Hľadaj

Index slovenského aj českého investora je na maxime. Komu sa dnes darí viac?

Eva Sadovská Investovanie Poslať

Hoci sa inflácia od marca 2024 drží na úrovni „normálu“, teda v rozpätí 2,1 až 2,6 %, predchádzajúce dva roky boli v znamení rekordne vysokých dvojciferných úrovní. Práve to primälo investorov k tomu, aby začali uvažovať o investovaní aj ako o nástroji na zachovanie hodnoty vlastných finančných prostriedkov. V našom texte sa venujeme tomu, ako priemerný slovenský investor zhodnocoval od začiatku roka 2017 do konca prvého polroka 2024, či dokázal „konkurovať“ inflácii, ktoré typy fondov zostali v pluse napriek turbulenciám na finančných trhoch, ale aj tomu, ako sme na tom v porovnaní s priemerným investorom v Česku.

Index slovenského aj českého investora

Foto: Shutterstock

Historicky najvyššia hodnota indexu

K 30. júnu 2024 bola hodnota indexu slovenského investora evidovaná na úrovni 127,9. Priemerný investor, ktorý má zainvestované finančné prostriedky podielových fondoch, tak dosiahol od začiatku roka 2017 kumulovaný výnos 27,9 %. Zjednodušene povedané 10-tisíc eur zainvestovaných v úvode roka 2017 malo na konci prvého polroka 2024 hodnotu 12,79-tisíca eur.

Hoci v porovnaní s úrokmi na vkladových produktoch v banke investor „vyhral“, na pokorenie inflácie to nestačilo. Ceny tovarov a služieb boli oproti úvodu roka 2017 vyššie až o 43,3 %.

99866

Počas analyzovaného obdobia, teda za 7,5 roka, bola výnosnosť podielových fondovhodnota indexu negatívne ovplyvnená najmä pandémiou koronavírusu na jar 2020, vojnovým konfliktom na Ukrajine a energetickou krízou počas roka 2022.

Index tak z hodnoty 108,2 (k Q4 2019) poklesol na 99,8 (k Q1 2020). Nasledoval jeho postupný nárast až na úroveň 121,1 (k Q4 2021). Agresia na Ukrajine a energetická kríza ho však následne „zrazili“ na úroveň 109,3 (k Q3 2022). V ďalších kvartáloch zaznamenal postupný, takmer nepretržitý nárast až na aktuálnych 127,9 (k 2Q 2024).

Investovanie je behom na dlhú trať a tak sa aj na výnosnosť musíme pozerať minimálne v horizonte troch, alebo aspoň piatich rokov. Kým počas prvých troch sledovaných rokov bola hodnota indexu striedavo pod a nad hodnotou kumulovanej inflácie, tak od konca roka 2020 až do konca roka 2021 prevýšila tempo zdražovania v krajine.

No v rokoch 2022 a 2023 „zaúradovala“ rekordne vysoká inflácia v krajine a hodnota indexu sa tak dostala pod úroveň kumulovanej inflácie, kde zotrvala aj v druhom štvrťroku 2024. Dobrou správou však je, že počas posledných troch kvartálov rástla hodnota indexu ISI100 rýchlejšie ako kumulovaná inflácia.

100382

Najvýnosnejšie sú dlhodobo akciové a realitné fondy

Index slovenského investora tvorí 100 najväčších podielových fondov, ktoré sú členmi SASS. Najväčšiu váhu na úrovni 36 % mali k 30. júnu 2024 zmiešané fondy. Nasledovali akciové fondyrealitné fondy s podielmi na úrovni 32 % a 22 %. Dlhopisové fondy mali váhu 6 %, fondy krátkodobých investícií 3 % a fondy peňažného trhu 1 %. 

Najvyššiu výnosnosť dosiahli akciové fondy s kumulovaným výnosom (od 1. 1. 2017 do 30. 6. 2024) na úrovni 81,8 %. Tomu zodpovedá ročný (anualizovaný) výnos na úrovni 8,3 %. Nasledujú realitné fondy, ktoré dosiahli kumulovaný výnos 31,1 % a ročný výnos 3,7 %. Zmiešané fondy vykázali kumulované zhodnotenie na úrovni 14,2 %, čomu zodpovedal anualizovaný výnos 1,8 %. Fondy krátkodobých investícií dosiahli kumulovaný výnos 6,3 % (anualizovaný 0,8 % p.a.). Dlhopisové fondy vykázali stratu. 

Najstabilnejšie výnosy v turbulentných časoch

Uplynulé dva roky 2022 a 2023 pod vplyvom vojnovej agresie na Ukrajine a energetickej kríze môžeme označiť z pohľadu vývoja na finančných trhoch za turbulentné. Zníženie výnosnosti (hodnoty indexu) nastalo v prípade takmer všetkých typov fondov. Výnimkou boli realitné fondy, ktorých výnosnosť počas uplynulých dvoch rokov plynule z kvartálu na kvartál rástla. Len pre zaujímavosť (od 31. 12. 2021 do 31. 12. 2023) zhodnotili a dosiahli výnos na úrovni 8,3 %.

99032

Realitné fondy sa práve vďaka stabilite výnosov považujú odborníkmi za tzv. investičnú kotvu portfólia. Investori si cez ne kupujú podiely v administratívnych budovách, nákupných centrách či logistických parkoch a de facto sa stávajú ich spoluvlastníkmi. Takéto investovanie sa vyznačuje výnosmi pochádzajúcimi z nájmov a z nárastu trhovej hodnoty nehnuteľnosti.

Podľa bonity a skúseností investora sú realitné fondy určené pre retailových alebo kvalifikovaných investorov. V prípade fondov kvalifikovaných investorov majú ich správcovia viac flexibility, čo im umožňuje dosahovať vyššie výnosy. Niektoré realitné fondy kvalifikovaných investorov preto dosahujú výnosy viac ako 8 % ročne.

99298

Zhodnocuje viac český alebo slovenský investor?

Aj Česká republika má svoj Index českého investora CII750, ktorý sleduje výkonnosti 750 investičných fondov pôsobiacich na českom kapitálovom trhu. Podľa najaktuálnejších prepočtov indexu CII750 priemerný český fondový investor od začiatku roka 2018 ku koncu prvého polroka 2024 zarobil 27,06 % (hodnota indexu k 30. 6. 2024 na úrovni 127,06). Aj v jeho prípade bolo dosiahnuté v závere druhého štvrťroka tohto roku maximum.

Kto teda zarobil za posledných 6,5 roka viac – bežný fondový investor v Česku alebo na Slovensku?  Pre čo najlepšie porovnanie sme prostredníctvom údajov ISI100 vypočítali výnosnosť podielových fondov od začiatku roku 2018 do 30. júna 2024. Kumulovaná výnosnosť za toto obdobie by v prípade Slovenskej republiky dosiahla 23,64 %, čo je nižšia hodnota ako v Česku (27,06 %).

99972

Zaujímavé výsledky prináša vzájomné porovnanie kumulovanej inflácie a výnosnosti od začiatku roka 2018 v prípade oboch ekonomík. V prípade Česka kumulovaná inflácia za posledných 6 a pol roka dosiahla 45,9 %. V prípade Slovenska išlo o miernejších 40,6 %. Po zohľadnení inflácie sa rozdiely medzi jednotlivými krajinami výrazne zmenšili a priemerný slovenský investor skončil s veľmi podobným výsledkom ako investor český.

Aký je názor odborníka

„Slovenskí a českí investori dosahujú v investovaní do podielových fondov veľmi podobné výsledky, hoci cesta k nim je iná. V  portfóliách investorov z obidvoch krajín síce dominujú zmiešané podielové fondy, poradie na ďalších priečkach je však iné. U Slovákov sa na zmiešané fondy ,doťahujú´ akciové fondy, ktoré sa, pri tomto tempe rastu, už čoskoro dostanú pred zmiešané fondy. Na treťom mieste figurujú realitné fondy. Českí investori majú na druhom mieste dlhopisové a na treťom akciové fondy,“ vysvetľuje Wealth Management Director z Wood & Company Maroš Ďurik.

Podľa neho zaujímavo skončilo porovnanie výkonnosti „slovenských“ a „českých“ akciových fondov, pretože tie slovenské sú výkonnejšie. Na päťročnej báze dosiahli slovenskí investori v akciových podielových fondoch zhodnotenie 9,9 % p. a. v eurách a českí investori len 7,4 % p. a. v českých korunách (globálne akciové ETF dosiahlo za rovnaké obdobie zhodnotenie 11,9 % p. a – na základe SPDR ACWI IMI Index (SPYI.DE)). Aj po očistení výkonnosti „slovenských“, resp. „českých“ akciových fondov o menové vplyvy (posilnenie dolára voči k euru, resp. posilnenie českej koruny), dosahujú „slovenské“ akciové fondy lepšie výsledky.

„Predpokladám, že apetít Slovákov po akciových fondoch negatívne neovplyvní ani pomerne rýchly a veľký pád akciových indexov začiatkom augusta 2024. Americký akciový trh sa totiž rýchlo zotavil a opäť atakuje svoje historické maximá. No a ako je už dobre známe, práve prekonávanie historických maxím na akciovom trhu je pre retailových investorov mimoriadne atraktívne,“ dodáva odborník.

Top 5 rád, ako lepšie zhodnotiť svoje investície 

  • Nechajte si poradiť od skúseného investičného špecialistu.
  • Predĺžte definovaný investičný horizont a podľa možností, čo najviac investujte alebo zabezpečujte svoje investície do referenčnej meny (čo je pre Slovákov euro).
  • Zmiešané fondy nahraďte samostatnou investíciou do kvalitného eurového dlhopisového investičného produktu (dlhopis, dlhopisový fond) a globálneho akciového ETF.
  • V portfóliu by nemali chýbať realitné fondy s komerčnými realitami (kvalitné administratívne budovy, nákupné centrá a logistické parky). 
  • Vyčleňte v portfóliu miesto pre alternatívne investície (fondy absolútneho výnosu, private a venture equity investície, digitálne meny, komodity a pod.), ktorých vývoj nie je až tak závislý od vývoja na dlhopisovom a akciovom trhu.
logo
Prečítajte si tiež:
7.10.2024 Mário Špilberger

Hekeri môžu cez vaše smart zariadenia ťažiť aj kryptomeny

Väčšina z nás má doma alebo používa nejaké inteligentné zariadenie – či už je to smartfón, notebook alebo výdobytky, ktoré doba ...

7.10.2024 Redakcia FinReport

Maloobchod: Tržby e-shopov výrazne rastú, no u super- a hyperkarketov spadli do mínusu

Tempo medziročného rastu maloobchodných tržieb sa v auguste 2024 spomalilo. Celkový výsledok potiahol najmä medziročný rast tržieb e-shopov ...

7.10.2024 Redakcia FinReport

Počet konkurzov firiem na Slovensku v porovnaní s koncom leta klesol o 40 %

Počas tohtoročného septembra bolo na Slovensku vyhlásených podstatne menej konkurzov firiem ako počas predchádzajúceho mesiaca. September ...

7.10.2024 Redakcia FinReport

Simplea nasadila novú mobilnú aplikáciu pre správu osobných financií

Klientom finančnej skupiny Simplea po novom stačí na správu ich osobných financií mobilný telefón. Vďaka mobilnej aplikácii môžu mať ...

7.10.2024 Redakcia FinReport

V roku 2023 bolo menej sťažností na finančných agentov, ale aj celkovo nižšie tržby

Počet sťažností na prácu podriadených finančných sprostredkovateľov klesá. V minulom roku ich bolo 47, pričom ešte v roku 2022 ich ...

6.10.2024 Redakcia FinReport

Top 7 rád pre zdravý cash flow a finančnú stabilitu vo firme

Takmer tretina slovenských firiem čelí problémom v oblasti cash flow, čo významne ovplyvňuje plánovanie investícií a často aj ich bežné ...

3.10.2024 Robert Juriš

Hodnota úspor v dôchodkovom sporení dosiahla rekordné hodnoty

Hodnota dobrovoľných dôchodkových úspor v treťom pilieri na Slovensku je v súčasnosti už viac ako 4 miliardy eur. Od začiatku tohto roka ...

2.10.2024 Redakcia FinReport

Akvizíciou investičnej platformy Fondee vstupuje na slovenský trh skupina Direct

Skupina Direct sa dohodla na odkúpení 100 % akcií investičnej platformy Fondee. Vstupuje tak na slovenský trh, kde Fondee pôsobí od roku 2022. ...

2.10.2024 Redakcia FinReport

Hodnota úspor v treťom pilieri prekročila hranicu 4 miliardy eur

Hodnota dobrovoľných dôchodkových úspor v treťom pilieri na Slovensku je v súčasnosti už viac ako 4 miliardy eur. Od začiatku tohto roka ...

2.10.2024 Redakcia FinReport

ČNB po sto rokoch opäť vydala zlatý svätováclavský dukát

Česká národná banka po sto rokoch opäť vydala zlatý dukát s vyobrazením svätého Václava. Stalo sa tak pri príležitosti Národnej ...

29.9.2024 Redakcia FinReport

Trh s financovaním rizikového kapitálu stále zaostáva za rekordným rokom 2021

Trh s financovaním rizikového kapitálu stagnuje. Podľa prognóz by mal v tomto roku mierne prekonať svoje výsledky z vlaňajška a budúci rok ...

27.9.2024 Robert Juriš

Mimoriadne vzácny rukopis z ranokresťanského obdobia vydražili za 3,9 milióna dolárov

Objekty dražieb nemusia mať len cenovku s množstvom núl, ale môžu mať aj nevyčísliteľnú výpovednú a historickú hodnotu. Práve to je ...

27.9.2024 Redakcia FinReport

Zlato ešte nikdy nebolo také drahé ako dnes, rastie aj cena striebra

Zlato aj striebro opäť prekonali svoje historické maximá. Cena striebra stúpla najvyššie za posledných 12 rokov a zlato tiež posunulo svoj ...

26.9.2024 Martina Staňová

Predplatené poplatky by mohli priniesť úbytok finančných agentov v sektore investovania

Ako sme nedávno informovali, Národná banka Slovenska (NBS) pripravuje nové pravidlá pre finančných agentov za sprostredkovanie investičných ...

21.9.2024 Redakcia FinReport

NBS uvoľnila do obehu novú dvojeurovku s košickým maratóncom

Národná banka Slovenska začala s výmenou pamätnej euromince s nominálnou hodnotou dve eurá. Na takzvanej obehovej minci je vyobrazený motív ...

20.9.2024 Redakcia FinReport

Ceny zlata dosahujú rekordné hodnoty, no aj striebro zaznamenalo vysoké výnosy

Rekordná rely zlata pokračuje opakovaným prekonávaním historických rekordov. Naposledy, len pred niekoľkými dňami, sa dostalo cez úroveň 2 ...

17.9.2024 Redakcia FinReport

Zlato dosiahlo svoje ďalšie historické maximum na úrovni takmer 1 590 dolárov za uncu

Zlato prepisuje historické rekordy ako na bežiacom páse. Počas tohtoročného septembra totiž opakovane dosiahlo cenu, za akú sa doteraz nikdy ...

15.9.2024 Redakcia FinReport

V Sotheby´s vydražili kostru prehistorického stegosaura za 44,6 milióna dolárov

Aukčná spoločnosť Sotheby´s vydražila unikátnu kostru stegosaura, ktorý žil na Zemi približne pred 150 miliónmi rokov. A hoci očakávala, ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay