Hľadaj

Investovaniu síce nerozumieme, ale financiám v čase vysokej inflácie by to zásadne pomohlo

Eva Sadovská Investovanie Poslať

Svetovým dňom investičných fondov je 19. apríl. V tento deň sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Najznámejším typom investičných fondov sú podielové fondy. Je to nástroj kolektívneho investovania, ktoré prebieha prostredníctvom správcovských spoločností. Investovanie do fondov je stále populárnejšie aj u Slovákov. K 31. decembru 2021 predstavovali na Slovensku aktíva podielových fondov objem 9,5 miliardy eur, čo bolo 3,3-násobne viac ako pred 10 rokmi.

Slováci a investovanie

Foto: Shutterstock

 

Slováci využívajú najmä bankové účty

Inflácia v januári 2022 dosiahla 8,4 % a vo februári sa dokonca dostala na úroveň 9,0 %. Podľa údajov Štatistického úradu SR ide o vyše 17-ročné maximá. Takýto robustný rast cien tovarov a služieb rozhodne nie je dobrou správou pre naše peňaženky. Vysoká inflácia nielenže oslabuje reálny rast platov, ale znehodnocuje aj úspory obyvateľov v bankách, ktoré sú úročené 0 až 1 %. 

Inflácia „valcuje“ úroky na bankových vkladoch už šiesty rok po sebe. Priemerný rast cien tovarov a služieb sa totiž v rokoch 2017 až 2021 pohyboval v rozmedzí 1,3 až 3,2 %. V roku 2022 to nebude inak, pretože rast cien tovarov a služieb sa očakáva na úrovni okolo 9 %. Jednou z možností, ako sa popasovať s vysokou infláciou, je investovať.

Podľa údajov Európskej centrálnej banky tvoria hotovosť a vklady v bankách až 60 % z celkových finančných aktív slovenských domácností. Slováci sa tak neinvestovaním sami ochudobňujú. Paradoxom je, že Slovenky a Slováci majú v súčasnosti pestrú škálu možností, ako zodpovedne investovať. Jednou z možností je investovať práve do podielových fondov.

Podielové fondy rastú na popularite

Investičné podielové fondy sú nástrojom dlhodobého kolektívneho investovania. Investovanie do takýchto fondov prebieha prostredníctvom správcovských spoločností. Národná banka Slovenska (NBS) delí podielové fondy podľa investičnej stratégie na dlhopisové, akciové, zmiešané, realitné a ostatné fondy.

Ku koncu roka 2021 predstavovali aktíva investičných podielových fondov objem 9,532 miliardy  eur. Na medziročnej báze bol zaznamenaný ich nárast o 19,8 %. Od vypuknutia pandémie, teda od konca roka 2019, prišlo k nárastu aktív investičných podielových fondov o 27,1 %. Dôkazom, že investičné fondy získavajú na popularite, je ich neprehliadnuteľný nárast za posledných desať rokov. Ich objem bol v závere vlaňajšieho roka 3,3-násobne vyšší ako na konci roka 2011.

Vedú zmiešané fondy pred realitnými

Najväčší podiel na celkových aktívach podielových fondov k 31. decembru 2021 mali zmiešané fondy s podielom 50,0 %. Druhými najzastúpenejšími fondmi s podielom 21,7 % sú realitné fondy. Nasledujú dlhopisové fondy s podielom 14,3 %. Akciové fondy sa podieľali na celkových aktívach investičných fondov podielom 13,9 %. Ostatné fondy vykázali ku koncu decembra 2021 podiel 0,1 %.

Prečo je investovanie do fondov populárne?

Investovaním do fondov chcú investori profitovať z ich budúcich výnosov, a to prostredníctvom získania podielu v  odvetví, ktorému veria, a na vývoji ktorého sa chcú podieľať. „Ak si dnes vyberáme investičný fond, tak sa rozhodujeme na základe podkladového aktíva, sektora, stratégie fondu, investičného horizontu či správcovskej spoločnosti, ale aj na základe výšky poplatkov,“ hovorí sales manager spoločnosti Wood & Company Michal Kasana.

Pozitívom podľa jeho slov je, že v súčasnosti investiční poradcovia dokážu investorovi vybrať fond na mieru, zohľadňujúc jeho preferencie, vzťah k riziku či investičný horizont, a toto robí investovanie do fondov podstatne prístupnejším. „Fondy sú výborným nástrojom, ako diverzifikovať svoje investičné portfólio,“ dodáva odborník.

Aké výnosy dosahujú podielové fondy na Slovensku?

Slovenská asociácia správcovských spoločností (SASS) pravidelne zverejňuje priemerné trojročné zhodnotenie fondov v SR (vážené anualizované hodnoty).

  • K 1. aprílu 2022 dosiahli najvyššie trojročné zhodnotenie akciové fondy, a to na úrovni 11,42 %.
  • Nasledovali fondy alternatívnych investícií s úrovňou ukazovateľa 10,82 %.
  • Správcovia realitných fondov, ktoré sú určené kvalifikovaným investorom, majú viac flexibility, čo im umožňuje dosahovať vyššie výnosy. Niektoré fondy kvalifikovaných investorov preto dosahujú výnosy viac ako 8 % ročne.
  • Celkovo však realitné fondy, ktoré sú prevažne určené bežným (retailovým) investorom dosiahli  priemerné trojročné zhodnotenie na úrovni 2,94 %.
  • Zmiešané fondy podľa údajov SASS dosiahli trojročné zhodnotenie 2,64 % a štruktúrované fondy 1,94 %.
  • Jedine dlhopisové fondy si pripísali stratu –0,79 %.

Zdroj: ass.sk

Rozumejú Slováci investovaniu?

Zaujímavé údaje o tom, akí sú Slováci investori, prináša Index investičnej gramotnosti, ktorý na Slovensku zrealizovala investičná platforma Portu spolu s výskumnou agentúrou IPSOS (počas novembra a decembra 2021 na vzorke 1 050 obyvateľov vo veku 18 až 65 rokov). Slováci a Slovenky si v otázkach investovania príliš neveria, pretože viac ako 60 % našincov v prieskume potvrdilo, že nedôveruje svojim znalostiam na poli investícií, svojim financiám nerozumie a netuší, ako s nimi správne narábať.

Najväčší nedostatok znalostí majú Slováci v piatich kľúčových oblastiach. Mnohí nemajú jasno v rozpoznávaní rozdielov medzi investovaním a sporením. To, že výnosy nie sú zaručené pri oboch, si uvedomuje len menej než 30 % opýtaných. Negatívnym zistením je tiež skutočnosť, že väčšina respondentov očakáva, že ak v minulosti výnosy rástli, bude to aj naďalej. Veľké problémy Slovákom spôsobuje aj rátanie percent či téma zloženého úročenia.

Index investičnej gramotnosti poukazuje na slabé stránky v našich investičných vedomostiach. Ak však vieme, v čom spočíva problém, riešenia, ako pozdvihnúť investičnú gramotnosť Slovákov, sa hľadajú o niečo ľahšie. Vzdelávanie a napredovanie Slovákov a Sloveniek v oblasti investovania zároveň môže viesť k lepšiemu zhodnocovaniu ich finančných prostriedkov, čo sa v budúcnosti prejaví aj na ich vyššej kvalite života. 

TOP 6 R zodpovedného investovania

1) Rezerva: Skôr, ako sa pustíte do investovania, uistite sa, že máte dostatočnú finančnú rezervu pre prípad nečakanej udalosti (strata zamestnania alebo dlhšia choroba.) Odporúča sa ju mať vo výške aspoň 6-násobku zvyčajných mesačných výdavkov.

2) Rozhodnutie: Rozhodujte sa zodpovedne. Ešte pred výberom vhodného investičného produktu zvážte, akú veľkú sumu si môžete dovoliť investovať, aký je cieľ investície, očakávaný výnos, ale aj časový úsek, počas ktorého ste ochotní si na výnos počkať.           

3) Riziko: Spoznajte, aký máte vzťah k riziku, respektíve ako veľmi ste ochotní riskovať. Pri investovaní musíte počítať aj s možnosťou, že nezískate predpokladaný výnos, ale môžete o časť investovanej sumy aj prísť.

4) Rozumiem: Investovať by ste mali do takých produktov, ktorým rozumiete a máte o nich dostatok informácií.

5) Rôznorodosť: Nikdy nestavte iba na jednu kartu a svoje finančné prostriedky investujte rôznorodo. Hovorí sa tomu diverzifikácia rizika alebo investičných možností.

6) Rada: Vždy sa poraďte s profesionálmi – teda licencovanými odborníkmi v oblasti investovania s dlhoročnými skúsenosťami. Nedôverujte prehnaným sľubom, abstraktným projektom a „vzdušným zámkom“. Pamätajte, že s výškou sľubovaného výnosu z investície rastie aj riziko, že sa tento výnos nedosiahne.

Svetový deň investičných fondov – 19. apríl

Dňa 19. apríla 1743 sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý je považovaný za zakladateľa investičných fondov. V roku 1774 založil prvý investičný fond „Eendragt maakt Magt“ (V spojení je sila – Union is Strenght). V roku 2012 si začalo Svetový deň investičných fondov pripomínať Nemecko, v roku 2013 ho nasledovalo Rakúsko a v rokoch 2014 sa k nim pridali Česko a Slovensko. 

logo
Prečítajte si tiež:
16.3.2025 Redakcia FinReport

Ďalší dvaja manažéri skrachovanej spoločnosti Wirecard sú obvinení zo sprenevery

Nemecká prokuratúra obvinila ďalších dvoch vedúcich pracovníkov spoločnosti Wirecard z pochybenia vedúceho ku kolapsu poprednej fintech ...

15.3.2025 Redakcia FinReport

Ceny kávy a kakaa nikdy neboli vyššie, ako sú teraz

Milovníci kávy a čokolády musia byť v šoku. Ceny základných surovín, teda kávy a kakaových bôbov, dosiahli historické maximá. Káva je ...

15.3.2025 Redakcia FinReport

Letecké spoločnosti prepravili takmer miliardu pasažierov

Letecká doprava na Slovensku aj v rámci Európskej únie každým rokom rastie, no stále nedosahuje úroveň spred vypuknutia pandémie ...

15.3.2025 Tlačová správa

Ženy zarábajú stále výrazne menej ako muži

Rodová nerovnosť na pracovnom trhu je stále závažným problémom. Ženy zarábajú výrazne menej než muži, a to nielen na Slovensku, ale v ...

14.3.2025 Tlačová správa

Zmeny v tlačivách k dani z príjmov fyzických osôb

Finančná správa (FS) prináša zoznam hlavných zmien v tlačivách k dani z príjmu. O tom, že sú tlačivá daňovníkom k dispozícii, ...

14.3.2025 Laura Lišková

Máte aj vy nárok na diaľničnú známku zadarmo?

Množstvo Slovákov si neuvedomuje, že majú nárok na diaľničnú známku zadarmo, vďaka čomu môžu ročne ušetriť desiatky eur. Táto ...

10.3.2025 Tlačová správa

Na dôchodok ženy musia sporiť o 20–30 % viac ako muži

Ženy sa dožívajú v priemere o 5–7 rokov dlhšie ako muži. To znamená viac času na zážitky, ale zároveň aj vyššie náklady na život a ...

6.3.2025 Redakcia FinReport

Slovenskí investori majú v dlhopisoch 4,3 miliardy eur

Slováci čoraz intenzívnejšie investujú do dlhopisov. Na konci tretieho štvrťroka minulého roka v nich podľa dát NBS mali viac ako 4,3 ...

4.3.2025 Eva Sadovská

Skúsení investori investujú do akcií, realít a dlhopisov. Ročný výnos očakávajú vyšší ako 6 %

Slováci v porovnaní s európskym priemerom naďalej investujú menej. Avšak ako na Slovensku, tak i v susednom Česku, už máme kvalifikovaných ...

1.3.2025 Martin Jamnický

Ako môžu investori lepšie využiť potenciál umelej inteligencie

Umelá inteligencia (AI) bola kľúčovou témou pomaly sa končiaceho roka. Na titulkách síce dominovali technologické giganty a výrobcovia ...

27.2.2025 Redakcia FinReport

NBS vydáva novú zberateľskú desaťeurovku

Banková rada Národnej banky Slovenska schválila vydanie novej zberateľskej mince. Tentoraz pôjde o striebornú desaťeurovku venovanú 950. ...

26.2.2025 Redakcia FinReport

Ako sa vyvíjali ceny nehnuteľností v krajinách EÚ od roku 2010

Ceny bytov a rodinných domov v európskych krajinách v priebehu posledných 15 rokov zdraželi o desiatky percent, v niektorých aj trojciferne. ...

21.2.2025 Miloslava Némová

Desiatka najdrahších kráľovských šperkov na svete

Od legendárnych diamantov po vzácne perly a smaragdy. Tieto šperky sú nielen krásne a drahé, ale sú vzácne aj tým, akí výnimoční ľudia ...

18.2.2025 Martina Staňová

Najbohatšia generácia investorov sú baby boomers

Prístup k investovaniu sa medzi jednotlivými generáciami líši. Ich pohľad na financie formuje ekonomická a spoločenská situácia, ako aj ...

14.2.2025 Martin Jamnický

Tri chyby, ktorých sa investori dopúšťajú najčastejšie

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťajú investori milionári, sú, že sa príliš spoliehajú na hotovosť, robia emocionálne rozhodnutia a ...

11.2.2025 Robert Juriš

Cena zlata dosiahla svoje ďalšie historické maximum

Cena zlata prekonala hranicu 2 900 dolárov za troyskú uncu, čo je jeho historicky najvyššia hodnota. Hlavnou príčinou je skutočnosť, že ...

10.2.2025 Redakcia FinReport

Štátne dlhopisy „pre ľudí“ sa začnú predávať už v marci 2025

Štátne dlhopisy určené pre bežných občanov so splatnosťou dva a štyri roky by sa mali začať predávať už od 3. marca tohto roku. ...

7.2.2025 Eva Sadovská

Objem investícií v realitných fondoch presiahol 2,7 miliardy eur

Realitné fondy na Slovensku lámali v treťom kvartáli minulého roku rekordy. Objem ich aktív medziročne vzrástol o 9,3 % a prekonal historicky ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay