Minister Krajniak predstavil zmeny, ktoré pripravuje v druhom dôchodkovom pilieri
Reforma druhého dôchodkového piliera má dať sporiteľom šancu na vyšší dôchodok. Súčasťou návrhu je aj predvolená investičná stratégia pre nových sporiteľov a postupný presun ich úspor z dlhopisových do indexových alebo akciových fondov. Zrušiť by sa mal aj výnosový poplatok a vo všetkých fondoch poplatok za vedenie účtu.
Foto: Shutterstock
Opäť štátna stratégia, ale opačná
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak predložil návrh dôchodkovej reformy, ktorá má napraviť krivdy Ficovej vlády, ktoré v roku 2013 spáchala na druhom dôchodkovom pilieri. Tá vtedy rozhodla o presune všetkých dôchodkových úspor do garantovaných fondov, ktoré sú menej výnosné, a teda najmä pre mladších sporiteľov aj výrazne nevýhodnejšie. Na tento problém opakovane upozorňovali Národná banka Slovenska aj Inštitút finančnej politiky, no neúspešne.
Noví sporitelia by si podľa ministrovho návrhu mali automaticky sporiť podľa investičnej stratégie, ktorú určí štát – to znamená, že v prvých rokoch výhradne v akciách. O tom, či to bude v akciovom alebo indexovom fonde rozhodne dôchodková správcovská spoločnosť (DSS).
Po dosiahnutí 45 rokov sporiteľovi DSS každé tri roky presunie 12,5 % úspor do garantovaného dlhopisového fondu a podľa situácie na trhoch sa rozhodne, či finančné prostriedky presunie do dlhopisov naraz alebo postupne. Minister Krajniak tiež nenavrhol, aby bol pre mladých ľudí vstup do druhého piliera povinný.
Presúvať sa budú miliardy eur
Podľa Krajniaka by dôchodkové spoločnosti zmenili dôchodkové fondy podľa štátom odporúčanej stratégie aj tým sporiteľom, ktorí od roku 2013 neurobili žiadny aktívny úkon. Vekovou hranicou na vykonanie presunu je 54 rokov (v roku 2023). Týkať sa má 567-tisíc sporiteľov, pričom správcovské spoločnosti z garantovaných do indexových, respektíve akciových fondov, presunú celkovo 3,3 miliardy eur.
O možnosti prestupu budú DSS informovať sporiteľov v januári 2023. Ak sporiteľ do dvoch mesiacov neodmietne, presun sa zrealizuje v najbližších dvoch až troch rokoch. Sporitelia starší ako 54 rokov by do konca februára 2023 mali dostať list s informáciou, či nesporia príliš konzervatívne, alebo, naopak, príliš riskantne. Podľa tejto informácie si budú môcť svoje sporenie optimalizovať.
Zmenia sa aj poplatky
V dôchodkovej reforme tiež figuruje návrh na zrušenie výnosového poplatku v indexových fondoch, ktoré sú spravované pasívne. Správcovské spoločnosti by si po novom nemohli viac brať 10 % z dosiahnutého výnosu.
Vo všetkých fondoch sa tiež zruší poplatok za vedenie osobného dôchodkového účtu. Dnes je na úrovni maximálne 1 % z príspevku sporiteľa. Zostane len poplatok za správu dôchodkového fondu, najviac však 0,3 % ročne.
Súčasťou reformy sú aj zmeny vyplácania dôchodkov z druhého piliera, ktoré by mali začať platiť od roku 2024. Zrušil by sa jednorazový výber úspor, ktorý dnes využívajú takmer dve tretiny sporiteľov, a doživotný dôchodok sa nebude dať čerpať hneď. Dnes ho čerpá asi 16 % sporiteľov.
Dôchodková reforma pôjde v júni 2022 do parlamentu
Dôchodková reforma by sa mala schvaľovať na júnovej schôdzi parlamentu. Aktuálne si v druhom pilieri sporí viac ako 1,7 milióna ľudí. Päť dôchodkových správcovských spoločností spravuje úspory v hodnote 11,6 miliardy eur. Minister Krajniak pripúšťa k dôchodkovej reforme diskusiu, ktorá môže priniesť zmeny oproti jeho súčasnému návrhu.
Prvé reakcie na návrh zmien
„Po veľkom politickom zásahu do druhého piliera v roku 2013, keď boli státisíce Slovákov bezdôvodne presunutí do garantovaných fondov, a takto prišli o možnosť podieľať sa na veľkom hospodárskom cykle s výnosom akciových fondov viac ako 20 %, je to konečne odvážny krok, ktorý môže státisícom ľudí zhodnotiť ich dôchodkové úspory,“ myslí si investičný analytik spoločnosti FinGo.sk František Burda.
Podľa jeho slov by druhý pilier potreboval, aby sa k nemu vyjadrovali odborníci a čo najmenej do neho zasahovala politika. „Čím viac do druhého piliera zasahujeme a ohýbame ho, tým viac ľudia strácajú na budúcom zhodnotení a prestávajú súkromnému druhému pilieru dôverovať,“ dodáva odborník.
„Očakávame, že výsledkom novelizácie zákona o druhom pilieri bude zhodnotenie úspor budúcich dôchodcov, stabilita systému a motivujúce podmienky pre všetkých účastníkov. Preto si návrh zákona pozorne preštudujeme a pripravíme k nemu faktografickú argumentáciu a odporúčania,“ konštatuje za Asociáciu dôchodkových správcovských spoločností Simona Kralovičová.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Spotrebné úvery: Záujem o ne zvyšuje očakávané zdražovanie
- 4.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 5.Prieskum: Až dve tretiny Slovákov uprednostňujú digitálne platby