Investori stavili na globálne oživenie ekonomiky a svoje peniaze masívne presúvajú do indexových fondov
Počas prvých dvoch mesiacov tohto roka investori naliali do indexových fondov 222,5 miliardy amerických dolárov. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, keď na finančných trhoch prebiehali rozsiahle korekcie vyplývajúce z obáv zo šírenia sa nového koronavírusu, je to viac ako dvojnásobok.

Foto: Shutterstock
Dosiaľ najrýchlejší začiatok roka
Indexové fondy zaznamenali doposiaľ najrýchlejší začiatok roka s rekordným februárovým prírastkom 139,5 miliardy dolárov. Investori pravdepodobne stavili na dôveru v rýchle ekonomické oživenie spôsobené prebiehajúcou vakcináciou.
„K alokovaniu zdrojov do akcií a komodít prostredníctvom ETF ich povzbudili aj masívne podporné opatrenia FEDu a centrálnych bánk, ako aj skutočnosť, že index S&P 500 atakoval v uplynulom mesiaci historické maximá,“ tvrdí Kristína Schronerová zo spoločnosti Across Private Investments.
Čo sú to ETF fondy?
ETF (Exchange-traded fund), čiže indexové fondy, sa aj medzi slovenskými investormi skloňujú čoraz častejšie. Ich úlohou je čo najpresnejšie kopírovať vývoj podkladového aktíva, ktorým môžu byť akcie, dlhopisy alebo komodity. ETF kopírujú vývoj trhu v oboch smeroch, a sú teda opakom aktívne riadenej stratégie založenej na správnom časovaní vstupu aj výstupu z trhu.
Druhý rekord za štyri mesiace
Podľa londýnskej konzultačnej spoločnosti ETFGI vo februári 2021 narástol objem aktív pod správou ETF oproti novembru 2020 o 5,7 %. Ten bol s prírastkom 132 miliárd dolárov doposiaľ historicky najlepším mesiacom. „V príleve nových peňazí odvetvie ETF dosiahlo mesačný rekord už druhýkrát za posledné štyri mesiace,“ uviedla zakladateľka ETFGI Deborah Fuhrová.
Masívne prelievanie peňazí svedčí o jednoznačnom smerovaní investorov. Tí sa od aktívnej správy finančných prostriedkov presúvajú k pasívnej správe. Majú na to viacero dôvodov.
Nejde len o lepšiu výkonnosť indexových fondov, ale aj o nižšie náklady na ich správu. A navyše – rok od nákupu sú výnosy z ETF oslobodené od dane z príjmov. V konečnom dôsledku majú teda investori na svojich účtoch vyššie zhodnotenie, čiže zarábajú viac.
Trojka najsilnejších správcov
Lídrom v príleve hotovosti do ETF je pensylvánsky správca Vanguard, ktorý za prvé dva mesiace tohto roka zaznamenal prírastok vo výške 63 miliárd dolárov. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška, keď získal nových 42,6 miliardy dolárov, zaznamenal nárast o 48 %.
Darí sa aj najväčšiemu správcovi aktív, spoločnosti BlackRock. V tomto roku zaznamenal prílev do ETF v objeme 42,3 miliardy dolárov.
Za zmienku stojí aj spoločnosť Ark. Špecializuje sa na technologické firmy, ako napríklad Tesla, a s prírastkom 16,1 miliardy dolárov a za prvé dva mesiace roka 2021 sa radí medzi najrýchlejšie rastúce ETF fondy. Má tak našliapnuté na rýchle prekonanie celého uplynulého roku, počas ktorého spoločnosť získala do správy 20,5 miliardy dolárov.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Jan Tyl: Úlohou umelej inteligencie nie je konať za nás, ale stimulovať naše myslenie
- 2.Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?
- 3.NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov
- 4.Analýza: Situácia na trhu s realitami opäť vyvoláva obavy v bankovom svete
- 5.Sergio Ermotti: Vracia sa na čelo švajčiarskej banky UBS a bude riadiť prevzatie konkurenčnej Credit Suisse