Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Známky sú zaujímavá alternatíva, ktorá dokáže vyvolať vášeň

Investovanie Poslať

Sú pomerne nenápadné, no sú v nich uložené miliardy, ktoré sa každoročne zhodnocujú. Investičné známky. Musíme však rozlišovať medzi známkami pre filatelistov a pre investorov. Zbierku z detstva alebo po starých rodičoch si aj tak pre istotu dajte zhodnotiť odborníkovi.

image

Foto: Shutterstock

Kto je vlastne filatelista?

Úvod do investovania do známok by mohol znieť napríklad takto: Filatelista, teda zberateľ známok, je človek, ktorého baví štúdium známok a história pošty. Filatelista na finančnú hodnotu priveľmi nepozerá. Zaujímajú ho súvislosti a príbeh známky. Investor je človek, ktorého zaujíma malé percento ponúkaných známok. To malé percento, ktoré má investičnú hodnotu.

Investori, ktorí sa špecializujú na známky, odvážne tvrdia, že stav ekonomiky zväčša ceny investičných známok neovplyvňuje. Pri takomto tvrdení balansujú na hrane, no podopierajú ho reálnymi číslami. Hodnota investičných známok za poslednú dekádu narástla o 133,5 %, teda ročná miera rastu je 8,8 %.

Tieto čísla zverejnila britská spoločnosť Stanley Gibbons, ktorá je najstarším obchodníkom s cennými známkami na svete. Vychádzala z investičného fondu GB250, ktorý sleduje 250 najcennejších britských investičných známok.

Odvážne tvrdenie, že ceny investičných známok zväčša neovplyvňuje stav ekonomiky, podporuje aj situácia z krízových rokov 2008 až 2010, keď hodnota známok narástla o 17,7 %.

Odborníci tiež pripomínajú, že za stabilnými a rastúcimi cenami známok je aj ich presné skatalogizovanie. Teda, že o každom vydanom kuse máme veľmi presné informácie. Napríklad vieme presne, koľko kusov sa vydalo a kedy. Pri vzácnych známkach katalógy dokonca uvádzajú aj majiteľov.

Ako sa určuje cena známky?

Ako investora by nás pri výbere známky mala zaujímať jej hodnota, stav a autenticita.

 • Hodnotu určuje najmä unikátnosť známky. Teda limitované vydania alebo známky, z ktorých sa zachovalo veľmi málo kusov. Tie najhodnotnejšie známky sú zvyčajne „chybotlače“.

 • Stav investičnej známky sa určuje podľa univerzálneho hodnotenia. To má niekoľko stupňov od vynikajúceho stavu až po vyslovene zlý. Známka v zlom stave je napríklad roztrhnutá. Pri určovaní stavu sa sleduje vyblednutie farieb alebo stav okrajov.

 • Autenticita je zvyčajne dokladovaná certifikátom.

Odborníci odporúčajú nakupovať skôr portfólio známok, teda zbierku, ktorá zvyčajne obsahuje päť až sedem investične hodnotných známok. Takto investičné známky predávajú overené spoločnosti, ako napríklad už spomenutá Stanley Gibbons.

Tieto sú naozaj cenné

Medzi veľmi cenené a žiadané investičné známky patria zbierky zamerané na Československú republiku po rozpade Rakúsko-Uhorska. Tieto známky zbierajú okrem Slovákov a Čechov tiež Nemci, Maďari a Rakúšania. Ceny sa tu aktuálne pohybujú okolo 3 000 eur za kus.

Ázia sa stáva rajom investičných známok

Medzi obľúbené investičné známky patria hongkonské alebo čínske známky. Na ázijských trhoch popularita investovania do známok rastie od roku 2010 doslova raketovým tempom, čo sa pozitívne prejavuje aj na cenách. Ak by sme narazili na známky, ktoré nemajú perforovaný okraj, ten sa objavuje až v roku 1854, rozhodne by sme nemali zaváhať.

Objektívne treba povedať, že investovanie do známok je rovnako rizikové ako akékoľvek iné alternatívne investovanie. Tieto investície nie sú nijako regulované. Znamená to, že pri výbere musíme pozerať na to, aby sme kupovali či už známku, alebo portfólio, o ktoré je zdravý záujem.

Aj v známkach existujú trendy. Môže sa stať, že nakúpime za nereálnu, umelo nafúknutú cenu. Pri investovaní do známok nám tiež nikto negarantuje výnos. A to aj napriek odvážnym tvrdeniam a príkladom o nezávislosti od ekonomiky, ktorú sme spomínali vyššie.

Pri alternatívnych investíciách sa odporúča, aby tvorili menšinu z vášho investičného portfólia. Konkrétne pri známkach odborníci hovoria o 10 % investičného portfólia.

Vytvoriť vlastné portfólio? Áno, aj to je cesta

Nakupovať celé portfólio cez obchodnú spoločnosť, samozrejme, nie je podmienkou a jedinou možnosťou investovania do známok. Ak nás filatelistika baví, môžeme nakupovať aj po jednotlivých kusoch a vytvárať si vlastné portfólio. Ideálne je, ak je portfólio tematické. Tu, samozrejme, musíme veľa študovať, aby sme mali prehľad na úrovni profesionála. Medzi najčastejšie odporúčané zdroje patrí ukphilately.org.uk, Zväz slovenských filatelistov či Poštové známky.

Zbierku môžeme budovať nákupom na aukcii, kde, samozrejme, môžeme aj predávať, no sledovať sa oplatí tiež Bazoš alebo české Aukro. Ak by sme preferovali skôr tradičnejší osobný nákup, môžeme sa vybrať aj na veľtrhy známok. Organizujú sa ako na Slovensku, tak po celej Európe. Ten najvýznamnejší a najväčší prebieha každú jar a jeseň v Londýne a nesie názov Stampex.

Čo je tematické portfólio?

Tematické portfólio je portfólio, ktoré počíta známky zachytávajúce napríklad narodenie člena kráľovskej rodiny, jeho významné životné udalosti, napríklad svadbu alebo úmrtie. Rovnako sa môžeme zamerať na šport, zvieratá alebo lietadlá.

Musíme sa vedieť postarať

Investovanie do známok na vlastnú päsť je náročné aj v otázke starostlivosti. Pri nesprávnom uskladnení sa čas na známkach môže naozaj zle podpísať. Najmä ak máme nutkanie si známky často prezerať, brať ich do rúk či sa nimi chváliť.

Odborníci odporúčajú so známkami manipulovať čo najopatrnejšie a nikdy ich nechytať holými rukami. Musíme používať rukavičky a nie ostrú pinzetu. Známky by mali byť umiestnené v miestnosti, kde nie je vysoká vlhkosť, ktorá by mohla spôsobiť deformáciu či dokonca plesne. Najhoršími miestami, kde by sme mohli známky skladovať, sú pivničná kobka, garáž alebo povala. Sú tu veľké výkyvy teplôt, hrozí poškodenie známok zaplavením či znehodnotenie hmyzom alebo hlodavcami.

Potrebné je tiež myslieť na to, že sme do známok investovali naše voľné finančné prostriedky, ktoré takýmto spôsobom chceme zhodnocovať. Preto by bola vyslovene hlúposť skladovať známky v škatuliach či papierových vrecúškach, v ktorých sa zvyčajne menej cenné známky predávajú. Musíme preto investovať aj do kvalitného albumu, ktorý našu investíciu ochráni.

Kedy a kde známky predať?

Skúsení investori radia vložiť voľné prostriedky do známok minimálne na päť rokov, ideálna je však desaťročná vyhliadka. Ak po tomto období chceme známky speňažiť, najlepšie je ísť si nechať ohodnotiť investíciu k overenému predajcovi. Ten nám môže s predajom pomôcť, predávať tiež môžeme na aukciách.

Ak sme spravili zlé rozhodnutie a v zbierke máme nezaujímavé známky alebo celé portfólio, predať ich môžeme na veľtrhu, kam chodia aj nadšení filatelisti. Táto rada nezaručí návrat celej investície, no pomôže minimalizovať straty. Možnosťou je tiež online predaj.

Takmer 10 miliónov za jedinú známku

Doteraz najvyššia finančná suma vyplatená za jednu-jedinú známku predstavuje 9,48 milióna eur. Bolo to za jednocentovú purpurovú poštovú známku z Britskej Guyany, dnes Guyany. Za najvzácnejšiu známku na svete sa považuje modrý Maurícius, ktorý je označovaný za klenot zbierky poštových známok britskej kráľovnej Alžbety II.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
10.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Obrazy ochránia peniaze a zútulnia domov

Čisté, jednofarebné steny alebo tapety sú dnes opäť v móde. Domácnosť však v takomto prípade môže pôsobiť trochu fádne, možno až ...

3.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Turbulentné obdobie nás môže zaviesť do nepoznaných investičných vôd

Kríza spôsobená novým koronavírusom poriadne otriasa svetom investícií a preveruje mnohé doteraz fungujúce tvrdenia odborníkov. My sme sa ...

19.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Tvrdý alkohol uspokojí hneď niekoľko typov investorov

Rozumne investovať znamená rozumne si rozložiť investičné portfólio. Ak už máme nakúpené dlhopisy a akcie, a chceme diverzifikovať aj ...

12.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Šperky z vás môžu spraviť novodobých hľadačov pokladov

Nedávno sme si predstavili základy investovania do zlata a diamantov. Logicky by sme sa teda mohli pýtať, a čo šperky? Tiež sú investičnou ...

5.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Akcie technologických firiem generujú nadštandardné výnosy

Kríza je vždy najlepším obdobím na investovanie. Ceny padajú a investori môžu nakúpiť naozaj výhodne. Paradoxne, aktuálna situácia je ...

29.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Autá sú veľkým lákadlom, no uspejú len tí najostrieľanejší

Investovať do áut je dobrodružstvo plné zákrut, ktoré sú často nepredvídateľné. Ak k tejto jazde pridáme čistú lásku k vôni benzínu, ...

22.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Premeňte lásku k vínu na príjemné zhodnocovanie svojich peňazí

Mlieko starcov alebo nápoj bohov. Víno nemá lichotivé prívlastky len preto, že dokáže spríjemniť večer, rozšíriť paletu chutí už aj ...

15.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Diamanty sú večné, no treba pri nich zachovať rozvahu

Cena diamantu v snubnom prsteni má byť, podľa tradície, na úrovni troch mesačných platov budúceho ženícha. Pôvodne marketingový trik ...

8.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Podielové fondy sú dobrým štartom do sveta investícií

Snaha o lepšie zabezpečenie sa na dôchodok sa môže stať vynikajúcim impulzom, aby sme sa pustili do investovania. Musíme sa však vyznať. ...

1.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Kryptomeny vás pobláznia... alebo ich znenávidíte

Máte radi adrenalín a investovanie? Potom by sa do hľadáčika vášho záujmu mali dostať kryptomeny. Sú bláznivou jazdou výnosov a pádov, ...

25.7.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Zlato a vzácne kovy sú bezpečným prístavom

Možností, ako dlhodobo a bezpečne investovať voľné finančné prostriedky, je viacero. Jednu z najväčších istôt predstavujú drahé kovy, ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Vladimír Pikora: Najlepším receptom na koronakrízu sú pot a slzy, ale ľuďom sa musí oplatiť pracovať
 2. 2.
  Na Slovensko prichádza online poistenie pre psov a mačky
 3. 3.
  Finančník a poslanec NRSR, Erik Ňarjaš, riadil globálne finančné inštitúcie, teraz radí ako sa dostať z finančnej krízy
 4. 4.
  Povodne znovu trápia Slovákov. Ako získať čo najrýchlejšiu pomoc od poisťovne?
 5. 5.
  Nová spolupráca dvoch spoločností na poistnom trhu je o digitalizácii