Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Hľadáte investičné príležitosti? Rok 2020 bol veľkým učiteľom, a čo očakávať v roku 2021?

Juraj Recký Investovanie Poslať

Správne vyvážené investičné portfólio sa ukázalo ako správna stratégia. Je výborné pre turbulentné obdobie, ktoré sa zrejme stane štandardom aj pre nadchádzajúce mesiace či roky.

image

Foto: burst.shopify.com

 

Rok 2020? Rok premárnených príležitostí

Rok 2020 bol pre všetkých investorov veľkou školou. Počas ostatných niekoľkých rokov sme si užili relatívny pokoj a stabilitu hádam na všetkých investičných frontoch. Priaznivá situácia však mala aj odvrátenú tvár. Tak trochu sme zaspávali na vavrínoch.

Po tom, ako prišla koronakríza, sme zažili historické výkyvy na trhoch s akciami. V očakávaní doslova ekonomickej pohromy viacerí chaoticky predávali a rušili investovania, a len minimum ľudí bolo pripravených na krízu, počas ktorej sa oplatí najmä investovať.

Potrebné voľné zdroje sa v mnohých prípadoch nepodarilo zhromaždiť, a tak sa zrejme tento rok zapíše do investičnej histórie ako rok množstva premárnených príležitostí.

Bitcoin vyletel hore a ukázal sa zmysel investičného sporenia

Pritom situácia nemusela byť až taká zlá, keby sme viac predvídali. Koncom roka na koronakrízu zareagoval aj bitcoin, ktorý doslova prerazil strop. Presiahol svoje historické maximum, keď sa obchodoval za neuveriteľných 18 700 eur, respektíve viac ako 20 000 amerických dolárov.

Čo presne nás rok 2020 naučil? V prvom rade, že aj mesačné investičné sporenie je lepšie ako nič. Investovať mesačne aspoň malú sumu môže byť záchranné koleso v čase krízy.

Ďalším veľkým ponaučením je dať na rady skúsených investorov. Teda správne diverzifikovať investičné portfólio, ako v časovom horizonte, tak nastaviť aj správny pomer konzervatívneho a rizikového investovania, a, samozrejme, správne rozdeliť investície medzi tie klasické a alternatívne.

Pracujme s časovým horizontom a nebráňme sa rizikám

Naše portfólio by malo byť rozdelené na krátkodobé, strednodobé a dlhodobé investície, aby sme boli zabezpečení aj v prípade krízy. Veľkí investori odporúčajú mať 10 % portfólia uložených v alternatívnych investíciách.

Aký je správny pomer rizikových a alternatívnych investícií? Nuž, do tých rizikových sa oplatí investovať v krátkodobom horizonte v prípade, že si to môžeme dovoliť. Je však pravda, že tu platí aj viac ako inde, že odvážnym šťastie praje.

Rada, ktorá vzišla vyslovene z roku 2020, je, že by sme si ako investori mali zvyknúť na vysokú volatilitu. Výkyvy, ktoré sme zažívali tento rok, sa môžu stať štandardom investičných trhov.

Čo z toho vyplýva? Investovať by sme mali do toho, čomu naozaj rozumieme. V prípade, že s investovaním začíname a potrebujeme pomoc, musíme veľmi dôsledne vyberať investičného agenta.

Poučili sme sa aj na úrovni drobných investorov. Zle postavené investičné produkty, napríklad kombinácia životného poistenia a podielového fondu, sa ukázali v plnej sile. Majitelia týchto produktov v tej najnevhodnejšej situácii pocítili ich nevýhodnosť.

Technológie klesnú, kryptomenám sa však bude dariť

Čo okrem nepredvídateľných situácií očakávať v roku 2021? Technologickým firmám sa tento rok nadmieru darilo. Odborníci však predpovedajú, že rok 2020 bol vrcholom pozitívnej investičnej vlny do technologických gigantov. Vlna začína padať.

Dôležitou udalosťou v roku 2021 môže byť výsledok protimonopolných sporov v prípade gigantov, ako napríklad Google. Na situáciu bude mať veľký vplyv aj prístup novej Bidenovej administratívny v USA, ktorý zatiaľ nie je jasný.

Stále sa živo diskutuje o kryptomenách. Vždy, keď sa už zdá, že konzervatívni investori s negatívnym prístupom dosiahli svoje, sa na tomto investičnom poli stane niečo, čo digitálne meny vráti do hry. Okrem historického maxima bitcoinu to bola za posledné obdobie investícia 100 miliónov dolárov do kryptomien 169 rokov starej spoločnosti MassMutural Life Insurance Co.

Veľkú šancu v roku 2021 majú farmaceutické firmy a nové trhy

Investičnou témou dňa v roku 2021 sa môžu stať farmaceutické spoločnosti. Samozrejme, ak sa im podarí poraziť koronu. Horúci kandidáti na nákup akcií sú Pfizer, Moderna alebo aj Regeneron.

Za pozornosť určite stoja aj spoločnosti späté s témou, ktorá úzko súvisí s vakcináciou. Vakcíny je totiž potrebné distribuovať pri veľmi nízkych teplotách, čo nám naznačuje, že okrem logistických spoločností môžu rásť akcie aj tých spoločností, ktoré sa venujú vývoju a predaju technológie chladenia.

Na čo nesmieme zabudnúť?

Našej pozornosti by nemali ujsť ani nové trhy. Napríklad tie ázijské naberajú na sile nielen v rámci tradičného, ale aj alternatívneho investovania. Nebojte sa hľadať nové príležitosti v turbulentnom období, ktoré nás zrejme čaká. Práve novinky môžu byť príležitosťou, na ktorú investori vždy pozorne čakajú.  

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.5.2021 Redakcia FinReport

Cena bitcoinu sa za mesiac prepadla zo 65-tisíc na 30-tisíc dolárov. Padajú aj ďalšie kryptomeny

Pred niekoľkými dňami stačilo jediné slovo majiteľa automobilky Tesla Elona Muska uverejnené na Twitteri, aby sa ceny kryptomien začali ...

17.5.2021 Redakcia FinReport

Stačilo jediné slovo Elona Muska na Twitteri a cena bitcoinu sa opäť prepadla

Cena bitcoinu padá a môže za to Elon Musk. Najskôr uprostred minulého týždňa oznámil, že automobilka Tesla už nebude túto kryptomenu ...

14.5.2021 Redakcia FinReport

Vždy keď Elon Musk prehovorí, s trhom kryptomien to zatrasie. Tentoraz sa poriadne prepadli

Šéf automobilky Tesla opäť raz prehovoril a s kryptomenami to znovu zamávalo. Tentoraz to však ich cenu nevyhnalo smerom nahor, ale naopak, ...

20.4.2021 Redakcia FinReport

Cena bitcoinu sa od začiatku roka zvýšila o viac ako 90 %, šalejú po ňom najmä českí investori

Kým na Slovensku sa za prvý štvrťrok tohto roku predali kryptomeny za približne 30,8 milióna eur, v susednej Českej republike to bolo za vyše ...

18.4.2021 Redakcia FinReport

Genetické inžinierstvo má potenciál stať sa výnosným biznisom aj pre investorov

Genetické inžinierstvo čoraz viac vstupuje do našich životov. Naplno sme si to uvedomili najmä vlani, keď sa podarilo rozlúštiť genetický ...

12.4.2021 Robert Juriš

Objavila sa nová generácia investorov. Zmysel našli v ESG fondoch, zodpovedných firmách a zelenom investovaní

Slováci akosi stále nevedia prísť investovaniu na chuť. Máme dlhodobo najnižší podiel investovania spomedzi krajín združených v OECD. ...

7.4.2021 Redakcia FinReport

Videohry sú vynikajúca investičná príležitosť. Očakáva sa, že trh s nimi vygeneruje 300 miliárd dolárov

Herný priemysel už dávno nie je len zábavkou introvertných hráčov zavretých v detských izbách a obklopených pizzou, čipsami a kokakolou. ...

23.3.2021 Redakcia FinReport

Investori stavili na globálne oživenie ekonomiky a svoje peniaze masívne presúvajú do indexových fondov

Počas prvých dvoch mesiacov tohto roka investori naliali do indexových fondov 222,5 miliardy amerických dolárov. V porovnaní s rovnakým ...

12.3.2021 Redakcia FinReport

Na trhu zberateľských aktív dominovali kabelky a archívne vína, umenie akoby čakalo na lepšie časy

Luxusné zberateľské aktíva sa v minulom roku zhodnotili o 3 %. Najlepšie sa darilo luxusným kabelkám so 17 % rastom a archívnym vínam s ...

20.2.2021 Dominik Horváth

Ako sa Dávid opäť pobil s Goliášom, alebo ako malí investori vyprášili hedžové fondy

Boj Dávida s Goliášom. Tak by sa dal nazvať novodobý úkaz na akciových trhoch, pri ktorom sa tisíce retailových investorov ostro postavili ...

13.2.2021 Robert Juriš

Investičné príležitosti: Aký bol uplynulý rok a čo bude hýbať trhmi v roku 2021?

Istotou roku 2021 je, že o svetlo na konci koronakrízového tunela sa postará len úspešná vakcinácia proti vírusu COVID-19. Ak bude rýchla, ...

6.2.2021 Redakcia FinReport

Kryptomeny sú korením investičného portfólia. Pridávajte ho s mierou a investujte len sumu, ktorú dokážete oželieť

Kryptomeny, čiže digitálne alebo virtuálne meny, sa začínajú čoraz intenzívnejšie tlačiť medzi alternatívne investície, ktoré sú ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  OVB Allfinanz Slovensko: Počas pandémie si udržala vysoké zisky aj obrat
 2. 2.
  Používanie cookies
 3. 3.
  Čo znamená, keď sa vo svete investovania povie býk alebo medveď? Obaja dokážu poriadne zatriasť trhom
 4. 4.
  Skontrolovali investičných poradcov. Zistili aj nedostatky, neboli však zásadné
 5. 5.
  Cestovný ruch prechádza náročným obdobím, no nikdy v ňom nepodnikalo viac firiem ako dnes