Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Čo si myslí päť legendárnych investorov o akciovom trhu v roku 2022?

Dominik Horváth Investovanie Poslať

Akciové trhy zažili v minulom roku vynikajúci rast. No rastúca inflácia, stále pretrvávajúca pandémia COVID-19 a invázia ruských vojsk na Ukrajinu môžu spôsobiť, že výsledky v roku 2022 nebudú také priaznivé ako vlani. Väčšina odborníkov si myslí, že je potrebné byť maximálne opatrný. Niektorí dokonca hovoria o možnom krachu akciového trhu, čo je pre každého investora desivou vyhliadkou.

investovanie v roku 2022

Foto: Shutterstock / Getty Images

Ako vidia predikcie trhu na rok 2022 takzvaní Smart Money (inteligentné peniaze), čo je prezývka označujúca profesionálnych investorov, ktorí sa stali legendárnymi vďaka bohatstvu zarobenému na akciových trhoch? Od Warrena Buffeta, cez Raya Dalia po Michaela Burryho, každá z týchto legiend má iný výhľad na najbližších 12 mesiacov.

Bill Ackman

Bill AckmanPrvým na zozname je Bill Ackman, osobnosť vo svete hedžových fondov a zakladateľ Pershing Square Capital. Do povedomia širšej verejnosti sa dostal naposledy v roku 2019, keď správne predpovedal pád trhu kvôli prichádzajúcej pandémii, na čom za menej ako dva mesiace zarobil cez 2,6 miliardy dolárov.

Podľa neho je v roku 2022 najväčšou hrozbou rastúca inflácia. Nedávno sa zapojil do horúcej diskusie, pričom uviedol, že centrálni bankári ešte len uvidia jej negatívny vplyv. V časoch takejto ekonomickej neistoty by sa podľa Ackmana mali investori zamerať na osvedčené a robustné podniky. Tie disponujú dostatočnou cenovou silou, vďaka ktorej sú schopné vzdorovať rastúcej inflácii. „Viete, spoločnosti, ktoré nedokážu preniesť infláciu miezd a tovarov na svojich zákazníkov, budú na tom zle. Myslím si teda, že čím je podnik robustnejší a väčší, tým sa mu darí lepšie,“ povedal.

Taktiež veľmi negatívne vidí situáciu na Ukrajine. Ackman zašiel až tak ďaleko, že vyhlásil, že „tretia svetová vojna sa už pravdepodobne začala, ale zatiaľ sme si to neuvedomili“. Verí, že USA by mali začať robiť podstatne viac ako doteraz, hlavne v oblasti zbrojenia Ukrajiny. „Ukrajinci so správnymi zbraňami a zdrojmi dokázali, že majú na to, aby vyhrali vojnu, teda kým sa Putin neuchýli k jadrovým zbraniam. Zdá sa mi, že dôvodom, prečo nerobíme viac, je náš strach z vyprovokovania Putina,“ dodal.

Ackamn tiež vyjadril nedôveru v nové zelené ESG iniciatívy. Vplyv environmentálnych, sociálnych a riadiacich iniciatív (ESG), ktoré sa tvária ako trvalé a rastúce, podľa neho môžu byť tiež jedným z faktorov rastúcej inflácie. Verí, že vysoké náklady prechodu na čistú energiu prispejú k ďalšiemu zvýšeniu celkových svetových nákladov na energiu.

Ak by mal v tomto roku investovať len do jedinej akcie, vybral by si spoločnosť Universal Music. Tá je v súčasnosti jednou z jeho najväčších pozícií, pretože od augusta minulého roka vlastní jej akcie za 2,9 miliardy dolárov. Hoci akcie Universalu za posledných 5 rokov sústavne klesali, Ackman si myslí, že trh ešte ponúkne Universalu primeranú šancu.

Carl Icahn

Carl IcahnZnámy finančný žralok a korporátny nájazdník Carl Icahn taktiež nevidí rok 2022 úplne ružovo. Icahn sa preslávil v 70. a 80. rokoch minulého storočia násilnými akvizíciami a dnes zastáva pozíciu predsedu predstavenstva spoločnosti Icahn Enterprises. V súčasnosti má svoje záujmy v sektore energetiky, automobilového priemyslu, nehnuteľností, farmácie a módy.

Veterán akciového trhu nedávno predostrel svoj výhľad na rok 2022 počas rozhovoru pre CNBC. Hlavnými témami tohto roku podľa neho bude inflácia, americké trhy a menová politika. Na otázku, či si myslí, že na akciovom trhu existujú bubliny a či by mohol byť akciový trh v súčasnosti nafúknutý, odpovedal: „Áno a veľmi. Myslím si, že niektoré nárasty akcií sú šialené, že niektoré z rastúcich investícií sú mimo tohto sveta.“

Icahn si však aj napriek tomu nemyslí, že americkú ekonomiku čakajú v najbližšom období obrovské problémy. Skôr sa obáva dlhodobejšieho horizontu. „Naozaj nemusíte byť génius, aby ste si uvedomili, že pumpovanie peňazí Federálneho rezervného systému (FED) do ekonomiky počas pandémie spôsobí inflačné problémy.“ Zároveň sa tiež domnieva, že krach trhu je nevyhnutný vzhľadom na nadmernú peňažnú zásobu. Naznačil, že akciový trh bude nakoniec donútený zaplatiť vysokú cenu za expanzívnu politiku centrálnych bánk.

„Z dlhodobého hľadiska určite narazíme na stenu. Skutočne si myslím, že príde kríza, pretože spôsob, akým dnes neuveriteľne rýchlo rastú akciové trhy, spôsob, akým tlačíme peniaze, spôsob, akým ideme do inflácie, nemôže byť udržateľný. Myslím si, že keď sa pozriete okolo seba, vidíte infláciu úplne všade,“ uviedol.

Tlačenie peňazí a inflácia je podľa neho dokonca ešte väčší problém ako situácia na Ukrajine. V nedávnom rozhovore bagatelizoval vplyv sankcií Západu na Rusko a predpovedal, že trhy nepoloží vojna ale inflácia. „Tento trh možno prehnane reaguje na to, čo sa deje na Ukrajine, ale nemyslím si, že toto je problém, ktorý máme. Problém, ktorý skutočne máme, je oveľa hlbší, a to je inflácia,“ uviedol v rozhovore pre Fox News.

Medzi jeho čierne kone na tento rok patria akcie hlavne energetického priemyslu. Icahn Enterprises nakúpil významné objemy akcií spoločností, ako First Energy, Cheniere Energy a Occidental Petroleum. Okrem toho verí aj tlačiarenskému gigantu – spoločnosti Xerox, a zdravotníckej firme Bausch Health Companies.

Ray Dalio

Ray DalioRay Dalio je legendárny investor a miliardár. Od roku 1985 je generálnym riaditeľom najväčšieho hedžového fondu na svete – spoločnosti Bridgewater Associates. Na začiatku minulého roka povedal, že akciový trh je nafúknutý a že očakáva jeho krach, aký nastal v rokoch 2000 – 2001 pri takzvanej dotcom bubline. Po takmer roku zmiernil svoju rétoriku. V rozhovore pre portál CNBC na začiatku tohto roka prezradil, ako sa podľa neho budú vyvíjať akciové trhy.

Tvrdí, že z krátkodobého hľadiska je nemožné načasovať správny nákup a predaj akcií, ale potrebné je zameriavať sa na dlhodobý horizont. „Pokúšať sa načasovať trh je hlúpa záležitosť. V skutočnosti by bolo lepšie, keby ste sa pokúsili poraziť Usaina Bolta v šprinte alebo Michaela Phelpsa v bazéne.“ Bridgewater Associates preto za posledné mesiace upustil od nákupov jednotlivých akcií a zameriava sa hlavne na ETF fondy. Najväčší potenciál vidí v rozvíjajúcich sa trhoch a zameriava sa na fondy, ako napríklad iShares MSCI Emerging Markets ETF. Pri ňom navýšil svoju pozíciu za posledné dva štvrťroky z 0,77 % na 5,55 %.

Dalio sa tiež netají svojím obdivom k Číne, ktorá tvorí významnú časť indexov rozvíjajúcich sa trhov. Po začatí vojny na Ukrajine však trochu prehodnotil svoj predchádzajúci postoj, kvôli úzkym vzťahom medzi Ruskom a Čínou. „Čakám, čo urobí Čína, pretože to bude mať veľký vplyv na to, ako bude čoskoro vyzerať rýchlo sa meniaci svetový poriadok,“ povedal. Okrem toho stále verí zlatu, ako uchovávateľovi hodnoty pred rastúcou infláciou aj vojnovou neistotou. Jeho pozícia v ETF fonde SPDR Gold Trust vzrástla z 1,7 % na 2,15 %.

Čo sa týka rusko-ukrajinskej vojny, Dalio predpovedá, že ekonomické sankcie, ktoré Európa a USA uvalili na Rusko a jeho finančný systém, si vyberú ťažkú ​​daň na ruskej ekonomike. „Sankcie by mohli dokonca Rusku priniesť politickú zmenu. „Ekonomická bolesť, ktorú Rusi pocítia, bude taká zlá, že by bolo prekvapujúce, keby neexistovala veľká vnútorná opozícia voči politike ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorá by mohla ohroziť alebo zvrhnúť jeho režim,“ dodal.

Na druhej strane investorov varuje pred technologickým sektorom. FED signalizoval, že tento rok plánuje zvýšiť úrokové sadzby, keďže bojuje s najsilnejšou infláciou za posledných 39 rokov. Vyššie úrokové sadzby sa považujú za zlé pre technologické akcie – najmä tie nerentabilné – keďže je pravdepodobné, že nezačnú zarábať skôr, ako v ďalekej budúcnosti, čo znamená, že držitelia strácajú na výnosoch už v súčasnosti.

Poznamenal, že niektoré technologické akcie zažili v poslednom čase správanie ako pri bubline a že tieto spoločnosti budú pravdepodobne zasiahnuté, keď sa sadzby zvýšia. „Toto nie je prostredie, ktoré je obzvlášť priaznivé pre tieto typy investícií,“ tvrdí Dalio.

Warren Buffett

Warren BuffettUrčite najznámejším investorom na tomto zozname je Warren Buffett. Veštec z Omahy, ako ho prezývajú v investičnom svete, je vždy jedným z ľudí, na ktorých sa obracajú ostatní, keď hľadajú, odkiaľ budú fúkať vetry. Warren je známy svojou pokojnou povahou a nebýva príliš znepokojený vzostupmi a pádmi trhu. Už desaťročia odporúča, aby sa ľudia sústredili na dlhodobý horizont. V dôsledku toho sa k súčasnému stavu na trhu vyjadruje len veľmi sporadicky.

Naposledy verejnosti predostrel svoj výhľad, aj to len nepriamo, v novembri minulého roka, pri zverejňovaní štvrťročných výsledkov svojej spoločnosti Berkshire Hathaway. Tá za posledné mesiace viac predávala ako nakupovala. Okrem toho si vybudovala obrovskú zásobu hotovosti, takmer 150 miliárd dolárov. Podľa Warrena je totiž lepšie v čase neistoty peniaze z trhu vybrať, ako utrpieť výraznú stratu.

Z tejto aktivity je zrejmé, čo si legendárny investor myslí o trhoch v nadchádzajúcom období.  Rovnaký názor má aj jeho pravá ruka, podpredseda spoločnosti Charlie Munger. Ten sa v rozhovore pre CNBC vyjadril, že súčasné prostredie vníma extrémnejšie než čokoľvek, čo kedy videl počas svojej dlhej kariéry. „Pokiaľ ide o ocenenia, dotcom bublina bola ešte bláznivejšia, ale celkovo považujem dnešnú éru za šialenejšiu ako éru dotcom. Za dobré spoločnosti musíte zaplatiť veľa, a to znižuje vaše budúce výnosy,“ poznamenal.

Munger okrem toho zopakoval svoju nedôveru k trhu s kryptomenami a ocenil úsilie Číny krytomeny zakázať: „Verte mi, ľudia, ktorí vytvárajú kryptomeny, nemyslia na zákazníka, myslia len na seba.“

Buffet a Munger sú jedinými investormi v tomto zozname, ktorí sa zatiaľ oficiálne nevyjadrili k súčasnej situácii na Ukrajine. Buffet však svoj názor na tému Rusko vs. Ukrajina vyjadril už v roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krym. Povedal: „Ak bude vojna, stále budem kupovať akcie. Posledná vec, ktorú by ste chceli, je držať peniaze počas vojny.“

Munger vo svojich vyjadrenia zašiel ešte ďalej, hlavne čo sa týka kritiky ruského režimu a spôsobu vlády prezidenta Putina. „Samozrejme, že sa trochu obávam, keď vidím podobnú nadväznosť udalostí, ktorá mi pripomína Hitlera,“ povedal pre CNBC.  

Aj keď obchodov Berkshire Hathway za posledné obdobie nebolo veľa, no ak sa na ne pozrieme, je jasné, akým odvetviam Buffet verí. Na konci minulého roka kúpil 13 miliónov akcií v zdravotníckej spoločnosti Royalty Pharma a investoval aj do firmy Floor and Decor dodávajúcej stavebniny. Okrem toho navýšil svoju pozíciu o 24 % v Chevrone, ktorý sa zameriava na ťažbu ropy. Naproti tomu úplne uzavrel svoje pozície v zdravotníckych spoločnostiach Merck & Co, Organon & Co a v telekomunikačnej Liberty Global Inc.

Michael Burry

Michael BurryMichael Burry je investor, ktorý sa preslávil tým, že dopredu predpovedal finančnú krízu v roku 2008. Pri tejto predpovedi stavil na pád trhu s bývaním a jeho firma Scion Capital zarobila viac ako 700 miliónov dolárov. Rovnako negatívny pohľad má aj na súčasné trhy. Uvádza, že „trh tancuje na ostrí noža“. Podľa Burryho je súčasťou problému všeobecný presun aktív z aktívne spravovaných fondov do pasívnych indexových fondov, ktoré nazval „odliv IQ investovania“.

Burry si je istý, že sme v bubline. O stave trhu povedal: „Je tu viac špekulácií ako v 20. rokoch a viac nadhodnotenia ako v 90. rokoch minulého storočia. Svoju nedôveru vyjadril hlavne voči podľa neho prehodnoteným firmám, akými sú napríklad výrobcovia elektromobilov Tesla alebo Rivian.

Pri vstupe Rivianu na burzu v novembri minulého roka Burry tweetol, že 100-miliardová hodnota spoločnosti, ktorá nevyrobila takmer ešte žiadne auto, je nereálna. Podobne skepticky sa vyjadril aj na účet Tesly. Jej generálny riaditeľ Elon Musk mu však nezostal nič dlžný a nazval Burryho „pokazenými hodinami“.

Podľa Burryho analýzy je isté, že v roku 2022 dôjde ku kolapsu. Prízvukuje, že všetkých varoval napriek tomu, že ľudia neuznávajú jeho predpovede. Povedal: „Ľudia hovoria, že som ich naposledy nevaroval. Urobil som to, ale nikto ma nepočúval. Takže tentoraz varujem a stále ma nikto nepočúva. No začnú, keď budem mať dôkaz.“

Burry preto na konci minulého roka odpredal väčšinu svojich akcií. Z pôvodných 137 miliónov ponechal na burze len 42 miliónov. Aj tie investoval do veľmi špecifických spoločností. Vyzerá však, že sa jeho predpoveď opäť raz naplnila. Najväčší podiel (10 miliónov dolárov), ktorý Scion Capital od konca minulého roka vlastní, je v spoločnosti Lockheed Martin, najväčšej zbrojárskej spoločnosti na svete. Jej akcie od začiatku vojny na Ukrajine vyleteli nahor o desiatky percent. Burry tak opäť raz správne predpovedal globálnu situáciu a za približne tri mesiace jeho pozícia v Lockheed Martin stúpla na 14 miliónov. 

Burry zašiel pri svojich predpovediach až tak ďaleko, že si zmenil svoje meno na sociálnych sieťach na „Cassandra“. Cassandra je známa ako trójska princezná, ale najmä ako veštkyňa predpovedajúca budúcnosť. Jej prekliatím bolo to, že síce prosila ľudí, aby ju počúvali, ale nikto jej vtedy neveril.

logo
Prečítajte si tiež:
3.12.2023 Redakcia FinReport

HSBC je prvou bankou na svete, ktorá ponúka tokenizované zlato

Britská spoločnosť HSBC poskytujúca bankové a finančné služby vyvinula platformu, ktorá využíva technológiu distribuovanej účtovnej ...

3.12.2023 Redakcia FinReport

Slabá finančná gramotnosť má negatívny vplyv aj na domáce rozpočty

Ľudia, ktorí majú lepšie finančné vedomosti, sú schopní efektívnejšie hospodáriť so svojimi peniazmi, a to aj napriek rastúcim cenám. ...

2.12.2023 Redakcia FinReport

Zamestnanec pripravil banku o 2,2 milióna libier, čaká ho štvorročné väzenie

Bankový úradník si zrejme pomýlil povolanie. Namiesto toho, aby plnil zadania nadriadených najlepšie ako vie, rozšíril svoju činnosť aj o ...

2.12.2023 Redakcia FinReport

Ženy by investovaním mohli kompenzovať nerovnosti vo výške dôchodkov voči mužom

Investičná platforma Fondee od začiatku roka 2023 zvýšila aktíva vo svojej správe o 30 %. Pôsobí na území troch krajín, pričom ...

1.12.2023 Redakcia FinReport

Na nových eurobankovkách sa môžu objaviť kultúrne motívy alebo európske rieky či vtáky

Architektúru, ktorá je už viac ako dve desaťročia hlavným motívom na eurobankovkách, o niekoľko rokov nahradia nové témy. Rada guvernérov ...

1.12.2023 Roland Régely

Poistenie kybernetických rizík chráni pred krádežou peňazí, ale aj identity

Kybernetické riziká dnes ohrozujú nielen firmy, ale aj jednotlivcov. Kyberpoistenie pomáha ochrániť klienta pred zneužitím osobných údajov, ...

1.12.2023 Robert Juriš

Žalobám čelí nielen kryptoburza Binance, ale už aj jej marketingová tvár Cristiano Ronaldo

Kauza kryptomenovej burzy Binance, ktorá čelí obžalobe z prania špinavých peňazí a nepovoleného predaja cenných papierov, naberá nový ...

30.11.2023 Martin Jamnický

Gitaru Kurta Cobaina z Nirvany vydražili za 1,5 milióna dolárov

Jednu z mála nerozmlátetných a teda zachovaných gitár lídra legendárnej skupiny Nirvana Kurta Cobaina vydražili za 1,5 milióna dolárov. ...

27.11.2023 Redakcia FinReport

Zlato je opäť drahšie ako 2-tisíc dolárov za uncu

Cena zlata opäť vystúpila nad hranicu 2-tisíc dolárov za troyskú uncu a jej súčasná hodnota je najvyššia od mája tohto roku. ...

24.11.2023 Miloslava Némová

Picassovo dielo s jeho milovanou „lolitou“ vydražili za 139 miliónov dolárov

Portrét Piccasovej dlhoročnej mladej milenky sa na aukcii Sotheby's v New Yorku podarilo predať za takmer 140 miliónov dolárov. Obraz z roku ...

20.11.2023 Robert Juriš

Obchody s ruskými diamantmi dostanú definitívnu stopku

Rusko je najväčším producentom diamantov na svete. V súčasnosti však jeho podiel na celosvetovom obchode významne klesol a v rámci ...

13.11.2023 Eva Sadovská

Ktorým typom fondov sa v treťom štvrťroku 2023 darilo, a ktoré, naopak, zaostávali

Na Slovensku sme už rok a pol svedkami vysokého cenového rastu. Viac ako inokedy sa tak hovorí o investovaní, ktoré z dlhodobého hľadiska ...

12.11.2023 Redakcia FinReport

Top 10 užitočných rád pre začínajúcich investorov

Úspešné investovanie vôbec nie je také jednoduché, ako si to mnohí myslia. Ak by totiž bolo jednoduché, všetci by sme už boli bohatí, čo ...

8.11.2023 Dominik Horváth

Dlhopisy sa po rokoch cenovej stagnácie dostávajú opäť do popredia

Nebolo to tak dávno, čo si obyvatelia aj vlády užívali obdobie „lacných peňazí“. Ekonomická kríza v roku 2008, následná dlhová ...

8.11.2023 Redakcia FinReport

Extrémne vzácny modrý diamant Bleu Royal vydražili za 44 miliónov dolárov

Najväčší vnútorne bezchybný modrý diamant, aký sa kedy objavil na aukcii, bol vydražený v Ženevskej aukčnej sieni Christie´s. Vzácny ...

6.11.2023 Redakcia FinReport

Prieskum: Až polovica slovenských žien má záujem o investovanie, no málo si veria

Každá šiesta Slovenka používa investičné produkty, zatiaľ čo medzi mužmi je to každý štvrtý. Momentálne najpopulárnejšie sú ...

5.11.2023 Redakcia FinReport

Investičný záujem o kryptomeny klesá, „páčia“ sa nám značky, ako Apple, Google či Tesla

Priemerný vek slovenských investorov od roku 2018 klesol z 34 na 32 rokov. Priamo zo svojho smartfónu investuje 71 % z nich. Len 7 % spomedzi ...

2.11.2023 Robert Juriš

Cena zlata sa dostala na hranicu 2-tisíc dolárov za uncu a môže ísť ešte vyššie

Zlato atakuje hranicu 2-tisíc dolárov za uncu, a to je dobrá správa pre všetkých investorov. Dokonca, nebyť vojenských konfliktov vo svete, ...

Mobilná aplikácia

Najčítanejšie

 1. 1.
  Národná banka Slovenska vlani vyprodukovala stratu 156 miliónov eur
 2. 2.
  Ruské straty na Ukrajine sa každým bojom zvyšujú, prišli už o viac ako 332-tisíc vojakov
 3. 3.
  Zvolenie Lipšica za špeciálneho prokurátora skompromitovalo Úrad špeciálnej prokuratúry, tvrdí minister Taraba
 4. 4.
  Šéf progresívcov sa nebráni debate o zmene volebného systému, podľa Šimečku je však cieľom Fica „zabetónovať sa“ pri moci (video)
 5. 5.
  Izrael rozšíril nariadenie evakuácie na juhu Pásma Gazy, do bezpečia poslali obyvateľov piatich štvrtí
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay