Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Na zápästí sa dá nosiť nielen šperk, ale aj zábezpeka do budúcnosti

Juraj Recký Investovanie Poslať

Sú užitočné, krásne, vhodne doplnia náš outfit a dokážu nám aj zarobiť zaujímavé peniaze. Treba ich však vyberať s rozumom a mať dostatok informácií. Jednoducho hodinky.

image

Foto: Shutterstock

V roku 2017 sa na aukcii predali hodinky Rolex Daytona Paul Newman za neuveriteľných 17,75 milióna dolárov. K tejto astronomickej sume dopomohlo aj to, že pôvodným majiteľom bol samotný herec, po ktorom je model pomenovaný. Okrem toho sa na aukcii predalo ďalších približne 50 hodiniek za sumy, ktoré počítali päť núl a viac.

Čo nám o svete hodiniek táto možno aj legendárna aukcia hovorí? V prvom rade to, že aj hodinky môžu byť alternatívnou investičnou príležitosťou. V druhom rade to, že aby sa hodinky zhodnotili, musia mať príbeh.

Tak, ako aj v predchádzajúcich častiach nášho investičného seriálu, aj tu je možné povedať, že existencia pravidiel, ktoré by striktne a jasne určovali ceny zberateľských hodiniek, je skôr zbožným želaním začínajúcich investorov, než realitou.

Ide hlavne o príbeh a emócie

Investovanie do hodiniek je pre fajnšmekrov, ktorí za jediným skutočným mužským šperkom vidia viac, ako len precíznu majstrovskú prácu, jemný a dôsledný mechanizmus a často luxusné a drahé materiály. Vidia, respektíve cítia, najmä emócie.

Stáva sa, že hodinky, ktoré sa bežne predávajú za niekoľko tisíc dolárov, niekto kúpi za stotisícovú sumu. Ak patrili niekomu blízkemu, „stratili“ sa a znovu našli, dostatočne bohatí ľudia sú ochotní spraviť takmer čokoľvek, aby ich získali späť do rodiny. Dôvod? Emócie.

Investičné hodinky odolávajú inflácii

Pri investovaní musia byť emócie podložené aspoň čiastočným ráciom. Pri hodinkách to znamená, že ak si doprajeme skutočne kvalitné, značkové, elegantné a drahé hodinky a budeme sa o ne zodpovedne starať, takmer s istotou ich neskôr predáme minimálne za nákupnú cenu. Prerobiť môžeme len v prípade smoly alebo neuváženého rozhodnutia.

Odborníci na investovanie do hodiniek sa zhodujú, že rovnako ako pri iných alternatívnych investíciách, ktoré by sa dali nazvať umeleckými, aj pri hodinkách platí, že ich hodnota je rezistentná voči reálnemu stavu ekonomiky. Teda odolávajú inflácii a aj v časoch krízy si držia svoju hodnotu.

Tento názor vychádza najmä z toho, že prevažne pri starožitných hodinkách ich investori a zberatelia nakupujú až po dôkladnej úvahe, a je málo pravdepodobné, že by ich v čase krízy v panike predávali.

Pravidlá predsa len existujú

Identifikovať hodinky, ktoré majú investičný potenciál, môžeme podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel. Musia odzrkadľovať hodinárstvo v celej jeho kráse, teda nielen ako precízne remeslo, ale aj ako luxusnú umeleckú prácu.

Investičné hodinky sa tiež musia pasovať do role ikony svojej značky. Mali by reprezentovať technologický posun hodinárstva ako takého a, samozrejme, bez príbehu to jednoducho nepôjde.

Ktoré značky sa oplatí sledovať?

Všetky tieto podmienky spĺňajú športové modely značky Rolex. Medzi tie najžiadanejšie a najmenej dostupné patria modely Submarine, Cosmograph Daytona, Sea-Dweller alebo GMT-Master II. Pri všetkých týchto hodinkách sa ich hodnota nielen udržala, ale rokmi aj konštantne a neskromne rastie.

V roku 1972 predstavila švajčiarska hodinárska firma Audemars Piguet model Royal Oak. Vtedy hodinky veľa rozruchu nespôsobili. O polstoročie neskôr, teda v súčasnosti, sú tieto hodinky ikonou luxusného hodinárskeho priemyslu.

Dôvod? Revolučný dizajn, technologický pokrok a zosobnenie definície luxusných športových hodiniek. Prečo neboli takto ospevované už pri predstavení? Ich fanúšikovia počas niekoľkých desaťročí jednoducho zmenili názor.

Nespomenúť pri investičných hodinkách legendárne Moonwatch, teda Omega Speedmaster, by bolo, ako pri obrazoch ignorovať Monu Lisu. Jedinečnými ich robí veľmi silný príbeh o technickej dokonalosti a to, že ide o jeden z najznámejších modelov v histórii hodiniek.

Vesmírne hodinky

„Je to malý krok pre človeka, veľký skok pre ľudstvo,“ povedal Neil Amstrong, keď sa 3. októbra 1962 ako prvý človek vôbec postavil na povrch Mesiaca. V skutočnosti to bol veľký skok aj pre astronautovho dovtedy nenápadného pomocníka – hodinky Omega Speedmaster. Tento model je dodnes jediný, ktorý bol testovaný vo vesmíre a aj preto dostal ľudové pomenovanie Moonwatch.

Encyklopedické znalosti sa zídu

V prípade, že by sme mali skutočne veľké množstvo voľných prostriedkov a podobne veľa voľného času, môžeme sa vrhnúť do role rizikového investora. Na základe encyklopedických znalostí sveta luxusných hodiniek môžeme podľa vlastného uváženia skúsiť vytypovať, ktoré hodinky sa stanú ikonami, teda investične zaujímavými. Dramatično do takého investovania vnáša aj fakt, že hodinky sú investičná príležitosť s horizontom v desiatkach rokov.

Stratégiou môže byť poohliadnutie sa po značke, ktorá má potenciál v budúcnosti získať na popularite. Možno trochu prekvapivo, práve toto je aj príbeh značky Omega. Ich hodinky boli pomerne dlho síce luxusné a drahé, no z dlhodobého hľadiska nie až také lákavé. Trend sa však zmenil a dnes už cenovo dostupné Omegy, v kontexte luxusných investičných hodiniek, nekúpite. Podobný osud predpovedajú aj značkám Cartier Seiko.

Investorov strašia trendy a internet

Pesimisti hovoria, že hodinky ako investícia sú rizikové. Niektoré modely môžu podliehať trendom. Dôvodom je, že aj keď sú mnohé kúsky majstrovským dielom, stále ide o módny doplnok. Aj preto môžu modely z prehnane drahých materiálov zatieniť skutočné poklady.

Viacero investorov do hodiniek preklína internetový predajinternetové dražby. Moderná forma komunikácie totiž spôsobila prepad hodnoty niektorých investičných hodiniek aj o 1 500 libier v porovnaní s katalógovými cenami. Ako je to možné? Predávali ich neskúsení ľudia, ktorí sa vo svete hodiniek jednoducho nevyznali, a tým podkopali ich skutočné ceny.

Cena sa najprv prepadne, neskôr začne rásť

Automobily a značkové hodinky majú jednu vec spoločnú. Po tom, čo ich kúpite, sa okamžite ich cena prepadne. Je to spôsobené aj prirodzenou amortizáciou. Časom však ich cena začne rásť. Približne po 10 rokoch.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.2.2021 Dominik Horváth

Ako sa Dávid opäť pobil s Goliášom, alebo ako malí investori vyprášili hedžové fondy

Boj Dávida s Goliášom. Tak by sa dal nazvať novodobý úkaz na akciových trhoch, pri ktorom sa tisíce retailových investorov ostro postavili ...

13.2.2021 Robert Juriš

Investičné príležitosti: Aký bol uplynulý rok a čo bude hýbať trhmi v roku 2021?

Istotou roku 2021 je, že o svetlo na konci koronakrízového tunela sa postará len úspešná vakcinácia proti vírusu COVID-19. Ak bude rýchla, ...

6.2.2021 Redakcia FinReport

Kryptomeny sú korením investičného portfólia. Pridávajte ho s mierou a investujte len sumu, ktorú dokážete oželieť

Kryptomeny, čiže digitálne alebo virtuálne meny, sa začínajú čoraz intenzívnejšie tlačiť medzi alternatívne investície, ktoré sú ...

30.1.2021 Roland Régely

Väčšina Slovákov si na dôchodok sporí zle. Mnohí budú v starobe nepríjemne prekvapení výškou svojej penzie

Slováci si na svoje budúce dôchodky sporia nevýhodne. Dokazujú to nízke výnosy dôchodkových fondov za posledné dva roky. Našinci sa ...

23.1.2021 Roland Régely

Hodnota zberateľských kuriozít naberá na sile. Titulnú stranu komiksu o Tintinovi vydražili za viac ako 3 milióny eur

Komiksy s obľúbenými príbehmi nie sú len zaujímavé čítanie s ilustráciami, ale aj investičná príležitosť. Svedčí o tom nedávna ...

16.1.2021 Dominik Horváth

Hľadáte investičné príležitosti? Cez ETF fondy pretekajú miliardy dolárov

Čoraz populárnejšie ETF fondy zažili turbulentný rok. Po prvotnom prepade na začiatku roka 2020 sa dokázali postupne stabilizovať, a v ...

9.1.2021 Dominik Horváth

Spoločnosť Airbnb je konečne na burze a hneď v prvý deň dosiahla historické maximá

Spoločnosť Airbnb, platforma na prenájom nehnuteľností, po niekoľkoročnom čakaní začiatkom decembra 2020 konečne vstúpila na burzu. ...

2.1.2021 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Rok 2020 bol veľkým učiteľom, a čo očakávať v roku 2021?

Správne vyvážené investičné portfólio sa ukázalo ako správna stratégia. Je výborné pre turbulentné obdobie, ktoré sa zrejme stane ...

26.12.2020 Dominik Horváth

Investori pozor, začína sa Santa Claus Rally a možno sa bude jazdiť aj na Tesle

Koniec roka sa spája nielen s vianočnými sviatkami a s oslavou príchodu nového roka. Napríklad investori majú svoju Santa Claus Rally, ktorá ...

19.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte príležitosti? Historické budovy sú riešením pre milovníkov investičných maratónov

Niektoré historické budovy na Slovensku sa dajú kúpiť aj za cenu 3-izbového bytu v bratislavskej novostavbe. Nasledujú však ďalšie ...

12.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Popri fandení môžete na športe aj zarábať

Podpísaný dres, polámaná raketa z Roland Garros, kopačka slávneho futbalistu, hokejový puk z pamätného zápasu alebo limitovaný ...

5.12.2020 Robert Juriš

E. Macho: Prečo investovať do mincí? Pretože majú nízku volatilitu, veľký investičný potenciál a sú krásne

Na počiatku bola... minca. Presnejšie dukát. A nebol to hocijaký dukát, ale kráľovský desaťdukát. Navyše zlatý, 400-ročný, vyrazený v ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Dostali ste list z dôchodcovskej spoločnosti a nezdá sa vám výška penzie? Žiadnu paniku, je to len časť dôchodku
 2. 2.
  Živnosť verzus eseročka. Ktorá možnosť sa podnikateľom v roku 2021 oplatí viac?
 3. 3.
  Gastrolístky alebo peniaze? Zamestnanci si môžu vybrať a firmy im do konca roka musia umožniť zmenu
 4. 4.
  Zomrela Monika Ščevovichová, bývalá investigatívna novinárka a bojovníčka za práva slabších
 5. 5.
  Michal Liday: Sme banka, ktorá je posadnutá inovatívnosťou a mladosťou