Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Premeňte lásku k vínu na príjemné zhodnocovanie svojich peňazí

Investovanie Poslať

Mlieko starcov alebo nápoj bohov. Víno nemá lichotivé prívlastky len preto, že dokáže spríjemniť večer, rozšíriť paletu chutí už aj tak chutnej večere, či premeniť krajinu na doslova rozprávkové miesto. Víno tiež dokáže zarobiť veľmi slušné peniaze. Áno, investovať sa dá aj do vína.

image

Foto: shutterstock

Správne nastavené investičné portfólio je také, ktoré je rozumne diverzifikované. Víno je totiž dlhodobou investíciou s vyššou mierou rizík. Niektorí dokonca tvrdia, že víno ako investícia je vysoko rizikové. Naopak, nájdu sa aj takí, ktorí tvrdia, že volatilita vína je v porovnaní so zlatom výrazne stabilnejšia.

Späť na vysokú školu?

Ak chceme uložiť voľné peniaze práve do vína, musíme veľa študovať. Čo treba poznať? V prvom rade sú to odrody. Existuje celý rad nových mladých odrôd, z ktorých sa robí jedinečné mladé víno, no na investovanie nie sú vhodné, respektíve sú veľmi rizikové. Mnohé z týchto mladých odrôd ani nie sú vhodné na archiváciu. Savagnin alebo Rossignola sú, naopak, overené odrody s dlhou históriou a tradíciou.

Veľmi dôležitý je ročník. Víno ovplyvňuje celý rad faktorov. Ako príklad si môžeme uviesť počasie. Jeden rok výdatne prší, ten druhý je zasa o niečo suchší. Víno z tej istej odrody, z toho istého vinárstva, spracované tými istými tradičnými postupmi, bude chutiť inak z upršaného roku a inak z toho suchšieho.

Ktoré bude lepšie? Ťažko povedať, hodnotenie vína vo všeobecnosti je veľmi subjektívne a ide skôr o kolektívnu dohodu. „Dobrý ročník“ sa zvykne hľadať tak, že sa pozrieme povedzme päť rokov späť a naštudujeme si hodnotenie rokov 2013 až 2017 a spomedzi nich vyberieme ten najlepšie hodnotený rok.

Aby mohlo byť víno označené rokom, až 95 % produkcie hrozna v ňom musí pochádzať z jedného roku. Toto pravidlo platí vo Francúzsku, USA a Kanade. Víno z iných krajín môže mať označenie roku, aj keď obsahuje 15 až 25 % hrozna z iných rokov. Pravidlá sa líšia.

Tiež musíme myslieť na to, že každé víno má svoj vek dozretia. Po ňom stráca na hodnote. Výber si nesmieme zjednodušovať tým, že budeme za každú cenu kupovať čo najstaršie. Maximálny vek vína je približne 50 rokov.

Vyberme správnu oblasť

Bordeaux, Burgundsko, Toskánsko alebo kalifornské Napa Valley sú nám v spojení s vínom dôverne známe. Áno, aj oblasť pôvodu zásadne ovplyvňuje cenu investičného vína. Vlastne by sa dalo povedať, že ak investovaním do vína začíname a nechceme zbytočne riskovať, z iných oblastí, ako sme vymenovali, by sme víno vyberať ani nemali. Táto rada však platí naozaj len pre tých najmenej skúsených investorov. Odborníci by totiž hneď kontrovali protinázorom.

Určite sa oplatí sledovať všetko okolo vína, jednoducho sa do tohto sveta ponoriť čo najhlbšie. Cenu ovplyvňujú napríklad aj hodnotenia uznávaných kritikov alebo limitovaná produkcia či špeciálne edície. Prihliada sa tiež na stav fľaše. Cena môže narásť aj vďaka limitovanej sérii vinetiek.

Pripravte si väčší investičný základ

Koľko do vína investovať? Existujú dva názorové smery. Ten prvý hovorí, že na úspešnú investíciu nepotrebujeme veľa peňazí. Po tom, čo sme získali prehľad a vedomosti, môžeme investičné víno vyberať aj na vlastnú päsť.

Podľa potrebných kritérií vyberieme také, ktoré má investičný potenciál, nakúpime, uskladníme a počkáme, čo sa bude diať. Zástancovia tohto názorového smeru tvrdia, že ak sme aj spravili pri výbere zlé rozhodnutie, neminuli sme až tak veľa peňazí, a smútok zo straty nám môže vynahradiť práve pohárik prvotriedneho vína.

Druhá skupina zastáva názor, že aby sa investícia skutočne oplatila, je potrebné investovať minimálne 10 000 amerických dolárov do vína, o ktorom sa už vie, že sa bude zhodnocovať. Teda ide o výrazne konzervatívnejší prístup. Potešujúce je, že minimálna odporúčaná investícia je aspoň do troch fliaš toho istého vína.

Oba názorové smery sa však zhodujú v jednom. Tak, ako pri každej inej investícii, aj pri víne platí, že ak nechcete zbytočne riskovať, musíte diverzifikovať. Teda nakupovať rôzne odrody, rôzne ročníky a vyberať z rôznych oblastí. Môže sa totiž stať, že víno, ktoré ste kúpili v domnienke, že je ho len obmedzené množstvo, a preto pomerne rýchlo porastie jeho cena, sa niekde objaví vo väčšom množstve.

Zázrak? Nie! Ľudská chyba. Niekto mohol na zásoby jednoducho zabudnúť, zle sa označili sudy alebo fľaše, prípadne niekto úmyselne špekuloval. Cenu tiež ovplyvňuje kvalita úrody a zasiahnuť tiež môže prírodná katastrofa.

Ako do vína investovať?

Nakúpiť dlhopisy alebo akcie sa dajú aj pri víne. Ostatne, ako takmer pri všetkom. Namieste je však položiť si otázku, či niečo také zaujímavé, ako je víno, obchodovať takýmto „suchým“ spôsobom.

Ďalšou možnosťou sú burzy vín. Jednou z najznámejších s globálnou pôsobnosťou je londýnsky Liv-ex. Táto burza je určená pre profesionálov, ktorí s vami budú veľmi radi spolupracovať. Tak ako cez týchto profesionálov víno dokážete nakúpiť, tak ho s ich pomocou viete aj predať. Samozrejme, potrebné je počítať s poplatkami.

Víno neobchádza ani aukčné siene či moderné formy investovania, keď cez internet kupujete a predávate profesionálne uskladnené víno z katalógu. Často sú tu vyššie poplatky za obchodovanie a správu, no zahŕňajú pomerne široké služby. Môžeme povedať, že rozdiel medzi takouto investíciou a nákupom akcií či dlhopisov je minimálny.

Postavíte si vínnu pivničku?

Najatraktívnejším spôsobom je priamy nákup a budovanie si vlastnej zbierky. Odborníci v tomto prípade odporúčajú podobný prístup ako pri zbieraní známok alebo športových kartičiek. Radšej lacnejšie a viac, než exkluzívne drahé kúsky. Aj keď ani tým by sme sa časom nemali vyhýbať. Tento spôsob investovania do vína si však treba naozaj poriadne premyslieť.

Starostlivosť o zakúpené fľaše, prípadne sudy, je časovo a najmä finančne veľmi náročná. Skladovanie vyžaduje dôsledné nastavenie perfektných podmienok. Profesionálne skladovanie vína je z veľkej miery mágia. Nie náhodou sa tí najvýznamnejší producenti a zberatelia chvália stáročia starými pivnicami, aj keď by si mohli dovoliť prvotriedne sklady s tým najlepším technickým vybavením na dosiahnutie a udržanie dokonalých podmienok.

Vo všeobecnosti sa tiež odporúča investovať skôr do väčších objemov, no sú aj výnimky. Napríklad v roku 2017 sa v aukcii predala fľaša Cabernetu Savignon z Kalifornie za 350-tisíc amerických dolárov.

Ak víno nakupujete priamo, je dobré mať svoju investíciu poistenú, čo opäť zvyšuje náklady. Riešením však môžu byť profesionálne spoločnosti, ktoré sa venujú skladovaniu investičného vína. Pri tejto možnosti šetríte čas, ktorý by ste museli vínu vo vlastnej pivničke venovať. Tiež sa môžete rozhodnúť pre kurátora svojej investičnej zbierky.

Investičná rada na záver? Obrňte sa trpezlivosťou. Nie je ničím výnimočným, že hodnota investičného vína stagnuje a zrazu začne dynamicky rásť. Preto investujte do vína s výhľadom na 10 až 20 rokov.

www.KalkulackaOnline.sk
nástroj pre agentov
Najväčší, nezávislý a spoľahlivý porovnávač poistných produktov.
Vyspelé riešenie pre váš biznis.
Porovnanie ponúk 15 rôznych poisťovní na jednom mieste

Kľúčové slová

logo
bike trails
Prečítajte si tiež:
28.9.2020 Zuzana Mecková

Banky ponúkajú klientom pomoc s finančnými plánmi, hoci na to nemajú dostatočnú paletu produktov

Po tom, čo koronakríza zamávala s rozpočtami nie jednej slovenskej domácnosti, banky sa čoraz viac snažia angažovať vo vytváraní ...

27.9.2020 Redakcia FinReport

HDP Slovenska sa vráti na predkrízovú úroveň až v druhej polovici 2022

Ekonomiky štátov sa po pandémii koronavírusu začnú ozdravovať postupne a nerovnomerne. Podľa analýzy spoločnosti Euler Hermes by sa ...

27.9.2020 Redakcia FinReport

Na ekonomické dno sme si už zrejme siahli, ale na ružové okuliare je ešte priskoro

Dobrá správa pre slovenskú ekonomiku. Priemyselná produkcia sa síce ešte nevrátila na úroveň spred roka, ale už klesá miernejšie ako ...

26.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Známky sú zaujímavá alternatíva, ktorá dokáže vyvolať vášeň

Sú pomerne nenápadné, no sú v nich uložené miliardy, ktoré sa každoročne zhodnocujú. Investičné známky. Musíme však rozlišovať medzi ...

25.9.2020 Dominik Horváth

Izrael sa zmieril so SAE a Dubaj má šancu zaradiť sa medzi hlavné finančné centrá sveta

Prezident Spojených arabských emirátov (SAE) vydal dekrét, ktorým zrušil zákon o bojkote Izraela a umožnil obchodné a finančné dohody ...

24.9.2020 Juraj Recký

Blíži sa koniec hotovosti a zostanú len digitálne meny? Zmena je možno bližšie, než si myslíme

Téma hotovosť verzus čisto digitálne peniaze naberá stále viac na popularite. Nevyhla sa jej ani panelová diskusia na práve prebiehajúcej ...

23.9.2020 Magdaléna Švančarková

NBS hrozí poisťovni pokutou, tá na zákaz predaja poistiek nevidí dôvod

Národná banka Slovenska (NBS) vydala predbežné opatrenie voči poisťovni Novis, hrozí jej pokutou a jej činnosť monitoruje. Poisťovňa sa ...

19.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Tvrdý alkohol uspokojí hneď niekoľko typov investorov

Rozumne investovať znamená rozumne si rozložiť investičné portfólio. Ak už máme nakúpené dlhopisy a akcie, a chceme diverzifikovať aj ...

12.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Šperky z vás môžu spraviť novodobých hľadačov pokladov

Nedávno sme si predstavili základy investovania do zlata a diamantov. Logicky by sme sa teda mohli pýtať, a čo šperky? Tiež sú investičnou ...

10.9.2020 Dominik Horváth

Koronakríza zrodila nový typ investora, ktorý si hovorí Robin Hood

Na akciových trhoch sa objavila nová skupina akcionárov, takzvaní Robinovia Hoodovia. Tento slangový názov je odvodený od spoločnosti ...

5.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Akcie technologických firiem generujú nadštandardné výnosy

Kríza je vždy najlepším obdobím na investovanie. Ceny padajú a investori môžu nakúpiť naozaj výhodne. Paradoxne, aktuálna situácia je ...

29.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Autá sú veľkým lákadlom, no uspejú len tí najostrieľanejší

Investovať do áut je dobrodružstvo plné zákrut, ktoré sú často nepredvídateľné. Ak k tejto jazde pridáme čistú lásku k vôni benzínu, ...

15.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Diamanty sú večné, no treba pri nich zachovať rozvahu

Cena diamantu v snubnom prsteni má byť, podľa tradície, na úrovni troch mesačných platov budúceho ženícha. Pôvodne marketingový trik ...

8.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Podielové fondy sú dobrým štartom do sveta investícií

Snaha o lepšie zabezpečenie sa na dôchodok sa môže stať vynikajúcim impulzom, aby sme sa pustili do investovania. Musíme sa však vyznať. ...

1.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Kryptomeny vás pobláznia... alebo ich znenávidíte

Máte radi adrenalín a investovanie? Potom by sa do hľadáčika vášho záujmu mali dostať kryptomeny. Sú bláznivou jazdou výnosov a pádov, ...

25.7.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Zlato a vzácne kovy sú bezpečným prístavom

Možností, ako dlhodobo a bezpečne investovať voľné finančné prostriedky, je viacero. Jednu z najväčších istôt predstavujú drahé kovy, ...

5.7.2020 Redakcia FinReport

Emitenti majú zvýšený záujem o vydávanie cenných papierov

Centrálny depozitár cenných papierov SR dosiahol v roku 2019 historicky najvyšší zisk. Bol až o 40 percent vyšší ako zisk v roku 2018. ...

9.6.2020 Robert Juriš

Slovenskí investori spanikárili – namiesto nakupovania predávali

Koronavírus prevalcoval celý svet. Životy miliónov ľudí obrátil naruby. Zo dňa na deň vypol obrie ekonomiky a doľahol aj na finančné ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Banky ponúkajú klientom pomoc s finančnými plánmi, hoci na to nemajú dostatočnú paletu produktov
 2. 2.
  Pavol Choma patrí k špičke hypotekárnych obchodníkov. Čo stojí za jeho úspechom a prečo sa pridal k FinGO.sk?
 3. 3.
  Blíži sa koniec hotovosti a zostanú len digitálne meny? Zmena je možno bližšie, než si myslíme
 4. 4.
  V Dolnom Kubíne bude mestské zastupiteľstvo vyberať hlavného kontrolóra verejnou voľbou
 5. 5.
  Korupcia na prokuratúre aj v polícii, Slovenská informačná služba odtajnila správu o činnosti