Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Hľadáte investičné príležitosti? Rok 2020 bol veľkým učiteľom, a čo očakávať v roku 2021?

Juraj Recký Investovanie
SK
EN
Poslať

Správne vyvážené investičné portfólio sa ukázalo ako správna stratégia. Je výborné pre turbulentné obdobie, ktoré sa zrejme stane štandardom aj pre nadchádzajúce mesiace či roky.

image

Foto: burst.shopify.com

 

Rok 2020? Rok premárnených príležitostí

Rok 2020 bol pre všetkých investorov veľkou školou. Počas ostatných niekoľkých rokov sme si užili relatívny pokoj a stabilitu hádam na všetkých investičných frontoch. Priaznivá situácia však mala aj odvrátenú tvár. Tak trochu sme zaspávali na vavrínoch.

Po tom, ako prišla koronakríza, sme zažili historické výkyvy na trhoch s akciami. V očakávaní doslova ekonomickej pohromy viacerí chaoticky predávali a rušili investovania, a len minimum ľudí bolo pripravených na krízu, počas ktorej sa oplatí najmä investovať.

Potrebné voľné zdroje sa v mnohých prípadoch nepodarilo zhromaždiť, a tak sa zrejme tento rok zapíše do investičnej histórie ako rok množstva premárnených príležitostí.

Bitcoin vyletel hore a ukázal sa zmysel investičného sporenia

Pritom situácia nemusela byť až taká zlá, keby sme viac predvídali. Koncom roka na koronakrízu zareagoval aj bitcoin, ktorý doslova prerazil strop. Presiahol svoje historické maximum, keď sa obchodoval za neuveriteľných 18 700 eur, respektíve viac ako 20 000 amerických dolárov.

Čo presne nás rok 2020 naučil? V prvom rade, že aj mesačné investičné sporenie je lepšie ako nič. Investovať mesačne aspoň malú sumu môže byť záchranné koleso v čase krízy.

Ďalším veľkým ponaučením je dať na rady skúsených investorov. Teda správne diverzifikovať investičné portfólio, ako v časovom horizonte, tak nastaviť aj správny pomer konzervatívneho a rizikového investovania, a, samozrejme, správne rozdeliť investície medzi tie klasické a alternatívne.

Pracujme s časovým horizontom a nebráňme sa rizikám

Naše portfólio by malo byť rozdelené na krátkodobé, strednodobé a dlhodobé investície, aby sme boli zabezpečení aj v prípade krízy. Veľkí investori odporúčajú mať 10 % portfólia uložených v alternatívnych investíciách.

Aký je správny pomer rizikových a alternatívnych investícií? Nuž, do tých rizikových sa oplatí investovať v krátkodobom horizonte v prípade, že si to môžeme dovoliť. Je však pravda, že tu platí aj viac ako inde, že odvážnym šťastie praje.

Rada, ktorá vzišla vyslovene z roku 2020, je, že by sme si ako investori mali zvyknúť na vysokú volatilitu. Výkyvy, ktoré sme zažívali tento rok, sa môžu stať štandardom investičných trhov.

Čo z toho vyplýva? Investovať by sme mali do toho, čomu naozaj rozumieme. V prípade, že s investovaním začíname a potrebujeme pomoc, musíme veľmi dôsledne vyberať investičného agenta.

Poučili sme sa aj na úrovni drobných investorov. Zle postavené investičné produkty, napríklad kombinácia životného poistenia a podielového fondu, sa ukázali v plnej sile. Majitelia týchto produktov v tej najnevhodnejšej situácii pocítili ich nevýhodnosť.

Technológie klesnú, kryptomenám sa však bude dariť

Čo okrem nepredvídateľných situácií očakávať v roku 2021? Technologickým firmám sa tento rok nadmieru darilo. Odborníci však predpovedajú, že rok 2020 bol vrcholom pozitívnej investičnej vlny do technologických gigantov. Vlna začína padať.

Dôležitou udalosťou v roku 2021 môže byť výsledok protimonopolných sporov v prípade gigantov, ako napríklad Google. Na situáciu bude mať veľký vplyv aj prístup novej Bidenovej administratívny v USA, ktorý zatiaľ nie je jasný.

Stále sa živo diskutuje o kryptomenách. Vždy, keď sa už zdá, že konzervatívni investori s negatívnym prístupom dosiahli svoje, sa na tomto investičnom poli stane niečo, čo digitálne meny vráti do hry. Okrem historického maxima bitcoinu to bola za posledné obdobie investícia 100 miliónov dolárov do kryptomien 169 rokov starej spoločnosti MassMutural Life Insurance Co.

Veľkú šancu v roku 2021 majú farmaceutické firmy a nové trhy

Investičnou témou dňa v roku 2021 sa môžu stať farmaceutické spoločnosti. Samozrejme, ak sa im podarí poraziť koronu. Horúci kandidáti na nákup akcií sú Pfizer, Moderna alebo aj Regeneron.

Za pozornosť určite stoja aj spoločnosti späté s témou, ktorá úzko súvisí s vakcináciou. Vakcíny je totiž potrebné distribuovať pri veľmi nízkych teplotách, čo nám naznačuje, že okrem logistických spoločností môžu rásť akcie aj tých spoločností, ktoré sa venujú vývoju a predaju technológie chladenia.

Na čo nesmieme zabudnúť?

Našej pozornosti by nemali ujsť ani nové trhy. Napríklad tie ázijské naberajú na sile nielen v rámci tradičného, ale aj alternatívneho investovania. Nebojte sa hľadať nové príležitosti v turbulentnom období, ktoré nás zrejme čaká. Práve novinky môžu byť príležitosťou, na ktorú investori vždy pozorne čakajú.  

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
3.9.2021 Roland Régely

Akvizícia Say Technologies spoločnosťou Robinhood zvyšuje šance malých investorov uspieť na finančných trhoch

Maklérska firma Robinhood nedávno oznámila akvizíciu fintechu Say Technologies vo výške 140 miliónov dolárov. Laik by povedal, že ide len o ...

2.9.2021 Magdaléna Švančarková

Čo je pre investora výhodnejšie, použiť modernú mobilnú aplikáciu, alebo pomoc a rady makléra?

V súčasnosti už môže investovať úplne každý. Voľne dostupné moderné mobilné aplikácie vyžadujúce len minimálnu vstupnú sumu doslova ...

29.8.2021 Redakcia FinReport

Komerčné lety do kozmu otvorili éru vesmírnej turistiky a prinášajú aj nové investičné príležitosti

Ľudia do vesmíru lietajú už niekoľko desaťročí. S komerčnými letmi sa však začalo až v roku 2021. Prvým priekopníkom vesmírneho ...

20.8.2021 Dominik Horváth

Včela medonosná, dinosaury aj významné stavby, to všetko sú motívy zberateľských euromincí

Zbieranie mincí patrí dlhodobo k obľúbeným koníčkom čoraz širšej verejnosti. V Európskej únii takmer každý štát razí svoje vlastné ...

6.8.2021 Roland Régely

Zaujali na aukciách: Nerozbalená videohra, hodvábna črievička aj kostra prehistorického tigra

Rok 2020 ukázal, že umenie si k ľuďom nájde cestu aj počas pandémie. Táto oblasť však nie je jediná, v ktorej dražbách sa točia ...

23.7.2021 Redakcia FinReport

Freedom24 ponúka Slovákom možnosť zúčastniť sa na počiatočnej verejnej ponuke spoločnosti Robinhood

Portfólio investičných služieb a aplikácií, dostupných slovenským používateľom, sa rozrastá. Freedom Finance Europe Ltd ponúka ...

13.7.2021 Redakcia FinReport

Spoločné európske dlhopisy financujúce NextGenerationEU predstavujú revolúciu na dlhopisovom trhu

Na finančnom trhu sa objavil nový nástroj. Sú to spoločné európske dlhopisy, ktorými sa bude financovať európsky reformný plán ...

23.6.2021 Redakcia FinReport

Slováci radi investujú do nehnuteľností. Do realitných fondov naliali už takmer dve miliardy eur

Slováci sú známi pozitívnym vzťahom k nehnuteľnostiam. Deväť z desiatich býva vo vlastnom byte či dome. Mnohí ich kupujú za pomoci ...

18.6.2021 Dominik Horváth

Digitálne súbory, a niekedy aj úplne naivné obrázky, sa na NFT trhu predávajú za státisíce až milióny dolárov

Nová vlna digitálnych tvorcov vytvorila úplne novú umeleckú scénu, v rámci ktorej autori predávajú svoje diela spotrebiteľom v digitálnej ...

20.5.2021 Redakcia FinReport

Cena bitcoinu sa za mesiac prepadla zo 65-tisíc na 30-tisíc dolárov. Padajú aj ďalšie kryptomeny

Pred niekoľkými dňami stačilo jediné slovo majiteľa automobilky Tesla Elona Muska uverejnené na Twitteri, aby sa ceny kryptomien začali ...

17.5.2021 Redakcia FinReport

Stačilo jediné slovo Elona Muska na Twitteri a cena bitcoinu sa opäť prepadla

Cena bitcoinu padá a môže za to Elon Musk. Najskôr uprostred minulého týždňa oznámil, že automobilka Tesla už nebude túto kryptomenu ...

14.5.2021 Redakcia FinReport

Vždy keď Elon Musk prehovorí, s trhom kryptomien to zatrasie. Tentoraz sa poriadne prepadli

Šéf automobilky Tesla opäť raz prehovoril a s kryptomenami to znovu zamávalo. Tentoraz to však ich cenu nevyhnalo smerom nahor, ale naopak, ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Marián Hossa: Po uplynutí kontraktu v zámorí sa vrhol na podnikanie s mrazenými výrobkami
 2. 2.
  Inflačný šok: Ceny tovarov a služieb rastú na celom svete, krajiny zápasia s červenými číslami
 3. 3.
  Brokeria: Do TOP 10 prenikla takmer ihneď po svojom vzniku a každým rokom rastie
 4. 4.
  Partners Asset Management dostala zelenú. Do konca roka chce spustiť vlastný realitný fond
 5. 5.
  Sociálne siete zahltil hoax, že poisťovne odmietajú poisťovať ľudí zaočkovaných proti koronavírusu. Nie je to pravda