Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Zaostrite na predmety obľúbených celebrít

Juraj Recký Investovanie Poslať

Alternatívne investície majú svoje jedinečné čaro v tom, že si k nim môžeme vytvoriť citové puto. Vo svete financií to nie je až také žiaduce, no môže to byť aj prospešné. Ak niekto naozaj miluje Madonnu, neváha za kúsok z jej šatníka zaplatiť nemalú sumu. A v tom je ten trik.

image

Foto: Facebook Marilyn Monroe

Malcolm Forbes povedal: „Žiadna z mojich investícií mi nerobí takú radosť, ako zbierka autogramov známych osobností. Dávajú mi pocit, že v rukách držím kus histórie.“ Podľa mnohých investorov do predmetov známych osobností tento citát najlepšie vystihuje dôvody, prečo svoje voľné prostriedky vkladajú do šiat známej speváčky, nábytku po politikovi alebo rekvizít z kultových filmov.

Prameň vlasov za tisíce dolárov

Elvis Presley zomrel 16. augusta 1977. Dnes, takmer po piatich desaťročiach od jeho smrti, má stále zástupy fanúšikov, imitátorov a jeho hudba či štýl sú nesmrteľne populárne. Elvisova prázdna fľaštička od liekov sa na aukcii vydražila za takmer 4 000 dolárov, za prameň vlasov zaplatil fanúšik 16 000 dolárov. Naopak, tričko s Elvisom, aj keď desiatky rokov staré, či figúrka s podobizňou kráľa rock´n´rollu, nemusia mať žiadnu hodnotu.

Čo nám tento príklad o investovaní do memorabílií (spomienkové predmety – pozn. red.) slávnych osobností hovorí? V prvom rade to, že masovo produkované spomienkové predmety nemajú ani po rokoch žiadnu investičnú hodnotu. Môžeme sa na ne upnúť emocionálne, pretože nám pripomenú najlepší koncert nášho života, no to ich cenu nezdvihne.

Hľadajme osobné veci s príbehom

Pri investičných spomienkových predmetoch je dôležitý prívlastok osobné. Pri takýchto predmetoch máme zaručené, že ide o unikátny jedinečný kúsok, ktorý sa vyskytuje len v jednom-jedinom exemplári. A preto môže jeho cena rásť. V roku 2017 sa vydražil Kennedyho denník z cesty po povojnovej Európe za viac ako 700-tisíc dolárov. Jeho cena sa odvíja od toho, že to bol o osobný denník, navyše prezidenta USA.

V tomto príklade vidíme aj ďalší dôležitý faktor, ktorý vytvára investičnú hodnotu predmetu. Je ním príbeh. V Kennedyho prípade je tragický, pretože bol zavraždený. Je to však jeden z najväčších príbehov vôbec.  

Veselším príbehom je dražba šiat speváčky Marilyn Monroe, v ktorých spievala narodeninovú klasiku Happy Birthday práve prezidentovi Johnovi F. Kennedymu. Tieto šaty sa v roku 2016 vydražili za rekordných 4,8-milióna dolárov. Bola to vôbec najvyššia suma, akú kedy kto v aukcii za šaty zaplatil.

Morbídne? Bohužiaľ, no cenné

Medzi spomenutými celebritami si môžeme všimnúť jednu spojitosť. Všetky sú už po smrti. Aj keď to vyznieva morbídne, pre investorov je to dôležité. Živá celebrita môže svoju reputáciu zo dňa na deň absolútne zničiť a odísť do zabudnutia. Memorabílie po takomto človeku nebudú mať lákavú, a možno ani žiadnu, investičnú hodnotu. Mŕtva celebrita si svoj poctivo budovaný imidž pokaziť nemôže.

Pravdou je, že takéto celebritné zberateľské predmety nie sú dostupné každému nádejnému investorovi. Dôvodom sú skutočne vysoké ceny. Môžeme sa vybrať aj cestou stredne vysokých investícií. Nepôjde o až také jedinečné investičné kúsky, no stále budú hodnotné. Reč je o limitovaných edíciách alebo podpísaných predmetoch.  

Podpis cenu vystrelí nahor

„Limitky“ sme predstavili už v článku o investovaní do kníh. Dôležité je, aby predmet mal poradové číslo. Čím je toto poradové číslo nižšie, tým je jeho potenciálna investičná hodnota vyššia.

Pri moderných celebritách je populárne zbieranie podpisov. Podpísané môžu byť knihy, šaty, fotografie, vinylové platne, v podstate čokoľvek. Podpísaná športová kartička z limitovanej edície má pre zberateľov cenu zlata. O-Pee-Chee kartička z roku 1979, na ktorej je hokejista Wayne Gretzky, sa na aukcii predala za 50 000 dolárov. Ak by bola podpísaná hokejistom, jej cena sa môže ešte mnohonásobne zvýšiť.

Čím viac zaujímavostí, tým hodnotnejší kúsok

Pri tejto kartičke sa stretáva veľa faktorov, ktoré z nej robia unikát. Spoločnosť O-Pee-Chee, ktorá kartičku vydala, sa venovala výrobe sladkostí a kartičky športovcov pridávala do balení len v limitovaných počtoch ako marketingový nástroj. Wayne Gretzky je považovaný za najlepšieho hokejistu všetkých čias. V neposlednom rade cenu kartičky zvyšuje aj to, že ide o naozaj starý kúsok.

Investičné celebritné predmety môžeme nakupovať na aukciách, no pošťastiť sa môže aj v antikvariátoch, starožitníctvach či pri vypratávaní povaly prastarých rodičov. Cenu pri kúpe a predaji musíme nechať vždy overiť treťou stranou, pretože lov na takéto predmety je skutočne bojom, a druhá strana spraví všetko pre to, aby na nás čo najviac zarobila.

Nespoliehajme sa ani na certifikáty pravosti

Mimoriadny pozor si musíme dávať na falzifikáty. Neodporúča sa veriť ani certifikátom pravosti. Overovaniu pravosti podpisov sa venujú viaceré svetové inštitúcie, ktoré pri predaji a kúpe môžu vystupovať ako nezávislá tretia strana. Pomôcť môžu aj odborníci na novodobú históriu a popkultúru.

Profesionálnym tipom je byť súčasťou subkultúry, ktorá má svoje celebrity. Český hip-hop, nech tento hudobný žáner vnímame akokoľvek, je ideálnym príkladom. Legendárna česká hiphopová skupina Indy&Wich vydala jedno vôbec z prvých CD tohto žánru v Česku s názvom My 3.

CD vyšlo v roku 2002 na náklady skupiny vo veľmi limitovanom počte a v podstate okamžite sa stalo najzásadnejším albumom tohto žánru. Neskôr toto CD vyšlo aj v podobe vinylovej platne. V reedícii sa album predáva aj dnes, za približne 12 eur, no kúsky z pôvodného vydania sú násobne drahšie, a kúpiť toto CD je doslova otázkou šťastia.

Podpísaný vinyl Indy&Wich, ktorý bol v ešte limitovanejšom počte ako CD, sa na fórach predáva za stovky eur.

Najzaujímavejšie investičné celebritné predmety

Pôvodné tenisky Nike Air Jordan 1 sa v máji 2020 podarilo vydražiť za 560 000 dolárov. Zapísali sa do Guinnessovej knihy rekordov, ako najdrahšie tenisky predané v aukcii.

Zamatovú bundu Michaela Jacksona, ktorú mal spevák na oslave narodenín Elizabeth Taylorovej v roku 1997, kúpila Kim Kardashian za 65 625 dolárov pre svoju dcéru North. Táto cena je 3-krát vyššia, než predpokladaná predajná cena.

Klobúk z videoklipu Smooth Criminal Michaela Jacksona sa predal za 56 250 dolárov.

Automobil General Lee 1969 Charger z filmu Majstri Hazardu (The Dukes of Hazzard) z roku 2005, ktoré pôvodne vlastnil herec John Schneider, sa na online aukcii na eBay predalo za 9 900 500 dolárov.

Tenisová raketa, ktorú tenistka Serena Williamsová zlomila po prehre s Naomi Osakovou na US Open 2018, sa vydražila za 20 910 dolárov.

Plagát filmu Metropolis, ktorý mal premiéru v roku 1927, kúpil súkromný zberateľ za 690 000 dolárov v roku 2005. Plagát je jeden zo štyroch existujúcich.

Strieborná parochňa Andyho Warhola sa v roku 2006 vydražila za 10 800 dolárov. Išlo o prvú aukciu umelcových vecí od jeho smrti v roku 1987.

Znie to absurdne, ale až 100 000 dolárov zaplatil zberateľ za polovicu rozjedeného sendviču speváka Nialla Horana.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
21.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Komiksy predstavujú výnosný biznis v hodnote dvoch miliárd dolárov

V kinách zarábajú milióny dolárov. Komiksoví superhrdinovia sa tešia popularite naprieč generáciami. Ak sa vyberiete po ich stopách, ...

7.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Vytvorte štartovací balík pre svojich potomkov

Dostať od rodičov zaujímavý balík peňazí „na rozbeh“ dospeláckeho života je takmer ideálny scenár. Mnohí sme si už neraz ...

31.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Na zápästí sa dá nosiť nielen šperk, ale aj zábezpeka do budúcnosti

Sú užitočné, krásne, vhodne doplnia náš outfit a dokážu nám aj zarobiť zaujímavé peniaze. Treba ich však vyberať s rozumom a mať ...

24.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Knihy nie sú len potravou pre dušu, ale aj investičnou mágiou

Vo vyšších kruhoch bývali bohaté domáce knižnice znakom istého statusu a postavenia v spoločnosti. Naznačovali, že majiteľ je vzdelaný a ...

17.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Historické motorky sú vhodné „sústo“ pre tých najnáročnejších fanúšikov

Popri čítaní nášho článku o investovaní do klasických automobilov si mnohí moto fanúšikovia položili prirodzenú otázku: A čo tak ...

10.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Obrazy ochránia peniaze a zútulnia domov

Čisté, jednofarebné steny alebo tapety sú dnes opäť v móde. Domácnosť však v takomto prípade môže pôsobiť trochu fádne, možno až ...

3.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Turbulentné obdobie nás môže zaviesť do nepoznaných investičných vôd

Kríza spôsobená novým koronavírusom poriadne otriasa svetom investícií a preveruje mnohé doteraz fungujúce tvrdenia odborníkov. My sme sa ...

26.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Známky sú zaujímavá alternatíva, ktorá dokáže vyvolať vášeň

Sú pomerne nenápadné, no sú v nich uložené miliardy, ktoré sa každoročne zhodnocujú. Investičné známky. Musíme však rozlišovať medzi ...

19.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Tvrdý alkohol uspokojí hneď niekoľko typov investorov

Rozumne investovať znamená rozumne si rozložiť investičné portfólio. Ak už máme nakúpené dlhopisy a akcie, a chceme diverzifikovať aj ...

12.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Šperky z vás môžu spraviť novodobých hľadačov pokladov

Nedávno sme si predstavili základy investovania do zlata a diamantov. Logicky by sme sa teda mohli pýtať, a čo šperky? Tiež sú investičnou ...

5.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Akcie technologických firiem generujú nadštandardné výnosy

Kríza je vždy najlepším obdobím na investovanie. Ceny padajú a investori môžu nakúpiť naozaj výhodne. Paradoxne, aktuálna situácia je ...

29.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Autá sú veľkým lákadlom, no uspejú len tí najostrieľanejší

Investovať do áut je dobrodružstvo plné zákrut, ktoré sú často nepredvídateľné. Ak k tejto jazde pridáme čistú lásku k vôni benzínu, ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Do zahraničia necestujeme, nové cestovné poistenie od Axa Assistance nás preto kryje pri cestách po Slovensku
 2. 2.
  Slováci počas koronakrízy na úspory príliš nesiahali. V bankách máme uložených takmer 40 miliárd eur
 3. 3.
  Ako vyzerá slovenský trh s kryptomenami? NBS v tom chce mať jasno
 4. 4.
  Poisťovne likvidujú škody na vozidlách rýchlejšie vďaka automatickému výpočtu škôd v aplikácii Auda Smart
 5. 5.
  Vláda sa bude zaoberať pomocou správcom pozemkom či návrhmi poslancov o dopingu