Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Hľadáte investičné príležitosti? Obrazy ochránia peniaze a zútulnia domov

Juraj Recký Investovanie Poslať

Čisté, jednofarebné steny alebo tapety sú dnes opäť v móde. Domácnosť však v takomto prípade môže pôsobiť trochu fádne, možno až chladne. Ak bývaniu chceme dať šmrnc, zútulniť ho a pritom rozumne investovať, do hľadáčika nášho záujmu sa určite dostanú obrazy. Mimochodom, tie nám ako alternatívna investícia dokážu ponúknuť naozaj veľa.

Investícia do obrazov

Foto: Shutterstock

Umenie je potravou pre dušu. Aby sa tento honosný prívlastok nehanobil, už „menej nahlas“ sa hovorí o tom, že je to aj perfektný obchodný artikel a veľmi zaujímavá investičná príležitosť. Preto sa v nasledujúcich dieloch nášho investičného seriálu budeme venovať umeniu. Začneme s obrazmi.

Nemusíme rozumieť, môžeme sa poradiť

Nenechajme sa odradiť. Do obrazov môžeme investovať aj v prípade, ak galérie obchádzame veľkým oblúkom a dlhé pozeranie sa na statické výjavy umelcov nám nič nehovoria.

Jednou z možností je poradiť sa s privátnym bankárom. Vlastne celý investičný proces môžeme nechať na banku. Výhodou je, ak privátny bankár pozná klientovo investičné portfólio, vie mu poradiť, koľko percent voľných prostriedkov do obrazov investovať.

Naši najžiadanejší

Medzi najžiadanejších a najhodnotnejších slovenských maliarov patria Martin Benka, Cyprián Majerník a Ľudovít Fulla. Cena ich obrazov sa blíži k 200-tisíc eurám za kus.

Aké sú ďalšie možnosti, ak chceme svoje investičné portfólio diverzifikovať o obrazy? Hľadať môžeme na aukciách, online galériách, v predajniach s umením alebo v ateliéroch. Ak sa potrebujeme zorientovať, galeristi sú vždy dobrým zdrojom informácií.

Pri investovaní do obrazov je výhodou, že aj keď si investične nevyberieme práve najlepšie, aspoň obohatíme svoj domov o niečo vizuálne atraktívne. Preto je jedným z najdôležitejších pravidiel, že sa nám obraz, o ktorý máme záujem, musí v prvom rade páčiť.

Naozaj štedré ročné zhodnotenie

Ak aj nie sme práve zapálení milovníci umenia, nemusíme sa báť, že by sme stúpili priveľmi vedľa. Podľa Wealth Reportu z roku 2018 sa umenie zhodnotilo za rok o 21 %, iné štatistiky hovoria, že priemerné ročné zhodnotenie umeleckých diel bolo za dekádu, do roku 2018, v priemere o 8 %.

Pri obrazoch je výhodou, že trhy sú intenzívne poprepájané. Pre investorov to znamená, že existuje dobre vybudovaná sieť na predaj a kúpu. Pravdou však je, že ak hľadáme niečo veľmi konkrétne, predaj, prípadne kúpa, môžu trvať dlho. Mesiace, pokojne aj roky. Preto je potrebné počítať s tým, že investičné obrazy sú investíciou s veľmi dlhým investičným horizontom.

Je prirodzené, že nám pri predchádzajúcich riadkoch mysľou prebehli mená, ako Picasso, Monet alebo Warhol. Obrazy z tejto „ligy“ sú „rezervované“ pre tých najbohatších a najväčších milovníkov umenia. Rozumne investovať sa však dá aj do začínajúcich alebo menej známych maliarov.

Nájdite si svojho favorita

Poobhliadnutie sa po menej známych menách je často uvádzané ako overovacia investičná stratégia. Overovacia v tom, že si sami vyskúšame, či nás umenie naozaj baví natoľko, aby sme mu venovali energiu a budovali investičnú zbierku. Ako teda nájsť začínajúceho maliara, do ktorého sa oplatí investovať?

Hľadajte talenty

Je vhodné sa zaujímať aj o obrazy, ktoré boli namaľované študentmi vysokých umeleckých škôl. Môže sa stať, že sa nám podarí objaviť doslova poklad.  

Začneme aktívnym navštevovaním vernisáží, výstav a akcií, kde by maliari mohli vystavovať. Ak sme našli toho, ktorého diela sa nám opakovane páčia, je nevyhnutné si ho poriadne preveriť. Musíme vedieť, kde a kedy vystavoval, ako diela hodnotilo publikum a kritici, a či už niečo predal a za koľko. Ak je okolo umelca, ktorý sa nám páči, pozitívny trend, môžeme sa pustiť do nakupovania.

Odborníci odporúčajú kúpiť aj viac obrazov od toho istého maliara. Nie všetky sa totiž zhodnotia natoľko, aby boli investične skutočne zaujímavé. Ak kúpime napríklad päť obrazov, a jeden z nich sa ukáže ako skutočne investične hodnotný, potom jeho zhodnotenie po niekoľkých rokoch pokryje nákup všetkých piatich a, samozrejme, prinesie aj požadovaný výnos.

Budujeme si status, podporujeme umenie

Sú investori, ktorí sa v objavovaní nováčikov našli, a nakupujú aj obrazy, ktoré sa im práve nepáčia, no vedia, že ich cena porastie. Takúto investičnú stratégiu môžeme zvoliť, ak sa v umení už skutočne vyznáme a máme k dispozícii bezpečné miesto, kde môžeme obrazy skladovať. Treba však myslieť na to, že vlhkosť, plesne alebo hlodavce môžu obrazy poškodiť.

Istotou je moderna

Moderné až abstraktné obrazy môžu byť investične veľmi zaujímavé. Ich zhodnotenie môže byť oveľa rýchlejšie, než v prípade klasických obrazov. No ako vždy pri investovaní, aj tu platí, že čím rýchlejšie zhodnotenie, tým vyššie riziko.

Medzi ďalšie dôvody, prečo investovať do obrazov, patrí napríklad vytvorenie si statusu v spoločnosti. Ako zberatelia, tak aj investori svorne tvrdia, že zbierka odzrkadľuje jedinečnosť a unikátnosť ich majiteľa.

Motiváciou na investovanie do obrazov môže byť tiež podpora umenia ako takého. Ak by sme sa rozhodli podporiť nových, neznámych umelcov, namieste je zvýšená opatrnosť. Takáto investícia môže byť vysoko riziková.

Pri diverzifikácii portfólia obrazy zastávajú rolu stabilizačného prvku. Tak, ako iné alternatívne investície, sú len minimálne viazané na klasické investovanie a ceny sa bežne vyvíjajú mimo stavu ekonomiky. 

Hodnotu investičného obrazu nám najpresnejšie odhadnú v aukčnom dome, v online galérii, alebo môžeme osloviť odborníka. Skúsení investori svojpomocne odhadujú ceny len málokedy. Iné je určovať cenu pri predaji medzi zberateľmi a niečo iné je určovanie cien investičných obrazov.

logo
Prečítajte si tiež:
20.5.2024 Redakcia FinReport

Americký Dow Jones index po prvý raz v histórii prekonal hranicu 40-tisíc bodov

Akciový trh v USA pokračuje v raste a v uplynulom týždni sa mu podarilo dosiahnuť hneď dva nové rekordy. Kľúčový americký index Dow Jones ...

20.5.2024 Martin Jamnický

Zlato prelomilo ďalší historický rekord, keď sa priblížilo k hranici 2 450 dolárov za uncu

Cena zlata opäť prelomila svoj doterajší historický rekord, keď sa v pondelok 20. mája 2024 sa dostala na dotyk k hranici 2 450 dolárov za ...

4.3.2024 Eva Sadovská

Výnosnosť podielových fondov atakovala maximá spred dvoch rokov. Ktoré zhodnocovali najviac?

Počas predchádzajúcich dvoch rokov sme boli svedkami rekordne vysokej – dvojcifernej inflácie. Viac ako inokedy sa hovorí o rozumnom ...

19.4.2023 Redakcia FinReport

NBS spúšťa predaj striebornej desaťeurovky s motívom parnej železnice Bratislava – Trnava

Národná banka Slovenska dnes začína s predajom striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur. Jej motívom je tentoraz 150. ...

15.3.2023 Martin Jamnický

Krach amerických bánk vyhnal cenu zlata nad 1 900 dolárov za uncu, investori opäť hľadajú istoty

Problémy na finančných trhoch, pokles a následné kolísanie hodnoty kryptomien a krach troch amerických bánk spôsobili, že investori opäť ...

12.3.2023 Redakcia FinReport

Top investičnou komoditou tohto roka môže byť popri zlate aj meď

Investori na začiatku tohto roku zbystrili pozornosť. Po neúspešnom roku 2022 začala rásť hodnota akcií, polepšilo si zlato a nárast ...

24.2.2023 Redakcia FinReport

Cena zlata bude v tomto roku rásť, a možno dosiahne aj rekordné úrovne

Začiatkom tohto roka dosiahla cena zlata svoje polročné maximum na úrovni 1 850 dolárov za trójsku uncu. Na rastovej krivke sa udržiava aj ...

23.2.2023 Robert Juriš

Globálny predaj NFT umenia vo februári 2022 medziročne klesol o 86 % na 20,8 milióna dolárov

Kryptografická zima definitívne schladila chuť zberateľov na digitálne umelecké diela. Ešte nedávno prekvitajúci trh s umením NFT klesá ...

22.2.2023 Dominik Horváth

Po katastrofálnom roku je dôležité zamyslieť sa nad správnou voľbou investičných aktív

Kým v roku 2021 akciový trh po prvotnom pandemickom otrase raketovo rástol, rok 2022 sa zaradil k investične najhorším rokom v modernej ...

17.2.2023 Naďa Černá

Lietadlo Elvisa Presleyho vydražili za 260-tisíc dolárov. Posledných 40 rokov stálo na púšti

Súkromné lietadlo kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho, ktoré štyri desaťročia nevzlietlo, pretože bolo zaparkované v púšti v Roswell ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay