Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Známky sú zaujímavá alternatíva, ktorá dokáže vyvolať vášeň

Juraj Recký Investovanie Poslať

Sú pomerne nenápadné, no sú v nich uložené miliardy, ktoré sa každoročne zhodnocujú. Investičné známky. Musíme však rozlišovať medzi známkami pre filatelistov a pre investorov. Zbierku z detstva alebo po starých rodičoch si aj tak pre istotu dajte zhodnotiť odborníkovi.

image

Foto: Shutterstock

Kto je vlastne filatelista?

Úvod do investovania do známok by mohol znieť napríklad takto: Filatelista, teda zberateľ známok, je človek, ktorého baví štúdium známok a história pošty. Filatelista na finančnú hodnotu priveľmi nepozerá. Zaujímajú ho súvislosti a príbeh známky. Investor je človek, ktorého zaujíma malé percento ponúkaných známok. To malé percento, ktoré má investičnú hodnotu.

Investori, ktorí sa špecializujú na známky, odvážne tvrdia, že stav ekonomiky zväčša ceny investičných známok neovplyvňuje. Pri takomto tvrdení balansujú na hrane, no podopierajú ho reálnymi číslami. Hodnota investičných známok za poslednú dekádu narástla o 133,5 %, teda ročná miera rastu je 8,8 %.

Tieto čísla zverejnila britská spoločnosť Stanley Gibbons, ktorá je najstarším obchodníkom s cennými známkami na svete. Vychádzala z investičného fondu GB250, ktorý sleduje 250 najcennejších britských investičných známok.

Odvážne tvrdenie, že ceny investičných známok zväčša neovplyvňuje stav ekonomiky, podporuje aj situácia z krízových rokov 2008 až 2010, keď hodnota známok narástla o 17,7 %.

Odborníci tiež pripomínajú, že za stabilnými a rastúcimi cenami známok je aj ich presné skatalogizovanie. Teda, že o každom vydanom kuse máme veľmi presné informácie. Napríklad vieme presne, koľko kusov sa vydalo a kedy. Pri vzácnych známkach katalógy dokonca uvádzajú aj majiteľov.

Ako sa určuje cena známky?

Ako investora by nás pri výbere známky mala zaujímať jej hodnota, stav a autenticita.

 • Hodnotu určuje najmä unikátnosť známky. Teda limitované vydania alebo známky, z ktorých sa zachovalo veľmi málo kusov. Tie najhodnotnejšie známky sú zvyčajne „chybotlače“.

 • Stav investičnej známky sa určuje podľa univerzálneho hodnotenia. To má niekoľko stupňov od vynikajúceho stavu až po vyslovene zlý. Známka v zlom stave je napríklad roztrhnutá. Pri určovaní stavu sa sleduje vyblednutie farieb alebo stav okrajov.

 • Autenticita je zvyčajne dokladovaná certifikátom.

Odborníci odporúčajú nakupovať skôr portfólio známok, teda zbierku, ktorá zvyčajne obsahuje päť až sedem investične hodnotných známok. Takto investičné známky predávajú overené spoločnosti, ako napríklad už spomenutá Stanley Gibbons.

Tieto sú naozaj cenné

Medzi veľmi cenené a žiadané investičné známky patria zbierky zamerané na Československú republiku po rozpade Rakúsko-Uhorska. Tieto známky zbierajú okrem Slovákov a Čechov tiež Nemci, Maďari a Rakúšania. Ceny sa tu aktuálne pohybujú okolo 3 000 eur za kus.

Ázia sa stáva rajom investičných známok

Medzi obľúbené investičné známky patria hongkonské alebo čínske známky. Na ázijských trhoch popularita investovania do známok rastie od roku 2010 doslova raketovým tempom, čo sa pozitívne prejavuje aj na cenách. Ak by sme narazili na známky, ktoré nemajú perforovaný okraj, ten sa objavuje až v roku 1854, rozhodne by sme nemali zaváhať.

Objektívne treba povedať, že investovanie do známok je rovnako rizikové ako akékoľvek iné alternatívne investovanie. Tieto investície nie sú nijako regulované. Znamená to, že pri výbere musíme pozerať na to, aby sme kupovali či už známku, alebo portfólio, o ktoré je zdravý záujem.

Aj v známkach existujú trendy. Môže sa stať, že nakúpime za nereálnu, umelo nafúknutú cenu. Pri investovaní do známok nám tiež nikto negarantuje výnos. A to aj napriek odvážnym tvrdeniam a príkladom o nezávislosti od ekonomiky, ktorú sme spomínali vyššie.

Pri alternatívnych investíciách sa odporúča, aby tvorili menšinu z vášho investičného portfólia. Konkrétne pri známkach odborníci hovoria o 10 % investičného portfólia.

Vytvoriť vlastné portfólio? Áno, aj to je cesta

Nakupovať celé portfólio cez obchodnú spoločnosť, samozrejme, nie je podmienkou a jedinou možnosťou investovania do známok. Ak nás filatelistika baví, môžeme nakupovať aj po jednotlivých kusoch a vytvárať si vlastné portfólio. Ideálne je, ak je portfólio tematické. Tu, samozrejme, musíme veľa študovať, aby sme mali prehľad na úrovni profesionála. Medzi najčastejšie odporúčané zdroje patrí ukphilately.org.uk, Zväz slovenských filatelistov či Poštové známky.

Zbierku môžeme budovať nákupom na aukcii, kde, samozrejme, môžeme aj predávať, no sledovať sa oplatí tiež Bazoš alebo české Aukro. Ak by sme preferovali skôr tradičnejší osobný nákup, môžeme sa vybrať aj na veľtrhy známok. Organizujú sa ako na Slovensku, tak po celej Európe. Ten najvýznamnejší a najväčší prebieha každú jar a jeseň v Londýne a nesie názov Stampex.

Čo je tematické portfólio?

Tematické portfólio je portfólio, ktoré počíta známky zachytávajúce napríklad narodenie člena kráľovskej rodiny, jeho významné životné udalosti, napríklad svadbu alebo úmrtie. Rovnako sa môžeme zamerať na šport, zvieratá alebo lietadlá.

Musíme sa vedieť postarať

Investovanie do známok na vlastnú päsť je náročné aj v otázke starostlivosti. Pri nesprávnom uskladnení sa čas na známkach môže naozaj zle podpísať. Najmä ak máme nutkanie si známky často prezerať, brať ich do rúk či sa nimi chváliť.

Odborníci odporúčajú so známkami manipulovať čo najopatrnejšie a nikdy ich nechytať holými rukami. Musíme používať rukavičky a nie ostrú pinzetu. Známky by mali byť umiestnené v miestnosti, kde nie je vysoká vlhkosť, ktorá by mohla spôsobiť deformáciu či dokonca plesne. Najhoršími miestami, kde by sme mohli známky skladovať, sú pivničná kobka, garáž alebo povala. Sú tu veľké výkyvy teplôt, hrozí poškodenie známok zaplavením či znehodnotenie hmyzom alebo hlodavcami.

Potrebné je tiež myslieť na to, že sme do známok investovali naše voľné finančné prostriedky, ktoré takýmto spôsobom chceme zhodnocovať. Preto by bola vyslovene hlúposť skladovať známky v škatuliach či papierových vrecúškach, v ktorých sa zvyčajne menej cenné známky predávajú. Musíme preto investovať aj do kvalitného albumu, ktorý našu investíciu ochráni.

Kedy a kde známky predať?

Skúsení investori radia vložiť voľné prostriedky do známok minimálne na päť rokov, ideálna je však desaťročná vyhliadka. Ak po tomto období chceme známky speňažiť, najlepšie je ísť si nechať ohodnotiť investíciu k overenému predajcovi. Ten nám môže s predajom pomôcť, predávať tiež môžeme na aukciách.

Ak sme spravili zlé rozhodnutie a v zbierke máme nezaujímavé známky alebo celé portfólio, predať ich môžeme na veľtrhu, kam chodia aj nadšení filatelisti. Táto rada nezaručí návrat celej investície, no pomôže minimalizovať straty. Možnosťou je tiež online predaj.

Takmer 10 miliónov za jedinú známku

Doteraz najvyššia finančná suma vyplatená za jednu-jedinú známku predstavuje 9,48 milióna eur. Bolo to za jednocentovú purpurovú poštovú známku z Britskej Guyany, dnes Guyany. Za najvzácnejšiu známku na svete sa považuje modrý Maurícius, ktorý je označovaný za klenot zbierky poštových známok britskej kráľovnej Alžbety II.

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.2.2021 Dominik Horváth

Ako sa Dávid opäť pobil s Goliášom, alebo ako malí investori vyprášili hedžové fondy

Boj Dávida s Goliášom. Tak by sa dal nazvať novodobý úkaz na akciových trhoch, pri ktorom sa tisíce retailových investorov ostro postavili ...

13.2.2021 Robert Juriš

Investičné príležitosti: Aký bol uplynulý rok a čo bude hýbať trhmi v roku 2021?

Istotou roku 2021 je, že o svetlo na konci koronakrízového tunela sa postará len úspešná vakcinácia proti vírusu COVID-19. Ak bude rýchla, ...

6.2.2021 Redakcia FinReport

Kryptomeny sú korením investičného portfólia. Pridávajte ho s mierou a investujte len sumu, ktorú dokážete oželieť

Kryptomeny, čiže digitálne alebo virtuálne meny, sa začínajú čoraz intenzívnejšie tlačiť medzi alternatívne investície, ktoré sú ...

30.1.2021 Roland Régely

Väčšina Slovákov si na dôchodok sporí zle. Mnohí budú v starobe nepríjemne prekvapení výškou svojej penzie

Slováci si na svoje budúce dôchodky sporia nevýhodne. Dokazujú to nízke výnosy dôchodkových fondov za posledné dva roky. Našinci sa ...

23.1.2021 Roland Régely

Hodnota zberateľských kuriozít naberá na sile. Titulnú stranu komiksu o Tintinovi vydražili za viac ako 3 milióny eur

Komiksy s obľúbenými príbehmi nie sú len zaujímavé čítanie s ilustráciami, ale aj investičná príležitosť. Svedčí o tom nedávna ...

16.1.2021 Dominik Horváth

Hľadáte investičné príležitosti? Cez ETF fondy pretekajú miliardy dolárov

Čoraz populárnejšie ETF fondy zažili turbulentný rok. Po prvotnom prepade na začiatku roka 2020 sa dokázali postupne stabilizovať, a v ...

9.1.2021 Dominik Horváth

Spoločnosť Airbnb je konečne na burze a hneď v prvý deň dosiahla historické maximá

Spoločnosť Airbnb, platforma na prenájom nehnuteľností, po niekoľkoročnom čakaní začiatkom decembra 2020 konečne vstúpila na burzu. ...

2.1.2021 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Rok 2020 bol veľkým učiteľom, a čo očakávať v roku 2021?

Správne vyvážené investičné portfólio sa ukázalo ako správna stratégia. Je výborné pre turbulentné obdobie, ktoré sa zrejme stane ...

26.12.2020 Dominik Horváth

Investori pozor, začína sa Santa Claus Rally a možno sa bude jazdiť aj na Tesle

Koniec roka sa spája nielen s vianočnými sviatkami a s oslavou príchodu nového roka. Napríklad investori majú svoju Santa Claus Rally, ktorá ...

19.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte príležitosti? Historické budovy sú riešením pre milovníkov investičných maratónov

Niektoré historické budovy na Slovensku sa dajú kúpiť aj za cenu 3-izbového bytu v bratislavskej novostavbe. Nasledujú však ďalšie ...

12.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Popri fandení môžete na športe aj zarábať

Podpísaný dres, polámaná raketa z Roland Garros, kopačka slávneho futbalistu, hokejový puk z pamätného zápasu alebo limitovaný ...

5.12.2020 Robert Juriš

E. Macho: Prečo investovať do mincí? Pretože majú nízku volatilitu, veľký investičný potenciál a sú krásne

Na počiatku bola... minca. Presnejšie dukát. A nebol to hocijaký dukát, ale kráľovský desaťdukát. Navyše zlatý, 400-ročný, vyrazený v ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  V Bratislave otvorili novú výstavu, ktorá je dostupná aj počas pandémie
 2. 2.
  Transparentnosť, ekológia a udržateľný rozvoj sa premietajú aj do činnosti finančných agentov
 3. 3.
  Prichádzate na Slovensko z krajín EÚ? Ak spĺňate určité podmienky, nemusíte ísť do 14-dňovej karantény
 4. 4.
  Visa rozšírila možnosti pohybu peňazí, vďaka čomu zvýšila svoj dosah na ďalšie 2 miliardy kariet a bankových účtov
 5. 5.
  Rizikové životné poistenie: Doba si žiada digitálne riešenia, agenti však uprednostňujú osobný kontakt