Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Na zápästí sa dá nosiť nielen šperk, ale aj zábezpeka do budúcnosti

Juraj Recký Investovanie Poslať

Sú užitočné, krásne, vhodne doplnia náš outfit a dokážu nám aj zarobiť zaujímavé peniaze. Treba ich však vyberať s rozumom a mať dostatok informácií. Jednoducho hodinky.

image

Foto: Shutterstock

V roku 2017 sa na aukcii predali hodinky Rolex Daytona Paul Newman za neuveriteľných 17,75 milióna dolárov. K tejto astronomickej sume dopomohlo aj to, že pôvodným majiteľom bol samotný herec, po ktorom je model pomenovaný. Okrem toho sa na aukcii predalo ďalších približne 50 hodiniek za sumy, ktoré počítali päť núl a viac.

Čo nám o svete hodiniek táto možno aj legendárna aukcia hovorí? V prvom rade to, že aj hodinky môžu byť alternatívnou investičnou príležitosťou. V druhom rade to, že aby sa hodinky zhodnotili, musia mať príbeh.

Tak, ako aj v predchádzajúcich častiach nášho investičného seriálu, aj tu je možné povedať, že existencia pravidiel, ktoré by striktne a jasne určovali ceny zberateľských hodiniek, je skôr zbožným želaním začínajúcich investorov, než realitou.

Ide hlavne o príbeh a emócie

Investovanie do hodiniek je pre fajnšmekrov, ktorí za jediným skutočným mužským šperkom vidia viac, ako len precíznu majstrovskú prácu, jemný a dôsledný mechanizmus a často luxusné a drahé materiály. Vidia, respektíve cítia, najmä emócie.

Stáva sa, že hodinky, ktoré sa bežne predávajú za niekoľko tisíc dolárov, niekto kúpi za stotisícovú sumu. Ak patrili niekomu blízkemu, „stratili“ sa a znovu našli, dostatočne bohatí ľudia sú ochotní spraviť takmer čokoľvek, aby ich získali späť do rodiny. Dôvod? Emócie.

Investičné hodinky odolávajú inflácii

Pri investovaní musia byť emócie podložené aspoň čiastočným ráciom. Pri hodinkách to znamená, že ak si doprajeme skutočne kvalitné, značkové, elegantné a drahé hodinky a budeme sa o ne zodpovedne starať, takmer s istotou ich neskôr predáme minimálne za nákupnú cenu. Prerobiť môžeme len v prípade smoly alebo neuváženého rozhodnutia.

Odborníci na investovanie do hodiniek sa zhodujú, že rovnako ako pri iných alternatívnych investíciách, ktoré by sa dali nazvať umeleckými, aj pri hodinkách platí, že ich hodnota je rezistentná voči reálnemu stavu ekonomiky. Teda odolávajú inflácii a aj v časoch krízy si držia svoju hodnotu.

Tento názor vychádza najmä z toho, že prevažne pri starožitných hodinkách ich investori a zberatelia nakupujú až po dôkladnej úvahe, a je málo pravdepodobné, že by ich v čase krízy v panike predávali.

Pravidlá predsa len existujú

Identifikovať hodinky, ktoré majú investičný potenciál, môžeme podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel. Musia odzrkadľovať hodinárstvo v celej jeho kráse, teda nielen ako precízne remeslo, ale aj ako luxusnú umeleckú prácu.

Investičné hodinky sa tiež musia pasovať do role ikony svojej značky. Mali by reprezentovať technologický posun hodinárstva ako takého a, samozrejme, bez príbehu to jednoducho nepôjde.

Ktoré značky sa oplatí sledovať?

Všetky tieto podmienky spĺňajú športové modely značky Rolex. Medzi tie najžiadanejšie a najmenej dostupné patria modely Submarine, Cosmograph Daytona, Sea-Dweller alebo GMT-Master II. Pri všetkých týchto hodinkách sa ich hodnota nielen udržala, ale rokmi aj konštantne a neskromne rastie.

V roku 1972 predstavila švajčiarska hodinárska firma Audemars Piguet model Royal Oak. Vtedy hodinky veľa rozruchu nespôsobili. O polstoročie neskôr, teda v súčasnosti, sú tieto hodinky ikonou luxusného hodinárskeho priemyslu.

Dôvod? Revolučný dizajn, technologický pokrok a zosobnenie definície luxusných športových hodiniek. Prečo neboli takto ospevované už pri predstavení? Ich fanúšikovia počas niekoľkých desaťročí jednoducho zmenili názor.

Nespomenúť pri investičných hodinkách legendárne Moonwatch, teda Omega Speedmaster, by bolo, ako pri obrazoch ignorovať Monu Lisu. Jedinečnými ich robí veľmi silný príbeh o technickej dokonalosti a to, že ide o jeden z najznámejších modelov v histórii hodiniek.

Vesmírne hodinky

„Je to malý krok pre človeka, veľký skok pre ľudstvo,“ povedal Neil Amstrong, keď sa 3. októbra 1962 ako prvý človek vôbec postavil na povrch Mesiaca. V skutočnosti to bol veľký skok aj pre astronautovho dovtedy nenápadného pomocníka – hodinky Omega Speedmaster. Tento model je dodnes jediný, ktorý bol testovaný vo vesmíre a aj preto dostal ľudové pomenovanie Moonwatch.

Encyklopedické znalosti sa zídu

V prípade, že by sme mali skutočne veľké množstvo voľných prostriedkov a podobne veľa voľného času, môžeme sa vrhnúť do role rizikového investora. Na základe encyklopedických znalostí sveta luxusných hodiniek môžeme podľa vlastného uváženia skúsiť vytypovať, ktoré hodinky sa stanú ikonami, teda investične zaujímavými. Dramatično do takého investovania vnáša aj fakt, že hodinky sú investičná príležitosť s horizontom v desiatkach rokov.

Stratégiou môže byť poohliadnutie sa po značke, ktorá má potenciál v budúcnosti získať na popularite. Možno trochu prekvapivo, práve toto je aj príbeh značky Omega. Ich hodinky boli pomerne dlho síce luxusné a drahé, no z dlhodobého hľadiska nie až také lákavé. Trend sa však zmenil a dnes už cenovo dostupné Omegy, v kontexte luxusných investičných hodiniek, nekúpite. Podobný osud predpovedajú aj značkám Cartier Seiko.

Investorov strašia trendy a internet

Pesimisti hovoria, že hodinky ako investícia sú rizikové. Niektoré modely môžu podliehať trendom. Dôvodom je, že aj keď sú mnohé kúsky majstrovským dielom, stále ide o módny doplnok. Aj preto môžu modely z prehnane drahých materiálov zatieniť skutočné poklady.

Viacero investorov do hodiniek preklína internetový predajinternetové dražby. Moderná forma komunikácie totiž spôsobila prepad hodnoty niektorých investičných hodiniek aj o 1 500 libier v porovnaní s katalógovými cenami. Ako je to možné? Predávali ich neskúsení ľudia, ktorí sa vo svete hodiniek jednoducho nevyznali, a tým podkopali ich skutočné ceny.

Cena sa najprv prepadne, neskôr začne rásť

Automobily a značkové hodinky majú jednu vec spoločnú. Po tom, čo ich kúpite, sa okamžite ich cena prepadne. Je to spôsobené aj prirodzenou amortizáciou. Časom však ich cena začne rásť. Približne po 10 rokoch.

Sprostredkovanie predaja SFA
Prevezmite činnosť
samostatného finančného agenta
v existujúcej spoločnosti.
Buďte silní a slobodní.
Obráťte sa na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
28.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Fabergého vajíčka potešia investora aj milovníka jedinečného šperkárskeho umenia

Ruská veľkonočná tradícia prerástla do svetového fenoménu, ktorý v šperkárstve definoval novú umeleckú kategóriu. Je však tiež ...

21.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Komiksy predstavujú výnosný biznis v hodnote dvoch miliárd dolárov

V kinách zarábajú milióny dolárov. Komiksoví superhrdinovia sa tešia popularite naprieč generáciami. Ak sa vyberiete po ich stopách, ...

14.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Zaostrite na predmety obľúbených celebrít

Alternatívne investície majú svoje jedinečné čaro v tom, že si k nim môžeme vytvoriť citové puto. Vo svete financií to nie je až také ...

7.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Vytvorte štartovací balík pre svojich potomkov

Dostať od rodičov zaujímavý balík peňazí „na rozbeh“ dospeláckeho života je takmer ideálny scenár. Mnohí sme si už neraz ...

24.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Knihy nie sú len potravou pre dušu, ale aj investičnou mágiou

Vo vyšších kruhoch bývali bohaté domáce knižnice znakom istého statusu a postavenia v spoločnosti. Naznačovali, že majiteľ je vzdelaný a ...

17.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Historické motorky sú vhodné „sústo“ pre tých najnáročnejších fanúšikov

Popri čítaní nášho článku o investovaní do klasických automobilov si mnohí moto fanúšikovia položili prirodzenú otázku: A čo tak ...

10.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Obrazy ochránia peniaze a zútulnia domov

Čisté, jednofarebné steny alebo tapety sú dnes opäť v móde. Domácnosť však v takomto prípade môže pôsobiť trochu fádne, možno až ...

3.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Turbulentné obdobie nás môže zaviesť do nepoznaných investičných vôd

Kríza spôsobená novým koronavírusom poriadne otriasa svetom investícií a preveruje mnohé doteraz fungujúce tvrdenia odborníkov. My sme sa ...

26.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Známky sú zaujímavá alternatíva, ktorá dokáže vyvolať vášeň

Sú pomerne nenápadné, no sú v nich uložené miliardy, ktoré sa každoročne zhodnocujú. Investičné známky. Musíme však rozlišovať medzi ...

19.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Tvrdý alkohol uspokojí hneď niekoľko typov investorov

Rozumne investovať znamená rozumne si rozložiť investičné portfólio. Ak už máme nakúpené dlhopisy a akcie, a chceme diverzifikovať aj ...

12.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Šperky z vás môžu spraviť novodobých hľadačov pokladov

Nedávno sme si predstavili základy investovania do zlata a diamantov. Logicky by sme sa teda mohli pýtať, a čo šperky? Tiež sú investičnou ...

5.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Akcie technologických firiem generujú nadštandardné výnosy

Kríza je vždy najlepším obdobím na investovanie. Ceny padajú a investori môžu nakúpiť naozaj výhodne. Paradoxne, aktuálna situácia je ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Film Zlato, nakrútený podľa skutočnej udalosti, je príbehom jedného z najväčších škandálov v dejinách ťažobného priemyslu
 2. 2.
  Ukrajina zaradila Slovensko do zelenej zóny, od cestujúcich však vyžaduje špeciálne poistenie
 3. 3.
  Citlivosť zákazníkov na cenu výrobkov a služieb počas pandémie koronavírusu prekvapujúco klesla
 4. 4.
  Sen o vyšších dôchodkoch na Slovensku je na míle vzdialený od reality. Riešením by mohol byť 4. dôchodkový pilier
 5. 5.
  Čoraz viac ľudí sa obáva ekonomických problémov. Preto vám prinášame 5 rád, ako im predísť