Kostru dinosaura vydražili za 6 miliónov dolárov. Vedci však z toho nadšení nie sú
Vzácnu kostru dinosaura starú 77 miliónov rokov sa podarilo vydražiť na prírodovednej aukcii za 6 miliónov dolárov. V aukčnej sieni Sotheby's išlo doposiaľ len o druhý predaj kompletnej a výborne zachovalej kostry živočícha, ktorý obýval Zem v praveku pred mnohými miliónmi rokov.

Foto: Shutterstock
Kostra putovala do súkromnej zbierky
Zachovaná kostra patrila Gorgosaurovi, vzdialenému príbuznému dobre známeho krvilačného dravca Tyranosaura rexa. Gorgosaurus však bol rýchlejší aj silnejší. Dĺžka jeho tela merala 6,7 metra a dosahoval výšku až 2,8 metra. Živil sa mäsom a po Zemi sa pohyboval pred približne 77 miliónmi rokov, čiže asi 10 miliónov rokov pred svojím známejším príbuzným.
Gorgosaurus pochádzal zo západu dnešnej Severnej Ameriky. Jeho kostru objavili v roku 2018 na súkromnom pozemku neďaleko mesta Havre v štáte Montana. Kostra bola považovaná za jeden z historicky najvýznamnejších útvarov, ktoré paleontológovia vykopali za posledné storočie.
Kostra Gorgosaura je vzácnym objavom, ktorý by mohol posunúť výskum dinosaurov dopredu. Skutočnosť, že ju aukčný dom predal do súkromnej zbierky, sa preto nepáči mnohým odborníkom. Tí predaj kritizovali a uviedli, že sa obávajú nadmernej komercializácie historických nálezov.
Vedci sú znechutení
„Som znechutený, zúfalý a sklamaný z toho, aké veľké škody bude mať strata týchto exemplárov pre vedu,” povedal pre New York Times výskumník z Carthage College Thomas Carr, ktorý sa venuje štúdiu tyrannosauroideov – čeľade vtákovitých dravých dinosaurov.
Rovnaký názor má aj profesor na Indiana University David Polly: „Takáto kostra je súčasťou nášho kolektívneho prírodného dedičstva a pozostatkom minulosti Zeme, ktorá je pre nás všetkých dôležitá. Myslím si, že všetky takéto fosílie by mali ísť do verejnej správy, kde ich môžu študovať, navštevovať a užívať si ich vedci aj široká verejnosť.”
Dopyt po dinosaurích fosíliách je čoraz intenzívnejší
Podobná situácia s predajom kostry dinosaura však nebola prvá. Už v roku 2020, keď aukčný dom Christie's predal kostru Tyranosaura rexa za 31,8 milióna dolárov rovnako do súkromnej zbierky, odborníci varovali, že súkromné vlastníctvo takýchto exemplárov nie je správne. Bohužiaľ, dopyt po fosíliách dinosaurov rastie aj napriek varovaniam vedcov. Vlastniť aspoň určitú časť z nich, ak nie celú kostru, chce veľké množstvo zberateľov.
Druhý predaj kostry v histórii Sotheby's
Pre známu aukčnú sieň Sotheby's bol predaj Gorgosaura doposiaľ len druhou aukciou takto výborne zachovalej kostry. Prvým bol predaj Tyranosaura rexa v roku 1997 za 8,4 milióna dolárov. V tom čase však vzácny nález neputoval do rúk osoby, ktorá si želá zostať v anonymite, ale do zbierky múzea. Kostru kupovalo Field Museum of Natural History v Chicagu.
Aukčný dom očakával, že kostra Gorgosaura sa predá za minimálne 7 miliónov dolárov. Nakoniec ju však získal anonymný kupec, ktorý za ňu zaplatil približne 6 miliónov dolárov.
Okrem kostry sa na aukcii dražili aj ďalšie predmety. K nim patril napríklad zub aj s koreňom s koreňom Tyranosaura rexa, ktorý sa predal za približne 100-tisíc dolárov, lebka Triceratopsa, ktorá sa predala za 661 500 dolárov a lebka tigra šabľozubého. Tú sa však predať nepodarilo.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov
- 2.Obedy zadarmo sú späť, parlament schválil plošnú dotáciu na stravu pre deti v materských a základných školách
- 3.Za rok ubudlo na Slovensku 19 samostatných finančných agentov, aktuálne ich je 416
- 4.Aké sú trendy v životnom poistení pre rok 2023? V ponuke sú nové produkty aj výhodnejšie podmienky pre klientov
- 5.Generácia Z a technologický pokrok menia zaužívané vzorce aj v oblasti finančného sprostredkovania