Hľadáte investičné príležitosti? Známky sú zaujímavá alternatíva, ktorá dokáže vyvolať vášeň
Sú pomerne nenápadné, no sú v nich uložené miliardy, ktoré sa každoročne zhodnocujú. Investičné známky. Musíme však rozlišovať medzi známkami pre filatelistov a pre investorov. Zbierku z detstva alebo po starých rodičoch si aj tak pre istotu dajte zhodnotiť odborníkovi.

Foto: Shutterstock
Kto je vlastne filatelista?
Úvod do investovania do známok by mohol znieť napríklad takto: Filatelista, teda zberateľ známok, je človek, ktorého baví štúdium známok a história pošty. Filatelista na finančnú hodnotu priveľmi nepozerá. Zaujímajú ho súvislosti a príbeh známky. Investor je človek, ktorého zaujíma malé percento ponúkaných známok. To malé percento, ktoré má investičnú hodnotu.
Investori, ktorí sa špecializujú na známky, odvážne tvrdia, že stav ekonomiky zväčša ceny investičných známok neovplyvňuje. Pri takomto tvrdení balansujú na hrane, no podopierajú ho reálnymi číslami. Hodnota investičných známok za poslednú dekádu narástla o 133,5 %, teda ročná miera rastu je 8,8 %.
Tieto čísla zverejnila britská spoločnosť Stanley Gibbons, ktorá je najstarším obchodníkom s cennými známkami na svete. Vychádzala z investičného fondu GB250, ktorý sleduje 250 najcennejších britských investičných známok.
Odvážne tvrdenie, že ceny investičných známok zväčša neovplyvňuje stav ekonomiky, podporuje aj situácia z krízových rokov 2008 až 2010, keď hodnota známok narástla o 17,7 %.
Odborníci tiež pripomínajú, že za stabilnými a rastúcimi cenami známok je aj ich presné skatalogizovanie. Teda, že o každom vydanom kuse máme veľmi presné informácie. Napríklad vieme presne, koľko kusov sa vydalo a kedy. Pri vzácnych známkach katalógy dokonca uvádzajú aj majiteľov.
Ako sa určuje cena známky?
Ako investora by nás pri výbere známky mala zaujímať jej hodnota, stav a autenticita.
-
Hodnotu určuje najmä unikátnosť známky. Teda limitované vydania alebo známky, z ktorých sa zachovalo veľmi málo kusov. Tie najhodnotnejšie známky sú zvyčajne „chybotlače“.
-
Stav investičnej známky sa určuje podľa univerzálneho hodnotenia. To má niekoľko stupňov od vynikajúceho stavu až po vyslovene zlý. Známka v zlom stave je napríklad roztrhnutá. Pri určovaní stavu sa sleduje vyblednutie farieb alebo stav okrajov.
-
Autenticita je zvyčajne dokladovaná certifikátom.
Odborníci odporúčajú nakupovať skôr portfólio známok, teda zbierku, ktorá zvyčajne obsahuje päť až sedem investične hodnotných známok. Takto investičné známky predávajú overené spoločnosti, ako napríklad už spomenutá Stanley Gibbons.
Tieto sú naozaj cenné
Medzi veľmi cenené a žiadané investičné známky patria zbierky zamerané na Československú republiku po rozpade Rakúsko-Uhorska. Tieto známky zbierajú okrem Slovákov a Čechov tiež Nemci, Maďari a Rakúšania. Ceny sa tu aktuálne pohybujú okolo 3 000 eur za kus.
Ázia sa stáva rajom investičných známok
Medzi obľúbené investičné známky patria hongkonské alebo čínske známky. Na ázijských trhoch popularita investovania do známok rastie od roku 2010 doslova raketovým tempom, čo sa pozitívne prejavuje aj na cenách. Ak by sme narazili na známky, ktoré nemajú perforovaný okraj, ten sa objavuje až v roku 1854, rozhodne by sme nemali zaváhať.
Objektívne treba povedať, že investovanie do známok je rovnako rizikové ako akékoľvek iné alternatívne investovanie. Tieto investície nie sú nijako regulované. Znamená to, že pri výbere musíme pozerať na to, aby sme kupovali či už známku, alebo portfólio, o ktoré je zdravý záujem.
Aj v známkach existujú trendy. Môže sa stať, že nakúpime za nereálnu, umelo nafúknutú cenu. Pri investovaní do známok nám tiež nikto negarantuje výnos. A to aj napriek odvážnym tvrdeniam a príkladom o nezávislosti od ekonomiky, ktorú sme spomínali vyššie.
Pri alternatívnych investíciách sa odporúča, aby tvorili menšinu z vášho investičného portfólia. Konkrétne pri známkach odborníci hovoria o 10 % investičného portfólia.
Vytvoriť vlastné portfólio? Áno, aj to je cesta
Nakupovať celé portfólio cez obchodnú spoločnosť, samozrejme, nie je podmienkou a jedinou možnosťou investovania do známok. Ak nás filatelistika baví, môžeme nakupovať aj po jednotlivých kusoch a vytvárať si vlastné portfólio. Ideálne je, ak je portfólio tematické. Tu, samozrejme, musíme veľa študovať, aby sme mali prehľad na úrovni profesionála. Medzi najčastejšie odporúčané zdroje patrí ukphilately.org.uk, Zväz slovenských filatelistov či Poštové známky.
Zbierku môžeme budovať nákupom na aukcii, kde, samozrejme, môžeme aj predávať, no sledovať sa oplatí tiež Bazoš alebo české Aukro. Ak by sme preferovali skôr tradičnejší osobný nákup, môžeme sa vybrať aj na veľtrhy známok. Organizujú sa ako na Slovensku, tak po celej Európe. Ten najvýznamnejší a najväčší prebieha každú jar a jeseň v Londýne a nesie názov Stampex.
Čo je tematické portfólio?
Tematické portfólio je portfólio, ktoré počíta známky zachytávajúce napríklad narodenie člena kráľovskej rodiny, jeho významné životné udalosti, napríklad svadbu alebo úmrtie. Rovnako sa môžeme zamerať na šport, zvieratá alebo lietadlá.
Musíme sa vedieť postarať
Investovanie do známok na vlastnú päsť je náročné aj v otázke starostlivosti. Pri nesprávnom uskladnení sa čas na známkach môže naozaj zle podpísať. Najmä ak máme nutkanie si známky často prezerať, brať ich do rúk či sa nimi chváliť.
Odborníci odporúčajú so známkami manipulovať čo najopatrnejšie a nikdy ich nechytať holými rukami. Musíme používať rukavičky a nie ostrú pinzetu. Známky by mali byť umiestnené v miestnosti, kde nie je vysoká vlhkosť, ktorá by mohla spôsobiť deformáciu či dokonca plesne. Najhoršími miestami, kde by sme mohli známky skladovať, sú pivničná kobka, garáž alebo povala. Sú tu veľké výkyvy teplôt, hrozí poškodenie známok zaplavením či znehodnotenie hmyzom alebo hlodavcami.
Potrebné je tiež myslieť na to, že sme do známok investovali naše voľné finančné prostriedky, ktoré takýmto spôsobom chceme zhodnocovať. Preto by bola vyslovene hlúposť skladovať známky v škatuliach či papierových vrecúškach, v ktorých sa zvyčajne menej cenné známky predávajú. Musíme preto investovať aj do kvalitného albumu, ktorý našu investíciu ochráni.
Kedy a kde známky predať?
Skúsení investori radia vložiť voľné prostriedky do známok minimálne na päť rokov, ideálna je však desaťročná vyhliadka. Ak po tomto období chceme známky speňažiť, najlepšie je ísť si nechať ohodnotiť investíciu k overenému predajcovi. Ten nám môže s predajom pomôcť, predávať tiež môžeme na aukciách.
Ak sme spravili zlé rozhodnutie a v zbierke máme nezaujímavé známky alebo celé portfólio, predať ich môžeme na veľtrhu, kam chodia aj nadšení filatelisti. Táto rada nezaručí návrat celej investície, no pomôže minimalizovať straty. Možnosťou je tiež online predaj.
Takmer 10 miliónov za jedinú známku
Doteraz najvyššia finančná suma vyplatená za jednu-jedinú známku predstavuje 9,48 milióna eur. Bolo to za jednocentovú purpurovú poštovú známku z Britskej Guyany, dnes Guyany. Za najvzácnejšiu známku na svete sa považuje modrý Maurícius, ktorý je označovaný za klenot zbierky poštových známok britskej kráľovnej Alžbety II.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Anketa: Pre finančných agentov je kľúčové vzdelávanie seba aj svojich kolegov
- 2.43. Novomestský jarmok 22. - 24. septembra 2023
- 3.Minimálne dôchodky sa zvyšujú už od 1. októbra 2023. O koľko pôjdu nahor?
- 4.Ružinovské hodové slávnosti 23. - 24. septembra 2023
- 5.Komerčné zdravotné pripoistenie: Čo všetko by mohlo obsahovať a kedy sa ho dočkáme?