Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Čo znamená, keď sa vo svete investovania povie býk alebo medveď? Obaja dokážu poriadne zatriasť trhom

Dominik Horváth Investovanie Poslať

Vo svete investovania majú výrazy „býk“ a „medveď“ dlhodobú históriu. Aj keď nikto presne nevie, ako tieto pomenovania vznikli, dnes patria do bežného slovníka väčšiny investorov. Ide o synonymá vzostupu a pádu, či už ide o konkrétne finančné aktívum, alebo o trh ako celok. Aj keď sú tieto pojmy pomerne ľahko pochopiteľné, vplyv býčieho alebo medvedieho trhu na portfólio a bohatstvo investorov je nepopierateľný. Obe zvieratá sú známe svojou silou, a pokiaľ ide o volatilitu na trhoch, obidve dokážu výrazne zamávať s akciami, či už smerom nahor, alebo nadol.

býk vs. medveď

Foto: Shutterstock

Býčie trhy rastú, medvedie zase klesajú

Býčí trh je trh, ktorý je na vzostupe a v ktorom sú všeobecne vyhovujúce podmienky na rast ekonomiky. Medvedí trh, naopak, nastáva v ekonomike, ktorá je na ústupe, a kde väčšina finančných aktív klesá na hodnote. Pretože finančné trhy sú do značnej miery ovplyvnené postojmi investorov, tieto pojmy tiež naznačujú, čo si investori myslia o trhu a nasledujúcich ekonomických trendoch.

Býčí trh je typický trvalým zvyšovaním cien. V prípade akciových trhov býčí trh označuje trh, na ktorom dochádza k rastu cien akcií spoločností. Za oficiálny býčí trh sa považuje trh, ktorý vzrastie o 20 alebo viac percent od posledného zaznamenaného minima. V týchto časoch investori často veria, že stúpajúci trend bude pokračovať aj naďalej. V tomto scenári je ekonomika krajiny zvyčajne silná a úroveň zamestnanosti vysoká.

Naopak, medvedí trh je trh, ktorý je na ústupe. Trh sa zvyčajne nepovažuje za pravý „medvedí“ trh, pokiaľ neklesol o 20 alebo viac percent z úrovne posledného maxima. Na medveďom trhu ceny akcií neustále klesajú. To má za následok klesajúci trend, o ktorom si investori myslia, že bude pokračovať. Tento pesimistický pohľad tlačí ceny smerom nadol. Počas medvedieho trhu sa ekonomika spomaľuje a nezamestnanosť stúpa, pretože spoločnosti začnú prepúšťať zamestnancov.

Tri teórie o tom, kto vymyslel terminológiu

Je zaujímavé, že skutočný pôvod týchto výrazov je nejasný. Existuje niekoľko možných vysvetlení, na ktorých sa zhoduje väčšina investičných odborníkov.

1) Prvým z nich je, že pomenovania vznikli na základe toho, akým spôsobom tieto zvieratá útočia na svojich protivníkov. Keď útočí býk, snaží sa rohmi vyhodiť súpera do vzduchu. Na druhej strane medveď útočí tak, že švihá labami a tlačí na obeť smerom nadol. Toto na prvý pohľad infantilné zdôvodnenie považujú odborníci za najmenej pravdepodobné.

2) Ďalšia teória pochádza z viktoriánskeho Anglicka. Počas tohto obdobia boli veľmi populárne zápasy zvierat, najmä u chudobnej časti obyvateľstva. Arény plné ľudí sledovali, ako na pripútaného býka alebo medveďa útočí svorka psov. Diváci následne uzatvárali stávky, či majestátne zvieratá prežijú, alebo podľahnú presile. Tento krvavý šport bol v Anglicku zakázaný až v roku 1835. Vzhľadom na to, že výrazy býčí a medvedí trh sa datujú okolo roku 1714, mnohí sa domnievajú, že práve odtiaľto pramení predstava, že býky sú opakom medveďov.

3) Tretie zdôvodnenie má históriu v Amerike. Množstvo ľudí sa hlavne v 17. a 18. storočí živilo lovom a predajom medvedích koží. Na trhu s kožami existoval v tom čase aj akýsi prostredník, takzvaný bearskin jobber, ktorý sa živil špekulovaním o cenách medvedích koží. Títo prostredníci predávali aj také kože, ktoré ešte fyzicky nemali k dispozícii, pričom špekulovali o budúcej kúpnej cene týchto koží a následne profitovali z rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou. To sa dialo v prípade, ak bolo koží veľa a ich cena bola nižšia.

Časom sa pomenovanie „bearskin jobber“ skrátilo iba na „bear“, definícia sa rozšírila a začala zahŕňať aj finančné trhy, kde toto pomenovanie označovalo špekulanta predávajúceho akcie nakrátko. Jeden z prvých zdokumentovaných odkazov na výraz „medveď“, používaný na opis transakcie na trhu, bol zaznamenaný v roku 1709. Vtedy ho použil novinár Richard Steele v britskom literárnom a spoločenskom časopise The Tatler.

Čo ovplyvňuje typ trhu

Obidva trhy, medvedí aj býčí, majú svoje charakteristické vlastnosti. Jednými z hlavných sú dopyt a ponuka po finančných aktívach. Na býčom trhu existuje silný dopyt a slabá ponuka cenných papierov. Inými slovami, veľa investorov chce kúpiť cenné papiere, ale len málo z nich je ochotných ich predať. Výsledkom je rast cien akcií. Na medveďom trhu nastáva pravý opak, viac ľudí sa snaží predať ako kúpiť. Dopyt je výrazne nižší ako ponuka a v dôsledku toho ceny akcií klesajú.

Ďalším dôležitým prvkom je psychológia investorov. Pretože správanie sa trhu je ovplyvnené tým, ako jednotlivci vnímajú a reagujú na jeho pohyby, dôležitá je psychológia investorov aj nálada. Výkonnosť akciového trhu a psychológia investorov sú vzájomne závislé.

Na býčom trhu investori veria vo svetlú budúcnosť a investujú s nádejou na zisk. Počas medvedieho trhu je sentiment trhu negatívny, investori presúvajú svoje peniaze z akcií do finančných aktív s pevným výnosom a čakajú na zastavenie klesania akciového trhu. Stručne povedané, pokles cien na akciovom trhu otriasa dôverou investorov.

To spôsobuje, že investori držia svoje peniaze mimo trhu, čo zasa so zvyšujúcim sa odlivom spôsobuje všeobecný pokles cien. Nie je to však pravidlo pri všetkých typoch finančných aktív. Pokiaľ je akciový trh v poklese, spravidla rastie dopyt po zlate, striebre a dlhopisoch. Tieto aktíva väčšina investorov považuje za bezpečný prístav z hľadiska udržateľnosti ich ceny.

Vplyv na reálnu ekonomiku

Pretože podniky, ktorých akcie sa obchodujú na burzách, sú účastníkmi ekonomiky, trh s akciami je s ekonomikou úzko prepojený. Medvedí trh sa spája so slabou ekonomikou. Väčšina podnikateľov nedokáže zaznamenať vyššie zisky, pretože spotrebitelia nemíňajú dostatok prostriedkov. Tento pokles ziskov priamo ovplyvňuje spôsob, akým trh zhodnocuje akcie. Na býčom trhu to funguje naopak. Ľudia majú na investovanie viac peňazí a sú ochotní ich aj minúť. To vedie k posilneniu ekonomiky.

Odhadnúť zmenu na trhu je takmer nemožné

Existuje množstvo investorov, ktorí sa špecializujú na načasovanie nákupu alebo predaja v momente zmeny typu trhu. Len veľmi málo z nich je však v tejto taktike dlhodobo úspešná. Kľúčovým dôvodom toho, či je trh býčí, alebo medvedí, nie je len krátkodobá reakcia na nejakú konkrétnu udalosť, ale to, ako si trh vedie dlhodobo. Malé pohyby môžu predstavovať iba krátkodobý trend alebo malú korekciu trhu. To, či pôjde o býčí alebo medvedí trh, sa dá určiť až za dlhšie časové obdobie.

Nie všetky pohyby na trhu však možno charakterizovať ako býčie alebo medvedie. Trh môže niekedy prejsť obdobím stagnácie, keď sa pokúša nájsť smer. V tomto prípade rad pohybov nahor a nadol gumuje tak zisky ako aj straty, čo má za následok takzvaný plochý vývoj trhu.

Môžete to skúsiť napríklad takto

Na býčom trhu je ideálne pre investora využiť rastúce ceny nákupom akcií na začiatku trendu (ak je to možné) a ich predajom, keď dosiahnu svoj vrchol. Počas býčieho trhu by akékoľvek straty mali byť malé a dočasné. Investor môže zvyčajne aktívne a sebavedome investovať do väčšieho množstva akcií s vyššou pravdepodobnosťou návratnosti.

Na medveďom trhu je šanca na straty väčšia, pretože ceny neustále strácajú na hodnote a koniec často nie je v dohľade. Ak sa investor rozhodne nakúpiť akcie, pretože verí v oživenie trhu, je pravdepodobné, že sa nikdy presne netrafí do bodu obratu. Preto väčšina investorov na medveďom trhu čaká, kým k takémuto obratu dôjde. Zisk na medveďom trhu teda možno nájsť skôr v predaji nakrátko, pri ktorom investor zarába, ak cena akcie klesá. Alternatívou môže byť aj nákup inverzných fondov obchodovaných na burze (ETF) alebo nákup put opcií.

Investor sa môže obrátiť aj na takzvané obranné akcie, ktorých výkonnosť je len minimálne ovplyvnená zmenami trendov na trhu. Pre obranné akcie je charakteristické, že sú stabilné v rastúcich aj klesajúcich cykloch ekonomiky. Ide zväčša o priemyselné odvetvia, prípadne verejné služby, ktoré často vlastní vláda. Sú nevyhnutnosťou a produkty, ktoré tieto spoločnosti vyrábajú, si ľudia kupujú bez ohľadu na ekonomické podmienky.

Keď to nie je býk ani medveď, bude to prasa

Obidva typy trhov majú svoje pozitíva aj negatíva a každý investor musí sám zvážiť riziká. Ako hovorí jedno staré príslovie na Wall Street: „Býci zarobia, medvede zarobia, len prasce zostanú na porážku.“ Toto príslovie varuje pred nadmernou chamtivosťou. Ide o metaforu, ktorou sa označujú tí, ktorí podstupujú príliš veľké riziko v snahe rýchlo dosiahnuť veľké krátkodobé výnosy, no často však skončia akurát s veľkou stratou.

logo
Prečítajte si tiež:
19.3.2024 Roland Régely

Manželia, partneri či single: Kto má šancu získať hypotéku s lepšími podmienkami?

Ľudí, ktorí si vedia zabezpečiť bývanie bez nutnosti financovania úverom, je u nás málo. Väčšina Slovákov si na byt či dom musí ...

19.3.2024 Redakcia FinReport

Pozor na podvodníkov vymáhajúcich fiktívne daňové nedoplatky

Snaha o finančné podvody napríklad prostredníctvom falošných e-mailov je súčasťou našich životov už niekoľko rokov. A hoci sa s nimi ...

18.3.2024 Redakcia FinReport

Bitcoin ukázal svoju pravú tvár, jeho hodnota klesla o 9-tisíc dolárov

Najsilnejšia kryptomena na trhu – bitcoin opäť ukázala svoju pravú tvár. Po niekoľkonásobnom prekonaní rekordnej hodnoty za jeden token ...

18.3.2024 Robert Juriš

ECB zrejme v lete zníži svoje úrokové sadzby, no hypotéky zlacnieť nemusia

Nehnuteľnosti na bývanie sa počas uplynulých dvoch rokov poznačených zásadným nárastom úrokových sadzieb hypotekárnych úverov v priemere ...

18.3.2024 Redakcia FinReport

Legendárny herec Jozef Kroner má vlastnú desaťeurovú mincu

Práve dnes, teda 18. marca 2024, Národná banka Slovenska uvádza do predaja zberateľskú desaťeurovú mincu s námetom stého výročia ...

18.3.2024 Redakcia FinReport

Nové objednávky v priemysle na začiatku roka klesli o 5,8 % na menej ako 5 miliárd eur

Hodnota nových objednávok v priemysle v januári 2024 medziročne klesla o 5,8 %, keď dosiahla objem necelých 5 miliárd eur, presnejšie 4,96 ...

18.3.2024 Redakcia FinReport

Poplatky za služby katastra nehnuteľností budú od 1. apríla drahšie

Štátny rozpočet potrebuje finančnú injekciu, a preto sa zdvíhajú poplatky za prakticky všetky služby štátu. Výnimkou nie sú ani služby ...

8.3.2024 Miloslava Némová

Kolekciu víťazných tenisiek Michaela Jordana vydražili za 8 miliónov dolárov

Osem miliónov dolárov zaplatil neznámy dražiteľ, ktorý na aukcii Sotheby´s kúpil zbierku šiestich tenisiek legendárneho basketbalistu ...

6.3.2024 Redakcia FinReport

Akcie za dva mesiace zarobili toľko ako inokedy za celý rok. Nehrozí prehriatie trhu?

Americké akcie majú za sebou silný začiatok roka. Index S&P 500 sa posilnil o 6,5 % (vrátane reinvestícií dividend), čo je približne toľko, ...

6.3.2024 Martin Jamnický

Bitcoin aj zlato dosiahli svoje historické maximá

Cena najdrahšej kryptomeny na trhu – bitcoinu a cena zlata prekonali historicky najvyššie hodnoty, aké kedy dosiahli. Kým bitcoin prepísal ...

4.3.2024 Eva Sadovská

Výnosnosť podielových fondov atakovala maximá spred dvoch rokov. Ktoré zhodnocovali najviac?

Počas predchádzajúcich dvoch rokov sme boli svedkami rekordne vysokej – dvojcifernej inflácie. Viac ako inokedy sa hovorí o rozumnom ...

2.3.2024 Redakcia FinReport

Trhy zatiahnu ručnú brzdu, no stále môžu ponúknuť zaujímavé investičné príležitosti

Ekonomika aj finančné trhy dostávajú po odznení koronakrízy zabrať. Kontinuálne nasledovalo zvyšovanie inflácie a dôsledky vypuknutia ...

29.2.2024 Martin Jamnický

Na toto si dajte pozor pri zdaňovaní príjmov z investovania

Na podanie daňového priznania už zostáva daňovníkom len menej ako mesiac. Je preto vhodné zopakovať si, čo robiť, ak mám príjmy nielen od ...

28.2.2024 Martin Jamnický

Čo s akciami z kupónovej privatizácie?

Mladá generácia si už možno ani nespomenie, no tí skôr narodení ešte stále môžu vlastniť akcie z kupónovej privatizácie spred 30 rokov. ...

27.2.2024 Miloslava Némová

Vzostup a pád vily La Dune. Príbeh najcennejšej nehnuteľnosti v aukcii Sotheby's

La Dune, kedysi výstavný kus amerického prímorského letoviska Hampton s cenovkou 150 miliónov dolárov, šiel do aukcie po tom, ako jeho ...

26.2.2024 Pavel Škriniar

Investičná konferencia: Čo môžeme očakávať od kapitálového trhu v roku 2024?

Investičná konferencia spoločnosti Swiss Life Select Slovensko plná zvučných mien hneď v úvode roka priniesla množstvo pohľadov na vývoj ...

26.2.2024 Redakcia FinReport

Toto sú najlepšie akcie na európskom trhu

Kým americký investičný trh sa orientuje najmä na akcie technologických spoločností, ten európsky je pestrejší a viac diverzifikovaný. ...

25.2.2024 Redakcia FinReport

Objem transakcií so zlatom vlani dosiahol rekordných 4 900 ton

Zlato malo silný záver uplynulého roku. V konečnom výsledku dopyt po ňom v roku 2023 dosiahol rekordnú úroveň, keď prekonal aj silné ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay