Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Dôchodková reforma má odstrániť diskrimináciu a zvýšiť výnosy. Aké riziká so sebou prináša?

Roland Régely Investovanie
SK
EN
Poslať

Odborníci na poistenie sa zhodujú, že súčasný dôchodkový systém na Slovensku nie je dlhodobo udržateľný. Našim budúcim penziám podľa nich najviac ublížili populistické rozhodnutia politikov v minulosti a nejasná vízia do budúcnosti. Teraz má pomôcť zabezpečiť dôstojný život v starobe najmä súkromný sektor. Reforma však naráža na množstvo pripomienok a nie je tiež jasné, či „prejde“ cez koaličné rozhovory.

image

Foto: Shutterstock

Zmena je nevyhnutná

Na Slovensku síce zatiaľ neexistuje konsenzus na konkrétnej podobe dôchodkovej reformy, no zmenu si prajú takmer všetky inštitúcie, ktoré k tejto téme majú čo povedať. Už dnes je zrejmé, že ide o „časovanú bombu“ a zmena zákona je potrebná v čo možno najkratšom čase.

V súčasnosti totiž na dvadsaťštyri dôchodcov pracuje približne sto ľudí a demografický vývoj na Slovensku hovorí, že to v budúcnosti bude naopak. V roku 2070 by mohlo podľa výpočtov približne päťdesiatsedem zamestnancov zarábať na sto penzistov.

Napokon aj táto predikcia spolu s rastúcim deficitom HDP prispeli k tomu, že sa dôchodková reforma dostala do programového vyhlásenia súčasnej vlády. Novely zákonov, ktoré spadajú pod reformu dôchodkov, sú aktuálne v prípravnom procese, a preto sa posledný štvrťrok tohto roka bude niesť aj v znamení príprav dôchodkovej reformy. 

Navrhované zmeny v dôchodkoch

1) Naviazať odchod do penzie na strednú dĺžku života (v I. pilieri).

2) Zaviesť takzvaný rodičovský bonus (5 % z hrubej mzdy).

3) Umožniť odchod na dôchodok na základe odpracovaných rokov.

4) Spomaliť rast novopriznaných dôchodkov (rast dôchodkovej hodnoty  ADH o 95 % rastu priemernej mzdy).

Štát chce zlepšiť udržateľnosť

Nová legislatívna úprava zákona dôchodkového systému chce seniorom garantovať dôstojnejší život v starobe, má odstrániť existujúcu diskrimináciu a môže pomôcť zvýšiť výnosy z dôchodkových fondov. 

Štát chce po novom presadiť stratégiu, že čím ste mladší, tým rizikovejšie budú vaše úspory investované. Vďaka tomu môže sporiteľ prísť za mlada k vyšším výnosom a zaujímavejšiemu zhodnoteniu úspor. Naopak, čím je občan starší, tým viac budú jeho dôchodkové úspory pod ochranou. Presunú sa totiž do konzervatívnejších fondov.

Rezort práce chce zaviesť aj takzvané prechodné obdobie, v ktorom DSS-ka presunie finančné prostriedky sporiteľa tak, aby mal z pohľadu predvolebnej sporiacej stratégie správny mix.

Vládna koalícia chcela zmeny spočiatku zakotviť do ústavného zákona, no z tohto plánu napokon vzišlo. Politická vôľa síce nechýbala, no rozdielne názory na smerovanie dôchodkov napokon spôsobili, že namiesto jedného ústavného zákona vláda plánuje tri úpravy „obyčajných“ zákonov

To kritizuje aj predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ján Tóth. Podľa neho práve úspory, ktoré zlepšujú dlhodobú udržateľnosť, nabiehajú veľmi pomaly, a to, čo zhoršuje deficit, je okamžite realizované. Ústavné zmeny by podľa neho mohli pomôcť priniesť stabilné zmeny.

Dôchodková reforma: Ktoré zákony chcú zmeniť?

 • I. pilier: novela zákona o sociálnom poistení.
 • II. pilier: novela zákona o starobnom dôchodkovom poistení.
 • III. pilier: zákon o osobnom dôchodkovom produkte.

Druhý pilier = obľúbená hračka politikov

Terčom kritiky je druhý pilier, v ktorom majú sporitelia aktuálne našetrených viac ako 11 miliárd eur. Odborníci vytýkajú bývalým vládnym garnitúram, že niekoľkokrát nepremyslene zasiahli do dôchodkových systémov. Ak by k týmto drastickým úpravám nedošlo, mohli mať sporitelia v druhom pilieri približne o 3 miliardy eur viac.

Môže za to manéver, ktorý vláda v roku 2013 urobila na viac ako 1,3 milióna sporiteľoch. Tí boli presunutí do garantovaných dlhopisových fondov, ktoré sú konzervatívne, a dnes podľa odborníkov z fóra prakticky nič nezarábajú. 

Podľa predsedu predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Miroslava Kotova sa aktuálne v druhom pilieri nachádza približne 940-tisíc sporiteľov a len niekoľko desiatok tisíc je ich tam vedome.

Vláda chce problém vyriešiť zavedením predvolenej investičnej stratégie, čomu sa zaviazala aj pri schválení takzvaného plánu obnovy a odolnosti SR. Napokon ide aj o odporúčanie Európskej komisie. Ďalšími opatreniami má byť automatický vstup do druhého piliera, no s možnosťou výstupu a tiež má dôjsť k úprave výplatnej fázy. Predmetom diskusií odborníkov na dôchodky bude najbližšie týždne aj presun sporiteľov z dlhopisových fondov do indexových, ktorý by mal trvať tri až päť rokov.

Zmeny predstavia do konca roka

Viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor v rámci diskusie na nedávnej odbornej konferencii na tému dôchodky k druhému dôchodkovému pilieru poznamenal, že pokiaľ boli sporitelia v minulosti premiestnení bez ich vedomia, bude ich možné voľnejšie presunúť do iných stratégií. Ak si zmenu vybrali sami, štát by im podľa neho mal vysvetliť, že prvý pilier čakajú škrty a pre druhý pilier treba zvoliť vhodnú stratégiu.

Štátny tajomník ministerstva Boris Ažaltovič si myslí, že rezort predstaví kompletné zmeny do konca roka. Má ísť ešte napríklad o riešenia pre budúcich penzistov, ktorí si nesporia vzhľadom na svoj vek v správnom type dôchodkových fondov, a zrušiť chcú aj dobrovoľné príspevky v druhom dôchodkovom pilieri, pretože ich využilo len mizivé percento ľudí.

Záujem o dôchodky je rekordne vysoký

Počet žiadateľov o penziu v poslednom období významne narastá. V prvom kvartáli roku 2021 zaznamenala Sociálna poisťovňa obrovský nárast žiadostí o dôchodky. Evidovala ich viac ako 35-tisíc a tento trend pokračoval aj v druhom kvartáli, keď ich prišlo viac ako 36-tisíc. Celkovo počet žiadostí o dôchodkové dávky za prvý polrok tohto roku oproti rovnakému obdobiu v roku 2020 medziročne vzrástol o viac ako 33 %. Kým v prvom polroku 2020 evidovala Sociálna poisťovňa 53 373 doručených žiadostí o dôchodok, v 1. polroku 2021 ich bolo až 71 184.

Kľúčom k úspechu je tretí pilier

Demografia Slovenska ukazuje, že takzvané povinné dôchodkové poistenie, teda prvý a druhý pilier, nemusia byť pre budúcich penzistov dostačujúce. Práve preto sa viacerí odborníci zhodujú na tom, že v budúcnosti môže byť omnoho dôležitejšie doplnkové dôchodkové sporenie, teda tretí pilier alebo investovanie do akciových fondov.

Generálna riaditeľka sekcie sociál­neho poistenia a dôchodkového sporenia ministerstva práce Jana Kolesárová Polakovičová uviedla, že situácia v treťom pilieri je alarmujúca a priemerná nasporená suma na jedného človeka je extrémne nízka, len necelých tritisíc eur. Podľa riaditeľky táto suma nedokáže zmysluplne zabezpečiť doplnkový príjem na dôchodok.

Na starobu si touto formou dnes dobrovoľne sporí takmer 900-tisíc Slovákov, čo je však len 32 % aktívnej populácie. Toto číslo by ministerstvo práce chcelo v nasledujúcom období zmeniť. Do tretieho piliera plánuje sporiteľov prilákať rôznymi novinkami. Chce zaviesť prémiu a pridá konkurenciu štyrom doplnkovým dôchodkovým spoločnostiam, ktoré dnes poistné produkty ponúkajú. 

Inšpirácia z Česka

Štát očakáva, že za dva roky pribudne v treťom pilieri viac ako 150-tisíc sporiteľov. Ľudí chce motivovať zavedením finančnej prémie, ako to urobili v susednom Česku. Prémia podľa rezortu práce pomohla zvýšiť objem prostriedkov aj počet sporiteľov. Predpokladá sa, že zavedenie prémie 60 až 100 eur ročne bude motivovať ľudí, aby si začali sporiť v treťom pilieri, alebo aby si zvýšili príspevok v treťom pilieri.

Návrh zmien má stovky pripomienok

Návrh zákona o treťom pilieri bezprostredne po predstavení verejnosti dostal stovky pripomienok. Odborníci tvrdia, že neprinesie stabilitu a, naopak, pridá administratívnu záťaž. „Treba spraviť zmeny, ale v tom existujúcom systéme,“ hovorí viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Rastislav Machunka. 

Štátny tajomník B. Ažaltovič zase tvrdí, že očakával, že „DDS-ky, ktoré dostanú konkurenciu, z toho nebudú nadšené“. Doplnil však, že pri III. pilieri Slovensko netlačí čas, preto je veľa priestoru na vylepšovanie návrhu.

Sporenie na dôchodok ponúknu aj banky

Nariadenie Európskej únie o takzvanom paneurópskom dôchodkovom produkte hovorí, že sporiteľ si môže uložiť finančné prostriedky v treťom pilieri vo všetkých spoločnostiach, ktoré sú regulované európskou legislatívou a sú pod dohľadom príslušnej národnej banky. Vláda chce túto novinku zahrnúť do zákona o osobnom dôchodkovom produkte.

Na Slovensku by tak mohli produkty tretieho piliera ponúkať všetky inštitúcie, ktoré existujú na základe európskej legislatívy – banky, poisťovne, obchodníci s cennými papiermi, správcovské spoločnosti a doplnkové dôchodkové spoločnosti. Sporitelia budú môcť zmeniť spoločnosť a produkt bude raz ročne a bez poplatku. Dohľad nad správcami bude vykonávať NBS.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
22.10.2021 Redakcia FinReport

Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online

Slováci sa v roku 2021 opäť osmelili a začali čerpať spotrebné úvery vo väčšej miere ako vo vlaňajšom pandemickom roku. Objem nových ...

21.10.2021 Naďa Černá

Ošetrenie u zubára vás môže vyjsť lacnejšie, ako si myslíte. Na aké zľavy máte nárok?

Návšteva lekára sa nezaobíde bez platenia vyšších súm za ošetrenie alebo jednotlivé medicínske výkony. Aj bežné vŕtanie zuba môže ...

21.10.2021 Robert Juriš

Sila dolára stúpa, cena zlata klesá. Napriek tomu žltý kov zostáva investičným ostrovom istoty

Cena zlata a iných drahých kovov aktuálne klesá. Táto správa, hoci je pravdivá, by u menej znalých vlastníkov týchto vzácnych komodít ...

21.10.2021 Redakcia FinReport

Startupista Tomáš Halgaš z Bratislavy predal Twitteru svoju „komunitnú“ aplikáciu Sphere

Bratislavčan Tomáš Halgaš založil v roku 2015 v Londýne četovaciu aplikáciu Sphere, ktorá mení skupiny ľudí na webe na pulzujúce ...

21.10.2021 Roland Régely

TOP finanční sprostredkovatelia: Úspech firmy nezávisí len od počtu podriadených agentov

Mať k dispozícii veľkú „armádu“ podriadených finančných agentov ešte neznamená, že automaticky dosiahnete najväčšie tržby v ...

20.10.2021 Redakcia FinReport

Investovanie do realít bude pre bežných ľudí dostupnejšie

Na Slovensku sa otvárajú nové finančné príležitosti. V októbri vstúpil na náš trh nový hráč – správcovská spoločnosť PARTNERS ...

20.10.2021 Robert Juriš

Poľský fond Enterprise Investors kúpil 40-percentný podiel v sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO

Poľská spoločnosť Enterprise Investors (EI) prostredníctvom private equity fondu Polish Enterprise Fund VIII kúpila 40,6 % podiel v ...

20.10.2021 Magdaléna Švančarková

Prenajímate byt? V problémovej situácii vám môže pomôcť pripoistenie nájomníka

Vytopení susedia, rozbité okno či poškodený nábytok. Škody na majetku zvyčajne kryje poistenie zodpovednosti za škodu alebo poistenie ...

15.10.2021 Redakcia FinReport

Do predaja prichádza zlatá zberateľská eurominca, tentoraz stoeurovka s motívom fujary

Národná banka Slovenska prichádza s novou zberateľskou euromincou. Tentoraz je to zlatá zberateľská eurominca v nominálnej hodnote 100 eur s ...

14.10.2021 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska udelila obchodníkovi s cennými papiermi Capital Markets pokutu 35-tisíc eur

Národná banka Slovenska opäť pokutovala. Tentoraz sa zamerala na obchodníka s cennými papiermi Capital Markets. Spoločnosti udelila pokutu ...

14.10.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosť ESS zaoberajúca sa skladovaním energie zažila mimoriadne úspešný vstup na burzu

Americká spoločnosť ESS len pred tromi dňami vstúpila na newyorskú burzu NYSE prostredníctvom prvotného úpisu – IPO. Ide o prvú verejne ...

11.10.2021 Redakcia FinReport

NBS schválila spoločnosti FelixInvest dve emisie dlhopisov za viac ako 280 miliónov českých korún

Národná banka Slovenska povolila českej spoločnosti FelixInvest so sídlom v Brne dve emisie dlhopisov. Prvú v objeme 210 miliónov českých ...

7.10.2021 Roland Régely

Dlhopisy Arca Capital pripravili klientov Kooperativy o výnos zo životného poistenia. Ako sa chrániť pred podobnou situáciou?

Insolvencia finančnej skupiny Arca Capital prekvapila okrem jej obchodných partnerov aj bežných ľudí so životnými poistkami. Konkrétne ...

7.10.2021 Redakcia FinReport

Slovensko predalo štátne dlhopisy za jednu miliardu eur. Splatné budú v roku 2051

Slovenská republika predala štátne dlhopisy v hodnote jednej miliardy eur. Emisia má ročný kupón 1 % a splatnosť o 30 rokov, teda v októbri ...

6.10.2021 Redakcia FinReport

NBS opäť pokutovala: Ponúkať dlhopisy bez schválenia prospektu cenného papiera sa nevypláca

Národná banka Slovenska opäť sankcionovala. Tentoraz udelila pokutu vo výške 10-tisíc eur spoločnosti Golden Oat Capital, a. s. Vyčíta jej, ...

4.10.2021 Redakcia FinReport

O realitné fondy je čoraz väčší záujem. Ich aktíva na Slovensku medziročne stúpli o 18 %

Záujem Slovákov o reality nenaštrbila ani koronakríza. Investovať do nehnuteľností však možno aj inak ako kúpou bytu, domu alebo chalupy. ...

30.9.2021 Redakcia FinReport

Žiadajú vymeniť správcu konkurznej podstaty Arca Investment. Vypýtal si privysokú odmenu

Budúci týždeň sa v Prahe začína kľúčová časť insolvenčného rokovania s finančnou skupinou Arca Investments. Advokátska kancelária ...

27.9.2021 Redakcia FinReport

Záujem o počítačové hry mierne ochabol, no pravdepodobne je to len dočasné

Akcie firiem zameraných na počítačové hry zažili minulý rok prudký rozmach. V tomto roku sa však situácia obrátila. Nohy im podlomilo ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Hlas sa do spolupráce so Smerom nehrnie, podľa Pellegriniho v blízkej dobe parlamentné voľby nebudú
 2. 2.
  Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online
 3. 3.
  Startupista Tomáš Halgaš z Bratislavy predal Twitteru svoju „komunitnú“ aplikáciu Sphere
 4. 4.
  Vyplácanie miliónov eur schránkovým firmám v rámci pandemickej prvej pomoci už vyšetruje NAKA
 5. 5.
  TOP finanční sprostredkovatelia: Úspech firmy nezávisí len od počtu podriadených agentov