Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Hľadáte investičné príležitosti? Známky sú zaujímavá alternatíva, ktorá dokáže vyvolať vášeň

Juraj Recký Investovanie Poslať

Sú pomerne nenápadné, no sú v nich uložené miliardy, ktoré sa každoročne zhodnocujú. Investičné známky. Musíme však rozlišovať medzi známkami pre filatelistov a pre investorov. Zbierku z detstva alebo po starých rodičoch si aj tak pre istotu dajte zhodnotiť odborníkovi.

poštové známky

Foto: Shutterstock

Kto je vlastne filatelista?

Úvod do investovania do známok by mohol znieť napríklad takto: Filatelista, teda zberateľ známok, je človek, ktorého baví štúdium známok a história pošty. Filatelista na finančnú hodnotu priveľmi nepozerá. Zaujímajú ho súvislosti a príbeh známky. Investor je človek, ktorého zaujíma malé percento ponúkaných známok. To malé percento, ktoré má investičnú hodnotu.

Investori, ktorí sa špecializujú na známky, odvážne tvrdia, že stav ekonomiky zväčša ceny investičných známok neovplyvňuje. Pri takomto tvrdení balansujú na hrane, no podopierajú ho reálnymi číslami. Hodnota investičných známok za poslednú dekádu narástla o 133,5 %, teda ročná miera rastu je 8,8 %.

Tieto čísla zverejnila britská spoločnosť Stanley Gibbons, ktorá je najstarším obchodníkom s cennými známkami na svete. Vychádzala z investičného fondu GB250, ktorý sleduje 250 najcennejších britských investičných známok.

Odvážne tvrdenie, že ceny investičných známok zväčša neovplyvňuje stav ekonomiky, podporuje aj situácia z krízových rokov 2008 až 2010, keď hodnota známok narástla o 17,7 %.

Odborníci tiež pripomínajú, že za stabilnými a rastúcimi cenami známok je aj ich presné skatalogizovanie. Teda, že o každom vydanom kuse máme veľmi presné informácie. Napríklad vieme presne, koľko kusov sa vydalo a kedy. Pri vzácnych známkach katalógy dokonca uvádzajú aj majiteľov.

Ako sa určuje cena známky?

Ako investora by nás pri výbere známky mala zaujímať jej hodnota, stav a autenticita.

  • Hodnotu určuje najmä unikátnosť známky. Teda limitované vydania alebo známky, z ktorých sa zachovalo veľmi málo kusov. Tie najhodnotnejšie známky sú zvyčajne „chybotlače“.

  • Stav investičnej známky sa určuje podľa univerzálneho hodnotenia. To má niekoľko stupňov od vynikajúceho stavu až po vyslovene zlý. Známka v zlom stave je napríklad roztrhnutá. Pri určovaní stavu sa sleduje vyblednutie farieb alebo stav okrajov.

  • Autenticita je zvyčajne dokladovaná certifikátom.

Odborníci odporúčajú nakupovať skôr portfólio známok, teda zbierku, ktorá zvyčajne obsahuje päť až sedem investične hodnotných známok. Takto investičné známky predávajú overené spoločnosti, ako napríklad už spomenutá Stanley Gibbons.

Tieto sú naozaj cenné

Medzi veľmi cenené a žiadané investičné známky patria zbierky zamerané na Československú republiku po rozpade Rakúsko-Uhorska. Tieto známky zbierajú okrem Slovákov a Čechov tiež Nemci, Maďari a Rakúšania. Ceny sa tu aktuálne pohybujú okolo 3 000 eur za kus.

Ázia sa stáva rajom investičných známok

Medzi obľúbené investičné známky patria hongkonské alebo čínske známky. Na ázijských trhoch popularita investovania do známok rastie od roku 2010 doslova raketovým tempom, čo sa pozitívne prejavuje aj na cenách. Ak by sme narazili na známky, ktoré nemajú perforovaný okraj, ten sa objavuje až v roku 1854, rozhodne by sme nemali zaváhať.

