Investovanie: Burzy hlásia rastúce ceny diamantov, polepšilo si aj zlato
Máme tu obdobie neistoty. Najprv dva roky intenzívnej pandémie koronavírusu. Keď začala ochabovať, k slovu sa dostala vysoká inflácia. A aby toho nebolo málo, Rusko rozpútalo vojnu na Ukrajine, ktorú sprevádzajú masívne sankcie Západu voči agresorovi. Všetky tieto faktory negatívne pôsobia na ekonomiku štátov aj rozpočty domácností. Mnohí ľudia sa preto usilujú staviť na niektorú z investičných istôt, ktoré sa osvedčili v minulosti. Pozrime sa podrobnejšie, ako sú na tom drahé kamene a zlato, ktoré sa za takéto istoty určite považujú.
Foto: Shutterstock
Diamond Price Index uvádza, že priemerná cena za karát diamantu v prvom štvrťroku 2022 vzrástla o 4,1 %. Obavy z problematickej geopolitickej situácie u najväčšieho producenta diamantov na svete – Ruska – tlačia nahor cenu diamantov a zvyšujú aj záujem o investičné šperky.
Rastú najmä ceny väčších kameňov
„Od začiatku roka 2022 markantne stúpa cena diamantov,“ komentuje situáciu na trhu klenotník Alojz Ryšavý. Zotavenie sa trhu s drahými kameňmi po pandémii koronavírusu a požiadavky na likvidné investície celkovo zvyšujú dopyt po tomto type investície. Cena za bežný karát diamantu je 231,1 dolára, pričom medzimesačný rast cien vo februári 2022 dosiahol takmer historické rekordy.
Cena diamantov strednej a vyššej kvality, väčších ako jeden karát, od novembra 2021 do marca 2022 narástla až o 20 %. Rovnako v desiatkach percent medziročne stúpli ceny zafírov, rubínov a smaragdov, a to najmä pri veľkých kameňoch, ktoré sa predávajú ako investičné, alebo sa osádzajú do investičných šperkov.
Tretina diamantov pochádza z Ruska
Popredný analytik diamantového odvetvia Paul Zimnisky už na prelome rokov upozornil, že hlavné ťažobné spoločnosti diamantov De Beers a Alrosa minulý rok zvýšili ceny surových diamantov o 28 až 30 %. Richard Duffy za spoločnosť Petra Diamonds vyhlásil, že ceny neopracovaných diamantov v druhom polroku 2021 vzrástli až o 46,5 %, pričom v prípade tohto producenta dominoval záujem o biele diamanty s vyšším počtom karátov.
V marci 2022 sa nervozita na diamantových burzách zvýšila, keďže obchodovanie ovplyvňujú protiruské sankcie. V súčasnosti totiž tretina diamantovej suroviny pochádza práve z ruských baní, kde je dominantným producentom pološtátna Alrosa.
Protiruské sankcie poškodili obchod
Vlna dopytu po diamantoch a šperkoch vo svete už v súčasnosti prekonáva aj možnosti remeselných dielní, kde je potrebné kvalitnému výbrusu venovať adekvátne množstvo času. Špičkové remeselné brusiarne totiž v čase stagnácie trhu a počas pandémie znižovali stavy svojich zamestnancov a zatvárali brusičské školy.
Protiruské sankcie od marca 2022 postihli predaj, dodávky, prevod alebo export neopracovaných a leštených diamantov, drahých kovov a kameňov. Rusko za ostatné roky v ťažbe a exporte predstihlo Botswanu, Kanadu, Kongo a Austráliu a diamanty boli 12. najexportovanejším artiklom, čo predstavovalo 0,8 % celkového objemu ruského exportu.
Vyťažené diamanty sa v súčasnosti na trh nedostávajú v takom množstve ako v minulosti aj vzhľadom na logistické problémy. Nedostatok surovín pocítili tiež indické firmy, kde je v oblasti spracovania surových diamantov a zlata vytvorených najviac primárnych aj sekundárnych pracovných miest.
Nižšia cena môže byť problém
„Zvýšený záujem o investičné diamanty a šperky evidujeme aj na Slovensku a v Česku,“ potvrdzuje majiteľ ALO diamonds A. Ryšavý. Zároveň však varuje pred internetovými podvodníkmi a pokútnymi predajcami, ktorí využívajú zvýšený záujem o diamanty, či iné likvidné investície, a ponúkajú falzifikáty.
„Predajca musí byť v prípade diamantových šperkov schopný doložiť pôvod a medzinárodný certifikát drahokamov. Nižšia cena skrýva riziká, akými sú nelegálny pôvod či nepatričné zafarbenie a falošné certifikáty,“ pokračuje odborník.
„Obchod s diamantmi je zložitý a nepúšťal by som sa doň, pokiaľ nie som znalec. Existuje pri ňom značné množstvo premenných, ktoré ovplyvňujú cenu daného diamantu, a bežný človek nemá šancu ju odhadnúť,“ myslí si odborník na osobné financie zo spoločnosti Partners Group Erik Babušiak, podľa ktorého sú diamanty komoditou určenou pre investičných profesionálov.
Svetový trh rastie a mieri k 300 miliardám dolárov
Predaj šperkov vo svete sa v minulom roku vrátil na úroveň pred pandémiou, pričom napríklad predaj diamantových šperkov v USA už prekonal aj výsledky z roku 2019. Ešte v roku 2020 ocenil portál statista.com globálny trh so šperkmi na približne 228 miliárd amerických dolárov, a podľa predpovedí by mal do roku 2026 dosiahnuť hodnotu 307 miliárd amerických dolárov. Dvojciferný rast v roku 2021 hlásili najmä India, USA a Čína, čo sú krajiny s tradičným a veľkým trhom luxusného tovaru a príslušenstva.
Zlato si od minulého roka polepšilo, ale...
Podobne ako diamanty aj zlato v mysliach ľudí predstavuje akúsi poistku použiteľnú v čase ekonomickej nepohody, ktorá by mala fungovať aj proti rastúcej inflácii. Tejto teórii nahráva skutočnosť, že po vypuknutí vojny na Ukrajine cena zlata atakovala historickú hranicu na úrovni 2 050 dolárov za uncu. Postupne jeho cena korigovala smerom nadol a dnes je približne o 100 dolárov nižšia.
Niektorí investori fyzické zlato v súvislosti s vojnou na Ukrajine začali nazývať aj „hotovosťou“. To preto, lebo na rozdiel od akcií a dlhopisov je kedykoľvek vymeniteľné práve za finančnú hotovosť. Rok 2021 však zďaleka nebol taký optimistický ako štart do roku 2022. Cena zlata sa vlani „potácala“ na úrovni 1 750 dolárov, čo pre investorov nebolo žiadnym dôvodom na oslavu.
E. Babušiak aj preto nabáda k opatrnosti. „Pokiaľ by sme si porovnali vývoj ceny zlata s dlhodobou infláciou, tak zlato prehráva. Investor by pri desaťročnom horizonte na ňom zarobil spolu len približne 17,5 %. Za rovnaké obdobie najznámejší americký akciový index S&P 500 narástol o 220 %,“ hovorí odborník s tým, že investovať do zlata by určite neodporúčal bežným klientom, ktorých investičné portfólio nepresahuje sumu 100-tisíc eur.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Banky znižujú úrokové sadzby hypoték, jedna z nich opäť už po mesiaci
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.UniCredit Bank premigruje svojich klientov ku kartovej spoločnosti Mastercard
- 4.Vláda predstavila svoj konsolidačný balíček – základná sadzba DPH sa zvýši na 23 %
- 5.Ako požiadať o dávku ošetrovné pri ochorení dieťaťa