Čo je pre investora výhodnejšie, použiť modernú mobilnú aplikáciu, alebo pomoc a rady makléra?
V súčasnosti už môže investovať úplne každý. Voľne dostupné moderné mobilné aplikácie vyžadujúce len minimálnu vstupnú sumu doslova zvádzajú k predstave o rýchlom zárobku. V investovaní však platí, že každá rada je dobrá a nejde o jednorazovú aktivitu, ale o dlhodobú stratégiu a rozhodovanie.
Foto: Shutterstock
Pandémia podnietila záujem o investovanie
Mobilné aplikácie zaznamenali počas prvých mesiacov tohto roka na celom svete takmer jeden a pol miliardy stiahnutí. Investičná spoločnosť BCM Begin Capital Markets spracovala údaje zo služieb App Store a Google Play, a vyšlo jej, že v rovnakom období oproti roku 2020 to predstavuje 34-percentný nárast.
Snažili sa aj finančné spoločnosti a bankové domy. Napriek pandémii koronavírusu sa doslova predbiehali vo vývoji nových finančných technológií zameraných aj na investovanie a v ich rýchlom uvedení na trh.
Aktuálne možnosti v slovenských bankách
Slovenská sporiteľňa – prináša investovanie cez mobilnú aplikáciu George. Investor si vyberie podielový fond, ETF fond, alebo môže nakúpiť z viac ako 300 akcií firiem.
Tatra banka – ponúka investičné sporenie do vlastných podielových fondov. Môže investovať pravidelne, jednorazovo alebo kedykoľvek.
ČSOB – ponúka pravidelné investovanie od 15 eur.
Fio banka – prináša možnosti pre nákup akcií alebo ETF fondov.
mbank – ponúka investovanie do podielových fondov – prostredníctvom aplikácie je však možné iba otvorenie účtu a zobrazenie prehľadu.
VÚB banka – umožňuje iba pasívne zobrazenie investícií v aplikácii.
Vďaka takejto masívnej ponuke mohli klienti nadobudnúť pocit, že je tu príležitosť zarobiť si jednoducho a pri minimálnych nákladoch. Zdanlivá jednoduchosť, rýchle investovanie, a najmä rozhodovanie sa na základe emócií a bez predošlých skúseností, má podľa odborníkov skôr stratový potenciál.
Nebude to také ľahké
V investovaní platí porekadlo „dvakrát meraj...“ výrazne zásadnejšie ako pri iných činnostiach. Zdá sa však, že súčasné dostupné aplikácie zvádzajú skôr k skratovému typu rozhodovania sa a investovania. Viacerí odborníci preto vysvetľujú ich potenciál, možnosti, ale aj nevýhody oproti investovaniu pod dohľadom skúseného sprostredkovateľa.
Aplikácie určite používateľom uľahčujú prístup k investovaniu. Analytik J&T Banky Stanislav Pánis vysvetľuje, že po nákladovej stránke poplatkov či z hľadiska komfortu je výhodnejšie investovať prostredníctvom aplikácie. „Na druhej strane existujú investori, ktorí potrebujú mať živý kontakt s maklérom, vymeniť si s ním názory na situáciu na trhoch a nevadí im, ak za obchod zaplatia o niečo vyšší poplatok.“
Mnohých klientov však môže pri investovaní odradiť ich úplne prvá skúsenosť. „Ak je neúspešná, ľudia majú tendenciu na investovanie zanevrieť a len veľmi ťažko sa dajú presvedčiť, aby to skúsili opäť,“ vysvetľuje finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.
Pre začiatočníka je investovanie vlastných peňazí emocionálna záležitosť a reaguje na pohyby na trhu takisto veľmi emotívne, a teda často nesprávne. „Typickým príkladom je rýchly predaj aktív už pri malom poklese ich hodnoty. Najlepším spôsobom na začiatku investovania je príprava finančného plánu a investičného portfólia so skúseným odborníkom, či už finančným sprostredkovateľom, alebo brokerom,“ analyzuje špecialista na financie.
Riziká investovania cez aplikácie
Investovanie cez aplikácie podľa odborníkov v sebe skrýva aj niekoľko rizík. „Vie klient, čo vlastne nakúpil? Sú to akcie, alebo ich deriváty či iné odvodené produkty, ktoré sa tvária ako akcie?“ pýta sa investičný analytik FinGO.sk František Burda.
Pre klienta je náročné kvalifikovane sa rozhodnúť len na základe upozornení aplikácie a problém môže mať aj so zvážením, aké riziko vlastne podstupuje. Nedostatočné môže byť tiež zodpovedanie ďalších otázok – ako dlho má zotrvať pri nákupe, či je potrebná diverzifikácia investičného portfólia, alebo je lepšie staviť všetko na jednu kartu?
„Nemal by zabúdať ani na páku. Aplikácia by mu mala poskytnúť aj úver, aby mal klient vyššiu kúpnu silu a mohol obchodovať. Dôležité je poznať aj daňové hľadisko, keďže nie všetky investície sú oslobodené od dane,“ analyzuje F. Burda.
Odpovede na tieto otázky dokáže klientovi poskytnúť len odborný maklér. Ten sa totiž na klienta pozerá komplexne a hodnotí jeho finančnú situáciu cez príjmy a výdavky. Zisťuje investičné ciele, jeho rodinné zázemie, možnosti. Podľa toho poradí výšku pravidelných vkladov, investičný horizont a nastavenie investičnej stratégie.
„Maklér môže klientovi odporučiť danú aplikáciu a ukázať mu aj iné možnosti investovania. Skúsený finančný sprostredkovateľ môže klientovi poskytnúť aj lepšiu poplatkovú štruktúru, čiže klient tak v konečnom dôsledku môže ušetriť,“ uzatvára F. Burda.
Pandémia zamiešala karty
Pandémia koronavírusu výrazne zasiahla do oblasti investovania a mnohí klienti vnímajú súčasnú situáciu ako možnosť zarobiť si a so ziskom odísť z trhu. V tom prípade však nejde o dlhodobé zhodnocovanie majetku a takéto obchody sú príliš riskantné. Práve mobilné aplikácie sú nástrojom, ktorý podporuje takýto riskantný spôsob investovania.
Odborníci upozorňujú tiež na výber správneho portfólia. Nie všetko je totiž vhodné pre investovanie prostredníctvom mobilnej aplikácie. „Nevýhodou aktívne riadených podielových fondov je, že v porovnaní s indexmi vo viac ako polovici prípadov dosahujú horšie výsledky. Na druhej strane, ak klient využije napríklad riadené portfólio ETF fondov, pridanou hodnotou bude najmä rebalansing, keď môže očakávať dlhodobé zhodnotenie na úrovni 7 až 10 % ročne, čo je veľmi zaujímavý výsledok aj v porovnaní s aktívnym obchodovaním,“ približuje možnosti M. Búlik.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.V Ludrovskej doline zahynul počas hasebných prác dobrovoľný hasič (foto)
- 2.Online poistenie: Neživotné si „vyklikáte“, no na uzatvorenie životného stále potrebujete finančného agenta
- 3.Index slovenského aj českého investora je na maxime. Komu sa dnes darí viac?
- 4.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 5.Fico podľa Danka stojí za SNS v otázke predsedu parlamentu