Dôchodková reforma: Správcovia úspor nesúhlasia so zrušením odplát pre DSS
Po osemnástich rokoch od vzniku druhého piliera prišiel návrh novelizácie zákona, ktorá sa významne podpíše na budúcnosti občanov Slovenska. Na svoj budúci dôchodok si v kapitalizačnom pilieri sporí vyše 1,7 milióna ľudí, pričom objem nasporeného majetku je k začiatku mája 2022 približne 11,45 miliardy eur.
Foto: Shutterstock
Obavy z presunu majetku sporiteľov
„Očakávame, že výsledkom novelizácie zákona o druhom pilieri bude priestor na zhodnotenie úspor budúcich dôchodcov, stabilita systému a motivujúce podmienky pre všetkých účastníkov,“ uvádza predseda predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (DSS) Miroslav Kotov.
Podľa jeho slov je však stále priestor na zlepšenie návrhu Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR. V tejto súvislosti vymenoval päť základných tém – presun sporiteľov, garancie, predvolenú stratégiu, výplatnú fázu a poplatky.
„Rozhodne podporujeme snahu rezortu práce o presun sporiteľov do negarantovaných fondov, myšlienku predvolenej investičnej stratégie a dlhodobú výplatu dávok. Upozorňujeme však na to, že pravidlá presunu majetku sporiteľov v objeme 3,3 miliardy eur považujeme za nedostatočné. Transparentnou formuláciou pravidiel musíme predísť ohrozeniam vo forme sťažností, súdnych sporov a regulatórnych konaní voči DSS aj štátu,“ zdôraznil ďalej.
Potenciál pre vyššie zhodnotenie úspor
Predpokladom ďalšieho zvýšenia výnosov v druhom pilieri je podľa jeho slov úprava garancií. Súčasný mechanizmus garancií čoraz vážnejšie obmedzuje správcov v investovaní, pretože nepočítal s tým, že úroky sa môžu dlhodobo držať na nulových či dokonca záporných úrovniach. Garancie tak, ako sú nastavené, sú neadresné a dostatočne nechránia sporiteľov vo výplatnej fáze.
Sporenie v indexových a akciových fondoch má podľa zástupcov dôchodkových správcovských spoločností z dlhodobého hľadiska potenciál pre vyššie zhodnotenie úspor. Vzhľadom na skúsenosti sa však správcovia prikláňajú k návrhu, aby sa úspory začali presúvať do garantovaných fondov až od 52. roku sporiteľa – tak, ako je to v súčasnosti, a nie od 45. roku, ako navrhuje novela zákona.
DSS súhlasia s princípom life-cycling v sporiacej aj výplatnej fáze. Podľa nich tento princíp predstavuje transfer skúseností z finančného trhu do zákona, a preto správcovia úspor predpokladajú, že o oboch fázach a precizovaní mechanizmu bude ešte profesionálna diskusia všetkých zúčastnených strán.
DSS sa obávajú likvidačných následkov
Ako sa dalo predpokladať, zástupcovia piatich správcovských spoločností na Slovensku sa zásadne ohradili proti zrušeniu odplaty za vedenie účtu a odplaty za zhodnotenie v pasívnych fondoch. Podľa nich by to predstavovalo okamžitý a dramatický dosah na hospodárenie spoločností.
Argumentujú tiež tvrdením, že sporenie v druhom pilieri patrí medzi najlacnejšie sporiace schémy. „Súbeh poklesu príjmov a zvýšenia administratívnych a prevádzkových nákladov môže mať v krajnom prípade až likvidačné následky,“ dodávajú.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra
- 2.Martin Lancz: Myslím si, že investičná skupina Arca napokon skončí v konkurze
- 3.Až 60 % percent Slovákov si v investíciách neverí. Čo nám robí najväčšie problémy?
- 4.V druhom dôchodkovom pilieri za pol roka pribudlo takmer 30-tisíc nových sporiteľov
- 5.Českú novinárku vyšetrujú pre reportáže o sektách, za jedno hnutie agitovala aj slovenská prokurátorka