Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Investovaniu síce nerozumieme, ale financiám v čase vysokej inflácie by to zásadne pomohlo

Eva Sadovská Investovanie
SK
EN
Poslať

Svetovým dňom investičných fondov je 19. apríl. V tento deň sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Najznámejším typom investičných fondov sú podielové fondy. Je to nástroj kolektívneho investovania, ktoré prebieha prostredníctvom správcovských spoločností. Investovanie do fondov je stále populárnejšie aj u Slovákov. K 31. decembru 2021 predstavovali na Slovensku aktíva podielových fondov objem 9,5 miliardy eur, čo bolo 3,3-násobne viac ako pred 10 rokmi.

image

Foto: Shutterstock

 

Slováci využívajú najmä bankové účty

Inflácia v januári 2022 dosiahla 8,4 % a vo februári sa dokonca dostala na úroveň 9,0 %. Podľa údajov Štatistického úradu SR ide o vyše 17-ročné maximá. Takýto robustný rast cien tovarov a služieb rozhodne nie je dobrou správou pre naše peňaženky. Vysoká inflácia nielenže oslabuje reálny rast platov, ale znehodnocuje aj úspory obyvateľov v bankách, ktoré sú úročené 0 až 1 %. 

Inflácia „valcuje“ úroky na bankových vkladoch už šiesty rok po sebe. Priemerný rast cien tovarov a služieb sa totiž v rokoch 2017 až 2021 pohyboval v rozmedzí 1,3 až 3,2 %. V roku 2022 to nebude inak, pretože rast cien tovarov a služieb sa očakáva na úrovni okolo 9 %. Jednou z možností, ako sa popasovať s vysokou infláciou, je investovať.

Podľa údajov Európskej centrálnej banky tvoria hotovosť a vklady v bankách až 60 % z celkových finančných aktív slovenských domácností. Slováci sa tak neinvestovaním sami ochudobňujú. Paradoxom je, že Slovenky a Slováci majú v súčasnosti pestrú škálu možností, ako zodpovedne investovať. Jednou z možností je investovať práve do podielových fondov.

Podielové fondy rastú na popularite

Investičné podielové fondy sú nástrojom dlhodobého kolektívneho investovania. Investovanie do takýchto fondov prebieha prostredníctvom správcovských spoločností. Národná banka Slovenska (NBS) delí podielové fondy podľa investičnej stratégie na dlhopisové, akciové, zmiešané, realitné a ostatné fondy.

Ku koncu roka 2021 predstavovali aktíva investičných podielových fondov objem 9,532 miliardy  eur. Na medziročnej báze bol zaznamenaný ich nárast o 19,8 %. Od vypuknutia pandémie, teda od konca roka 2019, prišlo k nárastu aktív investičných podielových fondov o 27,1 %. Dôkazom, že investičné fondy získavajú na popularite, je ich neprehliadnuteľný nárast za posledných desať rokov. Ich objem bol v závere vlaňajšieho roka 3,3-násobne vyšší ako na konci roka 2011.

Vedú zmiešané fondy pred realitnými

Najväčší podiel na celkových aktívach podielových fondov k 31. decembru 2021 mali zmiešané fondy s podielom 50,0 %. Druhými najzastúpenejšími fondmi s podielom 21,7 % sú realitné fondy. Nasledujú dlhopisové fondy s podielom 14,3 %. Akciové fondy sa podieľali na celkových aktívach investičných fondov podielom 13,9 %. Ostatné fondy vykázali ku koncu decembra 2021 podiel 0,1 %.

Prečo je investovanie do fondov populárne?

Investovaním do fondov chcú investori profitovať z ich budúcich výnosov, a to prostredníctvom získania podielu v  odvetví, ktorému veria, a na vývoji ktorého sa chcú podieľať. „Ak si dnes vyberáme investičný fond, tak sa rozhodujeme na základe podkladového aktíva, sektora, stratégie fondu, investičného horizontu či správcovskej spoločnosti, ale aj na základe výšky poplatkov,“ hovorí sales manager spoločnosti Wood & Company Michal Kasana.

Pozitívom podľa jeho slov je, že v súčasnosti investiční poradcovia dokážu investorovi vybrať fond na mieru, zohľadňujúc jeho preferencie, vzťah k riziku či investičný horizont, a toto robí investovanie do fondov podstatne prístupnejším. „Fondy sú výborným nástrojom, ako diverzifikovať svoje investičné portfólio,“ dodáva odborník.

Aké výnosy dosahujú podielové fondy na Slovensku?

Slovenská asociácia správcovských spoločností (SASS) pravidelne zverejňuje priemerné trojročné zhodnotenie fondov v SR (vážené anualizované hodnoty).

 • K 1. aprílu 2022 dosiahli najvyššie trojročné zhodnotenie akciové fondy, a to na úrovni 11,42 %.
 • Nasledovali fondy alternatívnych investícií s úrovňou ukazovateľa 10,82 %.
 • Správcovia realitných fondov, ktoré sú určené kvalifikovaným investorom, majú viac flexibility, čo im umožňuje dosahovať vyššie výnosy. Niektoré fondy kvalifikovaných investorov preto dosahujú výnosy viac ako 8 % ročne.
 • Celkovo však realitné fondy, ktoré sú prevažne určené bežným (retailovým) investorom dosiahli  priemerné trojročné zhodnotenie na úrovni 2,94 %.
 • Zmiešané fondy podľa údajov SASS dosiahli trojročné zhodnotenie 2,64 % a štruktúrované fondy 1,94 %.
 • Jedine dlhopisové fondy si pripísali stratu –0,79 %.

Zdroj: ass.sk

Rozumejú Slováci investovaniu?

Zaujímavé údaje o tom, akí sú Slováci investori, prináša Index investičnej gramotnosti, ktorý na Slovensku zrealizovala investičná platforma Portu spolu s výskumnou agentúrou IPSOS (počas novembra a decembra 2021 na vzorke 1 050 obyvateľov vo veku 18 až 65 rokov). Slováci a Slovenky si v otázkach investovania príliš neveria, pretože viac ako 60 % našincov v prieskume potvrdilo, že nedôveruje svojim znalostiam na poli investícií, svojim financiám nerozumie a netuší, ako s nimi správne narábať.

Najväčší nedostatok znalostí majú Slováci v piatich kľúčových oblastiach. Mnohí nemajú jasno v rozpoznávaní rozdielov medzi investovaním a sporením. To, že výnosy nie sú zaručené pri oboch, si uvedomuje len menej než 30 % opýtaných. Negatívnym zistením je tiež skutočnosť, že väčšina respondentov očakáva, že ak v minulosti výnosy rástli, bude to aj naďalej. Veľké problémy Slovákom spôsobuje aj rátanie percent či téma zloženého úročenia.

Index investičnej gramotnosti poukazuje na slabé stránky v našich investičných vedomostiach. Ak však vieme, v čom spočíva problém, riešenia, ako pozdvihnúť investičnú gramotnosť Slovákov, sa hľadajú o niečo ľahšie. Vzdelávanie a napredovanie Slovákov a Sloveniek v oblasti investovania zároveň môže viesť k lepšiemu zhodnocovaniu ich finančných prostriedkov, čo sa v budúcnosti prejaví aj na ich vyššej kvalite života. 

TOP 6 R zodpovedného investovania

1) Rezerva: Skôr, ako sa pustíte do investovania, uistite sa, že máte dostatočnú finančnú rezervu pre prípad nečakanej udalosti (strata zamestnania alebo dlhšia choroba.) Odporúča sa ju mať vo výške aspoň 6-násobku zvyčajných mesačných výdavkov.

2) Rozhodnutie: Rozhodujte sa zodpovedne. Ešte pred výberom vhodného investičného produktu zvážte, akú veľkú sumu si môžete dovoliť investovať, aký je cieľ investície, očakávaný výnos, ale aj časový úsek, počas ktorého ste ochotní si na výnos počkať.           

3) Riziko: Spoznajte, aký máte vzťah k riziku, respektíve ako veľmi ste ochotní riskovať. Pri investovaní musíte počítať aj s možnosťou, že nezískate predpokladaný výnos, ale môžete o časť investovanej sumy aj prísť.

4) Rozumiem: Investovať by ste mali do takých produktov, ktorým rozumiete a máte o nich dostatok informácií.

5) Rôznorodosť: Nikdy nestavte iba na jednu kartu a svoje finančné prostriedky investujte rôznorodo. Hovorí sa tomu diverzifikácia rizika alebo investičných možností.

6) Rada: Vždy sa poraďte s profesionálmi – teda licencovanými odborníkmi v oblasti investovania s dlhoročnými skúsenosťami. Nedôverujte prehnaným sľubom, abstraktným projektom a „vzdušným zámkom“. Pamätajte, že s výškou sľubovaného výnosu z investície rastie aj riziko, že sa tento výnos nedosiahne.

Svetový deň investičných fondov – 19. apríl

Dňa 19. apríla 1743 sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý je považovaný za zakladateľa investičných fondov. V roku 1774 založil prvý investičný fond „Eendragt maakt Magt“ (V spojení je sila – Union is Strenght). V roku 2012 si začalo Svetový deň investičných fondov pripomínať Nemecko, v roku 2013 ho nasledovalo Rakúsko a v rokoch 2014 sa k nim pridali Česko a Slovensko. 

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
29.1.2023 Redakcia FinReport

ECB: Ekonomika eurozóny sa prepadne do recesie, no tá bude len mierna

Ekonomika eurozóny slabne a prepadáva sa do recesie. Tá však bude len krátka a mierna. Hospodársky rast v tomto roku by mal byť len ...

29.1.2023 Redakcia FinReport

Nad globálnym trhom NFT sa zmráka, medziročne sa prepadol o 76 %

Donedávna prosperujúci a mimoriadne rýchlo sa rozvíjajúci trh NFT klesá. Objem tohto typu obchodovania vo všetkých sektoroch, od umenia až ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?

Firmy sa už druhý rok po sebe najviac obávajú kybernetických útokov a prerušenia prevádzky. Pre rok 2023 však najväčší nárast spomedzi ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Automobilka Rolls-Royce zažila svoj najúspešnejší rok, keď predala 6 021 vozidiel

Automobilka Rolls-Royce v roku 2022 predala rekordných viac ako 6-tisíc vozidiel. Dopyt po tejto luxusnej automobilovej značke vzrástol najmä na ...

27.1.2023 Naďa Černá

Niektorým vodičským preukazom sa končí platnosť. Dokedy a ako si vybaviť nové doklady?

V roku 2023 budú mnohí vodiči motorových vozidiel riešiť koniec platnosti svojich vodičských preukazov. Stane sa tak preto, lebo Slovensko sa ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska vydáva tri zberateľské strieborné desaťeurovky

Národná banka Slovenska aj v tomto roku poteší zberateľov zaujímavých mincí. Práve dnes 27. januára 2023 uvádza na trh desaťeurovú ...

27.1.2023 Martin Jamnický

Top šesť najdôležitejších trendov pre podnikateľov v roku 2023. Kľúčovú rolu zohrajú dáta

Globálna ekonomika stále čelí významným výzvam, vrátane vysokej inflácie, ekonomickej recesie, geopolitickej nestabilite, energetickej ...

25.1.2023 Dominik Horváth

Ktoré spoločnosti sú najväčší akcioví víťazi a porazení v roku 2022?

Akciové trhy majú za sebou mimoriadne ťažký rok. Všetky tri hlavné americké indexy vlani zaknihovali stratu, prvýkrát od roku 2018, a ...

24.1.2023 Redakcia FinReport

J&T BANKA získala medzinárodný investičný rating od Moody´s

Agentúra Moody's pridelila J&T BANKE investičný rating Baa2 so stabilným výhľadom. Banka sa týmto krokom zaradila k niekoľkým elitným ...

24.1.2023 Redakcia FinReport

Pred 30 rokmi vznikol prvý ETF fond. Dnes ich je 11-tisíc s majetkom viac ako 9 biliónov dolárov

Pred troma desaťročiami došlo k revolúcii v investovaní. V roku 1993 si investori po prvý raz v histórii mohli na burze okrem akcií kúpiť ...

24.1.2023 Eva Sadovská

Realitné fondy prekonali objem 2,3 miliardy eur. Záujem o ne neohrozila ani vojna na Ukrajine

Záujem Slovákov o reality nenaštrbila koronakríza ani vojnový konflikt na Ukrajine. Na popularite získavajú realitné fondy, cez ktoré ...

23.1.2023 Redakcia FinReport

V druhom pilieri vlani zmenilo dôchodkovú správcovskú spoločnosť vyše 55-tisíc sporiteľov

Dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS) minulý rok zmenilo viac ako 55 797 sporiteľov. Oproti roku 2021 počet tých, ktorí si sporia na ...

18.1.2023 Redakcia FinReport

Investičný rok: Dlhopisové trhy vlani zaznamenali najväčší pokles za posledných 100 rokov

Všetky aktíva vlani s výnimkou komodít skončili v mínuse. Americké akcie zaknihovali dvojciferný pokles podobne ako ceny dlhopisov. U ...

17.1.2023 Naďa Černá

Akcie Tesly stále padajú, firma za rok stratila viac ako 70 % zo svojej hodnoty

Spoločnosť Tesla má za sebou náročný rok, počas ktorého hodnota jej akcií klesla o približne 70 %. Viacerí analytici hovoria, že hlavnou ...

16.1.2023 Martin Jamnický

Cena zlata sa dostala nad 1 900 dolárov za uncu a hodnota bitcoinu vyskočila nad 21-tisíc dolárov za token

Rok 2023 sa začal intenzívnym nárastom hodnoty dvoch úplne odlišných investičných komodít. Na začiatku tohto roku začala prudko rásť ...

4.1.2023 Redakcia FinReport

Cena zlata je na svojom polročnom maxime, dosiahla hranicu 1 850 dolárov za uncu

Zlatu sa ku koncu minulého roku začalo dariť. Jeho cena rastie už tretí mesiac a opäť to vyzerá tak, že by mohlo predstavovať jeden z ...

4.1.2023 Robert Juriš

Dôchodkové fondy majú za sebou katastrofálny rok, všetky skončili v červených číslach

Dôchodkové fondy na Slovensku majú za sebou dva diametrálne odlišné roky. Kým v roku 2021 si pripísali rekordné zisky, v práve skončenom ...

Mobilná aplikácia

 1. 1.
  ECB: Ekonomika eurozóny sa prepadne do recesie, no tá bude len mierna
 2. 2.
  Trh s nehnuteľnosťami sa otočil hore nohami – platenie nájmu je teraz výhodnejšie ako splácanie hypotéky
 3. 3.
  Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
 4. 4.
  Nad globálnym trhom NFT sa zmráka, medziročne sa prepadol o 76 %
 5. 5.
  Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?