Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Hľadáte investičné príležitosti? Na zápästí sa dá nosiť nielen šperk, ale aj zábezpeka do budúcnosti

Juraj Recký Investovanie Poslať

Sú užitočné, krásne, vhodne doplnia náš outfit a dokážu nám aj zarobiť zaujímavé peniaze. Treba ich však vyberať s rozumom a mať dostatok informácií. Jednoducho hodinky.

Rolex

Foto: Shutterstock

V roku 2017 sa na aukcii predali hodinky Rolex Daytona Paul Newman za neuveriteľných 17,75 milióna dolárov. K tejto astronomickej sume dopomohlo aj to, že pôvodným majiteľom bol samotný herec, po ktorom je model pomenovaný. Okrem toho sa na aukcii predalo ďalších približne 50 hodiniek za sumy, ktoré počítali päť núl a viac.

Čo nám o svete hodiniek táto možno aj legendárna aukcia hovorí? V prvom rade to, že aj hodinky môžu byť alternatívnou investičnou príležitosťou. V druhom rade to, že aby sa hodinky zhodnotili, musia mať príbeh.

Tak, ako aj v predchádzajúcich častiach nášho investičného seriálu, aj tu je možné povedať, že existencia pravidiel, ktoré by striktne a jasne určovali ceny zberateľských hodiniek, je skôr zbožným želaním začínajúcich investorov, než realitou.

Ide hlavne o príbeh a emócie

Investovanie do hodiniek je pre fajnšmekrov, ktorí za jediným skutočným mužským šperkom vidia viac, ako len precíznu majstrovskú prácu, jemný a dôsledný mechanizmus a často luxusné a drahé materiály. Vidia, respektíve cítia, najmä emócie.

Stáva sa, že hodinky, ktoré sa bežne predávajú za niekoľko tisíc dolárov, niekto kúpi za stotisícovú sumu. Ak patrili niekomu blízkemu, „stratili“ sa a znovu našli, dostatočne bohatí ľudia sú ochotní spraviť takmer čokoľvek, aby ich získali späť do rodiny. Dôvod? Emócie.

Investičné hodinky odolávajú inflácii

Pri investovaní musia byť emócie podložené aspoň čiastočným ráciom. Pri hodinkách to znamená, že ak si doprajeme skutočne kvalitné, značkové, elegantné a drahé hodinky a budeme sa o ne zodpovedne starať, takmer s istotou ich neskôr predáme minimálne za nákupnú cenu. Prerobiť môžeme len v prípade smoly alebo neuváženého rozhodnutia.

Odborníci na investovanie do hodiniek sa zhodujú, že rovnako ako pri iných alternatívnych investíciách, ktoré by sa dali nazvať umeleckými, aj pri hodinkách platí, že ich hodnota je rezistentná voči reálnemu stavu ekonomiky. Teda odolávajú inflácii a aj v časoch krízy si držia svoju hodnotu.

Tento názor vychádza najmä z toho, že prevažne pri starožitných hodinkách ich investori a zberatelia nakupujú až po dôkladnej úvahe, a je málo pravdepodobné, že by ich v čase krízy v panike predávali.

Pravidlá predsa len existujú

Identifikovať hodinky, ktoré majú investičný potenciál, môžeme podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel. Musia odzrkadľovať hodinárstvo v celej jeho kráse, teda nielen ako precízne remeslo, ale aj ako luxusnú umeleckú prácu.

Investičné hodinky sa tiež musia pasovať do role ikony svojej značky. Mali by reprezentovať technologický posun hodinárstva ako takého a, samozrejme, bez príbehu to jednoducho nepôjde.

Ktoré značky sa oplatí sledovať?

Všetky tieto podmienky spĺňajú športové modely značky Rolex. Medzi tie najžiadanejšie a najmenej dostupné patria modely Submarine, Cosmograph Daytona, Sea-Dweller alebo GMT-Master II. Pri všetkých týchto hodinkách sa ich hodnota nielen udržala, ale rokmi aj konštantne a neskromne rastie.

V roku 1972 predstavila švajčiarska hodinárska firma Audemars Piguet model Royal Oak. Vtedy hodinky veľa rozruchu nespôsobili. O polstoročie neskôr, teda v súčasnosti, sú tieto hodinky ikonou luxusného hodinárskeho priemyslu.

Dôvod? Revolučný dizajn, technologický pokrok a zosobnenie definície luxusných športových hodiniek. Prečo neboli takto ospevované už pri predstavení? Ich fanúšikovia počas niekoľkých desaťročí jednoducho zmenili názor.

Nespomenúť pri investičných hodinkách legendárne Moonwatch, teda Omega Speedmaster, by bolo, ako pri obrazoch ignorovať Monu Lisu. Jedinečnými ich robí veľmi silný príbeh o technickej dokonalosti a to, že ide o jeden z najznámejších modelov v histórii hodiniek.

Vesmírne hodinky

„Je to malý krok pre človeka, veľký skok pre ľudstvo,“ povedal Neil Amstrong, keď sa 3. októbra 1962 ako prvý človek vôbec postavil na povrch Mesiaca. V skutočnosti to bol veľký skok aj pre astronautovho dovtedy nenápadného pomocníka – hodinky Omega Speedmaster. Tento model je dodnes jediný, ktorý bol testovaný vo vesmíre a aj preto dostal ľudové pomenovanie Moonwatch.

