Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Popri fandení môžete na športe aj zarábať

Juraj Recký Investovanie Poslať

Podpísaný dres, polámaná raketa z Roland Garros, kopačka slávneho futbalistu, hokejový puk z pamätného zápasu alebo limitovaný spomienkový predmet známeho športovca. Všetky tieto predmety vám môžu zarobiť zaujímavé peniaze, sú totiž plnohodnotnými investíciami.

image

Foto: Shutterstock

Vo svete investičných memorabílií dominujú dve oblasti. Zábavný priemysel a šport. Alternatívne investície sú len zriedkavo organizované, ako napríklad burza s akciami, preto ich oficiálnu hodnotu odborníci len odhadujú. Zhodujú sa však v tom, že sa pohybuje v miliardách eur, čo je určite slušný balík peňazí.

Na investovanie do zábavného priemyslu, konkrétne do komiksov, sme sa už pozreli v jednom z predchádzajúcich dielov nášho investičného seriálu. Preto si teraz „posvietime“ na športové memorabílie. Investovať môžete do športových kartičiek, dresov, šiltoviek, podpísaných predmetov či osobných vecí známych športovcov. Možností je celá paleta.

Emócie bokom, potrebná je rozvaha

Vo svete športu vládnu emócie, a možno to je dôvod, prečo je pre investorov taký zaujímavý. No rada, ktorú by mnohí vyvážili zlatom, znie, aby ste neinvestovali do odvetví, ku ktorým máte citové väzby. To, že FC Barcelona je podľa vás najlepší futbalový klub na svete, je síce pekné, ale vôbec to neznamená, že spomienkové predmety spojené s klubom alebo jeho hráčmi musia mať vyššiu investičnú hodnotu. Tak, ako vždy pri rozhodovaní sa o peniazoch, musíme zachovať pokoj a udržať si triezvy pohľad na vec.

Investičnú hodnotu budú mať vždy len predmety, ktoré sa spájajú s významnou udalosťou, legendárnym športovcom, existujú len v limitovanej edícii, alebo sú podpísané. Ako príklad môžeme uviesť nedávnu smutnú udalosť zo sveta futbalu, keď vo veku 60 rokov zomrel legendárny futbalista Diego Maradona.

Legenda je mŕtva, hodnota investície vyletela do výšin

Britská stránka icons.com, ktorá ponúka memorabílie futbalistov s autentickými podpismi a ako prvá vôbec získala licenciu od FIFA, sa zatriasla v základoch po tom, ako médiami preletela informácia o smrti argentínskeho futbalistu. Ponuka s podpísanými spomienkovými predmetmi Maradonu je dnes absolútne vypredaná, spoločnosť ponúka už len nepodpísané predmety, a aj ich ceny medzi fanúšikmi vyleteli do závratných výšin.

Na icons.com sa predával argentínsky dres v dizajne z roku 1986, ktorý podpísal Diego Maradona na súkromnej podpisovej akcii v Buenos Aires 5. septembra 2020, za 600 libier, teda približne za 800 dolárov. Na eBay, v čase písania článku, tento dres predávali za 17 500 dolárov.

Na rovnakej stránke dnes môžete nájsť pomerne drahé memorabílie Lionela Messiho či Christiana Ronalda. Ak by ste sa rozhodli investovať do nich, budete sa musieť zmieriť s rizikom, že na cene môžu výrazne stratiť.

Dôvod je jednoduchý. Obaja futbalisti sú síce považovaní za žijúce legendy svojho športu, no do dôchodku ešte majú ďaleko. Rozvrátené rodiny, alkohol, drogy, podvody, toto všetko ešte môže nejakým spôsobom ovplyvniť ich životy a kariéry, rovnako ako vašu investíciu, ktorá stratí na hodnote.

Paralely s inými alternatívnymi investíciami

Limitované edície sú realitou aj vo svete športového investovania a platia tu rovnaké pravidlá ako pri iných alternatívnych investíciách. Čím má „limitka“ menší počet kusov, tým je vzácnejšia, a čím je číslo zo série na predmete nižšie, tým je hodnota predmetu vyššia. Opäť platí, že podpis zvyšuje cenu.

Investičnú hodnotu môže mať použitý uterák tenistu, ktorý ho po pamätnom zápase hodil do publika, rovnako ako rozbitá tenisová raketa, futbalová lopta, ktorou sa hral zápas o titul, či puk, ktorým dal hokejista jubilejný alebo víťazný gól. Všetky tieto spomienkové predmety so sebou nesú riziko, že sa len veľmi ťažko overuje ich pravosť.

Vyžadujú pedantnú starostlivosť

Preto pri investovaní do športových memorabílií zaznieva rada, aby predmety boli v čo najlepšom, podľa možnosti až v 100-percentnom stave. Ako príklad môžeme uviesť športové kartičky. Ich najzraniteľnejšou časťou sú rožteky, ktoré sa pri neopatrnom zaobchádzaní môžu poškodiť. Preto je nevyhnutné uložiť ich do fólie alebo do tvrdého obalu. Rovnako ako pri knihách či vzácnych listinách sa odporúča prezerať si ich v rukavičkách, aby sme ich neznehodnotili.

Investične zaujímavé môžu byť aj zberateľské zbierky. Tu je dôležité vytýčiť si jasnú a zreteľnú tému a držať sa jej. Chcete investičnou zbierkou zmapovať kariéru konkrétneho športovca, šampionátu či ligy? Alebo vám práve napadla iná ústredná téma investičnej zbierky? Smelo do toho. Majte však stále na pamäti, že takýto spôsob investovania je pomerne náročný a bližšie k nemu majú skôr zberatelia.

Trendy majú vplyv na hodnotu

Športové memorabílie môžeme dražiť na tradičných aukciách, venujú sa im aj veľké dražobné domy, ktoré bežne obchodujú napríklad s umením, ale aj v online aukciách. No poklady môžeme nájsť tiež na rôznych bazároch. Je vhodné neobmedzovať sa na nákup alebo predaj len v rámci jednej krajiny. Ak sa vrátime k Maradonovi, v Argentíne dnes jeho memorabílie predáte výhodnejšie než na Slovensku. Vďaka internetu to vôbec nie je náročné.

Skúsenejší investor sa môže pýtať, či je vhodné investovať krátkodobo alebo dlhodobo. Odpoveď je nejednoznačná. Dôvodom je, že ako iné alternatívne investície, aj tu ceny kolíšu podľa trendov. Priemernému basketbalovému tímu sa môže dariť dve či tri sezóny, no potom sa výkonnostne vráti do šedého priemeru. Počas týchto troch sezón budú spomienkové predmety žiadanejšie, ale potom stratia na hodnote.

Najdrahšie športové memorabílie v histórii

Dres legendárneho bejzbalistu Babe Rutha z roku 1920, hrajúceho za New York Yankees, sa podarilo vydražiť za 4,4 milióna dolárov.

James Naismith v roku 1891 napísal trinásť pravidiel novej loptovej halovej hry pre svojich študentov, aby mohli športovať aj počas zimných mesiacov. Naismith vtedy vynašiel basketbal. Tieto pravidlá sa vydražili za 4,3 milióna dolárov.

Bejzbalová kartička Honusa Wagnera z roku 1909 je najdrahšou športovou kartičkou vôbec. V roku 2007 ju vydražili za 2,8 milióna dolárov.

Bejzbalista Mark McGwires vytvoril svetový rekord, keď za jedinú sezónu dosiahol hranicu 70 homerunov. Loptička, ktorou „ukradol“ 70. homerun, sa vydražila za 3 milióny dolárov. Jeho rekord prekonal v roku 2001 Barry Bondsof, ktorému sa za sezónu podarilo 73 homerunov.

Dres kanadského hokejistu Paula Hendersona, v ktorom sa mu podarilo dosiahnuť víťazstvo nad tímom Sovietskeho zväzu v roku 1972, sa vydražil za 1,2 milióna dolárov.  

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
16.1.2021 Dominik Horváth

Hľadáte investičné príležitosti? Cez ETF fondy pretekajú miliardy dolárov

Čoraz populárnejšie ETF fondy zažili turbulentný rok. Po prvotnom prepade na začiatku roka 2020 sa dokázali postupne stabilizovať, a v ...

9.1.2021 Dominik Horváth

Spoločnosť Airbnb je konečne na burze a hneď v prvý deň dosiahla historické maximá

Spoločnosť Airbnb, platforma na prenájom nehnuteľností, po niekoľkoročnom čakaní začiatkom decembra 2020 konečne vstúpila na burzu. ...

2.1.2021 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Rok 2020 bol veľkým učiteľom, a čo očakávať v roku 2021?

Správne vyvážené investičné portfólio sa ukázalo ako správna stratégia. Je výborné pre turbulentné obdobie, ktoré sa zrejme stane ...

26.12.2020 Dominik Horváth

Investori pozor, začína sa Santa Claus Rally a možno sa bude jazdiť aj na Tesle

Koniec roka sa spája nielen s vianočnými sviatkami a s oslavou príchodu nového roka. Napríklad investori majú svoju Santa Claus Rally, ktorá ...

19.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte príležitosti? Historické budovy sú riešením pre milovníkov investičných maratónov

Niektoré historické budovy na Slovensku sa dajú kúpiť aj za cenu 3-izbového bytu v bratislavskej novostavbe. Nasledujú však ďalšie ...

5.12.2020 Robert Juriš

E. Macho: Prečo investovať do mincí? Pretože majú nízku volatilitu, veľký investičný potenciál a sú krásne

Na počiatku bola... minca. Presnejšie dukát. A nebol to hocijaký dukát, ale kráľovský desaťdukát. Navyše zlatý, 400-ročný, vyrazený v ...

28.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Fabergého vajíčka potešia investora aj milovníka jedinečného šperkárskeho umenia

Ruská veľkonočná tradícia prerástla do svetového fenoménu, ktorý v šperkárstve definoval novú umeleckú kategóriu. Je však tiež ...

21.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Komiksy predstavujú výnosný biznis v hodnote dvoch miliárd dolárov

V kinách zarábajú milióny dolárov. Komiksoví superhrdinovia sa tešia popularite naprieč generáciami. Ak sa vyberiete po ich stopách, ...

14.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Zaostrite na predmety obľúbených celebrít

Alternatívne investície majú svoje jedinečné čaro v tom, že si k nim môžeme vytvoriť citové puto. Vo svete financií to nie je až také ...

7.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Vytvorte štartovací balík pre svojich potomkov

Dostať od rodičov zaujímavý balík peňazí „na rozbeh“ dospeláckeho života je takmer ideálny scenár. Mnohí sme si už neraz ...

31.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Na zápästí sa dá nosiť nielen šperk, ale aj zábezpeka do budúcnosti

Sú užitočné, krásne, vhodne doplnia náš outfit a dokážu nám aj zarobiť zaujímavé peniaze. Treba ich však vyberať s rozumom a mať ...

24.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Knihy nie sú len potravou pre dušu, ale aj investičnou mágiou

Vo vyšších kruhoch bývali bohaté domáce knižnice znakom istého statusu a postavenia v spoločnosti. Naznačovali, že majiteľ je vzdelaný a ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Vojenskú agendu budú po novom robiť všetky súdy, živé spisy z Trenčína prejdú do Trnavy
 2. 2.
  Banská Bystrica spustila komunitné testovanie, zaregistrovali sa už tisícky ľudí
 3. 3.
  INESS navrhuje tretiu vlnu privatizácie, mohlo by to pomôcť nakopnúť ekonomiku
 4. 4.
  Inflácia sa v minulom roku vyšplhala k 2 %. V tomto roku si priplatíme za potraviny, ale ušetríme na energiách
 5. 5.
  TOP 5 trendov z oblasti o bezpečnosti platieb v roku 2021. Všetky oči sa upierajú na Európu