Objektívne treba povedať, že investovanie do známok je rovnako rizikové ako akékoľvek iné alternatívne investovanie. Tieto investície nie sú nijako regulované. Znamená to, že pri výbere musíme pozerať na to, aby sme kupovali či už známku, alebo portfólio, o ktoré je zdravý záujem.

Aj v známkach existujú trendy. Môže sa stať, že nakúpime za nereálnu, umelo nafúknutú cenu. Pri investovaní do známok nám tiež nikto negarantuje výnos. A to aj napriek odvážnym tvrdeniam a príkladom o nezávislosti od ekonomiky, ktorú sme spomínali vyššie.

Pri alternatívnych investíciách sa odporúča, aby tvorili menšinu z vášho investičného portfólia. Konkrétne pri známkach odborníci hovoria o 10 % investičného portfólia.

Vytvoriť vlastné portfólio? Áno, aj to je cesta

Nakupovať celé portfólio cez obchodnú spoločnosť, samozrejme, nie je podmienkou a jedinou možnosťou investovania do známok. Ak nás filatelistika baví, môžeme nakupovať aj po jednotlivých kusoch a vytvárať si vlastné portfólio. Ideálne je, ak je portfólio tematické. Tu, samozrejme, musíme veľa študovať, aby sme mali prehľad na úrovni profesionála. Medzi najčastejšie odporúčané zdroje patrí ukphilately.org.uk, Zväz slovenských filatelistov či Poštové známky.

Zbierku môžeme budovať nákupom na aukcii, kde, samozrejme, môžeme aj predávať, no sledovať sa oplatí tiež Bazoš alebo české Aukro. Ak by sme preferovali skôr tradičnejší osobný nákup, môžeme sa vybrať aj na veľtrhy známok. Organizujú sa ako na Slovensku, tak po celej Európe. Ten najvýznamnejší a najväčší prebieha každú jar a jeseň v Londýne a nesie názov Stampex.

Čo je tematické portfólio?

Tematické portfólio je portfólio, ktoré počíta známky zachytávajúce napríklad narodenie člena kráľovskej rodiny, jeho významné životné udalosti, napríklad svadbu alebo úmrtie. Rovnako sa môžeme zamerať na šport, zvieratá alebo lietadlá.

Musíme sa vedieť postarať

Investovanie do známok na vlastnú päsť je náročné aj v otázke starostlivosti. Pri nesprávnom uskladnení sa čas na známkach môže naozaj zle podpísať. Najmä ak máme nutkanie si známky často prezerať, brať ich do rúk či sa nimi chváliť.

Odborníci odporúčajú so známkami manipulovať čo najopatrnejšie a nikdy ich nechytať holými rukami. Musíme používať rukavičky a nie ostrú pinzetu. Známky by mali byť umiestnené v miestnosti, kde nie je vysoká vlhkosť, ktorá by mohla spôsobiť deformáciu či dokonca plesne. Najhoršími miestami, kde by sme mohli známky skladovať, sú pivničná kobka, garáž alebo povala. Sú tu veľké výkyvy teplôt, hrozí poškodenie známok zaplavením či znehodnotenie hmyzom alebo hlodavcami.

Potrebné je tiež myslieť na to, že sme do známok investovali naše voľné finančné prostriedky, ktoré takýmto spôsobom chceme zhodnocovať. Preto by bola vyslovene hlúposť skladovať známky v škatuliach či papierových vrecúškach, v ktorých sa zvyčajne menej cenné známky predávajú. Musíme preto investovať aj do kvalitného albumu, ktorý našu investíciu ochráni.

Kedy a kde známky predať?

Skúsení investori radia vložiť voľné prostriedky do známok minimálne na päť rokov, ideálna je však desaťročná vyhliadka. Ak po tomto období chceme známky speňažiť, najlepšie je ísť si nechať ohodnotiť investíciu k overenému predajcovi. Ten nám môže s predajom pomôcť, predávať tiež môžeme na aukciách.

Ak sme spravili zlé rozhodnutie a v zbierke máme nezaujímavé známky alebo celé portfólio, predať ich môžeme na veľtrhu, kam chodia aj nadšení filatelisti. Táto rada nezaručí návrat celej investície, no pomôže minimalizovať straty. Možnosťou je tiež online predaj.

Takmer 10 miliónov za jedinú známku

Doteraz najvyššia finančná suma vyplatená za jednu-jedinú známku predstavuje 9,48 milióna eur. Bolo to za jednocentovú purpurovú poštovú známku z Britskej Guyany, dnes Guyany. Za najvzácnejšiu známku na svete sa považuje modrý Maurícius, ktorý je označovaný za klenot zbierky poštových známok britskej kráľovnej Alžbety II.

logo
Prečítajte si tiež:
20.5.2024 Redakcia FinReport

Americký Dow Jones index po prvý raz v histórii prekonal hranicu 40-tisíc bodov

Akciový trh v USA pokračuje v raste a v uplynulom týždni sa mu podarilo dosiahnuť hneď dva nové rekordy. Kľúčový americký index Dow Jones ...

20.5.2024 Martin Jamnický

Zlato prelomilo ďalší historický rekord, keď sa priblížilo k hranici 2 450 dolárov za uncu

Cena zlata opäť prelomila svoj doterajší historický rekord, keď sa v pondelok 20. mája 2024 sa dostala na dotyk k hranici 2 450 dolárov za ...

4.3.2024 Eva Sadovská

Výnosnosť podielových fondov atakovala maximá spred dvoch rokov. Ktoré zhodnocovali najviac?

Počas predchádzajúcich dvoch rokov sme boli svedkami rekordne vysokej – dvojcifernej inflácie. Viac ako inokedy sa hovorí o rozumnom ...

19.4.2023 Redakcia FinReport

NBS spúšťa predaj striebornej desaťeurovky s motívom parnej železnice Bratislava – Trnava

Národná banka Slovenska dnes začína s predajom striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur. Jej motívom je tentoraz 150. ...

15.3.2023 Martin Jamnický

Krach amerických bánk vyhnal cenu zlata nad 1 900 dolárov za uncu, investori opäť hľadajú istoty

Problémy na finančných trhoch, pokles a následné kolísanie hodnoty kryptomien a krach troch amerických bánk spôsobili, že investori opäť ...

12.3.2023 Redakcia FinReport

Top investičnou komoditou tohto roka môže byť popri zlate aj meď

Investori na začiatku tohto roku zbystrili pozornosť. Po neúspešnom roku 2022 začala rásť hodnota akcií, polepšilo si zlato a nárast ...

24.2.2023 Redakcia FinReport

Cena zlata bude v tomto roku rásť, a možno dosiahne aj rekordné úrovne

Začiatkom tohto roka dosiahla cena zlata svoje polročné maximum na úrovni 1 850 dolárov za trójsku uncu. Na rastovej krivke sa udržiava aj ...

23.2.2023 Robert Juriš

Globálny predaj NFT umenia vo februári 2022 medziročne klesol o 86 % na 20,8 milióna dolárov

Kryptografická zima definitívne schladila chuť zberateľov na digitálne umelecké diela. Ešte nedávno prekvitajúci trh s umením NFT klesá ...

22.2.2023 Dominik Horváth

Po katastrofálnom roku je dôležité zamyslieť sa nad správnou voľbou investičných aktív

Kým v roku 2021 akciový trh po prvotnom pandemickom otrase raketovo rástol, rok 2022 sa zaradil k investične najhorším rokom v modernej ...

17.2.2023 Naďa Černá

Lietadlo Elvisa Presleyho vydražili za 260-tisíc dolárov. Posledných 40 rokov stálo na púšti

Súkromné lietadlo kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho, ktoré štyri desaťročia nevzlietlo, pretože bolo zaparkované v púšti v Roswell ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay