Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Komiksy predstavujú výnosný biznis v hodnote dvoch miliárd dolárov

Juraj Recký Investovanie Poslať

V kinách zarábajú milióny dolárov. Komiksoví superhrdinovia sa tešia popularite naprieč generáciami. Ak sa vyberiete po ich stopách, nájdete komiksové časopisy. V nich sa zrodil Superman, Batman, Hulk či Spiderman. Asi už tušíte, že tieto časopisy stoja za investíciu voľných finančných prostriedkov.

image

Foto: FB Marvel

Komiksy nie sú len veselé obrázky pre pubertiakov

Komiksy môžu pôsobiť ako zábava pre mladých ľudí, no v skutočnosti je to veľmi výnosný biznis, ktorého hodnota v roku 2019 predstavovala 1,9 miliardy amerických dolárov. V tejto sume sú zarátané len časopisy a knihy. Spoločnosť Milton Griepp, ktorá analýzu vypracovala, do nej nezapočítala postavičky, masky a iné komiksové predmety.

Pátraním po histórii komiksov by sme sa dostali až do starovekého Ríma v roku 110 pred naším letopočtom. V kontexte investovania sa však história komiksov začína približne v roku 1938. Vtedy totiž vyšiel Action Comics 1 na titulke so Supermanom. Tento komiks má dnes hodnotu približne pol milióna dolárov.

Darí sa však aj novším kúskom. Na aukciách eBay sa vydražil Ultimate Spiderman 29 z roku 2002 za 600 dolárov, čo je 200-násobok pôvodnej ceny. All Star Batman 1 z roku 2016 sa mesiac po tom, ako vyšiel, vydražil za 345 dolárov. Vysoké ceny komiksov teda nie sú ojedinelé.

Investovanie do komiksov sa podobá investovaniu do akcií

Fanúšikovia investovania do komiksov sa zhodujú v tom, že takáto investícia je veľmi podobná investícii do akcií. Odvolávajú sa na stránky, ako je napríklad Lyra Comics Exchange, kde si aj úplný začiatočník dokáže vytvoriť predstavu o hodnote konkrétneho komiksu.

V našom investičnom seriáli sa investovanie často spája so zberateľstvom. V tomto prípade sú tieto dva svety pomerne striktne oddelené. Zberatelia majú doma často množstvo komiksov, a s nimi súvisiace komiksové predmety, ktorých hodnota je čisto emocionálna, a cenné sú výhradne pre majiteľa. Investor, samozrejme, musí mať prehľad, no nie je podmienkou, aby bol zberateľom.

Komiksy sú z pohľadu investovania špecifické v tom, že nemusí ísť nutne o dlhodobú investíciu. Cena môže vyletieť aj vo veľmi krátkodobom horizonte. Zároveň sa však nemusí udržať dlhodobo, dokonca môže aj klesnúť.

Stopercentný stav komiksu zvyšuje jeho cenu

Ako pri iných investíciách, aj v prípade komiksov platí, že ich hodnota rastie spolu so stavom konkrétneho kúska. Ak sme sa rozhodli kúpiť komiks ako investíciu, musíme ho chrániť pred vonkajšími vplyvmi.

Veľmi zjednodušene povedané, zväčša ide o časopisy, ktorých titulná stránka nie je výrazne pevnejšia než strany. Preto je komiks potrebné uložiť do pevných dosiek, zabezpečiť, aby sa na ne neprášilo, aby nezvlhli a je nevyhnutné ich ochrániť vlastne pred všetkými potenciálnymi hrozbami. Odkladať časopisy do pivnice je zrejme ten najhorší nápad.

Pokročilí majetnejší zberatelia nakupujú špeciálne puzdrá určené na ochranu komiksov. Známe sú značky Volstor alebo USA Display. Tie však, samozrejme, niečo stoja. Na druhej strane, ak sme investovali tisíce dolárov, niekoľko desiatok či stoviek eur na ochranu investície za to určite stojí.

Investor, ktorý nedokáže odolať a svoje investičné komiksy si zvykne prezerať, by mal vždy používať bavlnené ochranné rukavice. Vydavatelia komiksov používajú rôzne druhy papierov, nie vždy tie najkvalitnejšie, a môže sa stať, že by sme spotenými či mastnými rukami komiks poškodili.

Dôležitý je neustály prehľad o tom, čo máme doma

Keďže investovanie do komiksov je dynamickejšie než iné alternatívne investície, je potrebné, aby sme o komiksoch, ktoré vlastníme, mali aktuálny prehľad. Dôvodom je schopnosť promptne reagovať, keď sa naskytne príležitosť na predaj alebo kúpu.

Skúsení investori odporúčajú použiť niektorý z databázových softvérov na správu komiksov. Využiť môžete Camoic Book Manager, Comic Book Millennium, či už spomenutú stránku Lyra Comics Exchange. Všetky riešenia, okrem vytvorenia zoznamu, ponúkajú aj doplnkové služby, napríklad zasielanie noviniek či automatické sledovanie hodnoty vašich komiksov.

Pred nákupom investičného komiksu si musíme vždy ujasniť, čo chceme kúpiť. Keď to nájdeme, je veľmi dôležité si overiť predávajúceho aj samotný komiks. Bohužiaľ, aj v tomto segmente je veľa špekulantov a vyskytujú sa aj zlodeji. 

Na čo sa zamerať a kde hľadať

Ak s investovaním začíname, zamerať by sme sa mohli napríklad na Spidermana a Batmana. Na zreteľ by sme mali brať aj skutočnosť, že staré nerovná sa cenné. A kde hľadať? Internetové aukcie sú najpohodlnejšou a často bezpečnou voľbou. EBay je doslova mekkou investorov, zaujímavé kúsky môžeme nájsť aj na bazos.sk či aukro.cz.

Čo všetko ovplyvňuje cenu komiksu

Hodnotu komiksu tvorí samotný príbeh, to, aké renomé má autor, originalita, cenu môže zdvihnúť podpis autora, aktuálna popularita hlavného hrdinu komiksu, Spiderman a Batman sú dlhodobo najpopulárnejší, a mnohé ďalšie. Hodnotu môže do výšin vystreliť aj chyba v tlači komiksu, zlé očíslovanie a rôzne iné chybičky, ktoré poznáme aj z iných investičných predmetov.

Cenu tiež ovplyvňuje priebeh príbehu. Často sa uvádza napríklad to, že sa v príbehu vôbec prvýkrát objaví postava, ktorá neskôr dostala vlastný príbeh a jej popularita narástla. Rovnako sú cenné komiksy, v ktorých postava zomrela.

Na rovnakých kanáloch, kde nakupujeme, môžeme aj predávať. Známy herec Nicolas Cage predal na aukcii svoju zbierku komiksov za 1,68 milióna dolárov. Ďalších približne 5 miliónov dolárov zarobil na predaji iných predmetov súvisiacich s komiksmi.

TOP 10 najdrahších komiksov súčasnosti

 1. Action Comics 1 (1938) ......................... 3,2 milóna dolárov
 2. Amazing Fantasy 15 (1962) .................... 1,1 milióna dolárov
 3. Detective Comics 24 (1939) ................... 1 milión dolárov
 4. Batman 1 (1940) .................................. viac ako 560-tisíc dolárov
 5. X-Men 1 (1963) .................................... takmer 500-tisíc dolárov
 6. Flash Comics 1 (1940) ........................... 450-tisíc dolárov
 7. Tales of Suspense 39 (1963) ................... 375-tisíc dolárov
 8. Marvel comics 1 (1939) ......................... 367-tisíc dolárov
 9. Captain America comics (1941) ............... viac ako 340-tisíc dolárov
 10. The Incredible Hulk (1962) ..................... viac ako 320-tisíc dolárov

 

Múdro a spoľahlivo.
Poradíme vám s problematikou
GDPR
General Data Protection Regulation

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
14.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Zaostrite na predmety obľúbených celebrít

Alternatívne investície majú svoje jedinečné čaro v tom, že si k nim môžeme vytvoriť citové puto. Vo svete financií to nie je až také ...

7.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Vytvorte štartovací balík pre svojich potomkov

Dostať od rodičov zaujímavý balík peňazí „na rozbeh“ dospeláckeho života je takmer ideálny scenár. Mnohí sme si už neraz ...

31.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Na zápästí sa dá nosiť nielen šperk, ale aj zábezpeka do budúcnosti

Sú užitočné, krásne, vhodne doplnia náš outfit a dokážu nám aj zarobiť zaujímavé peniaze. Treba ich však vyberať s rozumom a mať ...

24.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Knihy nie sú len potravou pre dušu, ale aj investičnou mágiou

Vo vyšších kruhoch bývali bohaté domáce knižnice znakom istého statusu a postavenia v spoločnosti. Naznačovali, že majiteľ je vzdelaný a ...

17.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Historické motorky sú vhodné „sústo“ pre tých najnáročnejších fanúšikov

Popri čítaní nášho článku o investovaní do klasických automobilov si mnohí moto fanúšikovia položili prirodzenú otázku: A čo tak ...

10.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Obrazy ochránia peniaze a zútulnia domov

Čisté, jednofarebné steny alebo tapety sú dnes opäť v móde. Domácnosť však v takomto prípade môže pôsobiť trochu fádne, možno až ...

3.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Turbulentné obdobie nás môže zaviesť do nepoznaných investičných vôd

Kríza spôsobená novým koronavírusom poriadne otriasa svetom investícií a preveruje mnohé doteraz fungujúce tvrdenia odborníkov. My sme sa ...

26.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Známky sú zaujímavá alternatíva, ktorá dokáže vyvolať vášeň

Sú pomerne nenápadné, no sú v nich uložené miliardy, ktoré sa každoročne zhodnocujú. Investičné známky. Musíme však rozlišovať medzi ...

19.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Tvrdý alkohol uspokojí hneď niekoľko typov investorov

Rozumne investovať znamená rozumne si rozložiť investičné portfólio. Ak už máme nakúpené dlhopisy a akcie, a chceme diverzifikovať aj ...

12.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Šperky z vás môžu spraviť novodobých hľadačov pokladov

Nedávno sme si predstavili základy investovania do zlata a diamantov. Logicky by sme sa teda mohli pýtať, a čo šperky? Tiež sú investičnou ...

5.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Akcie technologických firiem generujú nadštandardné výnosy

Kríza je vždy najlepším obdobím na investovanie. Ceny padajú a investori môžu nakúpiť naozaj výhodne. Paradoxne, aktuálna situácia je ...

29.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Autá sú veľkým lákadlom, no uspejú len tí najostrieľanejší

Investovať do áut je dobrodružstvo plné zákrut, ktoré sú často nepredvídateľné. Ak k tejto jazde pridáme čistú lásku k vôni benzínu, ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Do zahraničia necestujeme, nové cestovné poistenie od Axa Assistance nás preto kryje pri cestách po Slovensku
 2. 2.
  Slováci počas koronakrízy na úspory príliš nesiahali. V bankách máme uložených takmer 40 miliárd eur
 3. 3.
  Ako vyzerá slovenský trh s kryptomenami? NBS v tom chce mať jasno
 4. 4.
  Poisťovne likvidujú škody na vozidlách rýchlejšie vďaka automatickému výpočtu škôd v aplikácii Auda Smart
 5. 5.
  TOP 5 situácií, kedy sa zíde poistenie kybernetických rizík. Už je dostupné aj na Slovensku