Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Obrazy ochránia peniaze a zútulnia domov

Juraj Recký Investovanie Poslať

Čisté, jednofarebné steny alebo tapety sú dnes opäť v móde. Domácnosť však v takomto prípade môže pôsobiť trochu fádne, možno až chladne. Ak bývaniu chceme dať šmrnc, zútulniť ho a pritom rozumne investovať, do hľadáčika nášho záujmu sa určite dostanú obrazy. Mimochodom, tie nám ako alternatívna investícia dokážu ponúknuť naozaj veľa.

image

Foto: Shutterstock

Umenie je potravou pre dušu. Aby sa tento honosný prívlastok nehanobil, už „menej nahlas“ sa hovorí o tom, že je to aj perfektný obchodný artikel a veľmi zaujímavá investičná príležitosť. Preto sa v nasledujúcich dieloch nášho investičného seriálu budeme venovať umeniu. Začneme s obrazmi.

Nemusíme rozumieť, môžeme sa poradiť

Nenechajme sa odradiť. Do obrazov môžeme investovať aj v prípade, ak galérie obchádzame veľkým oblúkom a dlhé pozeranie sa na statické výjavy umelcov nám nič nehovoria.

Jednou z možností je poradiť sa s privátnym bankárom. Vlastne celý investičný proces môžeme nechať na banku. Výhodou je, ak privátny bankár pozná klientovo investičné portfólio, vie mu poradiť, koľko percent voľných prostriedkov do obrazov investovať.

Naši najžiadanejší

Medzi najžiadanejších a najhodnotnejších slovenských maliarov patria Martin Benka, Cyprián Majerník a Ľudovít Fulla. Cena ich obrazov sa blíži k 200-tisíc eurám za kus.

Aké sú ďalšie možnosti, ak chceme svoje investičné portfólio diverzifikovať o obrazy? Hľadať môžeme na aukciách, online galériách, v predajniach s umením alebo v ateliéroch. Ak sa potrebujeme zorientovať, galeristi sú vždy dobrým zdrojom informácií.

Pri investovaní do obrazov je výhodou, že aj keď si investične nevyberieme práve najlepšie, aspoň obohatíme svoj domov o niečo vizuálne atraktívne. Preto je jedným z najdôležitejších pravidiel, že sa nám obraz, o ktorý máme záujem, musí v prvom rade páčiť.

Naozaj štedré ročné zhodnotenie

Ak aj nie sme práve zapálení milovníci umenia, nemusíme sa báť, že by sme stúpili priveľmi vedľa. Podľa Wealth Reportu z roku 2018 sa umenie zhodnotilo za rok o 21 %, iné štatistiky hovoria, že priemerné ročné zhodnotenie umeleckých diel bolo za dekádu, do roku 2018, v priemere o 8 %.

Pri obrazoch je výhodou, že trhy sú intenzívne poprepájané. Pre investorov to znamená, že existuje dobre vybudovaná sieť na predaj a kúpu. Pravdou však je, že ak hľadáme niečo veľmi konkrétne, predaj, prípadne kúpa, môžu trvať dlho. Mesiace, pokojne aj roky. Preto je potrebné počítať s tým, že investičné obrazy sú investíciou s veľmi dlhým investičným horizontom.

Je prirodzené, že nám pri predchádzajúcich riadkoch mysľou prebehli mená, ako Picasso, Monet alebo Warhol. Obrazy z tejto „ligy“ sú „rezervované“ pre tých najbohatších a najväčších milovníkov umenia. Rozumne investovať sa však dá aj do začínajúcich alebo menej známych maliarov.

Nájdite si svojho favorita

Poobhliadnutie sa po menej známych menách je často uvádzané ako overovacia investičná stratégia. Overovacia v tom, že si sami vyskúšame, či nás umenie naozaj baví natoľko, aby sme mu venovali energiu a budovali investičnú zbierku. Ako teda nájsť začínajúceho maliara, do ktorého sa oplatí investovať?

Hľadajte talenty

Je vhodné sa zaujímať aj o obrazy, ktoré boli namaľované študentmi vysokých umeleckých škôl. Môže sa stať, že sa nám podarí objaviť doslova poklad.  

Začneme aktívnym navštevovaním vernisáží, výstav a akcií, kde by maliari mohli vystavovať. Ak sme našli toho, ktorého diela sa nám opakovane páčia, je nevyhnutné si ho poriadne preveriť. Musíme vedieť, kde a kedy vystavoval, ako diela hodnotilo publikum a kritici, a či už niečo predal a za koľko. Ak je okolo umelca, ktorý sa nám páči, pozitívny trend, môžeme sa pustiť do nakupovania.

Odborníci odporúčajú kúpiť aj viac obrazov od toho istého maliara. Nie všetky sa totiž zhodnotia natoľko, aby boli investične skutočne zaujímavé. Ak kúpime napríklad päť obrazov, a jeden z nich sa ukáže ako skutočne investične hodnotný, potom jeho zhodnotenie po niekoľkých rokoch pokryje nákup všetkých piatich a, samozrejme, prinesie aj požadovaný výnos.

Budujeme si status, podporujeme umenie

Sú investori, ktorí sa v objavovaní nováčikov našli, a nakupujú aj obrazy, ktoré sa im práve nepáčia, no vedia, že ich cena porastie. Takúto investičnú stratégiu môžeme zvoliť, ak sa v umení už skutočne vyznáme a máme k dispozícii bezpečné miesto, kde môžeme obrazy skladovať. Treba však myslieť na to, že vlhkosť, plesne alebo hlodavce môžu obrazy poškodiť.

Istotou je moderna

Moderné až abstraktné obrazy môžu byť investične veľmi zaujímavé. Ich zhodnotenie môže byť oveľa rýchlejšie, než v prípade klasických obrazov. No ako vždy pri investovaní, aj tu platí, že čím rýchlejšie zhodnotenie, tým vyššie riziko.

Medzi ďalšie dôvody, prečo investovať do obrazov, patrí napríklad vytvorenie si statusu v spoločnosti. Ako zberatelia, tak aj investori svorne tvrdia, že zbierka odzrkadľuje jedinečnosť a unikátnosť ich majiteľa.

Motiváciou na investovanie do obrazov môže byť tiež podpora umenia ako takého. Ak by sme sa rozhodli podporiť nových, neznámych umelcov, namieste je zvýšená opatrnosť. Takáto investícia môže byť vysoko riziková.

Pri diverzifikácii portfólia obrazy zastávajú rolu stabilizačného prvku. Tak, ako iné alternatívne investície, sú len minimálne viazané na klasické investovanie a ceny sa bežne vyvíjajú mimo stavu ekonomiky. 

Hodnotu investičného obrazu nám najpresnejšie odhadnú v aukčnom dome, v online galérii, alebo môžeme osloviť odborníka. Skúsení investori svojpomocne odhadujú ceny len málokedy. Iné je určovať cenu pri predaji medzi zberateľmi a niečo iné je určovanie cien investičných obrazov.

Sprostredkovanie predaja SFA
Prevezmite činnosť
samostatného finančného agenta
v existujúcej spoločnosti.
Buďte silní a slobodní.
Obráťte sa na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
16.1.2021 Dominik Horváth

Hľadáte investičné príležitosti? Cez ETF fondy pretekajú miliardy dolárov

Čoraz populárnejšie ETF fondy zažili turbulentný rok. Po prvotnom prepade na začiatku roka 2020 sa dokázali postupne stabilizovať, a v ...

9.1.2021 Dominik Horváth

Spoločnosť Airbnb je konečne na burze a hneď v prvý deň dosiahla historické maximá

Spoločnosť Airbnb, platforma na prenájom nehnuteľností, po niekoľkoročnom čakaní začiatkom decembra 2020 konečne vstúpila na burzu. ...

2.1.2021 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Rok 2020 bol veľkým učiteľom, a čo očakávať v roku 2021?

Správne vyvážené investičné portfólio sa ukázalo ako správna stratégia. Je výborné pre turbulentné obdobie, ktoré sa zrejme stane ...

26.12.2020 Dominik Horváth

Investori pozor, začína sa Santa Claus Rally a možno sa bude jazdiť aj na Tesle

Koniec roka sa spája nielen s vianočnými sviatkami a s oslavou príchodu nového roka. Napríklad investori majú svoju Santa Claus Rally, ktorá ...

19.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte príležitosti? Historické budovy sú riešením pre milovníkov investičných maratónov

Niektoré historické budovy na Slovensku sa dajú kúpiť aj za cenu 3-izbového bytu v bratislavskej novostavbe. Nasledujú však ďalšie ...

12.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Popri fandení môžete na športe aj zarábať

Podpísaný dres, polámaná raketa z Roland Garros, kopačka slávneho futbalistu, hokejový puk z pamätného zápasu alebo limitovaný ...

5.12.2020 Robert Juriš

E. Macho: Prečo investovať do mincí? Pretože majú nízku volatilitu, veľký investičný potenciál a sú krásne

Na počiatku bola... minca. Presnejšie dukát. A nebol to hocijaký dukát, ale kráľovský desaťdukát. Navyše zlatý, 400-ročný, vyrazený v ...

28.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Fabergého vajíčka potešia investora aj milovníka jedinečného šperkárskeho umenia

Ruská veľkonočná tradícia prerástla do svetového fenoménu, ktorý v šperkárstve definoval novú umeleckú kategóriu. Je však tiež ...

21.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Komiksy predstavujú výnosný biznis v hodnote dvoch miliárd dolárov

V kinách zarábajú milióny dolárov. Komiksoví superhrdinovia sa tešia popularite naprieč generáciami. Ak sa vyberiete po ich stopách, ...

14.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Zaostrite na predmety obľúbených celebrít

Alternatívne investície majú svoje jedinečné čaro v tom, že si k nim môžeme vytvoriť citové puto. Vo svete financií to nie je až také ...

7.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Vytvorte štartovací balík pre svojich potomkov

Dostať od rodičov zaujímavý balík peňazí „na rozbeh“ dospeláckeho života je takmer ideálny scenár. Mnohí sme si už neraz ...

31.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Na zápästí sa dá nosiť nielen šperk, ale aj zábezpeka do budúcnosti

Sú užitočné, krásne, vhodne doplnia náš outfit a dokážu nám aj zarobiť zaujímavé peniaze. Treba ich však vyberať s rozumom a mať ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Vojenskú agendu budú po novom robiť všetky súdy, živé spisy z Trenčína prejdú do Trnavy
 2. 2.
  Banská Bystrica spustila komunitné testovanie, zaregistrovali sa už tisícky ľudí
 3. 3.
  INESS navrhuje tretiu vlnu privatizácie, mohlo by to pomôcť nakopnúť ekonomiku
 4. 4.
  Inflácia sa v minulom roku vyšplhala k 2 %. V tomto roku si priplatíme za potraviny, ale ušetríme na energiách
 5. 5.
  TOP 5 trendov z oblasti o bezpečnosti platieb v roku 2021. Všetky oči sa upierajú na Európu