Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Čo znamená, keď sa vo svete investovania povie býk alebo medveď? Obaja dokážu poriadne zatriasť trhom

Dominik Horváth Investovanie Poslať

Vo svete investovania majú výrazy „býk“ a „medveď“ dlhodobú históriu. Aj keď nikto presne nevie, ako tieto pomenovania vznikli, dnes patria do bežného slovníka väčšiny investorov. Ide o synonymá vzostupu a pádu, či už ide o konkrétne finančné aktívum, alebo o trh ako celok. Aj keď sú tieto pojmy pomerne ľahko pochopiteľné, vplyv býčieho alebo medvedieho trhu na portfólio a bohatstvo investorov je nepopierateľný. Obe zvieratá sú známe svojou silou, a pokiaľ ide o volatilitu na trhoch, obidve dokážu výrazne zamávať s akciami, či už smerom nahor, alebo nadol.

býk vs. medveď

Foto: Shutterstock

Býčie trhy rastú, medvedie zase klesajú

Býčí trh je trh, ktorý je na vzostupe a v ktorom sú všeobecne vyhovujúce podmienky na rast ekonomiky. Medvedí trh, naopak, nastáva v ekonomike, ktorá je na ústupe, a kde väčšina finančných aktív klesá na hodnote. Pretože finančné trhy sú do značnej miery ovplyvnené postojmi investorov, tieto pojmy tiež naznačujú, čo si investori myslia o trhu a nasledujúcich ekonomických trendoch.

Býčí trh je typický trvalým zvyšovaním cien. V prípade akciových trhov býčí trh označuje trh, na ktorom dochádza k rastu cien akcií spoločností. Za oficiálny býčí trh sa považuje trh, ktorý vzrastie o 20 alebo viac percent od posledného zaznamenaného minima. V týchto časoch investori často veria, že stúpajúci trend bude pokračovať aj naďalej. V tomto scenári je ekonomika krajiny zvyčajne silná a úroveň zamestnanosti vysoká.

Naopak, medvedí trh je trh, ktorý je na ústupe. Trh sa zvyčajne nepovažuje za pravý „medvedí“ trh, pokiaľ neklesol o 20 alebo viac percent z úrovne posledného maxima. Na medveďom trhu ceny akcií neustále klesajú. To má za následok klesajúci trend, o ktorom si investori myslia, že bude pokračovať. Tento pesimistický pohľad tlačí ceny smerom nadol. Počas medvedieho trhu sa ekonomika spomaľuje a nezamestnanosť stúpa, pretože spoločnosti začnú prepúšťať zamestnancov.

Tri teórie o tom, kto vymyslel terminológiu

Je zaujímavé, že skutočný pôvod týchto výrazov je nejasný. Existuje niekoľko možných vysvetlení, na ktorých sa zhoduje väčšina investičných odborníkov.

1) Prvým z nich je, že pomenovania vznikli na základe toho, akým spôsobom tieto zvieratá útočia na svojich protivníkov. Keď útočí býk, snaží sa rohmi vyhodiť súpera do vzduchu. Na druhej strane medveď útočí tak, že švihá labami a tlačí na obeť smerom nadol. Toto na prvý pohľad infantilné zdôvodnenie považujú odborníci za najmenej pravdepodobné.

2) Ďalšia teória pochádza z viktoriánskeho Anglicka. Počas tohto obdobia boli veľmi populárne zápasy zvierat, najmä u chudobnej časti obyvateľstva. Arény plné ľudí sledovali, ako na pripútaného býka alebo medveďa útočí svorka psov. Diváci následne uzatvárali stávky, či majestátne zvieratá prežijú, alebo podľahnú presile. Tento krvavý šport bol v Anglicku zakázaný až v roku 1835. Vzhľadom na to, že výrazy býčí a medvedí trh sa datujú okolo roku 1714, mnohí sa domnievajú, že práve odtiaľto pramení predstava, že býky sú opakom medveďov.

3) Tretie zdôvodnenie má históriu v Amerike. Množstvo ľudí sa hlavne v 17. a 18. storočí živilo lovom a predajom medvedích koží. Na trhu s kožami existoval v tom čase aj akýsi prostredník, takzvaný bearskin jobber, ktorý sa živil špekulovaním o cenách medvedích koží. Títo prostredníci predávali aj také kože, ktoré ešte fyzicky nemali k dispozícii, pričom špekulovali o budúcej kúpnej cene týchto koží a následne profitovali z rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou. To sa dialo v prípade, ak bolo koží veľa a ich cena bola nižšia.

Časom sa pomenovanie „bearskin jobber“ skrátilo iba na „bear“, definícia sa rozšírila a začala zahŕňať aj finančné trhy, kde toto pomenovanie označovalo špekulanta predávajúceho akcie nakrátko. Jeden z prvých zdokumentovaných odkazov na výraz „medveď“, používaný na opis transakcie na trhu, bol zaznamenaný v roku 1709. Vtedy ho použil novinár Richard Steele v britskom literárnom a spoločenskom časopise The Tatler.

Čo ovplyvňuje typ trhu

Obidva trhy, medvedí aj býčí, majú svoje charakteristické vlastnosti. Jednými z hlavných sú dopyt a ponuka po finančných aktívach. Na býčom trhu existuje silný dopyt a slabá ponuka cenných papierov. Inými slovami, veľa investorov chce kúpiť cenné papiere, ale len málo z nich je ochotných ich predať. Výsledkom je rast cien akcií. Na medveďom trhu nastáva pravý opak, viac ľudí sa snaží predať ako kúpiť. Dopyt je výrazne nižší ako ponuka a v dôsledku toho ceny akcií klesajú.

Ďalším dôležitým prvkom je psychológia investorov. Pretože správanie sa trhu je ovplyvnené tým, ako jednotlivci vnímajú a reagujú na jeho pohyby, dôležitá je psychológia investorov aj nálada. Výkonnosť akciového trhu a psychológia investorov sú vzájomne závislé.

Na býčom trhu investori veria vo svetlú budúcnosť a investujú s nádejou na zisk. Počas medvedieho trhu je sentiment trhu negatívny, investori presúvajú svoje peniaze z akcií do finančných aktív s pevným výnosom a čakajú na zastavenie klesania akciového trhu. Stručne povedané, pokles cien na akciovom trhu otriasa dôverou investorov.

To spôsobuje, že investori držia svoje peniaze mimo trhu, čo zasa so zvyšujúcim sa odlivom spôsobuje všeobecný pokles cien. Nie je to však pravidlo pri všetkých typoch finančných aktív. Pokiaľ je akciový trh v poklese, spravidla rastie dopyt po zlate, striebre a dlhopisoch. Tieto aktíva väčšina investorov považuje za bezpečný prístav z hľadiska udržateľnosti ich ceny.

Vplyv na reálnu ekonomiku

Pretože podniky, ktorých akcie sa obchodujú na burzách, sú účastníkmi ekonomiky, trh s akciami je s ekonomikou úzko prepojený. Medvedí trh sa spája so slabou ekonomikou. Väčšina podnikateľov nedokáže zaznamenať vyššie zisky, pretože spotrebitelia nemíňajú dostatok prostriedkov. Tento pokles ziskov priamo ovplyvňuje spôsob, akým trh zhodnocuje akcie. Na býčom trhu to funguje naopak. Ľudia majú na investovanie viac peňazí a sú ochotní ich aj minúť. To vedie k posilneniu ekonomiky.

Odhadnúť zmenu na trhu je takmer nemožné

Existuje množstvo investorov, ktorí sa špecializujú na načasovanie nákupu alebo predaja v momente zmeny typu trhu. Len veľmi málo z nich je však v tejto taktike dlhodobo úspešná. Kľúčovým dôvodom toho, či je trh býčí, alebo medvedí, nie je len krátkodobá reakcia na nejakú konkrétnu udalosť, ale to, ako si trh vedie dlhodobo. Malé pohyby môžu predstavovať iba krátkodobý trend alebo malú korekciu trhu. To, či pôjde o býčí alebo medvedí trh, sa dá určiť až za dlhšie časové obdobie.

Nie všetky pohyby na trhu však možno charakterizovať ako býčie alebo medvedie. Trh môže niekedy prejsť obdobím stagnácie, keď sa pokúša nájsť smer. V tomto prípade rad pohybov nahor a nadol gumuje tak zisky ako aj straty, čo má za následok takzvaný plochý vývoj trhu.

Môžete to skúsiť napríklad takto

Na býčom trhu je ideálne pre investora využiť rastúce ceny nákupom akcií na začiatku trendu (ak je to možné) a ich predajom, keď dosiahnu svoj vrchol. Počas býčieho trhu by akékoľvek straty mali byť malé a dočasné. Investor môže zvyčajne aktívne a sebavedome investovať do väčšieho množstva akcií s vyššou pravdepodobnosťou návratnosti.

Na medveďom trhu je šanca na straty väčšia, pretože ceny neustále strácajú na hodnote a koniec často nie je v dohľade. Ak sa investor rozhodne nakúpiť akcie, pretože verí v oživenie trhu, je pravdepodobné, že sa nikdy presne netrafí do bodu obratu. Preto väčšina investorov na medveďom trhu čaká, kým k takémuto obratu dôjde. Zisk na medveďom trhu teda možno nájsť skôr v predaji nakrátko, pri ktorom investor zarába, ak cena akcie klesá. Alternatívou môže byť aj nákup inverzných fondov obchodovaných na burze (ETF) alebo nákup put opcií.

Investor sa môže obrátiť aj na takzvané obranné akcie, ktorých výkonnosť je len minimálne ovplyvnená zmenami trendov na trhu. Pre obranné akcie je charakteristické, že sú stabilné v rastúcich aj klesajúcich cykloch ekonomiky. Ide zväčša o priemyselné odvetvia, prípadne verejné služby, ktoré často vlastní vláda. Sú nevyhnutnosťou a produkty, ktoré tieto spoločnosti vyrábajú, si ľudia kupujú bez ohľadu na ekonomické podmienky.

Keď to nie je býk ani medveď, bude to prasa

Obidva typy trhov majú svoje pozitíva aj negatíva a každý investor musí sám zvážiť riziká. Ako hovorí jedno staré príslovie na Wall Street: „Býci zarobia, medvede zarobia, len prasce zostanú na porážku.“ Toto príslovie varuje pred nadmernou chamtivosťou. Ide o metaforu, ktorou sa označujú tí, ktorí podstupujú príliš veľké riziko v snahe rýchlo dosiahnuť veľké krátkodobé výnosy, no často však skončia akurát s veľkou stratou.

logo
Prečítajte si tiež:
20.5.2024 Redakcia FinReport

Americký Dow Jones index po prvý raz v histórii prekonal hranicu 40-tisíc bodov

Akciový trh v USA pokračuje v raste a v uplynulom týždni sa mu podarilo dosiahnuť hneď dva nové rekordy. Kľúčový americký index Dow Jones ...

20.5.2024 Redakcia FinReport

Protimonopolný úrad SR preveruje možnú kartelovú dohodu na trhu práce

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ) začal správne konanie týkajúce sa možnej dohody medzi zamestnávateľmi obmedzujúcej súťaž ...

20.5.2024 Robert Juriš

Rodičovské dôchodky sa budú vyplácať v júni 2024, sú o niečo vyššie ako vlani

Rodičovský dôchodok za rok 2024 bude vyplatený jednorazovo počas tohtoročného júna. Dostane ho viac ako 908-tisíc poberateľov. Priemerný ...

20.5.2024 Redakcia FinReport

Rusko zmrazilo účty a zablokovalo aktíva v hodnote 700 miliónov eur trom západným bankám

Sankcie Západu voči Rusku vytvorili novú situáciu, ktorá je precedensom vo vzťahoch oboch strán. Ruský súd totiž trom západným bankám ...

20.5.2024 Jana Schochmann

Tatiana Ondrejková: O úspech sa musíte pričiniť sami

Tatiana Ondrejková je známa a úspešná slovenská podnikateľka. Ak by sme sa opýtali, v čom tkvie jej podnikateľský úspech, sama Táňa by ...

20.5.2024 Redakcia FinReport

Zomrel jeden z prvých slovenských veľkopodnikateľov Jozef Majský

Vo veku 78 rokov zomrel jeden z prvých veľkopodnikateľov, ktorí významne zbohatli po vzniku samostatnej Slovenskej republiky – Jozef Majský ...

19.5.2024 Redakcia FinReport

Slováci radi nakupujú tam, kde ponúkajú zľavy, a takmer každý má aspoň jednu vernostnú kartu

Slováci sú známi tým, že radi šetria. Až tri štvrtiny obyvateľov Slovenska uprednostňujú nakupovanie v obchodoch, v ktorých majú k ...

16.5.2024 Robert Juriš

Za prvé štyri mesiace tohto roka pribudlo v druhom pilieri viac ako 58-tisíc sporiteľov

Druhý dôchodkový pilier sa rozrastá. Ani znevýhodnenie podmienok sporenia znížením percenta finančných príspevkov neodradilo tisíce ...

13.5.2024 Robert Juriš

Čo to znamená, keď vláda povie, že chce vydávať štátne dlhopisy pre bežných občanov

Predseda vlády Robert Fico nedávno prišiel s nápadom vydávať štátne dlhopisy pre občanov, vďaka čomu by získal prostriedky na ...

10.5.2024 Redakcia FinReport

Apríl na trhoch: Akciová rely s kladnými mesačnými výnosmi sa skončila

Päťmesačná akciová rely s kladnými mesačnými výnosmi sa skončila. V apríli 2024 globálna hodnota akcií klesla o 3,9 %. Pravdepodobnou ...

2.5.2024 Martin Jamnický

Aukcia: Zbierku mincí vydražili za 6,25 milióna eur, najdrahší 10-dukát z nej za 780-tisíc eur

Celoživotná zbierka mincí významného zberateľa MUDr. Václava Brunu bola vydražená za viac ako 6,25 milióna eur. Numizmatická zbierka, ...

30.4.2024 Redakcia FinReport

V roku 2023 vstúpilo do druhého piliera rekordných takmer 95-tisíc ľudí

Druhému pilieru, ako príprave financií na dôchodok, sa darí. Napriek tohtoročnému zníženiu príspevkov si v ňom sporí takmer 1,9 milióna ...

25.4.2024 Martin Jamnický

Investori začali dávať prednosť ETF fondom pred podielovými fondmi

Slováci zmenili preferencie pri investovaní. Potvrdzuje to nová štatistika Preferencie Slovákov pri investičných rozhodnutiach prechádzajú ...

24.4.2024 Martin Jamnický

Pri investovaní si dávajte pozor na neuveriteľne výhodné ponuky aj na falošné garancie

Investičné podvody najčastejšie cielia na finančne menej zdatných občanov. Ich najčastejším príznakom je snaha o rýchle a extrémne ...

23.4.2024 Martin Jamnický

Do dražby smeruje unikátna zbierka mincí, jej hodnota môže prekonať 5 miliónov eur

Zberatelia aj investori by mali zbystriť pozornosť. Do dražby putuje celoživotná zbierka významného zberateľa MUDr. Václava Brunu. ...

19.4.2024 Eva Sadovská

Dnes (19. apríla) je svetový deň investičných fondov. Ako sa im darí na Slovensku?

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Investovanie do fondov je ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Spoločnosti Amundi US a Victory Capital sa zlúčia

Spoločnosti Amundi a Victory Capital podpísali Memorandum o porozumení, na základe ktorého sa Amundi US stane strategickým akcionárom vo ...

17.4.2024 Redakcia FinReport

Trh s kanabisom mal problémy a bol v strate, no v tomto roku narástol už o 22,4 %

Akcie kanabisu sa opäť dostávajú do centra pozornosti. Kým v niekoľkých predchádzajúcich rokoch vrátane toho minulého boli v mínuse, v ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay