Koronakríza zrodila nový typ investora, ktorý si hovorí Robin Hood
Na akciových trhoch sa objavila nová skupina akcionárov, takzvaní Robinovia Hoodovia. Tento slangový názov je odvodený od spoločnosti Robinhood, ktorá poskytuje obchodovanie s akciami cez mobilnú aplikáciu. Príznačný názov je charakteristický pre skupinu prevažne mladých, začínajúcich investorov, ktorí začali investovať počas koronakrízy.

Foto: Shutterstock
Robinovia Hoodovia v súčasnosti tvoria významnú časť retailového investovania. Za svoj rozmach vďačia hlavne rozvoju mobilného obchodovania a svojimi výnosmi sa začali približovať profesionálnym investorom.
Prostredníctvom spoločnosti Robinhood, ktorá vznikla v roku 2013, začali najmä v USA investovať milióny mladých používateľov. Kvôli nulovým obchodným poplatkom za nákup a predaj akcií a jednoduchosti obchodovania sa zo spoločnosti stal fenomén, pričom trhová cena spoločnosti sa vyšplhala na 8,3 miliardy dolárov.
Vznikli Robinovia Hoodovia kvôli koronakríze?
S väčším počtom ľudí, ktorí boli postihnutí nariadeniami zostať doma kvôli pandémii koronavírusu, došlo na trhu k bezprecedentnému nárastu každodenného obchodovania zo strany malých investorov. Trhy v súčasnosti čelia menej disciplinovanej a zároveň rizikovejšej frakcii investorov, ktorí sú pripravení okamžite obchodovať, hlavne do spoločností, ktoré poznajú. To ponecháva sofistikovanejším investorom možnosť využívať volatilitu vyplývajúcu z investovania Robinov Hoodov.
Obchodovanie jednotlivcov, alebo takzvaný retail, od konca roku 2017 stabilne rástol, hovorí analýza obchodnej činnosti troch hlavných maklérskych firiem – E-Trade, Robinhood a Charles Schwab, ktorú vytvoril denník Investor's Business Daily. Objemy obchodov tejto veľkej trojky vzrástli v prvom štvrťroku 2020 na takmer 270 miliónov akcií, čo je viac ako dvojnásobok obchodnej činnosti v prvom štvrťroku 2019.
„Retailoví investori boli počas koronakrízy veľmi viditeľnou súčasťou amerického akciového trhu,“ uvádza spoluzakladateľ spoločnosti DataTrek Research Nicholas Colas pre portál Investors s tým, že: „Retailoví investori sú barometrom americkej verejnosti ako celku a svojimi obchodmi vyjadrujú svoj názor na ekonomické smerovanie krajiny.“
„Zjavný a dramatický nárast obchodnej činnosti v prvom štvrťroku 2020 je niečo, čo sme tu predtým nemali, a čo je zapríčinené najmä nariadeniami zostať doma, karanténou a historickou volatilitou,“ konštatuje riaditeľ spoločnosti Alphacution Paul Rowady.
Vysoké výnosy za cenu risku
Podľa analýzy nových používateľov, vytvorenej výskumnou firmou Alphacution pre denník The New York Times, ktorá skúmala deväť brokerských spoločností, používatelia Robinhoodu obchodujú s rizikovejšími produktmi a rýchlejším tempom ako ktorákoľvek iná maloobchodná maklérska firma.
V prvých troch mesiacoch roku 2020 používatelia Robinhood zobchodovali deväťkrát viac akcií ako zákazníci E-Trade a 40-krát viac akcií ako zákazníci spoločnosti Charles Schwab pri porovnaní priemerného účtu zákazníkov za posledný štvrťrok. Podľa analýzy tiež kúpili a predali 88-krát viac kontraktov s rizikovými opciami ako zákazníci Schwab.
Sú Robinovia Hoodovia lepší ako profesionáli?
Medzi obchodovaním Robinov Hoodov a aktivitami dlhoročných profesionálov existujú mnohé rozdiely. Ako uvádza Nicolas Colas pre portál Investors: „Používatelia aplikácie Robinhood túžia po diverzifikovanej pozícii hlavne v menších rizikových spoločnostiach, nie po investičných produktoch. Akcie leteckých spoločností a výrobcov lietadiel, výletných lodí, energetických spoločností a požičovní áut zaznamenali obrovské zvýšenie popularity u ľudí, ktorí veria v ich skoré zotavenie. Zároveň sa prejavil aj záujem o digitálne spoločnosti, ako sú napríklad sprostredkovateľ videohovorov Zoom alebo aplikácia pre firemnú komunikáciu Slack.“
Malí investori v mnohých prípadoch prekonali výnosy profesionálov najmä pri počiatočnom páde, ktorý spôsobila pandémia koronavírusu, a potom aj pri postupnej konsolidácii akciových trhov. „Myslím si, že individuálny investor odviedol možno lepšiu prácu ako Wall Street vo všeobecnosti, keď videl, že štát dal spoločnostiam dotácie a istoty, najmä v cestovnom ruchu. Pred dvomi rokmi sme všetci rozhadzovali rukami a hovorili, že nie je dostatok vlastníctva akciových spoločností v rukách bežných ľudí. A teraz nastal čas, keď sa jednotlivci chcú zapojiť,“ hovorí generálny riaditeľ maklérskej spoločnosti TD Amitrade, J. J. Kinahan pre portál Bloomberg.
V ostatnom čase finančné médiá, ako CNBC alebo Bloomberg, porovnávajú výnosy Robinov Hoodov oproti skúseným investorom najmä v leteckom priemysle. Ten sa odrazil od svojho dna v máji 2020 a malým investorom zarobil miliardy, kým známi investori, ako Warren Buffet, svoje pozície v tomto sektore vo veľkom odpredávali. Tu sa opäť potvrdzuje rozdielne zmýšľanie a najmä nároky týchto dvoch investorských skupín.
Veľkí investori často nemajú tendenciu investovať do spoločností s malou kapitalizáciou, a na rozdiel od malých retailových investorov musia investovať veľké sumy peňazí, zvyčajne v miliardách dolárov. Tieto investície väčšinou tvoria väčší ako 10-percentný podiel na vlastníctve takýchto spoločností. Ak prekročia túto hranicu, podľa zákona už transakcia nespĺňa investičný účel, ale stávajú sa súčasťou vedenia spoločnosti. Toto bol jeden z dôvodov, prečo Warren Buffett odpredal akcie všetkých svojich leteckých spoločností.
Okrem toho veľkí investori často investujú pre svojich klientov alebo akcionárov. To znamená, že musia odôvodniť výber akcií vo svojich portfóliách, zatiaľ čo retailoví obchodníci sa sami rozhodujú, do akých akcií chcú investovať. Klienti a akcionári veľkých investičných spoločností zvyčajne uprednostňujú stabilné ročné výnosy a majú tendenciu mať dlhodobejší investičný horizont oproti impulzívnym nákupom Robinov Hoodov.
Vydržia Robinovia Hoodovia investovať dlhodobo?
S postupným otváraním ekonomiky a zmierňovaním volatility na trhoch sa prílev nových investorov pravdepodobne zmierni. Maklérske spoločnosti, ako TD Ameritrade podľa portálu CNBC v júni a júli už zaznamenali pokles objemu obchodov.
„Mnoho začínajúcich investorov obchoduje s rovnakým typom akcií, ktoré majú najviac šťavy,“ hovorí pre portál Investors dlhoročný portfólio manažér Themis Saluzzi a dodáva, že: „Pokiaľ títo investori nedosahujú dostatočné výnosy v krátkom čase, obchodovanie je pre nich menej zábavné. Je skvelé, ak za nimi stojí býčí trh. Každý zarába. Ale podobne ako v rokoch 1999 a 2008, takéto investovanie sa zvyčajne skončí škaredo.“
Nakoniec sa ľudia vrátia do práce a investovanie do akcií sa dostane do normálu. Podobný názor zastáva aj Rowady z Alphacution: „Neverím, že tento nárast je dlhodobo udržateľný. Je to typický príklad krátkodobých výkyvov na trhu kvôli existencii pandemických, ekonomických a fiškálnych faktorov.“
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Jan Tyl: Úlohou umelej inteligencie nie je konať za nás, ale stimulovať naše myslenie
- 2.Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?
- 3.DSS Uniqa dostala 25-tisícovú pokutu. Podľa NBS mala poslať klientom nepravdivé informácie
- 4.NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov
- 5.Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov