Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Kryptomeny vás pobláznia... alebo ich znenávidíte

Investovanie Poslať

Máte radi adrenalín a investovanie? Potom by sa do hľadáčika vášho záujmu mali dostať kryptomeny. Sú bláznivou jazdou výnosov a pádov, na ktorých niektorí za noc rozprávkovo zbohatli, iní kruto prerobili.

image

Foto: Shutterstock

Začiatok roka 2018 bol v znamení fantastických správ o rekordnom náraste ceny digitálnej meny bitcoin – až 10-tisíc amerických dolárov za jednotku. Kryptomeny sa tak dostali do pozornosti aj najväčších skeptikov. Rozpútali vášnivé diskusie, vznikla prezývka digitálne zlato a kryptomeny sa definitívne udomácnili vo svete investorov. Ako investovať do kryptomien? A má to vôbec zmysel?

Anonymný autor alebo skupina autorov?

V júni 2020 existovalo viac ako 4 300 živých kryptomien s trhovou hodnotou cez 271 miliárd amerických dolárov. Aby sme sa dokázali zorientovať v menách, ktoré sú v skutočnosti len jednotky a nuly, mali by sme pochopiť, ako funguje tá najznámejšia a najsilnejšia z nich – bitcoin. Až potom sa môžeme vrhnúť do investičných vôd tých menej známych či čerstvo vzniknutých.

Autorom bitcoinu je Satoshi Nakamoto. Či ide o muža, ženu, alebo skupinu, doteraz nikto netuší a s najväčšou pravdepodobnosťou to už nikto nikdy ani nevypátra. Tajomný autor sa v roku 2011 definitívne odmlčal. Satoshi spustil bitcoin v roku 2008 a predstavil ho ako elektronický platobný systém postavený na sieti vzájomného sprístupňovania.

Pochopiť bitcoin je na mesiace študovania. A aj to by sme boli len na začiatku. Veľmi zjednodušenú predstavu si však môžeme vytvoriť. Podstatou kryptomien vo všeobecnosti je, že sú decentralizované. Zatiaľ čo tradičné peniaze spravujú národné banky, ktoré ich hodnotu priamo ovplyvňujú, v kryptomenách takéto niečo neexistuje.

Prvoradá je transparentnosť

Sieť vzájomného sprístupňovania je sieť, ktorá existuje medzi veľkým množstvom počítačov používateľov. Takto riešené spojenie nemá jeden hlavný počítač alebo miesto, z ktorého by sa dala sieť vypnúť. Ak sa aj niekto odhlási alebo vypne počítač, všetko funguje ďalej na ostatných aktívnych počítačoch. Pravdepodobnosť, že sa súčasne vypne rádovo desaťtisíc počítačov je veľmi nízka.

Na sieti sa automaticky „zdieľa“ a aktualizuje tabuľka, v ktorej je zapísaná každá jedna transakcia bitcoinu od jeho vzniku. Zápis jasne hovorí, kto, komu, kedy a koľko bitcoinu poslal. Ak ste počuli o tom, že kryptomeny sú anonymné, tu je dôkaz, že to nie je celkom pravda. Posielanie bitcoinu funguje takto: zadáte príkaz na platbu, ten príde na najbližší počítač v sieti. V ňom sa v tabuľke overí, či skutočne bitcoin, alebo jeho časť, ktorú chcete poslať, vlastníte. Ak áno, transakcia sa do tabuľky zapíše. Aktualizácia sa ihneď rozšíri na ďalšie počítače, čím sa tabuľka aktualizuje v sieti.

Každých desať minút sa do takzvaného bloku uzatvoria všetky transakcie, ktoré prebehli. Medzi počítačmi v sieti, nie všetkými, prebieha súťaž o to, kto blok uzavrie. Prebieha to tak, že sa zoberú všetky transakcie z bloku a pridá sa k nim číslo, pomocou ktorého sa konkrétnou funkciou dosiahne predpísaný výsledok. Ten nemá inverznú funkciu, čo si môžeme predstaviť, akoby ste poznali násobenie, no nepoznali delenie. Teda číslo, ktoré sa má pridať na uzatvorenie bloku, sa nedá vyrátať z predpísaného výsledku. Ten zadefinoval autor bitcoinu.

Odkiaľ sa bitcoin berie?

Číslo, ktorým blok uzavrieme, sa hľadá spôsobom pokus-omyl. Za sekundu sa vyskúšajú milióny čísel, čo naznačuje, že na hľadanie sú potrebné veľmi výkonné počítače. Ten, kto hľadané číslo nájde, oznámi ho a uzamkne blok. Následne všetci, ktorí číslo hľadali, ho overia. Ak dosiahnu preddefinovaný výsledok, číslo je správne a blok zostáva uzatvorený. V prípade, že u niekoho v bloku bola podvodná platba, blok sa nepodarí uzavrieť.

Uzamknuté bloky sa na seba viažu, čím vzniká reťaz. V angličtine sa táto reťaz nazýva blockchain. Ak by ste v reťazi chceli spätne niečo zmeniť, museli by ste ju v podstate rozbiť a opätovne hľadať čísla, ktorými by ste bloky uzamkli. To je problém. Okrem náročnosti na výkon počítača je hľadanie čísla na uzamknutie bloku energeticky náročné. Až tak, že za minutú elektrinu zaplatíte ďaleko viac ako podvodom na bitcoine získate.

A prečo by vôbec niekto strácal čas tým, že bude uzamykať nejaké bloky? Pretože za uzamknutie bloku dostane odmenu v podobe bitcoinu. Proces uzamykania sa označuje ako ťažba bitcoinu. Systém odmeňovania má svoje jasné pravidlá. Po tom, čo sa bitcoin spustil, sa každých 10 minút uvoľnilo 50 bitcoinov, teda odmena za zamknutie bloku bola 50 bitcoinov. Každé štyri roky nastáva takzvané polenie a odmena sa zmenší o polovicu. Aktuálne je odmena za uzamknutie bloku 6,25 bitcoinu.

Nič pre konzervatívnych, láska pre milovníkov rizík

Množstvo bitcoinu, ktoré je možné vyťažiť, je 21 miliónov. Tu by sme mohli vidieť paralelu so zlatom, ktorého je tiež obmedzené množstvo. Vďaka „stropu ťaženia“ sa dá dosiahnuť požadovaná bezpečnosť, a v podstate sa takto zabráni inflácii po vyťažení všetkých bitcoinov.

Hodnota akejkoľvek kryptomeny, bitcoin nevynímajúc, je rovnako ako pri zlate určená výhradne ponukou a dopytom. No keďže sú kryptomeny novinkou, sú tu bežné výkyvy cien, ktoré môžu byť devastačné. Samotní investori do kryptomien sa delia na dva tábory:

 • Prvým sú takzvaní holderi. Sú to investori, ktorí veria v dlhodobú udržateľnosť hodnoty. Postupne, najčastejšie v malých hodnotách, prikupujú kryptomenu a počítajú s ňou na prilepšenie si na dôchodku, či ako rezervu pre ďalšie generácie. Holderi môžu pripomínať tradičných konzervatívnych investorov, no nie sú nimi. Holderi premýšľajú tak, že investujú peniaze, ktoré im v prípade straty nebudú chýbať.
 • Druhou skupinou sú investori, ktorí milujú riziko a chcú zarobiť v čo najkratšom čase čo najviac peňazí. To im umožňuje práve veľmi dynamicky a nestálo vyvíjajúca sa cena kryptomien. Musíme si však všimnúť, že cena veľkých kryptomien má z dlhodobého hľadiska rastúci trend.

Potrebujete kryptopeňaženku

Ako kúpiť bitcoin? Kryptomeny nie je nutné nakupovať v celých jednotkách. Každá sa dá deliť. Bitcoin má najmenšiu jednotku satoshi, ktorá sa rovná 0,00000001 BTC. Môžete si teda kúpiť 0,00687 BTC.

Na nákup kryptomeny potrebujeme kryptopeňaženku. Na prvý pohľad pripomína bežný bankový účet, no technicky je riešená odlišne. Existujú tri typy kryptopeňaženiek:

 • webové, resp. aplikácie,
 • papierové,
 • hardvérové.

Druhý a tretí typ vás možno prekvapili. No práve tieto riešenia sú najbezpečnejšie. Každá peňaženka sa skladá z dvoch častí. Prvou je verejná adresa, ktorú používate na posielanie a prijímanie kryptomien. Druhou časťou je bezpečnostný kľúč, ktorý ak by vám niekto ukradol, môže vám vziať všetky kryptomeny.

Offline zabezpečenie

Preto, ak sa rozhodnete venovať sa kryptomenám a mať v nich odložené väčšie množstvo finančných prostriedkov, zásadne sa neodporúča mať bezpečnostný kľúč a prístupové bezpečnostné heslá uložené v zariadení, ku ktorému je možný online prístup. Ideálne je všetko napísať na obyčajný papier a ten uložiť na bezpečné miesto. Tu je trochu paradox v tom, že čisto digitálne riešenie vyžaduje na dosiahnutie maximálnej bezpečnosti nedigitálne kroky.

Samotný nákup kryptomeny je až triviálne jednoduchý. Bitcoiny môžete nakupovať v automatoch, ktoré pripomínajú bežný bankomat. Zadáte doň adresu peňaženky, vložíte fyzické peniaze a ste vlastníkom kryptomeny. Podobne jednoduchý je nákup na burze. Výber aplikácií je skutočne bohatý. Od eToro, cez Coinbase až po slovenské riešenie Fumbi. Takýmto spôsobom môžete nakupovať kryptomeny použitím bežnej platobnej karty. K dispozícii je tiež nákup fondov a ďalšie bežne používané investičné nástroje. Rozhodnúť sa môžete aj pre SEPA nákup. Treba upozorniť, že nie všetky banky vám umožnia pripísať na svoj bežný účet finančné prostriedky, ktoré zarobili na kryptomenách.

Pri testovacom investovaní je v podstate jedno, pre ktoré riešenie sa rozhodnete. Ak to však s investovaním myslíte vážne, budete si musieť spraviť podrobný rešerš, aby ste našli to, čo vám najviac vyhovuje. Nie všetky riešenia ponúkajú všetky kryptomeny, respektíve majú veľmi obmedzenú ponuku. Dôležité je tiež porovnávať poplatky za transakcie. Tie sa môžu vyšplhať až na desiatky percent z prevádzanej sumy. Tiež je rozumnejšie kryptomenu priamo vlastniť, nemať kúpený len napríklad certifikát.

Všetko preverujte a ničomu neverte na 100 %

Na Slovensku sme povinní zdaniť zisk z kryptomeny. Túto povinnosť máme, ak sme splnili všeobecné podmienky pre platenie daní. Priamo kryptomenám sa venuje novela zákona č. 213/2018 Z. z., ktorá upravuje aj zákon č. 595/2003 Z. z. Novela zákona vstúpila do platnosti 1. októbra 2018.

Názory na kryptomeny sa líšia. Ide o nové neprebádané prostredie, v ktorom nikto presne nevie predpovedať, čo sa udeje za týždeň. Pre mnohých je práve riziko veľkým lákadlom. Ak sa rozhodnete investovať svoje voľné prostriedky do digitálnej meny, nikdy neverte jedinému názoru a všetko preverujte. Panuje názor, že digitálne meny sú absolútne bezpečné. Je to pravda, no len do úrovne, kým ich nespravuje konkrétna inštitúcia. Kryptomenu si tiež môže založiť doslova ktokoľvek. Ak by ste poľovali po tých nových, môžete sa stať obeťou podvodu.

Pri bitcoine sa často spomína, že ide o najlacnejšiu a najrýchlejšiu digitálnu menu. V skutočnosti prevody bitcoinov trvajú rádovo aj v hodinách. Zdieľaná sieť totiž nie je najrýchlejšia. Fámu o mene bez poplatkov sme vyvrátili, už keď sme si vysvetlili, ako kryptomeny nakupovať. Zároveň však stále platí, že ak sa vyberiete do bitcoinovej kaviarne v zahraničí, áno, existujú, a existujú aj obchody či reštaurácie, nemusíte platiť poplatok za zmenu meny.

Štátne kryptomeny

Ekvádor je vôbec prvou krajinou sveta, ktorá má vlastnú kryptomenu. Zaviedla ju v decembri 2015 a jej účelom nie je nahradiť dovtedy používaný americký dolár, ale doplniť ho. Vlastnú kryptomenu ohlásili alebo plánujú aj Švédsko, Japonsko a Estónsko.

Spoznajte kráľa

Za kráľa kryptomien je považovaný generálny riaditeľ a zakladateľ Digital Currency Group Barry Silbert. Poslaním skupiny je urýchliť globálny rozvoj kryptomien formou budovania a podpory bitcoinových a blockchainových spoločností. DCG kúpili CoinDesk, najväčší zdroj správ o bitcoine a organizátora výročnej bitcoinovej konferencie. Organizácia investovala do viac ako 100 spoločností, ktoré sa venujú kryptomenám.

Za najväčší nezdar v histórii kryptomien sa považuje zlyhanie Decentralizovanej autonómnej organizácie DAO, ktorá mala byť jedným z prvých naozaj funkčných riešení decentralizovanej firmy. Malo ísť o organizáciu, ktorá sa riadi sama, bez potreby riaditeľa a vrcholového manažmentu. Projekt vyzbieral na crowdfundingovej kampani 150 miliónov amerických dolárov. Krátko po spustení bol projekt napadnutý a okamžite prišiel o 50 miliónov amerických dolárov. Stratu dorovnali používatelia jednej z najznámejších kryptomien Ethereum a dobrovoľní ťažiari.

Čítanie o ďalších komoditách, do ktorých je v súčasnosti vhodné investovať voľné finančné prostriedky, vám v rubrike Investovanie prinesieme opäť o týždeň.

 

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov

Kľúčové slová

logo
bike trails
Prečítajte si tiež:
3.8.2020 Magdaléna Švančarková

Vkladomaty šetria čas, sú zadarmo a ich obľúbenosť rastie

Bankomaty s možnosťou vkladu, takzvané vkladomaty, má v súčasnosti takmer každá banka a ich počty sa neustále zvyšujú. Podstatná ...

2.8.2020 Redakcia FinReport

Každý tretí Slovák si nemôže dovoliť ani týždňovú dovolenku

V Európskej únii existujú veľké rozdiely v oblasti životnej úrovne, akú si obyvatelia jednotlivých krajín môžu dovoliť. Týka sa to aj ...

2.8.2020 Redakcia FinReport

Nepoistiť si dom či byt proti vyčíňajúcim živlom je dnes doslova hazard

Extrémne prejavy počasia na Slovensku každý rok silnejú. Spolu s nimi narastá aj riziko škôd spôsobených na majetku. Kým podľa ...

31.7.2020 Redakcia FinReport

Akvizíciu poisťovne AXA spoločnosťou UNIQA schválila Európska komisia

Proces predaja dcérskych spoločností finančnej skupiny AXA na Slovensku, v Česku a Poľsku za 1 miliardu eur spoločnosti UNIQA dosiahol ...

31.7.2020 Robert Juriš

Bankovému obchodu sa v tomto roku darí, ale finančná výkonnosť samotných bánk sa výrazne zhoršila

Dve najväčšie banky pôsobiace na slovenskom trhu zhodne tvrdia, že v poskytovaní úverov ako aj v oblasti vkladov klientov sa im darí lepšie ...

31.7.2020 Magdaléna Švančarková

Predaj áut, dovoleniek a luxusného tovaru sa prepadáva, ľudia o svojich nákupných aktivitách viac premýšľajú

Obsah nákupných košíkov Slovákov sa posledné mesiace výrazne zmenil. Počas „korony“ mnohí nakupovali cez internet, dokonca aj potraviny. ...

25.7.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Zlato a vzácne kovy sú bezpečným prístavom

Možností, ako dlhodobo a bezpečne investovať voľné finančné prostriedky, je viacero. Jednu z najväčších istôt predstavujú drahé kovy, ...

5.7.2020 Redakcia FinReport

Emitenti majú zvýšený záujem o vydávanie cenných papierov

Centrálny depozitár cenných papierov SR dosiahol v roku 2019 historicky najvyšší zisk. Bol až o 40 percent vyšší ako zisk v roku 2018. ...

9.6.2020 Robert Juriš

Slovenskí investori spanikárili – namiesto nakupovania predávali

Koronavírus prevalcoval celý svet. Životy miliónov ľudí obrátil naruby. Zo dňa na deň vypol obrie ekonomiky a doľahol aj na finančné ...

16.5.2020 Zdroj: Saxo bank

Ceny akcií sú opäť na nezdravých úrovniach ako v minulom roku

Akciové trhy sa po niekoľkých stratových dňoch vrátil opäť k rastu. Index S&P 500 je tak zhruba na rovnakej úrovni ako v tomto období ...

14.5.2020 zdroj: J&TBanka

Najdôležitejšie udalosti finančných trhov za mesiac apríl

Americké akcie dosiahli v apríli najväčší mesačný rast od roku 1987, pričom sa darilo aj väčšine ostatných akciových indexov po celom ...

7.5.2020 Zdroj: Saxo bank

Finančné trhy môže ovplyvniť nárast nezamestnanosti v USA, aj pozvánka do EÚ pre 6 balkánskych krajín

Streda priniesla ďalší výpredaj na finančných trhoch, keď index Dow Jones klesol o 0,91 percenta a index S&P 500 o 0,7 percenta. ...

29.4.2020 Zdroj: Saxo bank

Akciové trhy čaká tento týždeň ťažká skúška. Výsledky budú oznamovať najväčšie spoločnosti

Na akciových trhoch sme mohli v uplynulých týždňoch pozorovať náznaky stabilizácie. Volatilita sa znížila, rovnako tak klesajú prirážky ...

21.4.2020 Zdroj: Saxo bank

Cena zlata by sa v prípade pokračovania neistoty mohla dostať až k 2-tisíc dolárom

Zlato sa tento týždeň vyšplhalo až na úroveň 1 750 dolárov za uncu. Za tri týždne ide o rast o 17 percent. Cena sa tak dostala na ...

4.4.2020 Marek Mittaš

Investovaniu nedôverujeme, podielové fondy sú však ziskové

Podielové fondy predstavujú pre bežného človeka najjednoduchší a najlacnejší spôsob, ako si siahnuť na svet finančných trhov. Mnoho ...

19.3.2020 Marek Mittaš

Koronavírus decimuje úspory. Stimuly nezaberajú. Ako ich ochrániť?

Koronavírus ohrozuje nielen zdravie, ale aj ekonomiku. Za pár dní stihol po celom svete vymazať 300 miliárd dolárov. Svetové banky do boja s ...

9.3.2020 Redakcia FinReport

Koronavírus a investori. Ako pokles využiť vo svoj prospech

Aj keď akciové trhy niekoľko týždňov odolávali vplyvu koronavírusu, vo februári sa výrazný dopad na svetovú ekonomiku prejavil naplno. ...

28.2.2020 Dominik Hapl

Koronavírus ovplyvňuje finančné trhy a zvyšuje záujem o zlato

Šírenie koronavírusu z Číny pokračuje a poukazuje na to aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá upozorňuje na možnosť ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Vkladomaty šetria čas, sú zadarmo a ich obľúbenosť rastie
 2. 2.
  Demonštranti sa zišli v Berlíne, aby protestovali proti obmedzeniam počas pandémie
 3. 3.
  Súhlas so záznamom o sprostredkovaní finančnej služby cez SMS alebo e-mail
 4. 4.
  Nepoistiť si dom či byt proti vyčíňajúcim živlom je dnes doslova hazard
 5. 5.
  Akvizíciu poisťovne AXA spoločnosťou UNIQA schválila Európska komisia