Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Hľadáte investičné príležitosti? Zaostrite na predmety obľúbených celebrít

Juraj Recký Investovanie Poslať

Alternatívne investície majú svoje jedinečné čaro v tom, že si k nim môžeme vytvoriť citové puto. Vo svete financií to nie je až také žiaduce, no môže to byť aj prospešné. Ak niekto naozaj miluje Madonnu, neváha za kúsok z jej šatníka zaplatiť nemalú sumu. A v tom je ten trik.

Madonna

Foto: Facebook Marilyn Monroe

Malcolm Forbes povedal: „Žiadna z mojich investícií mi nerobí takú radosť, ako zbierka autogramov známych osobností. Dávajú mi pocit, že v rukách držím kus histórie.“ Podľa mnohých investorov do predmetov známych osobností tento citát najlepšie vystihuje dôvody, prečo svoje voľné prostriedky vkladajú do šiat známej speváčky, nábytku po politikovi alebo rekvizít z kultových filmov.

Prameň vlasov za tisíce dolárov

Elvis Presley zomrel 16. augusta 1977. Dnes, takmer po piatich desaťročiach od jeho smrti, má stále zástupy fanúšikov, imitátorov a jeho hudba či štýl sú nesmrteľne populárne. Elvisova prázdna fľaštička od liekov sa na aukcii vydražila za takmer 4 000 dolárov, za prameň vlasov zaplatil fanúšik 16 000 dolárov. Naopak, tričko s Elvisom, aj keď desiatky rokov staré, či figúrka s podobizňou kráľa rock´n´rollu, nemusia mať žiadnu hodnotu.

Čo nám tento príklad o investovaní do memorabílií (spomienkové predmety – pozn. red.) slávnych osobností hovorí? V prvom rade to, že masovo produkované spomienkové predmety nemajú ani po rokoch žiadnu investičnú hodnotu. Môžeme sa na ne upnúť emocionálne, pretože nám pripomenú najlepší koncert nášho života, no to ich cenu nezdvihne.

Hľadajme osobné veci s príbehom

Pri investičných spomienkových predmetoch je dôležitý prívlastok osobné. Pri takýchto predmetoch máme zaručené, že ide o unikátny jedinečný kúsok, ktorý sa vyskytuje len v jednom-jedinom exemplári. A preto môže jeho cena rásť. V roku 2017 sa vydražil Kennedyho denník z cesty po povojnovej Európe za viac ako 700-tisíc dolárov. Jeho cena sa odvíja od toho, že to bol o osobný denník, navyše prezidenta USA.

V tomto príklade vidíme aj ďalší dôležitý faktor, ktorý vytvára investičnú hodnotu predmetu. Je ním príbeh. V Kennedyho prípade je tragický, pretože bol zavraždený. Je to však jeden z najväčších príbehov vôbec.  

Veselším príbehom je dražba šiat speváčky Marilyn Monroe, v ktorých spievala narodeninovú klasiku Happy Birthday práve prezidentovi Johnovi F. Kennedymu. Tieto šaty sa v roku 2016 vydražili za rekordných 4,8-milióna dolárov. Bola to vôbec najvyššia suma, akú kedy kto v aukcii za šaty zaplatil.

Morbídne? Bohužiaľ, no cenné

Medzi spomenutými celebritami si môžeme všimnúť jednu spojitosť. Všetky sú už po smrti. Aj keď to vyznieva morbídne, pre investorov je to dôležité. Živá celebrita môže svoju reputáciu zo dňa na deň absolútne zničiť a odísť do zabudnutia. Memorabílie po takomto človeku nebudú mať lákavú, a možno ani žiadnu, investičnú hodnotu. Mŕtva celebrita si svoj poctivo budovaný imidž pokaziť nemôže.

Pravdou je, že takéto celebritné zberateľské predmety nie sú dostupné každému nádejnému investorovi. Dôvodom sú skutočne vysoké ceny. Môžeme sa vybrať aj cestou stredne vysokých investícií. Nepôjde o až také jedinečné investičné kúsky, no stále budú hodnotné. Reč je o limitovaných edíciách alebo podpísaných predmetoch.  

Podpis cenu vystrelí nahor

„Limitky“ sme predstavili už v článku o investovaní do kníh. Dôležité je, aby predmet mal poradové číslo. Čím je toto poradové číslo nižšie, tým je jeho potenciálna investičná hodnota vyššia.

Pri moderných celebritách je populárne zbieranie podpisov. Podpísané môžu byť knihy, šaty, fotografie, vinylové platne, v podstate čokoľvek. Podpísaná športová kartička z limitovanej edície má pre zberateľov cenu zlata. O-Pee-Chee kartička z roku 1979, na ktorej je hokejista Wayne Gretzky, sa na aukcii predala za 50 000 dolárov. Ak by bola podpísaná hokejistom, jej cena sa môže ešte mnohonásobne zvýšiť.

Čím viac zaujímavostí, tým hodnotnejší kúsok

Pri tejto kartičke sa stretáva veľa faktorov, ktoré z nej robia unikát. Spoločnosť O-Pee-Chee, ktorá kartičku vydala, sa venovala výrobe sladkostí a kartičky športovcov pridávala do balení len v limitovaných počtoch ako marketingový nástroj. Wayne Gretzky je považovaný za najlepšieho hokejistu všetkých čias. V neposlednom rade cenu kartičky zvyšuje aj to, že ide o naozaj starý kúsok.

Investičné celebritné predmety môžeme nakupovať na aukciách, no pošťastiť sa môže aj v antikvariátoch, starožitníctvach či pri vypratávaní povaly prastarých rodičov. Cenu pri kúpe a predaji musíme nechať vždy overiť treťou stranou, pretože lov na takéto predmety je skutočne bojom, a druhá strana spraví všetko pre to, aby na nás čo najviac zarobila.

Nespoliehajme sa ani na certifikáty pravosti

Mimoriadny pozor si musíme dávať na falzifikáty. Neodporúča sa veriť ani certifikátom pravosti. Overovaniu pravosti podpisov sa venujú viaceré svetové inštitúcie, ktoré pri predaji a kúpe môžu vystupovať ako nezávislá tretia strana. Pomôcť môžu aj odborníci na novodobú históriu a popkultúru.

Profesionálnym tipom je byť súčasťou subkultúry, ktorá má svoje celebrity. Český hip-hop, nech tento hudobný žáner vnímame akokoľvek, je ideálnym príkladom. Legendárna česká hiphopová skupina Indy&Wich vydala jedno vôbec z prvých CD tohto žánru v Česku s názvom My 3.

CD vyšlo v roku 2002 na náklady skupiny vo veľmi limitovanom počte a v podstate okamžite sa stalo najzásadnejším albumom tohto žánru. Neskôr toto CD vyšlo aj v podobe vinylovej platne. V reedícii sa album predáva aj dnes, za približne 12 eur, no kúsky z pôvodného vydania sú násobne drahšie, a kúpiť toto CD je doslova otázkou šťastia.

Podpísaný vinyl Indy&Wich, ktorý bol v ešte limitovanejšom počte ako CD, sa na fórach predáva za stovky eur.

Najzaujímavejšie investičné celebritné predmety

Pôvodné tenisky Nike Air Jordan 1 sa v máji 2020 podarilo vydražiť za 560 000 dolárov. Zapísali sa do Guinnessovej knihy rekordov, ako najdrahšie tenisky predané v aukcii.

Zamatovú bundu Michaela Jacksona, ktorú mal spevák na oslave narodenín Elizabeth Taylorovej v roku 1997, kúpila Kim Kardashian za 65 625 dolárov pre svoju dcéru North. Táto cena je 3-krát vyššia, než predpokladaná predajná cena.

Klobúk z videoklipu Smooth Criminal Michaela Jacksona sa predal za 56 250 dolárov.

