Hľadaj

Hodnota zberateľských kuriozít naberá na sile. Titulnú stranu komiksu o Tintinovi vydražili za viac ako 3 milióny eur

Roland Régely Investovanie Poslať

Komiksy s obľúbenými príbehmi nie sú len zaujímavé čítanie s ilustráciami, ale aj investičná príležitosť. Svedčí o tom nedávna dražba obálky komiksu Modrý lotos o dobrodružstvách Tintina na Ďalekom východe. Unikát si našiel nového majiteľa za 3,175 milióna eur, a vo svojom segmente sa postaral o nový svetový rekord.

image

Foto: tintin.com

Ako môže zdanlivo nevinne vyzerajúca ilustrácia zarobiť takúto sumu peňazí? Nedávna minulosť ukazuje, že investície do zberateľských predmetov môžu popri emocionálnej hodnote aj pekne vynášať. Zároveň sú akýmsi zaujímavým prepojením tvorcu a investora.

Nadčasové príbehy víťazia

Pri Tintinovi sa už vopred očakávalo, že aukcia bude veľkolepá. Neutíchajúci záujem o tento fenomén, ktorého dobrodružstvá bavia ľudí všetkých vekových skupín od 30-tych rokov 20. storočia sa, zdá sa, nikdy neskončí.

Ilustrácia vydražená za rekordnú sumu má 85 rokov a pôvodne bola určená pre obálku komiksu Modrý lotos z roku 1936. Vydavateľ, ktorý nakoniec použil zjednodušenú verziu tejto scény, považoval prvotný návrh za príliš nákladný pre tlač, a tak sa vlastne dosiaľ nikdy nedostala na verejnosť.

Doterajšími majiteľmi návrhu ilustrácie na obálku Modrého lotosu boli dediči po Louisovi Castermanovi, vydavateľovi komiksov o Tintinovi. Podľa ich verzie túto ilustráciu venoval autor komiksov a scenárista Hergé ako darček Castermanovmu synovi, ktorý ju mal zloženú v zásuvke svojho stola. Táto verzia síce nekorešponduje s tvrdeniami odborníkov, no akokoľvek sa dielo dostalo ku Castermanovmu synovi, dnes má táto kresba hodnotu niekoľkých miliónov eur.

Doterajší komiksový rekord patril tiež Tintinovi

V roku 2016 sa originál kresby z knihy Tintinových dobrodružstiev Explorers on the Moon predal za 1,55 milióna eur, čo bola dosiaľ rekordná suma zaplatená v dražbe za jednu stránku komiksu.

Zhodnotenie potrvá niekoľko rokov až desaťročí

Pri nákupe komiksov alebo iných zberateľských neobyčajností, prípadne kuriozít, je potrebné počítať s tým, že zhodnotenie investície neprebieha niekoľko týždňov alebo mesiacov, ale väčšinou niekoľko rokov až desaťročí.

Ide tak najmä o investíciu do diela, ktoré si majiteľ vychutnáva roky, počas ktorých jeho hodnota môže významne narásť. Takže ak bude investor chcieť, môže počkať, a na jeho predaji ešte „pekne zarobiť.

Mesačná pôda, sekera z hororu či lístky na NBA

Alternatívne investície sú dnes pevnou doplnkovou súčasťou portfólií investorov. Nejde však len o investície do umenia. Privátni klienti investujú napríklad aj do cenných mincí, automobilových veteránov, archívneho vína alebo do nádejných startupov.

V médiách sa často objavujú správy o rekordných dražbách. Napríklad vstupenku z debutového zápasu legendárneho basketbalistu Michaela Jordana v NBA, ktorý sa uskutočnil v roku 1984, vydražili minulý rok za rekordných 25-tisíc dolárov.

Alebo ikonickú sekeru z hororu Osvietenie s Jackom Nicholsonom v hlavnej úlohe jej nový majiteľ v dražbe ocenil na 191-tisíc eur. O rozruch sa pred rokmi postarala aj aukcia, na ktorej sa tri zrniečka mesačnej horniny dovezené v roku 1970 vydražili za 751-tisíc eur.

Alternatívne umenie je na vzostupe aj počas krízy

Popularita umelcov rastie nielen na Slovensku, ale aj po celom svete. Svedčí o tom skutočnosť, že predaj umeleckých diel v posledných rokoch výrazne rastie. Cena diel, osvedčených, ale aj začínajúcich umelcov, rastie často dvojciferným tempom, a na aukciách padajú rekordy. Na vývoj trhu s umením má veľký vplyv aj ekonomická situácia. No napriek koronakríze je o investície takéhoto druhu stále značný záujem. 

Odborníci na investovanie do umenia sa zhodujú v jednom – kupujte si len také predmety, ktoré sa vám páčia, a s ktorými ste stotožnení. Mať hodnotnú a dobre vystavanú zbierku je niečo iné, ako „len“ hromadiť cenné kúsky, hoci aj investične zaujímavé.

Koronakríza mení spôsob, akým sa draží

Za bežných okolností môže začínajúci, ale aj skúsenejší investor využiť odborné poradenstvo, počas ktorého si ujasní koncepciu a smerovanie svojej zbierky vrátane investičných zámerov. V zahraničí sú takéto konzultácie bežnou súčasťou nákupu.

Pandémia koronavírusu zmenila spôsob vykonávania aukcií. V súčasnosti sa tak všetko podstatné presunulo na web a poradenstvo často úplne chýba. Počas minulého roku vznikli rôzne online platformy, ktorých nevýhodou je kolísavá kvalita prezentovaných predmetov a, samozrejme, obmedzenia spojené s ich prezeraním na internete. 

Prečo investovať do neobyčajných predmetov?

