Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ktoré spoločnosti sú najväčší akcioví víťazi a porazení v roku 2022?

Dominik Horváth Investovanie
SK
EN
Poslať

Akciové trhy majú za sebou mimoriadne ťažký rok. Všetky tri hlavné americké indexy vlani zaknihovali stratu, prvýkrát od roku 2018, a zaznamenali najväčší medziročný pokles od finančnej krízy v roku 2008. Ako jedinému sa darilo sektoru energií, ktorý dokázal medziročne narásť o 58 %. Všetky ostatné sektory skončili v mínuse. Okrem samotnej ceny akcií však výrazne klesla aj trhová hodnota najväčších spoločností. Apple a Amazon minulý rok prišli o viac ako 800 miliárd dolárov a pri súčasných makroekonomických faktoroch je nepravdepodobné, že by straty mohli rýchlo dohnať.

image

Foto: Shutterstock

 

Rekapitulácia roku 2022

Rok 2022 bol pre svetovú ekonomiku a akciové trhy mimoriadne náročný. Negatívne makroekonomické udalosti spôsobili, že tri hlavné indexy Wall Street prvýkrát od roku 2018 zaznamenali medziročný pokles. Okrem toho sa v USA skončila éra uvoľnenej menovej politiky, keď Federálny rezervný úrad FED začal s najrýchlejším tempom zvyšovania sadzieb od 80. rokov minulého storočia.

Referenčný index S&P 500 (sledujúci 500 najväčších amerických spoločností) vlani klesol o 19,4 %, čo predstavuje pokles trhovej kapitalizácie spoločností v tomto indexe o zhruba 8 biliónov dolárov. Technologický index NASDAQ klesol o 33,1 %, zatiaľ čo index Dow Jones Industrial Average (sledujúci 30 najväčších amerických spoločností) klesol o 8,9 %. Medziročné poklesy pre všetky tri indexy tak boli najväčšie od finančnej krízy v roku 2008.  

„Hlavné makroekonomické príčiny poklesu amerických indexov pochádzali z kombinácie udalostí, ako sú pokračujúce narušenie dodávateľského reťazca, ktoré sa začalo v roku 2020, prudký nárast inflácie a oneskorenie FED-u, ktorý začal s programom sprísňovania sadzieb v snahe korigovať infláciu príliš neskoro,“ povedal hlavný investičný stratég v CFRA Research Sam Stovall pre agentúru Reuters.

Uviedol tiež, že okrem spomínaných udalostí mali negatívne vplyvy aj geopolitické napätie vrátane vojny na Ukrajine, narastajúce prípady ochorenia koronavírusu v Číne a neistota týkajúca sa Taiwanu. Viacerí analytici sa zhodujú na tom, že výhľad na rok 2023 je taktiež negatívny, navyše s pribúdajúcimi obavami z možného príchodu recesie.

Ako sa darilo jednotlivým sektorom

Ak sa pozrieme na jednotlivé sektory indexu S&P 500 – energetický sektor bol jediný, ktorý v roku 2022 vykázal zisk v porovnaní s predchádzajúcim rokom dosiahol zhodnotenie vo výške 58 %. Energiám sa darilo najmä kvôli neistej geopolitickej situácii na Ukrajine.

Cena ropy v marci 2022 dosiahla niekoľkoročné maximum 130,50 dolára za barel ropy WTI, neskôr sa však vrátila na hodnoty z minulých rokov. Aj napriek tomuto poklesu sa energiám darilo, keďže investori nepredpokladajú, že sa situácia v blízkej budúcnosti vyrieši.

Sektory s najslabšou výkonnosťou

Ak sa pozrieme na sektory s najnižšou výkonnosťou, na prvý pohľad vyzerá prekvapujúco, prečo sa sektoru spotrebiteľských a komunikačných služieb darilo horšie ako informačným technológiám. Môže za to metodika indexu S&P 500, keďže napríklad spoločnosti, ako Tesla alebo Amazon, patria práve do kategórie spotrebiteľského tovaru.

Podobne je to aj pri sektore komunikačných služieb, ktoré zase obsahujú spoločnosti, ako Meta, Netflix alebo Match Group, ktoré tento rok klesli o desiatky percent. Ak sa pozrieme na jednotlivé spoločnosti, najmenej sa darilo týmto trom:

1) Generac Holding

Medziročný pokles v roku 2022: –73,8 %

Spoločnosť navrhuje a vyrába širokú škálu produktov na výrobu elektriny. Je známa svojimi generátormi, ktoré sa používajú na poskytovanie energie v domácnostiach, podnikoch a priemyselných zariadeniach. Počas roku 2022 však výrobca energetických systémov zaznamenal spomalenie predaja v domácnostiach a zníženie tržieb. Hlavným dôvodom prepadu akcií je však súdny spor so spoločnosťou Pink Energy, ktorá obvinila Generac z predaja chybných dielov. Všetky spomínané faktory spôsobili, že Generac výrazne znížil svoj výhľad na rok 2023, čím poslal ceny akcií do ešte väčšieho výpredaja.

2) Match Group

Medziročný pokles v roku 2022: –69,3 %

Akciám materskej spoločnosti, do ktorej patria známe zoznamovacie aplikácie, ako Tinder, Match.com alebo Plenty of Fish, sa taktiež v minulom roku nedarilo. Spoločnosť zaznamenala najnižší počet nových používateľov od svojho založenia v roku 2015. Vďaka pesimizmu už existujúcich zákazníkov narazila na spomalenie rastu výnosov, pretože klienti kvôli rastúcej inflácii odmietajú platiť za prémiové služby. Ako uviedla vo svojej výročnej správe, situácia sa pravdepodobne tak skoro nezlepší a výhľad na rok 2023 „zostáva náročný“.

3) Align Technology

Medziročný pokles v roku 2022: –69 %

Podobne negatívny scenár postihol aj spoločnosť Align Technology, ktorá sa špecializuje na výrobu dentálnych produktov. Firma najviac utrpela kvôli obmedzeniam dodávateľského reťazca, ,ktoré výrazne znížili jej zisky. Ako uviedol generálny riaditeľ Joe Hogan „hlavným problémom sú odstávky produkcie v Číne, ktoré neskutočne poškodzujú naše podnikanie“. Podobne už v spomenutých spoločnostiach spôsobili tieto udalosti pokles výnosov, pričom výhľad spoločnosti na rok 2023 zostáva taktiež negatívny.

Spoločnosti, ktorým sa v roku 2022 darilo najviac

1) Occidental Petroleum

Medziročný nárast v roku 2022: +117,3 %

Naopak, v roku 2022 sa najviac darilo spoločnosti Occidental Petroleum, ktorá sa zaoberá ťažbou a spracovaním ropy a zemného plynu. Neistota na trhu s energiami spôsobila, že zisky spoločnosti dokázali prekonať aj tie najoptimistickejšie výhľady a dnes dosahujú viac ako 10 miliárd dolárov ročne.

Vďaka týmto úspechom dokázala spoločnosť osloviť aj azda najznámejšieho investora súčasnosti – Warrena Buffeta. Ten prostredníctvom svojej spoločnosti Berkshire Hathaway nakúpil viac ako 7 miliónov akcií Occidentalu a dnes vlastní viac ako 50 % spoločnosti. Na trhu tak spôsobil anomáliu známu ako Buffetov efekt, pri ktorej začnú akcie spoločnosti nakupovať aj malí investori, ktorí mu bezpodmienečne veria. Vďaka všetkým týmto faktorom tak akcie Occidentalu dokázali narásť za jediný rok o viac ako 110 %.

2) Constellation Energy

Medziročný nárast v roku 2022: +105,3 %

Podobne sa darilo aj Constellation Energy, ktorá taktiež pôsobí v oblasti energií a je lídrom v oblasti jadrovej energie a prevádzke vodných, solárnych a veterných elektrární. Spoločnosť je tiež najväčším dodávateľom bezuhlíkovej energie v Spojených štátoch, pričom poskytuje viac ako 10 % bezuhlíkovej elektriny v krajine.

Práve tento fakt má za následok viac ako 100-percentný rast akcií spoločnosti. V roku 2022 totiž americký prezident Joe Biden prijal zákon o znižovaní emisie oxidu uhličitého, ktorý výrazne zníži používanie klasických zdrojov energie, akými sú napríklad ropa alebo plyn. Constellation vďaka tomuto zákonu výrazne zvýši svoju pozíciu na trhu, keďže ich konkurencia bude musieť znížiť výrobu. Analytici predpovedajú, že zisky spoločnosti by sa mohli do roku 2026 až strojnásobiť.  

3) Hess Corporation

Medziročný nárast v roku 2022: +91,6 %

Hess Corporation so sídlom v New Yorku je globálna energetická spoločnosť. Firma sa zaoberá prieskumom, ťažbou, vývojom, prepravou, nákupom a predajom ropy a zemného plynu. Podobne, ako pri ostatných spoločnostiach, bola hlavným motorom rastu ziskov neistota na trhu s energiami. Hess však dokázal túto situáciu dokonale využiť a dnes patrí k jednej z najrýchlejšie rastúcich firiem v tomto odvetví. Pozitívny výhľad na nasledujúce roky spolu so zvýšenou dividendou spôsobil, že zo spoločnosti sa rýchlo stal obľúbenec Wall Street, čo sa rýchlo prejavilo aj na raste hodnoty akcií.

Trhová kapitalizácia sa prepadla o 8 biliónov

Pri hodnotení výsledkov však veľký pokles ceny akcií nevypovedá o celom príbehu. Aký veľký pokles teda vlani zaznamenal majetok v držbe investorov? Celková trhová kapitalizácia indexu S&P 500 klesla zo 40,36 bilióna dolárov (hodnota za rok 2021) na 32,21 bilióna dolárov (koniec roku 2022). Celkové imanie sa teda znížilo o viac ako 8 biliónov dolárov.

Trhová kapitalizácia sa za minulý rok najviac znížila spoločnosti Apple, ktorá stratila cez 846 miliárd dolárov a dnes má hodnotu okolo 2,125 bilióna dolárov. Napriek tomu sa jej podarilo udržať si titul najhodnotnejšej spoločnosti na svete, hoci od maxima na úrovni cez 3 bilióny dolárov má dnes už dosť ďaleko. 

Podobne veľkú stratu minulý rok utŕžil aj Amazon, ktorého trhová kapitalizácia klesla o 834 miliárd dolárov. V prípade Amazonu môže za tento pokles nenaplnenie cieľov a pesimistický výhľad na rok 2023. Vďaka klesajúcim tržbám spoločnosť začala s veľkým prepúšťaním a o prácu má do konca tohto roka prísť cez 18-tisíc zamestnancov.

Čo sa týka ostatných spoločností na zozname, pokles trhovej hodnoty nezávisí len od makroekonomických faktorov. Napríklad príčina pádu Mety je dlhodobo známa. Jej generálny riaditeľ Mark Zuckerberg vkladá milióny dolárov do vývoja metaverza, ktoré však zatiaľ neprináša žiadne zisky.

Podobne jednoduchý je aj príbeh Tesly, v ktorom tiež hrá hlavnú úlohu jej generálny riaditeľ. Elon Musk totiž vo veľkom odpredal svoj podiel v spoločnosti, aby mal dostatok prostriedkov na nákup spoločnosti Twitter.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
1.2.2023 Robert Juriš

Banky vlani zaznamenali rekordné zisky 829 miliónov eur. Najväčšie príjmy pre ne predstavujú výnosy z úrokov

Banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu majú za sebou mimoriadne úspešný rok. Vlani zaznamenali čistý zisk vo výške 829 miliónov eur. ...

1.2.2023 Redakcia FinReport

Dvadsať rokov spolupráce: Banka sprostredkúva poistenie a poisťovňa úvery

Obľuba nakupovania pod jednou strechou na Slovensku rastie a platí to aj pre financie. Poistenie od Kooperativy prostredníctvom Slovenskej ...

1.2.2023 Robert Juriš

Inflácia v eurozóne klesla na 8,5 %, na Slovensku sa stále drží blízko 15 %

Priemerná inflácia v krajinách eurozóny má zostupnú tendenciu – z decembrových 9,5 % sa znížila na januárových 8,7 %. Priebežný pokles ...

1.2.2023 Redakcia FinReport

Martina Slabejová: Nová výkonná riaditeľka Americkej obchodnej komory

Novou výkonnou riaditeľkou Americkej obchodnej komory na Slovensku sa stala Martina Slabejová. Na pozícii nahradí Ronalda Blaška, ktorý ...

1.2.2023 Andrej Vida

Pre získanie úveru v banke je kľúčová bonita. Čo všetko musíte spĺňať, aby ste vyhoveli?

Žiadali ste niekedy o hypotekárny alebo spotrebiteľský úver v banke? Tušíte, čo rozhoduje o tom, či úver vôbec dostanete? Viete, ako si ...

1.2.2023 Martin Jamnický

V druhom dôchodkovom pilieri je viac ako 12 miliárd eur

Objem majetku sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri ku koncu januára tohto roka opäť presiahol hranicu 12 miliárd eur. Presnejšie k 27. ...

31.1.2023 Redakcia FinReport

Centrálne banky nakúpili najviac zlata za posledné polstoročie

Centrálne banky v roku 2022 vykúpili najviac zlata od roku 1967, teda za posledných 55 rokov. Za jediný rok pridali do svojich zásob 1 136 ton ...

31.1.2023 Dominik Horváth

Energetická kríza nás zatiaľ nezlomila. Aké škody nám ešte môže spôsobiť?

Tohtoročná zima mohla dopadnúť pre Európu katastrofálne. Vojna na Ukrajine a pozastavenie dodávok energií z Ruska spôsobili, že sa ceny ...

31.1.2023 Redakcia FinReport

Hodnota majetku v treťom dôchodkovom pilieri prekročila hranicu troch miliárd eur

Objem finančných prostriedkov, ktoré zhodnocujú a spravujú doplnkové dôchodkové spoločnosti v treťom dôchodkovom pilieri, presiahol ...

31.1.2023 Naďa Černá

Kim Kardashianová získala v dražbe za 200-tisíc dolárov kríž princeznej Diany Attallah Cross

Televízna osobnosť Kim Kardashianová získala v dražbe diamantový prívesok Attallah Cross (na snímke), ktorý pri niekoľkých ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Automobilka Rolls-Royce zažila svoj najúspešnejší rok, keď predala 6 021 vozidiel

Automobilka Rolls-Royce v roku 2022 predala rekordných viac ako 6-tisíc vozidiel. Dopyt po tejto luxusnej automobilovej značke vzrástol najmä na ...

24.1.2023 Redakcia FinReport

J&T BANKA získala medzinárodný investičný rating od Moody´s

Agentúra Moody's pridelila J&T BANKE investičný rating Baa2 so stabilným výhľadom. Banka sa týmto krokom zaradila k niekoľkým elitným ...

24.1.2023 Redakcia FinReport

Pred 30 rokmi vznikol prvý ETF fond. Dnes ich je 11-tisíc s majetkom viac ako 9 biliónov dolárov

Pred troma desaťročiami došlo k revolúcii v investovaní. V roku 1993 si investori po prvý raz v histórii mohli na burze okrem akcií kúpiť ...

24.1.2023 Eva Sadovská

Realitné fondy prekonali objem 2,3 miliardy eur. Záujem o ne neohrozila ani vojna na Ukrajine

Záujem Slovákov o reality nenaštrbila koronakríza ani vojnový konflikt na Ukrajine. Na popularite získavajú realitné fondy, cez ktoré ...

23.1.2023 Redakcia FinReport

V druhom pilieri vlani zmenilo dôchodkovú správcovskú spoločnosť vyše 55-tisíc sporiteľov

Dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS) minulý rok zmenilo viac ako 55 797 sporiteľov. Oproti roku 2021 počet tých, ktorí si sporia na ...

18.1.2023 Redakcia FinReport

Investičný rok: Dlhopisové trhy vlani zaznamenali najväčší pokles za posledných 100 rokov

Všetky aktíva vlani s výnimkou komodít skončili v mínuse. Americké akcie zaknihovali dvojciferný pokles podobne ako ceny dlhopisov. U ...

17.1.2023 Naďa Černá

Akcie Tesly stále padajú, firma za rok stratila viac ako 70 % zo svojej hodnoty

Spoločnosť Tesla má za sebou náročný rok, počas ktorého hodnota jej akcií klesla o približne 70 %. Viacerí analytici hovoria, že hlavnou ...

Mobilná aplikácia

Najčítanejšie

 1. 1.
  Toto sú najdôležitejšie otázky súvisiace s rodičovským dôchodkom a odpovede na ne
 2. 2.
  Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov
 3. 3.
  Pre získanie úveru v banke je kľúčová bonita. Čo všetko musíte spĺňať, aby ste vyhoveli?
 4. 4.
  Banky vlani zaznamenali rekordné zisky 829 miliónov eur. Najväčšie príjmy pre ne predstavujú výnosy z úrokov
 5. 5.
  Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet