Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Hodnota zberateľských kuriozít naberá na sile. Titulnú stranu komiksu o Tintinovi vydražili za viac ako 3 milióny eur

Roland Régely Investovanie Poslať

Komiksy s obľúbenými príbehmi nie sú len zaujímavé čítanie s ilustráciami, ale aj investičná príležitosť. Svedčí o tom nedávna dražba obálky komiksu Modrý lotos o dobrodružstvách Tintina na Ďalekom východe. Unikát si našiel nového majiteľa za 3,175 milióna eur, a vo svojom segmente sa postaral o nový svetový rekord.

Tintin

Foto: tintin.com

Ako môže zdanlivo nevinne vyzerajúca ilustrácia zarobiť takúto sumu peňazí? Nedávna minulosť ukazuje, že investície do zberateľských predmetov môžu popri emocionálnej hodnote aj pekne vynášať. Zároveň sú akýmsi zaujímavým prepojením tvorcu a investora.

Nadčasové príbehy víťazia

Pri Tintinovi sa už vopred očakávalo, že aukcia bude veľkolepá. Neutíchajúci záujem o tento fenomén, ktorého dobrodružstvá bavia ľudí všetkých vekových skupín od 30-tych rokov 20. storočia sa, zdá sa, nikdy neskončí.

Ilustrácia vydražená za rekordnú sumu má 85 rokov a pôvodne bola určená pre obálku komiksu Modrý lotos z roku 1936. Vydavateľ, ktorý nakoniec použil zjednodušenú verziu tejto scény, považoval prvotný návrh za príliš nákladný pre tlač, a tak sa vlastne dosiaľ nikdy nedostala na verejnosť.

Doterajšími majiteľmi návrhu ilustrácie na obálku Modrého lotosu boli dediči po Louisovi Castermanovi, vydavateľovi komiksov o Tintinovi. Podľa ich verzie túto ilustráciu venoval autor komiksov a scenárista Hergé ako darček Castermanovmu synovi, ktorý ju mal zloženú v zásuvke svojho stola. Táto verzia síce nekorešponduje s tvrdeniami odborníkov, no akokoľvek sa dielo dostalo ku Castermanovmu synovi, dnes má táto kresba hodnotu niekoľkých miliónov eur.

Doterajší komiksový rekord patril tiež Tintinovi

V roku 2016 sa originál kresby z knihy Tintinových dobrodružstiev Explorers on the Moon predal za 1,55 milióna eur, čo bola dosiaľ rekordná suma zaplatená v dražbe za jednu stránku komiksu.

Zhodnotenie potrvá niekoľko rokov až desaťročí

Pri nákupe komiksov alebo iných zberateľských neobyčajností, prípadne kuriozít, je potrebné počítať s tým, že zhodnotenie investície neprebieha niekoľko týždňov alebo mesiacov, ale väčšinou niekoľko rokov až desaťročí.

Ide tak najmä o investíciu do diela, ktoré si majiteľ vychutnáva roky, počas ktorých jeho hodnota môže významne narásť. Takže ak bude investor chcieť, môže počkať, a na jeho predaji ešte „pekne zarobiť.

Mesačná pôda, sekera z hororu či lístky na NBA

Alternatívne investície sú dnes pevnou doplnkovou súčasťou portfólií investorov. Nejde však len o investície do umenia. Privátni klienti investujú napríklad aj do cenných mincí, automobilových veteránov, archívneho vína alebo do nádejných startupov.

V médiách sa často objavujú správy o rekordných dražbách. Napríklad vstupenku z debutového zápasu legendárneho basketbalistu Michaela Jordana v NBA, ktorý sa uskutočnil v roku 1984, vydražili minulý rok za rekordných 25-tisíc dolárov.

Alebo ikonickú sekeru z hororu Osvietenie s Jackom Nicholsonom v hlavnej úlohe jej nový majiteľ v dražbe ocenil na 191-tisíc eur. O rozruch sa pred rokmi postarala aj aukcia, na ktorej sa tri zrniečka mesačnej horniny dovezené v roku 1970 vydražili za 751-tisíc eur.

Alternatívne umenie je na vzostupe aj počas krízy

Popularita umelcov rastie nielen na Slovensku, ale aj po celom svete. Svedčí o tom skutočnosť, že predaj umeleckých diel v posledných rokoch výrazne rastie. Cena diel, osvedčených, ale aj začínajúcich umelcov, rastie často dvojciferným tempom, a na aukciách padajú rekordy. Na vývoj trhu s umením má veľký vplyv aj ekonomická situácia. No napriek koronakríze je o investície takéhoto druhu stále značný záujem. 

Odborníci na investovanie do umenia sa zhodujú v jednom – kupujte si len také predmety, ktoré sa vám páčia, a s ktorými ste stotožnení. Mať hodnotnú a dobre vystavanú zbierku je niečo iné, ako „len“ hromadiť cenné kúsky, hoci aj investične zaujímavé.

Koronakríza mení spôsob, akým sa draží

Za bežných okolností môže začínajúci, ale aj skúsenejší investor využiť odborné poradenstvo, počas ktorého si ujasní koncepciu a smerovanie svojej zbierky vrátane investičných zámerov. V zahraničí sú takéto konzultácie bežnou súčasťou nákupu.

Pandémia koronavírusu zmenila spôsob vykonávania aukcií. V súčasnosti sa tak všetko podstatné presunulo na web a poradenstvo často úplne chýba. Počas minulého roku vznikli rôzne online platformy, ktorých nevýhodou je kolísavá kvalita prezentovaných predmetov a, samozrejme, obmedzenia spojené s ich prezeraním na internete. 

Prečo investovať do neobyčajných predmetov?

Možnosť zaujímavého zhodnotenia – umenie a investičné zberateľské alternatívy sú rok čo rok na vzostupe, v horizonte 10 rokov bol dosiahnutý priemerný ročný rast takmer 8 %.

Diverzifikácia portfólia – výhodou investícií do umenia, ako aj iných alternatív, je ich nízka previazanosť s bežnými investičnými aktívami. Ich zaradenie môže znamenať stabilnú investíciu.

Radosť a zberateľská hodnota – väčšina ľudí investuje do alternatívnych predmetov, pretože sa im páčia a majú k nim vzťah. Ak sa im predmet prestane páčiť, to ešte neznamená, že automaticky stratí aj na finančnej hodnote.

Status v komunite – neobyčajné investičné predmety sú, tak ako aj ostatné umelecké či iné diela, unikátne, a ich zbierky vyjadrujú to, čím ich majitelia sú a čo ich inšpiruje. Umocňujú tiež ich postavenie a výnimočnosť v rámci nejakej komunity. Napríklad zbierka postavičiek z Hviezdnych vojen znamená omnoho vyšší spoločenský status v komunite spojenej s týmto fenoménom ako v „bežnom“ svete.

Podpora majiteľa alebo jeho potomkov – v neposlednom rade motivuje ku kúpe predmetov aj akési spojenie s jeho pôvodným majiteľom, investor kúpou podporuje pôvodného tvorcu alebo potomka.

logo
Prečítajte si tiež:
20.5.2024 Redakcia FinReport

Americký Dow Jones index po prvý raz v histórii prekonal hranicu 40-tisíc bodov

Akciový trh v USA pokračuje v raste a v uplynulom týždni sa mu podarilo dosiahnuť hneď dva nové rekordy. Kľúčový americký index Dow Jones ...

20.5.2024 Martin Jamnický

Zlato prelomilo ďalší historický rekord, keď sa priblížilo k hranici 2 450 dolárov za uncu

Cena zlata opäť prelomila svoj doterajší historický rekord, keď sa v pondelok 20. mája 2024 sa dostala na dotyk k hranici 2 450 dolárov za ...

4.3.2024 Eva Sadovská

Výnosnosť podielových fondov atakovala maximá spred dvoch rokov. Ktoré zhodnocovali najviac?

Počas predchádzajúcich dvoch rokov sme boli svedkami rekordne vysokej – dvojcifernej inflácie. Viac ako inokedy sa hovorí o rozumnom ...

19.4.2023 Redakcia FinReport

NBS spúšťa predaj striebornej desaťeurovky s motívom parnej železnice Bratislava – Trnava

Národná banka Slovenska dnes začína s predajom striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur. Jej motívom je tentoraz 150. ...

15.3.2023 Martin Jamnický

Krach amerických bánk vyhnal cenu zlata nad 1 900 dolárov za uncu, investori opäť hľadajú istoty

Problémy na finančných trhoch, pokles a následné kolísanie hodnoty kryptomien a krach troch amerických bánk spôsobili, že investori opäť ...

12.3.2023 Redakcia FinReport

Top investičnou komoditou tohto roka môže byť popri zlate aj meď

Investori na začiatku tohto roku zbystrili pozornosť. Po neúspešnom roku 2022 začala rásť hodnota akcií, polepšilo si zlato a nárast ...

24.2.2023 Redakcia FinReport

Cena zlata bude v tomto roku rásť, a možno dosiahne aj rekordné úrovne

Začiatkom tohto roka dosiahla cena zlata svoje polročné maximum na úrovni 1 850 dolárov za trójsku uncu. Na rastovej krivke sa udržiava aj ...

23.2.2023 Robert Juriš

Globálny predaj NFT umenia vo februári 2022 medziročne klesol o 86 % na 20,8 milióna dolárov

Kryptografická zima definitívne schladila chuť zberateľov na digitálne umelecké diela. Ešte nedávno prekvitajúci trh s umením NFT klesá ...

22.2.2023 Dominik Horváth

Po katastrofálnom roku je dôležité zamyslieť sa nad správnou voľbou investičných aktív

Kým v roku 2021 akciový trh po prvotnom pandemickom otrase raketovo rástol, rok 2022 sa zaradil k investične najhorším rokom v modernej ...

17.2.2023 Naďa Černá

Lietadlo Elvisa Presleyho vydražili za 260-tisíc dolárov. Posledných 40 rokov stálo na púšti

Súkromné lietadlo kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho, ktoré štyri desaťročia nevzlietlo, pretože bolo zaparkované v púšti v Roswell ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay