Investovanie do aktivít vo vesmíre? Dnes už bežná realita, navyše s veľkým potenciálom
V ostatnom čase sa do pozornosti investorov čoraz častejšie natískajú takzvané zelené projekty, robotika, umelá inteligencia či e-športy a videohry. Nový sektor, ktorý bude v najbližších rokoch pútať čoraz viac pozornosti investorov, je vesmír.

Foto: Unsplash
Satelity s množstvom civilných aj vojenských informácií
„Hlavným segmentom je rast satelitov na obežnej dráhe Zeme. Aktuálne sa na orbite nachádza 6-tisíc satelitov, z ktorých je 2 500 v stálej prevádzke a zvyšok len putuje vesmírom ako zastaralý a nefunkčný odpad. Do roku 2028 by počet aktívnych satelitov mal narásť o viac ako 300 % na takmer 10-tisíc kusov,“ vysvetľuje analytik spoločnosti Across Dominik Hapl.
Podľa neho sa viac ako 60 % satelitov využíva na komunikáciu a prenos informácií. Približne 20 % sleduje počasie a posledných 20 % plní vojenské účely, sleduje hranice a GPS lokalizácie. V budúcnosti sa plánuje prenos internetu práve cez satelity krúžiace na orbite, čo predstavuje obrovský potenciál. Segment vesmírneho sektora tak v najbližších rokoch môže významne akcelerovať.
Dominantným lídrom v biznise vo vesmíre sú USA
Nevýhodou podľa D. Hapla sú stále pomerne vysoké vstupné náklady na vývoj a výskum v danom segmente. To sa však pred desiatimi rokmi hovorilo aj o elektrických autách alebo o solárnej energii.
„Popredné investičné banky, ako JP Morgan, Goldman Sachs alebo UBS, hovoria o vesmírnom sektore ako o multimiliardovom ekosystéme v horizonte 10 – 20 rokov. Na tejto ceste zostáva ešte veľa premenných, od rýchlosti pokroku až po množstvo neočakávaných udalostí, akými bola v tomto roku pandémia koronavírusu,“ tvrdí D. Hapl.
Vesmírnemu ekosystému dominujú USA. Firmy zo Spojených štátov vlastnia takmer 50 % satelitov pôsobiacich na obežnej dráhe okolo Zeme. Čína vlastní 13 %, Rusko, Veľká Británia a Japonsko majú spolu 14-percentný podiel a zvyšných 24 % pripadá zvyšku sveta.
Preprava osôb a vesmírna turistika
Ďalším odvetvím sú komerčné lety do vesmíru a vesmírny turizmus. Národná agentúra pre vesmír a vývoj očakáva, že suborbitálny turizmus bude trhom za 2,8 miliardy dolárov s celkovými príjmami 10,4 miliardy dolárov v nasledujúcom desaťročí, zatiaľ čo orbitálny vesmír bude trhom za 610 miliárd dolárov s celkovým príjmom 3,6 miliardy dolárov v nasledujúcom desaťročí.
Ako môžeme investovať do vesmírnych aktivít?
„Investori môžu participovať na spoločnostiach, ktoré sa venujú vesmírnemu podnikaniu napríklad cez ETF fond s názvom UFO. Tento fond v sebe zahŕňa spoločnosti, ktorých príjmy z vesmírneho podnikania tvoria od 5 – 20 % súčasných príjmov. Dobrou správou je, že firmy sa nevenujú iba danému segmentu, ale vidia v ňom aj budúcnosť. Medzi hlavné firmy v rámci tohto fondu patria Virgin Galactic (7 %), ORBCOMM (6 %), Maxar Technologies (5 %), SES (5 %), Trimble (5 %) či Garmin (5 %),“ uzatvára analytik Acrossu.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 2.Záujem o elektromobily rastie, poisťovne preto prichádzajú s vylepšeným poistným krytím
- 3.Podiel Slovákov pracujúcich z domu poklesol vlani na 13,1 %. Má home office perspektívu?
- 4.Slovenská sporiteľňa a Prima banka prinášajú nové hypotéky so zvýšenými úrokovými sadzbami
- 5.Rodičovský dôchodok dostane ďalších 23-tisíc seniorov