Automobil General Lee 1969 Charger z filmu Majstri Hazardu (The Dukes of Hazzard) z roku 2005, ktoré pôvodne vlastnil herec John Schneider, sa na online aukcii na eBay predalo za 9 900 500 dolárov.

Tenisová raketa, ktorú tenistka Serena Williamsová zlomila po prehre s Naomi Osakovou na US Open 2018, sa vydražila za 20 910 dolárov.

Plagát filmu Metropolis, ktorý mal premiéru v roku 1927, kúpil súkromný zberateľ za 690 000 dolárov v roku 2005. Plagát je jeden zo štyroch existujúcich.

Strieborná parochňa Andyho Warhola sa v roku 2006 vydražila za 10 800 dolárov. Išlo o prvú aukciu umelcových vecí od jeho smrti v roku 1987.

Znie to absurdne, ale až 100 000 dolárov zaplatil zberateľ za polovicu rozjedeného sendviču speváka Nialla Horana.

logo
Prečítajte si tiež:
20.5.2024 Redakcia FinReport

Americký Dow Jones index po prvý raz v histórii prekonal hranicu 40-tisíc bodov

Akciový trh v USA pokračuje v raste a v uplynulom týždni sa mu podarilo dosiahnuť hneď dva nové rekordy. Kľúčový americký index Dow Jones ...

20.5.2024 Martin Jamnický

Zlato prelomilo ďalší historický rekord, keď sa priblížilo k hranici 2 450 dolárov za uncu

Cena zlata opäť prelomila svoj doterajší historický rekord, keď sa v pondelok 20. mája 2024 sa dostala na dotyk k hranici 2 450 dolárov za ...

4.3.2024 Eva Sadovská

Výnosnosť podielových fondov atakovala maximá spred dvoch rokov. Ktoré zhodnocovali najviac?

Počas predchádzajúcich dvoch rokov sme boli svedkami rekordne vysokej – dvojcifernej inflácie. Viac ako inokedy sa hovorí o rozumnom ...

19.4.2023 Redakcia FinReport

NBS spúšťa predaj striebornej desaťeurovky s motívom parnej železnice Bratislava – Trnava

Národná banka Slovenska dnes začína s predajom striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur. Jej motívom je tentoraz 150. ...

15.3.2023 Martin Jamnický

Krach amerických bánk vyhnal cenu zlata nad 1 900 dolárov za uncu, investori opäť hľadajú istoty

Problémy na finančných trhoch, pokles a následné kolísanie hodnoty kryptomien a krach troch amerických bánk spôsobili, že investori opäť ...

12.3.2023 Redakcia FinReport

Top investičnou komoditou tohto roka môže byť popri zlate aj meď

Investori na začiatku tohto roku zbystrili pozornosť. Po neúspešnom roku 2022 začala rásť hodnota akcií, polepšilo si zlato a nárast ...

24.2.2023 Redakcia FinReport

Cena zlata bude v tomto roku rásť, a možno dosiahne aj rekordné úrovne

Začiatkom tohto roka dosiahla cena zlata svoje polročné maximum na úrovni 1 850 dolárov za trójsku uncu. Na rastovej krivke sa udržiava aj ...

23.2.2023 Robert Juriš

Globálny predaj NFT umenia vo februári 2022 medziročne klesol o 86 % na 20,8 milióna dolárov

Kryptografická zima definitívne schladila chuť zberateľov na digitálne umelecké diela. Ešte nedávno prekvitajúci trh s umením NFT klesá ...

22.2.2023 Dominik Horváth

Po katastrofálnom roku je dôležité zamyslieť sa nad správnou voľbou investičných aktív

Kým v roku 2021 akciový trh po prvotnom pandemickom otrase raketovo rástol, rok 2022 sa zaradil k investične najhorším rokom v modernej ...

17.2.2023 Naďa Černá

Lietadlo Elvisa Presleyho vydražili za 260-tisíc dolárov. Posledných 40 rokov stálo na púšti

Súkromné lietadlo kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho, ktoré štyri desaťročia nevzlietlo, pretože bolo zaparkované v púšti v Roswell ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay