Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Komiksy predstavujú výnosný biznis v hodnote dvoch miliárd dolárov

Juraj Recký Investovanie Poslať

V kinách zarábajú milióny dolárov. Komiksoví superhrdinovia sa tešia popularite naprieč generáciami. Ak sa vyberiete po ich stopách, nájdete komiksové časopisy. V nich sa zrodil Superman, Batman, Hulk či Spiderman. Asi už tušíte, že tieto časopisy stoja za investíciu voľných finančných prostriedkov.

image

Foto: FB Marvel

Komiksy nie sú len veselé obrázky pre pubertiakov

Komiksy môžu pôsobiť ako zábava pre mladých ľudí, no v skutočnosti je to veľmi výnosný biznis, ktorého hodnota v roku 2019 predstavovala 1,9 miliardy amerických dolárov. V tejto sume sú zarátané len časopisy a knihy. Spoločnosť Milton Griepp, ktorá analýzu vypracovala, do nej nezapočítala postavičky, masky a iné komiksové predmety.

Pátraním po histórii komiksov by sme sa dostali až do starovekého Ríma v roku 110 pred naším letopočtom. V kontexte investovania sa však história komiksov začína približne v roku 1938. Vtedy totiž vyšiel Action Comics 1 na titulke so Supermanom. Tento komiks má dnes hodnotu približne pol milióna dolárov.

Darí sa však aj novším kúskom. Na aukciách eBay sa vydražil Ultimate Spiderman 29 z roku 2002 za 600 dolárov, čo je 200-násobok pôvodnej ceny. All Star Batman 1 z roku 2016 sa mesiac po tom, ako vyšiel, vydražil za 345 dolárov. Vysoké ceny komiksov teda nie sú ojedinelé.

Investovanie do komiksov sa podobá investovaniu do akcií

Fanúšikovia investovania do komiksov sa zhodujú v tom, že takáto investícia je veľmi podobná investícii do akcií. Odvolávajú sa na stránky, ako je napríklad Lyra Comics Exchange, kde si aj úplný začiatočník dokáže vytvoriť predstavu o hodnote konkrétneho komiksu.

V našom investičnom seriáli sa investovanie často spája so zberateľstvom. V tomto prípade sú tieto dva svety pomerne striktne oddelené. Zberatelia majú doma často množstvo komiksov, a s nimi súvisiace komiksové predmety, ktorých hodnota je čisto emocionálna, a cenné sú výhradne pre majiteľa. Investor, samozrejme, musí mať prehľad, no nie je podmienkou, aby bol zberateľom.

Komiksy sú z pohľadu investovania špecifické v tom, že nemusí ísť nutne o dlhodobú investíciu. Cena môže vyletieť aj vo veľmi krátkodobom horizonte. Zároveň sa však nemusí udržať dlhodobo, dokonca môže aj klesnúť.

Stopercentný stav komiksu zvyšuje jeho cenu

Ako pri iných investíciách, aj v prípade komiksov platí, že ich hodnota rastie spolu so stavom konkrétneho kúska. Ak sme sa rozhodli kúpiť komiks ako investíciu, musíme ho chrániť pred vonkajšími vplyvmi.

Veľmi zjednodušene povedané, zväčša ide o časopisy, ktorých titulná stránka nie je výrazne pevnejšia než strany. Preto je komiks potrebné uložiť do pevných dosiek, zabezpečiť, aby sa na ne neprášilo, aby nezvlhli a je nevyhnutné ich ochrániť vlastne pred všetkými potenciálnymi hrozbami. Odkladať časopisy do pivnice je zrejme ten najhorší nápad.

Pokročilí majetnejší zberatelia nakupujú špeciálne puzdrá určené na ochranu komiksov. Známe sú značky Volstor alebo USA Display. Tie však, samozrejme, niečo stoja. Na druhej strane, ak sme investovali tisíce dolárov, niekoľko desiatok či stoviek eur na ochranu investície za to určite stojí.

Investor, ktorý nedokáže odolať a svoje investičné komiksy si zvykne prezerať, by mal vždy používať bavlnené ochranné rukavice. Vydavatelia komiksov používajú rôzne druhy papierov, nie vždy tie najkvalitnejšie, a môže sa stať, že by sme spotenými či mastnými rukami komiks poškodili.

Dôležitý je neustály prehľad o tom, čo máme doma

Keďže investovanie do komiksov je dynamickejšie než iné alternatívne investície, je potrebné, aby sme o komiksoch, ktoré vlastníme, mali aktuálny prehľad. Dôvodom je schopnosť promptne reagovať, keď sa naskytne príležitosť na predaj alebo kúpu.

Skúsení investori odporúčajú použiť niektorý z databázových softvérov na správu komiksov. Využiť môžete Camoic Book Manager, Comic Book Millennium, či už spomenutú stránku Lyra Comics Exchange. Všetky riešenia, okrem vytvorenia zoznamu, ponúkajú aj doplnkové služby, napríklad zasielanie noviniek či automatické sledovanie hodnoty vašich komiksov.

Pred nákupom investičného komiksu si musíme vždy ujasniť, čo chceme kúpiť. Keď to nájdeme, je veľmi dôležité si overiť predávajúceho aj samotný komiks. Bohužiaľ, aj v tomto segmente je veľa špekulantov a vyskytujú sa aj zlodeji. 

Na čo sa zamerať a kde hľadať

Ak s investovaním začíname, zamerať by sme sa mohli napríklad na Spidermana a Batmana. Na zreteľ by sme mali brať aj skutočnosť, že staré nerovná sa cenné. A kde hľadať? Internetové aukcie sú najpohodlnejšou a často bezpečnou voľbou. EBay je doslova mekkou investorov, zaujímavé kúsky môžeme nájsť aj na bazos.sk či aukro.cz.

Čo všetko ovplyvňuje cenu komiksu

Hodnotu komiksu tvorí samotný príbeh, to, aké renomé má autor, originalita, cenu môže zdvihnúť podpis autora, aktuálna popularita hlavného hrdinu komiksu, Spiderman a Batman sú dlhodobo najpopulárnejší, a mnohé ďalšie. Hodnotu môže do výšin vystreliť aj chyba v tlači komiksu, zlé očíslovanie a rôzne iné chybičky, ktoré poznáme aj z iných investičných predmetov.

Cenu tiež ovplyvňuje priebeh príbehu. Často sa uvádza napríklad to, že sa v príbehu vôbec prvýkrát objaví postava, ktorá neskôr dostala vlastný príbeh a jej popularita narástla. Rovnako sú cenné komiksy, v ktorých postava zomrela.

Na rovnakých kanáloch, kde nakupujeme, môžeme aj predávať. Známy herec Nicolas Cage predal na aukcii svoju zbierku komiksov za 1,68 milióna dolárov. Ďalších približne 5 miliónov dolárov zarobil na predaji iných predmetov súvisiacich s komiksmi.

TOP 10 najdrahších komiksov súčasnosti

 1. Action Comics 1 (1938) ......................... 3,2 milóna dolárov
 2. Amazing Fantasy 15 (1962) .................... 1,1 milióna dolárov
 3. Detective Comics 24 (1939) ................... 1 milión dolárov
 4. Batman 1 (1940) .................................. viac ako 560-tisíc dolárov
 5. X-Men 1 (1963) .................................... takmer 500-tisíc dolárov
 6. Flash Comics 1 (1940) ........................... 450-tisíc dolárov
 7. Tales of Suspense 39 (1963) ................... 375-tisíc dolárov
 8. Marvel comics 1 (1939) ......................... 367-tisíc dolárov
 9. Captain America comics (1941) ............... viac ako 340-tisíc dolárov
 10. The Incredible Hulk (1962) ..................... viac ako 320-tisíc dolárov

 

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.4.2021 Redakcia FinReport

Cena bitcoinu sa od začiatku roka zvýšila o viac ako 90 %, šalejú po ňom najmä českí investori

Kým na Slovensku sa za prvý štvrťrok tohto roku predali kryptomeny za približne 30,8 milióna eur, v susednej Českej republike to bolo za vyše ...

18.4.2021 Redakcia FinReport

Genetické inžinierstvo má potenciál stať sa výnosným biznisom aj pre investorov

Genetické inžinierstvo čoraz viac vstupuje do našich životov. Naplno sme si to uvedomili najmä vlani, keď sa podarilo rozlúštiť genetický ...

12.4.2021 Robert Juriš

Objavila sa nová generácia investorov. Zmysel našli v ESG fondoch, zodpovedných firmách a zelenom investovaní

Slováci akosi stále nevedia prísť investovaniu na chuť. Máme dlhodobo najnižší podiel investovania spomedzi krajín združených v OECD. ...

7.4.2021 Redakcia FinReport

Videohry sú vynikajúca investičná príležitosť. Očakáva sa, že trh s nimi vygeneruje 300 miliárd dolárov

Herný priemysel už dávno nie je len zábavkou introvertných hráčov zavretých v detských izbách a obklopených pizzou, čipsami a kokakolou. ...

23.3.2021 Redakcia FinReport

Investori stavili na globálne oživenie ekonomiky a svoje peniaze masívne presúvajú do indexových fondov

Počas prvých dvoch mesiacov tohto roka investori naliali do indexových fondov 222,5 miliardy amerických dolárov. V porovnaní s rovnakým ...

12.3.2021 Redakcia FinReport

Na trhu zberateľských aktív dominovali kabelky a archívne vína, umenie akoby čakalo na lepšie časy

Luxusné zberateľské aktíva sa v minulom roku zhodnotili o 3 %. Najlepšie sa darilo luxusným kabelkám so 17 % rastom a archívnym vínam s ...

20.2.2021 Dominik Horváth

Ako sa Dávid opäť pobil s Goliášom, alebo ako malí investori vyprášili hedžové fondy

Boj Dávida s Goliášom. Tak by sa dal nazvať novodobý úkaz na akciových trhoch, pri ktorom sa tisíce retailových investorov ostro postavili ...

13.2.2021 Robert Juriš

Investičné príležitosti: Aký bol uplynulý rok a čo bude hýbať trhmi v roku 2021?

Istotou roku 2021 je, že o svetlo na konci koronakrízového tunela sa postará len úspešná vakcinácia proti vírusu COVID-19. Ak bude rýchla, ...

6.2.2021 Redakcia FinReport

Kryptomeny sú korením investičného portfólia. Pridávajte ho s mierou a investujte len sumu, ktorú dokážete oželieť

Kryptomeny, čiže digitálne alebo virtuálne meny, sa začínajú čoraz intenzívnejšie tlačiť medzi alternatívne investície, ktoré sú ...

30.1.2021 Roland Régely

Väčšina Slovákov si na dôchodok sporí zle. Mnohí budú v starobe nepríjemne prekvapení výškou svojej penzie

Slováci si na svoje budúce dôchodky sporia nevýhodne. Dokazujú to nízke výnosy dôchodkových fondov za posledné dva roky. Našinci sa ...

23.1.2021 Roland Régely

Hodnota zberateľských kuriozít naberá na sile. Titulnú stranu komiksu o Tintinovi vydražili za viac ako 3 milióny eur

Komiksy s obľúbenými príbehmi nie sú len zaujímavé čítanie s ilustráciami, ale aj investičná príležitosť. Svedčí o tom nedávna ...

16.1.2021 Dominik Horváth

Hľadáte investičné príležitosti? Cez ETF fondy pretekajú miliardy dolárov

Čoraz populárnejšie ETF fondy zažili turbulentný rok. Po prvotnom prepade na začiatku roka 2020 sa dokázali postupne stabilizovať, a v ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Dražba pokladu zo starého kufra prekonala očakávania. Najcennejšiu mincu vydražili za 400-tisíc eur
 2. 2.
  V Senici majú nový náhradný byt slúžiaci ako útočisko v krízových situáciách
 3. 3.
  Banská Bystrica začína ďalšiu sezónu cyklobusu, fanúšikovia vybrali aj novú lokalitu
 4. 4.
  Český lekár šíri internetom hoax, zaočkovaní sa môžu nakaziť ADE syndrómom
 5. 5.
  Anketa: Poisťovne smerujú k poskytovaniu komplexných riešení za asistencie najmodernejších technológií