Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Dôchodková reforma má odstrániť diskrimináciu a zvýšiť výnosy. Aké riziká so sebou prináša?

Roland Régely Investovanie
SK
EN
Poslať

Odborníci na poistenie sa zhodujú, že súčasný dôchodkový systém na Slovensku nie je dlhodobo udržateľný. Našim budúcim penziám podľa nich najviac ublížili populistické rozhodnutia politikov v minulosti a nejasná vízia do budúcnosti. Teraz má pomôcť zabezpečiť dôstojný život v starobe najmä súkromný sektor. Reforma však naráža na množstvo pripomienok a nie je tiež jasné, či „prejde“ cez koaličné rozhovory.

image

Foto: Shutterstock

Zmena je nevyhnutná

Na Slovensku síce zatiaľ neexistuje konsenzus na konkrétnej podobe dôchodkovej reformy, no zmenu si prajú takmer všetky inštitúcie, ktoré k tejto téme majú čo povedať. Už dnes je zrejmé, že ide o „časovanú bombu“ a zmena zákona je potrebná v čo možno najkratšom čase.

V súčasnosti totiž na dvadsaťštyri dôchodcov pracuje približne sto ľudí a demografický vývoj na Slovensku hovorí, že to v budúcnosti bude naopak. V roku 2070 by mohlo podľa výpočtov približne päťdesiatsedem zamestnancov zarábať na sto penzistov.

Napokon aj táto predikcia spolu s rastúcim deficitom HDP prispeli k tomu, že sa dôchodková reforma dostala do programového vyhlásenia súčasnej vlády. Novely zákonov, ktoré spadajú pod reformu dôchodkov, sú aktuálne v prípravnom procese, a preto sa posledný štvrťrok tohto roka bude niesť aj v znamení príprav dôchodkovej reformy. 

Navrhované zmeny v dôchodkoch

1) Naviazať odchod do penzie na strednú dĺžku života (v I. pilieri).

2) Zaviesť takzvaný rodičovský bonus (5 % z hrubej mzdy).

3) Umožniť odchod na dôchodok na základe odpracovaných rokov.

4) Spomaliť rast novopriznaných dôchodkov (rast dôchodkovej hodnoty  ADH o 95 % rastu priemernej mzdy).

Štát chce zlepšiť udržateľnosť

Nová legislatívna úprava zákona dôchodkového systému chce seniorom garantovať dôstojnejší život v starobe, má odstrániť existujúcu diskrimináciu a môže pomôcť zvýšiť výnosy z dôchodkových fondov. 

Štát chce po novom presadiť stratégiu, že čím ste mladší, tým rizikovejšie budú vaše úspory investované. Vďaka tomu môže sporiteľ prísť za mlada k vyšším výnosom a zaujímavejšiemu zhodnoteniu úspor. Naopak, čím je občan starší, tým viac budú jeho dôchodkové úspory pod ochranou. Presunú sa totiž do konzervatívnejších fondov.

Rezort práce chce zaviesť aj takzvané prechodné obdobie, v ktorom DSS-ka presunie finančné prostriedky sporiteľa tak, aby mal z pohľadu predvolebnej sporiacej stratégie správny mix.

Vládna koalícia chcela zmeny spočiatku zakotviť do ústavného zákona, no z tohto plánu napokon vzišlo. Politická vôľa síce nechýbala, no rozdielne názory na smerovanie dôchodkov napokon spôsobili, že namiesto jedného ústavného zákona vláda plánuje tri úpravy „obyčajných“ zákonov

To kritizuje aj predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ján Tóth. Podľa neho práve úspory, ktoré zlepšujú dlhodobú udržateľnosť, nabiehajú veľmi pomaly, a to, čo zhoršuje deficit, je okamžite realizované. Ústavné zmeny by podľa neho mohli pomôcť priniesť stabilné zmeny.

Dôchodková reforma: Ktoré zákony chcú zmeniť?

 • I. pilier: novela zákona o sociálnom poistení.
 • II. pilier: novela zákona o starobnom dôchodkovom poistení.
 • III. pilier: zákon o osobnom dôchodkovom produkte.

Druhý pilier = obľúbená hračka politikov

Terčom kritiky je druhý pilier, v ktorom majú sporitelia aktuálne našetrených viac ako 11 miliárd eur. Odborníci vytýkajú bývalým vládnym garnitúram, že niekoľkokrát nepremyslene zasiahli do dôchodkových systémov. Ak by k týmto drastickým úpravám nedošlo, mohli mať sporitelia v druhom pilieri približne o 3 miliardy eur viac.

Môže za to manéver, ktorý vláda v roku 2013 urobila na viac ako 1,3 milióna sporiteľoch. Tí boli presunutí do garantovaných dlhopisových fondov, ktoré sú konzervatívne, a dnes podľa odborníkov z fóra prakticky nič nezarábajú. 

Podľa predsedu predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Miroslava Kotova sa aktuálne v druhom pilieri nachádza približne 940-tisíc sporiteľov a len niekoľko desiatok tisíc je ich tam vedome.

Vláda chce problém vyriešiť zavedením predvolenej investičnej stratégie, čomu sa zaviazala aj pri schválení takzvaného plánu obnovy a odolnosti SR. Napokon ide aj o odporúčanie Európskej komisie. Ďalšími opatreniami má byť automatický vstup do druhého piliera, no s možnosťou výstupu a tiež má dôjsť k úprave výplatnej fázy. Predmetom diskusií odborníkov na dôchodky bude najbližšie týždne aj presun sporiteľov z dlhopisových fondov do indexových, ktorý by mal trvať tri až päť rokov.

Zmeny predstavia do konca roka

Viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor v rámci diskusie na nedávnej odbornej konferencii na tému dôchodky k druhému dôchodkovému pilieru poznamenal, že pokiaľ boli sporitelia v minulosti premiestnení bez ich vedomia, bude ich možné voľnejšie presunúť do iných stratégií. Ak si zmenu vybrali sami, štát by im podľa neho mal vysvetliť, že prvý pilier čakajú škrty a pre druhý pilier treba zvoliť vhodnú stratégiu.

Štátny tajomník ministerstva Boris Ažaltovič si myslí, že rezort predstaví kompletné zmeny do konca roka. Má ísť ešte napríklad o riešenia pre budúcich penzistov, ktorí si nesporia vzhľadom na svoj vek v správnom type dôchodkových fondov, a zrušiť chcú aj dobrovoľné príspevky v druhom dôchodkovom pilieri, pretože ich využilo len mizivé percento ľudí.

Záujem o dôchodky je rekordne vysoký

Počet žiadateľov o penziu v poslednom období významne narastá. V prvom kvartáli roku 2021 zaznamenala Sociálna poisťovňa obrovský nárast žiadostí o dôchodky. Evidovala ich viac ako 35-tisíc a tento trend pokračoval aj v druhom kvartáli, keď ich prišlo viac ako 36-tisíc. Celkovo počet žiadostí o dôchodkové dávky za prvý polrok tohto roku oproti rovnakému obdobiu v roku 2020 medziročne vzrástol o viac ako 33 %. Kým v prvom polroku 2020 evidovala Sociálna poisťovňa 53 373 doručených žiadostí o dôchodok, v 1. polroku 2021 ich bolo až 71 184.

Kľúčom k úspechu je tretí pilier

Demografia Slovenska ukazuje, že takzvané povinné dôchodkové poistenie, teda prvý a druhý pilier, nemusia byť pre budúcich penzistov dostačujúce. Práve preto sa viacerí odborníci zhodujú na tom, že v budúcnosti môže byť omnoho dôležitejšie doplnkové dôchodkové sporenie, teda tretí pilier alebo investovanie do akciových fondov.

Generálna riaditeľka sekcie sociál­neho poistenia a dôchodkového sporenia ministerstva práce Jana Kolesárová Polakovičová uviedla, že situácia v treťom pilieri je alarmujúca a priemerná nasporená suma na jedného človeka je extrémne nízka, len necelých tritisíc eur. Podľa riaditeľky táto suma nedokáže zmysluplne zabezpečiť doplnkový príjem na dôchodok.

Na starobu si touto formou dnes dobrovoľne sporí takmer 900-tisíc Slovákov, čo je však len 32 % aktívnej populácie. Toto číslo by ministerstvo práce chcelo v nasledujúcom období zmeniť. Do tretieho piliera plánuje sporiteľov prilákať rôznymi novinkami. Chce zaviesť prémiu a pridá konkurenciu štyrom doplnkovým dôchodkovým spoločnostiam, ktoré dnes poistné produkty ponúkajú. 

Inšpirácia z Česka

Štát očakáva, že za dva roky pribudne v treťom pilieri viac ako 150-tisíc sporiteľov. Ľudí chce motivovať zavedením finančnej prémie, ako to urobili v susednom Česku. Prémia podľa rezortu práce pomohla zvýšiť objem prostriedkov aj počet sporiteľov. Predpokladá sa, že zavedenie prémie 60 až 100 eur ročne bude motivovať ľudí, aby si začali sporiť v treťom pilieri, alebo aby si zvýšili príspevok v treťom pilieri.

Návrh zmien má stovky pripomienok

Návrh zákona o treťom pilieri bezprostredne po predstavení verejnosti dostal stovky pripomienok. Odborníci tvrdia, že neprinesie stabilitu a, naopak, pridá administratívnu záťaž. „Treba spraviť zmeny, ale v tom existujúcom systéme,“ hovorí viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Rastislav Machunka. 

Štátny tajomník B. Ažaltovič zase tvrdí, že očakával, že „DDS-ky, ktoré dostanú konkurenciu, z toho nebudú nadšené“. Doplnil však, že pri III. pilieri Slovensko netlačí čas, preto je veľa priestoru na vylepšovanie návrhu.

Sporenie na dôchodok ponúknu aj banky

Nariadenie Európskej únie o takzvanom paneurópskom dôchodkovom produkte hovorí, že sporiteľ si môže uložiť finančné prostriedky v treťom pilieri vo všetkých spoločnostiach, ktoré sú regulované európskou legislatívou a sú pod dohľadom príslušnej národnej banky. Vláda chce túto novinku zahrnúť do zákona o osobnom dôchodkovom produkte.

Na Slovensku by tak mohli produkty tretieho piliera ponúkať všetky inštitúcie, ktoré existujú na základe európskej legislatívy – banky, poisťovne, obchodníci s cennými papiermi, správcovské spoločnosti a doplnkové dôchodkové spoločnosti. Sporitelia budú môcť zmeniť spoločnosť a produkt bude raz ročne a bez poplatku. Dohľad nad správcami bude vykonávať NBS.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
10.8.2022 Redakcia FinReport

J&T a Penta vydávajú dlhopisy za milióny eur

Národná banka Slovenska schválila prospekty dlhopisov dvom finančným spoločnostiam. Presnejšie ide o spoločnosti J&T Global Finance XIV a ...

10.8.2022 Redakcia FinReport

Martin Kaňa: Od októbra 2022 sa stane novým výkonným riaditeľom Slovenskej kancelárie poisťovateľov

Novým výkonným riaditeľom Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP) sa od 1. októbra 2022 stane Martin Kaňa. Vo funkcii nahradí Imricha ...

10.8.2022 Zuzana Fryč

Na zmenu zdravotnej poisťovne zostávajú necelé dva mesiace. Čo všetko pri tom musíme mať na pamäti?

Desaťtisíce Slovákov sa každý rok rozhodnú pre zmenu svojej zdravotnej poisťovne. Takýto krok je možné urobiť len jedenkrát ročne, ...

10.8.2022 Redakcia FinReport

Slovenský priemysel pribrzdil, jeho júnová produkcia medziročne klesla o 5,7 %

Spomalenie produkcie sa počas júna 2022 prejavilo vo väčšine priemyselných odvetví. Rasty malých odvetví nedokázali kompenzovať hlbší ...

10.8.2022 Redakcia FinReport

Slováci potrebujú na kúpu nového bytu s rozlohou 70 metrov štvorcových až 13 hrubých ročných miezd

Pri súčasných cenách nehnuteľností na bývanie potrebujeme na kúpu bytu s rozlohou 70 metrov štvorcových v priemere takmer 13 hrubých ...

10.8.2022 Monika Jakábová

Čína systematicky zvyšuje svoj vplyv v Afrike. Západ je znepokojený

Prítomnosť Číny v Afrike neustále rastie. Jedným z kľúčových kanálov, prostredníctvom ktorých ovplyvňuje africký kontinent, sú ...

9.8.2022 Robert Juriš

Úrokové sadzby nových hypoték za štyri mesiace stúpli o takmer celé jedno percento

Úrokové sadzby úverov na bývanie na Slovensku rastú už štyri mesiace. V priemere sa zvýšili o takmer celé 1 %. Kým vo februári 2022 sa ...

8.8.2022 Redakcia FinReport

Ratingová agentúra Moody’s zmenila stabilný výhľad slovenskej ekonomiky na negatívny

Ratingová agentúra Moody’s varovala Slovensko pred zhoršením hodnoty jeho ratingu. Príčinou má byť najmä závislosť Slovenska od dodávok ...

4.8.2022 Dominik Horváth

Ako nenaletieť finfluencerom propagujúcim finančné produkty, ktorým vôbec nerozumejú

Pri sledovaní niektorých influencerov na sociálnych sieťach sa môže zdať, že zarábanie peňazí je mimoriadne jednoduchá činnosť. Ako ...

28.7.2022 Eva Sadovská

Slovenský investor verzus inflácia. Od roku 2017 zarobil 11,4 %, no jej tempu nestíha

V hotovosti a na bankových účtoch si držia Slováci až 60 % svojich finančných aktív. V investovaní zaostávame za vyspelejšími krajinami ...

27.7.2022 Redakcia FinReport

V Angole objavili najväčší ružový diamant za posledných 300 rokov

V angolskej bani patriacej austrálskej ťažobnej spoločnosti Lucapa Diamond Company našli unikátny diamant. Presnejšie je to ružovo zafarbený ...

24.7.2022 Redakcia FinReport

Do nehnuteľností sa dá investovať aj inak, ako ich nakupovať prostredníctvom drahých hypoték

Obdobie, keď bol ten najvhodnejší čas na kúpu nehnuteľnosti kvôli jej prenájmu či neskoršieho predaja, sa pomaly končí. Rast predaja ...

19.7.2022 Redakcia FinReport

V treťom pilieri je aktuálne takmer 930-tisíc sporiteľov a celkový majetok predstavuje 2,8 miliardy eur

V prvom polroku 2022 uzatvorilo účastnícku zmluvu v treťom pilieri 46 425 ľudí, čo znamená nárast počtu nových zmlúv o 7,6 % v porovnaní ...

16.7.2022 Redakcia FinReport

Spomedzi rodičov, ktorí sporia pre svoje dieťa, sa takmer tretina rozhodla pre investovanie

Takmer 80 % rodičov založilo alebo uvažuje o založení určitej formy sporenia pre svoje deti. Sú to práve rodičia, na koho sa deti veľmi ...

13.7.2022 Redakcia FinReport

Banka a súkromná spoločnosť vydávajú dlhopisy za desiatky miliónov eur

Ďalšie finančné spoločnosti sa rozhodli emitovať dlhopisy v hodnote niekoľkých desiatok miliónov eur. Prvou z nich je Československá ...

13.7.2022 Redakcia FinReport

V druhom dôchodkovom pilieri za pol roka pribudlo takmer 30-tisíc nových sporiteľov

Za prvých šesť mesiacov roka 2022 si na dôchodok v druhom pilieri začalo sporiť takmer 30-tisíc sporiteľov. Do druhého piliera vstupujú ...

8.7.2022 Naďa Černá

Na investičné hodinky či šperky si treba počkať, kým ich vyrobia

Investovanie predstavuje jeden zo skvelých spôsobov, ako zhodnotiť svoj majetok. Možností, do čoho investovať, je veľké množstvo. Niektorí ...

2.7.2022 Dominik Horváth

TOP 7 najdrahších známok na svete. Prečo sú tieto staré farebné papieriky také vzácne?

Zbieranie známok patrí dlhé roky k obľúbeným koníčkom mnohých ľudí. Hoci na Slovensku sa mu venovali pravdepodobne najmä staršie ...

Aplikácia

Najčítanejšie

 1. 1.
  Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
 2. 2.
  Slováci potrebujú na kúpu nového bytu s rozlohou 70 metrov štvorcových až 13 hrubých ročných miezd
 3. 3.
  Ukrajina mala zastaviť dodávky ropy cez ropovod Družba, Rusi jej nezaplatili za tranzit
 4. 4.
  Čína systematicky zvyšuje svoj vplyv v Afrike. Západ je znepokojený
 5. 5.
  J&T a Penta vydávajú dlhopisy za milióny eur