Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Dôchodková reforma má odstrániť diskrimináciu a zvýšiť výnosy. Aké riziká so sebou prináša?

Roland Régely Investovanie
SK
EN
Poslať

Odborníci na poistenie sa zhodujú, že súčasný dôchodkový systém na Slovensku nie je dlhodobo udržateľný. Našim budúcim penziám podľa nich najviac ublížili populistické rozhodnutia politikov v minulosti a nejasná vízia do budúcnosti. Teraz má pomôcť zabezpečiť dôstojný život v starobe najmä súkromný sektor. Reforma však naráža na množstvo pripomienok a nie je tiež jasné, či „prejde“ cez koaličné rozhovory.

image

Foto: Shutterstock

Zmena je nevyhnutná

Na Slovensku síce zatiaľ neexistuje konsenzus na konkrétnej podobe dôchodkovej reformy, no zmenu si prajú takmer všetky inštitúcie, ktoré k tejto téme majú čo povedať. Už dnes je zrejmé, že ide o „časovanú bombu“ a zmena zákona je potrebná v čo možno najkratšom čase.

V súčasnosti totiž na dvadsaťštyri dôchodcov pracuje približne sto ľudí a demografický vývoj na Slovensku hovorí, že to v budúcnosti bude naopak. V roku 2070 by mohlo podľa výpočtov približne päťdesiatsedem zamestnancov zarábať na sto penzistov.

Napokon aj táto predikcia spolu s rastúcim deficitom HDP prispeli k tomu, že sa dôchodková reforma dostala do programového vyhlásenia súčasnej vlády. Novely zákonov, ktoré spadajú pod reformu dôchodkov, sú aktuálne v prípravnom procese, a preto sa posledný štvrťrok tohto roka bude niesť aj v znamení príprav dôchodkovej reformy. 

Navrhované zmeny v dôchodkoch

1) Naviazať odchod do penzie na strednú dĺžku života (v I. pilieri).

2) Zaviesť takzvaný rodičovský bonus (5 % z hrubej mzdy).

3) Umožniť odchod na dôchodok na základe odpracovaných rokov.

4) Spomaliť rast novopriznaných dôchodkov (rast dôchodkovej hodnoty  ADH o 95 % rastu priemernej mzdy).

Štát chce zlepšiť udržateľnosť

Nová legislatívna úprava zákona dôchodkového systému chce seniorom garantovať dôstojnejší život v starobe, má odstrániť existujúcu diskrimináciu a môže pomôcť zvýšiť výnosy z dôchodkových fondov. 

Štát chce po novom presadiť stratégiu, že čím ste mladší, tým rizikovejšie budú vaše úspory investované. Vďaka tomu môže sporiteľ prísť za mlada k vyšším výnosom a zaujímavejšiemu zhodnoteniu úspor. Naopak, čím je občan starší, tým viac budú jeho dôchodkové úspory pod ochranou. Presunú sa totiž do konzervatívnejších fondov.

Rezort práce chce zaviesť aj takzvané prechodné obdobie, v ktorom DSS-ka presunie finančné prostriedky sporiteľa tak, aby mal z pohľadu predvolebnej sporiacej stratégie správny mix.

Vládna koalícia chcela zmeny spočiatku zakotviť do ústavného zákona, no z tohto plánu napokon vzišlo. Politická vôľa síce nechýbala, no rozdielne názory na smerovanie dôchodkov napokon spôsobili, že namiesto jedného ústavného zákona vláda plánuje tri úpravy „obyčajných“ zákonov

To kritizuje aj predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ján Tóth. Podľa neho práve úspory, ktoré zlepšujú dlhodobú udržateľnosť, nabiehajú veľmi pomaly, a to, čo zhoršuje deficit, je okamžite realizované. Ústavné zmeny by podľa neho mohli pomôcť priniesť stabilné zmeny.

Dôchodková reforma: Ktoré zákony chcú zmeniť?

 • I. pilier: novela zákona o sociálnom poistení.
 • II. pilier: novela zákona o starobnom dôchodkovom poistení.
 • III. pilier: zákon o osobnom dôchodkovom produkte.

Druhý pilier = obľúbená hračka politikov

Terčom kritiky je druhý pilier, v ktorom majú sporitelia aktuálne našetrených viac ako 11 miliárd eur. Odborníci vytýkajú bývalým vládnym garnitúram, že niekoľkokrát nepremyslene zasiahli do dôchodkových systémov. Ak by k týmto drastickým úpravám nedošlo, mohli mať sporitelia v druhom pilieri približne o 3 miliardy eur viac.

Môže za to manéver, ktorý vláda v roku 2013 urobila na viac ako 1,3 milióna sporiteľoch. Tí boli presunutí do garantovaných dlhopisových fondov, ktoré sú konzervatívne, a dnes podľa odborníkov z fóra prakticky nič nezarábajú. 

Podľa predsedu predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Miroslava Kotova sa aktuálne v druhom pilieri nachádza približne 940-tisíc sporiteľov a len niekoľko desiatok tisíc je ich tam vedome.

Vláda chce problém vyriešiť zavedením predvolenej investičnej stratégie, čomu sa zaviazala aj pri schválení takzvaného plánu obnovy a odolnosti SR. Napokon ide aj o odporúčanie Európskej komisie. Ďalšími opatreniami má byť automatický vstup do druhého piliera, no s možnosťou výstupu a tiež má dôjsť k úprave výplatnej fázy. Predmetom diskusií odborníkov na dôchodky bude najbližšie týždne aj presun sporiteľov z dlhopisových fondov do indexových, ktorý by mal trvať tri až päť rokov.

Zmeny predstavia do konca roka

Viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor v rámci diskusie na nedávnej odbornej konferencii na tému dôchodky k druhému dôchodkovému pilieru poznamenal, že pokiaľ boli sporitelia v minulosti premiestnení bez ich vedomia, bude ich možné voľnejšie presunúť do iných stratégií. Ak si zmenu vybrali sami, štát by im podľa neho mal vysvetliť, že prvý pilier čakajú škrty a pre druhý pilier treba zvoliť vhodnú stratégiu.

Štátny tajomník ministerstva Boris Ažaltovič si myslí, že rezort predstaví kompletné zmeny do konca roka. Má ísť ešte napríklad o riešenia pre budúcich penzistov, ktorí si nesporia vzhľadom na svoj vek v správnom type dôchodkových fondov, a zrušiť chcú aj dobrovoľné príspevky v druhom dôchodkovom pilieri, pretože ich využilo len mizivé percento ľudí.

Záujem o dôchodky je rekordne vysoký

Počet žiadateľov o penziu v poslednom období významne narastá. V prvom kvartáli roku 2021 zaznamenala Sociálna poisťovňa obrovský nárast žiadostí o dôchodky. Evidovala ich viac ako 35-tisíc a tento trend pokračoval aj v druhom kvartáli, keď ich prišlo viac ako 36-tisíc. Celkovo počet žiadostí o dôchodkové dávky za prvý polrok tohto roku oproti rovnakému obdobiu v roku 2020 medziročne vzrástol o viac ako 33 %. Kým v prvom polroku 2020 evidovala Sociálna poisťovňa 53 373 doručených žiadostí o dôchodok, v 1. polroku 2021 ich bolo až 71 184.

Kľúčom k úspechu je tretí pilier

Demografia Slovenska ukazuje, že takzvané povinné dôchodkové poistenie, teda prvý a druhý pilier, nemusia byť pre budúcich penzistov dostačujúce. Práve preto sa viacerí odborníci zhodujú na tom, že v budúcnosti môže byť omnoho dôležitejšie doplnkové dôchodkové sporenie, teda tretí pilier alebo investovanie do akciových fondov.

Generálna riaditeľka sekcie sociál­neho poistenia a dôchodkového sporenia ministerstva práce Jana Kolesárová Polakovičová uviedla, že situácia v treťom pilieri je alarmujúca a priemerná nasporená suma na jedného človeka je extrémne nízka, len necelých tritisíc eur. Podľa riaditeľky táto suma nedokáže zmysluplne zabezpečiť doplnkový príjem na dôchodok.

Na starobu si touto formou dnes dobrovoľne sporí takmer 900-tisíc Slovákov, čo je však len 32 % aktívnej populácie. Toto číslo by ministerstvo práce chcelo v nasledujúcom období zmeniť. Do tretieho piliera plánuje sporiteľov prilákať rôznymi novinkami. Chce zaviesť prémiu a pridá konkurenciu štyrom doplnkovým dôchodkovým spoločnostiam, ktoré dnes poistné produkty ponúkajú. 

Inšpirácia z Česka

Štát očakáva, že za dva roky pribudne v treťom pilieri viac ako 150-tisíc sporiteľov. Ľudí chce motivovať zavedením finančnej prémie, ako to urobili v susednom Česku. Prémia podľa rezortu práce pomohla zvýšiť objem prostriedkov aj počet sporiteľov. Predpokladá sa, že zavedenie prémie 60 až 100 eur ročne bude motivovať ľudí, aby si začali sporiť v treťom pilieri, alebo aby si zvýšili príspevok v treťom pilieri.

Návrh zmien má stovky pripomienok

Návrh zákona o treťom pilieri bezprostredne po predstavení verejnosti dostal stovky pripomienok. Odborníci tvrdia, že neprinesie stabilitu a, naopak, pridá administratívnu záťaž. „Treba spraviť zmeny, ale v tom existujúcom systéme,“ hovorí viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Rastislav Machunka. 

Štátny tajomník B. Ažaltovič zase tvrdí, že očakával, že „DDS-ky, ktoré dostanú konkurenciu, z toho nebudú nadšené“. Doplnil však, že pri III. pilieri Slovensko netlačí čas, preto je veľa priestoru na vylepšovanie návrhu.

Sporenie na dôchodok ponúknu aj banky

Nariadenie Európskej únie o takzvanom paneurópskom dôchodkovom produkte hovorí, že sporiteľ si môže uložiť finančné prostriedky v treťom pilieri vo všetkých spoločnostiach, ktoré sú regulované európskou legislatívou a sú pod dohľadom príslušnej národnej banky. Vláda chce túto novinku zahrnúť do zákona o osobnom dôchodkovom produkte.

Na Slovensku by tak mohli produkty tretieho piliera ponúkať všetky inštitúcie, ktoré existujú na základe európskej legislatívy – banky, poisťovne, obchodníci s cennými papiermi, správcovské spoločnosti a doplnkové dôchodkové spoločnosti. Sporitelia budú môcť zmeniť spoločnosť a produkt bude raz ročne a bez poplatku. Dohľad nad správcami bude vykonávať NBS.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
27.1.2022 Redakcia FinReport

Cena nehnuteľností v roku 2021 rástla najrýchlejšie od veľkej finančnej krízy v roku 2008

Bývanie v roku 2021 rástlo rekordne rýchlo. Najrýchlejšie od realitnej krízy pred 14 rokmi. Nárast cien by sa v roku 2022 mal mierne ...

27.1.2022 Redakcia FinReport

Európska centrálna banka rozbieha klimatický záťažový test

Európska centrálna banka (ECB) spustila dohľadový klimatický záťažový test na posúdenie pripravenosti bánk vyrovnať sa s finančnými a ...

27.1.2022 Roland Régely

Jeden z TOP finančných sprostredkovateľov je zrejme na predaj

Na trhu finančného sprostredkovania sa pravdepodobne schyľuje k veľkej transakcii. Podľa informácií českého portálu HN je na predaj jeden z ...

27.1.2022 Redakcia FinReport

Medzinárodný menový fond vyzval Salvádor, aby sa zriekol bitcoinu ako oficiálneho platidla

Medzinárodný menový fond (MMF) vyzval stredoamerický Salvádor, aby kryptomene bitcoin zrušil štatút oficiálneho platidla, ktorý tu zaviedli ...

27.1.2022 Magdaléna Švančarková

Regulácia obsahu na internete: To, čo je nezákonné offline, musí byť nezákonné aj online

Online platformy by mali niesť zodpovednosť za svoje algoritmy, cielenie na deti a mládež bude zakázané, a používatelia by mali získať ...

26.1.2022 Jana Schochmann

Juraj Fehervari: Keď je etika v podnikaní „zisková“

Z pohľadu finančného časopisu nás na spoločnosti Be Lenka, s. r. o., zaujal vysoký nárast zisku aj tržieb za predchádzajúci rok. Z ...

26.1.2022 Redakcia FinReport

Výpisy z druhého piliera: Čo všetko by ste si mali zvážiť a čo nesmiete prehliadnuť

Približne 1,7 milióna Slovákov v najbližších dňoch môže očakávať výpis zo svojho druhého dôchodkového piliera. Dôležité je ...

24.1.2022 Dominik Horváth

Ako investovať do krypta a nenakupovať priamo kryptomeny?

Investovanie do kryptomien má svoje výhody aj nevýhody. Ide o veľmi volatilnú a vysoko špekulatívnu investíciu, čo spôsobuje, že mnohí ...

21.1.2022 Redakcia FinReport

Investori pozor: Na Slovensko prichádza česká online platforma Portu

Investičná online platforma Portu vstupuje na slovenský trh. Určená je pre širokú verejnosť bez ohľadu na výšku majetku, finančné ...

20.1.2022 Redakcia FinReport

Mnohomiliardová akvizícia Activision Blizzard spoločnosťou Microsoft vyzerá ako stávka na metaverzum

Akvizícia firmy Activision Blizzard, známej najmä vďaka hre Call of duty, v hodnote 69 miliárd amerických dolárov urobí z Microsoftu nielen ...

19.1.2022 Eva Sadovská

Realitné fondy na Slovensku atakujú hranicu 2 miliárd eur, medziročne vzrástli o 18 %

Záujem Slovákov o reality nenaštrbila ani koronakríza. Investovať do nehnuteľností však možno aj inak ako kúpou bytu, domu alebo chalupy. ...

19.1.2022 Redakcia FinReport

Záujem o prestupy medzi dôchodkovými správcovskými spoločnosťami sa znížil

Dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS) minulý rok zmenilo viac ako 41-tisíc sporiteľov. Oproti roku 2020 počet tých, ktorí si sporia na ...

18.1.2022 Redakcia FinReport

Spoločnosť J&T Energy Financing Eur XI vydá dlhopisy za 100 miliónov eur

Národná banka Slovenska schválila spoločnosti J&T Energy Financing Eur XI prospekt dlhopisov v hodnote 100 miliónov eur. ...

18.1.2022 Redakcia FinReport

Vláda schválila zákon o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte

Slováci pracujúci alebo podnikajúci v Európskej únii (EÚ) si budú môcť preniesť dôchodkové úspory naprieč hranicami členských ...

13.1.2022 Redakcia FinReport

Zberatelia mincí, zbystrite pozornosť – na trh sa chystá nová strieborná desaťeurovka

Banková rada Národnej banky Slovenska na svojom prvom tohtoročnom rokovaní okrem iného rozhodla, ako bude vyzerať prvá slovenská ...

12.1.2022 Redakcia FinReport

Minulý rok bol dvojciferný pre akcie, zlatu ani dlhopisom sa nedarilo

Akciové trhy sa v roku 2021 posunuli na nové historické maximá a investorom doručili dvojciferné zisky. Najvýraznejší rast zaknihovali ceny ...

12.1.2022 Redakcia FinReport

Záujem o nové bývanie v Bratislave klesá. Na vine sú astronomické ceny

Napriek tomu, že ku koncu roka 2021 pribudlo na bratislavskom trhu s nehnuteľnosťami 500 nových bytov, aktuálna ponuka je skromnejšia ako v ...

11.1.2022 Robert Juriš

S vkladmi stále najradšej chodíme do banky, ale už objavujeme aj akciové a indexové fondy

Investori a finančné trhy majú za sebou náročný rok. Na svedomí to má koronakríza, ochladenie celosvetovej ekonomiky, ale aj prezidentské ...

Aplikácia

 1. 1.
  Podriadení finanční agenti pribúdajú, aktuálne je ich viac ako 16-tisíc
 2. 2.
  Juraj Fehervari: Keď je etika v podnikaní „zisková“
 3. 3.
  Cena nehnuteľností v roku 2021 rástla najrýchlejšie od veľkej finančnej krízy v roku 2008
 4. 4.
  Regulácia obsahu na internete: To, čo je nezákonné offline, musí byť nezákonné aj online
 5. 5.
  Výpisy z druhého piliera: Čo všetko by ste si mali zvážiť a čo nesmiete prehliadnuť