Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Čo si myslí päť legendárnych investorov o akciovom trhu v roku 2022?

Dominik Horváth Investovanie
SK
EN
Poslať

Akciové trhy zažili v minulom roku vynikajúci rast. No rastúca inflácia, stále pretrvávajúca pandémia COVID-19 a invázia ruských vojsk na Ukrajinu môžu spôsobiť, že výsledky v roku 2022 nebudú také priaznivé ako vlani. Väčšina odborníkov si myslí, že je potrebné byť maximálne opatrný. Niektorí dokonca hovoria o možnom krachu akciového trhu, čo je pre každého investora desivou vyhliadkou.

image

Foto: Shutterstock / Getty Images

Ako vidia predikcie trhu na rok 2022 takzvaní Smart Money (inteligentné peniaze), čo je prezývka označujúca profesionálnych investorov, ktorí sa stali legendárnymi vďaka bohatstvu zarobenému na akciových trhoch? Od Warrena Buffeta, cez Raya Dalia po Michaela Burryho, každá z týchto legiend má iný výhľad na najbližších 12 mesiacov.

Bill Ackman

Bill AckmanPrvým na zozname je Bill Ackman, osobnosť vo svete hedžových fondov a zakladateľ Pershing Square Capital. Do povedomia širšej verejnosti sa dostal naposledy v roku 2019, keď správne predpovedal pád trhu kvôli prichádzajúcej pandémii, na čom za menej ako dva mesiace zarobil cez 2,6 miliardy dolárov.

Podľa neho je v roku 2022 najväčšou hrozbou rastúca inflácia. Nedávno sa zapojil do horúcej diskusie, pričom uviedol, že centrálni bankári ešte len uvidia jej negatívny vplyv. V časoch takejto ekonomickej neistoty by sa podľa Ackmana mali investori zamerať na osvedčené a robustné podniky. Tie disponujú dostatočnou cenovou silou, vďaka ktorej sú schopné vzdorovať rastúcej inflácii. „Viete, spoločnosti, ktoré nedokážu preniesť infláciu miezd a tovarov na svojich zákazníkov, budú na tom zle. Myslím si teda, že čím je podnik robustnejší a väčší, tým sa mu darí lepšie,“ povedal.

Taktiež veľmi negatívne vidí situáciu na Ukrajine. Ackman zašiel až tak ďaleko, že vyhlásil, že „tretia svetová vojna sa už pravdepodobne začala, ale zatiaľ sme si to neuvedomili“. Verí, že USA by mali začať robiť podstatne viac ako doteraz, hlavne v oblasti zbrojenia Ukrajiny. „Ukrajinci so správnymi zbraňami a zdrojmi dokázali, že majú na to, aby vyhrali vojnu, teda kým sa Putin neuchýli k jadrovým zbraniam. Zdá sa mi, že dôvodom, prečo nerobíme viac, je náš strach z vyprovokovania Putina,“ dodal.

Ackamn tiež vyjadril nedôveru v nové zelené ESG iniciatívy. Vplyv environmentálnych, sociálnych a riadiacich iniciatív (ESG), ktoré sa tvária ako trvalé a rastúce, podľa neho môžu byť tiež jedným z faktorov rastúcej inflácie. Verí, že vysoké náklady prechodu na čistú energiu prispejú k ďalšiemu zvýšeniu celkových svetových nákladov na energiu.

Ak by mal v tomto roku investovať len do jedinej akcie, vybral by si spoločnosť Universal Music. Tá je v súčasnosti jednou z jeho najväčších pozícií, pretože od augusta minulého roka vlastní jej akcie za 2,9 miliardy dolárov. Hoci akcie Universalu za posledných 5 rokov sústavne klesali, Ackman si myslí, že trh ešte ponúkne Universalu primeranú šancu.

Carl Icahn

Carl IcahnZnámy finančný žralok a korporátny nájazdník Carl Icahn taktiež nevidí rok 2022 úplne ružovo. Icahn sa preslávil v 70. a 80. rokoch minulého storočia násilnými akvizíciami a dnes zastáva pozíciu predsedu predstavenstva spoločnosti Icahn Enterprises. V súčasnosti má svoje záujmy v sektore energetiky, automobilového priemyslu, nehnuteľností, farmácie a módy.

Veterán akciového trhu nedávno predostrel svoj výhľad na rok 2022 počas rozhovoru pre CNBC. Hlavnými témami tohto roku podľa neho bude inflácia, americké trhy a menová politika. Na otázku, či si myslí, že na akciovom trhu existujú bubliny a či by mohol byť akciový trh v súčasnosti nafúknutý, odpovedal: „Áno a veľmi. Myslím si, že niektoré nárasty akcií sú šialené, že niektoré z rastúcich investícií sú mimo tohto sveta.“

Icahn si však aj napriek tomu nemyslí, že americkú ekonomiku čakajú v najbližšom období obrovské problémy. Skôr sa obáva dlhodobejšieho horizontu. „Naozaj nemusíte byť génius, aby ste si uvedomili, že pumpovanie peňazí Federálneho rezervného systému (FED) do ekonomiky počas pandémie spôsobí inflačné problémy.“ Zároveň sa tiež domnieva, že krach trhu je nevyhnutný vzhľadom na nadmernú peňažnú zásobu. Naznačil, že akciový trh bude nakoniec donútený zaplatiť vysokú cenu za expanzívnu politiku centrálnych bánk.

„Z dlhodobého hľadiska určite narazíme na stenu. Skutočne si myslím, že príde kríza, pretože spôsob, akým dnes neuveriteľne rýchlo rastú akciové trhy, spôsob, akým tlačíme peniaze, spôsob, akým ideme do inflácie, nemôže byť udržateľný. Myslím si, že keď sa pozriete okolo seba, vidíte infláciu úplne všade,“ uviedol.

Tlačenie peňazí a inflácia je podľa neho dokonca ešte väčší problém ako situácia na Ukrajine. V nedávnom rozhovore bagatelizoval vplyv sankcií Západu na Rusko a predpovedal, že trhy nepoloží vojna ale inflácia. „Tento trh možno prehnane reaguje na to, čo sa deje na Ukrajine, ale nemyslím si, že toto je problém, ktorý máme. Problém, ktorý skutočne máme, je oveľa hlbší, a to je inflácia,“ uviedol v rozhovore pre Fox News.

Medzi jeho čierne kone na tento rok patria akcie hlavne energetického priemyslu. Icahn Enterprises nakúpil významné objemy akcií spoločností, ako First Energy, Cheniere Energy a Occidental Petroleum. Okrem toho verí aj tlačiarenskému gigantu – spoločnosti Xerox, a zdravotníckej firme Bausch Health Companies.

Ray Dalio

Ray DalioRay Dalio je legendárny investor a miliardár. Od roku 1985 je generálnym riaditeľom najväčšieho hedžového fondu na svete – spoločnosti Bridgewater Associates. Na začiatku minulého roka povedal, že akciový trh je nafúknutý a že očakáva jeho krach, aký nastal v rokoch 2000 – 2001 pri takzvanej dotcom bubline. Po takmer roku zmiernil svoju rétoriku. V rozhovore pre portál CNBC na začiatku tohto roka prezradil, ako sa podľa neho budú vyvíjať akciové trhy.

Tvrdí, že z krátkodobého hľadiska je nemožné načasovať správny nákup a predaj akcií, ale potrebné je zameriavať sa na dlhodobý horizont. „Pokúšať sa načasovať trh je hlúpa záležitosť. V skutočnosti by bolo lepšie, keby ste sa pokúsili poraziť Usaina Bolta v šprinte alebo Michaela Phelpsa v bazéne.“ Bridgewater Associates preto za posledné mesiace upustil od nákupov jednotlivých akcií a zameriava sa hlavne na ETF fondy. Najväčší potenciál vidí v rozvíjajúcich sa trhoch a zameriava sa na fondy, ako napríklad iShares MSCI Emerging Markets ETF. Pri ňom navýšil svoju pozíciu za posledné dva štvrťroky z 0,77 % na 5,55 %.

Dalio sa tiež netají svojím obdivom k Číne, ktorá tvorí významnú časť indexov rozvíjajúcich sa trhov. Po začatí vojny na Ukrajine však trochu prehodnotil svoj predchádzajúci postoj, kvôli úzkym vzťahom medzi Ruskom a Čínou. „Čakám, čo urobí Čína, pretože to bude mať veľký vplyv na to, ako bude čoskoro vyzerať rýchlo sa meniaci svetový poriadok,“ povedal. Okrem toho stále verí zlatu, ako uchovávateľovi hodnoty pred rastúcou infláciou aj vojnovou neistotou. Jeho pozícia v ETF fonde SPDR Gold Trust vzrástla z 1,7 % na 2,15 %.

Čo sa týka rusko-ukrajinskej vojny, Dalio predpovedá, že ekonomické sankcie, ktoré Európa a USA uvalili na Rusko a jeho finančný systém, si vyberú ťažkú ​​daň na ruskej ekonomike. „Sankcie by mohli dokonca Rusku priniesť politickú zmenu. „Ekonomická bolesť, ktorú Rusi pocítia, bude taká zlá, že by bolo prekvapujúce, keby neexistovala veľká vnútorná opozícia voči politike ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorá by mohla ohroziť alebo zvrhnúť jeho režim,“ dodal.

Na druhej strane investorov varuje pred technologickým sektorom. FED signalizoval, že tento rok plánuje zvýšiť úrokové sadzby, keďže bojuje s najsilnejšou infláciou za posledných 39 rokov. Vyššie úrokové sadzby sa považujú za zlé pre technologické akcie – najmä tie nerentabilné – keďže je pravdepodobné, že nezačnú zarábať skôr, ako v ďalekej budúcnosti, čo znamená, že držitelia strácajú na výnosoch už v súčasnosti.

Poznamenal, že niektoré technologické akcie zažili v poslednom čase správanie ako pri bubline a že tieto spoločnosti budú pravdepodobne zasiahnuté, keď sa sadzby zvýšia. „Toto nie je prostredie, ktoré je obzvlášť priaznivé pre tieto typy investícií,“ tvrdí Dalio.

Warren Buffett

Warren BuffettUrčite najznámejším investorom na tomto zozname je Warren Buffett. Veštec z Omahy, ako ho prezývajú v investičnom svete, je vždy jedným z ľudí, na ktorých sa obracajú ostatní, keď hľadajú, odkiaľ budú fúkať vetry. Warren je známy svojou pokojnou povahou a nebýva príliš znepokojený vzostupmi a pádmi trhu. Už desaťročia odporúča, aby sa ľudia sústredili na dlhodobý horizont. V dôsledku toho sa k súčasnému stavu na trhu vyjadruje len veľmi sporadicky.

Naposledy verejnosti predostrel svoj výhľad, aj to len nepriamo, v novembri minulého roka, pri zverejňovaní štvrťročných výsledkov svojej spoločnosti Berkshire Hathaway. Tá za posledné mesiace viac predávala ako nakupovala. Okrem toho si vybudovala obrovskú zásobu hotovosti, takmer 150 miliárd dolárov. Podľa Warrena je totiž lepšie v čase neistoty peniaze z trhu vybrať, ako utrpieť výraznú stratu.

Z tejto aktivity je zrejmé, čo si legendárny investor myslí o trhoch v nadchádzajúcom období.  Rovnaký názor má aj jeho pravá ruka, podpredseda spoločnosti Charlie Munger. Ten sa v rozhovore pre CNBC vyjadril, že súčasné prostredie vníma extrémnejšie než čokoľvek, čo kedy videl počas svojej dlhej kariéry. „Pokiaľ ide o ocenenia, dotcom bublina bola ešte bláznivejšia, ale celkovo považujem dnešnú éru za šialenejšiu ako éru dotcom. Za dobré spoločnosti musíte zaplatiť veľa, a to znižuje vaše budúce výnosy,“ poznamenal.

Munger okrem toho zopakoval svoju nedôveru k trhu s kryptomenami a ocenil úsilie Číny krytomeny zakázať: „Verte mi, ľudia, ktorí vytvárajú kryptomeny, nemyslia na zákazníka, myslia len na seba.“

Buffet a Munger sú jedinými investormi v tomto zozname, ktorí sa zatiaľ oficiálne nevyjadrili k súčasnej situácii na Ukrajine. Buffet však svoj názor na tému Rusko vs. Ukrajina vyjadril už v roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krym. Povedal: „Ak bude vojna, stále budem kupovať akcie. Posledná vec, ktorú by ste chceli, je držať peniaze počas vojny.“

Munger vo svojich vyjadrenia zašiel ešte ďalej, hlavne čo sa týka kritiky ruského režimu a spôsobu vlády prezidenta Putina. „Samozrejme, že sa trochu obávam, keď vidím podobnú nadväznosť udalostí, ktorá mi pripomína Hitlera,“ povedal pre CNBC.  

Aj keď obchodov Berkshire Hathway za posledné obdobie nebolo veľa, no ak sa na ne pozrieme, je jasné, akým odvetviam Buffet verí. Na konci minulého roka kúpil 13 miliónov akcií v zdravotníckej spoločnosti Royalty Pharma a investoval aj do firmy Floor and Decor dodávajúcej stavebniny. Okrem toho navýšil svoju pozíciu o 24 % v Chevrone, ktorý sa zameriava na ťažbu ropy. Naproti tomu úplne uzavrel svoje pozície v zdravotníckych spoločnostiach Merck & Co, Organon & Co a v telekomunikačnej Liberty Global Inc.

Michael Burry

Michael BurryMichael Burry je investor, ktorý sa preslávil tým, že dopredu predpovedal finančnú krízu v roku 2008. Pri tejto predpovedi stavil na pád trhu s bývaním a jeho firma Scion Capital zarobila viac ako 700 miliónov dolárov. Rovnako negatívny pohľad má aj na súčasné trhy. Uvádza, že „trh tancuje na ostrí noža“. Podľa Burryho je súčasťou problému všeobecný presun aktív z aktívne spravovaných fondov do pasívnych indexových fondov, ktoré nazval „odliv IQ investovania“.

Burry si je istý, že sme v bubline. O stave trhu povedal: „Je tu viac špekulácií ako v 20. rokoch a viac nadhodnotenia ako v 90. rokoch minulého storočia. Svoju nedôveru vyjadril hlavne voči podľa neho prehodnoteným firmám, akými sú napríklad výrobcovia elektromobilov Tesla alebo Rivian.

Pri vstupe Rivianu na burzu v novembri minulého roka Burry tweetol, že 100-miliardová hodnota spoločnosti, ktorá nevyrobila takmer ešte žiadne auto, je nereálna. Podobne skepticky sa vyjadril aj na účet Tesly. Jej generálny riaditeľ Elon Musk mu však nezostal nič dlžný a nazval Burryho „pokazenými hodinami“.

Podľa Burryho analýzy je isté, že v roku 2022 dôjde ku kolapsu. Prízvukuje, že všetkých varoval napriek tomu, že ľudia neuznávajú jeho predpovede. Povedal: „Ľudia hovoria, že som ich naposledy nevaroval. Urobil som to, ale nikto ma nepočúval. Takže tentoraz varujem a stále ma nikto nepočúva. No začnú, keď budem mať dôkaz.“

Burry preto na konci minulého roka odpredal väčšinu svojich akcií. Z pôvodných 137 miliónov ponechal na burze len 42 miliónov. Aj tie investoval do veľmi špecifických spoločností. Vyzerá však, že sa jeho predpoveď opäť raz naplnila. Najväčší podiel (10 miliónov dolárov), ktorý Scion Capital od konca minulého roka vlastní, je v spoločnosti Lockheed Martin, najväčšej zbrojárskej spoločnosti na svete. Jej akcie od začiatku vojny na Ukrajine vyleteli nahor o desiatky percent. Burry tak opäť raz správne predpovedal globálnu situáciu a za približne tri mesiace jeho pozícia v Lockheed Martin stúpla na 14 miliónov. 

Burry zašiel pri svojich predpovediach až tak ďaleko, že si zmenil svoje meno na sociálnych sieťach na „Cassandra“. Cassandra je známa ako trójska princezná, ale najmä ako veštkyňa predpovedajúca budúcnosť. Jej prekliatím bolo to, že síce prosila ľudí, aby ju počúvali, ale nikto jej vtedy neveril.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
28.6.2022 Naďa Černá

Ethereum sa pripravuje na zásadnú zmenu – ušetrí na energiách a bude aj ekologickejšie

Kryptomena ethereum sa chystá na veľkú zmenu. Uprostred tohtoročného leta by mala prejsť z konceptu proof-of-work na šetrnejší koncept ...

28.6.2022 Robert Juriš

Hrozba stagflácie je čoraz reálnejšia. Centrálne banky musia byť mimoriadne opatrné

Prakticky celý svet v súčasnosti čelí dramatickému rastu cien tovarov a služieb. Nárast inflácie ešte urýchlili dôsledky vojenského ...

28.6.2022 Redakcia FinReport

Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu

Za prvých päť mesiacov tohto roka stúpol počet vlámaní. Podľa štatistík Policajného zboru SR ide o medziročný nárast o 24 %, v prípade ...

27.6.2022 Redakcia FinReport

Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa

Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot ide do útlmu aj ČSOB stavebná sporiteľňa. Rozhodla sa, že od 1. júla 2022 už nebude uzatvárať žiadne ...

27.6.2022 Robert Juriš a Roland Régely

Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %

Zdražovanie hypoték na Slovensku stále trvá. Cez víkend zvýšila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov Prima banka. Dnes tak urobila ...

27.6.2022 Monika Jakábová

Zákon o podpore štátneho nájomného bývania má zlepšiť situáciu s bývaním na Slovensku

Dvaja z troch mladých ľudí (65,2 %) na Slovensku vo veku 18 až 34 rokov bývajú so svojimi rodičmi. Tento údaj je podstatne vyšší ako ...

24.6.2022 Redakcia FinReport

Banka aj súkromná firma vydávajú nové emisie dlhopisov

Národná banka Slovenska schválila prospekty dlhopisov hneď dvom finančným spoločnostiam. Prvou je Prima banka a druhou spoločnosť Lioqa ...

22.6.2022 Redakcia FinReport

NBS vydáva striebornú zberateľskú dvadsaťeurovku s kysuckými prírodnými motívmi

Národná banka Slovenska v stredu 22. júna 2022 začína s predajom novej striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 20 eur. ...

17.6.2022 Naďa Černá

V ktorých európskych krajinách vám predajú rodinný dom za jediné euro?

Nehnuteľnosti na Slovensku sú priam astronomicky drahé. No nie v každej krajine je to tak. Niektoré, pre Slovákov aj mimoriadne atraktívne ...

16.6.2022 Redakcia FinReport

Ak v USA dôjde k stagflácii, pre zlato by to malo znamenať nárast ceny

Reakcia ceny zlata na infláciu v USA je silnejšia, ako sa očakávalo. Zlato už rok bojuje s rastúcimi výnosmi štátnych dlhopisov. Na druhej ...

15.6.2022 Redakcia FinReport

Tatra Asset Management mení svoj akciový fond na zberný fond

Národná banka Slovenska udelila súhlas správcovskej spoločnosti Tatra Asset Management na zmenu jej amerického akciového fondu na fond ...

13.6.2022 Redakcia FinReport

Na Bratislavskej burze cenných papierov má už štvrtý rok po sebe najväčší obrat obchodov J&T Banka

J&T Banka mala aj v minulom roku najväčší obrat obchodov na Burze cenných papierov v Bratislave. Banka zrealizovala obchody za vyše 430 ...

13.6.2022 Redakcia FinReport

Pripravujú sa emisie dvoch nových zberateľských mincí a jednej pamätnej euromince

Národná banka Slovenska avizuje vydanie ďalších troch zberateľských, respektíve pamätných euromincí. Presnejšie pôjde o 2-, 5- a ...

10.6.2022 Redakcia FinReport

NBS schválila prospekt k vydaniu dlhopisov za 100 miliónov eur

Národná banka Slovenska schválila prospekt k vydaniu dlhopisov bratislavskej spoločnosti Eurovea. ...

9.6.2022 Redakcia FinReport

Až 85 % z preverovaných spoločností si nesprávne uplatnilo daňovú stratu

Finančná správa SR v druhom štvrťroku tohto roka preverila 250 daňových subjektov, u ktorých vzniklo podozrenie na nesprávne uplatnenú ...

8.6.2022 Redakcia FinReport

Najviac peňazí aj sporiteľov je stále v konzervatívnych fondoch

V druhom dôchodkovom pilieri si aktuálne sporí spolu 1 720 580 sporiteľov. Hodnota majetku v tomto pilieri predstavuje spolu 11,518 milióna eur. ...

4.6.2022 Redakcia FinReport

Investovanie je ako otužovanie. Vždy je dobré začať postupne, a potom vydržať

Na finančné krytie výdavkov počas života je vhodné myslieť čo najskôr. Prvým naozaj veľkým výdavkom sú pravdepodobne vysokoškolské ...

3.6.2022 Dominik Horváth

TOP najlepšie a najhoršie aktíva súčasnosti – zacielené na komodity (3. časť)

Trh s komoditami zažíva tento rok jazdu na horskej dráhe. Neistota, ktorú priniesla v posledných mesiacoch ruská invázia na Ukrajinu, tu ...

Aplikácia

 1. 1.
  Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu
 2. 2.
  Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa
 3. 3.
  Rusko sa po viac ako 100 rokoch ocitlo v technickom bankrote
 4. 4.
  Zákon o podpore štátneho nájomného bývania má zlepšiť situáciu s bývaním na Slovensku
 5. 5.
  Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %