zverejnená, no žiadosť je možné podať až o mesiac