Cena za jeden gram zlata sa vyšplhala na rekordných 82,60 eura
Cena zlata v tomto roku dosiahla dosiaľ nepoznané úrovne, keď sa jeho hodnota zvýšila o viac ako 40 %. Najnovšie atakuje hranicu 2 800 dolárov za uncu (31,1 gramu), čo v prepočte predstavuje takmer 82,60 eura za jeden gram. Príčin, prečo sa zlatu v súčasnosti tak darí, je hneď niekoľko.
Foto: Shutterstock
Prečo cena zlata rastie
Jednou z hlavných príčin tohtoročného prudkého nárastu ceny zlata je vysoký dopyt po komodite označovanej ako prístav istoty v neistých časoch poznačených ekonomickým výpadkom v súvislosti s pandémiou koronavírusu, vysokou infláciou a viacerými geopolitickými konfliktmi.
Zvýšený záujem o investovanie do zlata, respektíve o nakupovanie zlata, prejavujú ako retailoví investori, tak aj inštitucionálni investori. Medzi nimi napríklad viacero centrálnych bánk ekonomicky silných štátov enormne zvýšilo svoje aktivity súvisiace so zvyšovaním svojich zlatých rezerv.
Cena zlata rastie, hoci by mala klesať
Platí pravidlo, že ak úrokové sadzby centrálnych bánk, od ktorých závisia aj úroky štátnych dlhopisov, stúpajú, cena zlata klesá, a, naopak, ak klesajú, cena zlata rastie. A hoci sú súčasné úrokové sadzby stále na relatívne vysokej úrovni, zlatu to nebráni, aby nenaberalo na hodnote. Podobné pravidlo platí aj vo vzťahu zlata a amerického dolára. Ani to však v súčasnosti nefunguje podľa predpokladov, ale pôsobí opačne.
Najviac investujú centrálne banky
O najväčší biznis so zlatom sa starajú práve centrálne banky. Vďaka tvorbe zlatých rezerv sa centrálne banky doslova pripravujú na „horšie časy“, ktoré môžu nastať kvôli geopolitickým konfliktom, po prípadnom vypuknutí ďalšej pandémie, pri následnom zhoršení sa ekonomickej situácie či pod vplyvom ďalších súvisiacich faktorov.
Zlato im tiež umožňuje účinne diverzifikovať štátne rezervy, uchováva svoju hodnotu, respektíve ju priebežne zvyšuje, a funguje tiež ako účinný nástroj v boji proti inflácii, ktorá sa stále drží nad dlhodobým dvojpercentným cieľom centrálnych bánk.
Americký FED, Čína a tí ostatní hráči na trhu
Centrálne banky vo svojich trezoroch ukrývajú dohromady vyše 36-tisíc ton zlata. Najväčšiu zásobu zlata vo svojom depozite drží americký Federálny rezervný systém (FED). Je to viac ako 8-tisíc ton zlata, čo je bezmála štvrtina zlata uloženého vo všetkých centrálnych bankách na celom svete. Za ním nasledujú krajiny, ako Nemecko, Taliansko, Francúzsko a Rusko.
Najväčšie nákupy však počas uplynulých niekoľkých rokov urobila Centrálna banka Číny, ktorá má v súčasnosti vo svojich trezoroch vyše 2,2-tisíc ton zlata. Analytici tvrdia, že týmto spôsobom sa pripravuje na prípadné sankcie Západu, ak by nastala obchodná vojna s USA, alebo ak by spor s Taiwanom riešila anexiou jeho územia.
O intenzívne nakupovanie zlata sa usiluje aj Česká národná banka. Na konci októbra 2024 hodnota zlata v Česku presiahla hranicu 100 miliárd korún. Pritom tri desaťročia až do roku 2020 sa krajina zlata skôr zbavovala, ako ho nakupovala. Zmena trendu nastala až s nástupom koronakrízy v roku 2020.
Aká je situácia so zlatom na Slovensku
Slovenská republika vlastní niečo viac ako 30 ton zlata. Jeho hodnota sa blíži k 2 miliardám dolárov. Uložené však nie je v Národnej banke Slovenska (NBS), ale v jednom z najdôležitejších finančných centier na svete – v londýnskej Bank of England.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Aká bude výška 13. dôchodku v decembri 2024
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Online peňaženky: Ponúkajú ich všetky banky, no len jedna ich má všetky
- 4.Ako sa v roku 2025 zvýšia renty a maximálne sumy úrazových dávok
- 5.Konzervatívnych investičných alternatív ku klasickým sporiacim účtom je niekoľko