Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Investori majú v realitných fondoch na Slovensku už viac ako 2 miliardy eur

Eva Sadovská Investovanie
SK
EN
Poslať

Záujem Slovákov o reality nenaštrbila ani koronakríza. Investovať do nehnuteľností však možno aj inak ako kúpou bytu, domu alebo rodinného domu. Na popularite čoraz viac získavajú realitné fondy. Vďaka nim investori vlastnia podiely nielen v nehnuteľnostiach určených na bývanie, ale aj v administratívnych budovách, nákupných centrách či v priemyselných parkoch.

image

Foto: Shutterstock

Investor potrebuje „len“ kapitál

Realitné fondy patria do skupiny podielových fondov, ktoré sú nástrojom dlhodobého kolektívneho investovania. Investovanie do takýchto fondov prebieha prostredníctvom správcovských spoločností. Investori si cez realitné fondy kupujú podiely v nehnuteľnostiach určených na bývanie, v administratívnych budovách, nákupných centrách či logistických parkoch a de facto sa stávajú ich spoluvlastníkmi.

Od investora sa vyžaduje iba kapitál, o správu nehnuteľnosti sa postará tím profesionálov. Takéto investovanie sa vyznačuje výnosmi pochádzajúcimi z nájmov a z nárastu trhovej ceny nehnuteľnosti.

Viac ako pätinový podiel na trhu

Národná banka Slovenska (NBS) delí podielové fondy podľa investičnej stratégie na dlhopisové, akciové, zmiešané, realitné a ostatné fondy. K 31. decembru 2021 predstavovali aktíva investičných podielových fondov objem 9,532 miliardy eur. Na medziročnej báze bol zaznamenaný ich nárast o 19,8 %, oproti predchádzajúcemu kvartálu o 5,6 %. Od vypuknutia pandémie, teda od konca roka 2019, prišlo k nárastu aktív investičných podielových fondov o 27,1 %.

Najväčší podiel na celkových aktívach podielových fondov mali k 31. decembru 2021 zmiešané fondy s podielom 50,0 %. Nasledované boli realitnými fondmi s podielom 21,7 %dlhopisovými fondmi s podielom 14,3 %. Akciové fondy sa podieľali na celkových aktívach podielom 13,9 %. Ostatné fondy vykázali ku koncu decembra 2021 podiel 0,1 %.

Koľko zarábajú realitné fondy?

Z dlhodobého hľadiska sa výnosy realitných fondov nachádzajú nad úrovňami inflácie. Priemerná inflácia sa počas posledných rokov nachádzala v rozpätí od 1,3 až po 3,2 %. V závere roka 2021 však už atakovala úroveň 6 % a vo februári 2022 sa dokonca dostala na 9 %. Podľa typu investora sa fondy delia na určené pre retailových (bežných) a kvalifikovaných (bonitnejších) investorov.

Slovenská asociácia správcovských spoločností (SASS) k 18. marcu 2022 uvádza priemerné trojročné zhodnotenie realitných fondov (prevažne retailových investorov) na úrovni 2,95 %. V prípade fondov určených kvalifikovaným investorom majú ich správcovia viac flexibility, čo im umožňuje dosahovať vyššie výnosy. Niektoré fondy kvalifikovaných investorov preto dosahujú výnosy viac ako 8 % ročne.

Aktíva prekonali 2 miliardy eur

Podľa najaktuálnejších údajov NBS aktíva realitných fondov na Slovensku k 31. decembru 2021 vykázali objem 2,072 miliardy eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka narástol ich objem o 18,5 %, oproti koncu predchádzajúceho kvartálu o 4,3 %. Od vypuknutia pandémie (t. j. od 31. decembra 2019) sa objem aktív realitných fondov zvýšil až o 32,5 %.

Benefity obchodovania s podielmi fondov na burze

Aktuálnou novinkou je uvádzanie realitných fondov na burzu (takzvané listovanie), teda ich zaradenie do zoznamu obchodovateľných cenných papierov. Napríklad v Prahe bolo na tamojšej burze zalistovaných len nedávno hneď niekoľko realitných fondov orientovaných na kvalitné komerčné nehnuteľnosti. Zalistovanie fondov potvrdzuje ich dôveryhodnosť a kredibilitu, a investorom umožňuje flexibilnejšie obchodovať podiely fondov. Kapitálový výnos z predaja podielu na takomto fonde je na Slovensku po roku držania oslobodený od dane z príjmu.

Ako sa darí realitným fondom v Česku?

V našom pravidelnom prehľade venujeme pozornosť aj kvartálnemu vývoju realitných fondov v Českej republike. Mnoho investorov zo Slovenska totiž vyhľadáva tamojšie investičné príležitosti – realitné fondy retailových a kvalifikovaných investorov nevynímajúc. V prípade Českej republiky patria práve realitné fondy medzi preferované investičné nástroje investorov.

K 31. decembru 2021 boli aktíva realitných fondov v Česku vykázané na úrovni 167,9 miliardy Kč (6,651 miliardy eur) a ich podiel na celkových aktívach podielových fondov predstavoval 20,9 %. Medziročne tu došlo k nárastu aktív realitných fondov o 18,6 %, oproti predchádzajúcemu kvartálu o 4,6 %. Od vypuknutia pandémie (teda oproti koncu roka 2019) išlo o nárast na úrovni 29,7 %. Vyplynulo to z aktuálnych údajov Českej národnej banky (ČNB).

Prečo investovať práve do realitných fondov?

1) Konzervatívna investícia – Investovanie do realitných fondov je určené pre pragmaticky uvažujúcich ľudí, ktorí plánujú dlhodobo zveľaďovať svoj majetok a nepodliehajú rizikovým trendovým vlnám investičného aktivizmu.

2) Stabilné výnosy – Investovanie do realitných fondov sa vyznačuje stabilnými výnosmi pochádzajúcimi z nájmov dohodnutých na dlhšie obdobie a pri predaji z nárastu trhovej ceny.  Zároveň sa dlhodobo nachádzajú nad úrovňami inflácie v krajine. V prípade výkonnejších fondov pre kvalifikovaných investorov sa výnosy dlhodobo nachádzajú dokonca až na úrovniach od 8 do 10 % ročne.

3) Zodpovednosť s ohľadom na budúcnosť svojich blízkych – Investovanie do realitných fondov (ktoré sú tvorené rokmi overenými a kvalitnými nehnuteľnosťami) je zodpovedným investovaním voči majetku svojej rodiny a ide tak zároveň o investovanie do kvality života blízkych.

4) Vstupný kapitál – Do realitných fondov môžeme investovať už od niekoľkých desiatok eur, v prípade realitných fondov pre kvalifikovaných investorov ide o vstupný kapitál na úrovni 50- až 100-tisíc eur.

5) Diverzifikácia – V prípade investovania do realitného fondu investor získava podiely v niekoľkých administratívnych budovách, nákupných centrách, logistických parkoch alebo hoteloch, čím diverzifikuje svoje riziko v prípade nižšej investičnej výkonnosti niektorej z vlastnených nehnuteľností.

6) Starostlivosť – Investícia do realitných fondov je pre takých investorov, ktorí chcú investovať do nehnuteľnosti, no nemajú kapacitu na to, aby sa o ňu starali. V prípade realitných fondov sa od investora žiada jedine vklad a o nehnuteľnosti v portfóliu sa starajú tímy profesionálov. 

7) Spolupráca s profesionálmi – V prípade investovania do realitných fondov je kľúčová spolupráca s profesionálmi s dlhodobými skúsenosťami, licenciou od národnej banky, pravidelnou valuáciou portfólia a auditovaním od renomovaných spoločností.

8) Hmatateľnosť – Hoci pri investovaní do realitných fondov sú nehnuteľnosti spravované profesionálmi, každý investor s nimi zostáva vo fyzickom alebo vizuálnom kontakte. Investori tak majú prehľad o kvalite ich správy, obsadenosti a spoločenskom prínose.

9) Lokálna investícia – Realitné fondy investujú vo veľkej miere do lokálnych aktív, a investori tak prispievajú k rozvoju samotného regiónu.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
28.6.2022 Redakcia FinReport

Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu

Za prvých päť mesiacov tohto roka stúpol počet vlámaní. Podľa štatistík Policajného zboru SR ide o medziročný nárast o 24 %, v prípade ...

27.6.2022 Redakcia FinReport

Parlament schválil veľkú novelu zákona o energetike a o regulácii v sieťových odvetviach

Poslanci parlamentu schválili návrh zákona o energetike. Jeho úlohou je najmä transponovanie európskej legislatívy v oblasti vnútorného trhu ...

27.6.2022 Redakcia FinReport

Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa

Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot ide do útlmu aj ČSOB stavebná sporiteľňa. Rozhodla sa, že od 1. júla 2022 už nebude uzatvárať žiadne ...

27.6.2022 Redakcia FinReport

Rusko sa po viac ako 100 rokoch ocitlo v technickom bankrote

Ruská federácia sa prvýkrát za viac ako 100 rokov ocitla v platobnej neschopnosti. Do nedele 26. júna 2022 mala zaplatiť úroky zo ...

27.6.2022 Robert Juriš a Roland Régely

Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %

Zdražovanie hypoték na Slovensku stále trvá. Cez víkend zvýšila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov Prima banka. Dnes tak urobila ...

27.6.2022 Monika Jakábová

Zákon o podpore štátneho nájomného bývania má zlepšiť situáciu s bývaním na Slovensku

Dvaja z troch mladých ľudí (65,2 %) na Slovensku vo veku 18 až 34 rokov bývajú so svojimi rodičmi. Tento údaj je podstatne vyšší ako ...

24.6.2022 Redakcia FinReport

Banka aj súkromná firma vydávajú nové emisie dlhopisov

Národná banka Slovenska schválila prospekty dlhopisov hneď dvom finančným spoločnostiam. Prvou je Prima banka a druhou spoločnosť Lioqa ...

22.6.2022 Redakcia FinReport

NBS vydáva striebornú zberateľskú dvadsaťeurovku s kysuckými prírodnými motívmi

Národná banka Slovenska v stredu 22. júna 2022 začína s predajom novej striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 20 eur. ...

17.6.2022 Naďa Černá

V ktorých európskych krajinách vám predajú rodinný dom za jediné euro?

Nehnuteľnosti na Slovensku sú priam astronomicky drahé. No nie v každej krajine je to tak. Niektoré, pre Slovákov aj mimoriadne atraktívne ...

16.6.2022 Redakcia FinReport

Ak v USA dôjde k stagflácii, pre zlato by to malo znamenať nárast ceny

Reakcia ceny zlata na infláciu v USA je silnejšia, ako sa očakávalo. Zlato už rok bojuje s rastúcimi výnosmi štátnych dlhopisov. Na druhej ...

15.6.2022 Redakcia FinReport

Tatra Asset Management mení svoj akciový fond na zberný fond

Národná banka Slovenska udelila súhlas správcovskej spoločnosti Tatra Asset Management na zmenu jej amerického akciového fondu na fond ...

13.6.2022 Redakcia FinReport

Na Bratislavskej burze cenných papierov má už štvrtý rok po sebe najväčší obrat obchodov J&T Banka

J&T Banka mala aj v minulom roku najväčší obrat obchodov na Burze cenných papierov v Bratislave. Banka zrealizovala obchody za vyše 430 ...

13.6.2022 Redakcia FinReport

Pripravujú sa emisie dvoch nových zberateľských mincí a jednej pamätnej euromince

Národná banka Slovenska avizuje vydanie ďalších troch zberateľských, respektíve pamätných euromincí. Presnejšie pôjde o 2-, 5- a ...

10.6.2022 Redakcia FinReport

NBS schválila prospekt k vydaniu dlhopisov za 100 miliónov eur

Národná banka Slovenska schválila prospekt k vydaniu dlhopisov bratislavskej spoločnosti Eurovea. ...

9.6.2022 Redakcia FinReport

Až 85 % z preverovaných spoločností si nesprávne uplatnilo daňovú stratu

Finančná správa SR v druhom štvrťroku tohto roka preverila 250 daňových subjektov, u ktorých vzniklo podozrenie na nesprávne uplatnenú ...

8.6.2022 Redakcia FinReport

Najviac peňazí aj sporiteľov je stále v konzervatívnych fondoch

V druhom dôchodkovom pilieri si aktuálne sporí spolu 1 720 580 sporiteľov. Hodnota majetku v tomto pilieri predstavuje spolu 11,518 milióna eur. ...

4.6.2022 Redakcia FinReport

Investovanie je ako otužovanie. Vždy je dobré začať postupne, a potom vydržať

Na finančné krytie výdavkov počas života je vhodné myslieť čo najskôr. Prvým naozaj veľkým výdavkom sú pravdepodobne vysokoškolské ...

3.6.2022 Dominik Horváth

TOP najlepšie a najhoršie aktíva súčasnosti – zacielené na komodity (3. časť)

Trh s komoditami zažíva tento rok jazdu na horskej dráhe. Neistota, ktorú priniesla v posledných mesiacoch ruská invázia na Ukrajinu, tu ...

Aplikácia

 1. 1.
  Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu
 2. 2.
  Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa
 3. 3.
  Zákon o podpore štátneho nájomného bývania má zlepšiť situáciu s bývaním na Slovensku
 4. 4.
  Rusko sa po viac ako 100 rokoch ocitlo v technickom bankrote
 5. 5.
  Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %