Digitálne súbory, a niekedy aj úplne naivné obrázky, sa na NFT trhu predávajú za státisíce až milióny dolárov
Nová vlna digitálnych tvorcov vytvorila úplne novú umeleckú scénu, v rámci ktorej autori predávajú svoje diela spotrebiteľom v digitálnej forme. NFT technológia založená na blockchaine prepisuje pravidlá umeleckého priemyslu a za posledné roky sa jej to začalo naozaj dariť. Od obrazov, cez krátke videá až po hudbu a spomienkové predmety... NFT trh už dnes dokáže vygenerovať miliardové obraty.
Foto: Shutterstock
Čo sú to NFT a prečo sú zaujímavé?
Non-fungible token, v skratke NFT, po slovensky niečo ako „nezameniteľný token“, je digitálne aktívum, ktoré predstavuje rôzne objekty z reálneho sveta v online forme. Môže ísť o umenie, hudbu, herné predmety alebo videá. Nakupuje a predáva sa online, pričom výmenným prvkom sú rôzne druhy kryptomien, ktoré sú spravidla kódované rovnakým softvérom.
Pre lepšiu predstavu
Jednoduchým príkladom, čo to vlastne NFT sú, môže byť povedzme vylepšenie postavičky v počítačovej hre. Ak ste niekedy boli ochotní minúť peniaze na krajšie oblečenie svojho avatara, alebo si zaplatiť za nejaký špecifický predmet v online hre, takáto transakcia by sa dala prirovnať k súčasným NFT.
No predsa je tu jeden rozdiel. Kým v tomto príklade si dané vylepšenie môže kúpiť každý hráč, NFT sú nezameniteľné a jediné svojho druhu. V tom je ich podstata. Taktiež majú jedinečné identifikačné kódy, ktoré sú zárukou ich vzácnosti. Vo svojej podstate sú ako fyzické zberateľské predmety, len v digitálnej forme. Takže namiesto skutočnej olejomaľby, ktorá môže visieť na stene, kupujúci dostane digitálny súbor.
Pri tejto definícii sa automaticky vynára otázka, v čom tkvie originalita takéhoto diela, ak je voľne dosiahnuteľné na internete? Inak povedané, prečo sú ľudia ochotní minúť milióny na niečo, čo by si mohli slobodne stiahnuť do svojho počítača? Odpoveďou je, že NFT poskytuje kupujúcemu nielen súbor samotný, ale aj vlastnícke práva naň. Zberatelia si tieto „práva na digitálne vychvaľovanie sa“ vážia rovnako ako samotný umelecký predmet. A kde je dopyt, tam existuje aj ponuka.
Ako sa NFT líši od bežnej kryptomeny?
NFT sa vytvára pomocou rovnakého druhu programovania ako kryptomeny bitcoin alebo ethereum. No kým fyzické peniaze a kryptomeny sú „zameniteľné“, čo znamená, že s nimi možno obchodovať, alebo ich navzájom vymieňať, NFT sú nezameniteľné, pretože každý z nich má originálny digitálny podpis. Ďalšou podobnosťou s kryptomenami je, že NFT existujú prostredníctvom technológie blockchain – transakcie sa zvyčajne vykonávajú prostredníctvom Ethereum blockchainu, ale podporujú ich aj iné blockchainy.
Tvorcovia si zabezpečia opakované tantiémy
Technológia blockchain a NFT poskytujú umelcom a tvorcom jedinečnú príležitosť na speňaženie ich tovaru. Napríklad umelci sa už nemusia spoliehať pri predaji svojich diel na galérie alebo aukčné domy.
Namiesto toho ich umelci môžu predať priamo spotrebiteľom, ako NFT, čo im tiež umožní ponechať si väčší diel zo zisku. Navyše si k NFT môžu naprogramovať autorské honoráre, inak povedané tantiémy. Takže pri každom predaji ich diela novému majiteľovi dostanú určité percento z transakcie. Toto je jedna z najdôležitejších vlastností tejto technológie, pretože umelci po prvom predaji svojich diel zvyčajne ďalšie výnosy nedostávajú.
Nielen umelecké diela, ale aj tweety
NFT existujú od roku 2014, no najväčšiu slávu si dokázali vydobyť až v súčasnosti. Stávajú sa čoraz populárnejším spôsobom nákupu a predaja digitálnych umeleckých diel. Aktuálne globálny trh s NFT prekonal hranicu 25 miliárd dolárov, a oproti roku 2020 narástol o 1 785 %.
Prvýkrát sa dostal do povedomia širšej verejnosti v roku 2017 počas mánie CryptoKitties. Vtedy ľudia začali utrácať stovky až tisíce dolárov za obrázky digitálne vygenerovaných mačiatok vytvorených pomocou blockchainu. Zatiaľ čo CryptoKitties začínali ako recesia, peniaze boli takmer od začiatku veľkou súčasťou príbehu NFT. Napríklad GIF Nyan Cat (na snímke), ktorý zobrazuje najznámejšiu digitálnu mačku, sa predal za 561-tisíc dolárov.
Dokonca aj známe osobnosti, ako raper Snoop Dogg alebo herečka Lindsay Lohanová, naskakujú do rozbehnutého vlaku a predávajú svoje jedinečné spomienkové predmety, umelecké diela a momenty zo svojej kariéry ako NFT. A počítajú sa aj tweety. Spoluzakladateľ Twitteru Jack Dorsey predal svoj prvý tweet ako NFT za viac ako 2,9 milióna dolárov.
Koláž za takmer 70 miliónov dolárov
A ktoré NFT je najdrahšie v histórii? Tento titul patrí práci od digitálneho umelca Mikea Winklemanna, ktorý je známejší pod prezývkou „Beeple“. Jeho dielo, v ktorom vytvoril koláž 5-tisícich kresieb, s názvom „Everydays: The First 5 000 Days“, patrí k najslávnejším NFT súčasnosti. Toto dielo sa predalo v aukčnej spoločnosti Christie's za rekordnú cenu 69,3 milióna dolárov.
„Hneď ako som prvýkrát uvidel NFT, vytušil som v nich obrovský potenciál, hlavne ako v platforme digitálneho vlastníctva množstva rôznych vecí, nielen umenia. Myslím si, že NFT sa v budúcnosti stanú alternatívnou formou finančných aktív,“ vyhlásil Winklemann pre portál CNBC. Vďaka tomuto obchodu sa dostal do prvej trojky najlepšie zarábajúcich žijúcich umelcov na svete – po Jeffovi Koonsovi a Davidovi Hockneym.
Nielen umenie, ale aj charita
Zarábanie peňazí však nie je jediným dôvodom na používanie NFT. Značky ako Charmin a Taco Bell vydražili tematické umenie, aby získali prostriedky na charitu. Limitovaná edícia od reštaurácie Taco Bell sa vypredala za niekoľko minút, pričom najvyššie ponuky sa pohybovali okolo 5-tisíc dolárov.
Športové kartičky budúcnosti
V súčasnosti zažívajú veľký rozmach športové NFT. Na ich čele je Národná basketbalová asociácia (NBA), ktorá v októbri 2020 začala predávať limitované edície „Top Shots“. Sú to digitálne videoklipy zachytávajúce významné momenty z NBA. Rovnako, ako tradičné športové kartičky, aj tieto NFT sa predávajú v „balíčkoch“. Niektoré videá sú bežné, iné zriedkavé. Jeden takýto vzácny okamih, „zavesenie koša“ basketbalovou superhviezdou LeBronom Jamesom, sa v apríli minulého roka predal za 387-tisíc dolárov.
Objem transakcií Top Shots sa už za prvé tri mesiace pohyboval vo výške 500 miliónov dolárov. Podľa agentúry DappRadar, ktorá sleduje blockchainové trhy, to bola tretina z celkového objemu NFT trhu za dané časové obdobie.
V apríli tohto roka sa tím NBA Golden State Warriors stal prvým americkým profesionálnym športovým družstvom, ktoré vydalo vlastnú kolekciu NFT, obsahujúcu digitálne verzie limitovaných zberateľských predmetov.
Mnohí športovci tiež začali predávať svoje vlastné značkové predmety vo forme NFT. Napríklad hráč amerického futbalu Patrick Mahomes predáva vlastnoručne podpísané digitálne umelecké diela. Medzi ďalších patrí napríklad skateboardistka Mariah Duranová a paralympionička Scout Bassettová. Viacerí odborníci si myslia, že po skončení tohtoročných olympijských hier v Tokiu uvidíme ešte oveľa viac nových športových NFT.
Ako nakupovať NFT
Ak si chcete založiť svoju vlastnú zbierku NFT, budete si musieť zaobstarať niekoľko kľúčových položiek. V prvom rade si potrebujete založiť digitálnu peňaženku. Nie je to nič zložité a trvá to len niekoľko málo minút. Väčšina stránok s NFT akceptuje napríklad MetaMask alebo Web3 Wallet. Bezprostredne po vymyslení si mena a hesla môžete začať nakupovať.
Taktiež si budete musieť kúpiť nejakú kryptomenu, napríklad ethereum, podľa toho, aké meny váš poskytovateľ NFT akceptuje. Kryptomeny si môžete kúpiť pomocou kreditnej karty na platformách, ako Coinbase, Kraken, eToro, alebo dokonca aj prostredníctvom PayPalu.
Medzi populárne burzy NFT patria stránky, ako Opensea.io, Rarible či Mintable. Tieto platformy sú hostiteľmi tisícov tvorcov NFT, preto je pred kúpou dôležité overiť si jedinečnosť kupovaného predmetu. Niektorí umelci sa stali obeťami imitátorov, ktorí poskytujú a predávajú ich diela bez súhlasu. Procesy overovania autorov nie sú konzistentné, niekde sú prísnejšie, inde menej. Napríklad OpenSea a Rarible nevyžadujú overenie vlastníka. Dôležité je mať na pamäti staré známe príslovie „dôveruj, ale preveruj“.
Potom si už stačí len vybrať NFT, ktoré sa vám páči, zaplatiť zaň a po dokončení transakcie počkať na jeho presun z burzy do vašej peňaženky. Nesmieme zabudnúť ani na poplatky, ktoré väčšinou predstavujú jedno percento z transakcie.
Mám alebo nemám si kúpiť NFT?
To, že si môžeme kúpiť NFT, ešte neznamená, že by sme si ho aj kúpiť mali. „NFT sú rizikové, pretože ich budúcnosť je neistá a zatiaľ nemáme dostatočné historické dáta na to, aby sme mohli hodnotiť ich výkonnosť. Pretože sú nové, možno by stálo za to investovať len malé sumy, akoby na skúšku,“ hovorí predseda rady Blockchain Council Arry Yu. Inými slovami, investovanie do NFT je do značnej miery osobným rozhodnutím. Ak má investor peniaze nazvyš, stojí za zváženie, najmä ak má niektorý kúsok preňho osobný význam.
Nesmieme tiež zabudnúť na to, že hodnota NFT je založená výlučne na tom, koľko je za dielo záujemca ochotný zaplatiť. Preto budú dopyt určovať skôr vzácnosť a cena ako nejaké základné, technické alebo ekonomické ukazovatele, ktoré zvyčajne ovplyvňujú napríklad ceny akcií alebo iných finančných aktív. To všetko znamená, že cena NFT môže výrazne klesnúť a dielo sa začne predávať za menej, ako ste zaň pôvodne zaplatili. Alebo ak sa trend posunie iným smerom, nebudete ho môcť predať vôbec.
Napríklad v USA sa na NFT vzťahujú dane z kapitálových výnosov, a to i napriek tomu, že Americký daňový úrad (IRS) ešte presne nerozhodol o tom, čo sa považuje za NFT na daňové účely. Slovensko zatiaľ nemá o NFT vo svojej legislatíve ani zmienku, no pri zvažovaní pridania NFT do vášho portfólia určite nebude na škodu skontaktovať sa s daňovým odborníkom.
Vnímajte riziko investície a buďte opatrní
K NFT pristupujte rovnako, ako by ste investovali do rizikovejších finančných aktív. Urobte si prieskum, pochopte riziká, vrátane toho, že môžete prísť o celú svoju investíciu, a ak sa rozhodnete ísť do toho, postupujte so zdravou dávkou opatrnosti.
TOP 12 najdrahších NFT
1. Autor: Beeple, dielo: Everydays: The First 5 000 Days
Cena: 69,3 milióna dolárov
Táto koláž je zatiaľ najdrahšie predaným dielom v histórii NFT. Ako uviedla aukčná sieň Christie's, dražba sa začínala na iba 100 dolároch, ale postupným prihadzovaním cena rýchlo vzrástla na milióny, až sa dielo nakoniec predalo za ohromujúcich takmer 70 miliónov dolárov.
2. Autor: LarvaLabs, dielo: séria 9-tich CryptoPunks
Cena: 7,58 milióna dolárov
CryptoPunks bol jedným z prvých NFT projektov, vytvorených v roku 2017 spoločnosťou LarvaLabs. Tá vytvorila dokopy 10-tisíc takýchto postavičiek, pričom ich počet je konečný a nikdy nevydajú žiadne iné. Každá z nich sa líši od ostatných, majú rôzne účesy, okuliare alebo čiapky. Séria deviatich malých pixelových portrétov sa predala tiež prostredníctvom poprednej aukčnej siene Christie's v marci tohto roka.
3. Autor: LarvaLabs, dielo: CryptoPunk #3100
Cena: 7,58 milióna dolárov
Tento konkrétny kúsok je najdrahší samostatný CryptoPunk a zároveň je jedným z deviatich Alien Punks. Prvýkrát bol uvedený na trh s cenou 76 dolárov v roku 2017. Odvtedy však prešla dlhá cesta a v marci tohto roka sa predal za cenu 7,58 milióna dolárov.
4. Autor: LarvaLabs, dielo: CryptoPunk #7804
Cena: 7,57 milióna dolárov
Ďalší CryptoPunk, tentoraz opäť z limitovanej edície Alien Punks, sa od predchádzajúceho líši len tým, že má doplnky – čapicu, okuliare a fajku. Ako uvádza LarvaLabs, iba 254 postavičiek má čiapku, 378 má fajku a 317 má okuliare.
5. Autor: Beeple, dielo: Crossroads
Cena: 6,6 milióna dolárov
Dielo od rovnakého autora znázorňujúce volebnú porážku Donalda Trumpa, sa predalo najskôr za 66 666,66 dolára. Ako napovedá názov, pôvodne išlo o dva možné obrázky – jeden stvárňujúci volebné víťazstvo a druhý porážku prezidentského kandidáta. Dielo neskôr viackrát zmenilo majiteľa a pri jeho poslednej dražbe sa predalo za 6,6 milióna dolárov.
6. Autor: Jack Dorsey, dielo: prvý tweet
Cena: 2,9 milióna dolárov
Ďalší na zozname je úplne prvý tweet v histórii. Jeho autorom je zakladateľ spoločnosti Twitter, ktorý ním v roku 2006 testoval vtedy začínajúcu webovú stránku, z ktorej sa neskôr stala jedna z najväčších sociálnych sietí na svete. Toto NFT sa predalo v marci tohto roka za rekordnú sumu a ide o jedinú položku tohto zoznamu, ktorá nestvárňuje nejaké umelecké dielo.
7. Autor: LarvaLabs, dielo: CryptoPunk #6965
Cena: 1,6 milióna dolárov
Tento CryptoPunk patrí do skupiny ApePunks. Počet ApePunks je len 24 z celkových 10-tisíc, a preto patria medzi najvzácnejšie CryptoPunks.
8. Autor: Danny, dielo: hra Axie Infinity
Cena: 1,5 milióna
Axie Infinity je hra virtuálneho sveta na platforme Ethereum, kde si hráči môžu kupovať a vychovávať fantasy tvory známe ako Axies. Vo februári tohto roku sa „stavebný pozemok“, s rozlohou digitálnych 9-tich políčok, predstavujúci limitovanú časť plochy v hre, predal za ohromných 1,5 milióna dolárov.
9. Autor: LarvaLabs, dielo: CryptoPunk #4156
Cena: 1,25 milióna dolárov
Opäť ApePunk, ktorý sa od predchádzajúceho líši tým, že na hlave má modrú šatku. Tento doplnok má iba 481 CryptoPunks.
10. Autor: Kevin Abosch, dielo: Forever Rose
Cena: 1 milión dolárov
Dielo zobrazujúce ružu bolo prvýkrát ponúknuté na Valentína v roku 2018. Za rovný milión dolárov v kryptomenách ho vtedy zakúpil kolektív viacerých investorov.
11. Autor: Pak, dielo: Metarift
Cena: 904 413,47 dolára
Najnovšia položka v zozname hypnotizujúca videoanimácia od autora s prezývkou Pak, sa predala za cenu tesne pod 1 milión dolárov. Bol to aukčný debut autora a viacero odborníkov na NFT si myslí, že svojou ďalšou aukciou sa mu podarí túto sumu prekonať.
12. Autor: Steve Aoki a Antoni Tudisco, dielo: Hairy
Cena: 888 888,88 dolára
Známy DJ a hudobný producent Steve Aoki sa tiež zapojil do NFT mánie. Spolu s nemeckým 3D ilustrátorom Antonim Tudiscom vydali 11-dielnu zbierku digitálneho umenia s názvom „Dreamcatcher“. Animácia hairy sa predala z celej zbierky za najvyššiu sumu dosahujúcu takmer 900-tisíc dolárov.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Fitch: Rating Slovenska zostáva na úrovni A– so stabilným výhľadom
- 2.Prieskum: Až dve tretiny Slovákov uprednostňujú digitálne platby
- 3.Makléri z OVB Allfinanz Slovensko majú k dispozícii nové investičné nástroje – prvý ETF a šesticu nových ESG fondov
- 4.Rodové rozdiely sa prejavujú aj v investovaní. Na jednu investorku pripadá deväť mužov
- 5.Podvody s DPH: Po akcii Moby Dick prišiel Admiral