Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Cez ETF fondy pretekajú miliardy dolárov

Dominik Horváth Investovanie Poslať

Čoraz populárnejšie ETF fondy zažili turbulentný rok. Po prvotnom prepade na začiatku roka 2020 sa dokázali postupne stabilizovať, a v súčasnosti sa vracajú na hodnoty spred vypuknutia pandémie. Čisté toky ETF fondov sa v uplynulom roku nezmenšili, naopak, rástli. Dôvodom je nálada investorov, ktorí sa rozhodli používať ETF fondy ako spôsob ochrany pred rizikom v čase neistoty, ktorú priniesla pandémia koronavírusu.

ETF fondy

Foto: Shutterstock

Vyplýva to z najnovšej správy Follow the Flow od spoločnosti BlackRock. Správa predpokladá, že celkový ročný nárast ETF fondov so sídlom v USA bude predstavovať 304 miliárd dolárov, čo by posunulo celkovú sumu aktív v ETF fondoch k viac ako 4 biliónom dolárov.

Búrlivý začiatok roka 2020

V USA sa počas pandémie koronavírusu v oblasti ETF fondov objavilo niekoľko významných trendov. Americké ETF fondy so zameraním na akcie zaznamenali od začiatku roka čistý prílev finančných prostriedkov vo výške 4,5 miliardy dolárov.

Oproti tomu akciové ETF fondy v ostatných rozvinutých krajinách sveta zaznamenali v rovnakom čase čistý odlev finančných prostriedkov vo výške 5,1 miliardy dolárov. Podobne na tom boli aj takzvané „emerging markets“, teda rozvíjajúce sa trhy, na ktorých sa znížil objem akciových ETF fondov o 2,2 miliardy dolárov.

Krízu však najviac pocítili dlhopisové ETF fondy. Čistý odlev financií z nich predstavoval 23 miliárd dolárov, čo je prekvapivé, hlavne v porovnaní s predchádzajúcim rokom, keď sa práve dlhopisovým fondom darilo najviac. 

Počas kľúčového obdobia, ktorým bol marec 2020, predstavovali investície do ETF fondov 34 % všetkých investícií do akcií. To je v porovnaní s priemerom počas roku 2019 nárast o 26 %. Táto skutočnosť naznačuje, že investorom čoraz viac vyhovuje prechod na ETF fondy, ktoré predstavujú diverzifikovaný obchodný nástroj uprostred turbulencií na trhu.

Čo je to ETF fond

ETF (Exchange-traded fund), v preklade fond obchodovaný na burze, je fond kolektívneho investovania, ktorý má svoje charakteristické prvky. ETF fondy sú v mnohom podobné klasickým podielovým fondom, sú však kótované na burzách a akcie ETF fondov sa obchodujú počas celého dňa, rovnako ako bežné akcie.

Podobne, ako pri klasických fondoch, ide o investičný produkt, ktorý investuje do širšieho portfólia akcií, dlhopisov, komodít alebo iného podkladového aktíva s cieľom diverzifikovať riziko. Jednou z hlavných výhod sú nižšie poplatky za nákup oproti tomu, ak by chcel investor kupovať všetky akcie, do ktorých fond investuje, jednotlivo.

Kým akcie podielových fondov sa ohodnocujú zväčša raz do mesiaca, pri ETF fondoch sa čistá hodnota aktív (NAV-Net asset value) vypočítava každý deň, podľa vývoja akcií fondu na trhu. Väčšina ETF fondov sleduje isté burzové alebo komoditné indexy, ktoré im slúžia ako benchmark. V takýchto prípadoch ide o pasívne investovanie, ktoré sa snaží kopírovať vývoj trhu.

Ako sa darí jednotlivým sektorom

Keď sa pozrieme bližšie na tok investícií do ETF fondov na začiatku krízy, na sektorovej úrovni môžeme vidieť, že najviac sa darilo takzvaným defenzívnym sektorom (zdravotníctvo, komunálne služby, energie a konzumný tovar), zatiaľ čo cyklické sektory (komerčné služby, spotrebný tovar, finančné služby, priemysel, materiály a nehnuteľnosti) zaznamenali výrazný odlev financií.

Defenzívne sektory zhromaždili v priebehu prvých 4 týždňov koronakrízy viac ako 6 miliárd dolárov, zatiaľ čo cyklické sektory prišli o viac ako 10 miliárd dolárov. Spomedzi cyklických sektorov tieklo najviac peňazí z finančných a priemyselných ETF fondov. Naopak, spomedzi defenzívnych sektorov sa najviac darilo energiám a konzumným tovarom.

Táto rotácia smerom od cyklických odvetví k defenzívnym sektorom počas neistoty na trhu nie je ničím nezvyčajná. Stále však stojí za zmienku, že počas jedného z historicky najrýchlejších výpredajov na akciových trhoch peniaze prúdili skôr do defenzívnych sektorov, ako by ich mali investori vybrať z trhu úplne.

Údaje z posledných týždňov ukazujú, že sa tento trend pomaly obracia. Trhy sa postupne zotavujú hlavne vďaka správam o vakcíne proti vírusu COVID-19, a rizikovejšie cyklické sektory zaznamenávajú postupný návrat na pôvodné hodnoty z minulého roka.

Po búrke prišla stabilizácia

Po turbulentnom prvom štvrťroku 2020 sa situácia ETF fondov v druhom štvrťroku postupne stabilizovala. Počas tohto obdobia ETF fondy čiastočne stagnovali, no v posledných mesiacoch sa im začalo opäť výraznejšie dariť. Aj keď prílev peňazí bol oproti rekordným hodnotám z predchádzajúceho roka nižší, napriek pretrvávajúcej pandémii stále vidíme stabilný rast.

Celkový prílev prostriedkov do ETF fondov v čistých tokoch predstavoval za tretí štvrťrok 109 miliárd dolárov. Americké akciové ETF fondy zhromaždili v treťom štvrťroku čisté aktíva vo výške 15 miliárd dolárov a globálne akciové ETF fondy zhromaždili 12 miliárd dolárov.

Darilo sa tiež komoditným ETF fondom, ktoré za tretí štvrťrok prilákali čisté toky vo výške 14 miliárd dolárov, čo je výrazný nárast v porovnaní s historickými trendmi. Môže za to hlavne cena zlata, striebra a niektorých ďalších kovov, ktoré sa obchodovali blízko historickým maximám.

ETF fondy investujúce do zlata dosiahli v minulom štvrťroku čisté toky zhruba 11 miliárd dolárov, pričom sa celkový ročný objem v týchto fondoch zvýšil na 110 miliárd dolárov. Pre porovnanie, ETF fondy investujúce do striebra pridali za rovnaké obdobie iba jednu miliardu dolárov.

Pre dlhopisové ETF fondy bol rok 2020 tiež výrazne premenlivý. Na začiatku roka sa tieto fondy výrazne prepadli, za druhý štvrťrok však dokázali dosiahnuť rekord vo výške čistých tokov v hodnote 85 miliárd dolárov. V treťom štvrťroku sa dlhopisové ETF fondy postupne stabilizovali a dokázali akumulovať tok čistých aktív v hodnote 55 miliárd dolárov. Pomohlo tomu hlavne masívne smerovanie do podnikových úverových fondov.

Je však potrebné poznamenať, že toky ETF fondov, ktoré investujú do poukážok štátnej pokladnice USA, boli v niektorých kategóriách aj záporné. Krátkodobé a strednodobé dlhopisové ETF fondy vykázali čistý odlev v hodnote 4, respektíve 3 miliardy dolárov.

Aké sú vyhliadky na rok 2021

Spoločnosť BlackRock vo svojom výhľade na rok 2021 predstavila niekoľko hlavných trendov ETF fondov. „Pandémia COVID-19 urýchlila hlboké zmeny vo fungovaní ekonomík a spoločností v štyroch dimenziách – udržateľnosť, nerovnosť, geopolitika a spoločná revolúcia v makropolitike. Veríme, že si to vyžaduje zásadné prehodnotenie investičných portfólií,“ uvádza spoločnosť vo svojej správe. V praxi to znamená prehodnotenie portfólií podľa troch kľúčových tém.

Po prvé  potrebné je očakávať nižšie reálne výnosy, aj keď ekonomický rast pomaly stúpa a súčasné prostredie podporuje akcie. Očakáva sa, že vakcíny proti koronavírusu pomôžu zvýšiť celkovú dôveru v schopnosť ekonomiky rásť a v schopnosť a vôľu spotrebiteľov konzumovať.

Z krátkodobejšieho hľadiska BlackRock navrhuje investovať do ETF zameraných na americké a rozvíjajúce sa trhy a, naopak, neodporúča investovať do oslabených európskych ETF fondov.

Po druhé  BlackRock odporúča riadiť sa kľúčovou investičnou myšlienkou, ktorou je múdro diverzifikovať svoje portfólio podľa krajín. V súčasnej situácii odporúča takúto diverzifikáciu hlavne prostredníctvom čínskych ETF fondov.

To môže byť pre niektorých investorov prekvapujúce. Nedávne obchodné napätie medzi USA a Čínou a vplyv pandémie spôsobili, že pokiaľ ide o Čínu, mnoho investorov sa názorovo rozdelilo. Spoločnosť BlackRock však tvrdí, že toto všetko je už minulosťou.

„V Ázii vidíme silný región, ktorý dokázal vyťažiť z rýchleho a efektívneho potlačenia vírusu, a vďaka tomu z tohto regiónu pomaly začínajú plynúť príjmy. Preto uprednostňujeme ázijské a hlavne čínske aktíva, vystavené čínskemu rastu,“ uvádza spoločnosť.

Po tretie – predpokladaným trendom má byť nárast ETF fondov investujúcich do životného prostredia a zelenej technológie. Prognóza BlackRock hovorí, že budúcnosť ETF fondov bude súvisieť s udržateľnosťou. Pomôcť tomu má aj nový americký prezident Joe Biden, ktorého kampaň bola z veľkej časti zameraná práve na podporu obnoviteľných zdrojov. Po jeho zvolení a nástupe do úradu sa očakáva, že vo veľkom začne podporovať spoločnosti zameriavajúce sa na alternatívne zdroje energií.

Najúspešnejšie ETF fondy v roku 2020

Invesco Solar ETF

Tento ETF fond je jedinečný v tom, že sa zameriava výlučne na solárnu energiu namiesto toho, aby obsahoval aj iné zdroje zelenej energie, akými sú napríklad veterná alebo vodná energia. Invesco Solar ETF fond tvorí malý zoznam s menej ako 30 akciami, pričom dve väčšie mená, Enphase Energy a SolarEdge Technologies, predstavujú 20 % portfólia.

Výnos za rok: 191 %

ARK Genomic Revolution ETF

ARK Genomic Revolution tvoria spoločnosti zaoberajúce sa lekárskym výskumom, ktoré hľadajú nové lieky a vakcíny. Tomuto vždy dynamickému fondu sa darilo vďaka potenciálu experimentálnych liekov určených na liečbu rakoviny alebo Alzheimerovej choroby. Práve tieto spoločnosti začali byť cez pandémiu ešte viac potrebné, keďže svet netrpezlivo čakal na vakcínu. Vďaka pozitívnemu vývoju vakcín v novembri2020 každá z 50 biotechnologických spoločností, ktoré tvoria tento fond, začala rásť. Tento ETF fond len za posledný mesiac stúpol približne o 30 %.

Výnos za rok: 184 %

Invesco WilderHill Clean Energy ETF

Tento ETF fond sa koncentruje na skupinu spoločností zameraných na alternatívne zdroje energie, akými sú solárne panely a vodíkové palivové články. Fond pozostáva približne z 50 akcií a zameriava sa aj na elektrické vozidlá. Najväčšiu časť fondu tvorí čínska spoločnosť na výrobu elektrických vozidiel NIO a výrobca nabíjacích staníc pre elektromobily Blink Charging Co.

Výnos za rok: 172 %

Amplify Online Retail ETF

Za rok sociálneho dištancovania sa tento ETF zameraný na online maloobchodné spoločnosti viac ako zdvojnásobil. Vďaka impulzu vyvolaného pandémiou sa online maloobchodu výrazne darilo a nič nenasvedčuje tomu, že aj po pandémii by mal tento sektor klesať. Tento ETF fond drží širokú škálu najúspešnejších maloobchodných spoločností, akými sú napríklad poskytovateľ chovateľských potrieb pre zvieratá Chewy alebo dodávateľ módy Stitch Fix.

Výnos za rok: 115 %

Renaissance IPO ETF

Ako už vyplýva z názvu (IPO – Initial Public Offering – prvotný úpis akcií na burze), tento fond sa zameriava na investície do nových spoločností, ktoré vstupujú na burzu. Hlavnou stratégiou fondu je investovanie do novokótovaných spoločností, ktoré sa dostali na americké burzy za posledných 24 mesiacov. Jedna z najväčších pozícií tohto fondu je v tejto chvíli v spoločnosti Zoom Video Communications, ktorá vstúpila na burzu v roku 2019 a v súčasnosti patrí k najúspešnejším startupom posledného obdobia.

Výnos za rok: 106 %

Poznámka autora: pri investovaní majte vždy na pamäti, že minulé výnosy negarantujú budúce zisky.

logo
Prečítajte si tiež:
20.5.2024 Redakcia FinReport

Americký Dow Jones index po prvý raz v histórii prekonal hranicu 40-tisíc bodov

Akciový trh v USA pokračuje v raste a v uplynulom týždni sa mu podarilo dosiahnuť hneď dva nové rekordy. Kľúčový americký index Dow Jones ...

20.5.2024 Martin Jamnický

Zlato prelomilo ďalší historický rekord, keď sa priblížilo k hranici 2 450 dolárov za uncu

Cena zlata opäť prelomila svoj doterajší historický rekord, keď sa v pondelok 20. mája 2024 sa dostala na dotyk k hranici 2 450 dolárov za ...

4.3.2024 Eva Sadovská

Výnosnosť podielových fondov atakovala maximá spred dvoch rokov. Ktoré zhodnocovali najviac?

Počas predchádzajúcich dvoch rokov sme boli svedkami rekordne vysokej – dvojcifernej inflácie. Viac ako inokedy sa hovorí o rozumnom ...

19.4.2023 Redakcia FinReport

NBS spúšťa predaj striebornej desaťeurovky s motívom parnej železnice Bratislava – Trnava

Národná banka Slovenska dnes začína s predajom striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur. Jej motívom je tentoraz 150. ...

15.3.2023 Martin Jamnický

Krach amerických bánk vyhnal cenu zlata nad 1 900 dolárov za uncu, investori opäť hľadajú istoty

Problémy na finančných trhoch, pokles a následné kolísanie hodnoty kryptomien a krach troch amerických bánk spôsobili, že investori opäť ...

12.3.2023 Redakcia FinReport

Top investičnou komoditou tohto roka môže byť popri zlate aj meď

Investori na začiatku tohto roku zbystrili pozornosť. Po neúspešnom roku 2022 začala rásť hodnota akcií, polepšilo si zlato a nárast ...

24.2.2023 Redakcia FinReport

Cena zlata bude v tomto roku rásť, a možno dosiahne aj rekordné úrovne

Začiatkom tohto roka dosiahla cena zlata svoje polročné maximum na úrovni 1 850 dolárov za trójsku uncu. Na rastovej krivke sa udržiava aj ...

23.2.2023 Robert Juriš

Globálny predaj NFT umenia vo februári 2022 medziročne klesol o 86 % na 20,8 milióna dolárov

Kryptografická zima definitívne schladila chuť zberateľov na digitálne umelecké diela. Ešte nedávno prekvitajúci trh s umením NFT klesá ...

22.2.2023 Dominik Horváth

Po katastrofálnom roku je dôležité zamyslieť sa nad správnou voľbou investičných aktív

Kým v roku 2021 akciový trh po prvotnom pandemickom otrase raketovo rástol, rok 2022 sa zaradil k investične najhorším rokom v modernej ...

17.2.2023 Naďa Černá

Lietadlo Elvisa Presleyho vydražili za 260-tisíc dolárov. Posledných 40 rokov stálo na púšti

Súkromné lietadlo kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho, ktoré štyri desaťročia nevzlietlo, pretože bolo zaparkované v púšti v Roswell ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay