Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Dôchodková reforma má odstrániť diskrimináciu a zvýšiť výnosy. Aké riziká so sebou prináša?

Roland Régely Investovanie
SK
EN
Poslať

Odborníci na poistenie sa zhodujú, že súčasný dôchodkový systém na Slovensku nie je dlhodobo udržateľný. Našim budúcim penziám podľa nich najviac ublížili populistické rozhodnutia politikov v minulosti a nejasná vízia do budúcnosti. Teraz má pomôcť zabezpečiť dôstojný život v starobe najmä súkromný sektor. Reforma však naráža na množstvo pripomienok a nie je tiež jasné, či „prejde“ cez koaličné rozhovory.

image

Foto: Shutterstock

Zmena je nevyhnutná

Na Slovensku síce zatiaľ neexistuje konsenzus na konkrétnej podobe dôchodkovej reformy, no zmenu si prajú takmer všetky inštitúcie, ktoré k tejto téme majú čo povedať. Už dnes je zrejmé, že ide o „časovanú bombu“ a zmena zákona je potrebná v čo možno najkratšom čase.

V súčasnosti totiž na dvadsaťštyri dôchodcov pracuje približne sto ľudí a demografický vývoj na Slovensku hovorí, že to v budúcnosti bude naopak. V roku 2070 by mohlo podľa výpočtov približne päťdesiatsedem zamestnancov zarábať na sto penzistov.

Napokon aj táto predikcia spolu s rastúcim deficitom HDP prispeli k tomu, že sa dôchodková reforma dostala do programového vyhlásenia súčasnej vlády. Novely zákonov, ktoré spadajú pod reformu dôchodkov, sú aktuálne v prípravnom procese, a preto sa posledný štvrťrok tohto roka bude niesť aj v znamení príprav dôchodkovej reformy. 

Navrhované zmeny v dôchodkoch

1) Naviazať odchod do penzie na strednú dĺžku života (v I. pilieri).

2) Zaviesť takzvaný rodičovský bonus (5 % z hrubej mzdy).

3) Umožniť odchod na dôchodok na základe odpracovaných rokov.

4) Spomaliť rast novopriznaných dôchodkov (rast dôchodkovej hodnoty  ADH o 95 % rastu priemernej mzdy).

Štát chce zlepšiť udržateľnosť

Nová legislatívna úprava zákona dôchodkového systému chce seniorom garantovať dôstojnejší život v starobe, má odstrániť existujúcu diskrimináciu a môže pomôcť zvýšiť výnosy z dôchodkových fondov. 

Štát chce po novom presadiť stratégiu, že čím ste mladší, tým rizikovejšie budú vaše úspory investované. Vďaka tomu môže sporiteľ prísť za mlada k vyšším výnosom a zaujímavejšiemu zhodnoteniu úspor. Naopak, čím je občan starší, tým viac budú jeho dôchodkové úspory pod ochranou. Presunú sa totiž do konzervatívnejších fondov.

Rezort práce chce zaviesť aj takzvané prechodné obdobie, v ktorom DSS-ka presunie finančné prostriedky sporiteľa tak, aby mal z pohľadu predvolebnej sporiacej stratégie správny mix.

Vládna koalícia chcela zmeny spočiatku zakotviť do ústavného zákona, no z tohto plánu napokon vzišlo. Politická vôľa síce nechýbala, no rozdielne názory na smerovanie dôchodkov napokon spôsobili, že namiesto jedného ústavného zákona vláda plánuje tri úpravy „obyčajných“ zákonov

To kritizuje aj predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ján Tóth. Podľa neho práve úspory, ktoré zlepšujú dlhodobú udržateľnosť, nabiehajú veľmi pomaly, a to, čo zhoršuje deficit, je okamžite realizované. Ústavné zmeny by podľa neho mohli pomôcť priniesť stabilné zmeny.

Dôchodková reforma: Ktoré zákony chcú zmeniť?

  • I. pilier: novela zákona o sociálnom poistení.
  • II. pilier: novela zákona o starobnom dôchodkovom poistení.
  • III. pilier: zákon o osobnom dôchodkovom produkte.

Druhý pilier = obľúbená hračka politikov

Terčom kritiky je druhý pilier, v ktorom majú sporitelia aktuálne našetrených viac ako 11 miliárd eur. Odborníci vytýkajú bývalým vládnym garnitúram, že niekoľkokrát nepremyslene zasiahli do dôchodkových systémov. Ak by k týmto drastickým úpravám nedošlo, mohli mať sporitelia v druhom pilieri približne o 3 miliardy eur viac.

Môže za to manéver, ktorý vláda v roku 2013 urobila na viac ako 1,3 milióna sporiteľoch. Tí boli presunutí do garantovaných dlhopisových fondov, ktoré sú konzervatívne, a dnes podľa odborníkov z fóra prakticky nič nezarábajú. 

Podľa predsedu predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Miroslava Kotova sa aktuálne v druhom pilieri nachádza približne 940-tisíc sporiteľov a len niekoľko desiatok tisíc je ich tam vedome.

Vláda chce problém vyriešiť zavedením predvolenej investičnej stratégie, čomu sa zaviazala aj pri schválení takzvaného plánu obnovy a odolnosti SR. Napokon ide aj o odporúčanie Európskej komisie. Ďalšími opatreniami má byť automatický vstup do druhého piliera, no s možnosťou výstupu a tiež má dôjsť k úprave výplatnej fázy. Predmetom diskusií odborníkov na dôchodky bude najbližšie týždne aj presun sporiteľov z dlhopisových fondov do indexových, ktorý by mal trvať tri až päť rokov.

Zmeny predstavia do konca roka

Viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor v rámci diskusie na nedávnej odbornej konferencii na tému dôchodky k druhému dôchodkovému pilieru poznamenal, že pokiaľ boli sporitelia v minulosti premiestnení bez ich vedomia, bude ich možné voľnejšie presunúť do iných stratégií. Ak si zmenu vybrali sami, štát by im podľa neho mal vysvetliť, že prvý pilier čakajú škrty a pre druhý pilier treba zvoliť vhodnú stratégiu.

Štátny tajomník ministerstva Boris Ažaltovič si myslí, že rezort predstaví kompletné zmeny do konca roka. Má ísť ešte napríklad o riešenia pre budúcich penzistov, ktorí si nesporia vzhľadom na svoj vek v správnom type dôchodkových fondov, a zrušiť chcú aj dobrovoľné príspevky v druhom dôchodkovom pilieri, pretože ich využilo len mizivé percento ľudí.

Záujem o dôchodky je rekordne vysoký

Počet žiadateľov o penziu v poslednom období významne narastá. V prvom kvartáli roku 2021 zaznamenala Sociálna poisťovňa obrovský nárast žiadostí o dôchodky. Evidovala ich viac ako 35-tisíc a tento trend pokračoval aj v druhom kvartáli, keď ich prišlo viac ako 36-tisíc. Celkovo počet žiadostí o dôchodkové dávky za prvý polrok tohto roku oproti rovnakému obdobiu v roku 2020 medziročne vzrástol o viac ako 33 %. Kým v prvom polroku 2020 evidovala Sociálna poisťovňa 53 373 doručených žiadostí o dôchodok, v 1. polroku 2021 ich bolo až 71 184.

Kľúčom k úspechu je tretí pilier

Demografia Slovenska ukazuje, že takzvané povinné dôchodkové poistenie, teda prvý a druhý pilier, nemusia byť pre budúcich penzistov dostačujúce. Práve preto sa viacerí odborníci zhodujú na tom, že v budúcnosti môže byť omnoho dôležitejšie doplnkové dôchodkové sporenie, teda tretí pilier alebo investovanie do akciových fondov.

Generálna riaditeľka sekcie sociál­neho poistenia a dôchodkového sporenia ministerstva práce Jana Kolesárová Polakovičová uviedla, že situácia v treťom pilieri je alarmujúca a priemerná nasporená suma na jedného človeka je extrémne nízka, len necelých tritisíc eur. Podľa riaditeľky táto suma nedokáže zmysluplne zabezpečiť doplnkový príjem na dôchodok.

Na starobu si touto formou dnes dobrovoľne sporí takmer 900-tisíc Slovákov, čo je však len 32 % aktívnej populácie. Toto číslo by ministerstvo práce chcelo v nasledujúcom období zmeniť. Do tretieho piliera plánuje sporiteľov prilákať rôznymi novinkami. Chce zaviesť prémiu a pridá konkurenciu štyrom doplnkovým dôchodkovým spoločnostiam, ktoré dnes poistné produkty ponúkajú. 

Inšpirácia z Česka

Štát očakáva, že za dva roky pribudne v treťom pilieri viac ako 150-tisíc sporiteľov. Ľudí chce motivovať zavedením finančnej prémie, ako to urobili v susednom Česku. Prémia podľa rezortu práce pomohla zvýšiť objem prostriedkov aj počet sporiteľov. Predpokladá sa, že zavedenie prémie 60 až 100 eur ročne bude motivovať ľudí, aby si začali sporiť v treťom pilieri, alebo aby si zvýšili príspevok v treťom pilieri.

Návrh zmien má stovky pripomienok

Návrh zákona o treťom pilieri bezprostredne po predstavení verejnosti dostal stovky pripomienok. Odborníci tvrdia, že neprinesie stabilitu a, naopak, pridá administratívnu záťaž. „Treba spraviť zmeny, ale v tom existujúcom systéme,“ hovorí viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Rastislav Machunka. 

Štátny tajomník B. Ažaltovič zase tvrdí, že očakával, že „DDS-ky, ktoré dostanú konkurenciu, z toho nebudú nadšené“. Doplnil však, že pri III. pilieri Slovensko netlačí čas, preto je veľa priestoru na vylepšovanie návrhu.

Sporenie na dôchodok ponúknu aj banky

Nariadenie Európskej únie o takzvanom paneurópskom dôchodkovom produkte hovorí, že sporiteľ si môže uložiť finančné prostriedky v treťom pilieri vo všetkých spoločnostiach, ktoré sú regulované európskou legislatívou a sú pod dohľadom príslušnej národnej banky. Vláda chce túto novinku zahrnúť do zákona o osobnom dôchodkovom produkte.

Na Slovensku by tak mohli produkty tretieho piliera ponúkať všetky inštitúcie, ktoré existujú na základe európskej legislatívy – banky, poisťovne, obchodníci s cennými papiermi, správcovské spoločnosti a doplnkové dôchodkové spoločnosti. Sporitelia budú môcť zmeniť spoločnosť a produkt bude raz ročne a bez poplatku. Dohľad nad správcami bude vykonávať NBS.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
7.6.2023 Robert Juriš

Národná banka Slovenska poslala poisťovňu Novis do likvidácie, tá sa plánuje súdiť

Národná banka Slovenska (NBS) odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis so sídlom v Bratislave. Rozhodnutie ...

7.6.2023 Redakcia FinReport

Nízkopríjmové domácnosti sa dočkajú inflačnej pomoci, potravinových balíčkov či dotácie na stravu

Rezort práce pokračuje v pomoci občanom a kompenzuje im tak rast životných nákladov. Len v máji poskytli úrady práce dotáciu na stravu pre ...

7.6.2023 Robert Juriš

Počet dokončených bytov síce stúpol, no zároveň klesol počet tých, ktorých výstavba sa práve začala

Pre slovenský trh s bytmi je charakteristické, že dopyt po novom alebo vlastnom bývaní je vyšší ako ponuka, a to platí dlhodobo. Preto ...

7.6.2023 Zuzana Fryč

Takto sa od 1. júla 2023 zvýšia penzie dôchodcom podľa počtu odpracovaných rokov

Už onedlho, od 1. júla 2023, vstúpi do účinnosti novela zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej sa zvýši priemerný starobný dôchodok ...

7.6.2023 Redakcia FinReport

Vatikánska banka vlani dosiahla zisk takmer 30 miliónov eur

Bankám sa v minulom roku vo všeobecnosti darilo dobre, vatikánsku banku nevynímajúc. Svoj zisk v porovnaní s rokom 2021 dokázal tento ...

6.6.2023 Robert Juriš

Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie

Národná banka Slovenska rozhodnutím z 1. júna 2023 odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis so sídlom v ...

5.6.2023 Redakcia FinReport

Pätica spoločností vydáva dlhopisy za desiatky miliónov eur

Hneď niekoľko spoločností v týchto dňoch vydáva dlhopisy v objeme niekoľkých desiatok až stoviek miliónov dolárov. Medzi nimi napríklad ...

2.6.2023 Redakcia FinReport

Slovensko si prostredníctvom emisie 10-ročných dlhopisov požičalo 2 miliardy dolárov

Slovenská republika vydáva emisiu 10-ročných dlhopisov v celkovej hodnote 2 miliardy eur. Podľa informácie Agentúry pre riadenie dlhu a ...

30.5.2023 Eva Sadovská

Slovenský investor dosiahol od roku 2017 kumulovaný výnos 13,3 %, no na infláciu to nestačí

Na Slovensku sme už vyše roka svedkami prudkého cenového rastu. Inflácia vlani dosiahla 12,8 %, pričom na prelome rokov 2022 a 2023 sa štyri ...

24.5.2023 Redakcia FinReport

Akciám európskych firiem sa darí lepšie ako akciám amerických spoločností

Európske akcie tento rok vzrástli o 14 %, kým hodnota amerických sa zvýšila „len“ o 8,5 %. Nebyť rozruchu okolo projektu a využitia ...

23.5.2023 Redakcia FinReport

Kremnická mincovňa vyrazí ďalšie dve zberateľské euromince – striebornú aj mosadznú

Národná banka Slovenska pripravuje vydanie ďalších dvoch zberateľských euromincí. Prvou je strieborná eurominca v nominálnej hodnote 20 ...

22.5.2023 Redakcia FinReport

Blackstone zaplatila za kúpu Medzinárodného gemologického inštitútu vyše pol miliardy dolárov

Investičná spoločnosť Blackstone zo Spojených štátov kúpila Medzinárodný gemologický inštitút (International Gemological Istitute – ...

19.5.2023 Martin Jamnický

Dôchodkové úspory v druhom pilieri sa budú presúvať 25 až 34 mesiacov

Prvého júla tohto roka sa začnú presúvať úspory občanov v rámci druhého dôchodkového piliera. Túto zmenu schválili poslanci parlamentu ...

18.5.2023 Redakcia FinReport

Najstarší takmer kompletný rukopis hebrejskej biblie vydražili za 38,1 milióna dolárov

Kniha je stará viac ako 1 100 rokov. Codex Sassoon predstavuje takmer kompletný rukopis hebrejskej biblie, ktorý sa 17. mája tohto roku podarilo ...

17.5.2023 Redakcia FinReport

NBS dnes začala s predajom ďalšej striebornej zberateľskej desaťeurovky

Národná banka Slovenska začala predávať striebornú zberateľskú euromincu v nominálnej hodnote 10 eur. Motívom tejto mince je sté výročie ...

16.5.2023 Ján Sípos

Rekordnú aukciu šperkov v Christie´s za 156 miliónov dolárov sprevádzali protesty

Mala to byť aukcia, ktorá sa zapíše do histórie prekonaním rekordu, nakoniec však po nej zostala trpká pachuť. Šperky, ktoré patrili ...

11.5.2023 Robert Juriš

Druhý pilier: Aktívni sporitelia majú tri týždne na rozhodnutie, či vstúpia do predvolenej investičnej stratégie

V lete tohto roku nás v rámci druhého dôchodkového piliera čaká začiatok masívneho presunu niekoľkých miliárd eur z garantovaných do ...

9.5.2023 Redakcia FinReport

Cena zlata mieri do rekordných výšok. Rastu pomáha nákupná horúčka centrálnych bánk

Cena zlata sa približuje k svojim historickým maximám. K ceste nahor mu pomáhajú vyhlásenia americkej centrálnej banky aj problémy viacerých ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay