Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Čo si myslí päť legendárnych investorov o akciovom trhu v roku 2022?

Dominik Horváth Investovanie
SK
EN
Poslať

Akciové trhy zažili v minulom roku vynikajúci rast. No rastúca inflácia, stále pretrvávajúca pandémia COVID-19 a invázia ruských vojsk na Ukrajinu môžu spôsobiť, že výsledky v roku 2022 nebudú také priaznivé ako vlani. Väčšina odborníkov si myslí, že je potrebné byť maximálne opatrný. Niektorí dokonca hovoria o možnom krachu akciového trhu, čo je pre každého investora desivou vyhliadkou.

image

Foto: Shutterstock / Getty Images

Ako vidia predikcie trhu na rok 2022 takzvaní Smart Money (inteligentné peniaze), čo je prezývka označujúca profesionálnych investorov, ktorí sa stali legendárnymi vďaka bohatstvu zarobenému na akciových trhoch? Od Warrena Buffeta, cez Raya Dalia po Michaela Burryho, každá z týchto legiend má iný výhľad na najbližších 12 mesiacov.

Bill Ackman

Bill AckmanPrvým na zozname je Bill Ackman, osobnosť vo svete hedžových fondov a zakladateľ Pershing Square Capital. Do povedomia širšej verejnosti sa dostal naposledy v roku 2019, keď správne predpovedal pád trhu kvôli prichádzajúcej pandémii, na čom za menej ako dva mesiace zarobil cez 2,6 miliardy dolárov.

Podľa neho je v roku 2022 najväčšou hrozbou rastúca inflácia. Nedávno sa zapojil do horúcej diskusie, pričom uviedol, že centrálni bankári ešte len uvidia jej negatívny vplyv. V časoch takejto ekonomickej neistoty by sa podľa Ackmana mali investori zamerať na osvedčené a robustné podniky. Tie disponujú dostatočnou cenovou silou, vďaka ktorej sú schopné vzdorovať rastúcej inflácii. „Viete, spoločnosti, ktoré nedokážu preniesť infláciu miezd a tovarov na svojich zákazníkov, budú na tom zle. Myslím si teda, že čím je podnik robustnejší a väčší, tým sa mu darí lepšie,“ povedal.

Taktiež veľmi negatívne vidí situáciu na Ukrajine. Ackman zašiel až tak ďaleko, že vyhlásil, že „tretia svetová vojna sa už pravdepodobne začala, ale zatiaľ sme si to neuvedomili“. Verí, že USA by mali začať robiť podstatne viac ako doteraz, hlavne v oblasti zbrojenia Ukrajiny. „Ukrajinci so správnymi zbraňami a zdrojmi dokázali, že majú na to, aby vyhrali vojnu, teda kým sa Putin neuchýli k jadrovým zbraniam. Zdá sa mi, že dôvodom, prečo nerobíme viac, je náš strach z vyprovokovania Putina,“ dodal.

Ackamn tiež vyjadril nedôveru v nové zelené ESG iniciatívy. Vplyv environmentálnych, sociálnych a riadiacich iniciatív (ESG), ktoré sa tvária ako trvalé a rastúce, podľa neho môžu byť tiež jedným z faktorov rastúcej inflácie. Verí, že vysoké náklady prechodu na čistú energiu prispejú k ďalšiemu zvýšeniu celkových svetových nákladov na energiu.

Ak by mal v tomto roku investovať len do jedinej akcie, vybral by si spoločnosť Universal Music. Tá je v súčasnosti jednou z jeho najväčších pozícií, pretože od augusta minulého roka vlastní jej akcie za 2,9 miliardy dolárov. Hoci akcie Universalu za posledných 5 rokov sústavne klesali, Ackman si myslí, že trh ešte ponúkne Universalu primeranú šancu.

Carl Icahn

Carl IcahnZnámy finančný žralok a korporátny nájazdník Carl Icahn taktiež nevidí rok 2022 úplne ružovo. Icahn sa preslávil v 70. a 80. rokoch minulého storočia násilnými akvizíciami a dnes zastáva pozíciu predsedu predstavenstva spoločnosti Icahn Enterprises. V súčasnosti má svoje záujmy v sektore energetiky, automobilového priemyslu, nehnuteľností, farmácie a módy.

Veterán akciového trhu nedávno predostrel svoj výhľad na rok 2022 počas rozhovoru pre CNBC. Hlavnými témami tohto roku podľa neho bude inflácia, americké trhy a menová politika. Na otázku, či si myslí, že na akciovom trhu existujú bubliny a či by mohol byť akciový trh v súčasnosti nafúknutý, odpovedal: „Áno a veľmi. Myslím si, že niektoré nárasty akcií sú šialené, že niektoré z rastúcich investícií sú mimo tohto sveta.“

Icahn si však aj napriek tomu nemyslí, že americkú ekonomiku čakajú v najbližšom období obrovské problémy. Skôr sa obáva dlhodobejšieho horizontu. „Naozaj nemusíte byť génius, aby ste si uvedomili, že pumpovanie peňazí Federálneho rezervného systému (FED) do ekonomiky počas pandémie spôsobí inflačné problémy.“ Zároveň sa tiež domnieva, že krach trhu je nevyhnutný vzhľadom na nadmernú peňažnú zásobu. Naznačil, že akciový trh bude nakoniec donútený zaplatiť vysokú cenu za expanzívnu politiku centrálnych bánk.

„Z dlhodobého hľadiska určite narazíme na stenu. Skutočne si myslím, že príde kríza, pretože spôsob, akým dnes neuveriteľne rýchlo rastú akciové trhy, spôsob, akým tlačíme peniaze, spôsob, akým ideme do inflácie, nemôže byť udržateľný. Myslím si, že keď sa pozriete okolo seba, vidíte infláciu úplne všade,“ uviedol.

Tlačenie peňazí a inflácia je podľa neho dokonca ešte väčší problém ako situácia na Ukrajine. V nedávnom rozhovore bagatelizoval vplyv sankcií Západu na Rusko a predpovedal, že trhy nepoloží vojna ale inflácia. „Tento trh možno prehnane reaguje na to, čo sa deje na Ukrajine, ale nemyslím si, že toto je problém, ktorý máme. Problém, ktorý skutočne máme, je oveľa hlbší, a to je inflácia,“ uviedol v rozhovore pre Fox News.

Medzi jeho čierne kone na tento rok patria akcie hlavne energetického priemyslu. Icahn Enterprises nakúpil významné objemy akcií spoločností, ako First Energy, Cheniere Energy a Occidental Petroleum. Okrem toho verí aj tlačiarenskému gigantu – spoločnosti Xerox, a zdravotníckej firme Bausch Health Companies.

Ray Dalio

Ray DalioRay Dalio je legendárny investor a miliardár. Od roku 1985 je generálnym riaditeľom najväčšieho hedžového fondu na svete – spoločnosti Bridgewater Associates. Na začiatku minulého roka povedal, že akciový trh je nafúknutý a že očakáva jeho krach, aký nastal v rokoch 2000 – 2001 pri takzvanej dotcom bubline. Po takmer roku zmiernil svoju rétoriku. V rozhovore pre portál CNBC na začiatku tohto roka prezradil, ako sa podľa neho budú vyvíjať akciové trhy.

Tvrdí, že z krátkodobého hľadiska je nemožné načasovať správny nákup a predaj akcií, ale potrebné je zameriavať sa na dlhodobý horizont. „Pokúšať sa načasovať trh je hlúpa záležitosť. V skutočnosti by bolo lepšie, keby ste sa pokúsili poraziť Usaina Bolta v šprinte alebo Michaela Phelpsa v bazéne.“ Bridgewater Associates preto za posledné mesiace upustil od nákupov jednotlivých akcií a zameriava sa hlavne na ETF fondy. Najväčší potenciál vidí v rozvíjajúcich sa trhoch a zameriava sa na fondy, ako napríklad iShares MSCI Emerging Markets ETF. Pri ňom navýšil svoju pozíciu za posledné dva štvrťroky z 0,77 % na 5,55 %.

Dalio sa tiež netají svojím obdivom k Číne, ktorá tvorí významnú časť indexov rozvíjajúcich sa trhov. Po začatí vojny na Ukrajine však trochu prehodnotil svoj predchádzajúci postoj, kvôli úzkym vzťahom medzi Ruskom a Čínou. „Čakám, čo urobí Čína, pretože to bude mať veľký vplyv na to, ako bude čoskoro vyzerať rýchlo sa meniaci svetový poriadok,“ povedal. Okrem toho stále verí zlatu, ako uchovávateľovi hodnoty pred rastúcou infláciou aj vojnovou neistotou. Jeho pozícia v ETF fonde SPDR Gold Trust vzrástla z 1,7 % na 2,15 %.

Čo sa týka rusko-ukrajinskej vojny, Dalio predpovedá, že ekonomické sankcie, ktoré Európa a USA uvalili na Rusko a jeho finančný systém, si vyberú ťažkú ​​daň na ruskej ekonomike. „Sankcie by mohli dokonca Rusku priniesť politickú zmenu. „Ekonomická bolesť, ktorú Rusi pocítia, bude taká zlá, že by bolo prekvapujúce, keby neexistovala veľká vnútorná opozícia voči politike ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorá by mohla ohroziť alebo zvrhnúť jeho režim,“ dodal.

Na druhej strane investorov varuje pred technologickým sektorom. FED signalizoval, že tento rok plánuje zvýšiť úrokové sadzby, keďže bojuje s najsilnejšou infláciou za posledných 39 rokov. Vyššie úrokové sadzby sa považujú za zlé pre technologické akcie – najmä tie nerentabilné – keďže je pravdepodobné, že nezačnú zarábať skôr, ako v ďalekej budúcnosti, čo znamená, že držitelia strácajú na výnosoch už v súčasnosti.

Poznamenal, že niektoré technologické akcie zažili v poslednom čase správanie ako pri bubline a že tieto spoločnosti budú pravdepodobne zasiahnuté, keď sa sadzby zvýšia. „Toto nie je prostredie, ktoré je obzvlášť priaznivé pre tieto typy investícií,“ tvrdí Dalio.

Warren Buffett

Warren BuffettUrčite najznámejším investorom na tomto zozname je Warren Buffett. Veštec z Omahy, ako ho prezývajú v investičnom svete, je vždy jedným z ľudí, na ktorých sa obracajú ostatní, keď hľadajú, odkiaľ budú fúkať vetry. Warren je známy svojou pokojnou povahou a nebýva príliš znepokojený vzostupmi a pádmi trhu. Už desaťročia odporúča, aby sa ľudia sústredili na dlhodobý horizont. V dôsledku toho sa k súčasnému stavu na trhu vyjadruje len veľmi sporadicky.

Naposledy verejnosti predostrel svoj výhľad, aj to len nepriamo, v novembri minulého roka, pri zverejňovaní štvrťročných výsledkov svojej spoločnosti Berkshire Hathaway. Tá za posledné mesiace viac predávala ako nakupovala. Okrem toho si vybudovala obrovskú zásobu hotovosti, takmer 150 miliárd dolárov. Podľa Warrena je totiž lepšie v čase neistoty peniaze z trhu vybrať, ako utrpieť výraznú stratu.

Z tejto aktivity je zrejmé, čo si legendárny investor myslí o trhoch v nadchádzajúcom období.  Rovnaký názor má aj jeho pravá ruka, podpredseda spoločnosti Charlie Munger. Ten sa v rozhovore pre CNBC vyjadril, že súčasné prostredie vníma extrémnejšie než čokoľvek, čo kedy videl počas svojej dlhej kariéry. „Pokiaľ ide o ocenenia, dotcom bublina bola ešte bláznivejšia, ale celkovo považujem dnešnú éru za šialenejšiu ako éru dotcom. Za dobré spoločnosti musíte zaplatiť veľa, a to znižuje vaše budúce výnosy,“ poznamenal.

Munger okrem toho zopakoval svoju nedôveru k trhu s kryptomenami a ocenil úsilie Číny krytomeny zakázať: „Verte mi, ľudia, ktorí vytvárajú kryptomeny, nemyslia na zákazníka, myslia len na seba.“

Buffet a Munger sú jedinými investormi v tomto zozname, ktorí sa zatiaľ oficiálne nevyjadrili k súčasnej situácii na Ukrajine. Buffet však svoj názor na tému Rusko vs. Ukrajina vyjadril už v roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krym. Povedal: „Ak bude vojna, stále budem kupovať akcie. Posledná vec, ktorú by ste chceli, je držať peniaze počas vojny.“

Munger vo svojich vyjadrenia zašiel ešte ďalej, hlavne čo sa týka kritiky ruského režimu a spôsobu vlády prezidenta Putina. „Samozrejme, že sa trochu obávam, keď vidím podobnú nadväznosť udalostí, ktorá mi pripomína Hitlera,“ povedal pre CNBC.  

Aj keď obchodov Berkshire Hathway za posledné obdobie nebolo veľa, no ak sa na ne pozrieme, je jasné, akým odvetviam Buffet verí. Na konci minulého roka kúpil 13 miliónov akcií v zdravotníckej spoločnosti Royalty Pharma a investoval aj do firmy Floor and Decor dodávajúcej stavebniny. Okrem toho navýšil svoju pozíciu o 24 % v Chevrone, ktorý sa zameriava na ťažbu ropy. Naproti tomu úplne uzavrel svoje pozície v zdravotníckych spoločnostiach Merck & Co, Organon & Co a v telekomunikačnej Liberty Global Inc.

Michael Burry

Michael BurryMichael Burry je investor, ktorý sa preslávil tým, že dopredu predpovedal finančnú krízu v roku 2008. Pri tejto predpovedi stavil na pád trhu s bývaním a jeho firma Scion Capital zarobila viac ako 700 miliónov dolárov. Rovnako negatívny pohľad má aj na súčasné trhy. Uvádza, že „trh tancuje na ostrí noža“. Podľa Burryho je súčasťou problému všeobecný presun aktív z aktívne spravovaných fondov do pasívnych indexových fondov, ktoré nazval „odliv IQ investovania“.

Burry si je istý, že sme v bubline. O stave trhu povedal: „Je tu viac špekulácií ako v 20. rokoch a viac nadhodnotenia ako v 90. rokoch minulého storočia. Svoju nedôveru vyjadril hlavne voči podľa neho prehodnoteným firmám, akými sú napríklad výrobcovia elektromobilov Tesla alebo Rivian.

Pri vstupe Rivianu na burzu v novembri minulého roka Burry tweetol, že 100-miliardová hodnota spoločnosti, ktorá nevyrobila takmer ešte žiadne auto, je nereálna. Podobne skepticky sa vyjadril aj na účet Tesly. Jej generálny riaditeľ Elon Musk mu však nezostal nič dlžný a nazval Burryho „pokazenými hodinami“.

Podľa Burryho analýzy je isté, že v roku 2022 dôjde ku kolapsu. Prízvukuje, že všetkých varoval napriek tomu, že ľudia neuznávajú jeho predpovede. Povedal: „Ľudia hovoria, že som ich naposledy nevaroval. Urobil som to, ale nikto ma nepočúval. Takže tentoraz varujem a stále ma nikto nepočúva. No začnú, keď budem mať dôkaz.“

Burry preto na konci minulého roka odpredal väčšinu svojich akcií. Z pôvodných 137 miliónov ponechal na burze len 42 miliónov. Aj tie investoval do veľmi špecifických spoločností. Vyzerá však, že sa jeho predpoveď opäť raz naplnila. Najväčší podiel (10 miliónov dolárov), ktorý Scion Capital od konca minulého roka vlastní, je v spoločnosti Lockheed Martin, najväčšej zbrojárskej spoločnosti na svete. Jej akcie od začiatku vojny na Ukrajine vyleteli nahor o desiatky percent. Burry tak opäť raz správne predpovedal globálnu situáciu a za približne tri mesiace jeho pozícia v Lockheed Martin stúpla na 14 miliónov. 

Burry zašiel pri svojich predpovediach až tak ďaleko, že si zmenil svoje meno na sociálnych sieťach na „Cassandra“. Cassandra je známa ako trójska princezná, ale najmä ako veštkyňa predpovedajúca budúcnosť. Jej prekliatím bolo to, že síce prosila ľudí, aby ju počúvali, ale nikto jej vtedy neveril.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
28.1.2023 Redakcia FinReport

Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?

Firmy sa už druhý rok po sebe najviac obávajú kybernetických útokov a prerušenia prevádzky. Pre rok 2023 však najväčší nárast spomedzi ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Automobilka Rolls-Royce zažila svoj najúspešnejší rok, keď predala 6 021 vozidiel

Automobilka Rolls-Royce v roku 2022 predala rekordných viac ako 6-tisíc vozidiel. Dopyt po tejto luxusnej automobilovej značke vzrástol najmä na ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Ceny benzínu stúpli, naopak, cena nafty jemne klesá

Ceny pohonných látok sa od začiatku tohto roka vyvíjajú ako na hojdačke. Po počiatočnej novoročnej stagnácii sa ceny benzínu začali ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Cielený softwarning zo strany Finančnej správy SR prináša do štátneho rozpočtu milióny eur

Finančná správa SR tvrdí, že zasielanie upozornení v podobe softwarningových správ sa vypláca. Pomáhajú nielen daňovým subjektom, ale aj ...

27.1.2023 Naďa Černá

Niektorým vodičským preukazom sa končí platnosť. Dokedy a ako si vybaviť nové doklady?

V roku 2023 budú mnohí vodiči motorových vozidiel riešiť koniec platnosti svojich vodičských preukazov. Stane sa tak preto, lebo Slovensko sa ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska vydáva tri zberateľské strieborné desaťeurovky

Národná banka Slovenska aj v tomto roku poteší zberateľov zaujímavých mincí. Práve dnes 27. januára 2023 uvádza na trh desaťeurovú ...

27.1.2023 Martin Jamnický

Top šesť najdôležitejších trendov pre podnikateľov v roku 2023. Kľúčovú rolu zohrajú dáta

Globálna ekonomika stále čelí významným výzvam, vrátane vysokej inflácie, ekonomickej recesie, geopolitickej nestabilite, energetickej ...

25.1.2023 Dominik Horváth

Ktoré spoločnosti sú najväčší akcioví víťazi a porazení v roku 2022?

Akciové trhy majú za sebou mimoriadne ťažký rok. Všetky tri hlavné americké indexy vlani zaknihovali stratu, prvýkrát od roku 2018, a ...

24.1.2023 Redakcia FinReport

J&T BANKA získala medzinárodný investičný rating od Moody´s

Agentúra Moody's pridelila J&T BANKE investičný rating Baa2 so stabilným výhľadom. Banka sa týmto krokom zaradila k niekoľkým elitným ...

24.1.2023 Redakcia FinReport

Pred 30 rokmi vznikol prvý ETF fond. Dnes ich je 11-tisíc s majetkom viac ako 9 biliónov dolárov

Pred troma desaťročiami došlo k revolúcii v investovaní. V roku 1993 si investori po prvý raz v histórii mohli na burze okrem akcií kúpiť ...

24.1.2023 Eva Sadovská

Realitné fondy prekonali objem 2,3 miliardy eur. Záujem o ne neohrozila ani vojna na Ukrajine

Záujem Slovákov o reality nenaštrbila koronakríza ani vojnový konflikt na Ukrajine. Na popularite získavajú realitné fondy, cez ktoré ...

23.1.2023 Redakcia FinReport

V druhom pilieri vlani zmenilo dôchodkovú správcovskú spoločnosť vyše 55-tisíc sporiteľov

Dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS) minulý rok zmenilo viac ako 55 797 sporiteľov. Oproti roku 2021 počet tých, ktorí si sporia na ...

18.1.2023 Redakcia FinReport

Investičný rok: Dlhopisové trhy vlani zaznamenali najväčší pokles za posledných 100 rokov

Všetky aktíva vlani s výnimkou komodít skončili v mínuse. Americké akcie zaknihovali dvojciferný pokles podobne ako ceny dlhopisov. U ...

17.1.2023 Naďa Černá

Akcie Tesly stále padajú, firma za rok stratila viac ako 70 % zo svojej hodnoty

Spoločnosť Tesla má za sebou náročný rok, počas ktorého hodnota jej akcií klesla o približne 70 %. Viacerí analytici hovoria, že hlavnou ...

16.1.2023 Martin Jamnický

Cena zlata sa dostala nad 1 900 dolárov za uncu a hodnota bitcoinu vyskočila nad 21-tisíc dolárov za token

Rok 2023 sa začal intenzívnym nárastom hodnoty dvoch úplne odlišných investičných komodít. Na začiatku tohto roku začala prudko rásť ...

4.1.2023 Redakcia FinReport

Cena zlata je na svojom polročnom maxime, dosiahla hranicu 1 850 dolárov za uncu

Zlatu sa ku koncu minulého roku začalo dariť. Jeho cena rastie už tretí mesiac a opäť to vyzerá tak, že by mohlo predstavovať jeden z ...

4.1.2023 Robert Juriš

Dôchodkové fondy majú za sebou katastrofálny rok, všetky skončili v červených číslach

Dôchodkové fondy na Slovensku majú za sebou dva diametrálne odlišné roky. Kým v roku 2021 si pripísali rekordné zisky, v práve skončenom ...

Mobilná aplikácia

 1. 1.
  Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
 2. 2.
  Trh s nehnuteľnosťami sa otočil hore nohami – platenie nájmu je teraz výhodnejšie ako splácanie hypotéky
 3. 3.
  Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?
 4. 4.
  Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom
 5. 5.
  Matovič odovzdal ministerstvo Hegerovi, Sulíka si v parlamente všímať nebude (video+foto)