Lídrom akciových trhov je brazílsky, európske a americké akcie prudko klesajú
Európske akcie klesli o 20 %, americké o 12 %, a kým svet čelí energetickej a potravinovej kríze, pravdepodobne hodnota akcií bude klesať aj naďalej. No nie všetky trhy sa prepadávajú. Napríklad akciový trh v Brazílii rastie a darí sa aj druhému najvýkonnejšiemu trhu, ktorý sa nachádza v Austrálii.

Foto: Shutterstock
Spokojní sú aj Austrálčania
„Brazílsky akciový trh je teraz najvýkonnejším trhom s medziročným nárastom o 6 %. Chemická, ťažobná a elektrárenská spoločnosť Bradespar vzrástla v tomto roku najviac, a to až o 43 %, za ňou nasleduje gigant v ťažbe železnej rudy Vale, ktorého akcie stúpli o 35 %,“ tvrdí trhová strategička Saxo Bank Jessica Amirová.
Ako uvádza ďalej, austrálsky akciový trh ASX200 síce tento rok klesol o 5 %, ale aj tak je druhým najvýkonnejším vôbec. V ASX200 najviac vzrástla uhoľná spoločnosť Whitehaven Coal (WHC), a to až o 54 %. Ropný a plynárenský gigant Woodside Petroleum (WPL), ako druhý skokan v poradí, narástol o 52 %. „Predpokladáme, že tieto zisky budú pokračovať, až kým nedôjde k výraznému spomaleniu spotreby,“ dodáva.
Recesia je na dohľad
V súvislosti so spomalením spotreby konštatuje, že ekonomická recesia je pravdepodobne už na dohľad. „Trhy naceňujú energetickú krízu s ropou smerujúcou k rekordnému maximu 150 dolárov za barel. Toto sme tu mali naposledy v roku 2008. Zároveň sme uprostred potravinovej krízy, keďže cena pšenice v tomto roku vzrástla už o 50 %,“ vymenúva analytička dôvody a blížiacu sa recesiu.
Nezabudla tiež spomenúť utečeneckú krízu, pretože od vypuknutia vojny bolo z Ukrajiny vysídlených viac ako 1,5 milióna ľudí. Navyše Spojené štáty s najväčšou pravdepodobnosťou čaká séria zvyšovania úrokových sadzieb – ako opakovane avizuje FED.
Kto z krízy vyťažil a kto stráca?
Firmy podľa nej čelia tlaku na ziskovosť, čo zasahuje najmä spotrebný tovar, technologické a letecké spoločnosti. Na druhej strane sú tu víťazi krízy v podobe spoločností aktívnych v ťažbe plynu, ropy, paládia, niklu a železnej rudy a tiež pestovatelia pšenice. „Ceny týchto komodít budú pravdepodobne naďalej rásť, kým sa spotreba nespomalí,“ vysvetľuje J. Amirová a dodáva, že v súvislosti s drahou pšenicou sú na tom zle aj chovatelia hydiny a producenti mäsa, pretože ich náklady na krmivo neustále rastú.
Kľúčové slová
Podujatia

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Vojna na Ukrajine

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO




