Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ktoré spoločnosti sú najväčší akcioví víťazi a porazení v roku 2022?

Dominik Horváth Investovanie Poslať

Akciové trhy majú za sebou mimoriadne ťažký rok. Všetky tri hlavné americké indexy vlani zaknihovali stratu, prvýkrát od roku 2018, a zaznamenali najväčší medziročný pokles od finančnej krízy v roku 2008. Ako jedinému sa darilo sektoru energií, ktorý dokázal medziročne narásť o 58 %. Všetky ostatné sektory skončili v mínuse. Okrem samotnej ceny akcií však výrazne klesla aj trhová hodnota najväčších spoločností. Apple a Amazon minulý rok prišli o viac ako 800 miliárd dolárov a pri súčasných makroekonomických faktoroch je nepravdepodobné, že by straty mohli rýchlo dohnať.

akciové trhy

Foto: Shutterstock

 

Rekapitulácia roku 2022

Rok 2022 bol pre svetovú ekonomiku a akciové trhy mimoriadne náročný. Negatívne makroekonomické udalosti spôsobili, že tri hlavné indexy Wall Street prvýkrát od roku 2018 zaznamenali medziročný pokles. Okrem toho sa v USA skončila éra uvoľnenej menovej politiky, keď Federálny rezervný úrad FED začal s najrýchlejším tempom zvyšovania sadzieb od 80. rokov minulého storočia.

Referenčný index S&P 500 (sledujúci 500 najväčších amerických spoločností) vlani klesol o 19,4 %, čo predstavuje pokles trhovej kapitalizácie spoločností v tomto indexe o zhruba 8 biliónov dolárov. Technologický index NASDAQ klesol o 33,1 %, zatiaľ čo index Dow Jones Industrial Average (sledujúci 30 najväčších amerických spoločností) klesol o 8,9 %. Medziročné poklesy pre všetky tri indexy tak boli najväčšie od finančnej krízy v roku 2008.  

„Hlavné makroekonomické príčiny poklesu amerických indexov pochádzali z kombinácie udalostí, ako sú pokračujúce narušenie dodávateľského reťazca, ktoré sa začalo v roku 2020, prudký nárast inflácie a oneskorenie FED-u, ktorý začal s programom sprísňovania sadzieb v snahe korigovať infláciu príliš neskoro,“ povedal hlavný investičný stratég v CFRA Research Sam Stovall pre agentúru Reuters.

Uviedol tiež, že okrem spomínaných udalostí mali negatívne vplyvy aj geopolitické napätie vrátane vojny na Ukrajine, narastajúce prípady ochorenia koronavírusu v Číne a neistota týkajúca sa Taiwanu. Viacerí analytici sa zhodujú na tom, že výhľad na rok 2023 je taktiež negatívny, navyše s pribúdajúcimi obavami z možného príchodu recesie.

Ako sa darilo jednotlivým sektorom

Ak sa pozrieme na jednotlivé sektory indexu S&P 500 – energetický sektor bol jediný, ktorý v roku 2022 vykázal zisk v porovnaní s predchádzajúcim rokom dosiahol zhodnotenie vo výške 58 %. Energiám sa darilo najmä kvôli neistej geopolitickej situácii na Ukrajine.

Cena ropy v marci 2022 dosiahla niekoľkoročné maximum 130,50 dolára za barel ropy WTI, neskôr sa však vrátila na hodnoty z minulých rokov. Aj napriek tomuto poklesu sa energiám darilo, keďže investori nepredpokladajú, že sa situácia v blízkej budúcnosti vyrieši.

Sektory s najslabšou výkonnosťou

Ak sa pozrieme na sektory s najnižšou výkonnosťou, na prvý pohľad vyzerá prekvapujúco, prečo sa sektoru spotrebiteľských a komunikačných služieb darilo horšie ako informačným technológiám. Môže za to metodika indexu S&P 500, keďže napríklad spoločnosti, ako Tesla alebo Amazon, patria práve do kategórie spotrebiteľského tovaru.

Podobne je to aj pri sektore komunikačných služieb, ktoré zase obsahujú spoločnosti, ako Meta, Netflix alebo Match Group, ktoré tento rok klesli o desiatky percent. Ak sa pozrieme na jednotlivé spoločnosti, najmenej sa darilo týmto trom:

1) Generac Holding

Medziročný pokles v roku 2022: –73,8 %

Spoločnosť navrhuje a vyrába širokú škálu produktov na výrobu elektriny. Je známa svojimi generátormi, ktoré sa používajú na poskytovanie energie v domácnostiach, podnikoch a priemyselných zariadeniach. Počas roku 2022 však výrobca energetických systémov zaznamenal spomalenie predaja v domácnostiach a zníženie tržieb. Hlavným dôvodom prepadu akcií je však súdny spor so spoločnosťou Pink Energy, ktorá obvinila Generac z predaja chybných dielov. Všetky spomínané faktory spôsobili, že Generac výrazne znížil svoj výhľad na rok 2023, čím poslal ceny akcií do ešte väčšieho výpredaja.

2) Match Group

Medziročný pokles v roku 2022: –69,3 %

Akciám materskej spoločnosti, do ktorej patria známe zoznamovacie aplikácie, ako Tinder, Match.com alebo Plenty of Fish, sa taktiež v minulom roku nedarilo. Spoločnosť zaznamenala najnižší počet nových používateľov od svojho založenia v roku 2015. Vďaka pesimizmu už existujúcich zákazníkov narazila na spomalenie rastu výnosov, pretože klienti kvôli rastúcej inflácii odmietajú platiť za prémiové služby. Ako uviedla vo svojej výročnej správe, situácia sa pravdepodobne tak skoro nezlepší a výhľad na rok 2023 „zostáva náročný“.

3) Align Technology

Medziročný pokles v roku 2022: –69 %

Podobne negatívny scenár postihol aj spoločnosť Align Technology, ktorá sa špecializuje na výrobu dentálnych produktov. Firma najviac utrpela kvôli obmedzeniam dodávateľského reťazca, ,ktoré výrazne znížili jej zisky. Ako uviedol generálny riaditeľ Joe Hogan „hlavným problémom sú odstávky produkcie v Číne, ktoré neskutočne poškodzujú naše podnikanie“. Podobne už v spomenutých spoločnostiach spôsobili tieto udalosti pokles výnosov, pričom výhľad spoločnosti na rok 2023 zostáva taktiež negatívny.

Spoločnosti, ktorým sa v roku 2022 darilo najviac

1) Occidental Petroleum

Medziročný nárast v roku 2022: +117,3 %

Naopak, v roku 2022 sa najviac darilo spoločnosti Occidental Petroleum, ktorá sa zaoberá ťažbou a spracovaním ropy a zemného plynu. Neistota na trhu s energiami spôsobila, že zisky spoločnosti dokázali prekonať aj tie najoptimistickejšie výhľady a dnes dosahujú viac ako 10 miliárd dolárov ročne.

Vďaka týmto úspechom dokázala spoločnosť osloviť aj azda najznámejšieho investora súčasnosti – Warrena Buffeta. Ten prostredníctvom svojej spoločnosti Berkshire Hathaway nakúpil viac ako 7 miliónov akcií Occidentalu a dnes vlastní viac ako 50 % spoločnosti. Na trhu tak spôsobil anomáliu známu ako Buffetov efekt, pri ktorej začnú akcie spoločnosti nakupovať aj malí investori, ktorí mu bezpodmienečne veria. Vďaka všetkým týmto faktorom tak akcie Occidentalu dokázali narásť za jediný rok o viac ako 110 %.

2) Constellation Energy

Medziročný nárast v roku 2022: +105,3 %

Podobne sa darilo aj Constellation Energy, ktorá taktiež pôsobí v oblasti energií a je lídrom v oblasti jadrovej energie a prevádzke vodných, solárnych a veterných elektrární. Spoločnosť je tiež najväčším dodávateľom bezuhlíkovej energie v Spojených štátoch, pričom poskytuje viac ako 10 % bezuhlíkovej elektriny v krajine.

Práve tento fakt má za následok viac ako 100-percentný rast akcií spoločnosti. V roku 2022 totiž americký prezident Joe Biden prijal zákon o znižovaní emisie oxidu uhličitého, ktorý výrazne zníži používanie klasických zdrojov energie, akými sú napríklad ropa alebo plyn. Constellation vďaka tomuto zákonu výrazne zvýši svoju pozíciu na trhu, keďže ich konkurencia bude musieť znížiť výrobu. Analytici predpovedajú, že zisky spoločnosti by sa mohli do roku 2026 až strojnásobiť.  

3) Hess Corporation

Medziročný nárast v roku 2022: +91,6 %

Hess Corporation so sídlom v New Yorku je globálna energetická spoločnosť. Firma sa zaoberá prieskumom, ťažbou, vývojom, prepravou, nákupom a predajom ropy a zemného plynu. Podobne, ako pri ostatných spoločnostiach, bola hlavným motorom rastu ziskov neistota na trhu s energiami. Hess však dokázal túto situáciu dokonale využiť a dnes patrí k jednej z najrýchlejšie rastúcich firiem v tomto odvetví. Pozitívny výhľad na nasledujúce roky spolu so zvýšenou dividendou spôsobil, že zo spoločnosti sa rýchlo stal obľúbenec Wall Street, čo sa rýchlo prejavilo aj na raste hodnoty akcií.

Trhová kapitalizácia sa prepadla o 8 biliónov

Pri hodnotení výsledkov však veľký pokles ceny akcií nevypovedá o celom príbehu. Aký veľký pokles teda vlani zaznamenal majetok v držbe investorov? Celková trhová kapitalizácia indexu S&P 500 klesla zo 40,36 bilióna dolárov (hodnota za rok 2021) na 32,21 bilióna dolárov (koniec roku 2022). Celkové imanie sa teda znížilo o viac ako 8 biliónov dolárov.

Trhová kapitalizácia sa za minulý rok najviac znížila spoločnosti Apple, ktorá stratila cez 846 miliárd dolárov a dnes má hodnotu okolo 2,125 bilióna dolárov. Napriek tomu sa jej podarilo udržať si titul najhodnotnejšej spoločnosti na svete, hoci od maxima na úrovni cez 3 bilióny dolárov má dnes už dosť ďaleko. 

Podobne veľkú stratu minulý rok utŕžil aj Amazon, ktorého trhová kapitalizácia klesla o 834 miliárd dolárov. V prípade Amazonu môže za tento pokles nenaplnenie cieľov a pesimistický výhľad na rok 2023. Vďaka klesajúcim tržbám spoločnosť začala s veľkým prepúšťaním a o prácu má do konca tohto roka prísť cez 18-tisíc zamestnancov.

Čo sa týka ostatných spoločností na zozname, pokles trhovej hodnoty nezávisí len od makroekonomických faktorov. Napríklad príčina pádu Mety je dlhodobo známa. Jej generálny riaditeľ Mark Zuckerberg vkladá milióny dolárov do vývoja metaverza, ktoré však zatiaľ neprináša žiadne zisky.

Podobne jednoduchý je aj príbeh Tesly, v ktorom tiež hrá hlavnú úlohu jej generálny riaditeľ. Elon Musk totiž vo veľkom odpredal svoj podiel v spoločnosti, aby mal dostatok prostriedkov na nákup spoločnosti Twitter.

logo
Prečítajte si tiež:
22.5.2024 Mário Špilberger

S hypotékou je možné financovať aj kúpu nebytových priestorov na bývanie, má to však svoje limity

Viete, čo majú spoločné apartmány, ateliéry a pivničné byty? Hoci sú mnohé z nich evidované ako nebytové priestory, developeri ich často ...

22.5.2024 Martin Jamnický

Slovenské matky sporia svojim deťom viac ako českí muži

Rodičov, ktorí investujú peniaze pre svoje deti, postupne pribúda. Na Slovensku dokonca o niečo rýchlejšie než v susednom Česku. Kým u nás ...

21.5.2024 Redakcia FinReport

Andrej Zaťko: CEO 365.bank sa stal vlastníkom 9,9-percentného podielu v tejto banke

V akcionárskej štruktúre 365.bank nastali zmeny. Súčasný CEO a predseda predstavenstva banky Andrej Zaťko nadobudol prostredníctvom svojej ...

21.5.2024 Roland Régely

Oplatí sa v čase vysokých úrokov robiť mimoriadnu splátku hypotéky či predčasne splatiť úver?

Splácate hypotekárny úver a napriek vysokým životným nákladom sa vám darí odložiť si niečo „bokom“. Čo s takto ušetrenými peniazmi ...

21.5.2024 Redakcia FinReport

Podiel disponibilných uchádzačov o prácu v apríli 2024 klesol na 3,82 %

Nezamestnanosť na Slovensku priebežne klesá. V apríli tohto roku to bolo už tretí mesiac za sebou. Podiel disponibilných uchádzačov o prácu ...

21.5.2024 Martin Jamnický

Prídu rekordné pokuty za porušovanie GDPR aj na Slovensko?

Odstrašujúce pokuty za porušenie GDPR sa pomaly dostávajú aj do našich končín. Príkladom je aprílové potvrdenie rozhodnutia českého ...

21.5.2024 Redakcia FinReport

Rezort práce chce zrýchliť zvyšovanie minimálnej mzdy

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR pripravilo návrh novely zákona, ktorým by sa mala zvýšiť výška minimálnej mzdy zo ...

21.5.2024 Robert Juriš

V treťom pilieri je viac ako milión sporiteľov a vklady dosahujú takmer 3,8 miliardy eur

Jedným zo spôsobov, ako sa pripraviť na roky, ktoré strávime v penzii, je doplnkové dôchodkové sporenie, alebo tretí dôchodkový pilier. ...

20.5.2024 Redakcia FinReport

Americký Dow Jones index po prvý raz v histórii prekonal hranicu 40-tisíc bodov

Akciový trh v USA pokračuje v raste a v uplynulom týždni sa mu podarilo dosiahnuť hneď dva nové rekordy. Kľúčový americký index Dow Jones ...

20.5.2024 Martin Jamnický

Zlato prelomilo ďalší historický rekord, keď sa priblížilo k hranici 2 450 dolárov za uncu

Cena zlata opäť prelomila svoj doterajší historický rekord, keď sa v pondelok 20. mája 2024 sa dostala na dotyk k hranici 2 450 dolárov za ...

16.5.2024 Robert Juriš

Za prvé štyri mesiace tohto roka pribudlo v druhom pilieri viac ako 58-tisíc sporiteľov

Druhý dôchodkový pilier sa rozrastá. Ani znevýhodnenie podmienok sporenia znížením percenta finančných príspevkov neodradilo tisíce ...

13.5.2024 Robert Juriš

Čo to znamená, keď vláda povie, že chce vydávať štátne dlhopisy pre bežných občanov

Predseda vlády Robert Fico nedávno prišiel s nápadom vydávať štátne dlhopisy pre občanov, vďaka čomu by získal prostriedky na ...

10.5.2024 Redakcia FinReport

Apríl na trhoch: Akciová rely s kladnými mesačnými výnosmi sa skončila

Päťmesačná akciová rely s kladnými mesačnými výnosmi sa skončila. V apríli 2024 globálna hodnota akcií klesla o 3,9 %. Pravdepodobnou ...

2.5.2024 Martin Jamnický

Aukcia: Zbierku mincí vydražili za 6,25 milióna eur, najdrahší 10-dukát z nej za 780-tisíc eur

Celoživotná zbierka mincí významného zberateľa MUDr. Václava Brunu bola vydražená za viac ako 6,25 milióna eur. Numizmatická zbierka, ...

30.4.2024 Redakcia FinReport

V roku 2023 vstúpilo do druhého piliera rekordných takmer 95-tisíc ľudí

Druhému pilieru, ako príprave financií na dôchodok, sa darí. Napriek tohtoročnému zníženiu príspevkov si v ňom sporí takmer 1,9 milióna ...

25.4.2024 Martin Jamnický

Investori začali dávať prednosť ETF fondom pred podielovými fondmi

Slováci zmenili preferencie pri investovaní. Potvrdzuje to nová štatistika Preferencie Slovákov pri investičných rozhodnutiach prechádzajú ...

24.4.2024 Martin Jamnický

Pri investovaní si dávajte pozor na neuveriteľne výhodné ponuky aj na falošné garancie

Investičné podvody najčastejšie cielia na finančne menej zdatných občanov. Ich najčastejším príznakom je snaha o rýchle a extrémne ...

23.4.2024 Martin Jamnický

Do dražby smeruje unikátna zbierka mincí, jej hodnota môže prekonať 5 miliónov eur

Zberatelia aj investori by mali zbystriť pozornosť. Do dražby putuje celoživotná zbierka významného zberateľa MUDr. Václava Brunu. ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay