Investorský august 2022 bol ako na hojdačke. Akcie išli najprv nahor, aby napokon skončili v mínuse
Svetové akciové trhy zažili turbulentný august 2022. Do polovice mesiaca v cenovej rely rástli, no potom sa vývoj obrátil, a na konci leta sa prepadli do straty. Jedinou výnimkou sú ázijské burzy, ktorých výnos sa pohybuje okolo nuly, a tak sa august skončil približne tam, kde sa začal, teda v strate.

Foto: Shutterstock
USA: Najprv +5 %, a napokon strata –4 %
Podľa analýzy investičnej platformy Portu americký akciový index S&P 500 od začiatku augusta rástol a v polovici mesiaca sa mohol pochváliť približne 5-percentným zhodnotením.
Potom sa o slovo prihlásila americká centrálna banka FED, ktorá pozitívne naladených investorov znervóznila vyhlásením, že jej vysoké úrokové sadzby nebudú len krátkodobou záležitosťou s tým, že inflácia stále nie je pod kontrolou, ako sa trh nádejal. Výsledkom je, že za august si trh pripísal medzimesačnú stratu cez 4 %.
Nepomohol mu najmä sektor polovodičov. Spoločnosti, ako Intel, AMD alebo NVIDIA, totiž počas augusta stratili 10 až 20 % svojej hodnoty. Naopak, najviac sa darilo energetickému sektoru, ktorý ťaží z rekordných cien komodít. Spoločnosti, ako ConocoPhillips alebo Occidental Petroleum, posilnili o 15, respektíve 9 %. Jeden sektor však celý trh zachrániť nemohol.
Európa: Hrozbou sú ceny energií a vidina recesie
Vyhrotená situácia na energetických burzách negatívne zasiahla aj európsky akciový index. Ten síce do polovice augusta rástol, no nakoniec podobne ako americké akcie odpísal takmer 4 %. Situáciu v Európe navyše komplikuje fakt, že Európska centrálna banka nemôže v boji s infláciou zvyšovať úrokové sadzby do tej miery, ako by potrebovala. Razantné zdraženie peňazí by totiž mohlo do zásadných problémov dostať vysoko zadlžené krajiny južnej Európy.
Euro Stoxx 50 od začiatku roka stráca takmer 18 % a je horší než americký S&P 500. Horší výsledok európskych trhov je zapríčinený najmä extrémnymi cenami elektriny a plynu, ale tiež neustálou hrozbou recesie, ktorá nad európskym kontinentom visí už niekoľko mesiacov.
Aj v USA sa hovorí o prichádzajúcej recesii, pričom agresívna politika FED-u ju skutočne môže spôsobiť. Platí, že jasným víťazom tohto roku je energetický sektor, ktorý je od začiatku roku v zisku cez 30 %, naopak, najviac sa nedarí technologickému sektoru, ktorý odpísal 30 %.
Ázia: Ako cez kopirák, akurát Nikkei 225 zaznamenal zisk
Ázijské akcie sa pohybovali podľa rovnakého vzorca ako tie v USA a Európe. Do polovice augusta rástli, potom nasledoval pokles. Kvôli tomu čínsky SSE Composite ukončil august so stratou 1,5 %, japonský Nikkei 225 však dokázal dosiahnuť zisk na úrovni okolo 1 %.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Exportno-importné aktivity krajín EÚ smerom na Ukrajinu sú intenzívnejšie ako pred vojnou
- 2.ESET odhalil škodlivé verzie aplikácií WhatsApp a Telegram, ktoré používateľom kradnú kryptomeny
- 3.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 4.365.bank dostala od Finančnej spravodajskej jednotky pokutu 2 milióny eur, jej závery odmieta
- 5.Prognóza: Tri scenáre, ako by sa mohli kryptomeny vyvíjať v roku 2023