Čo to znamená, keď vláda povie, že chce vydávať štátne dlhopisy pre bežných občanov
Predseda vlády Robert Fico nedávno prišiel s nápadom vydávať štátne dlhopisy pre občanov, vďaka čomu by získal prostriedky na financovanie štátnych projektov, ktoré sa dlhodobo nedarí dokončiť, prípadne ani začať. Ľuďom tak chce ponúknuť možnosť investovať a zhodnotiť svoje peniaze, ktoré inak pasívne zaháľajú na bežných účtoch v bankách. Otázne je, akú výnosnosť týchto dlhopisov ponúkne štát ľudovým investorom, aby sa im to oplatilo, respektíve, aby to dávalo zmysel obom zainteresovaným stranám, ako zabezpečí distribúciu dlhopisov a aká bude dostupnosť investovaných peňazí.
Foto: Freepik
Inšpirácia z minulosti a zo zahraničia
Motívom pre tieto „vládne“ úvahy je snaha využiť viac ako 40 miliárd eur, ktoré ležia na účtoch občanov Slovenska. Nápad je to zaujímavý, hoci nie úplne originálny. Objavil sa už pred takmer dvomi desaťročiami v roku 2007, keď vtedajšia vláda chcela aplikovať skúsenosti z iných európskych krajín v slovenských reáliách.
Nemenej podstatným dôvodom je, že ak štát emituje dlhopisy, nastaví výhodné podmienky a predá ich bežným občanom, vyjde ho to lacnejšie, ako keby ich predal na verejnej aukcii. Riziková prirážka Slovenska totiž patrí k najvyšším v celej eurozóne.
Mimochodom, nákup štátnych dlhopisov si už vyskúšali napríklad aj obyvatelia Belgicka, Chorvátska, aj susedného Česka. Skôr narodení Slováci si možno spomenú aj na rok 1995, keď štátne dlhopisy zohrali kľúčovú rolu v druhej vlne kupónovej privatizácie.
Čo by to prinieslo štátu a čo jeho občanom
Ak vydá štát dlhopisy, ktoré predá svojim občanom, zabezpečí si menšiu závislosť od finančného trhu, na ktorom jeho dlhopisy kupujú banky, poisťovne, správcovia dôchodkových fondov či iné finančné inštitúcie pre svojich klientov. Štát tak môže získať lacnejšiu formu financovania vlastných projektov, než má v súčasnosti.
Občan zase bude spokojný, ak výnosy z dlhopisov budú preňho vyššie ako výnosy z bežných finančných produktov, ktorými zhodnocuje svoje finančné prostriedky. Samozrejme, tu do hry vstupuje viacero ďalších faktorov vrátane nevyhnutného pochopenia fungovania obchodovania s dlhopismi, ako aj iných pravidiel v porovnaní napríklad s bezproblémovými vkladmi na termínovaný účet v banke.
Aký výnos by mali mať štátne dlhopisy
Zrejme najdôležitejšou a zatiaľ nezodpovedanou otázkou je teda, aká bude budúca výška výnosov štátnych dlhopisov. Výnos by mal byť pre obyvateľov vyšší ako pre nich dostupné alternatívy, teda úroky na vkladoch v bankách. Zároveň by však nemal byť vyšší ako súčasné výnosy zo štátnych dlhopisov, lebo by to pre štát nebolo ekonomické.
„Stačí, ak čistý výnos z dlhopisu bude pre obyvateľov vyšší než čistý výnos z termínovaného vkladu v banke. To sa dá dosiahnuť napríklad voľbou typu dlhopisu (bezkupónový), ale aj úpravou miery zdanenia výnosu či oslobodením od zdravotných odvodov,“ vysvetľuje finančný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar.
Podľa neho tiež bude potrebné vyriešiť, ako sa tieto dlhopisy dostanú k širokým masám obyvateľstva tak, aby to nebolo príliš nákladné. „Náklady, či už na strane štátu, alebo vo forme poplatkov, totiž znižujú výnos,“ upozorňuje ďalej.
Ďalšie možné úskalia projektu
Pre občana tiež bude dôležité vedieť, ako a kedy sa bude môcť k svojim peniazom dostať, a to najmä vtedy, keď ich bude potrebovať skôr, ako nastane čas splatnosti dlhopisu. V prípade dlhopisov je to totiž zložitejšie, ako si vybrať peniaze z bežného či termínovaného účtu.
„Lepší prístup k peniazom budú mať občania v prípade, ak budú dlhopisy obchodovateľné na burze. Burza je miestom, kde sa dá dlhopis kedykoľvek predať a kúpiť. Vtedy však zistia, že je rozdiel medzi nominálnou a trhovou cenou. Nominálna cena je uvedená na dlhopise a vyplatená v čase splatnosti. Trhová cena závisí od aktuálnych podmienok na trhu a môže byť nižšia aj vyššia ako nominálna,“ pripomína P. Škriniar.
Potrebné je tiež zobrať do úvahy, že pri projektoch, ktoré majú byť financované štátnymi dlhopismi, býva čas výstavby dlhší ako rok či dva. „Ak štát zvolí krátku splatnosť, naruší to financovanie projektu. No ak zvolí projektu zodpovedajúcu splatnosť dlhopisov, nemusia o ne ľudia prejaviť záujem,“ dodáva analytik.
Retailoví klienti bežne investujú do dlhopisov
Občania môžu do dlhopisov investovať aj v súčasnosti a vôbec to nemusia byť práve štátne dlhopisy. Najčastejšie sa zameriavajú na podielové fondy. Môže ísť o bežné podielové fondy, ETF fondy obchodované na burze (od roku 1993) alebo priamo dlhopisové fondy.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Na Slovensku máme kráľovské aj svetové vína
- 2.Štyri banky ovládajú tri štvrtiny slovenského trhu s hypotekárnymi úvermi
- 3.Miloš Gáfrik sa stal novým prezidentom Slovenskej asociácie sprostredkovateľov v poisťovníctve
- 4.Ako sa zvýšia dôchodky v roku 2025 a kde sa stratil rodičovský dôchodok?
- 5.Bankám na Slovensku mierne klesajú zisky, ale stúpajú výnosy