Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Tvrdý alkohol uspokojí hneď niekoľko typov investorov

Investovanie Poslať

Rozumne investovať znamená rozumne si rozložiť investičné portfólio. Ak už máme nakúpené dlhopisy a akcie, a chceme diverzifikovať aj niečím viac atraktívnym, môžeme sa poohliadnuť napríklad po víne alebo alkohole. Investovanie do vína sme si už predstavili, dnes sa pozrieme na tvrdý alkohol.

image

Foto: Shutterstock

Akcie sa najkomfortnejšie nakupujú cez online nástroj

Investovať môžeme tradične nákupom akcií spoločností, ktoré s alkoholom podnikajú. Medzi tie najväčšie a najznámejšie patrí napríklad Pernod Ricard, Diageo alebo Constellation. Ak ste o týchto spoločnostiach nikdy nepočuli, nezúfajte.

Svet veľkých alko značiek funguje na princípe matky a dcéry zrejme najviac zo všetkých odvetví. Matka, veľká a silná obchodná spoločnosť, nakupuje známe značky, ktoré následne globálne predáva. Ak by sme teda chceli investovať napríklad do Chivas Regal, nakúpili by sme akcie Pernod Ricard.

Investovať môžeme tradičným spôsobom s pomocou sprostredkovateľa, ktorý nám pomôže, ak sme začiatočníci. Nakupovať na vlastnú päsť je lepšie, ak už máme skúsenosti, chceme mať investície vo svojich rukách a o niečo menej zaplatiť na poplatkoch.

Najkomfortnejší spôsob nákupu akcií dnes je cez online nástroj. Na výber ich je celý rad, zväčša sa budeme rozhodovať podľa výšky poplatkov a používateľského prostredia. A tiež, aby sme sa v aplikácii ľahko a intuitívne orientovali.

Prívlastok hriešne zvyšuje atraktivitu a vytvára mýty

Akcie spoločností, ktoré predávajú alkohol, sa zvyknú nazývať aj hriešne akcie. S týmto slovným spojením sa môžeme stretnúť aj pri akciách tabakových spoločností, spoločností pestujúcich a predávajúcich marihuanu, hazardných spoločností či spoločností sex priemyslu. A tak, ako všetko, čo má prívlastok hriešne, aj tu existuje niekoľko dezinformačných mýtov, na ktoré si treba dať pozor.

Najväčším mýtom je, že akcie alkoholu budú vždy rásť a vždy budú výnosné. Sú to akcie ako každé iné, teda na ich hodnotu vplýva celý rad faktorov. Ceny môžu klesať napríklad v časoch krízy, keď investori hľadajú skôr tradičnejšie formy investovania. Vplyv môže mať aj fakt, že ľudia prestanú chodiť do reštaurácií a barov.

Spomenuté spoločnosti Diageo a Constellation si v roku 2008 viedli na akciovom trhu veľmi zle. Ekonomická kríza spôsobila, že ľudia prestali chodiť do barov, ak pili, tak doma, a akcie týchto spoločností padali.

Cenu ovplyvňujú aj malé rozhodnutia a technológie

Vplyv na ceny akcií môžu mať bohatí fanúšikovia či veľkí odberatelia, ktorí nakupujú do zásoby. Kvôli kríze, alebo z akéhokoľvek iného dôvodu, prestanú zásoby dopĺňať, len ich míňajú, a ceny akcií môžu začať klesať.

Ako dobrá investícia sa môže javiť vytvoriť si zásoby alkoholu, a v prípade jeho nedostatku ho začať predávať. Pred týmto riešením skúsení investori varujú. Vysoko pravdepodobný je totiž scenár, že ceny, za ktoré by sme predávali, by boli výrazne nižšie než ceny nákupné.

Nemusí tu byť ani ekonomická alebo zdravotná kríza, aby sa ceny akcií menili a mali sme dôkaz, že investovanie do alkoholu nie je „tutovka“. V roku 2015 sa hodnota spoločnosti Diageo prepadla o 11,63 %, zatiaľ čo Constellation rástla o 54,93 %.

Dôvod? Druhá zo spomenutých spoločností je menšia, a tie sú menej rizikové ako gigantické spoločnosti. Takisto môže ceny alkoholu na burze ovplyvniť trendová vlna zdravého životného štýlu, počas ktorej ľudia obmedzia konzumáciu alkoholu.

Investičnou príležitosťou môžu byť tiež služby, ktoré alkohol sprostredkúvajú. Aplikácia Minibar Delivery, ktorá pôsobí na americkom trhu, svoju hodnotu medzi 11. marcom a 13. aprílom navýšila o 150 %. V dôsledku „korony“ sa objednávky v tomto období zdvojnásobili a počet zákazníkov vzrástol až 7-násobne. Oplatí sa teda hľadať aj nové spojenia, ako sú v tomto prípade technológie a alkohol.

Založme si doma súkromný bar

Najatraktívnejším spôsobom investovania sa zdá byť nákup fliaš. Odborníci sa zhodujú, že najviac sa oplatí investovať do whisky. Treba však upozorniť na to, že pri tomto tvrdom alkohole je dôležité to, ako ho budeme skladovať. Rovnako ako pri víne. Ak teda máme doma väčšiu zbierku vzácnych fliaš, mali by sme sa postarať o dokonalé podmienky skladovania, čo investovanie môže značne predražiť.

Pre investora začiatočníka môže byť dobrým „vodítkom“ označenie fľaše ako limitovanej edície. Nesmieme sa však spoliehať na „limitky“, ktoré sú dostupné v bežnom predaji, napríklad v supermarketoch. A ak, tak by sme ich mali hľadať na stránkach výrobcu alkoholu.

Limitovaná séria môže byť výnimočná svojou fľašou. Vodka Absolut je dokonalým príkladom. Absolut je známa pre rôzne limitované fľaše, ktoré pre značku pripravili dizajnéri, návrhári, konštruktéri či rôzni umelci. Obsah fľaše je pritom stále rovnaký.

Tu však tiež platí, že nie je „limitka“ ako limitka. Niektoré edície boli skutočne vyrobené len v niekoľkých málo kusoch. V roku 2010 Absolut predstavili Absolut Crystal limited edition 2010, ktorá išla výhradne do predaja v duty free shopoch.

Autorom bolo švédske dizajnérske duo Skogsberg a Smart, vyrobených bolo 800 fliaš a každá je očíslovaná. Pôvodná cena bola 1 000 dolárov. Absolut v tejto edícii pokračujú a novšie fľaše sa uvádzacou cenou pohybujú aj na úrovni okolo 10 000 dolárov. Dopátrať sa dnes týchto fliaš na internete je veľmi náročné. Je teda vysoko pravdepodobné, že ak sa niekde objavia v aukcii, ich ceny budú skutočne šialené.

Aj gýč zvyšuje cenu, otázne je, pre koho

Existujú informácie o najdrahšej vodke, gine či rume, ktorých cena sa pohybuje v miliónoch dolárov. Tu je cena vysoká najmä kvôli materiálom použitým na výrobu dizajnovej fľaše. Brilianty, diamanty či zlato sa v takýchto kreáciách objavujú pomerne často.

Tu však ako investori môžeme naraziť na podobný problém ako pri šperkoch. Ak z nejakého dôvodu nebude o konkrétnu fľašu záujem, cena dramaticky klesne. A to až tak hlboko, že ak by sme dekorácie rozobrali a kamene predali po kusoch, zarobíme viac, ako keby sme predávali celú fľašu.

Sú však aj výnimky potvrdzujúce pravidlo. Napríklad Bilionaire vodka stála v roku 2014 okolo 3,75 milióna dolárov. Dnes je jej cena 7,25 milióna dolárov.

Hľadajte skôr chuť, obľúbené je zrenie v sudoch

Seriózne investovanie do alkoholu je skôr o raritných chutiach. Tvrdý alkohol zreje rovnako ako víno, preto ročník od ročníka môže chutiť inak. Ak výrobca rád experimentuje, môže dať zrieť whisky napríklad do sudov od rumu. Alkohol chute zo suda vytiahne, preto prvá várka bude vždy najviac bohatá na chute a vône. A, samozrejme, aj najvzácnejšia. Aj tu platí pravidlo, že čím menej, tým vzácnejšie.

Takýto investičný alkohol môžete kúpiť priamo od výrobcu. Oplatí sa spraviť si rešerš a nakupovať fľaše, ktoré už sú na trhu niekoľko rokov, samozrejme, ak sú ešte v ponuke. Ak má fľaša históriu, aspoň krátku, viete dohľadať jej popularitu.

Staviť na inštinkt a investične nakupovať čerstvo nafľaškovanú whisky, rum alebo gin si môže dovoliť len skutočný odborník. A aj ten sa môže zmýliť, a nakoniec predá za menej než nakúpil.

Samozrejme, aj pri tvrdom alkohole sú populárne a časté dražby. Ako pri každej inej dražbe, aj tu platí, že si treba vopred stanoviť maximálnu cenu, za ktorú sme ochotní nakúpiť. Nesmieme zabudnúť ani na poplatky pre aukčnú spoločnosť.

Ak sa pri investovaní pomýlime, alkohol môžeme vypiť

Pri alkohole sa tiež stretneme s odporúčaním nakupovať online. Existujú fóra, kde seriózni zberatelia predávajú a nakupujú, treba však dať zvlášť pozor na podvodníkov. Online nákupy sa tiež odporúčajú pri cenovo dostupných limitovaných edíciách, ktoré majú ambíciu časom rásť na cene. Cena v online obchode je totiž často nižšia ako v tom kamennom.

Ak máte šťastie a dobrú intuíciu, tak sa vám môže podariť kúpiť limitovanú edíciu Jack Daniels napríklad za 150 eur za fľašu, a po 10 rokoch môže mať táto fľaša hodnotu 400 eur. Ak by ste sa investične aj zle rozhodli, stále si môžete spraviť pekný večer, alebo fľašou obdarovať niekoho blízkeho pri špeciálnej príležitosti.

 

 

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
10.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Obrazy ochránia peniaze a zútulnia domov

Čisté, jednofarebné steny alebo tapety sú dnes opäť v móde. Domácnosť však v takomto prípade môže pôsobiť trochu fádne, možno až ...

3.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Turbulentné obdobie nás môže zaviesť do nepoznaných investičných vôd

Kríza spôsobená novým koronavírusom poriadne otriasa svetom investícií a preveruje mnohé doteraz fungujúce tvrdenia odborníkov. My sme sa ...

26.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Známky sú zaujímavá alternatíva, ktorá dokáže vyvolať vášeň

Sú pomerne nenápadné, no sú v nich uložené miliardy, ktoré sa každoročne zhodnocujú. Investičné známky. Musíme však rozlišovať medzi ...

12.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Šperky z vás môžu spraviť novodobých hľadačov pokladov

Nedávno sme si predstavili základy investovania do zlata a diamantov. Logicky by sme sa teda mohli pýtať, a čo šperky? Tiež sú investičnou ...

5.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Akcie technologických firiem generujú nadštandardné výnosy

Kríza je vždy najlepším obdobím na investovanie. Ceny padajú a investori môžu nakúpiť naozaj výhodne. Paradoxne, aktuálna situácia je ...

29.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Autá sú veľkým lákadlom, no uspejú len tí najostrieľanejší

Investovať do áut je dobrodružstvo plné zákrut, ktoré sú často nepredvídateľné. Ak k tejto jazde pridáme čistú lásku k vôni benzínu, ...

22.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Premeňte lásku k vínu na príjemné zhodnocovanie svojich peňazí

Mlieko starcov alebo nápoj bohov. Víno nemá lichotivé prívlastky len preto, že dokáže spríjemniť večer, rozšíriť paletu chutí už aj ...

15.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Diamanty sú večné, no treba pri nich zachovať rozvahu

Cena diamantu v snubnom prsteni má byť, podľa tradície, na úrovni troch mesačných platov budúceho ženícha. Pôvodne marketingový trik ...

8.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Podielové fondy sú dobrým štartom do sveta investícií

Snaha o lepšie zabezpečenie sa na dôchodok sa môže stať vynikajúcim impulzom, aby sme sa pustili do investovania. Musíme sa však vyznať. ...

1.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Kryptomeny vás pobláznia... alebo ich znenávidíte

Máte radi adrenalín a investovanie? Potom by sa do hľadáčika vášho záujmu mali dostať kryptomeny. Sú bláznivou jazdou výnosov a pádov, ...

25.7.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Zlato a vzácne kovy sú bezpečným prístavom

Možností, ako dlhodobo a bezpečne investovať voľné finančné prostriedky, je viacero. Jednu z najväčších istôt predstavujú drahé kovy, ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Slovensko má potenciál na reštart ekonomiky prostredníctvom zelených projektov
 2. 2.
  Korona je pre gastrobiznis ako vlna cunami. Od začiatku roka zaniklo takmer tisíc reštaurácií
 3. 3.
  Nová spolupráca dvoch spoločností na poistnom trhu je o digitalizácii
 4. 4.
  Lockdown je najhorší možný scenár. Ekonomické škody by boli obrovské, zhodujú sa analytici
 5. 5.
  Pápež František prehovoril o registrovaných partnerstvách. Homosexuáli majú právo žiť v rodine, tvrdí