Druhý dôchodkový pilier čaká rok zmien. Na rozhodnutie sa bude čas do konca mája
Objem majetku sporiteľov v druhom pilieri ku koncu roka 2022 dosiahol 11 753 945 924 eur, pričom na budúce dôchodky si takto sporí viac ako 60 % pracujúcej populácie na Slovensku. Minulý rok preň priniesol zásadné legislatívne zmeny, ktoré sa v tomto roku postupne začnú prejavovať v praxi.

Foto: Shutterstock
Klesli všetky fondy
„Finančné trhy v roku 2022 negatívne ovplyvnila rastúca inflácia aj vojenský konflikt na Ukrajine. Pokles preto zaznamenali garantované aj negarantované dôchodkové fondy,“ komentuje uplynulý rok predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) Miroslav Kotov.
„Striedanie dobrých a zlých období patrí medzi zákonitosti finančných trhov, a tak ako dobré ani zlé obdobia nie sú večné a sporenie na dôchodok sa vyznačuje dlhodobým horizontom zhodnotenia,“ uvádza ďalej.
Počet sporiteľov, ktorí vstúpili do druhého piliera, medziročne mierne rástol. Ku koncu novembra 2022 si na dôchodky v piatich správcovských spoločnostiach sporilo 1 753 685 ľudí. Rozloženie úspor je v pomere 59 ku 41 % v prospech garantovaných dôchodkových fondov.
Aké zmeny čakajú druhý dôchodkový pilier v roku 2023
Po takmer dvoch desiatkach rokov prejde druhý pilier v roku 2023 zásadnou reformou. Kľúčovými zmenami sú zavedenie predvolenej investičnej stratégie, automatický vstup do druhého piliera a poplatky za správu úspor. Pri odchode do dôchodku platia individuálne garancie, výška príspevkov je zmrazená na dva roky, ruší sa administratívna bariéra na prestup medzi DSS. Mení sa aj výplatná fáza dôchodkov z druhého piliera, tu je však účinnosť posunutá až na január 2024.
Nastane čas rozhodnutí
„Vplyv zmien na rozloženie dôchodkových úspor budú správcovia úspor komunikovať sporiteľom v priebehu februára 2022. Záleží nám na tom, aby to bolo konkrétne a zrozumiteľné,“ vysvetľuje M. Kotov s tým, že sporiteľ bude mať čas na rozhodnutie do konca mája tohto roku.
Povinné odvody sporiteľov v druhom pilieri sa v roku 2023 rozdeľujú v pomere 12,5 % na účet Sociálnej poisťovne a 5,5 % na súkromný účet sporiteľa v DSS.
Pre sporiteľov, ktorí odchádzajú do dôchodku z druhého piliera od 1. januára 2023, platia individuálne garancie v dlhopisových fondoch. Garančný mechanizmus znamená, že keď sporiteľ požiada o dôchodok z druhého piliera, bude mať na účte v dlhopisovom fonde garantovaný minimálne rovnaký objem úspor, aký tam vložil alebo previedol z povinných odvodov.
Zároveň sa v druhom pilieri ruší poplatok za vedenie účtu aj výkonnostné poplatky vo všetkých fondoch. Poplatok za správu bude 0,45 % ročne a v ďalších rokoch bude klesať.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 2.Alkohol za volantom môže vyjsť vodiča aj na 100-tisíc eur
- 3.EÚ vlani vyviezla cibuľky kvetov za 100,6 milióna eur. Lídrom v tomto obchode je Holandsko
- 4.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 5.Pohonné látky sú opäť drahšie ako pred týždňom či dvoma