Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Akcie technologických firiem generujú nadštandardné výnosy

Juraj Recký Investovanie Poslať

Kríza je vždy najlepším obdobím na investovanie. Ceny padajú a investori môžu nakúpiť naozaj výhodne. Paradoxne, aktuálna situácia je trochu iná. Technologické spoločnosti rastú na cene a bohatí až prekvapivo bohatnú. Oplatí sa teda nakupovať akcie firiem práve teraz?

image

Foto: Shutterstock

Podľa prieskumov, správ a prognóz nežijeme práve v ekonomicky najzdravšej dobe. Napriek tomu sa hodnota majetku 500 najbohatších ľudí sveta v poslednom augustovom týždni 2020 zvýšila o 200 miliárd amerických dolárov. Najbohatší muž sveta Jeff Bezos dokonca prekonal magickú hranicu majetku 200 miliárd dolárov. Aktuálne je na 207 miliardách.

Padol aj ďalší rekord. Hodnota majetku technologického mága Elona Muska prekonala hranicu 100 miliárd amerických dolárov. Takto bohatí ľudia sú aktuálne na svete štyria. Okrem Bezosa a Muska sú to ešte Bill Gates, zakladateľ Microsoftu, a Mark Zuckerberg, zakladateľ Facebooku. Trend je teda jasný. Technologické firmy vedú. Čo sa však dialo, že najbohatší ľudia sveta bohatnú práve v tomto období? Vplyv na to majú predovšetkým dva faktory.

Delíme, aby akcie boli dostupnejšie

Tým prvým je delenie akcií. Je to pomerne bežný jav, keď hodnota akcie spoločnosti dosiahne veľmi vysokú hodnotu. Často až takú, že akcie môžu obchodovať len tí najbohatší investori.

Delenie znamená, že jedna akcia v hodnote napríklad 1 000 dolárov sa rozdelí na 5 akcií v hodnote po 200 dolárov. Akcionárom po tejto zmene narastie počet akcií, no ich celková hodnota zostane rovnaká. Noví akcionári budú akcie kupovať za novú nižšiu cenu.

Takého delenie akcií počas augusta spravila napríklad Tesla, vďaka čomu Elon Musk prekročil hodnotou svojho majetku 100 miliárd dolárov, a Apple, ktorého akcie po rozdelení stúpli o 3,4 % už v prvý deň obchodovania. Špekuluje sa, že počas septembra bude akcie deliť aj Amazon. Cena za jednu akciu tejto spoločnosti sa pohybuje okolo 3 500 dolárov.

Nová politika FEDu k inflácii

Druhým faktorom je zmena prístupu Centrálnej banky USA k inflácii. FED sa od pôvodného cieľa 2 % inflácie odklonil k priemernej inflácii. Nová stratégia chce zrýchliť rast inflácie, čo má pomôcť podporiť trh práce a širšie hospodárstvo.

Po tomto oznámení FEDu akcie v Spojených štátoch reagovali rastom. Stúpol Idex Dow, S&PVIX. Pokles zaznamenal len Nasdaq. Na zmeny reagovali rastom tiež japonská a európske burzy. Vo viacerých prípadoch sa hovorilo o dosahovaní trhových maxím.

Láka vás investovanie do firiem?

Zdá sa teda, že sa oplatí spozornieť a premyslieť si investovanie do firiem. To sa dá realizovať štyrmi spôsobmi:

 • nákupom dlhopisov,

 • nákupom akcií,

 • investovaním do startupov,

 • kúpou firmy.

Ako nakupovať dlhopisy, sme si ozrejmili v článku Hľadáte investičné príležitosti? Podielové fondy sú dobrým štartom do sveta investícií.

Skúsme to na vlastnú päsť

Nákup akcií firiem je skôr pre skúsenejších investorov, ktorí majú väčšie množstvo voľných prostriedkov a sú ochotní podstúpiť riziká. Zároveň tu však tiež platí, že môžeme investovať dlhodobo. Existuje zlaté pravidlo, že keď ceny akcií padajú a všetci predávajú, my nakupujme. Majme to na pamäti, i keď práve v tomto období nám to veľmi nepomôže.

Dnes je investovanie na burze dostupné každému, kto má voľné prostriedky. Ako nováčik môžeme využiť služby brokerskej spoločnosti. Skúsený odborník nám vysvetlí všetko potrebné. Zodpovie naše otázky, nasmeruje nás, ak nevieme, do čoho presne chceme investovať, prípadne nás upozorní, ak sme sa nerozhodli úplne správne. Potrebné je však počítať s províziou pre brokera.

Rozhodnutia podľa záujmov

Ak sa rozhodujeme, do akých akcií investovať, zamyslime sa nad tým, čo nás baví. Máme voľnočasový koníček? Napríklad technológie? Potom si vyberme akcie technologickej firmy. Ale pozor, ich ceny dnes ovplyvňuje doslova čokoľvek.

Napríklad majiteľ Tesly Elon Musk je známy tým, že na svojom Twitter účte zverejňuje vyhlásenia, ktoré často niečo naznačujú. A podľa toho sa hýbu ceny akcií tejto spoločnosti. Keď bol Elon Musk v podcaste Joe Rogana, kde fajčil marihuanu, veľa konzervatívnych investorov začalo akcie predávať a ich cena išla dole. Vplyvov na ceny akcií je obrovské množstvo a ľahšie sa zorientujeme, ak budeme investovať do niečoho, čomu sa venujeme dlhšie a baví nás to.

Aplikáciu vyberáme z pohodlia domova

Ak chceme investovať na vlastnú päsť, môžeme tak spraviť aj z pohodlia domova pomocou smartfónu, tabletu či počítača. Najznámejšie investičné aplikácie a stránky sú etoro.com, xtb.com, saxo.com alebo plus500.com. Na výber je, samozrejme, oveľa viac možností.

Dôležité je tiež, aby sme si pri výbere „tej správnej služby“ dali pozor na poplatky. Spoplatnené môže byť čokoľvek od prvotného vkladu, cez každý nákup alebo predaj, vedenie účtu až po rôzne poplatky brokerom. Výška poplatkov môže byť až na tej úrovni, že nám ukrojí väčšinu zo zarobených peňazí. Preto sa určite oplatí urobiť si poriadny prieskum, než sa definitívne rozhodneme.

Pri rozhodovaní môžu zavážiť aj drobnosti. Napríklad plus500.com nám v aplikácii pre smartfóny dá virtuálnych 40 000 dolárov, aby sme si na nečisto vyskúšali, ako nákup a predaj akcií funguje. A to predsa stojí za zváženie.

Uveríme projektom v začiatkoch?

Investovanie do startupov je veľmi lákavé, pretože peniaze môžeme zhodnotiť aj 10-násobne vo výhľade 3 až 5 rokov. Zároveň však ide o riskantnú investíciu, keďže štatisticky je skutočne úspešná len tretina startupov. Druhá tretina z nich dosiahne veľmi priemerné až nezaujímavé výsledky. No a tretia tretina startupov skrachuje.

Tento druh investovania je zvyčajne postavený na tom, že investor sa v oblasti, v ktorej startup pôsobí, vyzná. A to až do tej miery, že startupu, do ktorého investuje, dokáže pomôcť svojimi skúsenosťami a odbornými znalosťami, alebo mu môže sprostredkovať cenné kontakty na odborníkov.

Ak je investor gigant

Nákup celých firiem najčastejšie realizujú giganty, ktoré takýmto spôsobom získajú nové riešenie či produkt, ktorý môžu predávať pod vlastnou značkou, alebo vylepšiť riešenie, na ktorom práve pracujú.

Ako príklad môžeme uviesť kúpu spoločnosti FitBit technologickým gigantom Google z roku 2019. FitBit vyrába športové nositeľné inteligentné zariadenia, teda fitness náramky a športové hodinky. Google vďaka tejto investícii plánuje výrazne zlepšiť svoj operačný systém WearOS, ktorý je určený práve pre nositeľné zariadenia.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
16.1.2021 Dominik Horváth

Hľadáte investičné príležitosti? Cez ETF fondy pretekajú miliardy dolárov

Čoraz populárnejšie ETF fondy zažili turbulentný rok. Po prvotnom prepade na začiatku roka 2020 sa dokázali postupne stabilizovať, a v ...

9.1.2021 Dominik Horváth

Spoločnosť Airbnb je konečne na burze a hneď v prvý deň dosiahla historické maximá

Spoločnosť Airbnb, platforma na prenájom nehnuteľností, po niekoľkoročnom čakaní začiatkom decembra 2020 konečne vstúpila na burzu. ...

2.1.2021 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Rok 2020 bol veľkým učiteľom, a čo očakávať v roku 2021?

Správne vyvážené investičné portfólio sa ukázalo ako správna stratégia. Je výborné pre turbulentné obdobie, ktoré sa zrejme stane ...

26.12.2020 Dominik Horváth

Investori pozor, začína sa Santa Claus Rally a možno sa bude jazdiť aj na Tesle

Koniec roka sa spája nielen s vianočnými sviatkami a s oslavou príchodu nového roka. Napríklad investori majú svoju Santa Claus Rally, ktorá ...

19.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte príležitosti? Historické budovy sú riešením pre milovníkov investičných maratónov

Niektoré historické budovy na Slovensku sa dajú kúpiť aj za cenu 3-izbového bytu v bratislavskej novostavbe. Nasledujú však ďalšie ...

12.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Popri fandení môžete na športe aj zarábať

Podpísaný dres, polámaná raketa z Roland Garros, kopačka slávneho futbalistu, hokejový puk z pamätného zápasu alebo limitovaný ...

5.12.2020 Robert Juriš

E. Macho: Prečo investovať do mincí? Pretože majú nízku volatilitu, veľký investičný potenciál a sú krásne

Na počiatku bola... minca. Presnejšie dukát. A nebol to hocijaký dukát, ale kráľovský desaťdukát. Navyše zlatý, 400-ročný, vyrazený v ...

28.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Fabergého vajíčka potešia investora aj milovníka jedinečného šperkárskeho umenia

Ruská veľkonočná tradícia prerástla do svetového fenoménu, ktorý v šperkárstve definoval novú umeleckú kategóriu. Je však tiež ...

21.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Komiksy predstavujú výnosný biznis v hodnote dvoch miliárd dolárov

V kinách zarábajú milióny dolárov. Komiksoví superhrdinovia sa tešia popularite naprieč generáciami. Ak sa vyberiete po ich stopách, ...

14.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Zaostrite na predmety obľúbených celebrít

Alternatívne investície majú svoje jedinečné čaro v tom, že si k nim môžeme vytvoriť citové puto. Vo svete financií to nie je až také ...

7.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Vytvorte štartovací balík pre svojich potomkov

Dostať od rodičov zaujímavý balík peňazí „na rozbeh“ dospeláckeho života je takmer ideálny scenár. Mnohí sme si už neraz ...

31.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Na zápästí sa dá nosiť nielen šperk, ale aj zábezpeka do budúcnosti

Sú užitočné, krásne, vhodne doplnia náš outfit a dokážu nám aj zarobiť zaujímavé peniaze. Treba ich však vyberať s rozumom a mať ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Čaputová: Komunikáciu úmrtia Lučanského nemala viesť len ministerka spravodlivosti
 2. 2.
  Polícia vysvetľovala desiatky hoaxov, dezinformácie o koronavíruse zasiahli státisíce ľudí
 3. 3.
  Mimoriadne výkony slovenských športovcov by mohli byť odmenené
 4. 4.
  Kremnická mincovňa investovala minulý rok do technológií viac než sedemstotisíc eur
 5. 5.
  Počet úrazov v horách oproti vlaňajšku klesol, menej bolo hlavne lyžiarskych úrazov