Hodnota úspor v dôchodkovom sporení dosiahla rekordné hodnoty
Hodnota dobrovoľných dôchodkových úspor v treťom pilieri na Slovensku je v súčasnosti už viac ako 4 miliardy eur. Od začiatku tohto roka tak úspory občanov vzrástli o viac ako jednu miliardu eur, čiže o viac ako 38 %. Úspory však rastú aj v druhom dôchodkovom pilieri, kde sa o celú miliardu na úroveň aktuálnych 16 miliárd eur zvýšili len v priebehu posledných piatich mesiacov.
Foto: Freepik
Ktorým fondom sa darí najlepšie
Aktuálna hodnota úspor v treťom pilieri sa zvyšuje vďaka pravidelným príspevkom od účastníkov a ich zamestnávateľov, a na výraznom raste má veľký podiel aj zhodnotenie príspevkových doplnkových dôchodkových fondov.
V roku 2024 sa najlepšie darí indexovým príspevkovým doplnkovým dôchodkovým fondom. Za posledný rok dosiahli zhodnotenie od 15 % do 20 %. Darí sa však aj ostatným doplnkovým dôchodkovým fondom, kde napríklad akciové príspevkové doplnkové dôchodkové fondy dosahujú zhodnotenie za jeden rok od 11 % do 19 %.
Mesačne pribudne 8-tisíc sporiteľov
Rastie aj záujem sporiteľov. Doplnkové dôchodkové spoločnosti v tomto roku registrujú mesačne v priemerne osemtisíc nových účastníckych zmlúv. „Čoraz viac ľudí si uvedomuje, že je potrebné zabezpečiť si doplnkový príjem v starobe. Doplnkové dôchodkové sporenie je práve tou časťou dôchodku, ktorá pomôže prežiť dôchodok dôstojnejšie a na lepšej úrovni,“ hovorí prezident Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností Martin Višňovský.
Pri vstupe do tretieho piliera majú najvyššie zastúpenie ľudia vo veku od 24 do 42 rokov, rastie však aj podiel nových účastníkov vo veku od 19 do 23 rokov. To naznačuje, že aj mladí ľudia vnímajú sporenie na dôchodok ako potrebnú investíciu a uvedomujú si, že čím skôr začnú sporiť, tým zaujímavejší dôchodok si dokážu zabezpečiť.
V roku 2024 dosahuje priemerný príspevok účastníka 23,73 eura a zamestnávateľa 40,51 eura. Za prvých osem mesiacov roku 2024 doplnkové dôchodkové spoločnosti vyplatili klientom alebo ich pozostalým dávky v hodnote 160 miliónov eur.
Aj druhý pilier registruje nárast
„Polepšil“ si aj majetok v druhom pilieri, ktorý ku koncu septembra 2024 predstavuje 16,11 miliardy eur. Vo výkonnejších negarantovaných fondoch je po presunoch prebiehajúcich od minulého roka alokovaných už viac ako 10 miliárd eur. „Rast úspor sporiteľov v roku 2024 sa približuje minulému rekordnému roku,“ uviádza predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Miroslav Kotov.
Zdrojom rastu bolo najmä zhodnotenie v indexových fondoch. Najvýkonnejšie fondy dosiahli od začiatku tohto roka viac ako 17-percentné zhodnotenie. Výkonnosť garantovaných fondov sa od začiatku roka 2024 pohybuje v rozpätí 1 do 3 %.
Od januára do konca augusta 2024 vstúpilo do druhého piliera takmer 97-tisíc ľudí. Viac ako polovica sporiteľov bola do systému pridelená automaticky v okamihu ich vstupu na pracovný trh. V roku 2024 predstavuje odvod do druhého piliera 4 % z hrubej mzdy. Poplatky za správu úspor predstavujú 0,425 % z objemu úspor ročne.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Hrebienok bude aj túto zimu dejiskom súťaže vo vyrezávaní ľadových sôch Tatry Ice Master
- 2.Ako sa zvýšia dôchodky v roku 2025 a kde sa stratil rodičovský dôchodok?
- 3.V ktorých mestách môžete navštíviť najkrajšie európske vianočné trhy?
- 4.Slovensku sa stále nedarí oslobiť kryptomeny od vysokých daní
- 5.Analýza: Okamžité platby zvyšujú HDP krajín a podporujú aj finančnú inklúziu