Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Podielové fondy sú dobrým štartom do sveta investícií

Investovanie Poslať

Snaha o lepšie zabezpečenie sa na dôchodok sa môže stať vynikajúcim impulzom, aby sme sa pustili do investovania. Musíme sa však vyznať. Ak je pre nás investovanie španielska dedina a ani sa mu nechceme príliš intenzívne venovať, no želáme si, aby sa naše peniaze zhodnocovali, podielové fondy sú správna voľba.

image

Foto: Shutterstock

Národná banka Slovenska (NBS) v súčasnosti na Slovensku eviduje presne 93 podielových fondov. Nemusíme sa však obmedzovať len na domáci trh. Investovanie do podielových fondov síce neznie tak sexi ako investovanie do zlata či kryptomien , no je výrazne bezpečnejšie a na začiatok nepotrebujeme ani veľký kapitál. O čo teda ide?

Investovanie pod profesionálnym dozorom

Podielový fond sa dá prirovnať k akciovej spoločnosti a investori k akcionárom. Princíp je v tom, že sa viacero investorov s malými, menšími prípadne stredne veľkými voľnými prostriedkami spoja a vytvoria také množstvo prostriedkov, s ktorými sa už dá obchodovať aj s drahšími cennými papiermi.

Podielový fond je stále otvorený. Kedykoľvek doň môžeme vstúpiť a rovnako aj vystúpiť. To znamená, že svoje cenné papiere v rámci fondu môžeme kedykoľvek predať. Fond nie je obmedzený počtom investorov a investovať vieme pravidelne po malých čiastkach ale aj jednorazovo.

Ďalšou výhodou je, že o podielový fond sa stará investičná spoločnosť. Je to tím profesionálov, ktorý sa venuje výhradne investovaniu, používa analytické nástroje a najmä má dlhodobý a globálny prehľad vo svete investícií. Vďaka tomu títo profesionáli s vysokou mierou presnosti vedia predpovedať vývoj a vyvarovať sa nechceným zmenám na trhoch.

Činnosť investičnej spoločnosti je regulovaná zákonom. Tiež je pod kontrolou depozitára, teda banky, ktorá eviduje majetok fondu, a aj audítora.

Základom úspechu je stratégia

Pri investovaní do podielového fondu je najdôležitejšie premyslieť si investičnú stratégiu. V prvom rade je potrebné uvedomiť si, aký je náš cieľ, teda čo investíciou chceme získať. Môžeme si želať zhodnotiť úspory na dôchodok, vytvoriť finančnú rezervu alebo v pomerne krátkom čase si zarobiť napríklad na dovolenku.

Ďalším krokom je rozhodnúť sa, koľko dokážeme investovať. Nemusí ísť o jednorazovú veľkú sumu. Finančné prostriedky môžeme vkladať aj pravidelne alebo opakovane a nepravidelne, vždy, keď si našetríme sumu, ktorú sme ochotní investovať.

Pri jednorazovej väčšej investícií sa oplatí vložiť peniaze do fondu na dlhšiu dobu, rádovo v desiatkach rokov, a rozhodnúť sa skôr pre rizikovejšie fondy. Môže to znieť odvážne, no z dlhodobého hľadiska sa aj pri väčších výkyvoch na trhoch straty vyrovnajú a v konečnom dôsledku zarobíme.

V prípade, že sa rozhodneme pravidelne investovať menšiu sumu, akoby sme si šetrili na budúcnosť, vyhneme sa riziku nesprávneho načasovania investície. Zároveň dosiahneme spriemerovanie ceny akcie v čase.

Pri investovaní do podielových fondov platí, rovnako ako pri akomkoľvek inom investovaní, že dlhodobé investovanie sa zhodnocuje viac a s väčšou istotou ako krátkodobé. Pri krátkodobom rizikovom investovaní tiež vieme rýchlo zarobiť veľké peniaze. Avšak, aj veľmi rýchlo o ne môžeme prísť.

Rozumnejšie je rozložiť riziko

Ak poznáme odpovede na všetky predchádzajúce otázky, môžeme začať vyberať fondy, do ktorých budeme investovať. Investíciu môžeme vložiť do jediného alebo ju rozložiť do viacerých fondov. Tu opäť platí univerzálne investorské pravidlo, že rozumnejšie je svoje investície diverzifikovať.

Poznáme tieto typy fondov:

 • fondy peňažného trhu – považujú sa za najbezpečnejšie fondy, cenné papiere týchto fondov môžu vydávať len štát,
 • dlhopisové fondy – sú vhodné skôr pre konzervatívnych investorov a na investície dlhšie ako jeden rok,
 • akciové fondy – sú určené na obchodovanie na akciovom trhu, tento typ fondu je najrozšírenejší na svete a zároveň aj najrizikovejší,
 • zmiešané fondy – sú rizikovejšie a vhodné pre investorov, ktorí očakávajú vyšší výnos za obdobie kratšie ako 3 roky,
 • fondy fondov – ide o investovanie do podielových listov a akcií iných fondov s rizikom menším, ako je v prípade akciových fondov.

