Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Zaostrite na predmety obľúbených celebrít

Juraj Recký Investovanie Poslať

Alternatívne investície majú svoje jedinečné čaro v tom, že si k nim môžeme vytvoriť citové puto. Vo svete financií to nie je až také žiaduce, no môže to byť aj prospešné. Ak niekto naozaj miluje Madonnu, neváha za kúsok z jej šatníka zaplatiť nemalú sumu. A v tom je ten trik.

image

Foto: Facebook Marilyn Monroe

Malcolm Forbes povedal: „Žiadna z mojich investícií mi nerobí takú radosť, ako zbierka autogramov známych osobností. Dávajú mi pocit, že v rukách držím kus histórie.“ Podľa mnohých investorov do predmetov známych osobností tento citát najlepšie vystihuje dôvody, prečo svoje voľné prostriedky vkladajú do šiat známej speváčky, nábytku po politikovi alebo rekvizít z kultových filmov.

Prameň vlasov za tisíce dolárov

Elvis Presley zomrel 16. augusta 1977. Dnes, takmer po piatich desaťročiach od jeho smrti, má stále zástupy fanúšikov, imitátorov a jeho hudba či štýl sú nesmrteľne populárne. Elvisova prázdna fľaštička od liekov sa na aukcii vydražila za takmer 4 000 dolárov, za prameň vlasov zaplatil fanúšik 16 000 dolárov. Naopak, tričko s Elvisom, aj keď desiatky rokov staré, či figúrka s podobizňou kráľa rock´n´rollu, nemusia mať žiadnu hodnotu.

Čo nám tento príklad o investovaní do memorabílií (spomienkové predmety – pozn. red.) slávnych osobností hovorí? V prvom rade to, že masovo produkované spomienkové predmety nemajú ani po rokoch žiadnu investičnú hodnotu. Môžeme sa na ne upnúť emocionálne, pretože nám pripomenú najlepší koncert nášho života, no to ich cenu nezdvihne.

Hľadajme osobné veci s príbehom

Pri investičných spomienkových predmetoch je dôležitý prívlastok osobné. Pri takýchto predmetoch máme zaručené, že ide o unikátny jedinečný kúsok, ktorý sa vyskytuje len v jednom-jedinom exemplári. A preto môže jeho cena rásť. V roku 2017 sa vydražil Kennedyho denník z cesty po povojnovej Európe za viac ako 700-tisíc dolárov. Jeho cena sa odvíja od toho, že to bol o osobný denník, navyše prezidenta USA.

V tomto príklade vidíme aj ďalší dôležitý faktor, ktorý vytvára investičnú hodnotu predmetu. Je ním príbeh. V Kennedyho prípade je tragický, pretože bol zavraždený. Je to však jeden z najväčších príbehov vôbec.  

Veselším príbehom je dražba šiat speváčky Marilyn Monroe, v ktorých spievala narodeninovú klasiku Happy Birthday práve prezidentovi Johnovi F. Kennedymu. Tieto šaty sa v roku 2016 vydražili za rekordných 4,8-milióna dolárov. Bola to vôbec najvyššia suma, akú kedy kto v aukcii za šaty zaplatil.

Morbídne? Bohužiaľ, no cenné

Medzi spomenutými celebritami si môžeme všimnúť jednu spojitosť. Všetky sú už po smrti. Aj keď to vyznieva morbídne, pre investorov je to dôležité. Živá celebrita môže svoju reputáciu zo dňa na deň absolútne zničiť a odísť do zabudnutia. Memorabílie po takomto človeku nebudú mať lákavú, a možno ani žiadnu, investičnú hodnotu. Mŕtva celebrita si svoj poctivo budovaný imidž pokaziť nemôže.

Pravdou je, že takéto celebritné zberateľské predmety nie sú dostupné každému nádejnému investorovi. Dôvodom sú skutočne vysoké ceny. Môžeme sa vybrať aj cestou stredne vysokých investícií. Nepôjde o až také jedinečné investičné kúsky, no stále budú hodnotné. Reč je o limitovaných edíciách alebo podpísaných predmetoch.  

Podpis cenu vystrelí nahor

„Limitky“ sme predstavili už v článku o investovaní do kníh. Dôležité je, aby predmet mal poradové číslo. Čím je toto poradové číslo nižšie, tým je jeho potenciálna investičná hodnota vyššia.

Pri moderných celebritách je populárne zbieranie podpisov. Podpísané môžu byť knihy, šaty, fotografie, vinylové platne, v podstate čokoľvek. Podpísaná športová kartička z limitovanej edície má pre zberateľov cenu zlata. O-Pee-Chee kartička z roku 1979, na ktorej je hokejista Wayne Gretzky, sa na aukcii predala za 50 000 dolárov. Ak by bola podpísaná hokejistom, jej cena sa môže ešte mnohonásobne zvýšiť.

Čím viac zaujímavostí, tým hodnotnejší kúsok

Pri tejto kartičke sa stretáva veľa faktorov, ktoré z nej robia unikát. Spoločnosť O-Pee-Chee, ktorá kartičku vydala, sa venovala výrobe sladkostí a kartičky športovcov pridávala do balení len v limitovaných počtoch ako marketingový nástroj. Wayne Gretzky je považovaný za najlepšieho hokejistu všetkých čias. V neposlednom rade cenu kartičky zvyšuje aj to, že ide o naozaj starý kúsok.

Investičné celebritné predmety môžeme nakupovať na aukciách, no pošťastiť sa môže aj v antikvariátoch, starožitníctvach či pri vypratávaní povaly prastarých rodičov. Cenu pri kúpe a predaji musíme nechať vždy overiť treťou stranou, pretože lov na takéto predmety je skutočne bojom, a druhá strana spraví všetko pre to, aby na nás čo najviac zarobila.

Nespoliehajme sa ani na certifikáty pravosti

Mimoriadny pozor si musíme dávať na falzifikáty. Neodporúča sa veriť ani certifikátom pravosti. Overovaniu pravosti podpisov sa venujú viaceré svetové inštitúcie, ktoré pri predaji a kúpe môžu vystupovať ako nezávislá tretia strana. Pomôcť môžu aj odborníci na novodobú históriu a popkultúru.

Profesionálnym tipom je byť súčasťou subkultúry, ktorá má svoje celebrity. Český hip-hop, nech tento hudobný žáner vnímame akokoľvek, je ideálnym príkladom. Legendárna česká hiphopová skupina Indy&Wich vydala jedno vôbec z prvých CD tohto žánru v Česku s názvom My 3.

CD vyšlo v roku 2002 na náklady skupiny vo veľmi limitovanom počte a v podstate okamžite sa stalo najzásadnejším albumom tohto žánru. Neskôr toto CD vyšlo aj v podobe vinylovej platne. V reedícii sa album predáva aj dnes, za približne 12 eur, no kúsky z pôvodného vydania sú násobne drahšie, a kúpiť toto CD je doslova otázkou šťastia.

Podpísaný vinyl Indy&Wich, ktorý bol v ešte limitovanejšom počte ako CD, sa na fórach predáva za stovky eur.

Najzaujímavejšie investičné celebritné predmety

Pôvodné tenisky Nike Air Jordan 1 sa v máji 2020 podarilo vydražiť za 560 000 dolárov. Zapísali sa do Guinnessovej knihy rekordov, ako najdrahšie tenisky predané v aukcii.

Zamatovú bundu Michaela Jacksona, ktorú mal spevák na oslave narodenín Elizabeth Taylorovej v roku 1997, kúpila Kim Kardashian za 65 625 dolárov pre svoju dcéru North. Táto cena je 3-krát vyššia, než predpokladaná predajná cena.

Klobúk z videoklipu Smooth Criminal Michaela Jacksona sa predal za 56 250 dolárov.

Automobil General Lee 1969 Charger z filmu Majstri Hazardu (The Dukes of Hazzard) z roku 2005, ktoré pôvodne vlastnil herec John Schneider, sa na online aukcii na eBay predalo za 9 900 500 dolárov.

Tenisová raketa, ktorú tenistka Serena Williamsová zlomila po prehre s Naomi Osakovou na US Open 2018, sa vydražila za 20 910 dolárov.

Plagát filmu Metropolis, ktorý mal premiéru v roku 1927, kúpil súkromný zberateľ za 690 000 dolárov v roku 2005. Plagát je jeden zo štyroch existujúcich.

Strieborná parochňa Andyho Warhola sa v roku 2006 vydražila za 10 800 dolárov. Išlo o prvú aukciu umelcových vecí od jeho smrti v roku 1987.

Znie to absurdne, ale až 100 000 dolárov zaplatil zberateľ za polovicu rozjedeného sendviču speváka Nialla Horana.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.2.2021 Dominik Horváth

Ako sa Dávid opäť pobil s Goliášom, alebo ako malí investori vyprášili hedžové fondy

Boj Dávida s Goliášom. Tak by sa dal nazvať novodobý úkaz na akciových trhoch, pri ktorom sa tisíce retailových investorov ostro postavili ...

13.2.2021 Robert Juriš

Investičné príležitosti: Aký bol uplynulý rok a čo bude hýbať trhmi v roku 2021?

Istotou roku 2021 je, že o svetlo na konci koronakrízového tunela sa postará len úspešná vakcinácia proti vírusu COVID-19. Ak bude rýchla, ...

6.2.2021 Redakcia FinReport

Kryptomeny sú korením investičného portfólia. Pridávajte ho s mierou a investujte len sumu, ktorú dokážete oželieť

Kryptomeny, čiže digitálne alebo virtuálne meny, sa začínajú čoraz intenzívnejšie tlačiť medzi alternatívne investície, ktoré sú ...

30.1.2021 Roland Régely

Väčšina Slovákov si na dôchodok sporí zle. Mnohí budú v starobe nepríjemne prekvapení výškou svojej penzie

Slováci si na svoje budúce dôchodky sporia nevýhodne. Dokazujú to nízke výnosy dôchodkových fondov za posledné dva roky. Našinci sa ...

23.1.2021 Roland Régely

Hodnota zberateľských kuriozít naberá na sile. Titulnú stranu komiksu o Tintinovi vydražili za viac ako 3 milióny eur

Komiksy s obľúbenými príbehmi nie sú len zaujímavé čítanie s ilustráciami, ale aj investičná príležitosť. Svedčí o tom nedávna ...

16.1.2021 Dominik Horváth

Hľadáte investičné príležitosti? Cez ETF fondy pretekajú miliardy dolárov

Čoraz populárnejšie ETF fondy zažili turbulentný rok. Po prvotnom prepade na začiatku roka 2020 sa dokázali postupne stabilizovať, a v ...

9.1.2021 Dominik Horváth

Spoločnosť Airbnb je konečne na burze a hneď v prvý deň dosiahla historické maximá

Spoločnosť Airbnb, platforma na prenájom nehnuteľností, po niekoľkoročnom čakaní začiatkom decembra 2020 konečne vstúpila na burzu. ...

2.1.2021 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Rok 2020 bol veľkým učiteľom, a čo očakávať v roku 2021?

Správne vyvážené investičné portfólio sa ukázalo ako správna stratégia. Je výborné pre turbulentné obdobie, ktoré sa zrejme stane ...

26.12.2020 Dominik Horváth

Investori pozor, začína sa Santa Claus Rally a možno sa bude jazdiť aj na Tesle

Koniec roka sa spája nielen s vianočnými sviatkami a s oslavou príchodu nového roka. Napríklad investori majú svoju Santa Claus Rally, ktorá ...

19.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte príležitosti? Historické budovy sú riešením pre milovníkov investičných maratónov

Niektoré historické budovy na Slovensku sa dajú kúpiť aj za cenu 3-izbového bytu v bratislavskej novostavbe. Nasledujú však ďalšie ...

12.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Popri fandení môžete na športe aj zarábať

Podpísaný dres, polámaná raketa z Roland Garros, kopačka slávneho futbalistu, hokejový puk z pamätného zápasu alebo limitovaný ...

5.12.2020 Robert Juriš

E. Macho: Prečo investovať do mincí? Pretože majú nízku volatilitu, veľký investičný potenciál a sú krásne

Na počiatku bola... minca. Presnejšie dukát. A nebol to hocijaký dukát, ale kráľovský desaťdukát. Navyše zlatý, 400-ročný, vyrazený v ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  V Bratislave otvorili novú výstavu, ktorá je dostupná aj počas pandémie
 2. 2.
  Prichádzate na Slovensko z krajín EÚ? Ak spĺňate určité podmienky, nemusíte ísť do 14-dňovej karantény
 3. 3.
  Transparentnosť, ekológia a udržateľný rozvoj sa premietajú aj do činnosti finančných agentov
 4. 4.
  Visa rozšírila možnosti pohybu peňazí, vďaka čomu zvýšila svoj dosah na ďalšie 2 miliardy kariet a bankových účtov
 5. 5.
  Rizikové životné poistenie: Doba si žiada digitálne riešenia, agenti však uprednostňujú osobný kontakt