Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Investovaniu síce nerozumieme, ale financiám v čase vysokej inflácie by to zásadne pomohlo

Eva Sadovská Investovanie
SK
EN
Poslať

Svetovým dňom investičných fondov je 19. apríl. V tento deň sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Najznámejším typom investičných fondov sú podielové fondy. Je to nástroj kolektívneho investovania, ktoré prebieha prostredníctvom správcovských spoločností. Investovanie do fondov je stále populárnejšie aj u Slovákov. K 31. decembru 2021 predstavovali na Slovensku aktíva podielových fondov objem 9,5 miliardy eur, čo bolo 3,3-násobne viac ako pred 10 rokmi.

image

Foto: Shutterstock

 

Slováci využívajú najmä bankové účty

Inflácia v januári 2022 dosiahla 8,4 % a vo februári sa dokonca dostala na úroveň 9,0 %. Podľa údajov Štatistického úradu SR ide o vyše 17-ročné maximá. Takýto robustný rast cien tovarov a služieb rozhodne nie je dobrou správou pre naše peňaženky. Vysoká inflácia nielenže oslabuje reálny rast platov, ale znehodnocuje aj úspory obyvateľov v bankách, ktoré sú úročené 0 až 1 %. 

Inflácia „valcuje“ úroky na bankových vkladoch už šiesty rok po sebe. Priemerný rast cien tovarov a služieb sa totiž v rokoch 2017 až 2021 pohyboval v rozmedzí 1,3 až 3,2 %. V roku 2022 to nebude inak, pretože rast cien tovarov a služieb sa očakáva na úrovni okolo 9 %. Jednou z možností, ako sa popasovať s vysokou infláciou, je investovať.

Podľa údajov Európskej centrálnej banky tvoria hotovosť a vklady v bankách až 60 % z celkových finančných aktív slovenských domácností. Slováci sa tak neinvestovaním sami ochudobňujú. Paradoxom je, že Slovenky a Slováci majú v súčasnosti pestrú škálu možností, ako zodpovedne investovať. Jednou z možností je investovať práve do podielových fondov.

Podielové fondy rastú na popularite

Investičné podielové fondy sú nástrojom dlhodobého kolektívneho investovania. Investovanie do takýchto fondov prebieha prostredníctvom správcovských spoločností. Národná banka Slovenska (NBS) delí podielové fondy podľa investičnej stratégie na dlhopisové, akciové, zmiešané, realitné a ostatné fondy.

Ku koncu roka 2021 predstavovali aktíva investičných podielových fondov objem 9,532 miliardy  eur. Na medziročnej báze bol zaznamenaný ich nárast o 19,8 %. Od vypuknutia pandémie, teda od konca roka 2019, prišlo k nárastu aktív investičných podielových fondov o 27,1 %. Dôkazom, že investičné fondy získavajú na popularite, je ich neprehliadnuteľný nárast za posledných desať rokov. Ich objem bol v závere vlaňajšieho roka 3,3-násobne vyšší ako na konci roka 2011.

Vedú zmiešané fondy pred realitnými

Najväčší podiel na celkových aktívach podielových fondov k 31. decembru 2021 mali zmiešané fondy s podielom 50,0 %. Druhými najzastúpenejšími fondmi s podielom 21,7 % sú realitné fondy. Nasledujú dlhopisové fondy s podielom 14,3 %. Akciové fondy sa podieľali na celkových aktívach investičných fondov podielom 13,9 %. Ostatné fondy vykázali ku koncu decembra 2021 podiel 0,1 %.

Prečo je investovanie do fondov populárne?

Investovaním do fondov chcú investori profitovať z ich budúcich výnosov, a to prostredníctvom získania podielu v  odvetví, ktorému veria, a na vývoji ktorého sa chcú podieľať. „Ak si dnes vyberáme investičný fond, tak sa rozhodujeme na základe podkladového aktíva, sektora, stratégie fondu, investičného horizontu či správcovskej spoločnosti, ale aj na základe výšky poplatkov,“ hovorí sales manager spoločnosti Wood & Company Michal Kasana.

Pozitívom podľa jeho slov je, že v súčasnosti investiční poradcovia dokážu investorovi vybrať fond na mieru, zohľadňujúc jeho preferencie, vzťah k riziku či investičný horizont, a toto robí investovanie do fondov podstatne prístupnejším. „Fondy sú výborným nástrojom, ako diverzifikovať svoje investičné portfólio,“ dodáva odborník.

Aké výnosy dosahujú podielové fondy na Slovensku?

Slovenská asociácia správcovských spoločností (SASS) pravidelne zverejňuje priemerné trojročné zhodnotenie fondov v SR (vážené anualizované hodnoty).

  • K 1. aprílu 2022 dosiahli najvyššie trojročné zhodnotenie akciové fondy, a to na úrovni 11,42 %.
  • Nasledovali fondy alternatívnych investícií s úrovňou ukazovateľa 10,82 %.
  • Správcovia realitných fondov, ktoré sú určené kvalifikovaným investorom, majú viac flexibility, čo im umožňuje dosahovať vyššie výnosy. Niektoré fondy kvalifikovaných investorov preto dosahujú výnosy viac ako 8 % ročne.
  • Celkovo však realitné fondy, ktoré sú prevažne určené bežným (retailovým) investorom dosiahli  priemerné trojročné zhodnotenie na úrovni 2,94 %.
  • Zmiešané fondy podľa údajov SASS dosiahli trojročné zhodnotenie 2,64 % a štruktúrované fondy 1,94 %.
  • Jedine dlhopisové fondy si pripísali stratu –0,79 %.

Zdroj: ass.sk

Rozumejú Slováci investovaniu?

Zaujímavé údaje o tom, akí sú Slováci investori, prináša Index investičnej gramotnosti, ktorý na Slovensku zrealizovala investičná platforma Portu spolu s výskumnou agentúrou IPSOS (počas novembra a decembra 2021 na vzorke 1 050 obyvateľov vo veku 18 až 65 rokov). Slováci a Slovenky si v otázkach investovania príliš neveria, pretože viac ako 60 % našincov v prieskume potvrdilo, že nedôveruje svojim znalostiam na poli investícií, svojim financiám nerozumie a netuší, ako s nimi správne narábať.

Najväčší nedostatok znalostí majú Slováci v piatich kľúčových oblastiach. Mnohí nemajú jasno v rozpoznávaní rozdielov medzi investovaním a sporením. To, že výnosy nie sú zaručené pri oboch, si uvedomuje len menej než 30 % opýtaných. Negatívnym zistením je tiež skutočnosť, že väčšina respondentov očakáva, že ak v minulosti výnosy rástli, bude to aj naďalej. Veľké problémy Slovákom spôsobuje aj rátanie percent či téma zloženého úročenia.

Index investičnej gramotnosti poukazuje na slabé stránky v našich investičných vedomostiach. Ak však vieme, v čom spočíva problém, riešenia, ako pozdvihnúť investičnú gramotnosť Slovákov, sa hľadajú o niečo ľahšie. Vzdelávanie a napredovanie Slovákov a Sloveniek v oblasti investovania zároveň môže viesť k lepšiemu zhodnocovaniu ich finančných prostriedkov, čo sa v budúcnosti prejaví aj na ich vyššej kvalite života. 

TOP 6 R zodpovedného investovania

1) Rezerva: Skôr, ako sa pustíte do investovania, uistite sa, že máte dostatočnú finančnú rezervu pre prípad nečakanej udalosti (strata zamestnania alebo dlhšia choroba.) Odporúča sa ju mať vo výške aspoň 6-násobku zvyčajných mesačných výdavkov.

2) Rozhodnutie: Rozhodujte sa zodpovedne. Ešte pred výberom vhodného investičného produktu zvážte, akú veľkú sumu si môžete dovoliť investovať, aký je cieľ investície, očakávaný výnos, ale aj časový úsek, počas ktorého ste ochotní si na výnos počkať.           

3) Riziko: Spoznajte, aký máte vzťah k riziku, respektíve ako veľmi ste ochotní riskovať. Pri investovaní musíte počítať aj s možnosťou, že nezískate predpokladaný výnos, ale môžete o časť investovanej sumy aj prísť.

4) Rozumiem: Investovať by ste mali do takých produktov, ktorým rozumiete a máte o nich dostatok informácií.

5) Rôznorodosť: Nikdy nestavte iba na jednu kartu a svoje finančné prostriedky investujte rôznorodo. Hovorí sa tomu diverzifikácia rizika alebo investičných možností.

6) Rada: Vždy sa poraďte s profesionálmi – teda licencovanými odborníkmi v oblasti investovania s dlhoročnými skúsenosťami. Nedôverujte prehnaným sľubom, abstraktným projektom a „vzdušným zámkom“. Pamätajte, že s výškou sľubovaného výnosu z investície rastie aj riziko, že sa tento výnos nedosiahne.

Svetový deň investičných fondov – 19. apríl

Dňa 19. apríla 1743 sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý je považovaný za zakladateľa investičných fondov. V roku 1774 založil prvý investičný fond „Eendragt maakt Magt“ (V spojení je sila – Union is Strenght). V roku 2012 si začalo Svetový deň investičných fondov pripomínať Nemecko, v roku 2013 ho nasledovalo Rakúsko a v rokoch 2014 sa k nim pridali Česko a Slovensko. 

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
13.8.2022 Redakcia FinReport

Finančných podvodov spáchaných na senioroch je čoraz viac

Vydávajú sa za poštárov, policajtov, plynárov, alebo aj zdravotníkov, príbuzných či známych, a od starších ľudí si pod rôznymi ...

13.8.2022 Naďa Černá

TOP 7 najväčších ekonomických kríz v histórii ľudstva

Finančné krízy sú ekonomický jav, ktorý sa v histórii ľudstva vyskytol už niekoľkokrát. Aj v súčasnosti stojíme na prahu jednej, o ...

12.8.2022 Naďa Černá

Alex Jones: Za svoje lži zaplatí milióny dolárov. Prehratý súd vytvára precedens pre potrestanie ďalších konšpirátorov

Americký konšpirátor Alex Jones pred súdom skrotol. Roky tvrdil, že útok na školákov zo Sandy Hook, pri ktorom zahynulo 26 ľudí, sa nestal. ...

12.8.2022 Redakcia FinReport

Cena pohonných látok na Slovensku pomaly, no pravidelne už tri mesiace klesá

Dodávky ropy na Slovensko v uplynulých dňoch urobili poriadny kotrmelec. Od 4. do 10. júla ropa cez ropovod Družba na Slovensko, ale ani do ...

12.8.2022 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska chce vybudovať centrálny bankový dátový sklad

Národná banka Slovenska (NBS) vyhlásila verejné obstarávanie na dodanie celobankového dátového skladu. Plánuje totiž vybudovať úložisko ...

12.8.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Viac ako polovica firiem si myslí, že dáta budú dôležitejšie ako obchodné vzťahy

V dôsledku pandémie koronavírusu, ktorá narušila a prinútila digitalizovať obchodné operácie ako nikdy predtým, sa spôsoby práce ...

10.8.2022 Redakcia FinReport

J&T a Penta vydávajú dlhopisy za milióny eur

Národná banka Slovenska schválila prospekty dlhopisov dvom finančným spoločnostiam. Presnejšie ide o spoločnosti J&T Global Finance XIV a ...

8.8.2022 Redakcia FinReport

Ratingová agentúra Moody’s zmenila stabilný výhľad slovenskej ekonomiky na negatívny

Ratingová agentúra Moody’s varovala Slovensko pred zhoršením hodnoty jeho ratingu. Príčinou má byť najmä závislosť Slovenska od dodávok ...

4.8.2022 Dominik Horváth

Ako nenaletieť finfluencerom propagujúcim finančné produkty, ktorým vôbec nerozumejú

Pri sledovaní niektorých influencerov na sociálnych sieťach sa môže zdať, že zarábanie peňazí je mimoriadne jednoduchá činnosť. Ako ...

28.7.2022 Eva Sadovská

Slovenský investor verzus inflácia. Od roku 2017 zarobil 11,4 %, no jej tempu nestíha

V hotovosti a na bankových účtoch si držia Slováci až 60 % svojich finančných aktív. V investovaní zaostávame za vyspelejšími krajinami ...

27.7.2022 Redakcia FinReport

V Angole objavili najväčší ružový diamant za posledných 300 rokov

V angolskej bani patriacej austrálskej ťažobnej spoločnosti Lucapa Diamond Company našli unikátny diamant. Presnejšie je to ružovo zafarbený ...

24.7.2022 Redakcia FinReport

Do nehnuteľností sa dá investovať aj inak, ako ich nakupovať prostredníctvom drahých hypoték

Obdobie, keď bol ten najvhodnejší čas na kúpu nehnuteľnosti kvôli jej prenájmu či neskoršieho predaja, sa pomaly končí. Rast predaja ...

19.7.2022 Redakcia FinReport

V treťom pilieri je aktuálne takmer 930-tisíc sporiteľov a celkový majetok predstavuje 2,8 miliardy eur

V prvom polroku 2022 uzatvorilo účastnícku zmluvu v treťom pilieri 46 425 ľudí, čo znamená nárast počtu nových zmlúv o 7,6 % v porovnaní ...

16.7.2022 Redakcia FinReport

Spomedzi rodičov, ktorí sporia pre svoje dieťa, sa takmer tretina rozhodla pre investovanie

Takmer 80 % rodičov založilo alebo uvažuje o založení určitej formy sporenia pre svoje deti. Sú to práve rodičia, na koho sa deti veľmi ...

13.7.2022 Redakcia FinReport

Banka a súkromná spoločnosť vydávajú dlhopisy za desiatky miliónov eur

Ďalšie finančné spoločnosti sa rozhodli emitovať dlhopisy v hodnote niekoľkých desiatok miliónov eur. Prvou z nich je Československá ...

13.7.2022 Redakcia FinReport

V druhom dôchodkovom pilieri za pol roka pribudlo takmer 30-tisíc nových sporiteľov

Za prvých šesť mesiacov roka 2022 si na dôchodok v druhom pilieri začalo sporiť takmer 30-tisíc sporiteľov. Do druhého piliera vstupujú ...

8.7.2022 Naďa Černá

Na investičné hodinky či šperky si treba počkať, kým ich vyrobia

Investovanie predstavuje jeden zo skvelých spôsobov, ako zhodnotiť svoj majetok. Možností, do čoho investovať, je veľké množstvo. Niektorí ...

2.7.2022 Dominik Horváth

TOP 7 najdrahších známok na svete. Prečo sú tieto staré farebné papieriky také vzácne?

Zbieranie známok patrí dlhé roky k obľúbeným koníčkom mnohých ľudí. Hoci na Slovensku sa mu venovali pravdepodobne najmä staršie ...

Aplikácia