Keď svoje finančné prostriedky investujeme do vybraných fondov, staneme sa majiteľom podielových listov. Veľmi zjednodušene povedané, ide o akési potvrdenie, ktoré hovorí o tom, akú veľkú časť podielového fondu sme investíciou získali. Podielový list nám zároveň zaručuje stály podiel na celkovom majetku podielového fondu.

Napríklad, ak sme sa rozhodli investovať do malého fondu, v ktorom bolo počas nášho investovania 100 podielových listov a my sme získali 3 z nich, stali sme sa majiteľom 3 % podielového fondu. Máme teda nárok na 3 % z celkového majetku všetkých investorov počas celej existencie fondu.

Pozor na poplatky, ale aj výnosy

Investovanie do podielových fondov vyzerá lákavo, no má aj svoje skryté úskalia. Vždy hľadajme fond s čo najnižšími poplatkami. Už pri 2 % ročnom poplatku môže výnos zásadným spôsobom degradovať. A to až do takej miery, že sa investovanie vlastne ani neoplatí.

Pri poplatkoch je potrebné myslieť aj na mieru inflácie. Tiež musíme rátať so vstupným a výstupným poplatkom. Úhrada vstupného poplatku sa môže rozložiť na niekoľko splátok.

Pri dlhodobom investovaní určite odložme bokom akúkoľvek skromnosť. A to aj v prípade, že sme skutočne konzervatívni investori. Predstavme si, že sa rozhodneme pre 30-ročnú investíciu, pretože si chceme našetriť na dôchodok. Mesačne investujete 100 eur. Na výber máme zo 6 a 10-percentného ročného úroku. Konzervatívny investor si povie, že 6 % mu stačí, keďže takýto úrok znamená nižšie riziká. Avšak, po rýchlom prepočte zistíme, že rozdiel medzi 6 a 10-percentným ročným úrokom pri 30 rokoch investovania môže predstavovať až 125 000 eur.

Investovanie do podielových fondov pod správnym vedením možno určite označiť za rozumné zhodnocovanie peňazí. Treba však myslieť aj na možné riziká. Medzi tie najväčšie patrí skutočnosť, že výnosy nie sú garantované. Ďalej je to kolísanie výnosov v prípade, ak chceme investovať krátkodobo. Výnosy priamo ovplyvňuje ekonomická situácia vo svete. Ak potrebujeme peniaze z fondu urýchlene vybrať a práve sa vo svetovej ekonomike deje niečo zásadné, môžeme prerobiť.

Ako začať s podielovými fondami?

Najjednoduchšou cestou, ako investovať do podielových fondov, je navštíviť banku a nechať si s investovaním poradiť. Môžeme použiť tiež aplikáciu svojej domovskej banky. Dnes už takmer v každej nájdeme možnosť založiť si vlastné investičné sporenie. Rovnako nám môžu pomôcť finančné inštitúcie, ktoré sa zaoberajú financiami.

Investovanie do podielových fondov na vlastnú päsť by sme mali začať na stránke NBS, kde nájdeme aktuálny zoznam podielových fondov. Fondy majú svoje vlastné web stránky, kde ich správcovská spoločnosť podrobne popisuje. Okrem informácií o nich tu nájdeme napríklad aj finančné kalkulačky.

Kľúčové slová

logo
bike trails
Prečítajte si tiež:
28.9.2020 Zuzana Mecková

Banky ponúkajú klientom pomoc s finančnými plánmi, hoci na to nemajú dostatočnú paletu produktov

Po tom, čo koronakríza zamávala s rozpočtami nie jednej slovenskej domácnosti, banky sa čoraz viac snažia angažovať vo vytváraní ...

27.9.2020 Redakcia FinReport

HDP Slovenska sa vráti na predkrízovú úroveň až v druhej polovici 2022

Ekonomiky štátov sa po pandémii koronavírusu začnú ozdravovať postupne a nerovnomerne. Podľa analýzy spoločnosti Euler Hermes by sa ...

27.9.2020 Redakcia FinReport

Na ekonomické dno sme si už zrejme siahli, ale na ružové okuliare je ešte priskoro

Dobrá správa pre slovenskú ekonomiku. Priemyselná produkcia sa síce ešte nevrátila na úroveň spred roka, ale už klesá miernejšie ako ...

26.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Známky sú zaujímavá alternatíva, ktorá dokáže vyvolať vášeň

Sú pomerne nenápadné, no sú v nich uložené miliardy, ktoré sa každoročne zhodnocujú. Investičné známky. Musíme však rozlišovať medzi ...

25.9.2020 Dominik Horváth

Izrael sa zmieril so SAE a Dubaj má šancu zaradiť sa medzi hlavné finančné centrá sveta

Prezident Spojených arabských emirátov (SAE) vydal dekrét, ktorým zrušil zákon o bojkote Izraela a umožnil obchodné a finančné dohody ...

24.9.2020 Juraj Recký

Blíži sa koniec hotovosti a zostanú len digitálne meny? Zmena je možno bližšie, než si myslíme

Téma hotovosť verzus čisto digitálne peniaze naberá stále viac na popularite. Nevyhla sa jej ani panelová diskusia na práve prebiehajúcej ...

23.9.2020 Magdaléna Švančarková

NBS hrozí poisťovni pokutou, tá na zákaz predaja poistiek nevidí dôvod

Národná banka Slovenska (NBS) vydala predbežné opatrenie voči poisťovni Novis, hrozí jej pokutou a jej činnosť monitoruje. Poisťovňa sa ...

19.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Tvrdý alkohol uspokojí hneď niekoľko typov investorov

Rozumne investovať znamená rozumne si rozložiť investičné portfólio. Ak už máme nakúpené dlhopisy a akcie, a chceme diverzifikovať aj ...

12.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Šperky z vás môžu spraviť novodobých hľadačov pokladov

Nedávno sme si predstavili základy investovania do zlata a diamantov. Logicky by sme sa teda mohli pýtať, a čo šperky? Tiež sú investičnou ...

10.9.2020 Dominik Horváth

Koronakríza zrodila nový typ investora, ktorý si hovorí Robin Hood

Na akciových trhoch sa objavila nová skupina akcionárov, takzvaní Robinovia Hoodovia. Tento slangový názov je odvodený od spoločnosti ...

5.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Akcie technologických firiem generujú nadštandardné výnosy

Kríza je vždy najlepším obdobím na investovanie. Ceny padajú a investori môžu nakúpiť naozaj výhodne. Paradoxne, aktuálna situácia je ...

29.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Autá sú veľkým lákadlom, no uspejú len tí najostrieľanejší

Investovať do áut je dobrodružstvo plné zákrut, ktoré sú často nepredvídateľné. Ak k tejto jazde pridáme čistú lásku k vôni benzínu, ...

22.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Premeňte lásku k vínu na príjemné zhodnocovanie svojich peňazí

Mlieko starcov alebo nápoj bohov. Víno nemá lichotivé prívlastky len preto, že dokáže spríjemniť večer, rozšíriť paletu chutí už aj ...

15.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Diamanty sú večné, no treba pri nich zachovať rozvahu

Cena diamantu v snubnom prsteni má byť, podľa tradície, na úrovni troch mesačných platov budúceho ženícha. Pôvodne marketingový trik ...

1.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Kryptomeny vás pobláznia... alebo ich znenávidíte

Máte radi adrenalín a investovanie? Potom by sa do hľadáčika vášho záujmu mali dostať kryptomeny. Sú bláznivou jazdou výnosov a pádov, ...

25.7.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Zlato a vzácne kovy sú bezpečným prístavom

Možností, ako dlhodobo a bezpečne investovať voľné finančné prostriedky, je viacero. Jednu z najväčších istôt predstavujú drahé kovy, ...

5.7.2020 Redakcia FinReport

Emitenti majú zvýšený záujem o vydávanie cenných papierov

Centrálny depozitár cenných papierov SR dosiahol v roku 2019 historicky najvyšší zisk. Bol až o 40 percent vyšší ako zisk v roku 2018. ...

9.6.2020 Robert Juriš

Slovenskí investori spanikárili – namiesto nakupovania predávali

Koronavírus prevalcoval celý svet. Životy miliónov ľudí obrátil naruby. Zo dňa na deň vypol obrie ekonomiky a doľahol aj na finančné ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Banky ponúkajú klientom pomoc s finančnými plánmi, hoci na to nemajú dostatočnú paletu produktov
 2. 2.
  Pavol Choma patrí k špičke hypotekárnych obchodníkov. Čo stojí za jeho úspechom a prečo sa pridal k FinGO.sk?
 3. 3.
  Blíži sa koniec hotovosti a zostanú len digitálne meny? Zmena je možno bližšie, než si myslíme
 4. 4.
  V Dolnom Kubíne bude mestské zastupiteľstvo vyberať hlavného kontrolóra verejnou voľbou
 5. 5.
  Korupcia na prokuratúre aj v polícii, Slovenská informačná služba odtajnila správu o činnosti