Dôchodkové fondy majú za sebou katastrofálny rok, všetky skončili v červených číslach
Dôchodkové fondy na Slovensku majú za sebou dva diametrálne odlišné roky. Kým v roku 2021 si pripísali rekordné zisky, v práve skončenom roku, naopak, zaznamenali rekordné straty. Občania, ktorí sledujú stav svojho účtu, v súčasnosti naozaj nemôžu byť spokojní. Utešiť sa môžu len faktom, že investovanie, vrátane toho dôchodkového, nie je behom na krátku trať, a teda že súčasné straty nie sú definitívne a že sa môžu vykompenzovať v nasledujúcich rokoch.

Foto: Shutterstock
Podľa údajov Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) skončili v roku 2022 všetky fondy – garantované, indexované aj akciové v strate. Inak povedané, hodnota dôchodkovej jednotky každého z nich bola nižšia ako na začiatku roku.
Garantované fondy
Asociácia v rámci svojich týždenných prehľadov konštatuje, že všetkých päť garantovaných, teda dlhopisových fondov počas roka 2022 (k 30. decembru 2022), respektíve od jeho začiatku, zaznamenalo stratu. Najhoršie na tom bol dôchodkový fond Solid od DSS NN, ktorý vygeneroval stratu –9,77 %. Naopak, „najlepšie“ sa darilo Dlhopisovému garantovanému fondu od DSS Uniqa, ktorý ukončil rok so stratou –3,97 %.
Pre sporiteľov je dobrou správou, že všetkých päť dlhopisových garantovaných dôchodkových fondov je od svojho vzniku v zisku. Najnižší na úrovni +1,14 % vyprodukoval už spomenutý Solid, najvyšší vo výške +1,71 % vygeneroval fond 365.life patriaci rovnomennej správcovskej spoločnosti.
V garantovaných fondoch je takmer 7 miliárd eur
Čistá hodnota majetku v garantovaných dôchodkových fondoch ku koncu roku 2022 predstavovala 6,939 miliardy eur. Najviac finančných prostriedkov je sústredených v dlhopisovom garantovanom fonde Garant od Allianz – Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti.
Negarantované fondy
Ešte horšie skončil uplynulý rok pre negarantované fondy. Suverénne najhorší výsledok dosiahol Akciový negarantovaný dôchodkový fond 365.life, ktorého strata sa v roku 2022 vyšplhala na –27,7 %. Strata ostatných negarantovaných fondov sa pohybovala v rozpätí od niečo viac ako –10 % do takmer –17 %. Najlepší výsledok napokon dosiahol Akciový negarantovaný fond DSS Uniqa so stratou –10,86 %.
Aj v tomto prípade platí, že kompletná dvanástka negarantovaných dôchodkových fondov, teda všetky bez výnimky, je od svojho vzniku v zisku. Tu je rozpätie aj zhodnotenie vkladov zaujímavejšie ako v prípade garantovaných fondov. Najmenšie zhodnotenie na úrovni +0,05 % dosiahol 365.life a najvyššie Indexový negarantovaný fond od DSS Uniqa na úrovni až +9,11 %.
Spomedzi negarantovaných fondov sa dlhodobo najlepšie darí indexovým fondom, ktoré kopírujú burzové indexy. V konečnom účtovaní sú úspešnejšie ako tie akciové, ktoré spravujú portfólioví investiční manažéri.
V negarantovaných fondoch sa nachádza necelých 5 miliárd eur
Čistá hodnota majetku v negarantovaných dôchodkových fondoch ku koncu roku 2022 predstavovala viac ako 4,814 miliardy eur. Investori najviac dôverujú Akciovému negarantovanému fondu Progres od Allianz – Slovenskej DSS a Indexovému negarantovanému fondu od DSS Uniqa. V oboch sa doteraz naakumulovala viac ako miliarda eur.
Doplnkové dôchodkové poistenie
Aj tretí pilier, ako doplnkové dôchodkové poistenie, má za sebou neúspešný rok. Straty sa pohybujú v rozpätí od takmer 4 % do 17 %. Najmenšie mínus v tomto roku vyprodukovali Dôchodkový výplatný fond Doplnkovej dôchodkovej spoločnosti Tatra banky (–4,27 %), respektíve Príspevkový fond Comfort life 2020 rovnakej DDS.
Na opačnom póle sa nachádzajú Stabilita indexový príspevkový dôchodkový fond DDS Stabilita (–18,07 %) a Rastový príspevkový fond DDS NN Tatry – Sympatia (–16,87 %).
V doplnkových fondoch sa nachádzajú takmer 3 miliardy eur
Momentálne sú v doplnkových dôchodkových fondoch naakumulované takmer 3 miliardy eur. V polovici augusta 2022 sa dokonca v rámci tohto dobrovoľného sporenia na dôchodok podarilo trojmiliardovú hranicu aj o niečo prekročiť. Aktuálne k 30. decembru 2022 predstavuje hodnota majetku sporiteľov 2,927 miliardy eur.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Budúcnosť: Umelá inteligencia sa postará o personalizované učenie a technológie o manuálnu prácu
- 2.Krádeže identity firiem pribúdajú. Ako predchádzať problémom?
- 3.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 4.Zimný čas sa mení na letný, hlavným cieľom jeho zavedenia bolo aj šetrenie energie
- 5.Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov