Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Tvrdý alkohol uspokojí hneď niekoľko typov investorov

Juraj Recký Investovanie Poslať

Rozumne investovať znamená rozumne si rozložiť investičné portfólio. Ak už máme nakúpené dlhopisy a akcie, a chceme diverzifikovať aj niečím viac atraktívnym, môžeme sa poohliadnuť napríklad po víne alebo alkohole. Investovanie do vína sme si už predstavili, dnes sa pozrieme na tvrdý alkohol.

image

Foto: Shutterstock

Akcie sa najkomfortnejšie nakupujú cez online nástroj

Investovať môžeme tradične nákupom akcií spoločností, ktoré s alkoholom podnikajú. Medzi tie najväčšie a najznámejšie patrí napríklad Pernod Ricard, Diageo alebo Constellation. Ak ste o týchto spoločnostiach nikdy nepočuli, nezúfajte.

Svet veľkých alko značiek funguje na princípe matky a dcéry zrejme najviac zo všetkých odvetví. Matka, veľká a silná obchodná spoločnosť, nakupuje známe značky, ktoré následne globálne predáva. Ak by sme teda chceli investovať napríklad do Chivas Regal, nakúpili by sme akcie Pernod Ricard.

Investovať môžeme tradičným spôsobom s pomocou sprostredkovateľa, ktorý nám pomôže, ak sme začiatočníci. Nakupovať na vlastnú päsť je lepšie, ak už máme skúsenosti, chceme mať investície vo svojich rukách a o niečo menej zaplatiť na poplatkoch.

Najkomfortnejší spôsob nákupu akcií dnes je cez online nástroj. Na výber ich je celý rad, zväčša sa budeme rozhodovať podľa výšky poplatkov a používateľského prostredia. A tiež, aby sme sa v aplikácii ľahko a intuitívne orientovali.

Prívlastok hriešne zvyšuje atraktivitu a vytvára mýty

Akcie spoločností, ktoré predávajú alkohol, sa zvyknú nazývať aj hriešne akcie. S týmto slovným spojením sa môžeme stretnúť aj pri akciách tabakových spoločností, spoločností pestujúcich a predávajúcich marihuanu, hazardných spoločností či spoločností sex priemyslu. A tak, ako všetko, čo má prívlastok hriešne, aj tu existuje niekoľko dezinformačných mýtov, na ktoré si treba dať pozor.

Najväčším mýtom je, že akcie alkoholu budú vždy rásť a vždy budú výnosné. Sú to akcie ako každé iné, teda na ich hodnotu vplýva celý rad faktorov. Ceny môžu klesať napríklad v časoch krízy, keď investori hľadajú skôr tradičnejšie formy investovania. Vplyv môže mať aj fakt, že ľudia prestanú chodiť do reštaurácií a barov.

Spomenuté spoločnosti Diageo a Constellation si v roku 2008 viedli na akciovom trhu veľmi zle. Ekonomická kríza spôsobila, že ľudia prestali chodiť do barov, ak pili, tak doma, a akcie týchto spoločností padali.

Cenu ovplyvňujú aj malé rozhodnutia a technológie

Vplyv na ceny akcií môžu mať bohatí fanúšikovia či veľkí odberatelia, ktorí nakupujú do zásoby. Kvôli kríze, alebo z akéhokoľvek iného dôvodu, prestanú zásoby dopĺňať, len ich míňajú, a ceny akcií môžu začať klesať.

Ako dobrá investícia sa môže javiť vytvoriť si zásoby alkoholu, a v prípade jeho nedostatku ho začať predávať. Pred týmto riešením skúsení investori varujú. Vysoko pravdepodobný je totiž scenár, že ceny, za ktoré by sme predávali, by boli výrazne nižšie než ceny nákupné.

Nemusí tu byť ani ekonomická alebo zdravotná kríza, aby sa ceny akcií menili a mali sme dôkaz, že investovanie do alkoholu nie je „tutovka“. V roku 2015 sa hodnota spoločnosti Diageo prepadla o 11,63 %, zatiaľ čo Constellation rástla o 54,93 %.

Dôvod? Druhá zo spomenutých spoločností je menšia, a tie sú menej rizikové ako gigantické spoločnosti. Takisto môže ceny alkoholu na burze ovplyvniť trendová vlna zdravého životného štýlu, počas ktorej ľudia obmedzia konzumáciu alkoholu.

Investičnou príležitosťou môžu byť tiež služby, ktoré alkohol sprostredkúvajú. Aplikácia Minibar Delivery, ktorá pôsobí na americkom trhu, svoju hodnotu medzi 11. marcom a 13. aprílom navýšila o 150 %. V dôsledku „korony“ sa objednávky v tomto období zdvojnásobili a počet zákazníkov vzrástol až 7-násobne. Oplatí sa teda hľadať aj nové spojenia, ako sú v tomto prípade technológie a alkohol.

Založme si doma súkromný bar

Najatraktívnejším spôsobom investovania sa zdá byť nákup fliaš. Odborníci sa zhodujú, že najviac sa oplatí investovať do whisky. Treba však upozorniť na to, že pri tomto tvrdom alkohole je dôležité to, ako ho budeme skladovať. Rovnako ako pri víne. Ak teda máme doma väčšiu zbierku vzácnych fliaš, mali by sme sa postarať o dokonalé podmienky skladovania, čo investovanie môže značne predražiť.

Pre investora začiatočníka môže byť dobrým „vodítkom“ označenie fľaše ako limitovanej edície. Nesmieme sa však spoliehať na „limitky“, ktoré sú dostupné v bežnom predaji, napríklad v supermarketoch. A ak, tak by sme ich mali hľadať na stránkach výrobcu alkoholu.

Limitovaná séria môže byť výnimočná svojou fľašou. Vodka Absolut je dokonalým príkladom. Absolut je známa pre rôzne limitované fľaše, ktoré pre značku pripravili dizajnéri, návrhári, konštruktéri či rôzni umelci. Obsah fľaše je pritom stále rovnaký.

Tu však tiež platí, že nie je „limitka“ ako limitka. Niektoré edície boli skutočne vyrobené len v niekoľkých málo kusoch. V roku 2010 Absolut predstavili Absolut Crystal limited edition 2010, ktorá išla výhradne do predaja v duty free shopoch.

Autorom bolo švédske dizajnérske duo Skogsberg a Smart, vyrobených bolo 800 fliaš a každá je očíslovaná. Pôvodná cena bola 1 000 dolárov. Absolut v tejto edícii pokračujú a novšie fľaše sa uvádzacou cenou pohybujú aj na úrovni okolo 10 000 dolárov. Dopátrať sa dnes týchto fliaš na internete je veľmi náročné. Je teda vysoko pravdepodobné, že ak sa niekde objavia v aukcii, ich ceny budú skutočne šialené.

Aj gýč zvyšuje cenu, otázne je, pre koho

Existujú informácie o najdrahšej vodke, gine či rume, ktorých cena sa pohybuje v miliónoch dolárov. Tu je cena vysoká najmä kvôli materiálom použitým na výrobu dizajnovej fľaše. Brilianty, diamanty či zlato sa v takýchto kreáciách objavujú pomerne často.

Tu však ako investori môžeme naraziť na podobný problém ako pri šperkoch. Ak z nejakého dôvodu nebude o konkrétnu fľašu záujem, cena dramaticky klesne. A to až tak hlboko, že ak by sme dekorácie rozobrali a kamene predali po kusoch, zarobíme viac, ako keby sme predávali celú fľašu.

Sú však aj výnimky potvrdzujúce pravidlo. Napríklad Bilionaire vodka stála v roku 2014 okolo 3,75 milióna dolárov. Dnes je jej cena 7,25 milióna dolárov.

Hľadajte skôr chuť, obľúbené je zrenie v sudoch

Seriózne investovanie do alkoholu je skôr o raritných chutiach. Tvrdý alkohol zreje rovnako ako víno, preto ročník od ročníka môže chutiť inak. Ak výrobca rád experimentuje, môže dať zrieť whisky napríklad do sudov od rumu. Alkohol chute zo suda vytiahne, preto prvá várka bude vždy najviac bohatá na chute a vône. A, samozrejme, aj najvzácnejšia. Aj tu platí pravidlo, že čím menej, tým vzácnejšie.

Takýto investičný alkohol môžete kúpiť priamo od výrobcu. Oplatí sa spraviť si rešerš a nakupovať fľaše, ktoré už sú na trhu niekoľko rokov, samozrejme, ak sú ešte v ponuke. Ak má fľaša históriu, aspoň krátku, viete dohľadať jej popularitu.

Staviť na inštinkt a investične nakupovať čerstvo nafľaškovanú whisky, rum alebo gin si môže dovoliť len skutočný odborník. A aj ten sa môže zmýliť, a nakoniec predá za menej než nakúpil.

Samozrejme, aj pri tvrdom alkohole sú populárne a časté dražby. Ako pri každej inej dražbe, aj tu platí, že si treba vopred stanoviť maximálnu cenu, za ktorú sme ochotní nakúpiť. Nesmieme zabudnúť ani na poplatky pre aukčnú spoločnosť.

Ak sa pri investovaní pomýlime, alkohol môžeme vypiť

Pri alkohole sa tiež stretneme s odporúčaním nakupovať online. Existujú fóra, kde seriózni zberatelia predávajú a nakupujú, treba však dať zvlášť pozor na podvodníkov. Online nákupy sa tiež odporúčajú pri cenovo dostupných limitovaných edíciách, ktoré majú ambíciu časom rásť na cene. Cena v online obchode je totiž často nižšia ako v tom kamennom.

Ak máte šťastie a dobrú intuíciu, tak sa vám môže podariť kúpiť limitovanú edíciu Jack Daniels napríklad za 150 eur za fľašu, a po 10 rokoch môže mať táto fľaša hodnotu 400 eur. Ak by ste sa investične aj zle rozhodli, stále si môžete spraviť pekný večer, alebo fľašou obdarovať niekoho blízkeho pri špeciálnej príležitosti.

 

 

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.2.2021 Dominik Horváth

Ako sa Dávid opäť pobil s Goliášom, alebo ako malí investori vyprášili hedžové fondy

Boj Dávida s Goliášom. Tak by sa dal nazvať novodobý úkaz na akciových trhoch, pri ktorom sa tisíce retailových investorov ostro postavili ...

13.2.2021 Robert Juriš

Investičné príležitosti: Aký bol uplynulý rok a čo bude hýbať trhmi v roku 2021?

Istotou roku 2021 je, že o svetlo na konci koronakrízového tunela sa postará len úspešná vakcinácia proti vírusu COVID-19. Ak bude rýchla, ...

6.2.2021 Redakcia FinReport

Kryptomeny sú korením investičného portfólia. Pridávajte ho s mierou a investujte len sumu, ktorú dokážete oželieť

Kryptomeny, čiže digitálne alebo virtuálne meny, sa začínajú čoraz intenzívnejšie tlačiť medzi alternatívne investície, ktoré sú ...

30.1.2021 Roland Régely

Väčšina Slovákov si na dôchodok sporí zle. Mnohí budú v starobe nepríjemne prekvapení výškou svojej penzie

Slováci si na svoje budúce dôchodky sporia nevýhodne. Dokazujú to nízke výnosy dôchodkových fondov za posledné dva roky. Našinci sa ...

23.1.2021 Roland Régely

Hodnota zberateľských kuriozít naberá na sile. Titulnú stranu komiksu o Tintinovi vydražili za viac ako 3 milióny eur

Komiksy s obľúbenými príbehmi nie sú len zaujímavé čítanie s ilustráciami, ale aj investičná príležitosť. Svedčí o tom nedávna ...

16.1.2021 Dominik Horváth

Hľadáte investičné príležitosti? Cez ETF fondy pretekajú miliardy dolárov

Čoraz populárnejšie ETF fondy zažili turbulentný rok. Po prvotnom prepade na začiatku roka 2020 sa dokázali postupne stabilizovať, a v ...

9.1.2021 Dominik Horváth

Spoločnosť Airbnb je konečne na burze a hneď v prvý deň dosiahla historické maximá

Spoločnosť Airbnb, platforma na prenájom nehnuteľností, po niekoľkoročnom čakaní začiatkom decembra 2020 konečne vstúpila na burzu. ...

2.1.2021 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Rok 2020 bol veľkým učiteľom, a čo očakávať v roku 2021?

Správne vyvážené investičné portfólio sa ukázalo ako správna stratégia. Je výborné pre turbulentné obdobie, ktoré sa zrejme stane ...

26.12.2020 Dominik Horváth

Investori pozor, začína sa Santa Claus Rally a možno sa bude jazdiť aj na Tesle

Koniec roka sa spája nielen s vianočnými sviatkami a s oslavou príchodu nového roka. Napríklad investori majú svoju Santa Claus Rally, ktorá ...

19.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte príležitosti? Historické budovy sú riešením pre milovníkov investičných maratónov

Niektoré historické budovy na Slovensku sa dajú kúpiť aj za cenu 3-izbového bytu v bratislavskej novostavbe. Nasledujú však ďalšie ...

12.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Popri fandení môžete na športe aj zarábať

Podpísaný dres, polámaná raketa z Roland Garros, kopačka slávneho futbalistu, hokejový puk z pamätného zápasu alebo limitovaný ...

5.12.2020 Robert Juriš

E. Macho: Prečo investovať do mincí? Pretože majú nízku volatilitu, veľký investičný potenciál a sú krásne

Na počiatku bola... minca. Presnejšie dukát. A nebol to hocijaký dukát, ale kráľovský desaťdukát. Navyše zlatý, 400-ročný, vyrazený v ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  V Bratislave otvorili novú výstavu, ktorá je dostupná aj počas pandémie
 2. 2.
  Prichádzate na Slovensko z krajín EÚ? Ak spĺňate určité podmienky, nemusíte ísť do 14-dňovej karantény
 3. 3.
  Transparentnosť, ekológia a udržateľný rozvoj sa premietajú aj do činnosti finančných agentov
 4. 4.
  Visa rozšírila možnosti pohybu peňazí, vďaka čomu zvýšila svoj dosah na ďalšie 2 miliardy kariet a bankových účtov
 5. 5.
  Rizikové životné poistenie: Doba si žiada digitálne riešenia, agenti však uprednostňujú osobný kontakt