Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Hľadáte investičné príležitosti? Vytvorte štartovací balík pre svojich potomkov

Juraj Recký Investovanie Poslať

Dostať od rodičov zaujímavý balík peňazí „na rozbeh“ dospeláckeho života je takmer ideálny scenár. Mnohí sme si už neraz predstavili, o čo jednoduchšie by to s takýmto balíčkom mohlo byť. Myslite preto na budúcnosť svojich detí a pripravte im dobrý finančný základ.

sporenie pre dieťa

Foto: Shutterstock

Najstarostlivejší rodičia začínajú o budúcnosti svojich detí premýšľať ešte skôr, ako sa ich deti narodia. Fantazírovanie o študijných a pracovných úspechoch by však malo dopĺňať aj racionálne premýšľanie o štartovacom finančnom balíčku do dospelého života.

Pri predstave finančnej sumy, ktorá by mala našej ratolesti pomôcť pri prvých krokoch v samostatnom živote, sa vynára množstvo otázok. Tými najčastejšími sú, o akú sumu by malo ísť a ako ju zaobstarať.

Musíme vedieť, na čo sporíme a koľko potrebujeme

Aby sme si odpovedali na otázku, koľko financií svojmu dieťaťu zabezpečiť, a vyhli sa obligátnej odpovedi „čo najviac“, je potrebné si jasne povedať, v čom má dieťaťu štartovací finančný balíček pomôcť. Má ísť o základ hypotéky, alebo sa má z týchto prostriedkov zaplatiť štúdium alebo svadba?

Môžeme namietať, že je ťažké určiť, koľko prostriedkov bude potrebných na náš cieľ o 18 rokov, keď bude dieťa dospelé. Dobrou správou je, že finanční odborníci sa zaujímajú o vývoj cien do pomerne vzdialenej budúcnosti a vedia nám poradiť.

Ponuka detského sporenia je pestrá

Odpoveď na otázku: „ako financie zabezpečiť?“ sa núka sama a je pomerne jasná. Nasporiť ich. Finančné inštitúcie dokonca v pomerne štedrom množstve ponúkajú rôzne sporiace produkty, ktoré sa pýšia prívlastkom detské alebo pre deti.

Priemerná výška úrokovej sadzby je v týchto sporeniach okolo 0,5 % ročne. Výška úroku je často podmienená pomerne vysokými finančnými vkladmi. Niektoré finančné inštitúcie môžu ponúkať špeciálne zvýhodnenia pri splnení určitých podmienok. Všetko to znie fér, no treba sa pozrieť na reálne výsledky.

Ak by sme sporili mesačne rádovo v desiatkach eur, získali zvýhodnenie a sporili napríklad 15 rokov, pri priemernom úroku nasporíme hrubým odhadom okolo 5 500 eur. Ako základ na svadbu dobré, no sú aj výhodnejšie možnosti.

Stavebné sporenie je už len na financovanie bývania

Lákať nás môže aj stavebné sporenie. To má jednu zásadnú nevýhodu. Nasporené peniaze po novom môžeme použiť jedine na bývanie. Tu sa priemerná úroková sadza pohybuje okolo 1 %, a dokonca môžeme získať štátnu prémiu do výšky 2,5 % z ročných vkladov. V roku 2020 maximálne 70 eur, ale je určená len pre ľudí s nižšími príjmami.

Banky môžu ponúkať ďalšie bonusy, no opäť je potrebné pozrieť sa na reálne čísla. Ak by sme mesačne na sporenie odložili 30 eur počas obdobia 15 rokov, v komerčnej banke by nám dnes vypočítali, že nasporíme okolo 6 000 eur. Opäť je to príjemná suma, no ako základ na hypotéku je nepostačujúca už dnes.

Sporenie s poistením nekombinujme, nie je to výhodné

V ponuke je tiež sporenie kombinované so životným poistením. Tento produkt znie lákavo, no málokto nám ho odporučí bez postranných úmyslov. Väčšina mesačného vkladu totiž ide na poplatky spojené s poistením a na sporenie sa použije minimum.

Keď si uvedomíme, že môžeme odkladať pravidelne relatívne nízku sumu počas obdobia 15 až 20 rokov, potom sa ako veľmi zaujímavé riešenie javia podielové fondy. Tu sa v priemere hovorí o 2,5 % úrokovej sadzbe. Môže byť však aj výrazne vyššia.

Podielové fondy sa javia ako najvýnosnejšie

Základy investovania do podielových fondov sme si predstavili už v rámci nášho seriálu Hľadáte investičné príležitosti?, preto sa teraz pozrieme bližšie na investovanie do podielových fondov tak, aby sme vytvorili štartovací finančný balíček do dospelosti pre naše ratolesti.

Ako pri každom sporení, aj tu je rozumné začať čím skôr. Ak by sme zašli do krajností, pokojne začnite v podielových fondoch sporiť krátko po tom, ako uvidíte „dve paličky“ na tehotenskom teste. Dôležitý tu je totiž dlhodobý horizont.

Čím dlhšie investujeme, tým viac naše deti dostanú

Ak investujeme na mesačnej báze rádovo desiatky eur, prvé roky sa nám len kumuluje majetok, ktorý sa začne zhodnocovať až neskôr. Dôvodom je, že na začiatku nie je nasporená suma taká výrazná, aby sa zhodnotenie v podstatnej miere prejavilo.

Po niekoľkých rokoch však začne sporenie rásť výrazne dynamickejším tempom. Pre čo najjednoduchšiu predstavu si uvedieme príklad, oslobodený od poplatkov a inflácie. Predstavme si, že nám na účet pripísali úrok 3 % z 200 eur (na začiatku investovania) alebo 3 % z 3 500 eur (po dlhšom období investovania). V prvom prípade to bude len 6 eur, v druhom už 105 eur.

Ak sporenie v podielových fondoch nastavíme na 20-ročný horizont, už hovoríme o dlhodobom investovaní, výnos zaujímavo porastie, a naše dieťa sa bude tešiť z väčšej nasporenej sumy.

Dôležitá je aj pravidelnosť investovania

Výber sumy, ktorú chceme mesačne investovať, si musíme poriadne zvážiť. Dôležité je totiž investovať pravidelne. Ideálne je nastaviť si trvalý príkaz na úhradu, pretože ceny cenných papierov ovplyvňujú ponuka a dopyt.

Ak by sme investovali nepravidelne, môže sa stať, že investujeme do niečoho, čo má v čase investície vysokú cenu. A teda nakúpime nevýhodne. Pri pravidelnom investovaní sa nákupná cena priemeruje a pravidelnosť tiež zabezpečí, že budeme kupovať aj v časoch výrazne nižších cien.

Ak by tento scenár nastal, teda príde obdobie nezvyčajne nízkych cien, je vysoko efektívne uskutočniť mimoriadny vklad. Tu sa odporúča nechať si s investovaním poradiť od našej banky, kde vývoj cien pravidelne sledujú a vedia nás upozorniť na neštandardnú príležitosť.

Nie je jedno, z čoho je fond zložený, istotou sú dve komodity

Podielové fondy sa skladajú z pomerne bohatého investičného portfólia, vďaka čomu sa tiež znižujú riziká. Je teda namieste pýtať sa, na ako vyskladaný fond je dobré sa zamerať, ak chceme čo najviac svoje prostriedky zúročiť. Pri dlhodobom investovaní sú to fondy, ktoré kombinujú výrazný podiel akcií a dlhopisov.

Tento názor vychádza z pozorovania historického vývoja správania sa hodnoty akcií a dlhopisov. Hodnota jedného dolára investovaného v roku 1900 do fondu, kde prevažovali akcie a dlhopisy, narástla do roku 2018 na 1 654-násobok svojej pôvodnej hodnoty.

Toto obrovské zúročenie je možné vďaka zloženému úročeniu a pravidelnému investovaniu, ktoré neustále zvyšuje základ, ktorý sa zúročuje.

Myslime však na to, že samotná skladba podielového fondu je vždy subjektívnym rozhodnutím manažéra fondu. Ten, samozrejme, na základe vopred stanovených pravidiel, a so zreteľom na čo najvyšší bezpečný výnos, skladá portfólio fondu. Snaží sa ho zostaviť tak, že investuje na veľa miestach za relatívne nízke sumy, čím výrazným spôsobom eliminuje riziká.

Podielové fondy by sa pokojne mohli nazývať aj „detské“

K dispozícii máme niekoľko indícií, ktoré hovoria pomerne jasnou rečou, že aj keď podielové fondy nemajú priamo prívlastky „detské“ alebo „pre deti“, sú veľmi rozumným a výnosným riešením na dosiahnutie nášho cieľa. Je tu tiež jeden bonus, ktorý pri produktoch pripravených priamo pre deti nikto neponúka.

Ak by sa nám v období, keď sa naša ratolesť rozhodne vydať sa vlastnou cestou, darilo natoľko, že našetrené peniaze nepotrebujeme, môže v sporení pokračovať naše dieťa. Ak by sa sporiaci horizont predĺžil na 30 a možno aj viac rokov, nasporíme skutočne štedrú sumu, vďaka ktorej bude život zasa o niečo ľahší.

logo
Prečítajte si tiež:
20.5.2024 Redakcia FinReport

Americký Dow Jones index po prvý raz v histórii prekonal hranicu 40-tisíc bodov

Akciový trh v USA pokračuje v raste a v uplynulom týždni sa mu podarilo dosiahnuť hneď dva nové rekordy. Kľúčový americký index Dow Jones ...

20.5.2024 Martin Jamnický

Zlato prelomilo ďalší historický rekord, keď sa priblížilo k hranici 2 450 dolárov za uncu

Cena zlata opäť prelomila svoj doterajší historický rekord, keď sa v pondelok 20. mája 2024 sa dostala na dotyk k hranici 2 450 dolárov za ...

4.3.2024 Eva Sadovská

Výnosnosť podielových fondov atakovala maximá spred dvoch rokov. Ktoré zhodnocovali najviac?

Počas predchádzajúcich dvoch rokov sme boli svedkami rekordne vysokej – dvojcifernej inflácie. Viac ako inokedy sa hovorí o rozumnom ...

19.4.2023 Redakcia FinReport

NBS spúšťa predaj striebornej desaťeurovky s motívom parnej železnice Bratislava – Trnava

Národná banka Slovenska dnes začína s predajom striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur. Jej motívom je tentoraz 150. ...

15.3.2023 Martin Jamnický

Krach amerických bánk vyhnal cenu zlata nad 1 900 dolárov za uncu, investori opäť hľadajú istoty

Problémy na finančných trhoch, pokles a následné kolísanie hodnoty kryptomien a krach troch amerických bánk spôsobili, že investori opäť ...

12.3.2023 Redakcia FinReport

Top investičnou komoditou tohto roka môže byť popri zlate aj meď

Investori na začiatku tohto roku zbystrili pozornosť. Po neúspešnom roku 2022 začala rásť hodnota akcií, polepšilo si zlato a nárast ...

24.2.2023 Redakcia FinReport

Cena zlata bude v tomto roku rásť, a možno dosiahne aj rekordné úrovne

Začiatkom tohto roka dosiahla cena zlata svoje polročné maximum na úrovni 1 850 dolárov za trójsku uncu. Na rastovej krivke sa udržiava aj ...

23.2.2023 Robert Juriš

Globálny predaj NFT umenia vo februári 2022 medziročne klesol o 86 % na 20,8 milióna dolárov

Kryptografická zima definitívne schladila chuť zberateľov na digitálne umelecké diela. Ešte nedávno prekvitajúci trh s umením NFT klesá ...

22.2.2023 Dominik Horváth

Po katastrofálnom roku je dôležité zamyslieť sa nad správnou voľbou investičných aktív

Kým v roku 2021 akciový trh po prvotnom pandemickom otrase raketovo rástol, rok 2022 sa zaradil k investične najhorším rokom v modernej ...

17.2.2023 Naďa Černá

Lietadlo Elvisa Presleyho vydražili za 260-tisíc dolárov. Posledných 40 rokov stálo na púšti

Súkromné lietadlo kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho, ktoré štyri desaťročia nevzlietlo, pretože bolo zaparkované v púšti v Roswell ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay