Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Hľadáte investičné príležitosti? Diamanty sú večné, no treba pri nich zachovať rozvahu

Juraj Recký Investovanie Poslať

Cena diamantu v snubnom prsteni má byť, podľa tradície, na úrovni troch mesačných platov budúceho ženícha. Pôvodne marketingový trik však má logiku. Kúpou diamantu sa z vás stáva investor.

Investovanie do diamantov

Foto: Shutterstock

Investovanie do vzácnych nerastov sme si priblížili v článku o investovaní do zlata. Ak vás lákajú prírodné drahocennosti, určite príde reč aj na diamanty, ktoré ostatnú dekádu zažívajú turbulentné obdobie. Nový koronavírus negatívne ovplyvnil aj cenu diamantov. Historický vývoj je však pozitívny. Nie je preto vylúčené, že ich cena niekoľko nasledujúcich rokov bude stúpať. Aktuálna situácia však potvrdzuje starú pravdu, že diamanty sú vždy len o dlhodobom investovaní.

Čo je to vlastne diamant?

Prírodný diamant je kryštalickou formou uhlíka a vzniká pod obrovským tlakom za enormných teplôt. Vyznačuje sa vysokou tvrdosťou a disperzitou (rozptylom) svetla. Na planéte je ho obmedzené množstvo. V mnohom pripomína zlato. Diamanty sme sa však naučili vyrábať, a to tak dokonale, že syntetický diamant od prírodného často rozoznajú len vo vyhlásených certifikovaných laboratóriách. Syntetické diamanty sú však v priemere o 75 % lacnejšie.

Dôležité je poznať vlastnosti diamantov

Hodnota prírodného diamantu sa určuje podľa piatich kritérií. Ich jasné zadefinovanie je dobrá správa pre každého začínajúceho investora. Vďaka tomu sa dá vyhnúť vyložene zlému nákupu alebo nesprávnej investícii. Kritériá sú:

Farba. Veľmi zjednodušene, čím je diamant bezfarebnejší, tým je hodnotnejší. Farebnosť sa určuje podľa stupnice GIA, ktorá má jasne stanovený farebný rozsah. Diamanty označené písmenom D sú tie najhodnotnejšie a ich farebnosť je podobná farebnosti kvapky vody. Nenájdete v nich takmer žiadne farebné odtiene.

Čistota. Tento parameter sa posudzuje na základe vnútorných (inklúzia) a vonkajších (kaz) nedokonalostí. Nedokonalosti vznikajú pri formovaní sa diamantu v hlbinách zeme a bežne sú až na úrovni atómovej štruktúry. Voľným okom sa preto diamant nedá skúmať, no po 10-násobnom priblížení uvidíme takmer všetko potrebné. Žiaden diamant nie je na 100 % dokonalý, no existujú kúsky, ktoré sa k dokonalosti približujú.

Karát. Je to vlastne jednotka hmotnosti vzácnych kameňov. Jeden karát sa rovná 200 miligramom, čo je približne pätina gramu. Karát sa dá rozdeliť na 100 bodov, čo pomáha presnému oceneniu diamantu, ktorý je často ľahší ako jeden karát. Keď vieme určiť hmotnosť kameňa na stotiny karátu, vieme aj veľmi presne určiť jeho cenu. Odborníci zo sveta diamantov pritom upozorňujú, že medzi karátom a veľkosťou diamantov je zásadný rozdiel.

Brus. Táto kategória je jediná, ktorú neovplyvňuje príroda, a laikovi sa môže zdať mierne absurdná. Ide totiž o to, ako kvalitne remeselník spracuje surový diamant. Spracovanie dodáva vzácnemu kameňu lesk, brilanciu a celkovú iskru. Brusy kategorizuje už spomenutá GIA, ktorá pozná päťbodový systém hodnotenia od vynikajúci až po chabý.

Certifikát. Kategorizovanie diamantov, samozrejme, nie je len na základe dobrého slova obchodníka. Každý obchodovaný diamant by mal mať diamantový certifikát, alebo inak povedané rodný list. Ten sa vydáva na základe nestrannej odbornej skúšky vykonanej v gemologickom laboratóriu. Nie všetky laboratóriá majú práve dobrú povesť, preto je vhodné si počas kúpy overiť laboratórium, ktoré rodný list vydalo, prípadne spoznať jeho referencie.

Certifikát musí obsahovať:

  • názov laboratória, ktoré certifikát vydalo,

  • inskripciu, teda rodné číslo diamantu, ktoré je na kameni mikroskopicky vypálené laserom,

  • brus, ktorý určuje a sumarizuje krásu kameňa,

  • dátum vydania certifikátu – odporúča sa, aby certifikát nebol počas kúpy starší ako rok, pretože za dlhší čas sa s diamantom mohlo udiať veľa vecí, ktoré mohli ovplyvniť jeho cenu,

  • hmotnosť v karátoch,

  • určenie čistoty,

  • určenie farby,

  • proporcie diamantu,

  • dodatočné informácie – napríklad o lesku, symetrii a flourescencii.

V certifikáte nenájdeme cenu. Tá sa uvádza až pri obchodovaní ako potvrdenie o uvádzaných vlastnostiach daného kameňa.

Prečo investovať práve do diamantov?

Prírodný diamant je vzácny kameň, ktorého je na planéte obmedzené množstvo. Výhodou je, že sa dá ľahko skladovať a prenášať. Pre iné investičné komodity často potrebujeme bezpečné úložisko, ktoré stojí nemalé peniaze. Diamanty doslova schováme do vrecka.

Ďalšou výhodou a dôvodom, prečo do nich investovať, je vysoká odolnosť. Spomeňme si na to, ako diamanty vznikajú. Investičný kameň len tak niečo nepoškodí. V neposlednom rade je výhodou diamantov aj to, že sa dajú nosiť ako šperk. Takýmto spôsobom môžeme mať svoju investíciu stále pri sebe. Ak sme nakúpili diskrétne, takmer nikto nevie, koľko sme investovali.

Neexistuje index, ale pomôže cenník Rapaport

Predajcovia diamantov odporúčajú vyhýbať sa pri kúpe a predaji agentom alebo sprostredkovateľom. Skúsení investori by nám poradili to isté. Čo ak sme začiatočníci, ktorí s cenotvorbou diamantov nemajú žiadne skúsenosti? Pri investičných diamantoch neexistuje index, ktorý by určoval ich cenu. Tú určuje cenník Rapaport, ktorý vytvára štandard pre diamantový priemysel. Vychádza každý štvrtok tesne pred polnocou a zaviedol ho Martin Rapaport, zakladateľ Rapaport Diamonds Group (1978).

Cenník je za predplatné dostupný každému. Obsahuje tabuľky, ktoré kombinujú jednotlivé vlastnosti diamantov. Z týchto kombinácií vzídu odporúčané ceny. Tie sú základom pre obchodovanie na diamantových burzách a využívajú ich tiež predajcovia diamantov. Od týchto cien sa najviac odkláňa hromadný predaj a nákup diamantov.

Ako investovať do diamantov?

Najprv sa musíme dôkladne zorientovať. Napríklad dobrým úvodom je aj tento článok. Potrebné je však pátrať viac do hĺbky. Odborníci odporúčajú stanoviť si presný rozpočet, ktorý za žiadnych okolností nesmieme prekročiť. Aj preto, že diamanty sú vyslovene dlhodobou investíciou. Ak by sme ich totiž potrebovali obratom predať, môžeme prerobiť.

Kde presne nakupovať diamanty? Tu sa dá riadiť sedliackym rozumom. Porovnáme si ceny viacerých predajcov. Ak máme k dispozícii väčšiu sumu finančných prostriedkov určených na investovanie, potom môžeme kúpiť aj viac rôznych kameňov. Ak by sme kúpili veľký drahý kameň, neskôr by sme mohli mať problém predať ho.

Aké prípadné riziká nám hrozia?

Najväčším rizikom pri investovaní do diamantov je transparentnosť cien. Cenník Rapaport síce určuje orientačné ceny, no tie finálne sú výsledkom ponuky a dopytu, šikovnosti obchodníka a emócií pri kúpe. Často sa uvádza, že aj samotná obchodovateľnosť je limitovaná. Zohnať kupca môže byť problém.

Ak by sme chceli predať svoje diamanty spoločnosti, ktorá s nimi obchoduje, alebo maloobchodníkovi, musíme sa pripraviť na tvrdé vyjednávania o cene. Predávať sa najviac oplatí na aukciách, tie však mávajú vysoké poplatky.

 

Bezkonfliktné a etické diamanty

  • Bezkonfliktné diamanty spĺňajú definíciu Kimberleyského procesu. Je to certifikácia surových diamantov, ktorá má za cieľ zabrániť, aby sa pomocou zisku z predaja diamantov financovali povstalecké a teroristické aktivity.

  • Etické diamanty sú diamanty, pri ktorých je zaručené, že na ich ťažbu nebola využitá detská práca, počas ťažby nedochádza k násiliu, porušovaniu ľudských práv alebo degradácii životného prostredia.

logo
Prečítajte si tiež:
4.3.2024 Eva Sadovská

Výnosnosť podielových fondov atakovala maximá spred dvoch rokov. Ktoré zhodnocovali najviac?

Počas predchádzajúcich dvoch rokov sme boli svedkami rekordne vysokej – dvojcifernej inflácie. Viac ako inokedy sa hovorí o rozumnom ...

19.4.2023 Redakcia FinReport

NBS spúšťa predaj striebornej desaťeurovky s motívom parnej železnice Bratislava – Trnava

Národná banka Slovenska dnes začína s predajom striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur. Jej motívom je tentoraz 150. ...

15.3.2023 Martin Jamnický

Krach amerických bánk vyhnal cenu zlata nad 1 900 dolárov za uncu, investori opäť hľadajú istoty

Problémy na finančných trhoch, pokles a následné kolísanie hodnoty kryptomien a krach troch amerických bánk spôsobili, že investori opäť ...

12.3.2023 Redakcia FinReport

Top investičnou komoditou tohto roka môže byť popri zlate aj meď

Investori na začiatku tohto roku zbystrili pozornosť. Po neúspešnom roku 2022 začala rásť hodnota akcií, polepšilo si zlato a nárast ...

24.2.2023 Redakcia FinReport

Cena zlata bude v tomto roku rásť, a možno dosiahne aj rekordné úrovne

Začiatkom tohto roka dosiahla cena zlata svoje polročné maximum na úrovni 1 850 dolárov za trójsku uncu. Na rastovej krivke sa udržiava aj ...

23.2.2023 Robert Juriš

Globálny predaj NFT umenia vo februári 2022 medziročne klesol o 86 % na 20,8 milióna dolárov

Kryptografická zima definitívne schladila chuť zberateľov na digitálne umelecké diela. Ešte nedávno prekvitajúci trh s umením NFT klesá ...

22.2.2023 Dominik Horváth

Po katastrofálnom roku je dôležité zamyslieť sa nad správnou voľbou investičných aktív

Kým v roku 2021 akciový trh po prvotnom pandemickom otrase raketovo rástol, rok 2022 sa zaradil k investične najhorším rokom v modernej ...

17.2.2023 Naďa Černá

Lietadlo Elvisa Presleyho vydražili za 260-tisíc dolárov. Posledných 40 rokov stálo na púšti

Súkromné lietadlo kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho, ktoré štyri desaťročia nevzlietlo, pretože bolo zaparkované v púšti v Roswell ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

17.10.2022 Naďa Černá

Čínsku vázu v hodnote 2-tisíc eur vydražili za 7,7 milióna eur

Váza v čínskom štýle tianqiuping, ktorú zdedila neznáma žena po svojej matke, sa podarilo začiatkom októbra 2022 vydražiť za približne ...

13.10.2022 Redakcia FinReport

Chystá sa veľká dražba vzácnych historických mincí spolu za 5 miliónov eur

Zberatelia vzácnych historických mincí budú mať opäť sviatok. Chystá sa aukcia súboru vzácnych českých mincí a medailí, ktoré daroval ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay