Dôchodkové piliere majú za sebou úspešný rok. Ten aktuálny je zatiaľ prepadák
Po úspešnom roku 2021, keď sa nasporená suma v druhom pilieri vyšplhala takmer na 12 miliárd eur, prišiel v prvých mesiacoch roka 2022 výrazný pokles. Niektoré dôchodkové fondy sa prepadli o viac ako 13 %. Najväčší pokles zaznamenali fondy v druhom pilieri.
Foto: Shutterstock
Prekvapivý prepad druhého piliera
Minulý rok bol pre druhý pilier veľmi úspešný. K 31. decembru 2021 predstavovala hodnota majetku sporiteľov 11,96 miliardy eur. Začiatkom roka 2022 sa však všetko zmenilo a nastal výrazný pokles. Ku koncu marca 2022 bola hodnota majetku sporiteľov v druhom fonde o 0,2 miliardy eur nižšia.
Najväčší prepad zaznamenal akciový negarantovaný dôchodkový fond 365.life, ktorého hodnota sa od začiatku roka 2022 znížila o 13,05 %. Hneď po ňom nasledoval akciový negarantovaný dôchodkový fond Dynamika od DSS NN so znížením 6,52 % a zmiešaný negarantovaný fond Harmónia od DSS NN s prepadom 6,10 %. Na druhej strane, najlepšie sa darilo akciovému fondu Progres od Allianz DSS, ktorý poklesol len o 2,80 %.
Z garantovaných dôchodkových fondov zaznamenal najväčší prepad v hodnote 6,30 % dlhopisový fond Klasik od DSS VÚB Generali. Hneď za ním nasledoval dlhopisový fond Solid od DSS NN s prepadom 5,20 %. Najmenší pokles zaznamenal dlhopisový fond od Uniqa DSS s poklesom 1,75 %.
V treťom pilieri nebol pokles taký viditeľný
Veľmi podobne, no s menej výrazným poklesom, je na tom aj tretí pilier. Koncom roka 2021 jeho hodnota predstavovala 3,07 miliardy eur. Na konci marca 2022 to však už bolo „len“ 2,99 miliardy eur.
Prvé tri mesiace roka 2022 sa najmenej darilo príspevkovému doplnkovému dôchodkovému fondu Stabilita s prepadom 6,81 % a rastovému príspevkovému doplnkovému fondu od NN Tatry s poklesom 6,54 %.
Najnižší pokles v hodnote 0,06 % zaznamenal príspevkový fond Comfort life 2020 od DDS Tatra banky. Hneď za ním sa nachádza príspevkový fond Comfort life 2030 s poklesom len 0,53 %.
„Od začiatku roka sme zaznamenali určitý pokles vo všetkých doplnkových dôchodkových fondoch od konzervatívnych a zmiešaných, ktoré poklesli v priemere o 3,7 %, až po indexové s priemerným poklesom približne 4,1 %,“ tvrdí prezident Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností (ADDS) Martin Višňovský.
Minulý rok bol pre dôchodkové fondy lepší
V roku 2021 sa v rámci negarantovaných fondov darilo najmä indexovým fondom. Najvyššie zhodnotenie o 28,73 % dosiahol indexový negarantovaný dôchodkový fond spravovaný VÚB Generali. Tesne za ním, so zhodnotením o 28,58 %, sa nachádzal indexový negarantovaný dôchodkový fond Index Global NN.
Presne naopak na tom boli garantované fondy, ktoré klesali. Najviac o 3,95 % klesol dlhopisový fond 365.life, najmenej o 0,18 % dlhopisový fond Klasik.
Vlani bol na tom dobre aj tretí pilier, v rámci ktorého sa najviac darilo indexovému globálnemu fondu DDS Uniqa s ročným zhodnotením 22,78 %. Podobne bol na tom indexový príspevkový fond DDS NN Tatry – Sympatia so zhodnotením 18,32 % a indexový príspevkový doplnkový dôchodkový fond DDS Stabilita so zhodnotením 17,32 %.
Dôvodov tohtoročného poklesu je niekoľko
Príčina poklesu fondov nie je len jedna. Podľa Martina Visňovského je za tým nielen invázia Ruska na Ukrajinu, ale aj aktuálny vývoj na finančných trhoch: „Dôvodom aktuálneho vývoja na finančných trhoch sú jednak úrokové sadzby, ktoré začali rásť, a to malo negatívny vplyv na hodnoty dlhopisových aktív. Následne invázia Ruska na Ukrajinu zneistila investorov v súvislosti s potenciálnymi vplyvmi vojnového konfliktu na zvyšok sveta.“
Podľa Mariána Búlika z OVB Allfinanz Slovensko za poklesy môžu aj pretrvávajúce následky pandémie koronavírusu: „Dôvodom poklesu trhov sú ešte stále pretrvávajúce následky pandémie v podobe obmedzení pohybu surovín a tovarov, ktoré zhoršil nedostatok a silný nárast cien energií, a tiež začiatok utesňovania menovej politiky kľúčových ekonomických veľmocí na čele s USA. To všetko vyvolalo na trhoch logickú korekciu, ktorú vo výsledkoch reflektuje aj vývoj dôchodkových fondov druhého piliera.“
Ako sa zachovať pri poklese fondov
Výrazné poklesy spôsobujú, že sporitelia začínajú premýšľať nad tým, či svoje financie nepresunú niekam inam. Rýchle rozhodnutia v panike však nie sú najlepšie. Celú situáciu je preto dôležité prehodnotiť a zvážiť. Pri zmene investičnej stratégie je dobré poradiť sa s odborníkom.
Slavomír Molnár z Prosight Slovensko odporúča stratégiu nemeniť. „V žiadnom prípade neodporúčam meniť kvôli krátkodobému prepadu dlhodobú stratégiu. Všetkým sporiteľom do veku 45 rokov odporúčam nastaviť 100 % do indexového fondu a vôbec nesledovať vývoj dôchodkových fondov ovplyvnený bezprecedentnou situáciou na trhu – očakávaným zvyšovaním sadzieb ECB, vysokou infláciou a vojnovým konfliktom na Ukrajine. Moje odporúčanie skôr znie, aby si sporitelia skontrolovali, či vôbec sú v indexovom fonde, pretože ešte viac ako polovica sporiteľov investuje svoje peniaze cez dlhopisové fondy, ktorých priemerná výkonnosť je len približne 1,5 %.“
V dôchodkových spoločnostiach si sporitelia vyberajú z troch typov fondov:
- rastový
- vyvážený
- konzervatívny
Ako si vybrať ten správny fond
Rastový fond je najrizikovejší, no môže byť najvýnosnejší. Do akcií je možné investovať až 80 % majetku. Vyvážený fond je menej rizikový, pretože do akcií môže investovať do 50 % majetku. Zvyšných 50 %, prípadne viac, sa musí investovať do dlhopisov. Konzervatívny dôchodkový fond je najmenej rizikový, pretože až 80 % majetku sa investuje do bezpečných dlhopisov.
Voľba dôchodkových fondov sa odvíja od viacerých faktorov. Najdôležitejší je vek. Investovanie a sporenie je dlhodobé. Vo všeobecnosti platí, že mladší sporitelia môžu vyskúšať aj rizikové fondy, pretože krátkodobá strata by nemala sporenie príliš narušiť. Starší sporitelia by mali zvoliť skôr konzervatívnejšie fondy.
Pavel Škriniar zo Swiss Life Select radí: „Hodnoty dôchodkových jednotiek budú určite rozkolísané, a tak to má byť. Majú odzrkadľovať situáciu na finančnom trhu. Nie je podstatné riešiť ročné výnosy, nevyhnutné je riešiť výnos dosiahnutý za desiatky rokov sporenia. Výnos má byť nielen kladný, ale predovšetkým vyšší ako je inflácia. V opačnom prípade odkladanie peňazí nedáva zmysel.“
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Spotrebné úvery: Záujem o ne zvyšuje očakávané zdražovanie
- 4.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 5.Prieskum: Až dve tretiny Slovákov uprednostňujú digitálne platby