Druhý dôchodkový pilier sa mení, záujem sporiteľov oň rastie
Počet sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri priebežne rastie. Ku koncu septembra tohto roku ich bolo spolu 1 812 500. V porovnaní so začiatkom tohto roku je ich o takmer 46-tisíc viac. Pre dôchodkové správcovské spoločnosti je dobrou správou, že počet sporiteľov každým mesiacom kontinuálne stúpa a deje sa to pravdepodobne najmä kvôli zmenám, ktoré v tomto sporení na dôchodok práve prebiehajú.
Zdroj: Freepik
Presun úspor sa už začal
Už v polovici tohto roku začali dôchodkové správcovské spoločnosti s presunom úspor svojich sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri. Zmeny sa týkajú viac ako 700-tisíc sporiteľov.
Majetok pasívnych sporiteľov a tých, ktorí požiadali o vstup do predvolenej investičnej stratégie (PIS) do konca mája 2023, sa postupne prerozdeľuje medzi indexový akciový fond a garantovaný fond podľa veku každého sporiteľa.
Ak aktívny sporiteľ v druhom pilieri neprejavil vôľu vstúpiť do predvolenej investičnej stratégie a má o ňu záujem, ešte stále môže o vstup požiadať. Rozdiel je, že úspory mu budú presunuté naraz, nie postupne, ako je to u sporiteľov, ktorí o vstup požiadali do konca mája tohto roku.
Reakcia na nevýhodné sporenie
Presuny v dôchodkových fondoch sú reakciou na zmeny, ktoré v týchto fondoch odhlasovali poslanci parlamentu s platnosťou od roku 2013. Vtedajší presun úspor do garantovaných dôchodkových fondov a finančné straty z tohto rozhodnutia vyplývajúce, má eliminovať práve predvolená investičná stratégia, ktorú priniesla posledná legislatívna úprava z minulého roka.
Podstatou tejto zmeny je mať dôchodkové úspory zainvestované do rizikovejších, no zároveň do výnosnejších aktív. Do tejto stratégie sa od 1. júla 2023 postupne presúvajú úspory, ktoré doteraz ležali v dlhopisových a výrazne menej výnosných dôchodkových fondoch.
Ku koncu septembra 2023 sa podľa údajov Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) v predvolenej investičnej stratégii nachádzalo viac ako 617-tisíc sporiteľov a mimo nej bolo takmer 1,2 milióna sporiteľov. Spolu to predstavuje 1 812 500 sporiteľov. Hodnota majetku týchto sporiteľov v druhom pilieri k rovnakému dátumu dosiahla 13,187 miliardy eur.
Aké je načasovanie presunu úspor
Proces presúvania úspor je postupný, aby sa čo najviac znížilo investičné riziko. Postupným presunom sa minimalizuje riziko nevhodného načasovania a predaja za nevýhodnú cenu. Výsledkom bude zvýšenie majetku v závislosti od vývoja na finančných trhoch a od príspevkov sporiteľa.
Samotné presuny budú u rôznych dôchodkových správcovských spoločností, ktorými sú v druhom pilieri Kooperativa, Allianz, Uniqa, VÚB Generali a NN, trvať 25 až 34 mesiacov.
Poslanci opravili zákon
Potrebné je dodať, že poslanci Národnej rady SR počas tohtoročného leta opäť pozmenili zákon o druhom dôchodkovom pilieri. Rozhodli o posune výplatnej fázy druhého piliera, ktorá sa po novom napokon nezmení k 1. januáru 2024, ale až k 1. januáru 2025.
Mechanizmus vyplácania však nechali v pôvodnej podobe. Naďalej platí, že od dosiahnutia dôchodkového veku sa nasporená suma občana rozdelí na dve polovice. Jednu polovicu mu bude dôchodková spoločnosť vyplácať prostredníctvom takzvaného programového výberu, pričom druhá polovica sa bude naďalej priebežne zhodnocovať.
Dlhodobý programový výber bude vyplácaný počas strednej dĺžky dožitia, čo v súčasnosti predstavuje 8 rokov. Vyplácať sa bude z polovice nasporenej sumy raz mesačne. Po uplynutí ôsmich rokov dôchodková správcovská spoločnosť prevedie druhú polovicu nasporenej sumy do životnej poisťovne, ktorá bude sporiteľovi vyplácať doživotný dôchodok.
Ďalšie možné zdroje príjmu na dôchodku
Pre sporiteľov je dôležité si uvedomiť, že dva dôchodkové piliere (prvý a druhý dôchodkový pilier) na zabezpečenie dôstojného života na penzii nestačia. Pre zvýšenie príjmov na dôchodku je vhodné zapojiť aj ďalšie tri finančné nástroje, ako napríklad doplnkové dôchodkové sporenie v podobe tretieho dôchodkového piliera, individuálne investičné schémy a tiež niektoré ďalšie sporiace či investičné produkty nachádzajúce sa na finančnom trhu.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.„Nebudeme ticho“ sa opäť ozývalo námestím v Poprade. Po 22-krát sa konalo zhromaždenie, ktoré reaguje na súčasné politické a spoločenské dianie
- 2.Daň z finančných transakcií je realitou. Čo to prinesie v praxi?
- 3.V niektorých bankách odíde platba ako okamžitá, len ak ju tak označíte
- 4.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 5.Štátne dlhopisy: Od tisíc eur a s približne 3-percentným úrokom