Hľadaj

Hodnota zberateľských kuriozít naberá na sile. Titulnú stranu komiksu o Tintinovi vydražili za viac ako 3 milióny eur

Roland Régely Investovanie Poslať

Komiksy s obľúbenými príbehmi nie sú len zaujímavé čítanie s ilustráciami, ale aj investičná príležitosť. Svedčí o tom nedávna dražba obálky komiksu Modrý lotos o dobrodružstvách Tintina na Ďalekom východe. Unikát si našiel nového majiteľa za 3,175 milióna eur, a vo svojom segmente sa postaral o nový svetový rekord.

image

Foto: tintin.com

Ako môže zdanlivo nevinne vyzerajúca ilustrácia zarobiť takúto sumu peňazí? Nedávna minulosť ukazuje, že investície do zberateľských predmetov môžu popri emocionálnej hodnote aj pekne vynášať. Zároveň sú akýmsi zaujímavým prepojením tvorcu a investora.

Nadčasové príbehy víťazia

Pri Tintinovi sa už vopred očakávalo, že aukcia bude veľkolepá. Neutíchajúci záujem o tento fenomén, ktorého dobrodružstvá bavia ľudí všetkých vekových skupín od 30-tych rokov 20. storočia sa, zdá sa, nikdy neskončí.

Ilustrácia vydražená za rekordnú sumu má 85 rokov a pôvodne bola určená pre obálku komiksu Modrý lotos z roku 1936. Vydavateľ, ktorý nakoniec použil zjednodušenú verziu tejto scény, považoval prvotný návrh za príliš nákladný pre tlač, a tak sa vlastne dosiaľ nikdy nedostala na verejnosť.

Doterajšími majiteľmi návrhu ilustrácie na obálku Modrého lotosu boli dediči po Louisovi Castermanovi, vydavateľovi komiksov o Tintinovi. Podľa ich verzie túto ilustráciu venoval autor komiksov a scenárista Hergé ako darček Castermanovmu synovi, ktorý ju mal zloženú v zásuvke svojho stola. Táto verzia síce nekorešponduje s tvrdeniami odborníkov, no akokoľvek sa dielo dostalo ku Castermanovmu synovi, dnes má táto kresba hodnotu niekoľkých miliónov eur.

Doterajší komiksový rekord patril tiež Tintinovi

V roku 2016 sa originál kresby z knihy Tintinových dobrodružstiev Explorers on the Moon predal za 1,55 milióna eur, čo bola dosiaľ rekordná suma zaplatená v dražbe za jednu stránku komiksu.

Zhodnotenie potrvá niekoľko rokov až desaťročí

Pri nákupe komiksov alebo iných zberateľských neobyčajností, prípadne kuriozít, je potrebné počítať s tým, že zhodnotenie investície neprebieha niekoľko týždňov alebo mesiacov, ale väčšinou niekoľko rokov až desaťročí.

Ide tak najmä o investíciu do diela, ktoré si majiteľ vychutnáva roky, počas ktorých jeho hodnota môže významne narásť. Takže ak bude investor chcieť, môže počkať, a na jeho predaji ešte „pekne zarobiť.

Mesačná pôda, sekera z hororu či lístky na NBA

Alternatívne investície sú dnes pevnou doplnkovou súčasťou portfólií investorov. Nejde však len o investície do umenia. Privátni klienti investujú napríklad aj do cenných mincí, automobilových veteránov, archívneho vína alebo do nádejných startupov.

V médiách sa často objavujú správy o rekordných dražbách. Napríklad vstupenku z debutového zápasu legendárneho basketbalistu Michaela Jordana v NBA, ktorý sa uskutočnil v roku 1984, vydražili minulý rok za rekordných 25-tisíc dolárov.

Alebo ikonickú sekeru z hororu Osvietenie s Jackom Nicholsonom v hlavnej úlohe jej nový majiteľ v dražbe ocenil na 191-tisíc eur. O rozruch sa pred rokmi postarala aj aukcia, na ktorej sa tri zrniečka mesačnej horniny dovezené v roku 1970 vydražili za 751-tisíc eur.

Alternatívne umenie je na vzostupe aj počas krízy

Popularita umelcov rastie nielen na Slovensku, ale aj po celom svete. Svedčí o tom skutočnosť, že predaj umeleckých diel v posledných rokoch výrazne rastie. Cena diel, osvedčených, ale aj začínajúcich umelcov, rastie často dvojciferným tempom, a na aukciách padajú rekordy. Na vývoj trhu s umením má veľký vplyv aj ekonomická situácia. No napriek koronakríze je o investície takéhoto druhu stále značný záujem. 

Odborníci na investovanie do umenia sa zhodujú v jednom – kupujte si len také predmety, ktoré sa vám páčia, a s ktorými ste stotožnení. Mať hodnotnú a dobre vystavanú zbierku je niečo iné, ako „len“ hromadiť cenné kúsky, hoci aj investične zaujímavé.

Koronakríza mení spôsob, akým sa draží

Za bežných okolností môže začínajúci, ale aj skúsenejší investor využiť odborné poradenstvo, počas ktorého si ujasní koncepciu a smerovanie svojej zbierky vrátane investičných zámerov. V zahraničí sú takéto konzultácie bežnou súčasťou nákupu.

Pandémia koronavírusu zmenila spôsob vykonávania aukcií. V súčasnosti sa tak všetko podstatné presunulo na web a poradenstvo často úplne chýba. Počas minulého roku vznikli rôzne online platformy, ktorých nevýhodou je kolísavá kvalita prezentovaných predmetov a, samozrejme, obmedzenia spojené s ich prezeraním na internete. 

Prečo investovať do neobyčajných predmetov?

Možnosť zaujímavého zhodnotenia – umenie a investičné zberateľské alternatívy sú rok čo rok na vzostupe, v horizonte 10 rokov bol dosiahnutý priemerný ročný rast takmer 8 %.

Diverzifikácia portfólia – výhodou investícií do umenia, ako aj iných alternatív, je ich nízka previazanosť s bežnými investičnými aktívami. Ich zaradenie môže znamenať stabilnú investíciu.

Radosť a zberateľská hodnota – väčšina ľudí investuje do alternatívnych predmetov, pretože sa im páčia a majú k nim vzťah. Ak sa im predmet prestane páčiť, to ešte neznamená, že automaticky stratí aj na finančnej hodnote.

Status v komunite – neobyčajné investičné predmety sú, tak ako aj ostatné umelecké či iné diela, unikátne, a ich zbierky vyjadrujú to, čím ich majitelia sú a čo ich inšpiruje. Umocňujú tiež ich postavenie a výnimočnosť v rámci nejakej komunity. Napríklad zbierka postavičiek z Hviezdnych vojen znamená omnoho vyšší spoločenský status v komunite spojenej s týmto fenoménom ako v „bežnom“ svete.

Podpora majiteľa alebo jeho potomkov – v neposlednom rade motivuje ku kúpe predmetov aj akési spojenie s jeho pôvodným majiteľom, investor kúpou podporuje pôvodného tvorcu alebo potomka.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.4.2021 Redakcia FinReport

Cena bitcoinu sa od začiatku roka zvýšila o viac ako 90 %, šalejú po ňom najmä českí investori

Kým na Slovensku sa za prvý štvrťrok tohto roku predali kryptomeny za približne 30,8 milióna eur, v susednej Českej republike to bolo za vyše ...

18.4.2021 Redakcia FinReport

Genetické inžinierstvo má potenciál stať sa výnosným biznisom aj pre investorov

Genetické inžinierstvo čoraz viac vstupuje do našich životov. Naplno sme si to uvedomili najmä vlani, keď sa podarilo rozlúštiť genetický ...

12.4.2021 Robert Juriš

Objavila sa nová generácia investorov. Zmysel našli v ESG fondoch, zodpovedných firmách a zelenom investovaní

Slováci akosi stále nevedia prísť investovaniu na chuť. Máme dlhodobo najnižší podiel investovania spomedzi krajín združených v OECD. ...

7.4.2021 Redakcia FinReport

Videohry sú vynikajúca investičná príležitosť. Očakáva sa, že trh s nimi vygeneruje 300 miliárd dolárov

Herný priemysel už dávno nie je len zábavkou introvertných hráčov zavretých v detských izbách a obklopených pizzou, čipsami a kokakolou. ...

23.3.2021 Redakcia FinReport

Investori stavili na globálne oživenie ekonomiky a svoje peniaze masívne presúvajú do indexových fondov

Počas prvých dvoch mesiacov tohto roka investori naliali do indexových fondov 222,5 miliardy amerických dolárov. V porovnaní s rovnakým ...

12.3.2021 Redakcia FinReport

Na trhu zberateľských aktív dominovali kabelky a archívne vína, umenie akoby čakalo na lepšie časy

Luxusné zberateľské aktíva sa v minulom roku zhodnotili o 3 %. Najlepšie sa darilo luxusným kabelkám so 17 % rastom a archívnym vínam s ...

20.2.2021 Dominik Horváth

Ako sa Dávid opäť pobil s Goliášom, alebo ako malí investori vyprášili hedžové fondy

Boj Dávida s Goliášom. Tak by sa dal nazvať novodobý úkaz na akciových trhoch, pri ktorom sa tisíce retailových investorov ostro postavili ...

13.2.2021 Robert Juriš

Investičné príležitosti: Aký bol uplynulý rok a čo bude hýbať trhmi v roku 2021?

Istotou roku 2021 je, že o svetlo na konci koronakrízového tunela sa postará len úspešná vakcinácia proti vírusu COVID-19. Ak bude rýchla, ...

6.2.2021 Redakcia FinReport

Kryptomeny sú korením investičného portfólia. Pridávajte ho s mierou a investujte len sumu, ktorú dokážete oželieť

Kryptomeny, čiže digitálne alebo virtuálne meny, sa začínajú čoraz intenzívnejšie tlačiť medzi alternatívne investície, ktoré sú ...

30.1.2021 Roland Régely

Väčšina Slovákov si na dôchodok sporí zle. Mnohí budú v starobe nepríjemne prekvapení výškou svojej penzie

Slováci si na svoje budúce dôchodky sporia nevýhodne. Dokazujú to nízke výnosy dôchodkových fondov za posledné dva roky. Našinci sa ...

16.1.2021 Dominik Horváth

Hľadáte investičné príležitosti? Cez ETF fondy pretekajú miliardy dolárov

Čoraz populárnejšie ETF fondy zažili turbulentný rok. Po prvotnom prepade na začiatku roka 2020 sa dokázali postupne stabilizovať, a v ...

9.1.2021 Dominik Horváth

Spoločnosť Airbnb je konečne na burze a hneď v prvý deň dosiahla historické maximá

Spoločnosť Airbnb, platforma na prenájom nehnuteľností, po niekoľkoročnom čakaní začiatkom decembra 2020 konečne vstúpila na burzu. ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Dražba pokladu zo starého kufra prekonala očakávania. Najcennejšiu mincu vydražili za 400-tisíc eur
 2. 2.
  V Senici majú nový náhradný byt slúžiaci ako útočisko v krízových situáciách
 3. 3.
  Banská Bystrica začína ďalšiu sezónu cyklobusu, fanúšikovia vybrali aj novú lokalitu
 4. 4.
  Český lekár šíri internetom hoax, zaočkovaní sa môžu nakaziť ADE syndrómom
 5. 5.
  Anketa: Poisťovne smerujú k poskytovaniu komplexných riešení za asistencie najmodernejších technológií