Hľadáte investičné príležitosti? Komiksy predstavujú výnosný biznis v hodnote dvoch miliárd dolárov
V kinách zarábajú milióny dolárov. Komiksoví superhrdinovia sa tešia popularite naprieč generáciami. Ak sa vyberiete po ich stopách, nájdete komiksové časopisy. V nich sa zrodil Superman, Batman, Hulk či Spiderman. Asi už tušíte, že tieto časopisy stoja za investíciu voľných finančných prostriedkov.

Foto: FB Marvel
Komiksy nie sú len veselé obrázky pre pubertiakov
Komiksy môžu pôsobiť ako zábava pre mladých ľudí, no v skutočnosti je to veľmi výnosný biznis, ktorého hodnota v roku 2019 predstavovala 1,9 miliardy amerických dolárov. V tejto sume sú zarátané len časopisy a knihy. Spoločnosť Milton Griepp, ktorá analýzu vypracovala, do nej nezapočítala postavičky, masky a iné komiksové predmety.
Pátraním po histórii komiksov by sme sa dostali až do starovekého Ríma v roku 110 pred naším letopočtom. V kontexte investovania sa však história komiksov začína približne v roku 1938. Vtedy totiž vyšiel Action Comics 1 na titulke so Supermanom. Tento komiks má dnes hodnotu približne pol milióna dolárov.
Darí sa však aj novším kúskom. Na aukciách eBay sa vydražil Ultimate Spiderman 29 z roku 2002 za 600 dolárov, čo je 200-násobok pôvodnej ceny. All Star Batman 1 z roku 2016 sa mesiac po tom, ako vyšiel, vydražil za 345 dolárov. Vysoké ceny komiksov teda nie sú ojedinelé.
Investovanie do komiksov sa podobá investovaniu do akcií
Fanúšikovia investovania do komiksov sa zhodujú v tom, že takáto investícia je veľmi podobná investícii do akcií. Odvolávajú sa na stránky, ako je napríklad Lyra Comics Exchange, kde si aj úplný začiatočník dokáže vytvoriť predstavu o hodnote konkrétneho komiksu.
V našom investičnom seriáli sa investovanie často spája so zberateľstvom. V tomto prípade sú tieto dva svety pomerne striktne oddelené. Zberatelia majú doma často množstvo komiksov, a s nimi súvisiace komiksové predmety, ktorých hodnota je čisto emocionálna, a cenné sú výhradne pre majiteľa. Investor, samozrejme, musí mať prehľad, no nie je podmienkou, aby bol zberateľom.
Komiksy sú z pohľadu investovania špecifické v tom, že nemusí ísť nutne o dlhodobú investíciu. Cena môže vyletieť aj vo veľmi krátkodobom horizonte. Zároveň sa však nemusí udržať dlhodobo, dokonca môže aj klesnúť.
Stopercentný stav komiksu zvyšuje jeho cenu
Ako pri iných investíciách, aj v prípade komiksov platí, že ich hodnota rastie spolu so stavom konkrétneho kúska. Ak sme sa rozhodli kúpiť komiks ako investíciu, musíme ho chrániť pred vonkajšími vplyvmi.
Veľmi zjednodušene povedané, zväčša ide o časopisy, ktorých titulná stránka nie je výrazne pevnejšia než strany. Preto je komiks potrebné uložiť do pevných dosiek, zabezpečiť, aby sa na ne neprášilo, aby nezvlhli a je nevyhnutné ich ochrániť vlastne pred všetkými potenciálnymi hrozbami. Odkladať časopisy do pivnice je zrejme ten najhorší nápad.
Pokročilí majetnejší zberatelia nakupujú špeciálne puzdrá určené na ochranu komiksov. Známe sú značky Volstor alebo USA Display. Tie však, samozrejme, niečo stoja. Na druhej strane, ak sme investovali tisíce dolárov, niekoľko desiatok či stoviek eur na ochranu investície za to určite stojí.
Investor, ktorý nedokáže odolať a svoje investičné komiksy si zvykne prezerať, by mal vždy používať bavlnené ochranné rukavice. Vydavatelia komiksov používajú rôzne druhy papierov, nie vždy tie najkvalitnejšie, a môže sa stať, že by sme spotenými či mastnými rukami komiks poškodili.
Dôležitý je neustály prehľad o tom, čo máme doma
Keďže investovanie do komiksov je dynamickejšie než iné alternatívne investície, je potrebné, aby sme o komiksoch, ktoré vlastníme, mali aktuálny prehľad. Dôvodom je schopnosť promptne reagovať, keď sa naskytne príležitosť na predaj alebo kúpu.
Skúsení investori odporúčajú použiť niektorý z databázových softvérov na správu komiksov. Využiť môžete Camoic Book Manager, Comic Book Millennium, či už spomenutú stránku Lyra Comics Exchange. Všetky riešenia, okrem vytvorenia zoznamu, ponúkajú aj doplnkové služby, napríklad zasielanie noviniek či automatické sledovanie hodnoty vašich komiksov.
Pred nákupom investičného komiksu si musíme vždy ujasniť, čo chceme kúpiť. Keď to nájdeme, je veľmi dôležité si overiť predávajúceho aj samotný komiks. Bohužiaľ, aj v tomto segmente je veľa špekulantov a vyskytujú sa aj zlodeji.
Na čo sa zamerať a kde hľadať
Ak s investovaním začíname, zamerať by sme sa mohli napríklad na Spidermana a Batmana. Na zreteľ by sme mali brať aj skutočnosť, že staré nerovná sa cenné. A kde hľadať? Internetové aukcie sú najpohodlnejšou a často bezpečnou voľbou. EBay je doslova mekkou investorov, zaujímavé kúsky môžeme nájsť aj na bazos.sk či aukro.cz.
Čo všetko ovplyvňuje cenu komiksu
Hodnotu komiksu tvorí samotný príbeh, to, aké renomé má autor, originalita, cenu môže zdvihnúť podpis autora, aktuálna popularita hlavného hrdinu komiksu, Spiderman a Batman sú dlhodobo najpopulárnejší, a mnohé ďalšie. Hodnotu môže do výšin vystreliť aj chyba v tlači komiksu, zlé očíslovanie a rôzne iné chybičky, ktoré poznáme aj z iných investičných predmetov.
Cenu tiež ovplyvňuje priebeh príbehu. Často sa uvádza napríklad to, že sa v príbehu vôbec prvýkrát objaví postava, ktorá neskôr dostala vlastný príbeh a jej popularita narástla. Rovnako sú cenné komiksy, v ktorých postava zomrela.
Na rovnakých kanáloch, kde nakupujeme, môžeme aj predávať. Známy herec Nicolas Cage predal na aukcii svoju zbierku komiksov za 1,68 milióna dolárov. Ďalších približne 5 miliónov dolárov zarobil na predaji iných predmetov súvisiacich s komiksmi.
TOP 10 najdrahších komiksov súčasnosti
- Action Comics 1 (1938) ......................... 3,2 milóna dolárov
- Amazing Fantasy 15 (1962) .................... 1,1 milióna dolárov
- Detective Comics 24 (1939) ................... 1 milión dolárov
- Batman 1 (1940) .................................. viac ako 560-tisíc dolárov
- X-Men 1 (1963) .................................... takmer 500-tisíc dolárov
- Flash Comics 1 (1940) ........................... 450-tisíc dolárov
- Tales of Suspense 39 (1963) ................... 375-tisíc dolárov
- Marvel comics 1 (1939) ......................... 367-tisíc dolárov
- Captain America comics (1941) ............... viac ako 340-tisíc dolárov
- The Incredible Hulk (1962) ..................... viac ako 320-tisíc dolárov
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dostali ste list z dôchodcovskej spoločnosti a nezdá sa vám výška penzie? Žiadnu paniku, je to len časť dôchodku
- 2.Gastrolístky alebo peniaze? Zamestnanci si môžu vybrať a firmy im do konca roka musia umožniť zmenu
- 3.Slovenská sporiteľňa prináša prvý slovenský spoločensky zodpovedný investičný fond
- 4.Živnosť verzus eseročka. Ktorá možnosť sa podnikateľom v roku 2021 oplatí viac?
- 5.Hypotekárny trh stále rastie, čísla však už štvrtý rok po sebe ukazujú spomalenie