Investori sa vracajú k dlhopisom. Prinášajú im lepšie zhodnotenie ako pred rokom či dvomi
Centrálne banky v boji proti inflácii pokračujú v sprísňovaní menovej politiky, čo sa prejavuje zvyšovaním úrokových sadzieb a zdražovaním hodnoty cudzích zdrojov. To má priamy vplyv aj na dlhopisy, ktoré sa v Európe či USA opäť dostávajú do kladných čísel. Podľa analytikov sú tak znova dôležitou súčasťou investičného portfólia a čaká ich obdobie zaujímavého rastu.

Foto: Shutterstock
„Liečba“ vyššími sadzbami funguje
Inflácia v USA klesá už šesť mesiacov po sebe, v Európskej únii sa tak deje najmä posledný štvrťrok. Na druhej strane sú tieto hodnoty ešte stále ďaleko od dvojpercentného inflačného cieľa centrálnych bánk. Inflácia v Amerike aktuálne dosahuje 6,5 % a v EÚ je na úrovni 8,5 %.
Aj preto americké a európske autority pokračujú v sprísňovaní menovej politiky. Európska centrálna banka zvýšila sadzby na 3 % a americký FED na 4,75 %. Tento fakt počas posledných mesiacov mení aj nazeranie investorov na dlhopisy.
„Normalizáciou sa výnosy dlhopisov opäť dostali do kladných hodnôt a anomália na dlhopisovom trhu, ktorá tu bola posledných sedem rokov, sa stratila,“ hodnotí analytik Across Private Investments Dominik Hapl.
Podľa neho už dlhopisy s negatívnym výnosom na trhu takmer nie sú, no ešte nedávno predstavovali až 30 % zo všetkých dlhopisov. Investor tak za vložené peniaze nedostával výnos, ale musel si za uloženie peňazí do bezpečného nástroja zaplatiť.
Dlhopisy s „pošramotenou“ povesťou
Dlhopisy si tak v minulých rokoch „pošramotili“ svoju povesť pre nízke či dokonca záporné ponúkané výnosy. Neplnili ani funkciu stabilizátora investičného portfólia a pre prudko rastúce úrokové sadzby ich ceny klesali, niekedy dokonca viac ako ceny akcií.
Diverzifikáciou k stabilite
Aktuálne čísla naznačujú, že „zlé“ časy dlhopisov sú už za nami. Investovanie do nich môže byť opäť dobrý spôsob ako diverzifikovať svoje investičné portfóliá.
Dlhopisy sú dlhové nástroje, ktoré emituje spoločnosť alebo vláda s cieľom získať financie. Investor, ktorý si kúpi dlhopis, požičiava emisnej spoločnosti alebo vláde určitú sumu peňazí a na oplátku za to od nich dostáva úrok.
Dlhopisy sa líšia od akcií, pretože poskytujú stabilné a predvídateľné výnosy, zatiaľ čo akcie sú náchylné na výkyvy cien. Investovanie do rôznych typov aktív môže pomôcť znížiť celkové riziko portfólia.
Naďalej platí, že dlhopisy sú vhodnejšie pre investorov, ktorí hľadajú stabilný príjem a menej rizikové investície, zatiaľ čo akcie sú vhodnejšie pre investorov, ktorí hľadajú dlhodobý rast hodnoty svojho portfólia a sú pripravení prijať vyššie riziko.
Pokles cien dlhopisov sa už neočakáva
„Za predpokladu, že sa centrálnym bankám podarí skrotiť infláciu podľa plánu do leta 2023 a v prípade ECB do jesene 2023, veľký priestor na ďalší pokles cien dlhopisov už nie je,“ konštatuje D. Hapl.
Podľa neho existuje viacero dôvodov, prečo by sa investori mali po tomto type aktív obzerať čoraz viac. Spomína najmä vyšší výnos pri nižšom kolísaní investície, očakávaný príchod ekonomickej zimy a spomalenie globálnej ekonomiky.
„Dlhopisy sa dnes stávajú konkurencieschopné a časť investorov môže presedlať z akcií práve do dlhopisov s cieľom znížiť svoju akciovú expozíciu,“ hovorí ďalej. Podľa neho sa tak uspokoja so síce nižším, ale z ich pohľadu bezpečnejším výnosom, čo tiež môže vyústiť k rastu cien dlhopisov.
Čím dlhšia investícia, tým menej dlhopisov
Pri dlhopisoch je dôležitý ukazovateľ – takzvaný výnos do splatnosti. Ten indikuje, aký zisk môže dlhopis priniesť investorovi za rok. V prípade amerických dlhopisov to aktuálne môže byť až 5 %, v prípade fondov, ktoré investujú na rozvojových trhoch, vie investor dosiahnuť výnos do splatnosti aj nad 6 %.
Dlhopisové fondy sú podľa odborníkov na investovanie vhodné najmä pri kratšom čase investovania. Čím sa čas investovania predlžuje, tým vyšší podiel akcií by investičné portfólio malo obsahovať. Odporúčaný horizont je aktuálne päť rokov.
Najdlhšie investované dlhopisy sú totiž najcitlivejšie na zmenu úrokových sadzieb. Ukázalo sa to aj v minulom roku, keď sadzby rástli a práve dlhopisy s dlhou splatnosťou sa prepadli najviac, a to až o 30 %.
Spôsob výplaty dlhopisu je dôležitý
To, aký pomer medzi štátnymi a podnikovými dlhopismi si klient zvolí, závisí od jeho osobných preferencií. V praxi poznáme najmä kupónové a bezkupónové dlhopisy. Slovenského investora bude zaujímať najmä fakt, že tunajšie zákony sa na ich spôsob vyplácania „pozerajú“ odlišne:
- Kupónové dlhopisy vyplácajú investorovi výnos v podobe kupónu tak, že investor získava výnos z dlhopisu počas celej doby jeho držby, no tento zisk pravidelne podlieha 19-percentnej dani vyberanej zrážkou. Klient teda získava výnos skôr a priebežne, ten je však nižší o zaplatenú daň.
- Bezkupónové dlhopisy vyplácajú výnos vo forme rozdielu medzi cenou, za ktorú investor dlhopis kúpil a cenou pri jeho splatnosti. Výnos tak klient získa až na „konci“, teda pri predaji alebo splatnosti dlhopisu, nie počas jeho držby.
Takýto zisk pri bezkupónových dlhopisoch má tiež výhodu, že môže byť oslobodený od daní. Stačí ak je investor fyzická osoba s daňovou rezidenciou na Slovensku, dlhopis vlastní dlhšie ako jeden rok a toto aktívum je obchodovateľné na regulovanej burze cenných papierov.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie
- 4.Financovať bývanie ľuďom s ŤZP pomáha aj Štátny fond rozvoja bývania
- 5.Mešká vám let? Máte nárok na kompenzáciu až do výšky 600 eur