Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Popri fandení môžete na športe aj zarábať

Juraj Recký Investovanie Poslať

Podpísaný dres, polámaná raketa z Roland Garros, kopačka slávneho futbalistu, hokejový puk z pamätného zápasu alebo limitovaný spomienkový predmet známeho športovca. Všetky tieto predmety vám môžu zarobiť zaujímavé peniaze, sú totiž plnohodnotnými investíciami.

image

Foto: Shutterstock

Vo svete investičných memorabílií dominujú dve oblasti. Zábavný priemysel a šport. Alternatívne investície sú len zriedkavo organizované, ako napríklad burza s akciami, preto ich oficiálnu hodnotu odborníci len odhadujú. Zhodujú sa však v tom, že sa pohybuje v miliardách eur, čo je určite slušný balík peňazí.

Na investovanie do zábavného priemyslu, konkrétne do komiksov, sme sa už pozreli v jednom z predchádzajúcich dielov nášho investičného seriálu. Preto si teraz „posvietime“ na športové memorabílie. Investovať môžete do športových kartičiek, dresov, šiltoviek, podpísaných predmetov či osobných vecí známych športovcov. Možností je celá paleta.

Emócie bokom, potrebná je rozvaha

Vo svete športu vládnu emócie, a možno to je dôvod, prečo je pre investorov taký zaujímavý. No rada, ktorú by mnohí vyvážili zlatom, znie, aby ste neinvestovali do odvetví, ku ktorým máte citové väzby. To, že FC Barcelona je podľa vás najlepší futbalový klub na svete, je síce pekné, ale vôbec to neznamená, že spomienkové predmety spojené s klubom alebo jeho hráčmi musia mať vyššiu investičnú hodnotu. Tak, ako vždy pri rozhodovaní sa o peniazoch, musíme zachovať pokoj a udržať si triezvy pohľad na vec.

Investičnú hodnotu budú mať vždy len predmety, ktoré sa spájajú s významnou udalosťou, legendárnym športovcom, existujú len v limitovanej edícii, alebo sú podpísané. Ako príklad môžeme uviesť nedávnu smutnú udalosť zo sveta futbalu, keď vo veku 60 rokov zomrel legendárny futbalista Diego Maradona.

Legenda je mŕtva, hodnota investície vyletela do výšin

Britská stránka icons.com, ktorá ponúka memorabílie futbalistov s autentickými podpismi a ako prvá vôbec získala licenciu od FIFA, sa zatriasla v základoch po tom, ako médiami preletela informácia o smrti argentínskeho futbalistu. Ponuka s podpísanými spomienkovými predmetmi Maradonu je dnes absolútne vypredaná, spoločnosť ponúka už len nepodpísané predmety, a aj ich ceny medzi fanúšikmi vyleteli do závratných výšin.

Na icons.com sa predával argentínsky dres v dizajne z roku 1986, ktorý podpísal Diego Maradona na súkromnej podpisovej akcii v Buenos Aires 5. septembra 2020, za 600 libier, teda približne za 800 dolárov. Na eBay, v čase písania článku, tento dres predávali za 17 500 dolárov.

Na rovnakej stránke dnes môžete nájsť pomerne drahé memorabílie Lionela Messiho či Christiana Ronalda. Ak by ste sa rozhodli investovať do nich, budete sa musieť zmieriť s rizikom, že na cene môžu výrazne stratiť.

Dôvod je jednoduchý. Obaja futbalisti sú síce považovaní za žijúce legendy svojho športu, no do dôchodku ešte majú ďaleko. Rozvrátené rodiny, alkohol, drogy, podvody, toto všetko ešte môže nejakým spôsobom ovplyvniť ich životy a kariéry, rovnako ako vašu investíciu, ktorá stratí na hodnote.

Paralely s inými alternatívnymi investíciami

Limitované edície sú realitou aj vo svete športového investovania a platia tu rovnaké pravidlá ako pri iných alternatívnych investíciách. Čím má „limitka“ menší počet kusov, tým je vzácnejšia, a čím je číslo zo série na predmete nižšie, tým je hodnota predmetu vyššia. Opäť platí, že podpis zvyšuje cenu.

Investičnú hodnotu môže mať použitý uterák tenistu, ktorý ho po pamätnom zápase hodil do publika, rovnako ako rozbitá tenisová raketa, futbalová lopta, ktorou sa hral zápas o titul, či puk, ktorým dal hokejista jubilejný alebo víťazný gól. Všetky tieto spomienkové predmety so sebou nesú riziko, že sa len veľmi ťažko overuje ich pravosť.

Vyžadujú pedantnú starostlivosť

Preto pri investovaní do športových memorabílií zaznieva rada, aby predmety boli v čo najlepšom, podľa možnosti až v 100-percentnom stave. Ako príklad môžeme uviesť športové kartičky. Ich najzraniteľnejšou časťou sú rožteky, ktoré sa pri neopatrnom zaobchádzaní môžu poškodiť. Preto je nevyhnutné uložiť ich do fólie alebo do tvrdého obalu. Rovnako ako pri knihách či vzácnych listinách sa odporúča prezerať si ich v rukavičkách, aby sme ich neznehodnotili.

Investične zaujímavé môžu byť aj zberateľské zbierky. Tu je dôležité vytýčiť si jasnú a zreteľnú tému a držať sa jej. Chcete investičnou zbierkou zmapovať kariéru konkrétneho športovca, šampionátu či ligy? Alebo vám práve napadla iná ústredná téma investičnej zbierky? Smelo do toho. Majte však stále na pamäti, že takýto spôsob investovania je pomerne náročný a bližšie k nemu majú skôr zberatelia.

Trendy majú vplyv na hodnotu

Športové memorabílie môžeme dražiť na tradičných aukciách, venujú sa im aj veľké dražobné domy, ktoré bežne obchodujú napríklad s umením, ale aj v online aukciách. No poklady môžeme nájsť tiež na rôznych bazároch. Je vhodné neobmedzovať sa na nákup alebo predaj len v rámci jednej krajiny. Ak sa vrátime k Maradonovi, v Argentíne dnes jeho memorabílie predáte výhodnejšie než na Slovensku. Vďaka internetu to vôbec nie je náročné.

Skúsenejší investor sa môže pýtať, či je vhodné investovať krátkodobo alebo dlhodobo. Odpoveď je nejednoznačná. Dôvodom je, že ako iné alternatívne investície, aj tu ceny kolíšu podľa trendov. Priemernému basketbalovému tímu sa môže dariť dve či tri sezóny, no potom sa výkonnostne vráti do šedého priemeru. Počas týchto troch sezón budú spomienkové predmety žiadanejšie, ale potom stratia na hodnote.

Najdrahšie športové memorabílie v histórii

Dres legendárneho bejzbalistu Babe Rutha z roku 1920, hrajúceho za New York Yankees, sa podarilo vydražiť za 4,4 milióna dolárov.

James Naismith v roku 1891 napísal trinásť pravidiel novej loptovej halovej hry pre svojich študentov, aby mohli športovať aj počas zimných mesiacov. Naismith vtedy vynašiel basketbal. Tieto pravidlá sa vydražili za 4,3 milióna dolárov.

Bejzbalová kartička Honusa Wagnera z roku 1909 je najdrahšou športovou kartičkou vôbec. V roku 2007 ju vydražili za 2,8 milióna dolárov.

Bejzbalista Mark McGwires vytvoril svetový rekord, keď za jedinú sezónu dosiahol hranicu 70 homerunov. Loptička, ktorou „ukradol“ 70. homerun, sa vydražila za 3 milióny dolárov. Jeho rekord prekonal v roku 2001 Barry Bondsof, ktorému sa za sezónu podarilo 73 homerunov.

Dres kanadského hokejistu Paula Hendersona, v ktorom sa mu podarilo dosiahnuť víťazstvo nad tímom Sovietskeho zväzu v roku 1972, sa vydražil za 1,2 milióna dolárov.  

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.2.2021 Dominik Horváth

Ako sa Dávid opäť pobil s Goliášom, alebo ako malí investori vyprášili hedžové fondy

Boj Dávida s Goliášom. Tak by sa dal nazvať novodobý úkaz na akciových trhoch, pri ktorom sa tisíce retailových investorov ostro postavili ...

13.2.2021 Robert Juriš

Investičné príležitosti: Aký bol uplynulý rok a čo bude hýbať trhmi v roku 2021?

Istotou roku 2021 je, že o svetlo na konci koronakrízového tunela sa postará len úspešná vakcinácia proti vírusu COVID-19. Ak bude rýchla, ...

6.2.2021 Redakcia FinReport

Kryptomeny sú korením investičného portfólia. Pridávajte ho s mierou a investujte len sumu, ktorú dokážete oželieť

Kryptomeny, čiže digitálne alebo virtuálne meny, sa začínajú čoraz intenzívnejšie tlačiť medzi alternatívne investície, ktoré sú ...

30.1.2021 Roland Régely

Väčšina Slovákov si na dôchodok sporí zle. Mnohí budú v starobe nepríjemne prekvapení výškou svojej penzie

Slováci si na svoje budúce dôchodky sporia nevýhodne. Dokazujú to nízke výnosy dôchodkových fondov za posledné dva roky. Našinci sa ...

23.1.2021 Roland Régely

Hodnota zberateľských kuriozít naberá na sile. Titulnú stranu komiksu o Tintinovi vydražili za viac ako 3 milióny eur

Komiksy s obľúbenými príbehmi nie sú len zaujímavé čítanie s ilustráciami, ale aj investičná príležitosť. Svedčí o tom nedávna ...

16.1.2021 Dominik Horváth

Hľadáte investičné príležitosti? Cez ETF fondy pretekajú miliardy dolárov

Čoraz populárnejšie ETF fondy zažili turbulentný rok. Po prvotnom prepade na začiatku roka 2020 sa dokázali postupne stabilizovať, a v ...

9.1.2021 Dominik Horváth

Spoločnosť Airbnb je konečne na burze a hneď v prvý deň dosiahla historické maximá

Spoločnosť Airbnb, platforma na prenájom nehnuteľností, po niekoľkoročnom čakaní začiatkom decembra 2020 konečne vstúpila na burzu. ...

2.1.2021 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Rok 2020 bol veľkým učiteľom, a čo očakávať v roku 2021?

Správne vyvážené investičné portfólio sa ukázalo ako správna stratégia. Je výborné pre turbulentné obdobie, ktoré sa zrejme stane ...

26.12.2020 Dominik Horváth

Investori pozor, začína sa Santa Claus Rally a možno sa bude jazdiť aj na Tesle

Koniec roka sa spája nielen s vianočnými sviatkami a s oslavou príchodu nového roka. Napríklad investori majú svoju Santa Claus Rally, ktorá ...

19.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte príležitosti? Historické budovy sú riešením pre milovníkov investičných maratónov

Niektoré historické budovy na Slovensku sa dajú kúpiť aj za cenu 3-izbového bytu v bratislavskej novostavbe. Nasledujú však ďalšie ...

5.12.2020 Robert Juriš

E. Macho: Prečo investovať do mincí? Pretože majú nízku volatilitu, veľký investičný potenciál a sú krásne

Na počiatku bola... minca. Presnejšie dukát. A nebol to hocijaký dukát, ale kráľovský desaťdukát. Navyše zlatý, 400-ročný, vyrazený v ...

28.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Fabergého vajíčka potešia investora aj milovníka jedinečného šperkárskeho umenia

Ruská veľkonočná tradícia prerástla do svetového fenoménu, ktorý v šperkárstve definoval novú umeleckú kategóriu. Je však tiež ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  V Bratislave otvorili novú výstavu, ktorá je dostupná aj počas pandémie
 2. 2.
  Prichádzate na Slovensko z krajín EÚ? Ak spĺňate určité podmienky, nemusíte ísť do 14-dňovej karantény
 3. 3.
  Transparentnosť, ekológia a udržateľný rozvoj sa premietajú aj do činnosti finančných agentov
 4. 4.
  Visa rozšírila možnosti pohybu peňazí, vďaka čomu zvýšila svoj dosah na ďalšie 2 miliardy kariet a bankových účtov
 5. 5.
  Rizikové životné poistenie: Doba si žiada digitálne riešenia, agenti však uprednostňujú osobný kontakt