Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Obrazy ochránia peniaze a zútulnia domov

Investovanie Poslať

Čisté, jednofarebné steny alebo tapety sú dnes opäť v móde. Domácnosť však v takomto prípade môže pôsobiť trochu fádne, možno až chladne. Ak bývaniu chceme dať šmrnc, zútulniť ho a pritom rozumne investovať, do hľadáčika nášho záujmu sa určite dostanú obrazy. Mimochodom, tie nám ako alternatívna investícia dokážu ponúknuť naozaj veľa.

image

Foto: Shutterstock

Umenie je potravou pre dušu. Aby sa tento honosný prívlastok nehanobil, už „menej nahlas“ sa hovorí o tom, že je to aj perfektný obchodný artikel a veľmi zaujímavá investičná príležitosť. Preto sa v nasledujúcich dieloch nášho investičného seriálu budeme venovať umeniu. Začneme s obrazmi.

Nemusíme rozumieť, môžeme sa poradiť

Nenechajme sa odradiť. Do obrazov môžeme investovať aj v prípade, ak galérie obchádzame veľkým oblúkom a dlhé pozeranie sa na statické výjavy umelcov nám nič nehovoria.

Jednou z možností je poradiť sa s privátnym bankárom. Vlastne celý investičný proces môžeme nechať na banku. Výhodou je, ak privátny bankár pozná klientovo investičné portfólio, vie mu poradiť, koľko percent voľných prostriedkov do obrazov investovať.

Naši najžiadanejší

Medzi najžiadanejších a najhodnotnejších slovenských maliarov patria Martin Benka, Cyprián Majerník a Ľudovít Fulla. Cena ich obrazov sa blíži k 200-tisíc eurám za kus.

Aké sú ďalšie možnosti, ak chceme svoje investičné portfólio diverzifikovať o obrazy? Hľadať môžeme na aukciách, online galériách, v predajniach s umením alebo v ateliéroch. Ak sa potrebujeme zorientovať, galeristi sú vždy dobrým zdrojom informácií.

Pri investovaní do obrazov je výhodou, že aj keď si investične nevyberieme práve najlepšie, aspoň obohatíme svoj domov o niečo vizuálne atraktívne. Preto je jedným z najdôležitejších pravidiel, že sa nám obraz, o ktorý máme záujem, musí v prvom rade páčiť.

Naozaj štedré ročné zhodnotenie

Ak aj nie sme práve zapálení milovníci umenia, nemusíme sa báť, že by sme stúpili priveľmi vedľa. Podľa Wealth Reportu z roku 2018 sa umenie zhodnotilo za rok o 21 %, iné štatistiky hovoria, že priemerné ročné zhodnotenie umeleckých diel bolo za dekádu, do roku 2018, v priemere o 8 %.

Pri obrazoch je výhodou, že trhy sú intenzívne poprepájané. Pre investorov to znamená, že existuje dobre vybudovaná sieť na predaj a kúpu. Pravdou však je, že ak hľadáme niečo veľmi konkrétne, predaj, prípadne kúpa, môžu trvať dlho. Mesiace, pokojne aj roky. Preto je potrebné počítať s tým, že investičné obrazy sú investíciou s veľmi dlhým investičným horizontom.

Je prirodzené, že nám pri predchádzajúcich riadkoch mysľou prebehli mená, ako Picasso, Monet alebo Warhol. Obrazy z tejto „ligy“ sú „rezervované“ pre tých najbohatších a najväčších milovníkov umenia. Rozumne investovať sa však dá aj do začínajúcich alebo menej známych maliarov.

Nájdite si svojho favorita

Poobhliadnutie sa po menej známych menách je často uvádzané ako overovacia investičná stratégia. Overovacia v tom, že si sami vyskúšame, či nás umenie naozaj baví natoľko, aby sme mu venovali energiu a budovali investičnú zbierku. Ako teda nájsť začínajúceho maliara, do ktorého sa oplatí investovať?

Hľadajte talenty

Je vhodné sa zaujímať aj o obrazy, ktoré boli namaľované študentmi vysokých umeleckých škôl. Môže sa stať, že sa nám podarí objaviť doslova poklad.  

Začneme aktívnym navštevovaním vernisáží, výstav a akcií, kde by maliari mohli vystavovať. Ak sme našli toho, ktorého diela sa nám opakovane páčia, je nevyhnutné si ho poriadne preveriť. Musíme vedieť, kde a kedy vystavoval, ako diela hodnotilo publikum a kritici, a či už niečo predal a za koľko. Ak je okolo umelca, ktorý sa nám páči, pozitívny trend, môžeme sa pustiť do nakupovania.

Odborníci odporúčajú kúpiť aj viac obrazov od toho istého maliara. Nie všetky sa totiž zhodnotia natoľko, aby boli investične skutočne zaujímavé. Ak kúpime napríklad päť obrazov, a jeden z nich sa ukáže ako skutočne investične hodnotný, potom jeho zhodnotenie po niekoľkých rokoch pokryje nákup všetkých piatich a, samozrejme, prinesie aj požadovaný výnos.

Budujeme si status, podporujeme umenie

Sú investori, ktorí sa v objavovaní nováčikov našli, a nakupujú aj obrazy, ktoré sa im práve nepáčia, no vedia, že ich cena porastie. Takúto investičnú stratégiu môžeme zvoliť, ak sa v umení už skutočne vyznáme a máme k dispozícii bezpečné miesto, kde môžeme obrazy skladovať. Treba však myslieť na to, že vlhkosť, plesne alebo hlodavce môžu obrazy poškodiť.

Istotou je moderna

Moderné až abstraktné obrazy môžu byť investične veľmi zaujímavé. Ich zhodnotenie môže byť oveľa rýchlejšie, než v prípade klasických obrazov. No ako vždy pri investovaní, aj tu platí, že čím rýchlejšie zhodnotenie, tým vyššie riziko.

Medzi ďalšie dôvody, prečo investovať do obrazov, patrí napríklad vytvorenie si statusu v spoločnosti. Ako zberatelia, tak aj investori svorne tvrdia, že zbierka odzrkadľuje jedinečnosť a unikátnosť ich majiteľa.

Motiváciou na investovanie do obrazov môže byť tiež podpora umenia ako takého. Ak by sme sa rozhodli podporiť nových, neznámych umelcov, namieste je zvýšená opatrnosť. Takáto investícia môže byť vysoko riziková.

Pri diverzifikácii portfólia obrazy zastávajú rolu stabilizačného prvku. Tak, ako iné alternatívne investície, sú len minimálne viazané na klasické investovanie a ceny sa bežne vyvíjajú mimo stavu ekonomiky. 

Hodnotu investičného obrazu nám najpresnejšie odhadnú v aukčnom dome, v online galérii, alebo môžeme osloviť odborníka. Skúsení investori svojpomocne odhadujú ceny len málokedy. Iné je určovať cenu pri predaji medzi zberateľmi a niečo iné je určovanie cien investičných obrazov.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
24.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Knihy nie sú len potravou pre dušu, ale aj investičnou mágiou

Vo vyšších kruhoch bývali bohaté domáce knižnice znakom istého statusu a postavenia v spoločnosti. Naznačovali, že majiteľ je vzdelaný a ...

17.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Historické motorky sú vhodné „sústo“ pre tých najnáročnejších fanúšikov

Popri čítaní nášho článku o investovaní do klasických automobilov si mnohí moto fanúšikovia položili prirodzenú otázku: A čo tak ...

3.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Turbulentné obdobie nás môže zaviesť do nepoznaných investičných vôd

Kríza spôsobená novým koronavírusom poriadne otriasa svetom investícií a preveruje mnohé doteraz fungujúce tvrdenia odborníkov. My sme sa ...

26.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Známky sú zaujímavá alternatíva, ktorá dokáže vyvolať vášeň

Sú pomerne nenápadné, no sú v nich uložené miliardy, ktoré sa každoročne zhodnocujú. Investičné známky. Musíme však rozlišovať medzi ...

19.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Tvrdý alkohol uspokojí hneď niekoľko typov investorov

Rozumne investovať znamená rozumne si rozložiť investičné portfólio. Ak už máme nakúpené dlhopisy a akcie, a chceme diverzifikovať aj ...

12.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Šperky z vás môžu spraviť novodobých hľadačov pokladov

Nedávno sme si predstavili základy investovania do zlata a diamantov. Logicky by sme sa teda mohli pýtať, a čo šperky? Tiež sú investičnou ...

5.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Akcie technologických firiem generujú nadštandardné výnosy

Kríza je vždy najlepším obdobím na investovanie. Ceny padajú a investori môžu nakúpiť naozaj výhodne. Paradoxne, aktuálna situácia je ...

29.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Autá sú veľkým lákadlom, no uspejú len tí najostrieľanejší

Investovať do áut je dobrodružstvo plné zákrut, ktoré sú často nepredvídateľné. Ak k tejto jazde pridáme čistú lásku k vôni benzínu, ...

22.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Premeňte lásku k vínu na príjemné zhodnocovanie svojich peňazí

Mlieko starcov alebo nápoj bohov. Víno nemá lichotivé prívlastky len preto, že dokáže spríjemniť večer, rozšíriť paletu chutí už aj ...

15.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Diamanty sú večné, no treba pri nich zachovať rozvahu

Cena diamantu v snubnom prsteni má byť, podľa tradície, na úrovni troch mesačných platov budúceho ženícha. Pôvodne marketingový trik ...

8.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Podielové fondy sú dobrým štartom do sveta investícií

Snaha o lepšie zabezpečenie sa na dôchodok sa môže stať vynikajúcim impulzom, aby sme sa pustili do investovania. Musíme sa však vyznať. ...

1.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Kryptomeny vás pobláznia... alebo ich znenávidíte

Máte radi adrenalín a investovanie? Potom by sa do hľadáčika vášho záujmu mali dostať kryptomeny. Sú bláznivou jazdou výnosov a pádov, ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Služba Payme je už aj na Slovensku. Prvá s ňou prišla Tatra banka
 2. 2.
  Meníme svoje nákupné zvyky. Do obchodov chodíme menej, no košíky máme plnšie
 3. 3.
  Výrazné zmeny v investičnom životnom poistení. Bude oň väčší záujem?
 4. 4.
  Rakúsko zvažuje druhý celoštátny lockdown, zažíva masívny exponenciálny rast prípadov koronavírusu
 5. 5.
  Veterinár či spisovateľ? James Herriot