Hľadáte investičné príležitosti? Popri fandení môžete na športe aj zarábať
Podpísaný dres, polámaná raketa z Roland Garros, kopačka slávneho futbalistu, hokejový puk z pamätného zápasu alebo limitovaný spomienkový predmet známeho športovca. Všetky tieto predmety vám môžu zarobiť zaujímavé peniaze, sú totiž plnohodnotnými investíciami.

Foto: Shutterstock
Vo svete investičných memorabílií dominujú dve oblasti. Zábavný priemysel a šport. Alternatívne investície sú len zriedkavo organizované, ako napríklad burza s akciami, preto ich oficiálnu hodnotu odborníci len odhadujú. Zhodujú sa však v tom, že sa pohybuje v miliardách eur, čo je určite slušný balík peňazí.
Na investovanie do zábavného priemyslu, konkrétne do komiksov, sme sa už pozreli v jednom z predchádzajúcich dielov nášho investičného seriálu. Preto si teraz „posvietime“ na športové memorabílie. Investovať môžete do športových kartičiek, dresov, šiltoviek, podpísaných predmetov či osobných vecí známych športovcov. Možností je celá paleta.
Emócie bokom, potrebná je rozvaha
Vo svete športu vládnu emócie, a možno to je dôvod, prečo je pre investorov taký zaujímavý. No rada, ktorú by mnohí vyvážili zlatom, znie, aby ste neinvestovali do odvetví, ku ktorým máte citové väzby. To, že FC Barcelona je podľa vás najlepší futbalový klub na svete, je síce pekné, ale vôbec to neznamená, že spomienkové predmety spojené s klubom alebo jeho hráčmi musia mať vyššiu investičnú hodnotu. Tak, ako vždy pri rozhodovaní sa o peniazoch, musíme zachovať pokoj a udržať si triezvy pohľad na vec.
Investičnú hodnotu budú mať vždy len predmety, ktoré sa spájajú s významnou udalosťou, legendárnym športovcom, existujú len v limitovanej edícii, alebo sú podpísané. Ako príklad môžeme uviesť nedávnu smutnú udalosť zo sveta futbalu, keď vo veku 60 rokov zomrel legendárny futbalista Diego Maradona.
Legenda je mŕtva, hodnota investície vyletela do výšin
Britská stránka icons.com, ktorá ponúka memorabílie futbalistov s autentickými podpismi a ako prvá vôbec získala licenciu od FIFA, sa zatriasla v základoch po tom, ako médiami preletela informácia o smrti argentínskeho futbalistu. Ponuka s podpísanými spomienkovými predmetmi Maradonu je dnes absolútne vypredaná, spoločnosť ponúka už len nepodpísané predmety, a aj ich ceny medzi fanúšikmi vyleteli do závratných výšin.
Na icons.com sa predával argentínsky dres v dizajne z roku 1986, ktorý podpísal Diego Maradona na súkromnej podpisovej akcii v Buenos Aires 5. septembra 2020, za 600 libier, teda približne za 800 dolárov. Na eBay, v čase písania článku, tento dres predávali za 17 500 dolárov.
Na rovnakej stránke dnes môžete nájsť pomerne drahé memorabílie Lionela Messiho či Christiana Ronalda. Ak by ste sa rozhodli investovať do nich, budete sa musieť zmieriť s rizikom, že na cene môžu výrazne stratiť.
Dôvod je jednoduchý. Obaja futbalisti sú síce považovaní za žijúce legendy svojho športu, no do dôchodku ešte majú ďaleko. Rozvrátené rodiny, alkohol, drogy, podvody, toto všetko ešte môže nejakým spôsobom ovplyvniť ich životy a kariéry, rovnako ako vašu investíciu, ktorá stratí na hodnote.
Paralely s inými alternatívnymi investíciami
Limitované edície sú realitou aj vo svete športového investovania a platia tu rovnaké pravidlá ako pri iných alternatívnych investíciách. Čím má „limitka“ menší počet kusov, tým je vzácnejšia, a čím je číslo zo série na predmete nižšie, tým je hodnota predmetu vyššia. Opäť platí, že podpis zvyšuje cenu.
Investičnú hodnotu môže mať použitý uterák tenistu, ktorý ho po pamätnom zápase hodil do publika, rovnako ako rozbitá tenisová raketa, futbalová lopta, ktorou sa hral zápas o titul, či puk, ktorým dal hokejista jubilejný alebo víťazný gól. Všetky tieto spomienkové predmety so sebou nesú riziko, že sa len veľmi ťažko overuje ich pravosť.
Vyžadujú pedantnú starostlivosť
Preto pri investovaní do športových memorabílií zaznieva rada, aby predmety boli v čo najlepšom, podľa možnosti až v 100-percentnom stave. Ako príklad môžeme uviesť športové kartičky. Ich najzraniteľnejšou časťou sú rožteky, ktoré sa pri neopatrnom zaobchádzaní môžu poškodiť. Preto je nevyhnutné uložiť ich do fólie alebo do tvrdého obalu. Rovnako ako pri knihách či vzácnych listinách sa odporúča prezerať si ich v rukavičkách, aby sme ich neznehodnotili.
Investične zaujímavé môžu byť aj zberateľské zbierky. Tu je dôležité vytýčiť si jasnú a zreteľnú tému a držať sa jej. Chcete investičnou zbierkou zmapovať kariéru konkrétneho športovca, šampionátu či ligy? Alebo vám práve napadla iná ústredná téma investičnej zbierky? Smelo do toho. Majte však stále na pamäti, že takýto spôsob investovania je pomerne náročný a bližšie k nemu majú skôr zberatelia.
Trendy majú vplyv na hodnotu
Športové memorabílie môžeme dražiť na tradičných aukciách, venujú sa im aj veľké dražobné domy, ktoré bežne obchodujú napríklad s umením, ale aj v online aukciách. No poklady môžeme nájsť tiež na rôznych bazároch. Je vhodné neobmedzovať sa na nákup alebo predaj len v rámci jednej krajiny. Ak sa vrátime k Maradonovi, v Argentíne dnes jeho memorabílie predáte výhodnejšie než na Slovensku. Vďaka internetu to vôbec nie je náročné.
Skúsenejší investor sa môže pýtať, či je vhodné investovať krátkodobo alebo dlhodobo. Odpoveď je nejednoznačná. Dôvodom je, že ako iné alternatívne investície, aj tu ceny kolíšu podľa trendov. Priemernému basketbalovému tímu sa môže dariť dve či tri sezóny, no potom sa výkonnostne vráti do šedého priemeru. Počas týchto troch sezón budú spomienkové predmety žiadanejšie, ale potom stratia na hodnote.
Najdrahšie športové memorabílie v histórii
Dres legendárneho bejzbalistu Babe Rutha z roku 1920, hrajúceho za New York Yankees, sa podarilo vydražiť za 4,4 milióna dolárov.
James Naismith v roku 1891 napísal trinásť pravidiel novej loptovej halovej hry pre svojich študentov, aby mohli športovať aj počas zimných mesiacov. Naismith vtedy vynašiel basketbal. Tieto pravidlá sa vydražili za 4,3 milióna dolárov.
Bejzbalová kartička Honusa Wagnera z roku 1909 je najdrahšou športovou kartičkou vôbec. V roku 2007 ju vydražili za 2,8 milióna dolárov.
Bejzbalista Mark McGwires vytvoril svetový rekord, keď za jedinú sezónu dosiahol hranicu 70 homerunov. Loptička, ktorou „ukradol“ 70. homerun, sa vydražila za 3 milióny dolárov. Jeho rekord prekonal v roku 2001 Barry Bondsof, ktorému sa za sezónu podarilo 73 homerunov.
Dres kanadského hokejistu Paula Hendersona, v ktorom sa mu podarilo dosiahnuť víťazstvo nad tímom Sovietskeho zväzu v roku 1972, sa vydražil za 1,2 milióna dolárov.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Finančné aktuality 37/2018: Podnikatelia slabo využívajú sociálne siete
- 2.Na trhu je čoraz menej poisťovní so slovenským kapitálom
- 3.NBS potvrdila, že Generali bude na Slovensku pôsobiť už len ako pobočka zahraničnej poisťovne
- 4.Slovak Lines spustil bezkontaktné platby kartou v autobusoch do Viedne
- 5.Hamas prepustil 12 rukojemníkov, z izraelských väzení prepustia dokopy 30 Palestínčanov