Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Podielové fondy sú dobrým štartom do sveta investícií

Juraj Recký Investovanie Poslať

Snaha o lepšie zabezpečenie sa na dôchodok sa môže stať vynikajúcim impulzom, aby sme sa pustili do investovania. Musíme sa však vyznať. Ak je pre nás investovanie španielska dedina a ani sa mu nechceme príliš intenzívne venovať, no želáme si, aby sa naše peniaze zhodnocovali, podielové fondy sú správna voľba.

image

Foto: Shutterstock

Národná banka Slovenska (NBS) v súčasnosti na Slovensku eviduje presne 93 podielových fondov. Nemusíme sa však obmedzovať len na domáci trh. Investovanie do podielových fondov síce neznie tak sexi ako investovanie do zlata či kryptomien , no je výrazne bezpečnejšie a na začiatok nepotrebujeme ani veľký kapitál. O čo teda ide?

Investovanie pod profesionálnym dozorom

Podielový fond sa dá prirovnať k akciovej spoločnosti a investori k akcionárom. Princíp je v tom, že sa viacero investorov s malými, menšími prípadne stredne veľkými voľnými prostriedkami spoja a vytvoria také množstvo prostriedkov, s ktorými sa už dá obchodovať aj s drahšími cennými papiermi.

Podielový fond je stále otvorený. Kedykoľvek doň môžeme vstúpiť a rovnako aj vystúpiť. To znamená, že svoje cenné papiere v rámci fondu môžeme kedykoľvek predať. Fond nie je obmedzený počtom investorov a investovať vieme pravidelne po malých čiastkach ale aj jednorazovo.

Ďalšou výhodou je, že o podielový fond sa stará investičná spoločnosť. Je to tím profesionálov, ktorý sa venuje výhradne investovaniu, používa analytické nástroje a najmä má dlhodobý a globálny prehľad vo svete investícií. Vďaka tomu títo profesionáli s vysokou mierou presnosti vedia predpovedať vývoj a vyvarovať sa nechceným zmenám na trhoch.

Činnosť investičnej spoločnosti je regulovaná zákonom. Tiež je pod kontrolou depozitára, teda banky, ktorá eviduje majetok fondu, a aj audítora.

Základom úspechu je stratégia

Pri investovaní do podielového fondu je najdôležitejšie premyslieť si investičnú stratégiu. V prvom rade je potrebné uvedomiť si, aký je náš cieľ, teda čo investíciou chceme získať. Môžeme si želať zhodnotiť úspory na dôchodok, vytvoriť finančnú rezervu alebo v pomerne krátkom čase si zarobiť napríklad na dovolenku.

Ďalším krokom je rozhodnúť sa, koľko dokážeme investovať. Nemusí ísť o jednorazovú veľkú sumu. Finančné prostriedky môžeme vkladať aj pravidelne alebo opakovane a nepravidelne, vždy, keď si našetríme sumu, ktorú sme ochotní investovať.

Pri jednorazovej väčšej investícií sa oplatí vložiť peniaze do fondu na dlhšiu dobu, rádovo v desiatkach rokov, a rozhodnúť sa skôr pre rizikovejšie fondy. Môže to znieť odvážne, no z dlhodobého hľadiska sa aj pri väčších výkyvoch na trhoch straty vyrovnajú a v konečnom dôsledku zarobíme.

V prípade, že sa rozhodneme pravidelne investovať menšiu sumu, akoby sme si šetrili na budúcnosť, vyhneme sa riziku nesprávneho načasovania investície. Zároveň dosiahneme spriemerovanie ceny akcie v čase.

Pri investovaní do podielových fondov platí, rovnako ako pri akomkoľvek inom investovaní, že dlhodobé investovanie sa zhodnocuje viac a s väčšou istotou ako krátkodobé. Pri krátkodobom rizikovom investovaní tiež vieme rýchlo zarobiť veľké peniaze. Avšak, aj veľmi rýchlo o ne môžeme prísť.

Rozumnejšie je rozložiť riziko

Ak poznáme odpovede na všetky predchádzajúce otázky, môžeme začať vyberať fondy, do ktorých budeme investovať. Investíciu môžeme vložiť do jediného alebo ju rozložiť do viacerých fondov. Tu opäť platí univerzálne investorské pravidlo, že rozumnejšie je svoje investície diverzifikovať.

Poznáme tieto typy fondov:

 • fondy peňažného trhu – považujú sa za najbezpečnejšie fondy, cenné papiere týchto fondov môžu vydávať len štát,
 • dlhopisové fondy – sú vhodné skôr pre konzervatívnych investorov a na investície dlhšie ako jeden rok,
 • akciové fondy – sú určené na obchodovanie na akciovom trhu, tento typ fondu je najrozšírenejší na svete a zároveň aj najrizikovejší,
 • zmiešané fondy – sú rizikovejšie a vhodné pre investorov, ktorí očakávajú vyšší výnos za obdobie kratšie ako 3 roky,
 • fondy fondov – ide o investovanie do podielových listov a akcií iných fondov s rizikom menším, ako je v prípade akciových fondov.

Keď svoje finančné prostriedky investujeme do vybraných fondov, staneme sa majiteľom podielových listov. Veľmi zjednodušene povedané, ide o akési potvrdenie, ktoré hovorí o tom, akú veľkú časť podielového fondu sme investíciou získali. Podielový list nám zároveň zaručuje stály podiel na celkovom majetku podielového fondu.

Napríklad, ak sme sa rozhodli investovať do malého fondu, v ktorom bolo počas nášho investovania 100 podielových listov a my sme získali 3 z nich, stali sme sa majiteľom 3 % podielového fondu. Máme teda nárok na 3 % z celkového majetku všetkých investorov počas celej existencie fondu.

Pozor na poplatky, ale aj výnosy

Investovanie do podielových fondov vyzerá lákavo, no má aj svoje skryté úskalia. Vždy hľadajme fond s čo najnižšími poplatkami. Už pri 2 % ročnom poplatku môže výnos zásadným spôsobom degradovať. A to až do takej miery, že sa investovanie vlastne ani neoplatí.

Pri poplatkoch je potrebné myslieť aj na mieru inflácie. Tiež musíme rátať so vstupným a výstupným poplatkom. Úhrada vstupného poplatku sa môže rozložiť na niekoľko splátok.

Pri dlhodobom investovaní určite odložme bokom akúkoľvek skromnosť. A to aj v prípade, že sme skutočne konzervatívni investori. Predstavme si, že sa rozhodneme pre 30-ročnú investíciu, pretože si chceme našetriť na dôchodok. Mesačne investujete 100 eur. Na výber máme zo 6 a 10-percentného ročného úroku. Konzervatívny investor si povie, že 6 % mu stačí, keďže takýto úrok znamená nižšie riziká. Avšak, po rýchlom prepočte zistíme, že rozdiel medzi 6 a 10-percentným ročným úrokom pri 30 rokoch investovania môže predstavovať až 125 000 eur.

Investovanie do podielových fondov pod správnym vedením možno určite označiť za rozumné zhodnocovanie peňazí. Treba však myslieť aj na možné riziká. Medzi tie najväčšie patrí skutočnosť, že výnosy nie sú garantované. Ďalej je to kolísanie výnosov v prípade, ak chceme investovať krátkodobo. Výnosy priamo ovplyvňuje ekonomická situácia vo svete. Ak potrebujeme peniaze z fondu urýchlene vybrať a práve sa vo svetovej ekonomike deje niečo zásadné, môžeme prerobiť.

Ako začať s podielovými fondami?

Najjednoduchšou cestou, ako investovať do podielových fondov, je navštíviť banku a nechať si s investovaním poradiť. Môžeme použiť tiež aplikáciu svojej domovskej banky. Dnes už takmer v každej nájdeme možnosť založiť si vlastné investičné sporenie. Rovnako nám môžu pomôcť finančné inštitúcie, ktoré sa zaoberajú financiami.

Investovanie do podielových fondov na vlastnú päsť by sme mali začať na stránke NBS, kde nájdeme aktuálny zoznam podielových fondov. Fondy majú svoje vlastné web stránky, kde ich správcovská spoločnosť podrobne popisuje. Okrem informácií o nich tu nájdeme napríklad aj finančné kalkulačky.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.2.2021 Dominik Horváth

Ako sa Dávid opäť pobil s Goliášom, alebo ako malí investori vyprášili hedžové fondy

Boj Dávida s Goliášom. Tak by sa dal nazvať novodobý úkaz na akciových trhoch, pri ktorom sa tisíce retailových investorov ostro postavili ...

13.2.2021 Robert Juriš

Investičné príležitosti: Aký bol uplynulý rok a čo bude hýbať trhmi v roku 2021?

Istotou roku 2021 je, že o svetlo na konci koronakrízového tunela sa postará len úspešná vakcinácia proti vírusu COVID-19. Ak bude rýchla, ...

6.2.2021 Redakcia FinReport

Kryptomeny sú korením investičného portfólia. Pridávajte ho s mierou a investujte len sumu, ktorú dokážete oželieť

Kryptomeny, čiže digitálne alebo virtuálne meny, sa začínajú čoraz intenzívnejšie tlačiť medzi alternatívne investície, ktoré sú ...

30.1.2021 Roland Régely

Väčšina Slovákov si na dôchodok sporí zle. Mnohí budú v starobe nepríjemne prekvapení výškou svojej penzie

Slováci si na svoje budúce dôchodky sporia nevýhodne. Dokazujú to nízke výnosy dôchodkových fondov za posledné dva roky. Našinci sa ...

23.1.2021 Roland Régely

Hodnota zberateľských kuriozít naberá na sile. Titulnú stranu komiksu o Tintinovi vydražili za viac ako 3 milióny eur

Komiksy s obľúbenými príbehmi nie sú len zaujímavé čítanie s ilustráciami, ale aj investičná príležitosť. Svedčí o tom nedávna ...

16.1.2021 Dominik Horváth

Hľadáte investičné príležitosti? Cez ETF fondy pretekajú miliardy dolárov

Čoraz populárnejšie ETF fondy zažili turbulentný rok. Po prvotnom prepade na začiatku roka 2020 sa dokázali postupne stabilizovať, a v ...

9.1.2021 Dominik Horváth

Spoločnosť Airbnb je konečne na burze a hneď v prvý deň dosiahla historické maximá

Spoločnosť Airbnb, platforma na prenájom nehnuteľností, po niekoľkoročnom čakaní začiatkom decembra 2020 konečne vstúpila na burzu. ...

2.1.2021 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Rok 2020 bol veľkým učiteľom, a čo očakávať v roku 2021?

Správne vyvážené investičné portfólio sa ukázalo ako správna stratégia. Je výborné pre turbulentné obdobie, ktoré sa zrejme stane ...

26.12.2020 Dominik Horváth

Investori pozor, začína sa Santa Claus Rally a možno sa bude jazdiť aj na Tesle

Koniec roka sa spája nielen s vianočnými sviatkami a s oslavou príchodu nového roka. Napríklad investori majú svoju Santa Claus Rally, ktorá ...

19.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte príležitosti? Historické budovy sú riešením pre milovníkov investičných maratónov

Niektoré historické budovy na Slovensku sa dajú kúpiť aj za cenu 3-izbového bytu v bratislavskej novostavbe. Nasledujú však ďalšie ...

12.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Popri fandení môžete na športe aj zarábať

Podpísaný dres, polámaná raketa z Roland Garros, kopačka slávneho futbalistu, hokejový puk z pamätného zápasu alebo limitovaný ...

5.12.2020 Robert Juriš

E. Macho: Prečo investovať do mincí? Pretože majú nízku volatilitu, veľký investičný potenciál a sú krásne

Na počiatku bola... minca. Presnejšie dukát. A nebol to hocijaký dukát, ale kráľovský desaťdukát. Navyše zlatý, 400-ročný, vyrazený v ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  V Bratislave otvorili novú výstavu, ktorá je dostupná aj počas pandémie
 2. 2.
  Prichádzate na Slovensko z krajín EÚ? Ak spĺňate určité podmienky, nemusíte ísť do 14-dňovej karantény
 3. 3.
  Transparentnosť, ekológia a udržateľný rozvoj sa premietajú aj do činnosti finančných agentov
 4. 4.
  Visa rozšírila možnosti pohybu peňazí, vďaka čomu zvýšila svoj dosah na ďalšie 2 miliardy kariet a bankových účtov
 5. 5.
  Rizikové životné poistenie: Doba si žiada digitálne riešenia, agenti však uprednostňujú osobný kontakt