Bohatí Slováci veria investovaniu do akcií a nehnuteľností
V živote bohatých ľudí počas pandémie koronavírusu došlo k jednej zásadnej zmene. Najväčším zdrojom bohatnutia a zhodnocovania majetku úspešných Slovákov boli za posledných 12 mesiacov zisky z investovania – najmä do akcií a do nehnuteľností. Ukázal to prieskum medzi dolárovými milionármi J&T Banky Wealth Report.

Foto: Shuterstock
Počas krízy nepredávali, ale nakupovali
Zaujímavosťou je, že v predchádzajúcich prieskumoch milionári za rozhodujúci faktor zvyšovania svojho bohatstva označovali príjmy z podnikania alebo zo zamestnania. Ťažisko zhodnocovania ich majetku sa tak v súčasnosti presúva od podnikania k investovaniu. Dalo by sa povedať, že dochádza k prerodu z podnikateľov na investorov.
„Samozrejme, je potrebné brať do úvahy aj fakt, že po minuloročnom najmä marcovom prudkom poklese cien aktív ich ceny následne výrazne rástli, čo malo vplyv na nárast bohatstva viac ako po minulé roky. No to by nebolo možné, ak by slovenskí investori počas rokov neprešli obrovský kus cesty. Práve počas pandemickej krízy, ktorá významne zasiahla aj finančné trhy, sa potvrdila ich investičnú vyspelosť, keď nielenže aktíva nevypredávali, ale mnohí z nich pokles trhov využili na nákup ďalších a zarobili tak na následnom raste ich cien,“ vysvetľuje riaditeľka J&T Banky na Slovensku Anna Macaláková.
Investovanie aj ako koníček
Finančný rozhľad, očakávanie oživovania ekonomiky a chuť investovať u slovenských milionárov potvrdzuje aj fakt, že najzaujímavejšie zhodnotenie očakávajú od akcií zahraničných firiem (46 %). Prieskum tiež ukázal, že pre pomerne širokú časť najmä mladších milionárov sa investovanie do akcií stalo ich koníčkom. Konkrétne tituly totiž skúšajú nakupovať v menších objemoch, aby zistili, či dokážu čítať trh a pochopiť ho.
„Ak sa však rozhodnú investovať väčší objem prostriedkov, stále zostávajú verní investíciám cez podielové fondy a dôležitú úlohu zohráva konzultácia finančných rozhodnutí s privátnym bankárom,“ hovorí riaditeľka banky.
Z hľadiska potenciálneho zhodnotenia naďalej dôverujú aj investíciám do stavebných pozemkov
(42 %) a rezidenčných nehnuteľností (36 %), ktorých hodnota kontinuálne rastie. Je to spôsobené tým, že stavebných pozemkov, na ktorých by mohli stáť nové nehnuteľnosti, je, najmä čo sa týka okolia veľkých miest, dlhodobo už veľmi málo. Investície do nich navyše vnímajú aj ako zaistenie proti rastúcej inflácii.
Stúpa záujem o kryptomeny aj startupy
V porovnaní s minulým rokom milionári začínajú pri potenciálnom zhodnotení viac dôverovať aj kryptomenám (26 %), ktoré časť investorov vníma ako akési alternatívne zlato, novodobý „bezpečný prístav“ chrániaci zdroje pred znehodnotením zo strany centrálnych bánk. Kryptomenám sú naklonení viac mladí investori než tí starší, a vnímajú ich najmä ako doplnok investičného portfólia. Bohatí Slováci dôverujú aj investíciám do startupov (19 %), čo dokazuje ich technologickú vyspelosť, záujem o spoznávanie nového, ale aj správnu dávku odvahy pri investovaní.
Obávajú sa rastúcej inflácie
Až dve tretiny slovenských milionárov hovoria, že v poslednom roku ich majetok narástol, a to najmä vďaka spomínaným investíciám do akcií a do nehnuteľností, no významnú úlohu stále hrá aj príjem z podnikania či zo zamestnania. Zaujímavé je, že mladší milionári bohatli rýchlejšie ako starší. Príčinou tohto javu môže byť ich vyššia expozícia voči rizikovejším aktívam, vrátane akcií či kryptomien, ktoré v ostatných mesiacoch zaznamenali prudký rast.
Väčšina milionárov očakáva, že ich majetok a bohatstvo porastú aj naďalej. Za faktor, ktorý by ich v budúcnosti mohol ohroziť, označujú vysokú infláciu. „Preto sa voči nej zaisťujú, a to najmä investíciami do nehnuteľností, do akcií firiem či inými rizikovejšími investíciami s potenciálom vyššieho výnosu, ktorý by ich majetok nielen ochránil pred vplyvmi inflácie, ale ho aj zhodnotil,“ tvrdí A. Macaláková.
Sú spoločensky zodpovední
Deväť z desiatich slovenských dolárových milionárov súhlasí s tým, že úspech v biznise možno dosiahnuť bez poškodzovania životného prostredia. Sú presvedčení, že firma môže byť úspešná a zároveň ohľaduplná. Myslia si, že firmy, ktoré sa nesprávajú zodpovedne, nemajú pred sebou svetlú budúcnosť.
Prieskum ukázal aj to, že slovenskí milionári sa v čase pandémie prikláňali k pragmatickým riešeniam. Preferovali spájanie do celku a využívanie výhod veľkosti, ako to bolo v prípade spoločného obstarávania vakcín, kde silná vyjednávacia pozícia Európskej únie vyústila do dotlačenia farmafiriem k ich nízkej jednotkovej cene.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maturita z matematiky bude povinná
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Slovák vytvoril inteligentné AI lietadlo ovládané hlasom
- 4.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 5.Materská v roku 2026 poriadne stúpne. Získať môžete až 2 329 eur