Koronavírus decimuje úspory. Stimuly nezaberajú. Ako ich ochrániť?
Koronavírus ohrozuje nielen zdravie, ale aj ekonomiku. Za pár dní stihol po celom svete vymazať 300 miliárd dolárov. Svetové banky do boja s pandémiou vytiahli najsilnejšie zbrane. Vybrakovali hmotné rezervy a zvolili stratégiu ALL IN. Nestačí!

Foto: shutterstock
Akcie padli ako prvé
Len čo Čína zatvorila fabriky, akcie spustili strmhlavý skok smerom nadol. Bez záchrannej siete. Akciové trhy zareagovali ako prvé, ale pridalo sa aj zlato, kryptomeny či dlhopisy. Prakticky všetko. Ešte väčší problém sa rozhorel, keď vírus prestúpil z lokálnej kategórie do pandémie a investori sa začínajú viac ako vírusu obávať ekonomických dopadov karanténnych opatrení. Škody každým dňom rastú a odhady rastu HDP a firemných ziskov klesajú.
Všetko na jednu kartu
Zatvorené hranice, letiská, obchody. Maloobchod značne zdecimovaný, fabriky prerušili výrobu. Zatiaľ čo zdravotníci hľadajú spôsob, ako môže ľudstvo prežiť v zdraví, banky sa snažia zachrániť ekonomiku. Aj preto v minulom týždni centrálne banky odklepli núdzové opatrenia v bezprecedentnom rozsahu.
„Ukazuje sa, že koronavírus je významným šokom pre naše ekonomiky,“ uviedol predseda dozornej rady Európskej centrálnej banky Andrea Enria. Aj preto zvýšila program kvantitatívneho uvoľňovania. Do konca roka dá na nákup aktív o 120 miliárd eur viac.
Americká centrálna banka išla ešte ďalej, znížila úrokové sadzby o 100 bázických bodov na samotnú nulu a spustila kvantitatívne uvoľňovanie v objeme 700 miliárd dolárov. Zdalo sa, že tento krok, ktorý prakticky znamenal absolútne vyčerpanie možností, pomôže. Nestačil.
Opatrenia pád nezastavujú
Očakávalo sa, že bankám likvidita pomôže a trhy sa spamätajú. Otvorenie burzy v pondelok 16. marca však ukázalo, že tlačenie peňazí je neúčinnou náplasťou na pandémiu. Panika na finančných trhoch pokračuje. Investori sa obávajú budúcnosti. Aj to je dôvod, prečo investori nereagujú na kroky centrálnych bánk znižujúcich sadzby a nalievajúcich na trhy likviditu.
Americké akcie si tak zaknihovali 12-percentné straty. No je to najhorší pád od jesene 1987. Index S&P 500 zinkasoval tretiu najväčšiu jednodennú stratu v histórii. Európske akcie strácali rádovo okolo piatich až šiestich percent, keďže sú stále sprísňované reštriktívne opatrenia na boj proti koronavírusu.
Koronavírus sa dotkne aj zdravých
Hlavné je neochorieť. No naše úspory sú už nakazené. Napríklad za jediný deň 24. februára zhltol koronavírus z hodnoty technologických firiem 237 miliárd dolárov a miliardári Bezos, Gates a Arnault stratili 30 miliárd. Našťastie v Číne už tempo pribúdania nových prípadov opadlo a je predpoklad, že by zásadná časť problému mohla odznieť na konci jari, respektíve do leta. Otázkou ostáva, ako rýchlo sa zotaví Európa, ktorá pracuje na úplne inej ekonomicko-politickej platforme ako Čína.
„Aj keď niektoré prepady indexov boli zásadné, analytici sa celosvetovo zhodujú, že finančné trhy sú jednoznačne nadhodnotené, viaceré indexy prepísali historické maximá a istá korekcia bola len otázkou času,“ hovorí Marián Búlik, finančný analytik OVB. Korona vírus tak bol len akoby impulzom na korekciu.
Ako si zachrániť peniaze?
„Rozhodne platí, že netreba predávať akciové fondy a vyberať peniaze – takýmto postupom by ste zaručene len stratili. Nemeňte investičnú stratégiu len preto, že je na trhu dočasný pokles. Stratégia by mala vychádzať z investičného horizontu, veku a pohľadu na riziko investovania, nie z krátkodobých výkyvov na trhu. Čiastočné poklesy neznamenajú hrozbu, ale práve naopak, je to príležitosť zvýšiť pravidelné investície a za rovnakú investíciu nakúpiť viac lacnejších podielov alebo cenných papierov,“ radí Marián Búlik.
Ideálne je poradiť so svojím finančným sprostredkovateľom a spolu zvážiť, aká reakcia je aktuálne najvhodnejšia. Ak by aj prišla recesia a kríza, je nutné byť pripravený a na následnom návrate do normálu zarobiť. Času zrejme bude dosť.
„Finančné krízy štatisticky trvajú v priemere až 5,5 roka, čo bude dostatočný čas na doinvestovanie. Z toho medvedí trh, teda pokles o 20 %, ktorý pokračuje až na dno krízy, trvá v priemere 1,4 roka. Dokonca aj samotné dno kríz trvá v priemere až polroka až rok,“ uzatvára Búlik.
Koronavírus tak pokazil radosť aj zisky investorov z minulého roka. No práve teraz je možno čas nezmeškať investorskú príležitosť. Raz sa totiž svet vráti do normálneho chodu. Aj keď ako vidieť, návrat nebude skokový, ani bezbolestný.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 2.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 3.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch
- 4.Poslanci rozhodli: Spotrebná daň z liehu sa zvyšuje o 30 %
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení