Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Čo znamená, keď sa vo svete investovania povie býk alebo medveď? Obaja dokážu poriadne zatriasť trhom

Dominik Horváth Investovanie
SK
EN
Poslať

Vo svete investovania majú výrazy „býk“ a „medveď“ dlhodobú históriu. Aj keď nikto presne nevie, ako tieto pomenovania vznikli, dnes patria do bežného slovníka väčšiny investorov. Ide o synonymá vzostupu a pádu, či už ide o konkrétne finančné aktívum, alebo o trh ako celok. Aj keď sú tieto pojmy pomerne ľahko pochopiteľné, vplyv býčieho alebo medvedieho trhu na portfólio a bohatstvo investorov je nepopierateľný. Obe zvieratá sú známe svojou silou, a pokiaľ ide o volatilitu na trhoch, obidve dokážu výrazne zamávať s akciami, či už smerom nahor, alebo nadol.

image

Foto: Shutterstock

Býčie trhy rastú, medvedie zase klesajú

Býčí trh je trh, ktorý je na vzostupe a v ktorom sú všeobecne vyhovujúce podmienky na rast ekonomiky. Medvedí trh, naopak, nastáva v ekonomike, ktorá je na ústupe, a kde väčšina finančných aktív klesá na hodnote. Pretože finančné trhy sú do značnej miery ovplyvnené postojmi investorov, tieto pojmy tiež naznačujú, čo si investori myslia o trhu a nasledujúcich ekonomických trendoch.

Býčí trh je typický trvalým zvyšovaním cien. V prípade akciových trhov býčí trh označuje trh, na ktorom dochádza k rastu cien akcií spoločností. Za oficiálny býčí trh sa považuje trh, ktorý vzrastie o 20 alebo viac percent od posledného zaznamenaného minima. V týchto časoch investori často veria, že stúpajúci trend bude pokračovať aj naďalej. V tomto scenári je ekonomika krajiny zvyčajne silná a úroveň zamestnanosti vysoká.

Naopak, medvedí trh je trh, ktorý je na ústupe. Trh sa zvyčajne nepovažuje za pravý „medvedí“ trh, pokiaľ neklesol o 20 alebo viac percent z úrovne posledného maxima. Na medveďom trhu ceny akcií neustále klesajú. To má za následok klesajúci trend, o ktorom si investori myslia, že bude pokračovať. Tento pesimistický pohľad tlačí ceny smerom nadol. Počas medvedieho trhu sa ekonomika spomaľuje a nezamestnanosť stúpa, pretože spoločnosti začnú prepúšťať zamestnancov.

Tri teórie o tom, kto vymyslel terminológiu

Je zaujímavé, že skutočný pôvod týchto výrazov je nejasný. Existuje niekoľko možných vysvetlení, na ktorých sa zhoduje väčšina investičných odborníkov.

1) Prvým z nich je, že pomenovania vznikli na základe toho, akým spôsobom tieto zvieratá útočia na svojich protivníkov. Keď útočí býk, snaží sa rohmi vyhodiť súpera do vzduchu. Na druhej strane medveď útočí tak, že švihá labami a tlačí na obeť smerom nadol. Toto na prvý pohľad infantilné zdôvodnenie považujú odborníci za najmenej pravdepodobné.

2) Ďalšia teória pochádza z viktoriánskeho Anglicka. Počas tohto obdobia boli veľmi populárne zápasy zvierat, najmä u chudobnej časti obyvateľstva. Arény plné ľudí sledovali, ako na pripútaného býka alebo medveďa útočí svorka psov. Diváci následne uzatvárali stávky, či majestátne zvieratá prežijú, alebo podľahnú presile. Tento krvavý šport bol v Anglicku zakázaný až v roku 1835. Vzhľadom na to, že výrazy býčí a medvedí trh sa datujú okolo roku 1714, mnohí sa domnievajú, že práve odtiaľto pramení predstava, že býky sú opakom medveďov.

3) Tretie zdôvodnenie má históriu v Amerike. Množstvo ľudí sa hlavne v 17. a 18. storočí živilo lovom a predajom medvedích koží. Na trhu s kožami existoval v tom čase aj akýsi prostredník, takzvaný bearskin jobber, ktorý sa živil špekulovaním o cenách medvedích koží. Títo prostredníci predávali aj také kože, ktoré ešte fyzicky nemali k dispozícii, pričom špekulovali o budúcej kúpnej cene týchto koží a následne profitovali z rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou. To sa dialo v prípade, ak bolo koží veľa a ich cena bola nižšia.

Časom sa pomenovanie „bearskin jobber“ skrátilo iba na „bear“, definícia sa rozšírila a začala zahŕňať aj finančné trhy, kde toto pomenovanie označovalo špekulanta predávajúceho akcie nakrátko. Jeden z prvých zdokumentovaných odkazov na výraz „medveď“, používaný na opis transakcie na trhu, bol zaznamenaný v roku 1709. Vtedy ho použil novinár Richard Steele v britskom literárnom a spoločenskom časopise The Tatler.

Čo ovplyvňuje typ trhu

Obidva trhy, medvedí aj býčí, majú svoje charakteristické vlastnosti. Jednými z hlavných sú dopyt a ponuka po finančných aktívach. Na býčom trhu existuje silný dopyt a slabá ponuka cenných papierov. Inými slovami, veľa investorov chce kúpiť cenné papiere, ale len málo z nich je ochotných ich predať. Výsledkom je rast cien akcií. Na medveďom trhu nastáva pravý opak, viac ľudí sa snaží predať ako kúpiť. Dopyt je výrazne nižší ako ponuka a v dôsledku toho ceny akcií klesajú.

Ďalším dôležitým prvkom je psychológia investorov. Pretože správanie sa trhu je ovplyvnené tým, ako jednotlivci vnímajú a reagujú na jeho pohyby, dôležitá je psychológia investorov aj nálada. Výkonnosť akciového trhu a psychológia investorov sú vzájomne závislé.

Na býčom trhu investori veria vo svetlú budúcnosť a investujú s nádejou na zisk. Počas medvedieho trhu je sentiment trhu negatívny, investori presúvajú svoje peniaze z akcií do finančných aktív s pevným výnosom a čakajú na zastavenie klesania akciového trhu. Stručne povedané, pokles cien na akciovom trhu otriasa dôverou investorov.

To spôsobuje, že investori držia svoje peniaze mimo trhu, čo zasa so zvyšujúcim sa odlivom spôsobuje všeobecný pokles cien. Nie je to však pravidlo pri všetkých typoch finančných aktív. Pokiaľ je akciový trh v poklese, spravidla rastie dopyt po zlate, striebre a dlhopisoch. Tieto aktíva väčšina investorov považuje za bezpečný prístav z hľadiska udržateľnosti ich ceny.

Vplyv na reálnu ekonomiku

Pretože podniky, ktorých akcie sa obchodujú na burzách, sú účastníkmi ekonomiky, trh s akciami je s ekonomikou úzko prepojený. Medvedí trh sa spája so slabou ekonomikou. Väčšina podnikateľov nedokáže zaznamenať vyššie zisky, pretože spotrebitelia nemíňajú dostatok prostriedkov. Tento pokles ziskov priamo ovplyvňuje spôsob, akým trh zhodnocuje akcie. Na býčom trhu to funguje naopak. Ľudia majú na investovanie viac peňazí a sú ochotní ich aj minúť. To vedie k posilneniu ekonomiky.

Odhadnúť zmenu na trhu je takmer nemožné

Existuje množstvo investorov, ktorí sa špecializujú na načasovanie nákupu alebo predaja v momente zmeny typu trhu. Len veľmi málo z nich je však v tejto taktike dlhodobo úspešná. Kľúčovým dôvodom toho, či je trh býčí, alebo medvedí, nie je len krátkodobá reakcia na nejakú konkrétnu udalosť, ale to, ako si trh vedie dlhodobo. Malé pohyby môžu predstavovať iba krátkodobý trend alebo malú korekciu trhu. To, či pôjde o býčí alebo medvedí trh, sa dá určiť až za dlhšie časové obdobie.

Nie všetky pohyby na trhu však možno charakterizovať ako býčie alebo medvedie. Trh môže niekedy prejsť obdobím stagnácie, keď sa pokúša nájsť smer. V tomto prípade rad pohybov nahor a nadol gumuje tak zisky ako aj straty, čo má za následok takzvaný plochý vývoj trhu.

Môžete to skúsiť napríklad takto

Na býčom trhu je ideálne pre investora využiť rastúce ceny nákupom akcií na začiatku trendu (ak je to možné) a ich predajom, keď dosiahnu svoj vrchol. Počas býčieho trhu by akékoľvek straty mali byť malé a dočasné. Investor môže zvyčajne aktívne a sebavedome investovať do väčšieho množstva akcií s vyššou pravdepodobnosťou návratnosti.

Na medveďom trhu je šanca na straty väčšia, pretože ceny neustále strácajú na hodnote a koniec často nie je v dohľade. Ak sa investor rozhodne nakúpiť akcie, pretože verí v oživenie trhu, je pravdepodobné, že sa nikdy presne netrafí do bodu obratu. Preto väčšina investorov na medveďom trhu čaká, kým k takémuto obratu dôjde. Zisk na medveďom trhu teda možno nájsť skôr v predaji nakrátko, pri ktorom investor zarába, ak cena akcie klesá. Alternatívou môže byť aj nákup inverzných fondov obchodovaných na burze (ETF) alebo nákup put opcií.

Investor sa môže obrátiť aj na takzvané obranné akcie, ktorých výkonnosť je len minimálne ovplyvnená zmenami trendov na trhu. Pre obranné akcie je charakteristické, že sú stabilné v rastúcich aj klesajúcich cykloch ekonomiky. Ide zväčša o priemyselné odvetvia, prípadne verejné služby, ktoré často vlastní vláda. Sú nevyhnutnosťou a produkty, ktoré tieto spoločnosti vyrábajú, si ľudia kupujú bez ohľadu na ekonomické podmienky.

Keď to nie je býk ani medveď, bude to prasa

Obidva typy trhov majú svoje pozitíva aj negatíva a každý investor musí sám zvážiť riziká. Ako hovorí jedno staré príslovie na Wall Street: „Býci zarobia, medvede zarobia, len prasce zostanú na porážku.“ Toto príslovie varuje pred nadmernou chamtivosťou. Ide o metaforu, ktorou sa označujú tí, ktorí podstupujú príliš veľké riziko v snahe rýchlo dosiahnuť veľké krátkodobé výnosy, no často však skončia akurát s veľkou stratou.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
28.1.2023 Redakcia FinReport

Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?

Firmy sa už druhý rok po sebe najviac obávajú kybernetických útokov a prerušenia prevádzky. Pre rok 2023 však najväčší nárast spomedzi ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Automobilka Rolls-Royce zažila svoj najúspešnejší rok, keď predala 6 021 vozidiel

Automobilka Rolls-Royce v roku 2022 predala rekordných viac ako 6-tisíc vozidiel. Dopyt po tejto luxusnej automobilovej značke vzrástol najmä na ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Ceny benzínu stúpli, naopak, cena nafty jemne klesá

Ceny pohonných látok sa od začiatku tohto roka vyvíjajú ako na hojdačke. Po počiatočnej novoročnej stagnácii sa ceny benzínu začali ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Cielený softwarning zo strany Finančnej správy SR prináša do štátneho rozpočtu milióny eur

Finančná správa SR tvrdí, že zasielanie upozornení v podobe softwarningových správ sa vypláca. Pomáhajú nielen daňovým subjektom, ale aj ...

27.1.2023 Naďa Černá

Niektorým vodičským preukazom sa končí platnosť. Dokedy a ako si vybaviť nové doklady?

V roku 2023 budú mnohí vodiči motorových vozidiel riešiť koniec platnosti svojich vodičských preukazov. Stane sa tak preto, lebo Slovensko sa ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska vydáva tri zberateľské strieborné desaťeurovky

Národná banka Slovenska aj v tomto roku poteší zberateľov zaujímavých mincí. Práve dnes 27. januára 2023 uvádza na trh desaťeurovú ...

27.1.2023 Martin Jamnický

Top šesť najdôležitejších trendov pre podnikateľov v roku 2023. Kľúčovú rolu zohrajú dáta

Globálna ekonomika stále čelí významným výzvam, vrátane vysokej inflácie, ekonomickej recesie, geopolitickej nestabilite, energetickej ...

25.1.2023 Dominik Horváth

Ktoré spoločnosti sú najväčší akcioví víťazi a porazení v roku 2022?

Akciové trhy majú za sebou mimoriadne ťažký rok. Všetky tri hlavné americké indexy vlani zaknihovali stratu, prvýkrát od roku 2018, a ...

24.1.2023 Redakcia FinReport

J&T BANKA získala medzinárodný investičný rating od Moody´s

Agentúra Moody's pridelila J&T BANKE investičný rating Baa2 so stabilným výhľadom. Banka sa týmto krokom zaradila k niekoľkým elitným ...

24.1.2023 Redakcia FinReport

Pred 30 rokmi vznikol prvý ETF fond. Dnes ich je 11-tisíc s majetkom viac ako 9 biliónov dolárov

Pred troma desaťročiami došlo k revolúcii v investovaní. V roku 1993 si investori po prvý raz v histórii mohli na burze okrem akcií kúpiť ...

24.1.2023 Eva Sadovská

Realitné fondy prekonali objem 2,3 miliardy eur. Záujem o ne neohrozila ani vojna na Ukrajine

Záujem Slovákov o reality nenaštrbila koronakríza ani vojnový konflikt na Ukrajine. Na popularite získavajú realitné fondy, cez ktoré ...

23.1.2023 Redakcia FinReport

V druhom pilieri vlani zmenilo dôchodkovú správcovskú spoločnosť vyše 55-tisíc sporiteľov

Dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS) minulý rok zmenilo viac ako 55 797 sporiteľov. Oproti roku 2021 počet tých, ktorí si sporia na ...

18.1.2023 Redakcia FinReport

Investičný rok: Dlhopisové trhy vlani zaznamenali najväčší pokles za posledných 100 rokov

Všetky aktíva vlani s výnimkou komodít skončili v mínuse. Americké akcie zaknihovali dvojciferný pokles podobne ako ceny dlhopisov. U ...

17.1.2023 Naďa Černá

Akcie Tesly stále padajú, firma za rok stratila viac ako 70 % zo svojej hodnoty

Spoločnosť Tesla má za sebou náročný rok, počas ktorého hodnota jej akcií klesla o približne 70 %. Viacerí analytici hovoria, že hlavnou ...

16.1.2023 Martin Jamnický

Cena zlata sa dostala nad 1 900 dolárov za uncu a hodnota bitcoinu vyskočila nad 21-tisíc dolárov za token

Rok 2023 sa začal intenzívnym nárastom hodnoty dvoch úplne odlišných investičných komodít. Na začiatku tohto roku začala prudko rásť ...

4.1.2023 Redakcia FinReport

Cena zlata je na svojom polročnom maxime, dosiahla hranicu 1 850 dolárov za uncu

Zlatu sa ku koncu minulého roku začalo dariť. Jeho cena rastie už tretí mesiac a opäť to vyzerá tak, že by mohlo predstavovať jeden z ...

4.1.2023 Robert Juriš

Dôchodkové fondy majú za sebou katastrofálny rok, všetky skončili v červených číslach

Dôchodkové fondy na Slovensku majú za sebou dva diametrálne odlišné roky. Kým v roku 2021 si pripísali rekordné zisky, v práve skončenom ...

Mobilná aplikácia

 1. 1.
  Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
 2. 2.
  Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?
 3. 3.
  Trh s nehnuteľnosťami sa otočil hore nohami – platenie nájmu je teraz výhodnejšie ako splácanie hypotéky
 4. 4.
  Verejné osvetlenie sa chystajú protestne vypnúť aj obce na Zemplíne, demonštráciou poukazujú na problémy
 5. 5.
  Hamran vyvrátil hoax Kotlebu o tom, že mal srdcovú príhodu a je v nemocnici (video)