Kryptomeny sú korením investičného portfólia. Pridávajte ho s mierou a investujte len sumu, ktorú dokážete oželieť
Kryptomeny, čiže digitálne alebo virtuálne meny, sa začínajú čoraz intenzívnejšie tlačiť medzi alternatívne investície, ktoré sú doplnkom dlhových a majetkových – akciových investícií. Niekto v nich vidí vhodnú príležitosť na rýchle zbohatnutie, iný ich používa opatrne, na diverzifikáciu svojho investičného portfólia.
Foto: Shutterstock
Skôr špekulácia než bežná investícia
Investovanie do kryptomien je dnes skôr špekuláciou ako štandardnou investíciou. „Leitmotívom je snaha participovať na raste ich ceny v budúcnosti. Zhodneme sa s kritikmi kryptomien, ktorí tvrdia, že za nimi nie je zásadná vnútorná hodnota. Tú vidí zrejme len investičný romantik,“ tvrdí generálny riaditeľ Across Private Investments Maroš Ďurik.
Potrebné je však zdôrazniť, že ani súčasný menový systém nie je zadarmo. Výroba bankoviek a mincí, bezpečnosť, dohľad nad menovým systémom a veci s ním súvisiace, stoja nemalé peniaze.
Chýbajúca aktuálna vnútorná hodnota kryptomien však nie je ničím nezvyčajným ani medzi tradičnými wallstreetovými titulmi. Príkladom sú napríklad akcie Tesly. V investovaní sú niekedy omnoho dôležitejšie očakávania. Ich nenaplnenie však býva tvrdo potrestané.
Čo sú to kryptomeny
Možno ich označiť ako novodobý druh elektronických peňazí. „Za ich vznikom bola snaha o vytvorenie decentralizovaného menového systému ako alternatívy k tomu súčasnému, ktorý je založený na takzvaných fiat menách (fiat money, fiat currency),“ vysvetľuje M. Ďurik. S kryptomenami je podľa neho úzko spojená technológia blockchain. Ide o špeciálny druh distribuovanej decentralizovanej databázy, ktorá uchováva neustále sa rozširujúci počet záznamov chránených proti neoprávnenému zásahu zvnútra, ale aj zvonka. Táto technológia má veľkú budúcnosť a pomerne široké uplatnenie v rôznych oblastiach.
Koľko vlastne investovať do kryptomien?
Otázkou však je, koľko by sme do kryptomien mali investovať, aby naša investícia bola racionálna, a zároveň, aby v prípade úspechu na náš investičný rozpočet nemala devastačné účinky. Do kryptomien by sme preto mali investovať len také peniaze, o ktoré nám nebude ľúto prísť.
Dôležité je stanoviť si podiel, ktorý budú kryptomeny v našom portfóliu tvoriť. „Dobrým štandardom sú 2 %. Vyššie percento totiž môže priniesť veľa radosti, ale aj žiaľu. Podiel kryptomien v portfóliu je dôležité priebežne sledovať a riadiť. Ak sa napríklad dostane nad 3 %, mali by sme svoju pozíciu znížiť na pôvodné 2 %,“ odporúča riaditeľ Acrossu.
Podľa jeho slov by toto riešenie malo platiť aj naopak, teda pri poklesoch. Vtedy je však nevyhnutné spomenúť si na základné pravidlo, podľa ktorého do kryptomien investujeme len také peniaze, ktorých stratu nebudeme ľutovať.
Do ktorých kryptomien sa oplatí investovať?
Aktuálne existuje takmer 8-tisíc kryptomien, z ktorých drvivá väčšina nestojí za reč. Najväčšou kryptomenou je stále bitcoin, ktorý si udržiava viac než 60 % podiel na trhu. Dvojkou je ethereum (približne 12 %) a tretí v poradí je ripple (asi 5 %).
Kompletný prehľad kryptomien nájdete na stránke coinmarketcap.com. Pri investovaní do kryptomien je podľa M. Ďurika dobré orientovať sa na prvé dve, respektíve tri kryptomeny, ktoré reprezentujú tri štvrtiny kryptomenového trhu.
Ako investovať do kryptomien?
Priamo – kryptomeny si kupujeme do svojej kryptomenovej peňaženky prostredníctvom rôznych internetových platforiem. Príkladom môže byť platforma Bitstamp.
Nepriamo – prostredníctvom špeciálnych investičných fondov alebo trackerov. Tento spôsob má viacero výhod a pre bežného investora je veľmi jednoduchý. Stačí vyplniť pokyn a sme na kryptomenovom trhu.
Radšej s nimi ako bez nich
Okorenenie investičného portfólia kryptomenami dávalo doteraz zmysel a prinášalo aj atraktívny výnos. Za predpokladu, že sme nenakupovali draho. Podľa riaditeľa Acrossu v priebehu minulého roka vzrástla cena etherea o približne 350 % a bitcoinu o 160 %.
„Ak by mali kryptomeny v uplynulom roku v našom portfóliu podiel len 2 %, celkové zhodnotenie portfólia by dosiahlo viac než 5 %. V kombinácii s dobrými dlhopismi a akciami by sme sa vo výnosoch dostali hravo na dvojciferné číslo, čo je naozaj výborný výsledok,“ uzatvára M. Ďurik.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Vo vesmíre nastal enormný a silný výbuch, po ktorom zostala v kope galaxií obrovská ryha
- 2.Muž šoféroval v čase zadržania vodičského preukazu, policajti uňho našli aj vrecúško s neznámou bielou látkou
- 3.Vlk z Wall Street: Aké to bolo stať sa jedným z najbohatších maklérov na Wall Street v 90. rokoch?
- 4.Banky zdražujú: Najmenej päť finančných domov mení cenníky svojich poplatkov
- 5.Páchatelia extrémistickej trestnej činnosti preferujú anonymitu internetu, správa poukazuje aj na radikalizáciu mládeže