Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Čo znamená, keď sa vo svete investovania povie býk alebo medveď? Obaja dokážu poriadne zatriasť trhom

Dominik Horváth Investovanie
SK
EN
Poslať

Vo svete investovania majú výrazy „býk“ a „medveď“ dlhodobú históriu. Aj keď nikto presne nevie, ako tieto pomenovania vznikli, dnes patria do bežného slovníka väčšiny investorov. Ide o synonymá vzostupu a pádu, či už ide o konkrétne finančné aktívum, alebo o trh ako celok. Aj keď sú tieto pojmy pomerne ľahko pochopiteľné, vplyv býčieho alebo medvedieho trhu na portfólio a bohatstvo investorov je nepopierateľný. Obe zvieratá sú známe svojou silou, a pokiaľ ide o volatilitu na trhoch, obidve dokážu výrazne zamávať s akciami, či už smerom nahor, alebo nadol.

image

Foto: Shutterstock

Býčie trhy rastú, medvedie zase klesajú

Býčí trh je trh, ktorý je na vzostupe a v ktorom sú všeobecne vyhovujúce podmienky na rast ekonomiky. Medvedí trh, naopak, nastáva v ekonomike, ktorá je na ústupe, a kde väčšina finančných aktív klesá na hodnote. Pretože finančné trhy sú do značnej miery ovplyvnené postojmi investorov, tieto pojmy tiež naznačujú, čo si investori myslia o trhu a nasledujúcich ekonomických trendoch.

Býčí trh je typický trvalým zvyšovaním cien. V prípade akciových trhov býčí trh označuje trh, na ktorom dochádza k rastu cien akcií spoločností. Za oficiálny býčí trh sa považuje trh, ktorý vzrastie o 20 alebo viac percent od posledného zaznamenaného minima. V týchto časoch investori často veria, že stúpajúci trend bude pokračovať aj naďalej. V tomto scenári je ekonomika krajiny zvyčajne silná a úroveň zamestnanosti vysoká.

Naopak, medvedí trh je trh, ktorý je na ústupe. Trh sa zvyčajne nepovažuje za pravý „medvedí“ trh, pokiaľ neklesol o 20 alebo viac percent z úrovne posledného maxima. Na medveďom trhu ceny akcií neustále klesajú. To má za následok klesajúci trend, o ktorom si investori myslia, že bude pokračovať. Tento pesimistický pohľad tlačí ceny smerom nadol. Počas medvedieho trhu sa ekonomika spomaľuje a nezamestnanosť stúpa, pretože spoločnosti začnú prepúšťať zamestnancov.

Tri teórie o tom, kto vymyslel terminológiu

Je zaujímavé, že skutočný pôvod týchto výrazov je nejasný. Existuje niekoľko možných vysvetlení, na ktorých sa zhoduje väčšina investičných odborníkov.

1) Prvým z nich je, že pomenovania vznikli na základe toho, akým spôsobom tieto zvieratá útočia na svojich protivníkov. Keď útočí býk, snaží sa rohmi vyhodiť súpera do vzduchu. Na druhej strane medveď útočí tak, že švihá labami a tlačí na obeť smerom nadol. Toto na prvý pohľad infantilné zdôvodnenie považujú odborníci za najmenej pravdepodobné.

2) Ďalšia teória pochádza z viktoriánskeho Anglicka. Počas tohto obdobia boli veľmi populárne zápasy zvierat, najmä u chudobnej časti obyvateľstva. Arény plné ľudí sledovali, ako na pripútaného býka alebo medveďa útočí svorka psov. Diváci následne uzatvárali stávky, či majestátne zvieratá prežijú, alebo podľahnú presile. Tento krvavý šport bol v Anglicku zakázaný až v roku 1835. Vzhľadom na to, že výrazy býčí a medvedí trh sa datujú okolo roku 1714, mnohí sa domnievajú, že práve odtiaľto pramení predstava, že býky sú opakom medveďov.

3) Tretie zdôvodnenie má históriu v Amerike. Množstvo ľudí sa hlavne v 17. a 18. storočí živilo lovom a predajom medvedích koží. Na trhu s kožami existoval v tom čase aj akýsi prostredník, takzvaný bearskin jobber, ktorý sa živil špekulovaním o cenách medvedích koží. Títo prostredníci predávali aj také kože, ktoré ešte fyzicky nemali k dispozícii, pričom špekulovali o budúcej kúpnej cene týchto koží a následne profitovali z rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou. To sa dialo v prípade, ak bolo koží veľa a ich cena bola nižšia.

Časom sa pomenovanie „bearskin jobber“ skrátilo iba na „bear“, definícia sa rozšírila a začala zahŕňať aj finančné trhy, kde toto pomenovanie označovalo špekulanta predávajúceho akcie nakrátko. Jeden z prvých zdokumentovaných odkazov na výraz „medveď“, používaný na opis transakcie na trhu, bol zaznamenaný v roku 1709. Vtedy ho použil novinár Richard Steele v britskom literárnom a spoločenskom časopise The Tatler.

Čo ovplyvňuje typ trhu

Obidva trhy, medvedí aj býčí, majú svoje charakteristické vlastnosti. Jednými z hlavných sú dopyt a ponuka po finančných aktívach. Na býčom trhu existuje silný dopyt a slabá ponuka cenných papierov. Inými slovami, veľa investorov chce kúpiť cenné papiere, ale len málo z nich je ochotných ich predať. Výsledkom je rast cien akcií. Na medveďom trhu nastáva pravý opak, viac ľudí sa snaží predať ako kúpiť. Dopyt je výrazne nižší ako ponuka a v dôsledku toho ceny akcií klesajú.

Ďalším dôležitým prvkom je psychológia investorov. Pretože správanie sa trhu je ovplyvnené tým, ako jednotlivci vnímajú a reagujú na jeho pohyby, dôležitá je psychológia investorov aj nálada. Výkonnosť akciového trhu a psychológia investorov sú vzájomne závislé.

Na býčom trhu investori veria vo svetlú budúcnosť a investujú s nádejou na zisk. Počas medvedieho trhu je sentiment trhu negatívny, investori presúvajú svoje peniaze z akcií do finančných aktív s pevným výnosom a čakajú na zastavenie klesania akciového trhu. Stručne povedané, pokles cien na akciovom trhu otriasa dôverou investorov.

To spôsobuje, že investori držia svoje peniaze mimo trhu, čo zasa so zvyšujúcim sa odlivom spôsobuje všeobecný pokles cien. Nie je to však pravidlo pri všetkých typoch finančných aktív. Pokiaľ je akciový trh v poklese, spravidla rastie dopyt po zlate, striebre a dlhopisoch. Tieto aktíva väčšina investorov považuje za bezpečný prístav z hľadiska udržateľnosti ich ceny.

Vplyv na reálnu ekonomiku

Pretože podniky, ktorých akcie sa obchodujú na burzách, sú účastníkmi ekonomiky, trh s akciami je s ekonomikou úzko prepojený. Medvedí trh sa spája so slabou ekonomikou. Väčšina podnikateľov nedokáže zaznamenať vyššie zisky, pretože spotrebitelia nemíňajú dostatok prostriedkov. Tento pokles ziskov priamo ovplyvňuje spôsob, akým trh zhodnocuje akcie. Na býčom trhu to funguje naopak. Ľudia majú na investovanie viac peňazí a sú ochotní ich aj minúť. To vedie k posilneniu ekonomiky.

Odhadnúť zmenu na trhu je takmer nemožné

Existuje množstvo investorov, ktorí sa špecializujú na načasovanie nákupu alebo predaja v momente zmeny typu trhu. Len veľmi málo z nich je však v tejto taktike dlhodobo úspešná. Kľúčovým dôvodom toho, či je trh býčí, alebo medvedí, nie je len krátkodobá reakcia na nejakú konkrétnu udalosť, ale to, ako si trh vedie dlhodobo. Malé pohyby môžu predstavovať iba krátkodobý trend alebo malú korekciu trhu. To, či pôjde o býčí alebo medvedí trh, sa dá určiť až za dlhšie časové obdobie.

Nie všetky pohyby na trhu však možno charakterizovať ako býčie alebo medvedie. Trh môže niekedy prejsť obdobím stagnácie, keď sa pokúša nájsť smer. V tomto prípade rad pohybov nahor a nadol gumuje tak zisky ako aj straty, čo má za následok takzvaný plochý vývoj trhu.

Môžete to skúsiť napríklad takto

Na býčom trhu je ideálne pre investora využiť rastúce ceny nákupom akcií na začiatku trendu (ak je to možné) a ich predajom, keď dosiahnu svoj vrchol. Počas býčieho trhu by akékoľvek straty mali byť malé a dočasné. Investor môže zvyčajne aktívne a sebavedome investovať do väčšieho množstva akcií s vyššou pravdepodobnosťou návratnosti.

Na medveďom trhu je šanca na straty väčšia, pretože ceny neustále strácajú na hodnote a koniec často nie je v dohľade. Ak sa investor rozhodne nakúpiť akcie, pretože verí v oživenie trhu, je pravdepodobné, že sa nikdy presne netrafí do bodu obratu. Preto väčšina investorov na medveďom trhu čaká, kým k takémuto obratu dôjde. Zisk na medveďom trhu teda možno nájsť skôr v predaji nakrátko, pri ktorom investor zarába, ak cena akcie klesá. Alternatívou môže byť aj nákup inverzných fondov obchodovaných na burze (ETF) alebo nákup put opcií.

Investor sa môže obrátiť aj na takzvané obranné akcie, ktorých výkonnosť je len minimálne ovplyvnená zmenami trendov na trhu. Pre obranné akcie je charakteristické, že sú stabilné v rastúcich aj klesajúcich cykloch ekonomiky. Ide zväčša o priemyselné odvetvia, prípadne verejné služby, ktoré často vlastní vláda. Sú nevyhnutnosťou a produkty, ktoré tieto spoločnosti vyrábajú, si ľudia kupujú bez ohľadu na ekonomické podmienky.

Keď to nie je býk ani medveď, bude to prasa

Obidva typy trhov majú svoje pozitíva aj negatíva a každý investor musí sám zvážiť riziká. Ako hovorí jedno staré príslovie na Wall Street: „Býci zarobia, medvede zarobia, len prasce zostanú na porážku.“ Toto príslovie varuje pred nadmernou chamtivosťou. Ide o metaforu, ktorou sa označujú tí, ktorí podstupujú príliš veľké riziko v snahe rýchlo dosiahnuť veľké krátkodobé výnosy, no často však skončia akurát s veľkou stratou.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
29.5.2022 Redakcia FinReport

Ak svadba, tak bez dlhov. Radšej si na ňu nasporiť, ako ju organizovať na úver

Pre vyše 40 % Slovákov je svadba stále veľmi dôležitá udalosť a nepovažujú ju za prežitok. Éra veľkolepých svadobných hostín je však ...

28.5.2022 Redakcia FinReport

Inflácia v USA už začala klesať, no ďalší pokles cien bude len veľmi pomalý

Úroveň marcovej inflácie v USA na úrovni 8,5 % bola najvyššia za posledných štyridsať rokov. Dobrou správou je, že v apríli dokázala ...

28.5.2022 Redakcia FinReport

Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi

Čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel. Známe príslovie platí pri nakladaní s financiami dvojnásobne. Deti, ktoré si do ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Depeche Mode sú už len duo. Zomrel zakladajúci člen skupiny Andrew Fletcher

Priekopnícka britská elektronická hudobná skupina, ktorá vznikla pred 45 rokmi, ohlásila smrť svojho zakladajúceho člena. Slávni Depeche ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Stavebná sporiteľňa Wüstenrot skončila rok 2021 so stratou 750-tisíc eur

Wüstenrot stavebná sporiteľňa v roku 2021 zastavila ponuku nových stavebných sporení a medziúverov, a rok skočila v strate trištvrte ...

27.5.2022 Dominik Horváth

TOP najlepšie a najhoršie aktíva súčasnosti – zacielené na ETF (2. časť)

ETF fondy sa v posledných rokoch stali obľúbenou alternatívou investorov. Je to najmä vďaka tomu, že sa nezameriavajú len na jeden typ ...

27.5.2022 Naďa Černá

Twitter sprísňuje pravidlá. Je to na truc Elonovi Muskovi?

To, že sú sociálne siete miestom mnohých dezinformácií potvrdzuje aj fakt, že niektoré z nich sa v tejto oblasti snažia zakročiť zmenou ...

23.5.2022 Redakcia FinReport

Ikonický Mercedes-Benz 300 SLR z roku 1955 vydražili za 135 miliónov eur

Značka Mercedes sa v automobilovom športe začala presadzovať takmer pred sto rokmi. V medzivojnových rokoch minulého storočia patrila k ...

23.5.2022 Marián Búlik

Tri dôležité odporúčania, ako v súčasnosti investovať

Po bezprecedentnom rastovom roku 2021, keď napríklad index S&P 500 narástol o vyše 20 % a technologický NASDAQ o vyše 23 %, prišla v tomto ...

21.5.2022 Redakcia FinReport

Niekoľko tipov, ako správne investovať v čase neistoty a vojny

Napätá situácia na Ukrajine výrazne ovplyvňuje dianie na finančných trhoch. Vo chvíľach, keď rastú a pravidelne prekonávajú svoje ...

20.5.2022 Dominik Horváth

TOP najlepšie a najhoršie aktíva súčasnosti – začíname akciami (1. časť)

Finančné aktíva zažívajú ťažký rok. Niet sa čomu čudovať, negatív je hneď niekoľko. Od vojny na Ukrajine, cez rastúcu infláciu až ...

20.5.2022 Redakcia FinReport

VÚB Generali zmení zmiešaný dôchodkový fond na zelený a inovatívny

Dôchodková správcovská spoločnosť VÚB Generali mení štatút svojho dôchodkového fondu. Doterajší MIX zmiešaný negarantovaný ...

19.5.2022 Redakcia FinReport

Benátsky obraz Le Grand Canal od Clauda Moneta vydražili za 56,6 milióna dolárov

Ďalšia aukcia umeleckého diela uznávaného výtvarného majstra sa stala realitou. Olejomaľbu Clauda Moneta s benátskou scenériou vydražili ...

17.5.2022 Redakcia FinReport

Ešte nie je ten správny moment nakupovať technologické akcie, budú ešte lacnejšie

Technologické akcie zažívajú ťažký rok. Futures Nasdaq 100 v porovnaní s koncom roku 2021, keď dosahovali vrchol, klesli o 27 %. Mnohí ...

16.5.2022 Eva Sadovská

Tri štvrtiny Sloveniek si pri investovaní neverí. Ich potenciál je však vysoký

Ženy si v oblasti investícií veria menej ako muži. Ich potenciál stať sa úspešnými investorkami je však vysoký. Predurčuje ich k tomu ...

13.5.2022 Redakcia FinReport

Vydražili najväčší biely diamant. Nový vlastník za The Rock zaplatil 17,8 milióna eur

Vo švajčiarskej Ženeve predali doteraz najväčší biely diamant, aký kedy bol na dražbe. Predpokladalo sa, že jeho cena sa vyšplhá až ...

11.5.2022 Redakcia FinReport

NBS schválila trom spoločnostiam prospekty k vydaniu dlhopisov

Národná banka Slovenska schválila prospekty dlhopisov niekoľkým finančným spoločnostiam. Presnejšie ide o Tatra banku, spoločnosť HB ...

10.5.2022 Robert Juriš

Portrét Marilyn Monroeovej od Andyho Warhola vydražili za 195 miliónov dolárov

Portrét americkej herečky Marilyn Monroeovej od Andyho Warhola vydražili v noci z 9. na 10. mája 2022 v aukčnej sieni Christie´s v New Yorku za ...

Aplikácia

 1. 1.
  Sociálny balík pre rodiny je schválený. Rodičia dostanú vyššie prídavky, bonus na deti aj príspevok na krúžky
 2. 2.
  Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi
 3. 3.
  Depeche Mode sú už len duo. Zomrel zakladajúci člen skupiny Andrew Fletcher
 4. 4.
  Inflácia v USA už začala klesať, no ďalší pokles cien bude len veľmi pomalý
 5. 5.
  Ak svadba, tak bez dlhov. Radšej si na ňu nasporiť, ako ju organizovať na úver