Možnosť zaujímavého zhodnotenia – umenie a investičné zberateľské alternatívy sú rok čo rok na vzostupe, v horizonte 10 rokov bol dosiahnutý priemerný ročný rast takmer 8 %.

Diverzifikácia portfólia – výhodou investícií do umenia, ako aj iných alternatív, je ich nízka previazanosť s bežnými investičnými aktívami. Ich zaradenie môže znamenať stabilnú investíciu.

Radosť a zberateľská hodnota – väčšina ľudí investuje do alternatívnych predmetov, pretože sa im páčia a majú k nim vzťah. Ak sa im predmet prestane páčiť, to ešte neznamená, že automaticky stratí aj na finančnej hodnote.

Status v komunite – neobyčajné investičné predmety sú, tak ako aj ostatné umelecké či iné diela, unikátne, a ich zbierky vyjadrujú to, čím ich majitelia sú a čo ich inšpiruje. Umocňujú tiež ich postavenie a výnimočnosť v rámci nejakej komunity. Napríklad zbierka postavičiek z Hviezdnych vojen znamená omnoho vyšší spoločenský status v komunite spojenej s týmto fenoménom ako v „bežnom“ svete.

Podpora majiteľa alebo jeho potomkov – v neposlednom rade motivuje ku kúpe predmetov aj akési spojenie s jeho pôvodným majiteľom, investor kúpou podporuje pôvodného tvorcu alebo potomka.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.2.2021 Dominik Horváth

Ako sa Dávid opäť pobil s Goliášom, alebo ako malí investori vyprášili hedžové fondy

Boj Dávida s Goliášom. Tak by sa dal nazvať novodobý úkaz na akciových trhoch, pri ktorom sa tisíce retailových investorov ostro postavili ...

13.2.2021 Robert Juriš

Investičné príležitosti: Aký bol uplynulý rok a čo bude hýbať trhmi v roku 2021?

Istotou roku 2021 je, že o svetlo na konci koronakrízového tunela sa postará len úspešná vakcinácia proti vírusu COVID-19. Ak bude rýchla, ...

6.2.2021 Redakcia FinReport

Kryptomeny sú korením investičného portfólia. Pridávajte ho s mierou a investujte len sumu, ktorú dokážete oželieť

Kryptomeny, čiže digitálne alebo virtuálne meny, sa začínajú čoraz intenzívnejšie tlačiť medzi alternatívne investície, ktoré sú ...

30.1.2021 Roland Régely

Väčšina Slovákov si na dôchodok sporí zle. Mnohí budú v starobe nepríjemne prekvapení výškou svojej penzie

Slováci si na svoje budúce dôchodky sporia nevýhodne. Dokazujú to nízke výnosy dôchodkových fondov za posledné dva roky. Našinci sa ...

16.1.2021 Dominik Horváth

Hľadáte investičné príležitosti? Cez ETF fondy pretekajú miliardy dolárov

Čoraz populárnejšie ETF fondy zažili turbulentný rok. Po prvotnom prepade na začiatku roka 2020 sa dokázali postupne stabilizovať, a v ...

9.1.2021 Dominik Horváth

Spoločnosť Airbnb je konečne na burze a hneď v prvý deň dosiahla historické maximá

Spoločnosť Airbnb, platforma na prenájom nehnuteľností, po niekoľkoročnom čakaní začiatkom decembra 2020 konečne vstúpila na burzu. ...

2.1.2021 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Rok 2020 bol veľkým učiteľom, a čo očakávať v roku 2021?

Správne vyvážené investičné portfólio sa ukázalo ako správna stratégia. Je výborné pre turbulentné obdobie, ktoré sa zrejme stane ...

26.12.2020 Dominik Horváth

Investori pozor, začína sa Santa Claus Rally a možno sa bude jazdiť aj na Tesle

Koniec roka sa spája nielen s vianočnými sviatkami a s oslavou príchodu nového roka. Napríklad investori majú svoju Santa Claus Rally, ktorá ...

19.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte príležitosti? Historické budovy sú riešením pre milovníkov investičných maratónov

Niektoré historické budovy na Slovensku sa dajú kúpiť aj za cenu 3-izbového bytu v bratislavskej novostavbe. Nasledujú však ďalšie ...

12.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Popri fandení môžete na športe aj zarábať

Podpísaný dres, polámaná raketa z Roland Garros, kopačka slávneho futbalistu, hokejový puk z pamätného zápasu alebo limitovaný ...

5.12.2020 Robert Juriš

E. Macho: Prečo investovať do mincí? Pretože majú nízku volatilitu, veľký investičný potenciál a sú krásne

Na počiatku bola... minca. Presnejšie dukát. A nebol to hocijaký dukát, ale kráľovský desaťdukát. Navyše zlatý, 400-ročný, vyrazený v ...

28.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Fabergého vajíčka potešia investora aj milovníka jedinečného šperkárskeho umenia

Ruská veľkonočná tradícia prerástla do svetového fenoménu, ktorý v šperkárstve definoval novú umeleckú kategóriu. Je však tiež ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Trestné oznámenie, ktoré podal Fico na Krajniaka a Lipšica, bude riešiť Krajská prokuratúra v Bratislave
 2. 2.
  Pošta pre koronavírus predĺži úložnú dobu zásielok, zastaví komerčné služby a distribúciu letákov
 3. 3.
  Islamistickí militanti chceli nastražiť bombu, zakročili bojovníci podporovaní vládou
 4. 4.
  Remišová chce časť protikrízového balíka vyčleniť pre kraje, k dispozícii sú aj staršie zdroje
 5. 5.
  USA zákazom vstupu pre Trnku podľa Korčoka nemaria nezávislosť vyšetrovania