Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Hľadáte investičné príležitosti? Podielové fondy sú dobrým štartom do sveta investícií

Juraj Recký Investovanie
SK
EN
Poslať

Snaha o lepšie zabezpečenie sa na dôchodok sa môže stať vynikajúcim impulzom, aby sme sa pustili do investovania. Musíme sa však vyznať. Ak je pre nás investovanie španielska dedina a ani sa mu nechceme príliš intenzívne venovať, no želáme si, aby sa naše peniaze zhodnocovali, podielové fondy sú správna voľba.

image

Foto: Shutterstock

Národná banka Slovenska (NBS) v súčasnosti na Slovensku eviduje presne 93 podielových fondov. Nemusíme sa však obmedzovať len na domáci trh. Investovanie do podielových fondov síce neznie tak sexi ako investovanie do zlata či kryptomien , no je výrazne bezpečnejšie a na začiatok nepotrebujeme ani veľký kapitál. O čo teda ide?

Investovanie pod profesionálnym dozorom

Podielový fond sa dá prirovnať k akciovej spoločnosti a investori k akcionárom. Princíp je v tom, že sa viacero investorov s malými, menšími prípadne stredne veľkými voľnými prostriedkami spoja a vytvoria také množstvo prostriedkov, s ktorými sa už dá obchodovať aj s drahšími cennými papiermi.

Podielový fond je stále otvorený. Kedykoľvek doň môžeme vstúpiť a rovnako aj vystúpiť. To znamená, že svoje cenné papiere v rámci fondu môžeme kedykoľvek predať. Fond nie je obmedzený počtom investorov a investovať vieme pravidelne po malých čiastkach ale aj jednorazovo.

Ďalšou výhodou je, že o podielový fond sa stará investičná spoločnosť. Je to tím profesionálov, ktorý sa venuje výhradne investovaniu, používa analytické nástroje a najmä má dlhodobý a globálny prehľad vo svete investícií. Vďaka tomu títo profesionáli s vysokou mierou presnosti vedia predpovedať vývoj a vyvarovať sa nechceným zmenám na trhoch.

Činnosť investičnej spoločnosti je regulovaná zákonom. Tiež je pod kontrolou depozitára, teda banky, ktorá eviduje majetok fondu, a aj audítora.

Základom úspechu je stratégia

Pri investovaní do podielového fondu je najdôležitejšie premyslieť si investičnú stratégiu. V prvom rade je potrebné uvedomiť si, aký je náš cieľ, teda čo investíciou chceme získať. Môžeme si želať zhodnotiť úspory na dôchodok, vytvoriť finančnú rezervu alebo v pomerne krátkom čase si zarobiť napríklad na dovolenku.

Ďalším krokom je rozhodnúť sa, koľko dokážeme investovať. Nemusí ísť o jednorazovú veľkú sumu. Finančné prostriedky môžeme vkladať aj pravidelne alebo opakovane a nepravidelne, vždy, keď si našetríme sumu, ktorú sme ochotní investovať.

Pri jednorazovej väčšej investícií sa oplatí vložiť peniaze do fondu na dlhšiu dobu, rádovo v desiatkach rokov, a rozhodnúť sa skôr pre rizikovejšie fondy. Môže to znieť odvážne, no z dlhodobého hľadiska sa aj pri väčších výkyvoch na trhoch straty vyrovnajú a v konečnom dôsledku zarobíme.

V prípade, že sa rozhodneme pravidelne investovať menšiu sumu, akoby sme si šetrili na budúcnosť, vyhneme sa riziku nesprávneho načasovania investície. Zároveň dosiahneme spriemerovanie ceny akcie v čase.

Pri investovaní do podielových fondov platí, rovnako ako pri akomkoľvek inom investovaní, že dlhodobé investovanie sa zhodnocuje viac a s väčšou istotou ako krátkodobé. Pri krátkodobom rizikovom investovaní tiež vieme rýchlo zarobiť veľké peniaze. Avšak, aj veľmi rýchlo o ne môžeme prísť.

Rozumnejšie je rozložiť riziko

Ak poznáme odpovede na všetky predchádzajúce otázky, môžeme začať vyberať fondy, do ktorých budeme investovať. Investíciu môžeme vložiť do jediného alebo ju rozložiť do viacerých fondov. Tu opäť platí univerzálne investorské pravidlo, že rozumnejšie je svoje investície diverzifikovať.

Poznáme tieto typy fondov:

 • fondy peňažného trhu – považujú sa za najbezpečnejšie fondy, cenné papiere týchto fondov môžu vydávať len štát,
 • dlhopisové fondy – sú vhodné skôr pre konzervatívnych investorov a na investície dlhšie ako jeden rok,
 • akciové fondy – sú určené na obchodovanie na akciovom trhu, tento typ fondu je najrozšírenejší na svete a zároveň aj najrizikovejší,
 • zmiešané fondy – sú rizikovejšie a vhodné pre investorov, ktorí očakávajú vyšší výnos za obdobie kratšie ako 3 roky,
 • fondy fondov – ide o investovanie do podielových listov a akcií iných fondov s rizikom menším, ako je v prípade akciových fondov.

Keď svoje finančné prostriedky investujeme do vybraných fondov, staneme sa majiteľom podielových listov. Veľmi zjednodušene povedané, ide o akési potvrdenie, ktoré hovorí o tom, akú veľkú časť podielového fondu sme investíciou získali. Podielový list nám zároveň zaručuje stály podiel na celkovom majetku podielového fondu.

Napríklad, ak sme sa rozhodli investovať do malého fondu, v ktorom bolo počas nášho investovania 100 podielových listov a my sme získali 3 z nich, stali sme sa majiteľom 3 % podielového fondu. Máme teda nárok na 3 % z celkového majetku všetkých investorov počas celej existencie fondu.

Pozor na poplatky, ale aj výnosy

Investovanie do podielových fondov vyzerá lákavo, no má aj svoje skryté úskalia. Vždy hľadajme fond s čo najnižšími poplatkami. Už pri 2 % ročnom poplatku môže výnos zásadným spôsobom degradovať. A to až do takej miery, že sa investovanie vlastne ani neoplatí.

Pri poplatkoch je potrebné myslieť aj na mieru inflácie. Tiež musíme rátať so vstupným a výstupným poplatkom. Úhrada vstupného poplatku sa môže rozložiť na niekoľko splátok.

Pri dlhodobom investovaní určite odložme bokom akúkoľvek skromnosť. A to aj v prípade, že sme skutočne konzervatívni investori. Predstavme si, že sa rozhodneme pre 30-ročnú investíciu, pretože si chceme našetriť na dôchodok. Mesačne investujete 100 eur. Na výber máme zo 6 a 10-percentného ročného úroku. Konzervatívny investor si povie, že 6 % mu stačí, keďže takýto úrok znamená nižšie riziká. Avšak, po rýchlom prepočte zistíme, že rozdiel medzi 6 a 10-percentným ročným úrokom pri 30 rokoch investovania môže predstavovať až 125 000 eur.

Investovanie do podielových fondov pod správnym vedením možno určite označiť za rozumné zhodnocovanie peňazí. Treba však myslieť aj na možné riziká. Medzi tie najväčšie patrí skutočnosť, že výnosy nie sú garantované. Ďalej je to kolísanie výnosov v prípade, ak chceme investovať krátkodobo. Výnosy priamo ovplyvňuje ekonomická situácia vo svete. Ak potrebujeme peniaze z fondu urýchlene vybrať a práve sa vo svetovej ekonomike deje niečo zásadné, môžeme prerobiť.

Ako začať s podielovými fondami?

Najjednoduchšou cestou, ako investovať do podielových fondov, je navštíviť banku a nechať si s investovaním poradiť. Môžeme použiť tiež aplikáciu svojej domovskej banky. Dnes už takmer v každej nájdeme možnosť založiť si vlastné investičné sporenie. Rovnako nám môžu pomôcť finančné inštitúcie, ktoré sa zaoberajú financiami.

Investovanie do podielových fondov na vlastnú päsť by sme mali začať na stránke NBS, kde nájdeme aktuálny zoznam podielových fondov. Fondy majú svoje vlastné web stránky, kde ich správcovská spoločnosť podrobne popisuje. Okrem informácií o nich tu nájdeme napríklad aj finančné kalkulačky.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

17.10.2022 Naďa Černá

Čínsku vázu v hodnote 2-tisíc eur vydražili za 7,7 milióna eur

Váza v čínskom štýle tianqiuping, ktorú zdedila neznáma žena po svojej matke, sa podarilo začiatkom októbra 2022 vydražiť za približne ...

13.10.2022 Redakcia FinReport

Chystá sa veľká dražba vzácnych historických mincí spolu za 5 miliónov eur

Zberatelia vzácnych historických mincí budú mať opäť sviatok. Chystá sa aukcia súboru vzácnych českých mincí a medailí, ktoré daroval ...

3.10.2022 Eva Sadovská

Realitné fondy už prekonali hranicu 2,2 miliardy eur. Rastú aj napriek konfliktu na Ukrajine

Záujem Slovákov o reality nenaštrbila koronakríza a ukazuje sa, že ani vojnový konflikt na Ukrajine. Investovať do nehnuteľností však ...

3.10.2022 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa ako prvá banka na Slovensku vydala zelené kryté dlhopisy

Napriek pretrvávajúcim zložitým podmienkam na finančných trhoch sa Slovenskej sporiteľni podarilo umiestniť historicky prvú emisiu zelených ...

23.9.2022 Roland Régely

Amundi: Nastal čas upraviť si investičné portfólio, dlhopisy sa vracajú na výslnie

Dlhopisy sú tento rok opäť „v kurze“. Vyplýva to z vyjadrení predstaviteľov francúzskej správcovskej spoločnosti Amundi. Tí tvrdia, že ...

23.9.2022 Naďa Černá

Kostru dinosaura vydražili za 6 miliónov dolárov. Vedci však z toho nadšení nie sú

Vzácnu kostru dinosaura starú 77 miliónov rokov sa podarilo vydražiť na prírodovednej aukcii za 6 miliónov dolárov. V aukčnej sieni ...

20.9.2022 Marián Búlik

Prečo si čo najskôr presunúť úspory z dlhopisového do akciového alebo indexového fondu, a ako to urobiť?

Vláda koncom augusta odsúhlasila návrh reformy druhého piliera z dielne ministerstva práce. Ak zmeny potvrdí parlament na svojej septembrovej ...

14.9.2022 Redakcia FinReport

Investorský august 2022 bol ako na hojdačke. Akcie išli najprv nahor, aby napokon skončili v mínuse

Svetové akciové trhy zažili turbulentný august 2022. Do polovice mesiaca v cenovej rely rástli, no potom sa vývoj obrátil, a na konci leta sa ...

28.7.2022 Eva Sadovská

Slovenský investor verzus inflácia. Od roku 2017 zarobil 11,4 %, no jej tempu nestíha

V hotovosti a na bankových účtoch si držia Slováci až 60 % svojich finančných aktív. V investovaní zaostávame za vyspelejšími krajinami ...

27.7.2022 Redakcia FinReport

V Angole objavili najväčší ružový diamant za posledných 300 rokov

V angolskej bani patriacej austrálskej ťažobnej spoločnosti Lucapa Diamond Company našli unikátny diamant. Presnejšie je to ružovo zafarbený ...

Mobilná aplikácia

 1. 1.
  Trh s nehnuteľnosťami sa otočil hore nohami – platenie nájmu je teraz výhodnejšie ako splácanie hypotéky
 2. 2.
  Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
 3. 3.
  Hamran vyvrátil hoax Kotlebu o tom, že mal srdcovú príhodu a je v nemocnici (video)
 4. 4.
  Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?
 5. 5.
  Matovič odovzdal ministerstvo Hegerovi, Sulíka si v parlamente všímať nebude (video+foto)