Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Rok 2020 bol veľkým učiteľom, a čo očakávať v roku 2021?

Juraj Recký Investovanie Poslať

Správne vyvážené investičné portfólio sa ukázalo ako správna stratégia. Je výborné pre turbulentné obdobie, ktoré sa zrejme stane štandardom aj pre nadchádzajúce mesiace či roky.

image

Foto: burst.shopify.com

 

Rok 2020? Rok premárnených príležitostí

Rok 2020 bol pre všetkých investorov veľkou školou. Počas ostatných niekoľkých rokov sme si užili relatívny pokoj a stabilitu hádam na všetkých investičných frontoch. Priaznivá situácia však mala aj odvrátenú tvár. Tak trochu sme zaspávali na vavrínoch.

Po tom, ako prišla koronakríza, sme zažili historické výkyvy na trhoch s akciami. V očakávaní doslova ekonomickej pohromy viacerí chaoticky predávali a rušili investovania, a len minimum ľudí bolo pripravených na krízu, počas ktorej sa oplatí najmä investovať.

Potrebné voľné zdroje sa v mnohých prípadoch nepodarilo zhromaždiť, a tak sa zrejme tento rok zapíše do investičnej histórie ako rok množstva premárnených príležitostí.

Bitcoin vyletel hore a ukázal sa zmysel investičného sporenia

Pritom situácia nemusela byť až taká zlá, keby sme viac predvídali. Koncom roka na koronakrízu zareagoval aj bitcoin, ktorý doslova prerazil strop. Presiahol svoje historické maximum, keď sa obchodoval za neuveriteľných 18 700 eur, respektíve viac ako 20 000 amerických dolárov.

Čo presne nás rok 2020 naučil? V prvom rade, že aj mesačné investičné sporenie je lepšie ako nič. Investovať mesačne aspoň malú sumu môže byť záchranné koleso v čase krízy.

Ďalším veľkým ponaučením je dať na rady skúsených investorov. Teda správne diverzifikovať investičné portfólio, ako v časovom horizonte, tak nastaviť aj správny pomer konzervatívneho a rizikového investovania, a, samozrejme, správne rozdeliť investície medzi tie klasické a alternatívne.

Pracujme s časovým horizontom a nebráňme sa rizikám

Naše portfólio by malo byť rozdelené na krátkodobé, strednodobé a dlhodobé investície, aby sme boli zabezpečení aj v prípade krízy. Veľkí investori odporúčajú mať 10 % portfólia uložených v alternatívnych investíciách.

Aký je správny pomer rizikových a alternatívnych investícií? Nuž, do tých rizikových sa oplatí investovať v krátkodobom horizonte v prípade, že si to môžeme dovoliť. Je však pravda, že tu platí aj viac ako inde, že odvážnym šťastie praje.

Rada, ktorá vzišla vyslovene z roku 2020, je, že by sme si ako investori mali zvyknúť na vysokú volatilitu. Výkyvy, ktoré sme zažívali tento rok, sa môžu stať štandardom investičných trhov.

Čo z toho vyplýva? Investovať by sme mali do toho, čomu naozaj rozumieme. V prípade, že s investovaním začíname a potrebujeme pomoc, musíme veľmi dôsledne vyberať investičného agenta.

Poučili sme sa aj na úrovni drobných investorov. Zle postavené investičné produkty, napríklad kombinácia životného poistenia a podielového fondu, sa ukázali v plnej sile. Majitelia týchto produktov v tej najnevhodnejšej situácii pocítili ich nevýhodnosť.

Technológie klesnú, kryptomenám sa však bude dariť

Čo okrem nepredvídateľných situácií očakávať v roku 2021? Technologickým firmám sa tento rok nadmieru darilo. Odborníci však predpovedajú, že rok 2020 bol vrcholom pozitívnej investičnej vlny do technologických gigantov. Vlna začína padať.

Dôležitou udalosťou v roku 2021 môže byť výsledok protimonopolných sporov v prípade gigantov, ako napríklad Google. Na situáciu bude mať veľký vplyv aj prístup novej Bidenovej administratívny v USA, ktorý zatiaľ nie je jasný.

Stále sa živo diskutuje o kryptomenách. Vždy, keď sa už zdá, že konzervatívni investori s negatívnym prístupom dosiahli svoje, sa na tomto investičnom poli stane niečo, čo digitálne meny vráti do hry. Okrem historického maxima bitcoinu to bola za posledné obdobie investícia 100 miliónov dolárov do kryptomien 169 rokov starej spoločnosti MassMutural Life Insurance Co.

Veľkú šancu v roku 2021 majú farmaceutické firmy a nové trhy

Investičnou témou dňa v roku 2021 sa môžu stať farmaceutické spoločnosti. Samozrejme, ak sa im podarí poraziť koronu. Horúci kandidáti na nákup akcií sú Pfizer, Moderna alebo aj Regeneron.

Za pozornosť určite stoja aj spoločnosti späté s témou, ktorá úzko súvisí s vakcináciou. Vakcíny je totiž potrebné distribuovať pri veľmi nízkych teplotách, čo nám naznačuje, že okrem logistických spoločností môžu rásť akcie aj tých spoločností, ktoré sa venujú vývoju a predaju technológie chladenia.

Na čo nesmieme zabudnúť?

Našej pozornosti by nemali ujsť ani nové trhy. Napríklad tie ázijské naberajú na sile nielen v rámci tradičného, ale aj alternatívneho investovania. Nebojte sa hľadať nové príležitosti v turbulentnom období, ktoré nás zrejme čaká. Práve novinky môžu byť príležitosťou, na ktorú investori vždy pozorne čakajú.  

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
16.1.2021 Dominik Horváth

Hľadáte investičné príležitosti? Cez ETF fondy pretekajú miliardy dolárov

Čoraz populárnejšie ETF fondy zažili turbulentný rok. Po prvotnom prepade na začiatku roka 2020 sa dokázali postupne stabilizovať, a v ...

9.1.2021 Dominik Horváth

Spoločnosť Airbnb je konečne na burze a hneď v prvý deň dosiahla historické maximá

Spoločnosť Airbnb, platforma na prenájom nehnuteľností, po niekoľkoročnom čakaní začiatkom decembra 2020 konečne vstúpila na burzu. ...

26.12.2020 Dominik Horváth

Investori pozor, začína sa Santa Claus Rally a možno sa bude jazdiť aj na Tesle

Koniec roka sa spája nielen s vianočnými sviatkami a s oslavou príchodu nového roka. Napríklad investori majú svoju Santa Claus Rally, ktorá ...

19.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte príležitosti? Historické budovy sú riešením pre milovníkov investičných maratónov

Niektoré historické budovy na Slovensku sa dajú kúpiť aj za cenu 3-izbového bytu v bratislavskej novostavbe. Nasledujú však ďalšie ...

12.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Popri fandení môžete na športe aj zarábať

Podpísaný dres, polámaná raketa z Roland Garros, kopačka slávneho futbalistu, hokejový puk z pamätného zápasu alebo limitovaný ...

5.12.2020 Robert Juriš

E. Macho: Prečo investovať do mincí? Pretože majú nízku volatilitu, veľký investičný potenciál a sú krásne

Na počiatku bola... minca. Presnejšie dukát. A nebol to hocijaký dukát, ale kráľovský desaťdukát. Navyše zlatý, 400-ročný, vyrazený v ...

28.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Fabergého vajíčka potešia investora aj milovníka jedinečného šperkárskeho umenia

Ruská veľkonočná tradícia prerástla do svetového fenoménu, ktorý v šperkárstve definoval novú umeleckú kategóriu. Je však tiež ...

21.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Komiksy predstavujú výnosný biznis v hodnote dvoch miliárd dolárov

V kinách zarábajú milióny dolárov. Komiksoví superhrdinovia sa tešia popularite naprieč generáciami. Ak sa vyberiete po ich stopách, ...

14.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Zaostrite na predmety obľúbených celebrít

Alternatívne investície majú svoje jedinečné čaro v tom, že si k nim môžeme vytvoriť citové puto. Vo svete financií to nie je až také ...

7.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Vytvorte štartovací balík pre svojich potomkov

Dostať od rodičov zaujímavý balík peňazí „na rozbeh“ dospeláckeho života je takmer ideálny scenár. Mnohí sme si už neraz ...

31.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Na zápästí sa dá nosiť nielen šperk, ale aj zábezpeka do budúcnosti

Sú užitočné, krásne, vhodne doplnia náš outfit a dokážu nám aj zarobiť zaujímavé peniaze. Treba ich však vyberať s rozumom a mať ...

24.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Knihy nie sú len potravou pre dušu, ale aj investičnou mágiou

Vo vyšších kruhoch bývali bohaté domáce knižnice znakom istého statusu a postavenia v spoločnosti. Naznačovali, že majiteľ je vzdelaný a ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Vojenskú agendu budú po novom robiť všetky súdy, živé spisy z Trenčína prejdú do Trnavy
 2. 2.
  Banská Bystrica spustila komunitné testovanie, zaregistrovali sa už tisícky ľudí
 3. 3.
  INESS navrhuje tretiu vlnu privatizácie, mohlo by to pomôcť nakopnúť ekonomiku
 4. 4.
  Inflácia sa v minulom roku vyšplhala k 2 %. V tomto roku si priplatíme za potraviny, ale ušetríme na energiách
 5. 5.
  TOP 5 trendov z oblasti o bezpečnosti platieb v roku 2021. Všetky oči sa upierajú na Európu