Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Hodnota zberateľských kuriozít naberá na sile. Titulnú stranu komiksu o Tintinovi vydražili za viac ako 3 milióny eur

Roland Régely Investovanie
SK
EN
Poslať

Komiksy s obľúbenými príbehmi nie sú len zaujímavé čítanie s ilustráciami, ale aj investičná príležitosť. Svedčí o tom nedávna dražba obálky komiksu Modrý lotos o dobrodružstvách Tintina na Ďalekom východe. Unikát si našiel nového majiteľa za 3,175 milióna eur, a vo svojom segmente sa postaral o nový svetový rekord.

image

Foto: tintin.com

Ako môže zdanlivo nevinne vyzerajúca ilustrácia zarobiť takúto sumu peňazí? Nedávna minulosť ukazuje, že investície do zberateľských predmetov môžu popri emocionálnej hodnote aj pekne vynášať. Zároveň sú akýmsi zaujímavým prepojením tvorcu a investora.

Nadčasové príbehy víťazia

Pri Tintinovi sa už vopred očakávalo, že aukcia bude veľkolepá. Neutíchajúci záujem o tento fenomén, ktorého dobrodružstvá bavia ľudí všetkých vekových skupín od 30-tych rokov 20. storočia sa, zdá sa, nikdy neskončí.

Ilustrácia vydražená za rekordnú sumu má 85 rokov a pôvodne bola určená pre obálku komiksu Modrý lotos z roku 1936. Vydavateľ, ktorý nakoniec použil zjednodušenú verziu tejto scény, považoval prvotný návrh za príliš nákladný pre tlač, a tak sa vlastne dosiaľ nikdy nedostala na verejnosť.

Doterajšími majiteľmi návrhu ilustrácie na obálku Modrého lotosu boli dediči po Louisovi Castermanovi, vydavateľovi komiksov o Tintinovi. Podľa ich verzie túto ilustráciu venoval autor komiksov a scenárista Hergé ako darček Castermanovmu synovi, ktorý ju mal zloženú v zásuvke svojho stola. Táto verzia síce nekorešponduje s tvrdeniami odborníkov, no akokoľvek sa dielo dostalo ku Castermanovmu synovi, dnes má táto kresba hodnotu niekoľkých miliónov eur.

Doterajší komiksový rekord patril tiež Tintinovi

V roku 2016 sa originál kresby z knihy Tintinových dobrodružstiev Explorers on the Moon predal za 1,55 milióna eur, čo bola dosiaľ rekordná suma zaplatená v dražbe za jednu stránku komiksu.

Zhodnotenie potrvá niekoľko rokov až desaťročí

Pri nákupe komiksov alebo iných zberateľských neobyčajností, prípadne kuriozít, je potrebné počítať s tým, že zhodnotenie investície neprebieha niekoľko týždňov alebo mesiacov, ale väčšinou niekoľko rokov až desaťročí.

Ide tak najmä o investíciu do diela, ktoré si majiteľ vychutnáva roky, počas ktorých jeho hodnota môže významne narásť. Takže ak bude investor chcieť, môže počkať, a na jeho predaji ešte „pekne zarobiť.

Mesačná pôda, sekera z hororu či lístky na NBA

Alternatívne investície sú dnes pevnou doplnkovou súčasťou portfólií investorov. Nejde však len o investície do umenia. Privátni klienti investujú napríklad aj do cenných mincí, automobilových veteránov, archívneho vína alebo do nádejných startupov.

V médiách sa často objavujú správy o rekordných dražbách. Napríklad vstupenku z debutového zápasu legendárneho basketbalistu Michaela Jordana v NBA, ktorý sa uskutočnil v roku 1984, vydražili minulý rok za rekordných 25-tisíc dolárov.

Alebo ikonickú sekeru z hororu Osvietenie s Jackom Nicholsonom v hlavnej úlohe jej nový majiteľ v dražbe ocenil na 191-tisíc eur. O rozruch sa pred rokmi postarala aj aukcia, na ktorej sa tri zrniečka mesačnej horniny dovezené v roku 1970 vydražili za 751-tisíc eur.

Alternatívne umenie je na vzostupe aj počas krízy

Popularita umelcov rastie nielen na Slovensku, ale aj po celom svete. Svedčí o tom skutočnosť, že predaj umeleckých diel v posledných rokoch výrazne rastie. Cena diel, osvedčených, ale aj začínajúcich umelcov, rastie často dvojciferným tempom, a na aukciách padajú rekordy. Na vývoj trhu s umením má veľký vplyv aj ekonomická situácia. No napriek koronakríze je o investície takéhoto druhu stále značný záujem. 

Odborníci na investovanie do umenia sa zhodujú v jednom – kupujte si len také predmety, ktoré sa vám páčia, a s ktorými ste stotožnení. Mať hodnotnú a dobre vystavanú zbierku je niečo iné, ako „len“ hromadiť cenné kúsky, hoci aj investične zaujímavé.

Koronakríza mení spôsob, akým sa draží

Za bežných okolností môže začínajúci, ale aj skúsenejší investor využiť odborné poradenstvo, počas ktorého si ujasní koncepciu a smerovanie svojej zbierky vrátane investičných zámerov. V zahraničí sú takéto konzultácie bežnou súčasťou nákupu.

Pandémia koronavírusu zmenila spôsob vykonávania aukcií. V súčasnosti sa tak všetko podstatné presunulo na web a poradenstvo často úplne chýba. Počas minulého roku vznikli rôzne online platformy, ktorých nevýhodou je kolísavá kvalita prezentovaných predmetov a, samozrejme, obmedzenia spojené s ich prezeraním na internete. 

Prečo investovať do neobyčajných predmetov?

Možnosť zaujímavého zhodnotenia – umenie a investičné zberateľské alternatívy sú rok čo rok na vzostupe, v horizonte 10 rokov bol dosiahnutý priemerný ročný rast takmer 8 %.

Diverzifikácia portfólia – výhodou investícií do umenia, ako aj iných alternatív, je ich nízka previazanosť s bežnými investičnými aktívami. Ich zaradenie môže znamenať stabilnú investíciu.

Radosť a zberateľská hodnota – väčšina ľudí investuje do alternatívnych predmetov, pretože sa im páčia a majú k nim vzťah. Ak sa im predmet prestane páčiť, to ešte neznamená, že automaticky stratí aj na finančnej hodnote.

Status v komunite – neobyčajné investičné predmety sú, tak ako aj ostatné umelecké či iné diela, unikátne, a ich zbierky vyjadrujú to, čím ich majitelia sú a čo ich inšpiruje. Umocňujú tiež ich postavenie a výnimočnosť v rámci nejakej komunity. Napríklad zbierka postavičiek z Hviezdnych vojen znamená omnoho vyšší spoločenský status v komunite spojenej s týmto fenoménom ako v „bežnom“ svete.

Podpora majiteľa alebo jeho potomkov – v neposlednom rade motivuje ku kúpe predmetov aj akési spojenie s jeho pôvodným majiteľom, investor kúpou podporuje pôvodného tvorcu alebo potomka.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

17.10.2022 Naďa Černá

Čínsku vázu v hodnote 2-tisíc eur vydražili za 7,7 milióna eur

Váza v čínskom štýle tianqiuping, ktorú zdedila neznáma žena po svojej matke, sa podarilo začiatkom októbra 2022 vydražiť za približne ...

13.10.2022 Redakcia FinReport

Chystá sa veľká dražba vzácnych historických mincí spolu za 5 miliónov eur

Zberatelia vzácnych historických mincí budú mať opäť sviatok. Chystá sa aukcia súboru vzácnych českých mincí a medailí, ktoré daroval ...

3.10.2022 Eva Sadovská

Realitné fondy už prekonali hranicu 2,2 miliardy eur. Rastú aj napriek konfliktu na Ukrajine

Záujem Slovákov o reality nenaštrbila koronakríza a ukazuje sa, že ani vojnový konflikt na Ukrajine. Investovať do nehnuteľností však ...

3.10.2022 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa ako prvá banka na Slovensku vydala zelené kryté dlhopisy

Napriek pretrvávajúcim zložitým podmienkam na finančných trhoch sa Slovenskej sporiteľni podarilo umiestniť historicky prvú emisiu zelených ...

23.9.2022 Roland Régely

Amundi: Nastal čas upraviť si investičné portfólio, dlhopisy sa vracajú na výslnie

Dlhopisy sú tento rok opäť „v kurze“. Vyplýva to z vyjadrení predstaviteľov francúzskej správcovskej spoločnosti Amundi. Tí tvrdia, že ...

23.9.2022 Naďa Černá

Kostru dinosaura vydražili za 6 miliónov dolárov. Vedci však z toho nadšení nie sú

Vzácnu kostru dinosaura starú 77 miliónov rokov sa podarilo vydražiť na prírodovednej aukcii za 6 miliónov dolárov. V aukčnej sieni ...

20.9.2022 Marián Búlik

Prečo si čo najskôr presunúť úspory z dlhopisového do akciového alebo indexového fondu, a ako to urobiť?

Vláda koncom augusta odsúhlasila návrh reformy druhého piliera z dielne ministerstva práce. Ak zmeny potvrdí parlament na svojej septembrovej ...

14.9.2022 Redakcia FinReport

Investorský august 2022 bol ako na hojdačke. Akcie išli najprv nahor, aby napokon skončili v mínuse

Svetové akciové trhy zažili turbulentný august 2022. Do polovice mesiaca v cenovej rely rástli, no potom sa vývoj obrátil, a na konci leta sa ...

28.7.2022 Eva Sadovská

Slovenský investor verzus inflácia. Od roku 2017 zarobil 11,4 %, no jej tempu nestíha

V hotovosti a na bankových účtoch si držia Slováci až 60 % svojich finančných aktív. V investovaní zaostávame za vyspelejšími krajinami ...

27.7.2022 Redakcia FinReport

V Angole objavili najväčší ružový diamant za posledných 300 rokov

V angolskej bani patriacej austrálskej ťažobnej spoločnosti Lucapa Diamond Company našli unikátny diamant. Presnejšie je to ružovo zafarbený ...

Mobilná aplikácia

 1. 1.
  Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov
 2. 2.
  Obedy zadarmo sú späť, parlament schválil plošnú dotáciu na stravu pre deti v materských a základných školách
 3. 3.
  Za rok ubudlo na Slovensku 19 samostatných finančných agentov, aktuálne ich je 416
 4. 4.
  Aké sú trendy v životnom poistení pre rok 2023? V ponuke sú nové produkty aj výhodnejšie podmienky pre klientov
 5. 5.
  Generácia Z a technologický pokrok menia zaužívané vzorce aj v oblasti finančného sprostredkovania