Dáma s vejárom od Gustava Klimta zlomila aukčný rekord, kúpili ju za 85 miliónov libier
Starý kontinent má nový rekord. Najdrahším obrazom predaným v európskej aukcii sa stal posledný portrét, ktorý rakúsky maliar Gustav Klimt dokončil pred svojou predčasnou smrťou v roku 1918. Nový majiteľ zaň na dražbe aukčnej siene Sotheby's zaplatil 85 miliónov libier, čo je v prepočte takmer 100 miliónov eur.

Foto: Sotheby's
Posledné je najdrahšie
Posledné majstrovské dielo Gustava Klimta Dáma s vejárom (Dame mit Fächer), ktoré zobrazuje neznámu ženu, vytvorilo nový európsky aj Klimtov osobný rekord. CNN pripomína, že prekonalo obraz s názvom Brezový les (zo zbierky zosnulého spoluzakladateľa spoločnosti Microsoft Paula G. Allena), ktorý sa vlani predal za 104,6 milióna dolárov, čo v tom čase bolo menej ako dnešná cena Dámy s vejárom.
Podľa aukčného domu Sotheby's trvala dražba 10 minút. Novým majiteľom majstrovského diela je neznámy kupec z Hongkongu. Dáma s vejárom je tak jedným z mála Klimtových portrétov, ktoré zostávajú v súkromných rukách.
Východoázijský charakter diela
Dielo, ktoré umelec začal maľovať v roku 1917, je stvárnené Klimtovým charakteristickým bohatým a expresívnym štýlom. Podobne, ako vo väčšine jeho prác, aj v tomto sa prejavujú východoázijské vplyvy. Práve tie totiž formovali Rakúšanovu tvorbu. Ide nielen o vejár, ktorý drží neznáma sediaca žena, ale aj o použitie motívov fénixa a lotosového kvetu. Sploštená perspektíva pozadia zasa evokuje japonské drevoryty, ktoré sa nachádzali v maliarovej rozsiahlej zbierke ázijského umenia.
Diabol je ukrytý v detailoch
„Krása a zmyselnosť portrétu spočíva v detailoch – v modrých a ružových škvrnách, ktoré oživujú pleť portrétovanej ženy, v perových líniách jej mihalníc a našpúlených perách, ktoré dodávajú jej tvári charakter,“ uviedla aukčná sieň Sotheby's v tlačovej správe.
Väčšina Klimtových najznámejších diel, vrátane jeho ikonického Bozku, vznikla v jeho skoršej „zlatej fáze“, v ktorej do svojich obrazov často vkladal plátkové zlato. Toto obdobie jeho kariéry sa skončilo na prelome prvého a druhého desaťročia 20. storočia.
V súvislosti s jeho práve vydraženým obrazom sa v čase jeho tvorby nachádzal tesne pred svojím skonom vo veku 55 rokov „na umeleckom vrchole a vytváral niektoré zo svojich najdokonalejších a najexperimentálnejších diel“, ako uviedla pre CNN vedúca oddelenia impresionistického a moderného umenia v Sotheby's Helena Newmanová.
Nezvyčajné dielo aj nezvyčajný tvar
Obraz má nezvyčajný štvorcový tvar, na výšku aj na šírku meria približne jeden meter. Newmanová tiež poznamenala, že na rozdiel od mnohých najznámejších Klimtových portrétov, toto dielo nebolo maľované na objednávku, čo znamená, že ho pravdepodobne vytvoril pre vlastné potešenie.
Z Viedne do Hongkongu
Obraz pôvodne vlastnil viedenský priemyselník, Klimtov priateľ a mecenáš, Erwin Böhle. Neskôr ho kúpil zberateľ umenia Rudolf Leopold, ktorý ho v roku 1994 v aukčnej sieni Sotheby's predal rodine súčasného majiteľa za 11,6 milióna dolárov, čo bol v tom čase nový aukčný rekord rakúskeho umelca.
Odvtedy sa obraz na dražbe neobjavil, hoci minulý rok bol vystavený v rakúskom múzeu The Belvedere, kde sa nachádza aj Bozk a niekoľko ďalších významných majstrových diel.
Ceny neustále rastú
Klimtove obrazy počas uplynulého desaťročia prudko zvýšili svoju hodnotu. Rakúšan v súčasnosti patrí k hŕstke umelcov, ktorých diela sa verejne predali za deväťciferné sumy. Predpokladá sa, že ďalšie obrazy sa kúpili súkromne za ešte vyššiu sumu. Podľa Financial Times súdne dokumenty z prebiehajúceho právneho sporu medzi ruským miliardárom Dmitrijom Rybolovlevom a obchodníkom s umením Yvesom Bouvierom ukázali, že oligarcha kedysi kúpil Klimtove Wasserschlangen II (Vodné hady II) za 183,8 milióna dolárov.
Oprah, Klimt a Adele Bloch
Klimtov Portrét Adele Bloch-Bauerovej I medzitým v roku 2006 kúpil americký podnikateľ Ronald Lauder údajne za 135 miliónov dolárov. O desať rokov neskôr podľa agentúry Bloomberg Oprah Winfreyová predala ďalšie zobrazenie toho istého námetu Portrét Adele Bloch-Bauerovej II čínskemu kupcovi za 150 miliónov dolárov.
Dáma s vejárom bola hlavnou položkou letnej aukcie moderného a súčasného umenia spoločnosti Sotheby's, ktorá sa udiala v čase dlho očakávaného znovuotvorenia londýnskej Národnej portrétnej galérie.
Na aukcii sa objavili aj ďalšie portréty významných umelcov, vrátane Alberta Giacomettiho a Edvarda Muncha. Predaj sa uskutočnil uprostred obáv, že aukčný trh sa po počiatočnom oživení po pandémii koronavírusu ochladzuje. V najnovšom vydaní výročnej správy o trhu UBS sa totiž uvádza, že globálne aukčné príjmy, ktoré v roku 2021 vzrástli o 47 %, vlani klesli o 1 %.
Európske rekordy
Agentúra ČTK pripomína, že doposiaľ najdrahším umeleckým dielom predaným v európskej aukcii bola socha Alberta Giacomettiho nazvaná Kráčajúci muž I, ktorú sa v roku 2010 podarilo v Londýne vydražiť za 75,6 milióna eur. Rekord pre najdrahší obraz predaný v európskej dražbe držalo plátno belgického surrealistu Reného Magritta L'empire des lumières (Ríša svetiel), za ktoré vlani kupec zaplatil viac ako 69 miliónov eur.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 2.Podielové fondy budú od januára 2024 zaujímavejšou investíciou
- 3.Čo si na Vianoce pripravili streamovacie služby? Tieto filmy a seriály sa oplatí vidieť
- 4.Dôchodcovia dostanú k 13. dôchodku aj 300-eurový príplatok
- 5.Online podvody: Každý druhý človek sa už stretol s podvodníkom