Encyklopedické znalosti sa zídu

V prípade, že by sme mali skutočne veľké množstvo voľných prostriedkov a podobne veľa voľného času, môžeme sa vrhnúť do role rizikového investora. Na základe encyklopedických znalostí sveta luxusných hodiniek môžeme podľa vlastného uváženia skúsiť vytypovať, ktoré hodinky sa stanú ikonami, teda investične zaujímavými. Dramatično do takého investovania vnáša aj fakt, že hodinky sú investičná príležitosť s horizontom v desiatkach rokov.

Stratégiou môže byť poohliadnutie sa po značke, ktorá má potenciál v budúcnosti získať na popularite. Možno trochu prekvapivo, práve toto je aj príbeh značky Omega. Ich hodinky boli pomerne dlho síce luxusné a drahé, no z dlhodobého hľadiska nie až také lákavé. Trend sa však zmenil a dnes už cenovo dostupné Omegy, v kontexte luxusných investičných hodiniek, nekúpite. Podobný osud predpovedajú aj značkám Cartier Seiko.

Investorov strašia trendy a internet

Pesimisti hovoria, že hodinky ako investícia sú rizikové. Niektoré modely môžu podliehať trendom. Dôvodom je, že aj keď sú mnohé kúsky majstrovským dielom, stále ide o módny doplnok. Aj preto môžu modely z prehnane drahých materiálov zatieniť skutočné poklady.

Viacero investorov do hodiniek preklína internetový predajinternetové dražby. Moderná forma komunikácie totiž spôsobila prepad hodnoty niektorých investičných hodiniek aj o 1 500 libier v porovnaní s katalógovými cenami. Ako je to možné? Predávali ich neskúsení ľudia, ktorí sa vo svete hodiniek jednoducho nevyznali, a tým podkopali ich skutočné ceny.

Cena sa najprv prepadne, neskôr začne rásť

Automobily a značkové hodinky majú jednu vec spoločnú. Po tom, čo ich kúpite, sa okamžite ich cena prepadne. Je to spôsobené aj prirodzenou amortizáciou. Časom však ich cena začne rásť. Približne po 10 rokoch.

logo
Prečítajte si tiež:
20.5.2024 Redakcia FinReport

Americký Dow Jones index po prvý raz v histórii prekonal hranicu 40-tisíc bodov

Akciový trh v USA pokračuje v raste a v uplynulom týždni sa mu podarilo dosiahnuť hneď dva nové rekordy. Kľúčový americký index Dow Jones ...

20.5.2024 Martin Jamnický

Zlato prelomilo ďalší historický rekord, keď sa priblížilo k hranici 2 450 dolárov za uncu

Cena zlata opäť prelomila svoj doterajší historický rekord, keď sa v pondelok 20. mája 2024 sa dostala na dotyk k hranici 2 450 dolárov za ...

4.3.2024 Eva Sadovská

Výnosnosť podielových fondov atakovala maximá spred dvoch rokov. Ktoré zhodnocovali najviac?

Počas predchádzajúcich dvoch rokov sme boli svedkami rekordne vysokej – dvojcifernej inflácie. Viac ako inokedy sa hovorí o rozumnom ...

19.4.2023 Redakcia FinReport

NBS spúšťa predaj striebornej desaťeurovky s motívom parnej železnice Bratislava – Trnava

Národná banka Slovenska dnes začína s predajom striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur. Jej motívom je tentoraz 150. ...

15.3.2023 Martin Jamnický

Krach amerických bánk vyhnal cenu zlata nad 1 900 dolárov za uncu, investori opäť hľadajú istoty

Problémy na finančných trhoch, pokles a následné kolísanie hodnoty kryptomien a krach troch amerických bánk spôsobili, že investori opäť ...

12.3.2023 Redakcia FinReport

Top investičnou komoditou tohto roka môže byť popri zlate aj meď

Investori na začiatku tohto roku zbystrili pozornosť. Po neúspešnom roku 2022 začala rásť hodnota akcií, polepšilo si zlato a nárast ...

24.2.2023 Redakcia FinReport

Cena zlata bude v tomto roku rásť, a možno dosiahne aj rekordné úrovne

Začiatkom tohto roka dosiahla cena zlata svoje polročné maximum na úrovni 1 850 dolárov za trójsku uncu. Na rastovej krivke sa udržiava aj ...

23.2.2023 Robert Juriš

Globálny predaj NFT umenia vo februári 2022 medziročne klesol o 86 % na 20,8 milióna dolárov

Kryptografická zima definitívne schladila chuť zberateľov na digitálne umelecké diela. Ešte nedávno prekvitajúci trh s umením NFT klesá ...

22.2.2023 Dominik Horváth

Po katastrofálnom roku je dôležité zamyslieť sa nad správnou voľbou investičných aktív

Kým v roku 2021 akciový trh po prvotnom pandemickom otrase raketovo rástol, rok 2022 sa zaradil k investične najhorším rokom v modernej ...

17.2.2023 Naďa Černá

Lietadlo Elvisa Presleyho vydražili za 260-tisíc dolárov. Posledných 40 rokov stálo na púšti

Súkromné lietadlo kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho, ktoré štyri desaťročia nevzlietlo, pretože bolo zaparkované v púšti v Roswell ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay