Investičný rok: Dlhopisové trhy vlani zaznamenali najväčší pokles za posledných 100 rokov
Všetky aktíva vlani s výnimkou komodít skončili v mínuse. Americké akcie zaknihovali dvojciferný pokles podobne ako ceny dlhopisov. U investorov zásadne stúpla averzia voči riziku, čo viedlo k poklesu hodnoty kryptomien. Taký bol v skratke investičný rok 2022.

Foto: Shutterstock
Dvojciferný pokles akcií
Wall Street meraná indexom S&P 500 zaknihovala najväčšie straty od krízového roka 2008 s poklesom o vyše 19 %, pričom sa dostala do medvedieho trhu, keď miestami oproti historickým maximám strácala vyše 20 %. Bol to siedmy najhorší výsledok amerických akcií v histórii,“ hovorí analytik J&T Banky Stanislav Pánis.
Technologický index NASDAQ Composite klesol dokonca až o vyše 33 %. Zaujímavosťou je, že európske akcie merané indexom STOXX 600 odovzdali „len“ necelých 13 %, a to aj napriek energetickej kríze a neistote spätej s vojnou na Ukrajine.
„Rozvíjajúce sa trhy agregátne merané indexom MSCI Emerging World odovzdali vyše 22 % pri protivetroch silného dolára. Celková globálna trhová kapitalizácia sa znížila o necelých 23 biliónov dolárov,“ konštatuje ďalej odborník.
Najväčší pokles dlhopisových trhov za 100 rokov
Globálny dlhopisový trh vstúpil prvýkrát od roku 1946 do medvedieho pásma, teda do poklesu o vyše 20 % oproti maximám dosiahnutým na prelome rokov 2020 a 2021. Dlhopisové trhy v roku 2022 dosiahli najväčší pokles za ostatných vyše 100 rokov s celkovou absolútnou stratou takmer 10 biliónov dolárov.
Vlani sa darilo len komoditám
Minulý rok bol, naopak, úspešný pre komodity. „Komoditné indexy ťahané najmä energiami sa miestami pohybovali na najvyšších úrovniach od roku 2008 a dosiahli agregátny rast rádovo 20 %,“ vysvetľuje analytik s tým, že tieto indexy benefitovali z ponukového energetického a komoditného šoku pri dynamickom postpandemickom oživení svetovej hospodárskej aktivity.
Napríklad ceny ropy sa po vypuknutí vojny na Ukrajine dokázali vyšplhať až na 16-násobok cien spred vypuknutia energetického šoku. Rekordné úrovne zaznamenali aj ceny mnohých agrokomodít a indexy cien poľnohospodárskych plodín sa pred letom 2022 pohybovali na osemročných maximách.
„Ceny zlata sa však napriek zvýšenej averzii investorov voči riziku nedokázali udržať nad 2-tisícdolárovou hranicou, a zlato tak medziročne skončilo na červenej nule,“ vysvetľuje S. Pánis a dodáva, že postavenie bezpečného digitálneho prístavu 21. storočia nepotvrdili ani kryptomeny. „Mnohé z nich totiž klesli o 60 až 70 %. „Ukázalo sa, že za ich rastom stála expanzívna menová politika. No len čo sa otočila o 180 stupňov, stiahla so sebou aj kryptoaktíva.“
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Prognóza: Tri scenáre, ako by sa mohli kryptomeny vyvíjať v roku 2023
- 2.Nvidia je víťazom bankovej krízy. Pomohla jej previazanosť s bitcoinom?
- 3.NBS zverejnila klimatickú správu o uhlíkovej stope svojho investičného portfólia
- 4.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 5.Zelenskyj sa stretol s delegáciou Svetovej banky, Ukrajina potrebuje na obnovu najmenej 411 miliárd dolárov