Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Premeňte lásku k vínu na príjemné zhodnocovanie svojich peňazí

Juraj Recký Investovanie Poslať

Mlieko starcov alebo nápoj bohov. Víno nemá lichotivé prívlastky len preto, že dokáže spríjemniť večer, rozšíriť paletu chutí už aj tak chutnej večere, či premeniť krajinu na doslova rozprávkové miesto. Víno tiež dokáže zarobiť veľmi slušné peniaze. Áno, investovať sa dá aj do vína.

image

Foto: shutterstock

Správne nastavené investičné portfólio je také, ktoré je rozumne diverzifikované. Víno je totiž dlhodobou investíciou s vyššou mierou rizík. Niektorí dokonca tvrdia, že víno ako investícia je vysoko rizikové. Naopak, nájdu sa aj takí, ktorí tvrdia, že volatilita vína je v porovnaní so zlatom výrazne stabilnejšia.

Späť na vysokú školu?

Ak chceme uložiť voľné peniaze práve do vína, musíme veľa študovať. Čo treba poznať? V prvom rade sú to odrody. Existuje celý rad nových mladých odrôd, z ktorých sa robí jedinečné mladé víno, no na investovanie nie sú vhodné, respektíve sú veľmi rizikové. Mnohé z týchto mladých odrôd ani nie sú vhodné na archiváciu. Savagnin alebo Rossignola sú, naopak, overené odrody s dlhou históriou a tradíciou.

Veľmi dôležitý je ročník. Víno ovplyvňuje celý rad faktorov. Ako príklad si môžeme uviesť počasie. Jeden rok výdatne prší, ten druhý je zasa o niečo suchší. Víno z tej istej odrody, z toho istého vinárstva, spracované tými istými tradičnými postupmi, bude chutiť inak z upršaného roku a inak z toho suchšieho.

Ktoré bude lepšie? Ťažko povedať, hodnotenie vína vo všeobecnosti je veľmi subjektívne a ide skôr o kolektívnu dohodu. „Dobrý ročník“ sa zvykne hľadať tak, že sa pozrieme povedzme päť rokov späť a naštudujeme si hodnotenie rokov 2013 až 2017 a spomedzi nich vyberieme ten najlepšie hodnotený rok.

Aby mohlo byť víno označené rokom, až 95 % produkcie hrozna v ňom musí pochádzať z jedného roku. Toto pravidlo platí vo Francúzsku, USA a Kanade. Víno z iných krajín môže mať označenie roku, aj keď obsahuje 15 až 25 % hrozna z iných rokov. Pravidlá sa líšia.

Tiež musíme myslieť na to, že každé víno má svoj vek dozretia. Po ňom stráca na hodnote. Výber si nesmieme zjednodušovať tým, že budeme za každú cenu kupovať čo najstaršie. Maximálny vek vína je približne 50 rokov.

Vyberme správnu oblasť

Bordeaux, Burgundsko, Toskánsko alebo kalifornské Napa Valley sú nám v spojení s vínom dôverne známe. Áno, aj oblasť pôvodu zásadne ovplyvňuje cenu investičného vína. Vlastne by sa dalo povedať, že ak investovaním do vína začíname a nechceme zbytočne riskovať, z iných oblastí, ako sme vymenovali, by sme víno vyberať ani nemali. Táto rada však platí naozaj len pre tých najmenej skúsených investorov. Odborníci by totiž hneď kontrovali protinázorom.

Určite sa oplatí sledovať všetko okolo vína, jednoducho sa do tohto sveta ponoriť čo najhlbšie. Cenu ovplyvňujú napríklad aj hodnotenia uznávaných kritikov alebo limitovaná produkcia či špeciálne edície. Prihliada sa tiež na stav fľaše. Cena môže narásť aj vďaka limitovanej sérii vinetiek.

Pripravte si väčší investičný základ

Koľko do vína investovať? Existujú dva názorové smery. Ten prvý hovorí, že na úspešnú investíciu nepotrebujeme veľa peňazí. Po tom, čo sme získali prehľad a vedomosti, môžeme investičné víno vyberať aj na vlastnú päsť.

Podľa potrebných kritérií vyberieme také, ktoré má investičný potenciál, nakúpime, uskladníme a počkáme, čo sa bude diať. Zástancovia tohto názorového smeru tvrdia, že ak sme aj spravili pri výbere zlé rozhodnutie, neminuli sme až tak veľa peňazí, a smútok zo straty nám môže vynahradiť práve pohárik prvotriedneho vína.

Druhá skupina zastáva názor, že aby sa investícia skutočne oplatila, je potrebné investovať minimálne 10 000 amerických dolárov do vína, o ktorom sa už vie, že sa bude zhodnocovať. Teda ide o výrazne konzervatívnejší prístup. Potešujúce je, že minimálna odporúčaná investícia je aspoň do troch fliaš toho istého vína.

Oba názorové smery sa však zhodujú v jednom. Tak, ako pri každej inej investícii, aj pri víne platí, že ak nechcete zbytočne riskovať, musíte diverzifikovať. Teda nakupovať rôzne odrody, rôzne ročníky a vyberať z rôznych oblastí. Môže sa totiž stať, že víno, ktoré ste kúpili v domnienke, že je ho len obmedzené množstvo, a preto pomerne rýchlo porastie jeho cena, sa niekde objaví vo väčšom množstve.

Zázrak? Nie! Ľudská chyba. Niekto mohol na zásoby jednoducho zabudnúť, zle sa označili sudy alebo fľaše, prípadne niekto úmyselne špekuloval. Cenu tiež ovplyvňuje kvalita úrody a zasiahnuť tiež môže prírodná katastrofa.

Ako do vína investovať?

Nakúpiť dlhopisy alebo akcie sa dajú aj pri víne. Ostatne, ako takmer pri všetkom. Namieste je však položiť si otázku, či niečo také zaujímavé, ako je víno, obchodovať takýmto „suchým“ spôsobom.

Ďalšou možnosťou sú burzy vín. Jednou z najznámejších s globálnou pôsobnosťou je londýnsky Liv-ex. Táto burza je určená pre profesionálov, ktorí s vami budú veľmi radi spolupracovať. Tak ako cez týchto profesionálov víno dokážete nakúpiť, tak ho s ich pomocou viete aj predať. Samozrejme, potrebné je počítať s poplatkami.

Víno neobchádza ani aukčné siene či moderné formy investovania, keď cez internet kupujete a predávate profesionálne uskladnené víno z katalógu. Často sú tu vyššie poplatky za obchodovanie a správu, no zahŕňajú pomerne široké služby. Môžeme povedať, že rozdiel medzi takouto investíciou a nákupom akcií či dlhopisov je minimálny.

Postavíte si vínnu pivničku?

Najatraktívnejším spôsobom je priamy nákup a budovanie si vlastnej zbierky. Odborníci v tomto prípade odporúčajú podobný prístup ako pri zbieraní známok alebo športových kartičiek. Radšej lacnejšie a viac, než exkluzívne drahé kúsky. Aj keď ani tým by sme sa časom nemali vyhýbať. Tento spôsob investovania do vína si však treba naozaj poriadne premyslieť.

Starostlivosť o zakúpené fľaše, prípadne sudy, je časovo a najmä finančne veľmi náročná. Skladovanie vyžaduje dôsledné nastavenie perfektných podmienok. Profesionálne skladovanie vína je z veľkej miery mágia. Nie náhodou sa tí najvýznamnejší producenti a zberatelia chvália stáročia starými pivnicami, aj keď by si mohli dovoliť prvotriedne sklady s tým najlepším technickým vybavením na dosiahnutie a udržanie dokonalých podmienok.

Vo všeobecnosti sa tiež odporúča investovať skôr do väčších objemov, no sú aj výnimky. Napríklad v roku 2017 sa v aukcii predala fľaša Cabernetu Savignon z Kalifornie za 350-tisíc amerických dolárov.

Ak víno nakupujete priamo, je dobré mať svoju investíciu poistenú, čo opäť zvyšuje náklady. Riešením však môžu byť profesionálne spoločnosti, ktoré sa venujú skladovaniu investičného vína. Pri tejto možnosti šetríte čas, ktorý by ste museli vínu vo vlastnej pivničke venovať. Tiež sa môžete rozhodnúť pre kurátora svojej investičnej zbierky.

Investičná rada na záver? Obrňte sa trpezlivosťou. Nie je ničím výnimočným, že hodnota investičného vína stagnuje a zrazu začne dynamicky rásť. Preto investujte do vína s výhľadom na 10 až 20 rokov.

Potrebujete licenciu na výkon finančného sprostredkovania ?
Rýchlosťou blesku vám poskytneme odborné a komplexné služby.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
16.1.2021 Dominik Horváth

Hľadáte investičné príležitosti? Cez ETF fondy pretekajú miliardy dolárov

Čoraz populárnejšie ETF fondy zažili turbulentný rok. Po prvotnom prepade na začiatku roka 2020 sa dokázali postupne stabilizovať, a v ...

9.1.2021 Dominik Horváth

Spoločnosť Airbnb je konečne na burze a hneď v prvý deň dosiahla historické maximá

Spoločnosť Airbnb, platforma na prenájom nehnuteľností, po niekoľkoročnom čakaní začiatkom decembra 2020 konečne vstúpila na burzu. ...

2.1.2021 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Rok 2020 bol veľkým učiteľom, a čo očakávať v roku 2021?

Správne vyvážené investičné portfólio sa ukázalo ako správna stratégia. Je výborné pre turbulentné obdobie, ktoré sa zrejme stane ...

26.12.2020 Dominik Horváth

Investori pozor, začína sa Santa Claus Rally a možno sa bude jazdiť aj na Tesle

Koniec roka sa spája nielen s vianočnými sviatkami a s oslavou príchodu nového roka. Napríklad investori majú svoju Santa Claus Rally, ktorá ...

19.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte príležitosti? Historické budovy sú riešením pre milovníkov investičných maratónov

Niektoré historické budovy na Slovensku sa dajú kúpiť aj za cenu 3-izbového bytu v bratislavskej novostavbe. Nasledujú však ďalšie ...

12.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Popri fandení môžete na športe aj zarábať

Podpísaný dres, polámaná raketa z Roland Garros, kopačka slávneho futbalistu, hokejový puk z pamätného zápasu alebo limitovaný ...

5.12.2020 Robert Juriš

E. Macho: Prečo investovať do mincí? Pretože majú nízku volatilitu, veľký investičný potenciál a sú krásne

Na počiatku bola... minca. Presnejšie dukát. A nebol to hocijaký dukát, ale kráľovský desaťdukát. Navyše zlatý, 400-ročný, vyrazený v ...

28.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Fabergého vajíčka potešia investora aj milovníka jedinečného šperkárskeho umenia

Ruská veľkonočná tradícia prerástla do svetového fenoménu, ktorý v šperkárstve definoval novú umeleckú kategóriu. Je však tiež ...

21.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Komiksy predstavujú výnosný biznis v hodnote dvoch miliárd dolárov

V kinách zarábajú milióny dolárov. Komiksoví superhrdinovia sa tešia popularite naprieč generáciami. Ak sa vyberiete po ich stopách, ...

14.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Zaostrite na predmety obľúbených celebrít

Alternatívne investície majú svoje jedinečné čaro v tom, že si k nim môžeme vytvoriť citové puto. Vo svete financií to nie je až také ...

7.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Vytvorte štartovací balík pre svojich potomkov

Dostať od rodičov zaujímavý balík peňazí „na rozbeh“ dospeláckeho života je takmer ideálny scenár. Mnohí sme si už neraz ...

31.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Na zápästí sa dá nosiť nielen šperk, ale aj zábezpeka do budúcnosti

Sú užitočné, krásne, vhodne doplnia náš outfit a dokážu nám aj zarobiť zaujímavé peniaze. Treba ich však vyberať s rozumom a mať ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Čaputová: Komunikáciu úmrtia Lučanského nemala viesť len ministerka spravodlivosti
 2. 2.
  Strana Za ľudí má na celoplošné testovanie iný názor, malo by sa konať iba regionálne
 3. 3.
  Polícia vysvetľovala desiatky hoaxov, dezinformácie o koronavíruse zasiahli státisíce ľudí
 4. 4.
  Mimoriadne výkony slovenských športovcov by mohli byť odmenené
 5. 5.
  Kremnická mincovňa investovala minulý rok do technológií viac než sedemstotisíc eur