Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Hľadáte investičné príležitosti? Komiksy predstavujú výnosný biznis v hodnote dvoch miliárd dolárov

Juraj Recký Investovanie Poslať

V kinách zarábajú milióny dolárov. Komiksoví superhrdinovia sa tešia popularite naprieč generáciami. Ak sa vyberiete po ich stopách, nájdete komiksové časopisy. V nich sa zrodil Superman, Batman, Hulk či Spiderman. Asi už tušíte, že tieto časopisy stoja za investíciu voľných finančných prostriedkov.

komiks

Foto: FB Marvel

Komiksy nie sú len veselé obrázky pre pubertiakov

Komiksy môžu pôsobiť ako zábava pre mladých ľudí, no v skutočnosti je to veľmi výnosný biznis, ktorého hodnota v roku 2019 predstavovala 1,9 miliardy amerických dolárov. V tejto sume sú zarátané len časopisy a knihy. Spoločnosť Milton Griepp, ktorá analýzu vypracovala, do nej nezapočítala postavičky, masky a iné komiksové predmety.

Pátraním po histórii komiksov by sme sa dostali až do starovekého Ríma v roku 110 pred naším letopočtom. V kontexte investovania sa však história komiksov začína približne v roku 1938. Vtedy totiž vyšiel Action Comics 1 na titulke so Supermanom. Tento komiks má dnes hodnotu približne pol milióna dolárov.

Darí sa však aj novším kúskom. Na aukciách eBay sa vydražil Ultimate Spiderman 29 z roku 2002 za 600 dolárov, čo je 200-násobok pôvodnej ceny. All Star Batman 1 z roku 2016 sa mesiac po tom, ako vyšiel, vydražil za 345 dolárov. Vysoké ceny komiksov teda nie sú ojedinelé.

Investovanie do komiksov sa podobá investovaniu do akcií

Fanúšikovia investovania do komiksov sa zhodujú v tom, že takáto investícia je veľmi podobná investícii do akcií. Odvolávajú sa na stránky, ako je napríklad Lyra Comics Exchange, kde si aj úplný začiatočník dokáže vytvoriť predstavu o hodnote konkrétneho komiksu.

V našom investičnom seriáli sa investovanie často spája so zberateľstvom. V tomto prípade sú tieto dva svety pomerne striktne oddelené. Zberatelia majú doma často množstvo komiksov, a s nimi súvisiace komiksové predmety, ktorých hodnota je čisto emocionálna, a cenné sú výhradne pre majiteľa. Investor, samozrejme, musí mať prehľad, no nie je podmienkou, aby bol zberateľom.

Komiksy sú z pohľadu investovania špecifické v tom, že nemusí ísť nutne o dlhodobú investíciu. Cena môže vyletieť aj vo veľmi krátkodobom horizonte. Zároveň sa však nemusí udržať dlhodobo, dokonca môže aj klesnúť.

Stopercentný stav komiksu zvyšuje jeho cenu

Ako pri iných investíciách, aj v prípade komiksov platí, že ich hodnota rastie spolu so stavom konkrétneho kúska. Ak sme sa rozhodli kúpiť komiks ako investíciu, musíme ho chrániť pred vonkajšími vplyvmi.

Veľmi zjednodušene povedané, zväčša ide o časopisy, ktorých titulná stránka nie je výrazne pevnejšia než strany. Preto je komiks potrebné uložiť do pevných dosiek, zabezpečiť, aby sa na ne neprášilo, aby nezvlhli a je nevyhnutné ich ochrániť vlastne pred všetkými potenciálnymi hrozbami. Odkladať časopisy do pivnice je zrejme ten najhorší nápad.

Pokročilí majetnejší zberatelia nakupujú špeciálne puzdrá určené na ochranu komiksov. Známe sú značky Volstor alebo USA Display. Tie však, samozrejme, niečo stoja. Na druhej strane, ak sme investovali tisíce dolárov, niekoľko desiatok či stoviek eur na ochranu investície za to určite stojí.

Investor, ktorý nedokáže odolať a svoje investičné komiksy si zvykne prezerať, by mal vždy používať bavlnené ochranné rukavice. Vydavatelia komiksov používajú rôzne druhy papierov, nie vždy tie najkvalitnejšie, a môže sa stať, že by sme spotenými či mastnými rukami komiks poškodili.

Dôležitý je neustály prehľad o tom, čo máme doma

Keďže investovanie do komiksov je dynamickejšie než iné alternatívne investície, je potrebné, aby sme o komiksoch, ktoré vlastníme, mali aktuálny prehľad. Dôvodom je schopnosť promptne reagovať, keď sa naskytne príležitosť na predaj alebo kúpu.

Skúsení investori odporúčajú použiť niektorý z databázových softvérov na správu komiksov. Využiť môžete Camoic Book Manager, Comic Book Millennium, či už spomenutú stránku Lyra Comics Exchange. Všetky riešenia, okrem vytvorenia zoznamu, ponúkajú aj doplnkové služby, napríklad zasielanie noviniek či automatické sledovanie hodnoty vašich komiksov.

Pred nákupom investičného komiksu si musíme vždy ujasniť, čo chceme kúpiť. Keď to nájdeme, je veľmi dôležité si overiť predávajúceho aj samotný komiks. Bohužiaľ, aj v tomto segmente je veľa špekulantov a vyskytujú sa aj zlodeji. 

Na čo sa zamerať a kde hľadať

Ak s investovaním začíname, zamerať by sme sa mohli napríklad na Spidermana a Batmana. Na zreteľ by sme mali brať aj skutočnosť, že staré nerovná sa cenné. A kde hľadať? Internetové aukcie sú najpohodlnejšou a často bezpečnou voľbou. EBay je doslova mekkou investorov, zaujímavé kúsky môžeme nájsť aj na bazos.sk či aukro.cz.

Čo všetko ovplyvňuje cenu komiksu

Hodnotu komiksu tvorí samotný príbeh, to, aké renomé má autor, originalita, cenu môže zdvihnúť podpis autora, aktuálna popularita hlavného hrdinu komiksu, Spiderman a Batman sú dlhodobo najpopulárnejší, a mnohé ďalšie. Hodnotu môže do výšin vystreliť aj chyba v tlači komiksu, zlé očíslovanie a rôzne iné chybičky, ktoré poznáme aj z iných investičných predmetov.

Cenu tiež ovplyvňuje priebeh príbehu. Často sa uvádza napríklad to, že sa v príbehu vôbec prvýkrát objaví postava, ktorá neskôr dostala vlastný príbeh a jej popularita narástla. Rovnako sú cenné komiksy, v ktorých postava zomrela.

Na rovnakých kanáloch, kde nakupujeme, môžeme aj predávať. Známy herec Nicolas Cage predal na aukcii svoju zbierku komiksov za 1,68 milióna dolárov. Ďalších približne 5 miliónov dolárov zarobil na predaji iných predmetov súvisiacich s komiksmi.

TOP 10 najdrahších komiksov súčasnosti

  1. Action Comics 1 (1938) ......................... 3,2 milóna dolárov
  2. Amazing Fantasy 15 (1962) .................... 1,1 milióna dolárov
  3. Detective Comics 24 (1939) ................... 1 milión dolárov
  4. Batman 1 (1940) .................................. viac ako 560-tisíc dolárov
  5. X-Men 1 (1963) .................................... takmer 500-tisíc dolárov
  6. Flash Comics 1 (1940) ........................... 450-tisíc dolárov
  7. Tales of Suspense 39 (1963) ................... 375-tisíc dolárov
  8. Marvel comics 1 (1939) ......................... 367-tisíc dolárov
  9. Captain America comics (1941) ............... viac ako 340-tisíc dolárov
  10. The Incredible Hulk (1962) ..................... viac ako 320-tisíc dolárov

 

logo
Prečítajte si tiež:
20.5.2024 Redakcia FinReport

Americký Dow Jones index po prvý raz v histórii prekonal hranicu 40-tisíc bodov

Akciový trh v USA pokračuje v raste a v uplynulom týždni sa mu podarilo dosiahnuť hneď dva nové rekordy. Kľúčový americký index Dow Jones ...

20.5.2024 Martin Jamnický

Zlato prelomilo ďalší historický rekord, keď sa priblížilo k hranici 2 450 dolárov za uncu

Cena zlata opäť prelomila svoj doterajší historický rekord, keď sa v pondelok 20. mája 2024 sa dostala na dotyk k hranici 2 450 dolárov za ...

4.3.2024 Eva Sadovská

Výnosnosť podielových fondov atakovala maximá spred dvoch rokov. Ktoré zhodnocovali najviac?

Počas predchádzajúcich dvoch rokov sme boli svedkami rekordne vysokej – dvojcifernej inflácie. Viac ako inokedy sa hovorí o rozumnom ...

19.4.2023 Redakcia FinReport

NBS spúšťa predaj striebornej desaťeurovky s motívom parnej železnice Bratislava – Trnava

Národná banka Slovenska dnes začína s predajom striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur. Jej motívom je tentoraz 150. ...

15.3.2023 Martin Jamnický

Krach amerických bánk vyhnal cenu zlata nad 1 900 dolárov za uncu, investori opäť hľadajú istoty

Problémy na finančných trhoch, pokles a následné kolísanie hodnoty kryptomien a krach troch amerických bánk spôsobili, že investori opäť ...

12.3.2023 Redakcia FinReport

Top investičnou komoditou tohto roka môže byť popri zlate aj meď

Investori na začiatku tohto roku zbystrili pozornosť. Po neúspešnom roku 2022 začala rásť hodnota akcií, polepšilo si zlato a nárast ...

24.2.2023 Redakcia FinReport

Cena zlata bude v tomto roku rásť, a možno dosiahne aj rekordné úrovne

Začiatkom tohto roka dosiahla cena zlata svoje polročné maximum na úrovni 1 850 dolárov za trójsku uncu. Na rastovej krivke sa udržiava aj ...

23.2.2023 Robert Juriš

Globálny predaj NFT umenia vo februári 2022 medziročne klesol o 86 % na 20,8 milióna dolárov

Kryptografická zima definitívne schladila chuť zberateľov na digitálne umelecké diela. Ešte nedávno prekvitajúci trh s umením NFT klesá ...

22.2.2023 Dominik Horváth

Po katastrofálnom roku je dôležité zamyslieť sa nad správnou voľbou investičných aktív

Kým v roku 2021 akciový trh po prvotnom pandemickom otrase raketovo rástol, rok 2022 sa zaradil k investične najhorším rokom v modernej ...

17.2.2023 Naďa Černá

Lietadlo Elvisa Presleyho vydražili za 260-tisíc dolárov. Posledných 40 rokov stálo na púšti

Súkromné lietadlo kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho, ktoré štyri desaťročia nevzlietlo, pretože bolo zaparkované v púšti v Roswell ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay