Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Akcie technologických firiem generujú nadštandardné výnosy

Investovanie Poslať

Kríza je vždy najlepším obdobím na investovanie. Ceny padajú a investori môžu nakúpiť naozaj výhodne. Paradoxne, aktuálna situácia je trochu iná. Technologické spoločnosti rastú na cene a bohatí až prekvapivo bohatnú. Oplatí sa teda nakupovať akcie firiem práve teraz?

image

Foto: Shutterstock

Podľa prieskumov, správ a prognóz nežijeme práve v ekonomicky najzdravšej dobe. Napriek tomu sa hodnota majetku 500 najbohatších ľudí sveta v poslednom augustovom týždni 2020 zvýšila o 200 miliárd amerických dolárov. Najbohatší muž sveta Jeff Bezos dokonca prekonal magickú hranicu majetku 200 miliárd dolárov. Aktuálne je na 207 miliardách.

Padol aj ďalší rekord. Hodnota majetku technologického mága Elona Muska prekonala hranicu 100 miliárd amerických dolárov. Takto bohatí ľudia sú aktuálne na svete štyria. Okrem Bezosa a Muska sú to ešte Bill Gates, zakladateľ Microsoftu, a Mark Zuckerberg, zakladateľ Facebooku. Trend je teda jasný. Technologické firmy vedú. Čo sa však dialo, že najbohatší ľudia sveta bohatnú práve v tomto období? Vplyv na to majú predovšetkým dva faktory.

Delíme, aby akcie boli dostupnejšie

Tým prvým je delenie akcií. Je to pomerne bežný jav, keď hodnota akcie spoločnosti dosiahne veľmi vysokú hodnotu. Často až takú, že akcie môžu obchodovať len tí najbohatší investori.

Delenie znamená, že jedna akcia v hodnote napríklad 1 000 dolárov sa rozdelí na 5 akcií v hodnote po 200 dolárov. Akcionárom po tejto zmene narastie počet akcií, no ich celková hodnota zostane rovnaká. Noví akcionári budú akcie kupovať za novú nižšiu cenu.

Takého delenie akcií počas augusta spravila napríklad Tesla, vďaka čomu Elon Musk prekročil hodnotou svojho majetku 100 miliárd dolárov, a Apple, ktorého akcie po rozdelení stúpli o 3,4 % už v prvý deň obchodovania. Špekuluje sa, že počas septembra bude akcie deliť aj Amazon. Cena za jednu akciu tejto spoločnosti sa pohybuje okolo 3 500 dolárov.

Nová politika FEDu k inflácii

Druhým faktorom je zmena prístupu Centrálnej banky USA k inflácii. FED sa od pôvodného cieľa 2 % inflácie odklonil k priemernej inflácii. Nová stratégia chce zrýchliť rast inflácie, čo má pomôcť podporiť trh práce a širšie hospodárstvo.

Po tomto oznámení FEDu akcie v Spojených štátoch reagovali rastom. Stúpol Idex Dow, S&PVIX. Pokles zaznamenal len Nasdaq. Na zmeny reagovali rastom tiež japonská a európske burzy. Vo viacerých prípadoch sa hovorilo o dosahovaní trhových maxím.

Láka vás investovanie do firiem?

Zdá sa teda, že sa oplatí spozornieť a premyslieť si investovanie do firiem. To sa dá realizovať štyrmi spôsobmi:

 • nákupom dlhopisov,

 • nákupom akcií,

 • investovaním do startupov,

 • kúpou firmy.

Ako nakupovať dlhopisy, sme si ozrejmili v článku Hľadáte investičné príležitosti? Podielové fondy sú dobrým štartom do sveta investícií.

Skúsme to na vlastnú päsť

Nákup akcií firiem je skôr pre skúsenejších investorov, ktorí majú väčšie množstvo voľných prostriedkov a sú ochotní podstúpiť riziká. Zároveň tu však tiež platí, že môžeme investovať dlhodobo. Existuje zlaté pravidlo, že keď ceny akcií padajú a všetci predávajú, my nakupujme. Majme to na pamäti, i keď práve v tomto období nám to veľmi nepomôže.

Dnes je investovanie na burze dostupné každému, kto má voľné prostriedky. Ako nováčik môžeme využiť služby brokerskej spoločnosti. Skúsený odborník nám vysvetlí všetko potrebné. Zodpovie naše otázky, nasmeruje nás, ak nevieme, do čoho presne chceme investovať, prípadne nás upozorní, ak sme sa nerozhodli úplne správne. Potrebné je však počítať s províziou pre brokera.

Rozhodnutia podľa záujmov

Ak sa rozhodujeme, do akých akcií investovať, zamyslime sa nad tým, čo nás baví. Máme voľnočasový koníček? Napríklad technológie? Potom si vyberme akcie technologickej firmy. Ale pozor, ich ceny dnes ovplyvňuje doslova čokoľvek.

Napríklad majiteľ Tesly Elon Musk je známy tým, že na svojom Twitter účte zverejňuje vyhlásenia, ktoré často niečo naznačujú. A podľa toho sa hýbu ceny akcií tejto spoločnosti. Keď bol Elon Musk v podcaste Joe Rogana, kde fajčil marihuanu, veľa konzervatívnych investorov začalo akcie predávať a ich cena išla dole. Vplyvov na ceny akcií je obrovské množstvo a ľahšie sa zorientujeme, ak budeme investovať do niečoho, čomu sa venujeme dlhšie a baví nás to.

Aplikáciu vyberáme z pohodlia domova

Ak chceme investovať na vlastnú päsť, môžeme tak spraviť aj z pohodlia domova pomocou smartfónu, tabletu či počítača. Najznámejšie investičné aplikácie a stránky sú etoro.com, xtb.com, saxo.com alebo plus500.com. Na výber je, samozrejme, oveľa viac možností.

Dôležité je tiež, aby sme si pri výbere „tej správnej služby“ dali pozor na poplatky. Spoplatnené môže byť čokoľvek od prvotného vkladu, cez každý nákup alebo predaj, vedenie účtu až po rôzne poplatky brokerom. Výška poplatkov môže byť až na tej úrovni, že nám ukrojí väčšinu zo zarobených peňazí. Preto sa určite oplatí urobiť si poriadny prieskum, než sa definitívne rozhodneme.

Pri rozhodovaní môžu zavážiť aj drobnosti. Napríklad plus500.com nám v aplikácii pre smartfóny dá virtuálnych 40 000 dolárov, aby sme si na nečisto vyskúšali, ako nákup a predaj akcií funguje. A to predsa stojí za zváženie.

Uveríme projektom v začiatkoch?

Investovanie do startupov je veľmi lákavé, pretože peniaze môžeme zhodnotiť aj 10-násobne vo výhľade 3 až 5 rokov. Zároveň však ide o riskantnú investíciu, keďže štatisticky je skutočne úspešná len tretina startupov. Druhá tretina z nich dosiahne veľmi priemerné až nezaujímavé výsledky. No a tretia tretina startupov skrachuje.

Tento druh investovania je zvyčajne postavený na tom, že investor sa v oblasti, v ktorej startup pôsobí, vyzná. A to až do tej miery, že startupu, do ktorého investuje, dokáže pomôcť svojimi skúsenosťami a odbornými znalosťami, alebo mu môže sprostredkovať cenné kontakty na odborníkov.

Ak je investor gigant

Nákup celých firiem najčastejšie realizujú giganty, ktoré takýmto spôsobom získajú nové riešenie či produkt, ktorý môžu predávať pod vlastnou značkou, alebo vylepšiť riešenie, na ktorom práve pracujú.

Ako príklad môžeme uviesť kúpu spoločnosti FitBit technologickým gigantom Google z roku 2019. FitBit vyrába športové nositeľné inteligentné zariadenia, teda fitness náramky a športové hodinky. Google vďaka tejto investícii plánuje výrazne zlepšiť svoj operačný systém WearOS, ktorý je určený práve pre nositeľné zariadenia.

Kľúčové slová

logo
bike trails
Prečítajte si tiež:
30.9.2020 Magdaléna Švančarková

Umelá inteligencia, cloud a dátová analytika predstavujú konkurenčnú výhodu na trhu. Kedy ich začneme využívať viac?

Slovensko výrazne zaostáva v digitalizácii. Podniky využívajú iba základné informačné systémy. Stagnuje používanie dát a cloudu. Iba ...

29.9.2020 Robert Juriš

Martin Lancz: Myslím si, že investičná skupina Arca napokon skončí v konkurze

Slovenská investičná skupina Arca je v problémoch. Dlhuje investorom, ktorí vložili svoje financie do jej zmeniek či dlhopisov, dlhuje ...

29.9.2020 Redakcia FinReport

Čo potrebujete vedieť, aby vás podnikové dlhopisy nezradili podobne ako v prípade Arcy?

Podnikové dlhopisy patria medzi bežne využívané dlhové cenné papiere. Sú obľúbenou a často využívanou formou financovania firiem po ...

28.9.2020 Zuzana Mecková

Banky ponúkajú klientom pomoc s finančnými plánmi, hoci na to nemajú dostatočnú paletu produktov

Po tom, čo koronakríza zamávala s rozpočtami nie jednej slovenskej domácnosti, banky sa čoraz viac snažia angažovať vo vytváraní ...

27.9.2020 Redakcia FinReport

HDP Slovenska sa vráti na predkrízovú úroveň až v druhej polovici 2022

Ekonomiky štátov sa po pandémii koronavírusu začnú ozdravovať postupne a nerovnomerne. Podľa analýzy spoločnosti Euler Hermes by sa ...

27.9.2020 Redakcia FinReport

Na ekonomické dno sme si už zrejme siahli, ale na ružové okuliare je ešte priskoro

Dobrá správa pre slovenskú ekonomiku. Priemyselná produkcia sa síce ešte nevrátila na úroveň spred roka, ale už klesá miernejšie ako ...

26.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Známky sú zaujímavá alternatíva, ktorá dokáže vyvolať vášeň

Sú pomerne nenápadné, no sú v nich uložené miliardy, ktoré sa každoročne zhodnocujú. Investičné známky. Musíme však rozlišovať medzi ...

19.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Tvrdý alkohol uspokojí hneď niekoľko typov investorov

Rozumne investovať znamená rozumne si rozložiť investičné portfólio. Ak už máme nakúpené dlhopisy a akcie, a chceme diverzifikovať aj ...

12.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Šperky z vás môžu spraviť novodobých hľadačov pokladov

Nedávno sme si predstavili základy investovania do zlata a diamantov. Logicky by sme sa teda mohli pýtať, a čo šperky? Tiež sú investičnou ...

10.9.2020 Dominik Horváth

Koronakríza zrodila nový typ investora, ktorý si hovorí Robin Hood

Na akciových trhoch sa objavila nová skupina akcionárov, takzvaní Robinovia Hoodovia. Tento slangový názov je odvodený od spoločnosti ...

29.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Autá sú veľkým lákadlom, no uspejú len tí najostrieľanejší

Investovať do áut je dobrodružstvo plné zákrut, ktoré sú často nepredvídateľné. Ak k tejto jazde pridáme čistú lásku k vôni benzínu, ...

22.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Premeňte lásku k vínu na príjemné zhodnocovanie svojich peňazí

Mlieko starcov alebo nápoj bohov. Víno nemá lichotivé prívlastky len preto, že dokáže spríjemniť večer, rozšíriť paletu chutí už aj ...

15.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Diamanty sú večné, no treba pri nich zachovať rozvahu

Cena diamantu v snubnom prsteni má byť, podľa tradície, na úrovni troch mesačných platov budúceho ženícha. Pôvodne marketingový trik ...

8.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Podielové fondy sú dobrým štartom do sveta investícií

Snaha o lepšie zabezpečenie sa na dôchodok sa môže stať vynikajúcim impulzom, aby sme sa pustili do investovania. Musíme sa však vyznať. ...

1.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Kryptomeny vás pobláznia... alebo ich znenávidíte

Máte radi adrenalín a investovanie? Potom by sa do hľadáčika vášho záujmu mali dostať kryptomeny. Sú bláznivou jazdou výnosov a pádov, ...

25.7.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Zlato a vzácne kovy sú bezpečným prístavom

Možností, ako dlhodobo a bezpečne investovať voľné finančné prostriedky, je viacero. Jednu z najväčších istôt predstavujú drahé kovy, ...

5.7.2020 Redakcia FinReport

Emitenti majú zvýšený záujem o vydávanie cenných papierov

Centrálny depozitár cenných papierov SR dosiahol v roku 2019 historicky najvyšší zisk. Bol až o 40 percent vyšší ako zisk v roku 2018. ...

9.6.2020 Robert Juriš

Slovenskí investori spanikárili – namiesto nakupovania predávali

Koronavírus prevalcoval celý svet. Životy miliónov ľudí obrátil naruby. Zo dňa na deň vypol obrie ekonomiky a doľahol aj na finančné ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Za ľudí, SaS aj Sme rodina sú za úpravu trestov pri držbe marihuany, OĽaNO sa o tejto téme baviť nechce
 2. 2.
  Banky ponúkajú klientom pomoc s finančnými plánmi, hoci na to nemajú dostatočnú paletu produktov
 3. 3.
  Blíži sa koniec hotovosti a zostanú len digitálne meny? Zmena je možno bližšie, než si myslíme
 4. 4.
  Koronavírus má aj herec Milan Kňažko a jeho stav sa zhoršil
 5. 5.
  Martin Lancz: Myslím si, že investičná skupina Arca napokon skončí v konkurze