Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Hľadáte investičné príležitosti? Popri fandení môžete na športe aj zarábať

Juraj Recký Investovanie Poslať

Podpísaný dres, polámaná raketa z Roland Garros, kopačka slávneho futbalistu, hokejový puk z pamätného zápasu alebo limitovaný spomienkový predmet známeho športovca. Všetky tieto predmety vám môžu zarobiť zaujímavé peniaze, sú totiž plnohodnotnými investíciami.

spomienkový predmet

Foto: Shutterstock

Vo svete investičných memorabílií dominujú dve oblasti. Zábavný priemysel a šport. Alternatívne investície sú len zriedkavo organizované, ako napríklad burza s akciami, preto ich oficiálnu hodnotu odborníci len odhadujú. Zhodujú sa však v tom, že sa pohybuje v miliardách eur, čo je určite slušný balík peňazí.

Na investovanie do zábavného priemyslu, konkrétne do komiksov, sme sa už pozreli v jednom z predchádzajúcich dielov nášho investičného seriálu. Preto si teraz „posvietime“ na športové memorabílie. Investovať môžete do športových kartičiek, dresov, šiltoviek, podpísaných predmetov či osobných vecí známych športovcov. Možností je celá paleta.

Emócie bokom, potrebná je rozvaha

Vo svete športu vládnu emócie, a možno to je dôvod, prečo je pre investorov taký zaujímavý. No rada, ktorú by mnohí vyvážili zlatom, znie, aby ste neinvestovali do odvetví, ku ktorým máte citové väzby. To, že FC Barcelona je podľa vás najlepší futbalový klub na svete, je síce pekné, ale vôbec to neznamená, že spomienkové predmety spojené s klubom alebo jeho hráčmi musia mať vyššiu investičnú hodnotu. Tak, ako vždy pri rozhodovaní sa o peniazoch, musíme zachovať pokoj a udržať si triezvy pohľad na vec.

Investičnú hodnotu budú mať vždy len predmety, ktoré sa spájajú s významnou udalosťou, legendárnym športovcom, existujú len v limitovanej edícii, alebo sú podpísané. Ako príklad môžeme uviesť nedávnu smutnú udalosť zo sveta futbalu, keď vo veku 60 rokov zomrel legendárny futbalista Diego Maradona.

Legenda je mŕtva, hodnota investície vyletela do výšin

Britská stránka icons.com, ktorá ponúka memorabílie futbalistov s autentickými podpismi a ako prvá vôbec získala licenciu od FIFA, sa zatriasla v základoch po tom, ako médiami preletela informácia o smrti argentínskeho futbalistu. Ponuka s podpísanými spomienkovými predmetmi Maradonu je dnes absolútne vypredaná, spoločnosť ponúka už len nepodpísané predmety, a aj ich ceny medzi fanúšikmi vyleteli do závratných výšin.

Na icons.com sa predával argentínsky dres v dizajne z roku 1986, ktorý podpísal Diego Maradona na súkromnej podpisovej akcii v Buenos Aires 5. septembra 2020, za 600 libier, teda približne za 800 dolárov. Na eBay, v čase písania článku, tento dres predávali za 17 500 dolárov.

Na rovnakej stránke dnes môžete nájsť pomerne drahé memorabílie Lionela Messiho či Christiana Ronalda. Ak by ste sa rozhodli investovať do nich, budete sa musieť zmieriť s rizikom, že na cene môžu výrazne stratiť.

Dôvod je jednoduchý. Obaja futbalisti sú síce považovaní za žijúce legendy svojho športu, no do dôchodku ešte majú ďaleko. Rozvrátené rodiny, alkohol, drogy, podvody, toto všetko ešte môže nejakým spôsobom ovplyvniť ich životy a kariéry, rovnako ako vašu investíciu, ktorá stratí na hodnote.

Paralely s inými alternatívnymi investíciami

Limitované edície sú realitou aj vo svete športového investovania a platia tu rovnaké pravidlá ako pri iných alternatívnych investíciách. Čím má „limitka“ menší počet kusov, tým je vzácnejšia, a čím je číslo zo série na predmete nižšie, tým je hodnota predmetu vyššia. Opäť platí, že podpis zvyšuje cenu.

Investičnú hodnotu môže mať použitý uterák tenistu, ktorý ho po pamätnom zápase hodil do publika, rovnako ako rozbitá tenisová raketa, futbalová lopta, ktorou sa hral zápas o titul, či puk, ktorým dal hokejista jubilejný alebo víťazný gól. Všetky tieto spomienkové predmety so sebou nesú riziko, že sa len veľmi ťažko overuje ich pravosť.

Vyžadujú pedantnú starostlivosť

Preto pri investovaní do športových memorabílií zaznieva rada, aby predmety boli v čo najlepšom, podľa možnosti až v 100-percentnom stave. Ako príklad môžeme uviesť športové kartičky. Ich najzraniteľnejšou časťou sú rožteky, ktoré sa pri neopatrnom zaobchádzaní môžu poškodiť. Preto je nevyhnutné uložiť ich do fólie alebo do tvrdého obalu. Rovnako ako pri knihách či vzácnych listinách sa odporúča prezerať si ich v rukavičkách, aby sme ich neznehodnotili.

Investične zaujímavé môžu byť aj zberateľské zbierky. Tu je dôležité vytýčiť si jasnú a zreteľnú tému a držať sa jej. Chcete investičnou zbierkou zmapovať kariéru konkrétneho športovca, šampionátu či ligy? Alebo vám práve napadla iná ústredná téma investičnej zbierky? Smelo do toho. Majte však stále na pamäti, že takýto spôsob investovania je pomerne náročný a bližšie k nemu majú skôr zberatelia.

Trendy majú vplyv na hodnotu

Športové memorabílie môžeme dražiť na tradičných aukciách, venujú sa im aj veľké dražobné domy, ktoré bežne obchodujú napríklad s umením, ale aj v online aukciách. No poklady môžeme nájsť tiež na rôznych bazároch. Je vhodné neobmedzovať sa na nákup alebo predaj len v rámci jednej krajiny. Ak sa vrátime k Maradonovi, v Argentíne dnes jeho memorabílie predáte výhodnejšie než na Slovensku. Vďaka internetu to vôbec nie je náročné.

Skúsenejší investor sa môže pýtať, či je vhodné investovať krátkodobo alebo dlhodobo. Odpoveď je nejednoznačná. Dôvodom je, že ako iné alternatívne investície, aj tu ceny kolíšu podľa trendov. Priemernému basketbalovému tímu sa môže dariť dve či tri sezóny, no potom sa výkonnostne vráti do šedého priemeru. Počas týchto troch sezón budú spomienkové predmety žiadanejšie, ale potom stratia na hodnote.

Najdrahšie športové memorabílie v histórii

Dres legendárneho bejzbalistu Babe Rutha z roku 1920, hrajúceho za New York Yankees, sa podarilo vydražiť za 4,4 milióna dolárov.

James Naismith v roku 1891 napísal trinásť pravidiel novej loptovej halovej hry pre svojich študentov, aby mohli športovať aj počas zimných mesiacov. Naismith vtedy vynašiel basketbal. Tieto pravidlá sa vydražili za 4,3 milióna dolárov.

Bejzbalová kartička Honusa Wagnera z roku 1909 je najdrahšou športovou kartičkou vôbec. V roku 2007 ju vydražili za 2,8 milióna dolárov.

Bejzbalista Mark McGwires vytvoril svetový rekord, keď za jedinú sezónu dosiahol hranicu 70 homerunov. Loptička, ktorou „ukradol“ 70. homerun, sa vydražila za 3 milióny dolárov. Jeho rekord prekonal v roku 2001 Barry Bondsof, ktorému sa za sezónu podarilo 73 homerunov.

Dres kanadského hokejistu Paula Hendersona, v ktorom sa mu podarilo dosiahnuť víťazstvo nad tímom Sovietskeho zväzu v roku 1972, sa vydražil za 1,2 milióna dolárov.  

logo
Prečítajte si tiež:
20.5.2024 Redakcia FinReport

Americký Dow Jones index po prvý raz v histórii prekonal hranicu 40-tisíc bodov

Akciový trh v USA pokračuje v raste a v uplynulom týždni sa mu podarilo dosiahnuť hneď dva nové rekordy. Kľúčový americký index Dow Jones ...

20.5.2024 Martin Jamnický

Zlato prelomilo ďalší historický rekord, keď sa priblížilo k hranici 2 450 dolárov za uncu

Cena zlata opäť prelomila svoj doterajší historický rekord, keď sa v pondelok 20. mája 2024 sa dostala na dotyk k hranici 2 450 dolárov za ...

4.3.2024 Eva Sadovská

Výnosnosť podielových fondov atakovala maximá spred dvoch rokov. Ktoré zhodnocovali najviac?

Počas predchádzajúcich dvoch rokov sme boli svedkami rekordne vysokej – dvojcifernej inflácie. Viac ako inokedy sa hovorí o rozumnom ...

19.4.2023 Redakcia FinReport

NBS spúšťa predaj striebornej desaťeurovky s motívom parnej železnice Bratislava – Trnava

Národná banka Slovenska dnes začína s predajom striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur. Jej motívom je tentoraz 150. ...

15.3.2023 Martin Jamnický

Krach amerických bánk vyhnal cenu zlata nad 1 900 dolárov za uncu, investori opäť hľadajú istoty

Problémy na finančných trhoch, pokles a následné kolísanie hodnoty kryptomien a krach troch amerických bánk spôsobili, že investori opäť ...

12.3.2023 Redakcia FinReport

Top investičnou komoditou tohto roka môže byť popri zlate aj meď

Investori na začiatku tohto roku zbystrili pozornosť. Po neúspešnom roku 2022 začala rásť hodnota akcií, polepšilo si zlato a nárast ...

24.2.2023 Redakcia FinReport

Cena zlata bude v tomto roku rásť, a možno dosiahne aj rekordné úrovne

Začiatkom tohto roka dosiahla cena zlata svoje polročné maximum na úrovni 1 850 dolárov za trójsku uncu. Na rastovej krivke sa udržiava aj ...

23.2.2023 Robert Juriš

Globálny predaj NFT umenia vo februári 2022 medziročne klesol o 86 % na 20,8 milióna dolárov

Kryptografická zima definitívne schladila chuť zberateľov na digitálne umelecké diela. Ešte nedávno prekvitajúci trh s umením NFT klesá ...

22.2.2023 Dominik Horváth

Po katastrofálnom roku je dôležité zamyslieť sa nad správnou voľbou investičných aktív

Kým v roku 2021 akciový trh po prvotnom pandemickom otrase raketovo rástol, rok 2022 sa zaradil k investične najhorším rokom v modernej ...

17.2.2023 Naďa Černá

Lietadlo Elvisa Presleyho vydražili za 260-tisíc dolárov. Posledných 40 rokov stálo na púšti

Súkromné lietadlo kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho, ktoré štyri desaťročia nevzlietlo, pretože bolo zaparkované v púšti v Roswell ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay