Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Investovaniu síce nerozumieme, ale financiám v čase vysokej inflácie by to zásadne pomohlo

Eva Sadovská Investovanie Poslať

Svetovým dňom investičných fondov je 19. apríl. V tento deň sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Najznámejším typom investičných fondov sú podielové fondy. Je to nástroj kolektívneho investovania, ktoré prebieha prostredníctvom správcovských spoločností. Investovanie do fondov je stále populárnejšie aj u Slovákov. K 31. decembru 2021 predstavovali na Slovensku aktíva podielových fondov objem 9,5 miliardy eur, čo bolo 3,3-násobne viac ako pred 10 rokmi.

Slováci a investovanie

Foto: Shutterstock

 

Slováci využívajú najmä bankové účty

Inflácia v januári 2022 dosiahla 8,4 % a vo februári sa dokonca dostala na úroveň 9,0 %. Podľa údajov Štatistického úradu SR ide o vyše 17-ročné maximá. Takýto robustný rast cien tovarov a služieb rozhodne nie je dobrou správou pre naše peňaženky. Vysoká inflácia nielenže oslabuje reálny rast platov, ale znehodnocuje aj úspory obyvateľov v bankách, ktoré sú úročené 0 až 1 %. 

Inflácia „valcuje“ úroky na bankových vkladoch už šiesty rok po sebe. Priemerný rast cien tovarov a služieb sa totiž v rokoch 2017 až 2021 pohyboval v rozmedzí 1,3 až 3,2 %. V roku 2022 to nebude inak, pretože rast cien tovarov a služieb sa očakáva na úrovni okolo 9 %. Jednou z možností, ako sa popasovať s vysokou infláciou, je investovať.

Podľa údajov Európskej centrálnej banky tvoria hotovosť a vklady v bankách až 60 % z celkových finančných aktív slovenských domácností. Slováci sa tak neinvestovaním sami ochudobňujú. Paradoxom je, že Slovenky a Slováci majú v súčasnosti pestrú škálu možností, ako zodpovedne investovať. Jednou z možností je investovať práve do podielových fondov.

Podielové fondy rastú na popularite

Investičné podielové fondy sú nástrojom dlhodobého kolektívneho investovania. Investovanie do takýchto fondov prebieha prostredníctvom správcovských spoločností. Národná banka Slovenska (NBS) delí podielové fondy podľa investičnej stratégie na dlhopisové, akciové, zmiešané, realitné a ostatné fondy.

Ku koncu roka 2021 predstavovali aktíva investičných podielových fondov objem 9,532 miliardy  eur. Na medziročnej báze bol zaznamenaný ich nárast o 19,8 %. Od vypuknutia pandémie, teda od konca roka 2019, prišlo k nárastu aktív investičných podielových fondov o 27,1 %. Dôkazom, že investičné fondy získavajú na popularite, je ich neprehliadnuteľný nárast za posledných desať rokov. Ich objem bol v závere vlaňajšieho roka 3,3-násobne vyšší ako na konci roka 2011.

Vedú zmiešané fondy pred realitnými

Najväčší podiel na celkových aktívach podielových fondov k 31. decembru 2021 mali zmiešané fondy s podielom 50,0 %. Druhými najzastúpenejšími fondmi s podielom 21,7 % sú realitné fondy. Nasledujú dlhopisové fondy s podielom 14,3 %. Akciové fondy sa podieľali na celkových aktívach investičných fondov podielom 13,9 %. Ostatné fondy vykázali ku koncu decembra 2021 podiel 0,1 %.

Prečo je investovanie do fondov populárne?

Investovaním do fondov chcú investori profitovať z ich budúcich výnosov, a to prostredníctvom získania podielu v  odvetví, ktorému veria, a na vývoji ktorého sa chcú podieľať. „Ak si dnes vyberáme investičný fond, tak sa rozhodujeme na základe podkladového aktíva, sektora, stratégie fondu, investičného horizontu či správcovskej spoločnosti, ale aj na základe výšky poplatkov,“ hovorí sales manager spoločnosti Wood & Company Michal Kasana.

Pozitívom podľa jeho slov je, že v súčasnosti investiční poradcovia dokážu investorovi vybrať fond na mieru, zohľadňujúc jeho preferencie, vzťah k riziku či investičný horizont, a toto robí investovanie do fondov podstatne prístupnejším. „Fondy sú výborným nástrojom, ako diverzifikovať svoje investičné portfólio,“ dodáva odborník.

Aké výnosy dosahujú podielové fondy na Slovensku?

Slovenská asociácia správcovských spoločností (SASS) pravidelne zverejňuje priemerné trojročné zhodnotenie fondov v SR (vážené anualizované hodnoty).

  • K 1. aprílu 2022 dosiahli najvyššie trojročné zhodnotenie akciové fondy, a to na úrovni 11,42 %.
  • Nasledovali fondy alternatívnych investícií s úrovňou ukazovateľa 10,82 %.
  • Správcovia realitných fondov, ktoré sú určené kvalifikovaným investorom, majú viac flexibility, čo im umožňuje dosahovať vyššie výnosy. Niektoré fondy kvalifikovaných investorov preto dosahujú výnosy viac ako 8 % ročne.
  • Celkovo však realitné fondy, ktoré sú prevažne určené bežným (retailovým) investorom dosiahli  priemerné trojročné zhodnotenie na úrovni 2,94 %.
  • Zmiešané fondy podľa údajov SASS dosiahli trojročné zhodnotenie 2,64 % a štruktúrované fondy 1,94 %.
  • Jedine dlhopisové fondy si pripísali stratu –0,79 %.

Zdroj: ass.sk

Rozumejú Slováci investovaniu?

Zaujímavé údaje o tom, akí sú Slováci investori, prináša Index investičnej gramotnosti, ktorý na Slovensku zrealizovala investičná platforma Portu spolu s výskumnou agentúrou IPSOS (počas novembra a decembra 2021 na vzorke 1 050 obyvateľov vo veku 18 až 65 rokov). Slováci a Slovenky si v otázkach investovania príliš neveria, pretože viac ako 60 % našincov v prieskume potvrdilo, že nedôveruje svojim znalostiam na poli investícií, svojim financiám nerozumie a netuší, ako s nimi správne narábať.

Najväčší nedostatok znalostí majú Slováci v piatich kľúčových oblastiach. Mnohí nemajú jasno v rozpoznávaní rozdielov medzi investovaním a sporením. To, že výnosy nie sú zaručené pri oboch, si uvedomuje len menej než 30 % opýtaných. Negatívnym zistením je tiež skutočnosť, že väčšina respondentov očakáva, že ak v minulosti výnosy rástli, bude to aj naďalej. Veľké problémy Slovákom spôsobuje aj rátanie percent či téma zloženého úročenia.

Index investičnej gramotnosti poukazuje na slabé stránky v našich investičných vedomostiach. Ak však vieme, v čom spočíva problém, riešenia, ako pozdvihnúť investičnú gramotnosť Slovákov, sa hľadajú o niečo ľahšie. Vzdelávanie a napredovanie Slovákov a Sloveniek v oblasti investovania zároveň môže viesť k lepšiemu zhodnocovaniu ich finančných prostriedkov, čo sa v budúcnosti prejaví aj na ich vyššej kvalite života. 

TOP 6 R zodpovedného investovania

1) Rezerva: Skôr, ako sa pustíte do investovania, uistite sa, že máte dostatočnú finančnú rezervu pre prípad nečakanej udalosti (strata zamestnania alebo dlhšia choroba.) Odporúča sa ju mať vo výške aspoň 6-násobku zvyčajných mesačných výdavkov.

2) Rozhodnutie: Rozhodujte sa zodpovedne. Ešte pred výberom vhodného investičného produktu zvážte, akú veľkú sumu si môžete dovoliť investovať, aký je cieľ investície, očakávaný výnos, ale aj časový úsek, počas ktorého ste ochotní si na výnos počkať.           

3) Riziko: Spoznajte, aký máte vzťah k riziku, respektíve ako veľmi ste ochotní riskovať. Pri investovaní musíte počítať aj s možnosťou, že nezískate predpokladaný výnos, ale môžete o časť investovanej sumy aj prísť.

4) Rozumiem: Investovať by ste mali do takých produktov, ktorým rozumiete a máte o nich dostatok informácií.

5) Rôznorodosť: Nikdy nestavte iba na jednu kartu a svoje finančné prostriedky investujte rôznorodo. Hovorí sa tomu diverzifikácia rizika alebo investičných možností.

6) Rada: Vždy sa poraďte s profesionálmi – teda licencovanými odborníkmi v oblasti investovania s dlhoročnými skúsenosťami. Nedôverujte prehnaným sľubom, abstraktným projektom a „vzdušným zámkom“. Pamätajte, že s výškou sľubovaného výnosu z investície rastie aj riziko, že sa tento výnos nedosiahne.

Svetový deň investičných fondov – 19. apríl

Dňa 19. apríla 1743 sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý je považovaný za zakladateľa investičných fondov. V roku 1774 založil prvý investičný fond „Eendragt maakt Magt“ (V spojení je sila – Union is Strenght). V roku 2012 si začalo Svetový deň investičných fondov pripomínať Nemecko, v roku 2013 ho nasledovalo Rakúsko a v rokoch 2014 sa k nim pridali Česko a Slovensko. 

logo
Prečítajte si tiež:
16.4.2024 Martin Jamnický

Vietnamskú podnikateľku Truong My Lan odsúdili na smrť za podvod vo výške 44 miliárd dolárov

Súd vo vietnamskom Hočiminovom meste odsúdil na smrť miestnu podnikateľku v oblasti nehnuteľností Truong My Lan. Obvinená bola z jedného z ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Kristalina Georgievová: Šéfkou Medzinárodného menového fondu zostane aj ďalších päť rokov

Staronovou šéfkou Medzinárodného menového fondu aj počas nasledujúcich piatich rokov zostane Kristalina Georgievová. Výkonná rada MMF ...

15.4.2024 Robert Juriš

Marcová inflácia klesla na 2,3 %, sme na tom lepšie ako priemer eurozóny

Tempo rastu cien tovarov a služieb na Slovensku sa začiatkom tohto roka výrazne spomalilo. V marci 2024 predstavovalo iba 2,3 %, čo je o desatinu ...

15.4.2024 Martin Jamnický

NKÚ: Sociálne podniky, ktoré na Slovensku zamestnávajú 6 700 ľudí, dostali z EÚ 100-miliónovú podporu

Sociálne podniky zamestnávajúce znevýhodnených ľudí poskytujú prácu približne 6 700 zamestnancom. Napriek tomu, že ich podiel na ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: Jún 2024 je vhodnou príležitosťou na zníženie úrokových sadzieb

Inflácia na Slovensku je aktuálne o niečo nižšia ako priemer krajín eurozóny. „Je to skvelá správa pre ľudí a ekonomiku u nás a v celej ...

15.4.2024 Roland Régely

Slovenské hypotéky patria medzi najdrahšie v eurozóne, klesá aj náš rating

V roku 2022 boli hypotéky na Slovensku jedny z najlacnejších v eurozóne, dnes sú na opačnom konci rebríčka. Kým v iných krajinách Európy ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Zlato prekonalo ďalší rekord na úrovni 2 400 dolárov za uncu

Zlato neprestáva udivovať. Ako investičná komodita týždeň po týždni prekonáva svoje historické maximá a inak to nebolo ani na sklonku ...

11.4.2024 Eva Sadovská

Aktíva realitných fondov na Slovensku sú na úrovni takmer 2,6 miliardy eur

Podielové fondy patria na Slovensku medzi obľúbené investičné nástroje. Do skupiny podielových fondov patria aj realitné fondy, ...

10.4.2024 Miloslava Némová

Prvá aukcia roku: Sotheby's Evening Sale v Londýne zarobila 129 miliónov dolárov

Prvá tohtoročná aukcia Sotheby's Modern and Contemporary Evening Sale v Londýne zaznamenala úspech, keď sa podarilo predať 54 zo 60 ...

9.4.2024 Marián Búlik

Slováci neprimerane riskujú nákupom korporátnych dlhopisov

Hoci má väčšina obyvateľov Slovenska averziu voči riziku a k investovaniu pristupuje vyslovene konzervatívne, pri korporátnych dlhopisoch ...

8.4.2024 Redakcia FinReport

Cena zlata stúpla na viac ako 2 300 dolárov za uncu, a ešte bude rásť

Cena zlata opäť dosiahla historické hodnoty. Viac ako 2 330 dolárov za troyskú uncu (31,1 gramu) z konca minulého týždňa je cena, aká tu ...

2.4.2024 Redakcia FinReport

NBS pripravuje vydanie dvoch nových zberateľských strieborných desaťeuroviek

Národná banka Slovenska ohlásila vydanie dvoch nových strieborných zberateľských euromincí. Na prvej z desaťeuroviek je zobrazený motív ...

2.4.2024 Martin Jamnický

Zlato ešte nikdy nebolo také drahé ako práve teraz, keď sa jeho cena dostala na 2 279,10 dolára za uncu

Zlatu sa v týchto dňoch opakovane podarilo prepísať svoj doterajší rekord, keď sa 1. apríla 2024 predávalo za 2 279,10 dolára za troyskú ...

26.3.2024 Redakcia FinReport

J&T ARCH sa stal najväčším fondom v Česku a na Slovensku

Fond kvalifikovaných investorov J&T ARCH INVESTMENTS uzavrel rok 2023 s objemom aktív vo výške 55,08 miliardy korún (teda 2,23 miliardy eur), a ...

25.3.2024 Redakcia FinReport

V krátkodobom horizonte verí Saxo Bank skôr európskym ako americkým akciám

V krátkodobom časovom horizonte verí Saxo Bank skôr európskym ako americkým akciám. Z pohľadu sektorov má pozitívne očakávania najmä v ...

18.3.2024 Redakcia FinReport

Legendárny herec Jozef Kroner má vlastnú desaťeurovú mincu

Práve dnes, teda 18. marca 2024, Národná banka Slovenska uvádza do predaja zberateľskú desaťeurovú mincu s námetom stého výročia ...

8.3.2024 Miloslava Némová

Kolekciu víťazných tenisiek Michaela Jordana vydražili za 8 miliónov dolárov

Osem miliónov dolárov zaplatil neznámy dražiteľ, ktorý na aukcii Sotheby´s kúpil zbierku šiestich tenisiek legendárneho basketbalistu ...

6.3.2024 Martin Jamnický

Bitcoin aj zlato dosiahli svoje historické maximá

Cena najdrahšej kryptomeny na trhu – bitcoinu a cena zlata prekonali historicky najvyššie hodnoty, aké kedy dosiahli. Kým bitcoin prepísal ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay